It INN lü Al IA N I). handelingen over de voorziening in de overwegen van den spoorweg en de daar mede verbonden plannen definitief afbreekt. Ongeveer een uur maakte die brief een onderwerp van beraadslaging uit, doch daar gedurende dien tijd de deuren aer raadszaal voor 't publiek gesloten bleven, kan de verslaggever niets anders mede- deelen, dan dat de Raad, na de opheffing der geheime zitting, B. en W. uitnoodigde met eenigen spoed de adressen ter zake van de „overwegen", bij deu Raad inge diend en nog aanhangig, weer in den Raad te brengen met advies. Inmiddels was 't vijf uur geworden, waarom de afdoening van de overige pun ten op de agenda voorkomende, werd uitgesteld tot de volgende vergadering, die zal plaats hebben op Dinsdag den 14en Februari e. k. Luidruchtige troepjes lotelingen doorkruisten gisteren en heden de stad onder het zingen van een-ge straatdeunen, waarvan vooral het «O Rosa, 'k neem een ander enz.», veel bekoorlijks 6cheen te bevatten. De glazenwasschende en stoep- dweilende Rosa's schenen echter om die bedreiging te lachen en hadden veel pret in de levenslustige jouge lui, wier tochten werden afgewis seld met het bezoek van eenige drankgelegenheden. Onze adspirant- zonen van Mars bleven echter vrij nuchter. Wel maakte een enkele eene uit zondering die, sterk zwaaiende, zich spoedig aansloot bij zijne gearmd loopende en luide zingende «lot»- genooten, maar overigeas liep alles in goede orde af, van vechtpartijen vernamen wij tot heden niets. Een loteling der nationale militie trok Donderdag bij de loting noin- mer 11. Verleden jaar werd hij on der hetzelfde nommer voor de mi litie ingeschreven. Woensdagavond zijn door de po litie alhier aangehouden twee jon gens van 14 en 13 jareD, verdacht van diefstal van twee postduiven op een erf aan de Lange Poellaan. Eeu der duiveu, die zij reeds bij een poelier hadden verkocht, is in beslag genomen. Arrondissements-Rechtbaiik TE HAARLEM zitting van 9 Februari 1888. B. S. alhier, beschuldigd van in den namiddag van 7 Jan. op de buitenplaats Dennenheuvel varens te hebben uitgetrok ken, in een zak gestopt en medegenomeu. De onbezoldigde rijksveldwachter L. Wezenaar heeft bekl. het feit zien plegen, hoewel hij hem vroeger 2 maal had ge waarschuwd, dat de permissie die hij daar toe vroeger bezat, nu was ingetrokken. Get. jhr. J. C. Teding van Berkhout zegt dat hij bekl. het misdrijf heeft zien plegen, dat het aangeplante varens waren en dat hij zelf hem herhaaldelijk het plukken van varens en mos verboden had, hetgeen vroeger oogluikend toegelaten werd. Bekl. geeft in een stroom van woorden zijn verbazing te kennen. De varens groeien in liet wild, hij is een door heel Europa bekend hovenier en was altijd homogeen met de heeren T. v. B. todat deze cata strophe kwam. Hij ontkent opzegging te hebben ontvangen, maar acht de heele zaak de moeite niet waard. Eindelijk zegt hij, „nu dau héb ik ze maar geplukt!" In weerwil zijner beroemdheid in Europa, requireert de subs. off. van just. 14 dagen gevangenisstraf en veroordeeling in de kosten. Uitspraak over 8 dagen. Uitspraak in de zaak van Alb. v. H., beschuldigd een vaatje boter te hebben gestolen uit deu winkel van J. B. Koelewijn alhier. 3 maanden gevangenisstraf en in de kosten van bet geding. D. de V. arbeider zonder vaste woon plaats, beschuldigd van op 11 September uit het beursje van E. de Witte, circa f 11 fee hebben gestolen. Get. E. de Witte, arbeider, verklaart dat bekl. en hij op 11 Sept. des Zondag morgeus samen naar Spaarudam zijn ge gaan, om inkoopen te doen. Dat zij toen een aantal borrels hebben gedronken die bekl. betaalde en en dat zij, toen zij heen gingen uit het dorp, nog een borrel wil den hebben die de kastelein hun echter niet geven wou. Daarop hebben zij nog een half flesehje jenever gekocht en dat op deu dijk samen geledigd. Getuige