weer te Amsterdam opgetreden en wel met Sullivan's //Patience". Het stuk is een charge op hier weinig bekende Engelsche toestanden en viel daardoor minder in den smaak dan //The Mikado". Te Hamburg is Verdi's „OteWo" gege ven. De «aiissere Erfolg" was groot (4 te rugroepingen 11a de 2e acte). De twee laatsten actes hadden weinig succes. Inhoud van de Lantaarn No. 3. Plaat. Kaatsspel aan de grenzen van Noord en Zuid-Nederland. Teekening van ,T. Hols- wilder. Een academisch sprookje, door «J. M. Brans. Het onderwijs in België (Briefwisseling door Van Kempen.) Om Prijs en Premie (Wedstrijd Willink van Collen). Kees en Wim. Een bekroond Episch gedicht, door Dennie. Vonken. LEGER EM VLOOT. Aan het departement van Oorlog wordt eene reorganisatie van het wapen der genie voorbereid. Het korps genietroepen wordt daarbij met ééne compagnie ver meerderd. De kapit. C. Wagner, van het 5e bataljon 7e regiment infanterie te Naar- den is overgeplaatst bij het 3e bataljon van het reg. te Amsterdam. De 2e luit. jhr. B. L. van Spong ier is van het 3e reg. iuf. overgeplaatst bij liet 4 reg. van het wapen. Dezer dagen verschijnt eene nieuwe uitgave van het bekende werk //Neerland» leger," uitgegeven op last van het depar tement van Oorlog. Dit boek is als eene vertrouwbare vraagbaak te beschouwen voor ieder, die iets wil weten omtrent den militairen dienst in ons land. Alie inlichtingen betreffende de gunstige bepalingen voor militieplichtige jongelie den, die aan zekere eischen van bekwaam heid voldoen, zijn in dit werk opgeno men. VISSCHERIJ. Tessel, 2 Februari. I11 de maand Januari ving de garnalenvloot 2931 man den garnalen voor de kokerijen. Gemid deld werd f 3 per mand aan de visschers betaald. De vloot bestond doorgaans uit 70 schuiten. De verzending der garnalen geschiedde naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. N i e u w e d i e p, 2 Februari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep //Ebenhaezer", sch. Langbroek, met 150 levende, 150 doode kabelj., 6 lengen en R00 schelv. (waarvan 200 levende), terwijl door 1 korder 3 mandjes kl. schol en door trekkersbooten 3 tal haring werd aangevoerd; lev. kabelj. gold ten afslag f2.45, doode id. fl.50 a 95 cent, leng f3.50 per stuk, schelv. f20 het honderd, kl. schol f3.25 per mandje en haring f7 per tal. BI NIV15IV L A IV I). In de „Stct." (110. 28) zijn opge nomen de stiituten der Leidsclie Coöpera tieve Wiiikelvereeniging, onder de zin spreuk „Door volharding verkregen," te Leideti. B ij k o n i n k 1 ij k besluit van 2 Februari is Zijner Majesteits commissaris in Noord-Holland ge machtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buiten gewone vergadering, op Dinsdag 13 Maart, om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten van dat gewest. Men verneemt dat van regeeringswege voorbereidendemaat- regelen zijn genomen, om de ge neeskundige hulp aan de spoorwe gen spoedig te regelen. Uit Den Haag wordt ge meld Pogingen tot vorming eener «nationale partij», die aangelegen heden van zuivergodsdienstigen aard buitensluit, maar vasthoudt aan den constitutioneel monarchalen regee- ringsvorm, gaan uit van de volgende heeren: den oud-raad van Indié Van den Bossche, den vioe-admiraal De Casembroot, jhr. R. A. IClerck, mr. J. Lion, jhr. Von Schmidt auf Al- tenstadt, oud-kapitein ter zee en mr. H. Struben. Zij streeft o. a. naar het verleg gen van het zwaartepunt in de onderwijs-kwestie door opdracht der uitvoering van het beginsel van art. 192 der grondwet op de provinciale staten, mits onderwijs van overheids wege regel zij bij tekortkoming van het bijzonder onderwijs. Zooals bekend is, heeft de Keizerin van Duitschland, ter beschikking van de