NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 6 Februari 1888. No. 1408. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer Maat nit twee Men STADSNIEUW S. It I N N li N IA N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 4 Februari. Het museum van Kunstnijverheid alhier is de vorige maand door 768 personen bezocht. Zondag 5 dezer zullen de reproductiën der teeke- ningen van Viollet-le-Duc, op het museum nog tentoongesteld zijn. Zondag is de toegaDg vrij. De voordracht «de psychische ge neeswijze», onlaügs door den heer dr. F. van Eeden in het genoot schap «Oefening in Wetenschappen» alhier gehouden, is thans opgeno men in de Februari-afleveriDg van het tijdschrift «de Nieuwe Gids.» «L'abbé Constantin» van Ludovic Halévy, waarvan de opvoering te Parijs reeds zooveel succes heeft gehad, zal door het gezelschap van Paul Deshayes den 9eu Februari a.s. in den schouwburg alhier worden gegeven (zie achterst, advert.h De heer P. Deshayes, die de titelrol vervult, is een gunstig bekend tooneelschrijver en acteur. Met Alex. Dumas' «Francillon» maakte hij indertijd door Frankrijk een schitterende kunstreis. De overige roll°n van «l'abbé Constantin» zijn mede in handen van gunstig be kende Fransche artisten. van zijn beheer en kon het genoe- genoegen smaken, de kas met een voordeelig saldo aau zijnen opvol ger over te dragen. Een gedeelte van dit saldo zal gebruikt worden tot bestrijding der kosten van de aanstaande tentoonstelling. LETTEREN EN KUNST. Uit 's-Hage wordt aan de «N. E. Ct." gemeld: De opvoering van r/Manon" was voor den componist Massenet een triumph. Met fanfares ontvangen, werd hij na de akte ten tooneele geroepen en aan het slot warm toegejuicht. Veel succes had ook iu de titelrol de jeugdige Amerikaau- sche Ada Palmer, die aau een zwak maar lief geluid een zeer gunstig uiterlijk paart en netjes voordraagt. Barbe als Des- grieux verwierf eveneens veel bijval. Beide artisten werden herhaaldelijk teruggeroe pen en ontvingen kransen en bouquetten. De overige rollen waren bijua alle bezet evenals verleden jaar. Wij hooren de volgende namen noe men voor de opvolging van den heer Völlmar als kapelmeester van de Grena diers en Jagers: Van der Linden te 's Hage, Mann te Leiden, Van Aken te Nijmegen, Kwast te Arnhem. (Vad.) Vrijdag 10 Februari a. s. zal ook hier ter stede door het Hollandsch Tooneelgezelschap, directie A. van Lier, ter benefice van mevr. Albregt- Engelman, die dezer dagen hare 40jarige tooneelloopbaan herdacht, eene voorstelling worden gegeven met «de Rust verstoorster», van Bene- dix, waarin de jubilarisse de titel rol vervult. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer Woensdagavond werd eene druk bezochte vergadering gehouden van de vereenigde aideeling land- en tuinbouw alhier. De afgetreden penningmeester, no taris Ledeboer, deed verantwoording Door deRegeering zou bij den Raad van State een wetsontwerp aanhauging zijn gemaakt, waarbij het Wetboek van burgerlijke Straf vordering belangrijk zou worden gewijzigd, in dien geest, dat bet gewoon proces bij de boven en recht banken woidt afgeschaft, zoodat alle zaken summier zullen worden be handeld. Naar wij vernemen, is bet rapport van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten over het ongeluk te Ruinerwold gereed. Zoo veel moet daaruit met zekerheid blij ken, dat de omgekomen machinist, wien men gemeend heeft de ramp te moeten wijten, buiten schuld is, en ook niet dronken was, zooals werd beweerd. {Vad.) Het comité van den Am e- rikaanschen Senaat ter bebandeliDg van de buitenlandsche aangelegen heden beeft zich tegen bet uitle- veringstractaat met Nederland ver klaard De Japansche gezant bij ons Hof gaf Donderdag een diplo matiek diner, waaraan 21 gasten, meerendeels hoofden van legatiën, deelnamen. In een Vrijdag gehouden druk bezochte bijeenkomst te Am sterdam van de voorloopjg toege treden deelnemers aan de Parijsche wereldtentoonstelling van 1889, bij gewoond door den Franschen gezant en den Franschen consul aldaar, deelde de voorzitter, de heer Conrad, mede, dat voor Nederland 950 vier kante meter wordt gereserveerd, waarvan de onkosten op 100,000 frs. geraamd worden. Na een lang durig debat werd besloten een ze delijk lichaam te stichten, met bet doel de deelneming aan de tentoon stelling te verwezenlijken