de Witte was toen volslagen dronken, doch herinnert zich nog dat bekl. hem, terwijl hij reeds aan den dijk lag, jenever heeft ingegoten. Toen hij wakker werd was bekl. verdwenen en bevond zich nog slechts f 0.61 in zijn beursje, dat hij tusschen zijn kleedereu droeg en was er dus circa f 11 uit gestolen. Den volgenden morgen vernam hij, dat bekl. weggegaan was en tot hun beider baas had gezegd, dat hij maar heenging, omdat hij verdacht werd geld gestolen te hebben. Swenniker, veldw. te Spaarnwoude, heeft bekl. fles morgens gesproken en hem ge zegd des avonds te 7 uur bij hem te ko men voor het proces-verbaal. Hij voegde daarbij,,Als je niet komt is dat een be wijs van schuld!" Niettemin is bekl. weg gebleven. Guurtje Buitenweg, oud 15 jaar, ver klaart gezien te hebben, dat bekl. aan get. de Witte bet geld ontstal. Zij zag hoe hij de W.'s beursje opende (terwijl deze vast sliep) en er rijksdaalders uitnam. Zij riep daarop: „rijksdaaldersdief" en ging toen de zaak aan haar moeder vertellen. (Door hare jeugdige leeftijd kan haar geen eed worden afgenomen). De moeder, vrouw Hartog, is daarop naar den bestolene, die aan den dijk la< toegegaan en heeft getracht hem wakker te schudden, hetgeen evenwel niet gelukte. De kasteleins J. v. Carnaval en J. Meurs deelen o. a. mede, dat de gedronken bor rels bijna alle door bekl. zijn betaald. Get. A. Barendregt, landbouwer, deelt mede dat bekl. den geheelen winter bij hem zou zijn blijven werken. Hij wilde weg, omdat de anderen zeiden dat hij het geld van de W. gestolen had. De subs. off. v. just, requireert 1 jaar gev. en veroordeeling in de kosten. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. L. C. Kronenberg, betwist het over tuigend bewijs. Dit toch is volstrekt niet geleverd. De verklaring van Guurtje Bui tenweg legt geen gewicht in de weegschaal, wijl die niet onder eede kan worden af genomen. Eveneens acht hij volstrekt niet gebleken, dat, zooals de ambtenaar van het O. M. zegt, bekl. zijn makker heeft dronken gevoerd om hem gemakkelij ker te kunnen bestelen. Neen, bekl. heeft alleen gastvrijheid uitgeoefend. De verde diger eischt nog heden uitspraak en on middellijke invrijheidstelling van den be klaagde. Na repliek van deu subs. off. v. just, wordt de eisch van den verdediger gewei gerd en de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. De kiesvereeniging, „Nederland en Oratje" te Haarlemmermeer, zal ter bespreking van een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer vergaderen op Donderdag 16 Februari a. s. Het aantal kiezers in het kies district Haarlemmermeer was vroe ger 1761. Daar het nu bij de nieuwe indeeling eenige gemeenten minder telt, zouden er 1344 kiezers over gebleven zijn. Door de uitbreiding van het kiesrecht, bevat het district thans echter 3651 kiezers. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Door de nieuwe indeeling der kiesdistricten, waarbij deze gemeente bij Beverwijk is gevoegd, heeft de alhier bestaande afdeeling der cen trale liberale kiesvereeniging «Haar lemmermeer», zich van deze afge scheiden en zich gevoegd bij die te Beverwijk. In eene Donderdagavond te hou den vergadering, zal het reglement en de te stellen candidaten van de Tweede Kamer besproken worden. De Katholieke kiezers in deze gemeente hebben zich aangesloten bij de katholieke kiesvereeniging te Beverwijk; als bestuurslid en ge machtigde alhier is benoemd de heer P. Vink te Spaaruwoude. Te Spaarndam is eene liberale kiesvereeniging opgericht, aanvan kelijk met 25 leden, terwijl de katho lieke kiezers alhier, zich hebben aangesloten bij de afdeeling Spaarn- woude. Door krachtige pogingen van IJmuider en Velser kiezers zal te IJmuiden voor het eerst eene libe rale kiesvereen:ging worden opge richt. LETTEREN EN KUNST. Zondag 12 Februari zal in den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam voor 't eerst worden opgevoerd „Malle-Anne„, drama in 4 bedrijven, door Rosier Faassen. Voor het gedenkteeken voor Schu mann te Zwickau is 40 a 50 duizend mark noodig. Er is tot hiertoe slechts 5000 Mark bijeen. Men denkt, dat de vervaardiging van het monument aan Schilling te Dresden zal worden opge dragen. Paul Haase is te Duisburg opge treden bij een uitvoering van eeu nieuw werk van Th. Gouvv: „Electre," voor soli, koor en orkest. Ook werkte liij mede te Gladbach bij een uitvoering van Bruchs „Glocke." „Schorers Familienblatt", dat ver leden jaar een duel-nummer uitgaf, heeft thans een „Liebes-numraer" doen ver schijnen. Men vindt daarin de liefde ge schilderd, van de eerste bekentenis af tot de gouden bruiloft toe, door gedichtjes van jongere en oudere Duitsche dichters van naam en keurige illustraties. Het num mer zal ongetwijfeld in den smaak vallen, van de dames niet het minst. Afl. 2 van „Schorers Familienblatt" be vat o. a. een reproductie naar Pb. Sadée's „Terugkeer uit den vreemde," bijdragen van Julius Stinde, Freytag, Heyse, enz. LEGER EN VLOOT. De milicien-verlofgangers der lich ting 1885, die van de regimenten cavale rie zijn overgeplaatst bij de treiu-compag- nieen van de regimenten der veld-artille- rie, zijn onder de wapens geroepen om in den wapenhandel te worden geoefend a bij het 1ste en het 2de reg. veld- art.lj3 der lichting van 1 Maart tot 24 Maart 1888; 1 /3 der lichting van 25 Maart tot 21 April 1888: l/3 der lichting van 23 April tot 18 Mei 1888; b bij het 3e reg. veld-art.Vader lich ting van 15 Maart tot 5 April 1888; 1/3 der lichting van 6 April tot 28 April 1888; Va ^er lichting van 30 April tot 19 Mei 1888, VISSCHERIJ. IJmuiden, 8 Febr. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen1 logger met besommming van f 200, 2 bomschui ten met besomming van f30 tot f85, 3 Eng. kotters, met besomming ran f150 tot f 220 ran de beugvisscherij 1 Holl. sloep met besomming van f 1100. Prijzen tarbot f 12, gesorteerde tong f 0.50 a 0.60 lev. kabeljauw f 2 per stuk; Eng. tong f80 per kist; schol f4 a 8.50 per 50 kilo; schelviscb sloepen f28 per groot honderd. Nieuwediep, 8 Februari. Heden kwamen vau de groote visscberij binnen de sloepen; „Sirene", sch. Zwartveld, met 140 levende, 100 doode kabelj., 17 le vende, 8 doode leugen en 1100 schel v., en „Noordover", sch. Taal, met 200 le vende, 100 doode kabelj., 10 levende len gen, 1 heilbot, 100 schelv. en 7 punt rog, terwijl door 2 korders 60 tongen, 83 bun schollen en 1 mandje kl. schol werden aangevoerd; lev. kabelj. gold ten afslag f 1.55 a 1.70, doode id. 11 a 1.45, lev. leng 3.35 a 3.60, doode id. f2.25, heil bot f20 per stuk, schelv. f25 a 26.50 het honderd, rog f9.50 per punt, tong 50 a 60 ct., bunschol 50 cent per stuk en kl. schol f 6 per mandje. De gewone audiëntie vau den minister van Marine zal op Vrijdag 10 dezer niet plaats hebben. (St.-Ct.) De Stct (no. 34) bevat de statuten der coöperatieve bouwvereeniging „Ons be lang", tot het bekomen van eigen wo ningen te 's-Gravenhage. Naar men verneemt, he fa- beu zich voor het in de maand April te houden examen voor surnume rair bij de registratie 57 candidaten aangegeven. Twaalf plaatsen zijn opengesteld. De h o o f d a d m i n i s t r a t i e der Exploitatie-maatschappij heeft aan de drie weduwen der veronge lukte beambten bij het onheil te Ruinerwold op 2 Jauuari jl., levens lang toegekend het volle vaste traktement, dat de echtgenooten bij hun leven genoten. Deze loffelijke handelwijze verdient waardeering. De algemeene vergade- ring van het „Verein Deutscher Eisenbahn-Verwaltungen" zal, naar wij vernemen, dit jaar te Amster dam plaats hebben tusschen 23 en 28 Juli. In de te Amsterdam ge houden zitting heeft de Raad als zijn gevoelen uitgesproken, dat art. 1 c der wet niet de noodzakelijkheid oplegt aan den huurder, die zijn recht op kiesrecht doet geldeD, om gedurende 9 maanden hetzelfde gedeelte van hetzelfde woonhuis te moeten hebben bewoond. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Edam heeft niemand de volstrekte meer derheid verkregen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Banning en D. Hou wing. Men schrijft ons uit Hil versum Als een staaltje van verregaande onverdraagzaamheid diene het vol gende. In de Honingstraat aldaar woont sedert een paar jaren vrouw E. met haar man en twee kinderen. Alhoewel de vrouw protestanttch en de man ond-roomsch is oefende dit volstrekt geen nadeeligen invloed op het huiselijk leven der echtge nooten; de kinderen werden met volkomen instemming van den vader in den protestantschen godsdienst opgevoed. Twee buurvrouwen B. en K., heiden oud roomsch, meenden zich echter gerechtigd hierin een woordje mede te spreken en hadden dan ook al menigmaal vrouw E. of haar man door min kiesche uitdruk kingen lastig gevallen. Voor eenige dagen nu drongen de twee buur vrouwen bij vrouw E. in huis, scholden en raasden en ontzagen zich eindelijk niet de vrouw te mishan delen. Thans is, naar we vernemen, tegen de beide bemoeiallen proces verbaal opgemaakt, zoodat dit zaakje voor hen allicht minder genoeglijk zal afloopen. I^e uitvoering van „Hilver- sums Mannenkoor" op Dinsdag 7 Febr. werd als gewoonlijk weer door een zeer talrijk, net publiek bijgewoond. Het koor, dat thans veertig werkende leden telt, kweet zich uitmuntend van zijn taak. Op het programma kwamen o. m. voor: „Altniederlandische Lieder," „Vel- leda" en ,,HaDsken van Gelder," alle drie historische zangstukken. De solisten Mej. Dikema, concert zangeres te Leiden, en de heeren Scbmeink van Amsterdam, C. An- driessen Jr. en C. Boezel van Hil versum, mochten een welverdienden bijval inoogsten. Vooral Mej. Dike ma, die voor het eerst alhier optrad, bekoorde de aanwezigen door hare sterke, zuivere, ronde sopraan-stem. Ook de heer C. Andriessen Jr., een sonate in B. Kleine terts van eigen compositie spelende, verwierf een luid applaus. Na langdurige overleg gingen heelt de gemeenteraad van Hoorn eindelijk besloten, de Zater- dagsche veemarkt gedeeltelijk te verplaatsen. De markt voor varkens, biggen, zeugen, beren en nuchtere kalveren zal nu gebracht worden op de gedempte Turfhaven. Voorts werd besloten tot oprichting van eene Kamer van koophandel en fa brieken. Te Oosterend en Oost op Tessel worden pogingen in het werk gesteld om de Oosterhaven, die 40 jaar geleden, door achteruitgang der visschersvloot en de verzanding der haven is gedempt geworden, weder te openen, daar het aantal visschersvaartuigen weer sterk is toegenomen en de meeste van Oos terend afkomstig zijn. Het schijnt dat de belanghebbenden zelf een flinke som willen bijdragen. Als dit plan doorgaat, kan de voorgenomen vergrooting der be staande Tesseische haven veilig ach terwege blijven. In Leiden is eene vree- selijke misdaad ontdekt. In Nov. kwam een vrouw met haar man thuis en bemerkte hij tot zijn groo- ten schrik, dat het raam openstond en de bedden waren begoten met petroleum. De politie kon den da der niet ontdekken, totdat de vrouw eindelijk bekende het zelf te hebben gedaan, om haar man er toe te brengen, te gaan verhuizen, daar zij zoo onrustig en beangst was in deze woning. Op zijn vraag waar om zij zoo angstig was, bekende zij eindelijk dat zij in Augustus hun kindje van 4 maanden had ge worgd. De vrouw is gevangen ge nomen. De L eids ch e Ct. meldt; Het Februarizonnetje ontbrak he denochtend tamelijk wel, toen de driekleur werd uitgestoken om wel dra, slap en nat als een vaatdoek, van de dakgoot tegen het raam te worden geslagen en vice versa, een stroom regenwater met zich voe rende. Toch reden tegen 1 uur de wa gens at en aan, volg'eladen met de jongste zonen van de