Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 2 bakkersknechts, 1 schildersjongen, 1 timmerman8aankomeling, 1 loop knecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers geene. De centrale liberale kiesvereeni- giDg in het kiesdistrict Haarlem mermeer heeft den heer Herman F. Bultman definitief candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Door den minister van Waterstaat is op het verzoekschrift van eenige ingezetenen uit de gemeenten Hil- legom, Lisse, Sassenheim en Ben- nebroek, om uitbreiding van het postverkeer voor die plaatsen, afwij zend beschikt. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft uit RotterdamZater dag en Zondag werd opgevoerd Millöc- kers operette //Gaspiirone". Ofschoou zij in gehalte minder is dan //Der Zigeuner baron", hebben zij, die van vroolijke mu ziek houden, zich wel geamuseerd, zoodat hét succes bevredigend genoemd mag worden. De landschapschilder Mauve is op 5O-jarigen leeftijd plotseling te Arnhem overleden. Behalve de tallooze oorspronkelijke, en ook vertaalde tooneelspelen, romans en novellen, zangen, liederen en strijd schriften, welke jaarlijks in de Friesche taal uitkomen, verschijnen dit is al gemeen bekend geregeld tijdschriften. Met Januari is thans de eerste aflevering verzonden van een nieuw, dat voortaan om de 3 maanden verschijnt. Als redacteur treedt de in Friesland alom geachte en daar buiten niet onbekende dichter en prozaïst Pie ter Jelles Troelstra op. T. E. Halbertsma een goeden klank heeft die naam bij Friezen en niet-Friezen en C. Wielsma zijn als vaste medewerkers aan dit //For hüs en hiem, Tijdskrift for it Husgesin," verbonden. //Eic wat wils," luidt het motto. Daar er //Folklore" in wordt behandeld, en er vele realia in be sproken worden, zal het niet alleen voor Friezen, maar ook voor anderen veel be langrijks bevatten. Een ,YEraechzos" geeft aan ieder gelegenheid tot het stellen en beantwoorden van vragen. (N. R. C.) VISSCHERIJ. Zandvoort, 6 Febr. Heden morgen kwamen alhier vier schuiten met versche visch aan. De vangst was zeer gering ge weest. De prijzen, die besteed werden, waren hocg, waardoor de schuiten gem. van f 43 tot f 50 besomdeu. Nieuwediep, 6 Februari. Heden kwamen van de groote visscberij binnen de sloepen: //Semaphore II," sch. Meul- dijk, met 100 levende-, 100 doode kabelj, 3 lengen en 1100 schelv. (waarvan 300 levende): Saturnus", sch. van Veelen, met 170 levende-, 180 doode kabel., 4 lengen en 550 schelv. (waarvan 100 levende) en //Pernis", sell. Meijboom, met 270 levende-, 120 doode kabelj., 4 lengen en 700 sehelr. (waarvan 250 levende), terwijl door trek kers 4 tal haring en 1 zalm werd aan gevoerd; lev. kabelj. gold ter afslag f 1,65 a f2, doode id. f 1.05 a f 1.80, leng f 2.95 a f3.60 per stuk, schelv. f 17 a f23,50 het honderd, haring f 10.85 a f 12.85 per tal en de zalm f26. De kotter //Christine", sch. Smit, besomde voor 30 groote-, 20 kl. tongen, 1 tarbot, 120 bunschollen en enkele kabeljouwen f70. Tessel, 5 Februari. De mossel vloot kon in de afgeloopen week, wegens de in gevallen vorst, evenmin werkzaam zijn als de Noordzee vloot. De botvangst langs de kust was zeer bevredigend. Er werden flinke hoeveelheden bot afgeleverd naar den vasten wal. De prijs was van 3 tot 5 ct. per stuk. Het palingvisscheu leverde zeer weiuig op. De paling gold van 20 tot 55 ct. per l/s K. G. De garnalenvloot ving 306 manden garnalen, die door de koke rijen werden afgeleverd naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. Aan de visschers werd t 8,50 per mand uitgekeerd. IU N RN \A N I). Bij kon. besluit zijn voor de lichting van 1888 tot militaire leden van den militieraad in Noord-Holland en tot hunne plaatsvervangers benoemd de volgende hoofd- en verdere officieren: Noord-Holland1 Amsterdamlid Kamps, luit.