NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 9 Februari 1888. No. 1411. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S I A I) SIVI E U IV S. HI X X K X I. A X I). Waarin blijkt, dat het goud slechts eene hersenschim is. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bl:ul verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdag en f en voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DJTJ.BJ5 éf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. Haarlem, ,8 Februari. In de zitting van deD Gemeente raad van beden is o. a. bericht in gekomen van den heer C. J. Smits, dat hij wegens gezondheidsredenen zijn ontslag indient als lid van den Raad. Verder is verworpen met 14 te gen 6 stemmen het volgende voorstel (herstemming) te bepalen dat, behoudens ver kregen toeslemming der Hooge Re geering, zoodra mogelijk, ter vervan ging van de bestaande burger-avond school, zal worden geopend eene ge meentelijke avondschool, in verband met de teekenschool voor kunstnij verheid. Aan het gemeente-archief is door den heer Mr. P. F. Hubrecht te 's Hage ten geschenke gegeven een aantal stukken uit de 17e eeuw, betreffende de Haarlemsche geslach ten Gael- van Beresteijn. Dinsdag is alhier op ruim 77- jarigen leeftijd overleden de heer ar. C. N. de Graaff, in leven predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, laat stelijk te Oudshoorn. In 1878 heeft hij zijn ambt nedergelegd. Het Fransche gezelschap ouder directie van den heer Paul Deshayes, dat op zijn rondreis rok ons land met een bezoek vereert en reeds in den Haag zulk een bijval verwierf met de opvoering van Halévy's corné- dienouvelle en Irois actee: «l'Abbé Constantin», had Dinsdagavond in onzen schouwburg met dit stuk een beslist succes. Waren niet alle rangen voldoende bezet, uitgezonderd parterre en le logetoch mag de opkomst ten bewijze strekken dat het beste deel onzer burgerij het spel der Fran- schen waardeert. De verwachting, welke men van deze uitvoering koesterde, werd in geen enkel op zicht beschaamd. «l'Abbé Constan tie» bezit als stuk veel waarde en eene goede vertaling ervan zal in handen vau het Hollandsche Too- neel bepaaldelijk uitmuntend op haar plaat6 zijn. Wij hopen «abt Con- stantijn» dezen winter nog hier te zien opvoeren. Het is een stuk vol actie, zonder vermoeiende dialogen. De schrijver heeft veel stof in een kleine ruimte saamgevat. De heer Deshayes zelf had zich met de titelrol belast. De heer An- gelo speelde die van Jean Raynaud en was een kranig militair, ofschoon het in zijn spel nu en dan aan het noodige vuur ontbrak. Met bizondere ingenomenheid maken wij melding van de dames Harris eu Raynaud, die als Mad. Scott en Bettina Per- cival allerliefst waren. De heer Dor- say gaf de lichtzinnige Paul de La- vardens op voldoende wijze weer. Mad. Ricquier was eene goede Pau line. Het stuk is vol lieve tooneeltjes, waaronder wij vooral rekenen de kennismaking van Mmes Scott en Percival met l'abbé, de ontmoeting van Jean Raynaud eu Percival op het bal champêtre en de zeer bevredi gende ontknooping in het laatste bedrijf. Reeds in het voorstukje «l'Héri- tage d'Yvette» hadden wij het ge noegen enkele der genoemde acteurs te leereu kennen. Ten slotte zij de opmerking ge waagd, dat ons de titel van Halévy's werk minder passend voorkomt; of schoon l'abbé Constantin in vele tooueelen de overheerschende figuur is, moet toch alles voor deze ééne hoofdgedachte plaats makenle manage du lieutenant. Naar wij vernemen hebben eenige ingezetenen alhier het plan opgevat tut het oprichten van eene Multatuli- vereeniging. Zij die hieraan hunne adhaesie willen schenken, werden uitgeuoo- digd zich schriftelijk te richten tot den heer J. H. F. Gosler, Gier straat 23, die bereid is alle verdere inlichtingen te verschaffen. De geringe contributie zal de toe treding zeker bevorderlijk zijn. Heden morgen is door de Com missie, te dezer stede gevormd met het doel 't noodige geld bijeen te brengen ten einde bij gelegenheid van 's Pausen Gouden Priesterfeest aan de R. K. armen dezer stad onderstand te verleenen, eene twee de uitdeeling van levensmiddelen gehouden. Dinsdagavond omstreeks 9 ure is brand uitgebroken in een turfloods gelegen in de ICorte Margaretha- straat no. 16, toebehoorende aan den koopman J. Bosse. De brand, waar van de oorzaak vooralsnog onbekend is, werd door een voorbijganger ont dekt en door de politie met haar slan genwagen eu de buren gebluscht. De loods was tegen brandschade verzekerd, maar