internationale conferentie van het Roode Kruis, te Karlsruhe gehouden, 6000 Mark ge steld en drie gouden en negen zil veren medailles, voor de beste be antwoording van een prijsvraag in het belang van het Roode Kruis. Dientengevolge heeft de Confe rentie besloten deze gift te bestem men voor een prijsvraag over: «de «beste inwendige inrichting van een «verplaatsbaar hospitaal; d. w. z. «de aanwijzing van de meest ge- «schikte voorwerpen, met opgaaf «van de beste wijze om deze te ver- «krijgen, tot het inrichten en in ge- «bruik nemen van een verplaatsbaar «hospitaal, bestemd voor een be- «paald aantal gekwetsten en ziek en.» De voorwerpen ter mededinging moeten worden gezonden naar Brus sel, vóór den 15den Augustus 1888, aan het «Comité exécutif de l'ex position générale et internationale pour les sciences et l'industrie»; en zullen daar van 1 tot 30 Sept. pu bliek tentoongesteld worden. Een en ander met verdere bizon- derheden is door het hoofdbestuur van de Ned. "Vereeniging het Roode Kruis aan de Comités en correspon denten bekend gemaakt. De stand van het wed u- wen- en weezenfonds der militaire officieren hij de zeemacht op 31 Dec. jl., was, dat gezamenlijk ge noten: 227 weduwen aan pensioen f106,650; 17 kinderen aan onder stand f3,600, en 100 kindereD, aan kindergeld i 8,400, totaal f 118,650. De staat van ontvangsten en uit gaven bij het fonds voor dek- en onderofficieren en mindere schepe lingen bij de zeemaeht, gedurende het jaar 1887 wijst eeu cijfer aan van f 101,326,77. Onder de inkom sten is een post van f22,550, als inter, van het kapitaal van f 902,000 op het grootboek der 21/, pets. Na tionale Schuld over 1887. Men verzekert, dat voor de opengevallen plaats van onder commandant van het Invaliden-huis te Bronbeek, zeer in aanmerking komt de heer J. G. de Wijs, na diens benoeming tot commandant van de brandweer te 's Ilage, be vorderd tot majoor bij bet O.-I. leger. Dr. Stoffels, treindokter te Meppel, heeft van de Exploitatie maatschappij een stoffelijk blijk van waardeering ontvangen, voor zijne flinke behandeling der verminkten hij het spoorwegongeluk te Rui- nerwold. Naar wij uit goede bron vernemen, belooft de toekomst niet, dat er v an het systeem Rijsselherghe (het gelijktijdig telegrafeeren en te- lefoneeren langs denzelfden geleid- draad) een druk gebruik zal worden gemaakt, in zooverre dit door twee verschillende corporatiëD, nl. het Rijk en eene Telefoon-Maatschappij zou moeten geschieden. Voor de gemeenschap per telefoon geeft men namelijk de voorkeur aan koper- of bronsdraad en bij de Rijkstelegraaf zijn de geleidingen meestal nog van ijzer. Ook zien particuliere maat schappijen wel eenigszins op tegen de moeielijkheden, die door het her stellen van draden in gemeenschap pelijk gebruik in geval van bescha diging of storing zouden kunnen ontstaan. Nidv. N.) In het «N. v. d. D». wordt melding gemaakt van een militaire cause célèbre, waarover hier in de residentie druk gesproken zou wor den. Een hoofdofficier zou op een officieel diner bij een Commissaris des Konings sterk socialistische denk beelden met betrekking tot grond bezit hebben verkondigd, wat door den procureur-generaal aan den Min. van Justitie zou zijn overgebracht, waarop deze zijn ambtgenoot van Oorlog met de zaak zou hebben in kennis gesteld en de hoofdofficier dientengevolge ter verantwoording zou zijn geroepen. De inkleediug van het berichtje kan leiden tot de gissing, dat het geval hier in Den Haag zou zijn voorgevallen. Dat is echter niet zoo. Het heeft zich in een der Noorde lijke provinciën toegedragen, en de loop der zaak is niet geheel zoo als in het «N. v. d. D». is voorgesteld. Volgens de ons uit goede bron ver strekte inlichtiugeu hebbeu de Proc.