-kol., 7e reg. inf. te Amster dam; plaatsv. Van Dedem van Driesberg, kapt., 7e reg. iuf. te Amsterdam. 2. Haarlem lid Zürich, majoor, prov. adj. in Noord- Holland te Haarlem; plaatsv. Van der Koog, kapt. 4e reg. inf. te idem. 3. Hoorn, lid Van Lakerveld de Heus, ma joor, 7e reg. inf. te Hoorn; plaatsv. Zelverder, kapt., idem te idem. (St.-Ct.) Z. M. de Koning heeft Maandagmiddag te 5 uren de leden van het S ameesch gezantschap ten paleize in gehoor ontvangen. De gezant, vergezeld van zijnen secre taris, beiden gekleed in een rijk met goud geborduurd kostuum, werden door den kamerheer-ceremoniemees ter, baron De Constant Rebecque, van het «Hotel Bellevue» afgehaald en op dezelfde wijze, ook in een gala-rijtuig, na de audiëntie naar het hotel teruggeleid. De audiëntie werd bijgewoond door den minister van Buitenlaudsche Zaken, jhr. van Karnebeek, eu de heeren, deel uit makende van den dienst van Z. M. De Britsche gezant aan ons hof, sir W. Stuart, zal nu wel zijne brieven van terugroeping per soonlijk aan den Koning overhan digen in een bizonder gehoor, het welk Z. M. hem heden namiddag verleent. Men verzekert, dat bij de Regeering ernstig wordt aangedron gen op een telephoonverbinding tus- schen Amsterdam en Rotterdam. (St.P.) Een derAmsterdamsche bladen meldt dat het heiwerk voor de stationeoverkapping- thans zeer snel gaat. Een der groote palen (25 M.) is in ruim een half uur in den grond geslagen. Maandag werd in eene vergadering, te Amsterdam gehou den, besloten tot oprichting eener centrale kiesvereeniging voor de Zaanstreek.VertegeD woordigd waren de kiesvereenigingen te Zaandijk, Ilpendam, Koog a/d. Zaan, Beiksloot en Nieuwendam. Wormerveer had kennis gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. Het bestuur der Zaandamsche liberale kiesver eeniging «Kiesrecht en Kiesplicht» (voorzitter mr. Z. W. Straatman) werd tot voorloopig bestuur gekozen. De Amsterdammers schij- nen aan hun tien kiesvereenigingen van alle kleuren en nuancen nog niet genoeg te hebben; althans men moet dit opmaken uit de volgende annonce in het Hbl. Vebkiezin&en. Indien er meerdere kiezers zijn, die, evenals steller dezes, wars van haarkloverijen op politiek en theo logisch gebied, het belang van het vaderland in de eerste plaats gebaat achten door ontwikkeling van mate- rieele welvaart en het bevorderen van gewenschten voorspoed bij voor keur aan eene practische vertegen woordiging ten taak gesteld gezag, dan wordt men uitgenoodigd daar van blijk le geven voorloopig onder letter W W, aan den kantoorboek handel Blikman Sartorius, Rokin 17, ten einde zoo mogelijk in dien geest eene vereeniging te vormen Aan den overweg bijde Dageraadsbrug te Amsterdam is een arbeider van de H. IJ. S. M., door eigen onvoorzichtigheid, door eene locomotief overreden. De man was onmiddellijk dood. Door de politie te Am- sterdam werd Zondag de hand ge legd op eenen marinier 3e klasse, van het le bataljon, die sedert 8 Juli van het vorige jaar van zijn korps vermist werd en ter opsporing in het Politieblad, was gesignaleerd. Hij zal nu wegens desertie voor den krijgsraad te Haarlem terechtstaan. De politie te Amsterdam is er in geslaagd eene gevaarlijke bende valsche munters op het spoor te komen. Reeds eenige personen, verdacht van uitgifte van valsch geld, werden in arrest genomen. Zaterdagavond kwam zij tot meer dere wetenschap van de medeschul digen in het complot. Door de re cherche onder leiding van den in- spectenr Batelt werd Zaterdagavond de hand gelegd op Smithuis en eene vrouw, met wie hij samenwoonde in de Van Speijkdwarsstraat no. 6. De arrestant dreef handel in meu belen en gaat in de buurt door als fabrikant van