door de industrie tot deelneming op te wek ken, de exposanten te vereenigen, en de begrooting van onkosten over ben om te slaan, ben te vertegen woordigen en een waarborgfoids voor tekorten, door belangstellenden bijeen te brengen. Tot leden van het voorloopig bestuur werden be noemd de heereu Conrad, Van der Made, Mcutou, Bultman, Kocblin, met recht tot assumtie. Het zal in de volgende vergadering een orga nisatieplan voorleggen. Op de baan der lAmster- damsche Sportclub» reed Donder dagmiddag het Weener kunstscbaat- senrijderspaar Fry en eebtgenoote. Nu eens de heer Fry alléén, dan weder gezamenlijk, legden zij beiden, ten aanschouwe eener talrijke me nigte deskundigen, proefjes van hunne kunst af, waarin zij het inder daad tot eene aanzienlijke hoogte gebracht hebben. De zuiverste cirkels en spiralen werden gemaakt, hetzij de heer en mevr. Fry op één voet reden, hetzij zij beide schaatsen bezigden. Zij maakten, op het geluid der muziek, danspassen, en hunne bewegingen en toeren werden door zooveel sier lijkheid en gemak gekenmerkt, dat het werkelijk een genot was hen te zien. Mevrouw Fry ontving van het bestuur der Sportclub een frisschen bloemruiker; bet was eene welver diende hulde aan hare bevallige kunst. Men schrijft ons uit Zaandam Op initiatief van den heer C. van der Zeijde, is hier Donderdag eene afdeeling opgericht van den Bond voor «Algemeen Kies- en Stemrecht.» Ais leden van het voor loopig bestuur werden gekozen de hh. P. Hofstede, J. H. D. van der Kwast en C. van der Zeijde. 10 Februari e. k. zal de afdeeling bare eerste vergadering houden tot vast stelling van een reglement, en tot Behandeling van vraagpunten, welke met het streven van den Bond in verband staan. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft f 300 toegestaan aan de afdeeling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, als bijdrage in de kosten der te houden tentoon stelling van vet- en fokvee. Donderdagmiddag werd te Graft, van wege de ijsclub al daar, eene hardrijderij gehouden om levensmiddelen en brandstoffen. Nie mand der deelnemers ging met leege handen naar huis. De prijs werd behaald door J. Munnik, de premie door W. Munnik. Op de 5-daagsche v e r- kooping van antieke voorwerpen in het Vendu-huis der notarissen te 's-Hage werden o. a. de volgende sommen besteed: 3 zeer kleine porseleinen trek potjes, f56; 5 porseleinen schalen, waarvan 3 defect, f 655 blauwe, Chineesch porseleinen kopjes eD scho tels, f39; 6 dito, f40; 6 dito f46; 1 klein porseleinen kannetje f53; 1 dito f 100, 1 d to f70; 1 koperen kooi, stijl Bodewijk XVI, f500; 1 consoleklok zelfde stijl, f700; 1 Engelsch tafelklokje f 170; 1 staande klok f250; 1 dito marmer klokje, stijl Lodewijk XIV, f70; 1 dito, geheel van hout, f52; 2 koperen kandelaars met mansfiguren f610; 2 houten dito met schilderijtjes f650; 3 glazen kandelaars f192; 2 houten dito f79; 4 dito f170; 1 spiegel (bouten lijst) stijl Louis XVI, f131; 2 koperen kandelaars f105; 1 spiegel, bouten lijst, stijl Louis XVI, f130; 1 dito f130; 1 dito f 831 dito f 651 gesneden houten tafel f97; 1 dito f250; 1 glazen kaBt f 2251 dito f 1231 dames-bureau f160; 1 verlakte kist f80; 1 damesbureau f250. Te zamen bracht de geheele ver- kooping op de som van f 30,000. De coöperatieve winkel- vereeniging «Eigen Hulp» te's-Hage kreeg in 1887 377 nieuwe leden terwijl door overlijden, verhuizing enz. het getal met 85 verminderde. Op 1 Januari jl. telde de winkel- vereeniging 2153 leden, of 292 meer dan een jaar te voren. Er werd in 1887 verkocht voor f 580,000, of voor f 123,000 meer dan het voorgaande jaar. Een transport van 2 0 A r a- bieren, aan wie te New-York, wer- waarts zij met een der schepen van de Ned. Amerik. Stoomvaartmaat schappij waren vertrokken, toela ting was geweigerd omdat zij zon der middelen van bestaan zijn, is te Rotterdam aangekomen en werd Vrijdag naar Arabië teruggevoerd. Zes jonge dames te Ca- pelle, op eene bank op het ijs zit tende om de schaatsen te verbinden, zijn met de bank in het ijs gezakt en slechts met veel moeite gered. Langzamerhand nadert het tijdstip, waarop de legaten wor den uitgekeerd van den te Utrecht overleden heer Jan Oortman, over wiens nagelaten schatten zooveel gerucht was. De diaconie der Ned. Hervormde gemeente aldaar ont vangt pl.m. f60.000. De Doopsge