- Generaal en de Minister van Justitie er zich volstrekt niet mee ingelaten. De Minister van Oorlog heeft reden gevonden den bedoelden hoofdofficier te ontbieden en hem te onderhouden over de wijze, waarop hij zich op een diner bij den commissaris des Konings heeft uitgelaten, wat in de bedoelde stad het praatje van den dag was. Minder het verkondigen van af wijkende denkbeelden, dan wel de modus quo moet aanstoot hebben gegeven. Vad In de Damstraat te Am- sterdam is een man, waarschijnlijk ten gevolge van de felle koude, plotseling overleden. Men schrijft ons uit Hil- versum Door het bestuur van de R. K. kiesvereeniging is een zitting ge houden in de zaal der Vereeniging; ten einde allen, die vermeenden ten onrechtt niet op de kiezerslijs ten te zijn geplaatst de noodige inlichtingen te verstrekken.Dit goede voorbeeld zij aau de besturen der overige kiesvereeuigingen ter na volging aanbevolen. Nog deze week wordt weder eene belangrijke hoeveelheid buskruit uit de buskruitfabriek bij Muiden verzonden naar Maassluis, met bestemming naar Afrika Z. W.-kust. Men schrijft ons uit Zaandam Vrijdag, 10 Febr. e. k., zal de nieuwe kiezersvereeuiging «Kiesrecht is Kiesplicht» hare eerste officieele vergadering houden. In de vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag j.l. zijn B. en W. gemachtigd, behou dens 's Raads nadere goedkeuring, in onderhandeling met de Regee ring te treden over wijziging van het contract, in der tijd met de Ka naalmaatschappij gesloten, wat be treft het geven eener andere rich ting aan den aan te leggen weg om Polder VII, mits het door de Gemeente beoogde doel even goed worde bereikt. De stoombootdienst tus- schen De Rijp en Wormerveer, in correspondentie met enkele treinen naar en van Amsterdam, die door ontbinding der Rijper stoomboot maatschappij opgeheven iszal eenigszins gewijzigd, door den heer Bosman van Alkmaar worden voort gezet. Telkens namelijk, als zich reizigers daarvoor aanmelden, zal de «Alkmaar Packet» van De Rijp,die anders te Knollendam de passagiers aan de van Alkmaar komende boot afgeeft, met de reizigers, die van het spoor wenschen gebruik te maken, naar Wormerveer doorvaren. Donderdagochtend had aau het station te Uitgeest een ar beider door de gladheid het ongeluk te vallen, juist toen eene locomotief kwam aanrijden. Toevallig viel de man tusschen de rails, zoodat hij er levend afkwam. Alleen is een zijner armen ernstig gekwetst. Men schrijft ons uit Alk- maar Door den gemeenteraad van Alk maar werd in hare raadsvergade ring van den le dezer besloten de zoo genaamdezes stille weken der Kaas markt op te heffen en in het vervolg eiken Vrijdag markt te doen houden. Hiermede zal aan het dikwijls voorkomende gehaspel voor de kaaskoopers een einde gemaakt zijn. De heer mr. A. P. de Lange welke als lid van dien raad zijn ont slag gevraagd heeft, heeft op aan dringen zijner medeleden besloten de zaak nog eens in ernstige over weging te nemen. Woensdag heeft de «Alk- maar Packet» van de Rijp naar de Zaan wegens besloten water den dienst gestaakt. De booten van gebr. Zurmühlen hebben dien dag, hoewel met moeite, de vaart langs het Noord-Hollandsch kanaal nog opengehouden. Aan de noordzijde, tegen het fondament van het aloude kerkje te Oosterland op WuriDgen, dat in den ouden stijl gerestaureerd zal worden, hebben de werklieden, eeni- ge dagen geleden, bij het graven een steenen lijkkist van buitenge wone lengte (3 M.), maar van ge wone diepte, gevonden. De kist was stevig gesloten en droeg geen op schrift. Men gelooft dat ze van zeer oude dagteekening is. In de kist bevonden zich vier geraamten. Uit Leiden schrijftmen aan het Hbld.