meubelen voor weder- verkoopers. Volgens gerucht zou voor eenige tijd ook zijn broeder, mede verdacht een valsche munter te zijn, reeds kennis gemaakt hebben met de politie. Een der medeplichtigen, Meeu- wissen geheeteu, was reeds in de vorige week in arrest genomen, en heeft thans bekend. Op zijne aan wijzingen werd de gehe me werk plaats gevonden in de Goudbloem straat bij de Lijnbaansgracht. De daar wonende personen werden door de politie overrompeld en gearres teerd. Bij huiszoeking werden verschil lende gereedschappen gevonden, als mede, verborgen in den poot eener tafel, 1200 valsche muntstukken van fl. Men meent zeker te zijn nu alle personen van het komplot in handen te hebben, ofschoon de na sporingen nog worden voortgezet. De aanleg van de water leiding te Nieuwer-Amstel is gegund aan den heer George Wilson, te 'sHage, voor f418,513,97. Maandagavond kregen te Hilversum drie militairen uit het naburige Naarden twist met eenige burgers aldaar. Van een woorden wisseling ging men al heel spoedig tot handtastelijkheden over, waarbij van den kant der militairen ijverig gebruik gemaakt werd vau de sabels, terwijl enkelen der burgers zich dapper met klompeu verdedigden. De politie maakte ten slotte een emde aan den verwoeden strijd en arresteerde twee soldaten. De derde zette het op een loopen. De heer C. Bakker Cz., t e Purmereud, is benoemd tot voorzit ter der Tuinbouwvereen. «Beemster en Omstreken», in plaats van den heer Wouter Sluis. De schipper van Oud- Carspel op Alkmaar, Zaterdag door het ijs niet kunnende varen, ging met eenen wagen naar de stad, en had op de thuisreis het ongeluk van deu wageu te valien en zijn been te brekeu. Te Helder werd Zondag eene vergadering gehouden door de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder, waarin, ten behoeve der vérafwonende leden van de Vereeniging, werd besloten dat aan de leden, welke verhinderd mochten zijn de vergaderingen te bezoeken, het recht wordt verleend aan een ander lid volmacht te ver- leenen, namens hen stem uit te bren gen, echter onder bepaling dat één lid niet meer dan zes leden gelijk tijdig kan vertegenwoordigen. Tot bestuurslid voor Tessel werd gekozen de heer J. Jbz. Roeper al daar, ter vervanging van den heer Aug. Keijser, die als zoodanig be dankte. Te Leiden heeft zich eene commissie gevormd om de statuten der Roomsche kiesvereeniging zóó te wijzigen, dat zij meer aan de eischen van het oogenblik beant woorden, en op dien grondslag eene nieuwe kiesvereeniging op te richten. Daartoe zal a. 8. Dinsdag eene ver gadering worden gehouden, waarop mr. B. M. Bahlmann, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en tevens president van den pro vincialen bond vau kiesvereenigin- geu in Zuid- en Noord-Holland, zal verschijnen om de zaak nader toe te lichten. Als naam der vereeniging wordt voorgesteld «Recht en Orde». De commissie bestaat uit de heeren W. M. Aewerdonk, J. A. Bots, H. L. A. van Campen, Herman F. A. Damen, J. P. J. Driessen, M. H. Keller, B. C. Looijaard, D. J. Meijsing, N. Stadhouder en G. F. Théonvilie. Uit Leiden wordt gemeld, Naar aanleiding vau een uitge breid rapport van dr. J. B. Goos- sens, leeraar in de mechanica, na tuurkunde en cosmographie aan de boogere burgerschool, omtrent den toestand der bliksemafleiders op on derscheidene onzer gemeentebouwen, wordt door Burg. en Weth. voor gesteld, dien van het kruithuis en dien van den raadhuistoren uit te breiden, en den op het stedelijk mu seum geplaatsten geheel te vernie- wen. Zondagavond hebben twee families in eene der achter buurten te Leiden met elkander on aangenaamheden gekregen, waar door eene geregelde vechtpartij ont stond. Ten slotte traden twee hunner buiten het strijdperk, namelijk vader en