de turven niet. Zondagavond had er bij den kas telein C. Hozee te Haarlemmermeer, eene verregaande baldadigheid plaats die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Nadat de vrouw zich te bed had begeven, werd er op een der vensterlui ken een geweerschot gelost, zonder gelukkig iemand der bewoners te treffen. De politie bemoeit zich met de zaak en 't is te hopen, dat de dader spoedig in hare hauden valle. Het broze ijs in de Ringvaart le Haarlemmermeer heeft nog een offer geëischt. Een jongen va. 16jaar, zoon van den heer W. Visser te Ter Aar, is bij den inguDg van het Kageimeer door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Toen men te hulp kwam was 't reeds te laat. De bevolking der gemeente Sas- senheim bestond op 31 Dec. 1887 uit 678 m. en 716 vr., totaal 1394 z., tegen 650 m. en 685 vr., totaal 1335 z., op 31 Dec. 1886, zoodat de bevolking met 59 zielen is toege nomen. Er vestigden zich 81 per sonen, terwijl 67 personen de ge meente verlieten. Geboren werden er 56 kinderen en slechts 11 sterf gevallen hadden er plaats. Er wer den 15 huwelijken voltrokken. Inhoud «Hollandsche Leli No. 32. De gedachte eens mans over de vrouw. Novelle „gehuurd om te spe- len« door Hnjem. Brieven van Maxime. Brief van Fidelio's oude tante Trien aan Maxime. Vervolg Koman. ONDERWIJS. Benoemd als onderwijzeres te Velsen mejuffrouw J. M. Peereboom te Scher merhom. LETTEREN EN KUNST. Schürmann, de bekende impresario, heeft voor drie jaren den Parkschouwburg te Amsterdam gepacht. Het is zijn plan een Eransch Opera-gezelschap en een Hol- landsch tooneelgezelschap te vormen. Een zuster van mevr. Culp-Kiehl, mej. J. Kiehl, wordt,naar men zegt, met het volgend seizoen als 2e dugazon aan het Hollandsche Opera-gezelschap te Amster dam verbonden. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 7 Februari. Heden kwamen van de groote vissclierij binnen de sloepen//Onbestendigheid", sch. Van Eek, met 120 levende, 90 doode kabelj., 13 lengen, l heilbot en 1600 schelv. (waarvan 300 levende); //Biervliet", sch. Smit, met 140 levende, 100 doode kabelj. en 1000 schelv. (waarvan 200 levende) en i/Nijverheid", sch. v. d. Hoek, met 200 levende, 160 dcode kabelj., 2 heilbotten en 1000 schelv. (waarvan 100 levende), terwijl door 2 korders 60 groote-, 25 kl. tongen en 40 bunschollen en door trek kers 13 tal haring werden aangevoerd; levende kabelj. werd afgeslagen tegen f 1.70 a 1.76, doode id. tegon f 1.10 a 1.25, leng tegen f3.30, heilbot tegen f 16 19 per stuk, schelv. tegen f23.50 a 26 het honderd, gr. tong tegen 60 ct., kl. id. tegen 20 ct., bunschol tegen 50 cent per stuk en haring tegen f 10.65 a 12.55 per tal. Bij kon. besluit is dr. P. P. C. Hoek, te Leiden, met ingang van 1 April be noemd tot wetensckappelijken adviseur in visscherijzaken. (St.-Ct.) Met groote liclitvaar- digheid werd, blijkbaar uit 's-Hage, aan vele bladen het bericht ver zonden, dat Z. M. de Koning, we gens zijn gezondheidstoestand, eenige diplomatieke audieutiën niet kon ver leenen. Die tijding bevreemdde het Dagbl. v. Z. daar dit juist ver nomen bad, dat de gezondheids toestand van Z. M. zeer bevredigend was. Tbans blijkt aan genoemd blad door de feitendat de boven bedoelde berichtgevers volkomen on juist waren ingelicht. H. M. de Koningin tieeft Dinsdagnamiddag vergezeld van eene hofdame, een bezoek gebracht aan het gemeente-ziekenhuis te 's Hage Rondgeleid door de stedelijke commissie van bijstand in die in richting en door den directeur-ge neesheer, dr. Van Tienhoven, be zichtigde H. M. met de meeste be langstelling de verschillende zieken- lokalen enz. van het gasthuis en had hier en daar een minzaam woord voor de verpleegden en het perso neel. Voor haar vertrek betuigde H. M. aau de heereu, die haar hadden begeleid, hare groote inge nomenheid met de doelmatige en nette inrichting van het gebouw. Dezer dagen maakte H. M. de Koningin met het Prinsesje, in gezelschap van twee hofdames een rijtoer door den Haag. Al keuvelend met de kleine werd doorgereden, toen ons Prinsesje in haar kinderlijk onderhoud de Ko ningin deelgenoote maakte van een groot geheim. Zij had namelijk haar beursje bij zich gestoken om bloemen te koopen voor vader, omdat er nu in den tuin zoo weinig bloeiden. Was het wonder, dat order werd gegeven aan te rijden bij de Hof- bloemisten Van der Laan, die zeer verrast over dit onverwacht bezoek, niet weinig verheugd waren uit den mond van het Prinsesje de opdracht te vernemen tot het samenstellen van