Alma Mater, evenwel derwijze uitgedoscht, dat men ze als zoodanig niet licht her kennen zou. Daar reed Don Quichot en Sanche Panza met Micomicona, de koning in Micomicon,Chineezen, den grooten volapükprofeet die inwoners van alle natiën om zich heen vereenigde om ze tot néén measchheid met één taal" te maken. Niet te vergeten de arke Noach, eertijds goed gesorteerd, nu voor een groot deel verlaten. Zeus en Venus, August de domme, Quick en de beroemde Clown Ajakkes, In dianen, Mexicanen, Italianen, Na. lichaam den afgrond van den waterval en stortte in het meer onder het groene tapijt dat er de oppervlakte van bedekte. Maar Bois-Rosé dacht aan geheel iets anders dan om eene tropee meer te graveeren op zijn kolf, waarop de plaats weldra dreigde te ontbreken. De Indiaan had bij zijn val in het meer bossen lang- gras, dat in de bochten der rotsen tierde, tot bijna boven het water, losgerukt en hij bad de rietstengels verbrijzeld, wier lange en dikke bladeren zich vereenigden met de grassten gels en een bijna voor het oog ondoordringbare gordijn vormden. Nadat hij verdwenen was, liet die gordijn eene gapende opening achter, evenals een keldergat, dat de in gang van een vrij breed ofschoon zeer duister kanaal scheen te zijn. Zooals men zich misschien her'nnert, was dat inderdaad de ingang van het onderaardsch kanaal, waarin Baraja den vorigen dag Roode Hand en Bloedhond in hunne boot van schors had zien binnendringen. Maar de Canadees kende deze omstandigheid niet en met de schranderheid die door zijne langdurige ondervinding in hem ontwikkeld was, dacht hij na over het voordeel dat hij van die ontdekking zoude kunnen maken, indien de hongersnood hen eerder dan de vijanden, tot de vlucht dwong. Steeds daarover nadenkende, verloor Bois Rose het punt niet uit het oog waar de rotsen keten, die deu bele geraars tot versterking diende, zich met de Nevel-Bergen vereenigde, waarvan hij eene grillige verlenging scheen uit te maken. Naar alle waarschijnlijkheid, had zich de makker van den Indiaan, die door zijne karabijn was neergeveld, over tuigd van het nuttelooze, zoowel als van het gevaar van den post dien hij bezette, zich op de andere belegeraars teruggetrokken. Het smalle voetpad dat de rotsen met de bergen verbond, was niet zoodanig beschermd dat er geen voldoende ruimte overbleef om op deu man te mikken die er zich op geplaatst vond. Bois Rosé had zich niet bedrogen. Zijn scherpziend oog ODtwaarde weldra den lladderenden vederbos van een In- diaanschen krijger, die zich beurtelings oprichtte of bukte eD verdween, om weldra weer te voorschijn te komen. Een oogenblik bleef de pluim van arendsvederen onbe weeglijk. Maar plotseling vertoonde zich de Apache in zijn volle lengte op den top der rots en uitte een daverend strijdgehuil. Maar nauwelijks geuit, eindigde dat gehuil in een doods kreet; de kogel van den woudlooper had den Indiaan ge troffen. Zijne karabijn ontsnapte aan zijne handen en de krijger zelve deed twee sprongen voorwaarts en rolde in de Goudvallei, waarin hij zich niet meer verroerde. Zoo, zoo, zeide Pepe, dat gaat goed, Bois-Roté verknoeit zijn kruit met. Al kruipende was Bois-Rosé intusschen in het midden zijner beide makkers gekomen en ieder dezer drukte zijne hand, als een teeken van gelukwensching en vriendschap. In eenige woorden deelde de Canadees daarna aan zijne beide makkers de omstandigheden van den val des Indiaans mede; hij zeide hun hoe de opening van een onderaard- schen gang, die tot gemeenschap scheen te dienen tusschen het meer en het inwendige der Nevel-Bergen, eensklaps voor zijne oogen verschenen was. Even zoomin als zijne twee vrienden, ontveinsde Bois- Rosé het zich, hoe gelukkig hij overigens over deze ont dekking ook was, dat deze slechts tot laatste redmiddel konde dienen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2