NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 4 Februari 1888. No. 1407. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122 van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE èf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 3 Februari. Voor de aanbesteding, Donderdag door B. eu W. gehoudeD, vau het maken van rioleering en bestrating in de Zuidpolderstraat, Verlengde Teylerstraat en in de ten oosten daar van gelegen geprojecteerde straat, zijn 8 inschrijvingen gedaan. De laagste daarvan is H. London, voor f 6233, aan wien het werk gegund is. Donderdag werd door den eerst aanwezend ingenieur der genie al hier aanbesteed: het maken van eene damsluis in de Haarlemmer meerringvaart bij Vijfhuizen (ra ming f59,000). Laagste inschrijver A. van der Meijden Az. te Har dingsveld, voor f47,789. Tot onderkassier, tevens contra boekhouder aan de Stads Bank van Leening alhier, is benoemd de heer G. Moerbeek, thans taxeerder, tot taxeerder de heer J.Hoogeweg, thans le klerk, tot le klerk de heer C. J. Raimond, thans 2e klerk, en tot 2e klerk de heer W. Bakker. Ten behoeve van aTeyler's Stich ting» zijn uit de portefeuille van «Pulchri Studio» te 's-Hage, onlangs geëxposeerd door de vereeniging «Kunst zij ons doel» alhier, aange kocht de «Schapen» van A. Mauve en Jan Vrolijk's teekening «Zomer morgen aan de plassen». In de Donderdagavond gehouden vergadering der vereeniging «Volks belang» alhier, werd door het be stuur ter tafel gebracht de corres pondentie, gevoerd met den heer Farncombe Sanders. Uit deze cor respondentie bleek dat genoemde heer er alléén van had afgezien voor de kiezers alhier op te treden, om dat de vereeniging onder hare vraag punten had opgenomen het onder werp «nationalisatie van den bodem», waardoor hij den schijn op zich ge laden zou hebben in te stemmen met de meening van haren voorzitter over dat onderwerp. Na uitvoerige discussie werd door de vergadering, die zich in een talrijke opkomst mocht verheugen, met algemeene stemmen eene motie aangenomen van ds. B. Tideman, om dit onder werp weg te nemen van de lijst der vraagpunten, welke men, met het oog op eene eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer, door uit te noodigen sprekers behandeld wenschte te zien. Door den heer dr. Brongersma werd met officieele stukken aange toond, dat de bekende, dezer dagen verschenen brochure «Treurig» woorden van mr. Farncombe San ders en andere kamerleden niet al leen uit hun verband gerukt, maar zelfs hier en daar geheel verkeer delijk had weergegeven. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer GerdesseD, als bestuurslid van «Volksbelang», werd nog niet voorzien, daar mr. Th. de Haan Hugenholtz, ïer ver gadering tegenwoordig, bij eerste stemming gekozen, verklaarde geeue benoeming aan te nemen en door niemand anders bij tweede stemming de volstrekte meerderheid werd ver kregen. Wegens het late uur werd daarop de benoeming tot de volgende ver gadering uitgesteld. Donderdagavond trad het Kotterdamscho Tooueelgezelschap onder directie van Alex. Faassen, in den Schouwburg alhier op met van Maurik's bekend stuk //Een Bit tere Pil" en tot slot een blijspel met zang in één bedrijf, getiteld //Juffrouw Antje." Men kent de geschiedenis. Thekla, een jong meisje, verbreekt haar engagement met een jongen advokaat, omdat zij de roeping meent te hebben om te werken aan de beschaving en emancipatie der vrouw. Zij wil dientengevolge de huiselijke bezig heden, als harer aandacht niet waardig, ter zijde stellen, een dagblad oprichten en boeken gaan