zoon, eerstgenoemde aan het hoofd en laatstgenoemde aan het lichaam op verschillende plaatsen verwond. Maandagochtend werd ter plaatse een knipmes gevonden, waarmede waarschijnlijk de verwondingen ge pleegd zijn. Procesverbaal is door de politie van het voorgevallene opgemaakt. Tot het comité voor de Nationale Tentoonstelling van Oude en Nieu weKunstnij verheid te 's-Hage, zijn alsnog toegetreden de heeren jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot en mr. P. J. Graaf Schimmelpeuninck, te 's-Hage en W. Lotsy, burgemees ter van Bodegraven. Tot administrateur van de ten toonstelling is benoemd de heer L. André, oud hoofdambtenaar in Ned. Indië, terwijl als bureauchef de de heer C. P. Rokes, oud-kapitein van het N.-I. leger, werkzaam blijft. De in de jongste algemeene ver gadering benoemde bizondere com- miesiën voor oude kunst en schil derijen hebben reeds bijeenkomsten gehouden. De commissie, belast met het bijeenbrengen van schilderijen van moderne meesters, heeft tot haar voorzitter gekozen den heer D. C. A. Artz en tot haar secretaris den heer J. J. van de Sande Bak. huijzen. Naar men meldt, heeft na de openbare veiling van de ver zameling antiquiteiten van wijlen den heer Gevers te 's-Hage, ook nog eene onderhandsche verkooping van tal van uit die auctie afkom stige zeldzaamheden plaats gehad, en wel tusschen de kooplieden in oudheden uit verschillende steden des lands onderling. Het goed bracht nog zeer veel winst op, ja het dubbele van de gewune prijzen. Men spreekt zelfs van fabelachtige koopsommen. De meeste der aldus verhandelde antiquiteiten zijn bestemd voor het buitenland. Twee graanhandelaars reden Maandagmorgen van Maas land naar Delft. Op de grens van eerstgenoemde gemeente en Schip luiden gekomen, schrikte het paard en geraakte alles te water en schoot onder het ijs. Nij veel moeite ge lukte het aan ander reizigers, beide personen te redden. Werd onlangs bewezen «dat het niet alleen huzaren, ook niet alleen soldaten zijn die goede harten hebben,» thans heeft ook een matroos het bewijs geleverd dat ook zijn gilde daarop kan bogen, want de Arnhemsche Courant deelt mede, dat een matroos der Kon. Ned. Ma rine, Zaterdagavond op den Hom- melschen weg bij Arnhem een scha mel gekleed knaapje, bibberend van koude ontmoetende, het arme kind in een winkel bracht, waarin ge maakte kleederen te koop zijn, hem een jas, een pet, en een paarrchoe- nen gaf en daarna den jongen met een hartelijk woord naar zijne moe der zond. Twee visschers uit Bun- schoten hadden zich bij de uitoefe ning van hun bedrijf te ver met hunne schuiten op de Zuiderzee ge waagd eu geraakten in het drijvende ijs beklemd. Uit dezen benarden toestand werden zij gered door vijf Harderwijksche visschers, die na een worsteling van ongeveer drie uren er in slaagden hunne collega's uit het dreigende gevaar te redden en hen met hunne schuiten behouden in de haven vanHarderwijk brachten. Als bewijs hoe groot de Butterine industrie in Osch is, diene, dat verleden week verzonden werd ruim 1,250,000 (een millioen twee maal honderd en vijftig duizend) halve kilo's Butterine. Alle vrees van nadeelige gevolgen te ondervin den van de zg. Engelsche Butterine- wet is voor goed verdwenen. Uit Valkenburg wordt betreffende baldadigheden, die er in de vorige week in de ouderaardsche groeven hebben plaats gevonden, het volgende geschreven Onder de alhier gevestigde blokbrekers deed sedert geruimen tijd het verhaal de ronde dat de vereeniging «Het Geul dal» niet weinig schuld droeg, dat men hun van rechtswege het bre ken van blokken in de Valkenburg- sche groeven verboden had. Dit ver moeden vond hij hen meer verster king, toen gemelde Vereeniging den toegang tot de graven afsloot. Na het