een ruiker voor vader, welke ruiker zij zelf zou betalen. Natuur lijk schoten alle handen toe om de rijke collectie van bare prachtigste bloemen te berooven, doch neen, zoo was het niet gemeend; ons Prinsesje gaf duidelijk baar verlan gen te kennen zelf de bloemen voor haar geschenk uit te kiezen en gaf ook eenige wenken bij het samen stellen van den ruiker, waarbij haar kinderlijk oordeel natuurlijk gevolgd werd. Op minzame wijze bedankte het Prinsesje allen die baar de behulp zame hand geboden hadden, en be taalde met veel ernst eigenhandig den chef der firma. Dior den Commissaris des Konings in Noord-Holland is ter kennis gebracht, dat de jacht op eenden in die provincie zal worden gesloten op 22 Februari a. s., en die op ander waterwild op 15 April d.a.v. De civiel-ingenieurG. H- Van der Meulen, voor eenigen tijd voor den aanleg van spoorwegen naar Transvaal vertrokken, is, blij- PHUIÏiLETO 3ST. 1511 LI. HOOFDSTUK. twee kapers der woestijn. En bet eeuwige leven, amen! zeide Pepe. Foei toch, Bois-Rosé, aldus vervolgde de karabinier, Het is schande nog langer naar dat monsterachtig uitschot van het blanke en het roode ras te luisteren; ziet gij niet dat bij den spot drijft met uwe eerlijkheid. Wat zegt de Spotvogel? vroeg de oude renegaat onbeschaamd. Hij zegt, antwoordde Pepe, die zijne woede niet meer kon inhouden, hij zegt, dat bij niet minder edel moedig wil zijn dan gij beiden en dat hij u drie dingen belooft: u een tweeden kolfslag op den schedel, uw zoon een messteek in de volle borst en zijne leugenachtige tong ten prooi aan de raven.... indien deze geen vrees hebben zich daar mede te vergiftigen. Ah! riep Bloedhond, die slechts m t de tanden kon knarsen en met de snelheid der gedachte zijne karabijn aan den schouder bracht. De Spanjaard en de Canadees hadden zich niet tijdig kunnen bukken en bet ware voorzeker met een hunner ge daan geweest, want zij hadden hunne karabijnen niet ouder hun bereik, indien zij op eene achter hen losbarstende ont ploffing den metis uiet op de hoogte der helling hadden zieu wankelen. Fabiaan kende de heftigheid vau Pepe, zijne toomelooze tong in zekere oogenblikken en plat op den buik liggende, met de karabijn aan den schouder, waakte bij. Deze ge lukkige omstandigheid alleen kou een der jagers redden. Ongelukkigerwijze voor ben allen, bad de karabijn vau Fabiaan uiet de geduchte draagkracht vau die der beide woudloopers en zijn kogel schampte af tegen den wollen mantel, die den metis over den schouder hing en tegen diens lederen zak. Door den schok evenwel verdoofd, wankelde Bloedhond, ofschoon bij sterk was ais een eik, die door geen enkelen bijlslag wordt neergeveld, en zou voorzeker in de Goud vallei gevallen zijn, indien de vader zijn zoon niet onder steund hadde. Met kraebtigen arm verwijderde hij hem van de helling. De Indiaan achter zijn struik en de beide kapers der woes tijn verdwenen tegelijk, daarna volgde op de menschelijke stemmen die zwegen de diepste stilte, die slechts door het geraas van den waterval en bet geruisch van bet door den wind bewogen gebladerte verstoord werd. Llle HOOFDSTUK. Ofschoon de zon, die reeds vrij hoog aan den hemel stond, met hare gloeiende stralen de woestijn verschroeide, be dekte de sluier van dampeD altijd nog den top der Nevel- Bergen. Het vuur dat nog steeds door den nevel heen flik kerde, trok het eerst de opmerkzaamheid van den Cana dees. Ik houd niet van dat licht op gindsche hoogte, zeide bij, alhoewel de mantels ons voldoende van dien kant beveiligen, is bet evenwel verontrustend om zich van achteren beschoten te gevoelen. Met al hunne vreedzame bedoelingen zullen de schelmen voorzeker niet nalaten onze aandacht van hun hoofdpunt van aanval tegenover ons af te trekken. De nevel, die de hoogten omringt, zal den Indianen niet beletten op goed geluk af op ons te schieten. Gij hebt gelijk, voegde Pepe er bij. Ik geloof niet dat de oude bandiet en zijn waardige zoon zich door hun contract met den Zwarten Vogel verbonden hebben om ons ongeschonden over te leveren en zij zullen van de verstrooiing die het vuur op gindsche hoogte ons zal ver oorzaken, gebruik maken om met hunne helsche behendig heid te beproeven óf om ons ieder een of twee schouders te verpletteren óf ons een arm of een been te breken. Kijk, Fabiaan, aldus vervolgde de Canadees, ik zal u uw post aanwijzen. Houd de oogen goed open en heb steed6 den loop uwer karabijn op het vuur gericht.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1