schrijven. Noch de smeekingen van haar minnaar, noch de met bommen en granaten be strooide toespraken haars vaders, bren gen Thekla van dit besluit terug. Door een aantal schijnbaar toevallig, doch in derdaad opzettelijk opeengestapelde om standigheden komt zij van dezen doolweg terug. In eene vergadering worden de drie dienstboden door haren galant en diens vriend, beide vermomd, aangespoord z/strike" te maken, en om dat denkbeeld ingang te doen vinden begieten de ge waande afgevaardigden der Internationale Dienstboden-Maatschappij, het zoo mild met warme punch, dat het welig opschiet in de harten der dienstboden. In eenigs- zins gemonteerde stemming komen ze thuis, maken een vervaarlijke scène in de huiskamer van Thekla's vader en worden door den ouden snorrebaard ten slotte de deur uitgezet, maar niet voor zij Thekla hebben toegeschreeuwd dat zij ook «man- sepasie" willen. Nu, Thekla's roeping staat door deze ondervinding al niet vast meer op hare beenen, die inderdaad niets dan kunst- beenen zijn. Het toeval helpt ook een handje: in een dagblad staat een kritiek over hare brochure //Sprokkelingen", waar in de weinig galante recenseut haar den raad geeft niet weer uit sprokkelen te gaan, tenzij om hout voor haar keuken vuur. Een gesprek tusscheu haar wanho- pigeu minnaar eu diens vriend, waarbij deze weten dat Thekla luistert aan de deur, en waarin de minnaar in desperatie zijn spoedig Vertrek naar Engeland aan kondigt, doet het overige. Thekla's ge waande roeping gaat heen, zooals ze ge komen is, eu zijzelf valt hareu minnaar in de armen als de Thekla van vroeger. Er komen in dit bekende stuk pakkende tooneeltjes voor, schoone gelegenheden vooral voor mevr. Kley en mevr. Bruijn- Sablairolles. Natuurlijk was majoor Brand uitstekend, de heer van Nieuwlaud is een zeer aangename figuur op de planken. Faassen was als altijd, maar had geen bijster dankbare rol, die van Waldemar. Het vroolijke nastukje gaf ons nog maals van Nieuwland en mev. Kley in al hun kraclit. Zij werden z«er goed ge secondeerd door mej. Meltser, een aardige verschijning, die zich vlug beweegt en hare rollen met veel intensiteit weergeeft. de ijsbaan aan den Overveen- scheu weg: bad Donderdagmiddag de aangekondigde weddtrijd in het schoonrijden onder begunstiging van prachtig weder plaats. Acht paren namen daaraan deel en er waren drie prijzen, als: 1 gouden, 1 zil veren en 1 bronzen medaille be schikbaar gesteld, die volgeuderwijs toegekend zijn: le prijs den heer F. G. N. Ha'.tsma Muiier met me vrouw Ch. F. van de Poll-Prévi- naire; 2e prijs den heer W. Muilier met mejonkvr. C. Mock3e prijs den heer W. E. van Velsen met mej. A. J. G. van der Steur, die resp. 156, 146 en 121 punten be haalden. Het feest werd met muziek op geluisterd en door vele toeschouwers bijgewoond. Na afloop hield jhr. W. P. Teding van Berkhout, na mens het bestuur der IJsclub voor Haarlem en omstreken, eene toe- si Het saldo van de tooneelvoorstel- ling der vereeD. A.D.V.E.N.D.O en T.O.N.E.G.I.D.O. bedraagt f 311,46. Arroiidissements-Btechfbank TE HAARLEM zitting van 2 Februari 1888. Nog worden behandeld de navolgende zaken. J. G., Zaandam, mish., requisitoir 3 maanden gevangenisstraf. J. de K., huisvrouw van A. v. A., te Leimuiden, req. 6 dagen gev. J. N. K., koffiehuishouder te IJmuiden, mish., req. f30 of 5 dagen hecht. C. v. d. M., arb., Lisse, diefstal, req. 14 dagen gev. E. K. Rz., arb. Zandvoort, diefstal, req. 3 maanden gev. P. H., arb., Heemstede, vernieling en mish., req. 21 dagen gev. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de naam van een der getuigen, welke in deze zitting werden gehoord in zake het gebeurde in den nacht van 8 op 9 Januari jl., i3 D. Mazzola (zie ons vorig nummer). De navolgende uitspraken werden ge daan omtrent zaken, in de vorige zitting behandeld. H. P., te Noordwijkerhout, 3 maan den gev. (heeft appèl aangeteekend). P. T., G. T., C. J. S., J. S., S. S. en W. v. L., te Aalsmeer en N.-Amstel., (le le en 3e elk 4 m., de 2e, 4e en Be elk 2 m., de 6e I m. gev. W. K., Worraer, beleediging, f 15 boete of 2 dagen hecht. C. K„ te Monnikendam, f10 boete of 3 dagen hecht. J. B. en K. B., Aalsmeer, misli., de le f10 boete of 3 dagen hecht., de 2e vrij spraak. T. Z. Sr. en J. Z. Jr., te Lisse, bel., de le f3 boete of 1 dag hecht., de 2e vrijspraak. C. W., Velsen, verwonding, 5 md. gev. A. v. L., huisvr. van Q. de J., Ben- nebroek, draukwet-overtreding f 10 of 3 dagen, hecht. W. J., huisvr. van J. W., Zandvoort, oplicht., 6 weken gev. Volgens de gesloten kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers in de gemeente Haarlemmerraer voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 739, voor de Provinciale Staten 737 en voor den gemeenteraad 736. Het getal ingeschrevenen voor de militie, lichting 1889, bedraagt te Haarlemmermeer 141. Van de lotelingen der lichting 1888 hebben vrijstelling 32 wegens broederdienst; 9 als zijnde eenige wettige zoon; 3 als zijnde te klein; 7 wegens lichaamsgebreken en 4 wegens eigen militairen dienst. Iogekomeu aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem!Dagblad: 2 bakkersknechts, 1 scbildersjongen, 1 timmermansaankomeling, 1 loop knecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 3 behangersknechts, 4 jon gens voor de steendrukkerij, 1 boek bindersjongen. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Een der arbeiders, die in het jaar van 1887, van bier naar 't Zuiden van Frankrijk zijn vertrok ken, om werkzaam te zijn aan de droogmaking enz. van een'ge moe rassen, is wegens huiselijke omstan digheden teruggekeerd. Zoo spoe dig de omstandigheden het gedoo- gen hoopt hij weder derwaarts te vertrekken. Het bevalt hem en zijne kame raden daar uitmuntend. Van gebrek aan werk is geen sprake. LETTEREN EN KUNST. Voor den nationalen en internatio nalen wedstrijd voor harmonie- en fanfare gezelschappen, welke in Juni van dit jaar te Nijmegen zal gehouden worden, is de regel in gs-com missie samen gesteld Deze commissie, die haar best zal doen om dit feest zoo luisterrijk en aangenaam en tevens voor de neringdoende ingezete nen zoo voordeelig mogelijk te maken, zal dezer (lagen aan allen die de zaak wil len steunen eene lijst aanbieden om voor toegangskaarten te teekenen en wel voor een heer a f 5 en voor een dame of kind beneden 20 jaren a f 2.50. Voor deze kaarten waarvan de opbrengst bestemd is voor geldprijzen en verder voor den aaukoop van medailles, diplom^ kunst voorwerpen en tot bestrijditr a kosten voor de juryleden he^l men niet al leen toegang tot het geheele concours, dat eenige dagen duurt, maar ook tot 3 door de commissie te organiseeren feesten, be staande in concerten, bal-champctre, vuur werk enz. Men meldt ons uit Londen, dat de Nederlandsche vioolspeelster, mej. Hen rietta Murkens, jl. Zaterdag de eer heeft gehad voor H. K. H. de Hertogin van Albany te Claremont te spelen. (Dbl. van Z.-H.) Het Engelsche Operette-gezelschap is FHUIIiIiETON. 