vernielingswerk der vorige week kwam dit de vereeniging «Het Geul dal» ter oore; het bestuur gaf hier van onmiddellijk aan het gemeente bestuur kennis, met het beleefd ver zoek, een nieuw onderzoek der groeve te gelasten, opdat alle over deze zaak in omloop zijnde kwade geruchten mochten worden opgeheveu. De ver spreek Bloedhond. Gij treedt een rijken schat met voeten, zeide de metis, gij zijt slechts met uw drieën, wij zijn vijfmaal tal rijker dan gij en wij moeten dien schat hebben! Zie daar alles. Kort, bondig ert onbeschaamd, dacht Pepe. Laat ons eens zien hoe Bois Rosé zich daaruit zal redden. Een man die minder vertrouwen stelde in het overwicht dat hem het aantal zijner bondgenooten, zijne behendigheid en zijue physieke kracht inboezemden, zou voor de gelaats uitdrukking van den reusachtigen woudlooper gesidderd hebben. Want ondanks zijne vurige teederheid voor Fabiaan, wenschte Bois Rosé thaos niets liever meer dan den bandiet voor zijne onbeschaamdheid te tuchtigen. Hmdeed de Canadees, met eene poging, die hem op het gezicht van den onverschillig op den loop van zijn geweer leunenden bandiet veel moest kosten, en onder welke voorwaarden moet gij dien schat hebben? Op voorwaarde dat gij drieën zoo spoedig mogelijk hier van daan trekt. Met wapenen en bagage? Met bagage, maar zonder wapenen, hernam El- Mestizo, die er zeker van was, dat het hem alsdan in weer wil van het gegeven woord, gemakkslijk zou zijn de drie jagers aan zijne wilde hulpbenden over te leveren. Laat eens zien, Bloedhond, hernam Bois-Roté, - beproef voor een oogenblik de inblazingen van het Indi- aansche bloed te vergeten, en spreek openhartig, zooals het aan een onbevreesd krijger en aan een christen be taamt. Wat wilt gij van ons? Wat zult gij met uwe ge vangenen doen? Ik zou zeer met uw drieën verlegen zijn, zeide Bloedhond, maar er is een zekere Zwarte Vogel, wiens krijgslieden mij vergezellen, die u bepaaldelijk in han- dtn willen hebben, en waarachtig, ik heb u aan hen beloofd. De metis had zich in zijn aDtwoord bediend van het In- diaanschSpaansche dialect en bij deze woorden zagen de jagers door de lage takken der struiken oogen flikkeren als die van een in hinderlaag liggenden tijger en een af schuwelijk gelaat, dat zijne oorlogsverven nog vreesaanja- gender maakte dan de tijger zelve. Ah zool ik vreesde zulks, zeide Bois-Rosé. Welnu, wat zal de Zwarte Vogel met ons doen? Ik zal het u zeggeD, antwoordde de metis, zich tot zijn vreeselijken bondgenoot wendende. Wat zal de Zwarte Vogel met den Arend, den Spotvogel en den krijger van het Zuiden doen? Dat mijn broeder mij zacht ant- woorde, zeide hij hem, opdat ik zijn antwoord over- brenge. Drie dingen, antwoordde de Apache met vreese- lijke beslistheid. Zij zullen serst de honden zijner hut zijn; hij zal vervolgens hun scalp bij zijn vuur doen uit drogen; daarna zal hij hun hart te eten geven aan zijne krijgers, want het zijn drie dapperen, en hun moed zal overgaan in het hart van hen, die van het hunne zullen gegeten hebben. Goed, zeide de metis, na oplettend naar de woor den van zijn bondgenoot geluisterd te hebben, El-Mes- tizo zal getrouwelijk de inlichtingen van zijn broeder ver tolken. En zich tot Bois-Rosé wendende, trachtte de roover de wreede uitdrukking van zijn gelaat door een leugenachtigen glimlach te verzachten. Het groote Indiaansche opperhoofd, zeide hij, zorg dragende zich ditmaal van de Engelsche taal te bedienen, welke Fabiaan alleen niet verstond, het groote Indiaan sche opperhoofd zeg ik, belooft aan zijue gevangenen de vriendschap, die hij voor hen heeft opgevat; hij belooft hun daarenboven de schoonste zijner jachten en de schoonste zijner vrouwen. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2