\ Onlangs deed door verschillende dagbladen het bericht de ronde, dat een Leidsch studen tenoppasser de gelukkige erfgenaam zou worden van eene nalatenschap van niet minder dan negen tonnen gouds. Erflater zou zijn zekere Job GordijD, te Delft in de vorige eeuw overleden. In enkele bladen, en ook in de Staatscourant, kwamen daar op oproepingen van rechthebbenden voor. Nu doet zich het geval voor, dat Leiden als het ware wemelt van Goddijnis, Godijn's, Gordiju's en aan getrouwde familie. Maar ook in an dere gemeenten doet zich dat geval voor. Onophoudelijk worden op het stadsarchief alhier nazoekingen ge daan in duffe folianten, ten verzoeke van ingezetenen van vele gemeen ten in ons land. Heel veel wijzer is men er nog niet meê geworden, alleen is er voor den studenten-op passer L. dat uit te leeren, dat hij de tonuen zal moeten deeleu met vele anderen als het ooit tot dee leu komt, en dat dan die tonnen wel zeer kleine tonnetjes zullen wor den. Bedenkt men dat de nauwkeu righeid in die oude opgaven van den burgerlijken stand zóóveel te wenschen overlaat, dat b. v. Jan Goddijn als eigen broeder vauPie- ter Gordijn staat opgegeven, dan zal het ieder duidelijk zijn, dat die zaak niet zoo heel gemakkelijk uit te ma ken is en de studentenoppasser zich wel wat te vroeg vroolijk gemaakt heeft. Ook dit jaar zal te 's-Hage van stadswege 's Konings verjaardag met bizonderen luister gevierd wor den. Reeds is gemeld dat een vuur- werd in de Maliebaan het feest zal besluiten. Ook zullen de hoofdlaDen, zoowel van het Lange als van het Korte Voorhout, en plafond verlicht worden, gedurende welke illuminatie eene muziekuitvoering in den even eens verlichten tempel zal gegeven worden. De hoofdingangen van het Voor hout zullen met frontversieringen van eigenaardigen vorm prijken. Bij eene vechtpartij in een café-chantant op het Plein te 's Hage heeft Donderdagavond een sergeant der veldartillerie aan een bediende eene zware verwonding aan den pols toegebracht. Woensdagvoormiddag ontstond er brand in een pand op Zandwijk ïe Tiel, waarin paarden, rijtuigen, varkens, hooi en stroo ge borgen waren. Het pand en hooi, tegen brand schade verzekerd, zijn door de vlam men vernield. Bij een onderzoek door de politie naar de oorzaak van den brand bleek, dat hij moet worden toege schreven aan onachtzaamheid van een loodgietersknecht, die met een brandende spirituslamp in het pand zoo dicht bij het hooi en stroo werk zaamheden verrichtte, dat die stoffen daardoor in den brand vlogen. Tegen den verdachte is proces-verbaal op gemaakt. In zijn vergadering van 29 Jan. jl. heeft het bestuur van het Geldersch Overijsehch Wielrij ders clubverbond besloteD, op twee den Paaschdag weder een wieler wedstrijd te Nijmegen te doen houden. Te Venlo kwam Donder- dagmorgen de personentrein van Maastricht eerst te 11 uren, in plaats van te ongeveer 9 uren aan, waar door alle aansluiting verbroken was. De vertraging ontstond door het ontsporen van den goederentrein van Maastricht iu de nabijheid van het 6tatiou Sitiard. De stukken lagen tot op 400 meter lengte der lijn, zoodat deze geheel versperd was. Er is veel materieele schade, doch er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Te Middelburg zijnDon- derdagnamiddag de echtgenoote van een hooggeplaatst regeeringspersoon en eene jouge dame, mede uit den aanzienlijken stand, op een vijver, bij het schaatsenrijden, door het ijs gezakt en verdronken. Dit ODgeluk veroorzaakt groote ontsteltenis in de stad. De grootste boschaan- leg in één perceel, die in Drente tot nog toe plaats had, was die voor ODgeveer zes jaren te Gasselte, waar bij ongeveer honderd hectaren hei develd met denne- en eike-stekken werden bezaaid en