zinde gemeente, waarvan de over ledene lid was, ontvangt twee ton. Daar deze kleine en rijke gemeente niet best wist wat er mee aan te vangen, zal zij van de rente het predikants-tractement verhoogen, de vrijwillige kerkelijke bijdrage der leden afschaffen, jaarlijks op een «Oortmansdag» hare armen extra bedeelen, en schiet er dan nog over, het restant besteden om geschikte jongelieden te laten leeren. Toen Donderdagavond te Utrecht de prijzen zouden wor den uitgedeeld in het gebouw «Bo termarkt» aan de jongens, die bij den schaatsenrijders-wedstrijd 's mor gens prijzen hadden bekomeD, wilden een aantal leegloopers daarbij te genwoordig zijn, hetwelk hun ech ter door de politie werd belet. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk. Daar zij den toegang van het ge bouw wisten open te dringen, had er een hevige vechtpartij plaats tusschen de politie en die leegloo pers, met het gevolg, dat sommi gen verwondingen bekwamen, en er bovendien eenigen werden gear resteerd. PHUILLETO INT. 1481 L. HOOFDSTUK. TWEE KAPEBS DEB WOESTIJN. Van wien is deze indruk? zeide hij. Van den arend der Besneeuwde-Bergen, antwoor den de beide Indianen gelijktijdig, hiermede den Canadee- schen jager bedoelende. En deze? Die zijn van den Spotvogel en die is van den jongen krijger uit het Zuiden. Dit waren de namen, die de Indianen tijdens het beleg van het eiland aan Pepe en aan Fabiaan gegeven hadden Goed, zeide de Apache, ik was er ook zeker van. Daarna zich tot den Bloedhond wendende, vervolgde hij El-Mestizo zal voor zich het goud bewaren, de Apa chen zullen voor hem strijden om het te veroveren, en op zijne beurt zal hij voor zijne broeders strijden. Het bloed onzer krijgers roept om wraak. Hunne moordenaars zijn daar boven en wij moeten hunne scalpen hebben. Elf krij gers zullen alleen op die voorwaarde strijden. Is het anders niet? antwoordde Roode-Hand met afschuwelijken glimlach; de Apachen zullen de scalpen hebben, die zij vragen. Toen deze koop gesloten was, gaven de beide kapers der woestijn aan Baraja een teeken hen voor te gaan, en be gonnen het voetpad te beklimmen, terwijl de Indianen zich in de vlakte verspreidden om de jagers te overvallen, in dien zij de onvoorzichtigheid begingen hunne sterkte te verlaten. Wij zijn thans in 't gezicht der pyramide, zeide Baraja, toen zij, na ongeveer een half uur geloopen te heb ben, aan de plaats gekomen waren van waar de waterval zich neerstortte. Maar de dikke dampwolken verborgen de schuilplaats der drie jagers, en de oogen der Indianen, zoowel als die van den vader en zijn zoon, deden vergeefsche pogingen om door die wolken te dringen. De nevel die deze bergen omhult, trekt nooit op, zelfs over dag niet, gij weet zulks evengoed als ik, zeide Roode-Hand tot den Bloedhond, en de duivel hale ons indien wij binnen een uur niet helderder zien. Daar die honden van Indianen scalpen moeten hebben.... Grijsaard, viel de metis hier op dreigenden toon in de rede. vergeet niet dat ik van het Indiaansche bloed in mijne aderen heb.... want ik zou er u aan doen herinneren. Dat is goed, antwoordde de vader barsch, zonder zich erg te bekommeren over den toon van zijn waardigen zoon, waaraan hij reeds lang gewend was. Ik zeg dat wij, daar die Indianen scalpen noodig hebben, eene andere plaats moeten zoeken om ze hen te verschaffen. Deze samenspraak had plaats gehad in het Engelsch, de moedertaai van Roode-Hand, die geboortig was van Il linois, van waar hij om zijne misdaden had moeten vluch ten, en noch de Indianen noch Baraja hadden er een woord van begrepen. Ik zal er een vinden, hernam de Bloedhond, hond enkel het oog op dien schelm, voegde hij er hij, op den Mexikaan wijzende. Daarna beklom hij het gewelf van den waterval. Toen hij op eenigen afstand was, liet de Amerikaan zijne zware hand op den schouder van Baraja vallen en zeide hem in slecht Spaansch: De zoon van eene Indiaansche wolvin gaat ongetwij feld eene gunstiger plaats zoeken dan deze om ons het goud te verschaffen hetgeen gij ons belooft, vriend. In afwachting zullen wij op deze hoogte vuur ontsteken en de glans die het zal verspreiden, zal door den nevel drin gen en aan de drie vossen beduiden, dat wij hen willen insluiten; dat daar ginds eene andere partij is die op hen loert. {Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1