1471 Ls HOOFDSTUK. TWEE KAPERS DER WOESTIJN. Zijne karabijn dwars over zijne knieën leggende, liet zicb de Spanjaard op de hielen langs de steile helling des I heuvels glijden en verdween een oogenblik in de duister- I nis. Bois-Bosé en Fabiaan waren slechts een oogenblik on- I gerust, want spoedig zagen zij den karabinier weer aan den voet der pyramide, welke hij weer beklom. Pepe hield de wollen zarapedie Cuchillo tot mantel diendein i de hand. Ah! dat is een goed denkbeeld, zeide Bois-Rosé I eenvoudig, aan wien de bedoeling van Pepe niet ontging. Ja, ja, achter dezen wal van wol, versterkt met den j mantel van don Fabiaan, ken ik geen geweer dat ons kan 1 treffen. De uiterste hoeken van die beide zarapen werden spoedig op maoshoogte aan den stam der dennen bevestigd die bet plat bebeerscbten, en hunne dichte en fladderende plooien boden eene beschutting aan, waartegen de kogel eener ka rabijn onvermijdelijk moest terugstuiten. Van dien kant hebben wij niets meer te vreezen, zeide Pepe, zich vergenoegd de banden wrijvende, van dezen kant beschermen ons voldoende de platte steenen, die wij daar opeengestapeld hebben. Wij kunnen den vijand dus gerust afwachten en zoo noodig met hem in mondgesprek treden. Er heerechte thans een langdurig stilzwijgen, waarvan wij gebruik zullen maken om te zeggen welke de reden was van het talmen der aanvallers, die niet langer zouden wachten om zich te vertoonen. De eerste gedachte van Baraja was geweest den metis recht naar de Goudvallei te geleiden en hem in 't bezit te stellen van alle rijkdommen, gelukkig als hij was zijn leven tegen zoo'n hoogeu prijs te kunnen redden. Maar toen zijn dolzinnige vreugde over zijne bevrijding een weinig bedaard was, begon hij naar een deel der schatten, hoe klein dit ook zijn mocht, te veriaogen; gedurende den tocht naar de geheimzinnige vallei werd de hebzucht van den bandiet gaandeweg grooter: in de onmogelijkheid verkeerende om alles voor zich alleen te bewaren, was hij tot het besluit gekomen, het grootste aandeel voor zich te willen be houden. In het eerst ongeloovig, had El-Mestizo alleen naar de stam der begeerlijkheid luisterende, op zijn wantrouwen eene volle en geheele overtuiging laten volgeD. Eenmaal hiertoe gekomen, werd dat vertrouwen onwan kelbaar; de sterk opgewekte hartstochten zijn altijd blind. Baraja bemerkte zulks en hij besloot er partij van te trekken. In de verklaringen, die hij aan den metis gaf, liet hij daarom enkel doorschemeren, dat de ligging van den schat op den top der pyramide was. Zooals hij verzekerde was het in 't graf van het Indiaansche opperhoofd dat de jagers, die hij moest verjagen, het goud begraven haddeD. Dit was overigens voor Bloedhond voldoende en hij vro;g niet meer. Zoodanig waren de voornemens die de avonturier zich gemaakt had, toen de troep, die bij hem was, met een nieuw persoon versterkt werd. Het was de wilde blanke jager, Rooae-Hand, de vader van den metis, die het einde van het gesprek zijns zoons met de Indianen gehoord had. Zonder langer te wachten zullen wij zeggen wat er het geheime doel van was. De bende had een oogenblik halt gemaakt, om uit te rusten onder een dichte groep steeneiken, waarachter Diaz genoodzaakt was geworden stil te houden. Het was dus zijns ondanks dat Diaz, als bewoner der grenzen en die lang genoeg met de Amerikanen verkeerd had om het Engelsch te verstaan, het volgende gesprek hoorde Welnu, zeide een stem, waarom aan het In dianen-opperhoofd niet onmiddellijk rendez-vous gegeven aan den tweesprong der Roode-rivier, wijl het daar is, dat zich het blanke meisje bevindt, dat gij u tot vrouw wilt nemen? Daar heb ik mijne redenen voor. Waarom heb ik het

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1