bepoct. Dit bosch had zijn ontstaan te danken aan eene vereeniging van boschlief hebbers die eerst een grooten aarden wal rondom het terrein lieten opwerpen. De daarna uitgepote eike-stekken en de opschietende denneu kwijnden spoedig en aanvankelijk beloofde de zaak weinig succes. Ook leed het jeugdige hoschgewas hier en daar aan zandverstuiving'. De sporen van Apachen-opperhoofd eerst over drie dagen op die plaats afgesproken? Omdat de blanke hond die ons tot gids dient, mij hier dichtbij een schat beloofd heeft aan den voet van het Iudiaansche graf en omdat ik eerst het goud wil en dan het meisje aan het Bisonmeer. Is u dat voldoende? Diaz hoorde niet hetgeen Roode-Hand zijn zoon ant woordde. Deze laatste heroam: Kom grijsaard, ik zeg het u, wij zullen eene goede vang6t doen; en aan wien zullen wij het te danken heb ben? Zult gij het mij zeggen, gij, die alvorens ik oud ge noeg was om u bij te staan, niets anders kondet dan laag hartig den een of anderen jager vermoorden om hem eenige ellendige velleQ te ontstelen Roode-Hand bromde eenige onverstaanbare woorden. Ja, aldus onderbrak hem de renegaat grijnzende, twee eerlijke en vreedzame Papagos, die zijn spoor tot aan het Bisonmeer gevolgd hebben.... Hier werden de stemmen onverstaanbaar. En hoe hebt gij het Indiaansche opperhoofd er toe kunnen overhalen om zich met uw oplichtingsplan te ver hinden? vroeg Roode-Hand, hebt gij hem gezegd dat er twee en dertig jagers op de oevers van het meer waren Zonder twijfel, en ik heb hem de paarden beloofd die de blanken voor hem zullen vangen. En hij heeft toegestemd? Op eene andere voorwaarde nognl. deze dat ik hem den Comanch over zal leveren die in den omtrek der Roode- rivier rondzwerft. Diaz hoorde niets meer dan eenige onsamenhangende woorden, als: Brandende Straal, de bergplaats van het Buffeleilaud; vervolgens zetten de Indianen en de twee ka pers der woestijn hun weg naar de Goudvallei voort. De avonturier, die er genoeg van gehoord had om hun plan geheel te raden, meende in allerijl naar de door de bandieten bedreigde jagers aan het meer te snellen en on derweg tevens de drie vrienden te verwittigen van het ge vaar dat hen bedreigde. Wat Baraja betreft, deze had zijn plan vastgesteld. Na een marsch van vier uren op eene plaats gekomen, dicht genoeg bij de Goudvallei om de pyramide van het graf zichtbaar te doen zijn, had hij de plaats waar halt zou gemaakt worden, aangewezen. Hij wachtte zich wel, zijne medeplichtigen te plaatsen op den rotsenketen die van den eenen kant den gordel der Goudvallei vormde. Met grood vreesde hij dat een enkele blik dien de metis onder zich wierp, hem de werkelijke ligging van den schat zoude verraden. Kom hier door, zeide hij tot den Bloedhond, van de hoogte dezer hergen zullen wij de pyramide beheer- schen, waar de jagers het goud dat ik u voor mijn losprijs beloofd heb, begraven hebben. En Baraja wees op het nauwe voetpad, waarlangs hij van de Nevel-Bergen in de vlakte was afgedaald. Pas op dat gij ons niet bedriegt! riep de oude Roode-Hand uit, want dat beloof ik u, het zal niet goed met u afloopen. Wees onbevreesd, antwoordde de Mexikaan, maar van welken kant wilt gij de bewaarders van den schat aanvallen, als het niet is van de hoogte dezer heuvelen? Inderdaad, zeide de Bloedhond; wanneer de dag zal aanbreken en die dampen optrekken, zullen wij boven hen zweveD, evenals de arend boven zijne prooi. De geheele troep ging in den nauwen, door Baraja aan gewezen weg dringen, toen een der Apachen, over den grond gebogen om de in het zand achtergebleven sporen te onderzoeken, een kreet uitte en twee zijner makkers tot zich riep. {Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2