LETTEREN EN KUNST. Uit ae wCaecilia« blijkt, dat mevr. Mielke zich te 's-Hage heeft gevestigd (Javastraat 20). Zij beveelt zich bij con- certbestureu aan als concert- en opera- Bij de boekhandelaren Dorsman en Odé te Vlaardingen, verscheen een nieuwe roman van den gunstig bekenden auteur G. Samarow, getiteld//Grootheid en Val." Samarow schildert in deze roman de levenstragedie van den overleden Koning Lodewijk II van Beieren, en dringt met buitengewoon scherpen blik in de zielstoe standen van dezeu geuialen monarch, welke zijn leven zoo huiveringwekkend kenmer ken. Op den achtergrond van het verhaal heeft de beroemde auteur de staatkun dige en sociale gebeurtenissen geschetst en daarmede in deze schepping een werk van historische waarde geleverd. LEGER EN VLOOT. In het lokaal //Plancius" te Amsterdam, werd Woensdagavond eene vrij druk be zochte vergadering gehouden van de af- deeling Amsterdam van het onlangs op gerichte //Marine-fonds". Voorzitter was de heer Van den Bosch, adj.-onderoffi cier van de marine, die bij de opening der vergadering mededeelde, dat de vereenigiug reeds 1100 leden telt. Het fonds stelt zich ten doel, aan de deelhebbers ouderstand te verleenen, voor zooverre zij den dienst zonder of met een klein pensioen wegens lichaams gebreken hebben moeten verlaten en daar bij hulpbehoevend zijn aan de hulpbehoe vende weduwen en weezen door deelhebbers achter gelaten, en verder hulp te verschaf fen waar het binnen den kring zijner leden, en in bizondere omstandigheden ook daar buiten, bij de zeemacht noodig en wen- sclielijk mocht zijn. Het reglement werd besproken en voor- loopig vastgesteld. Tot afgevaardigden op een den 29eu Februari a. s. te lioudpn algemeene vergadering van het fonds, wer den benoemd de heeren F. Hemelop, J. G. von Boxel, M. J. E. Kriens, R. Dijkstra en J. C. Anias. Met leedwezen vernemen wij uit Nieu- wersluis, dat de verdienstelijke en vol ijverige directeur der pupillenschool, kapi- teiü P. Thijssen, Donderdag overleden is. VISSCHERIJ. IJ m u i d e n, 15 Febr. Heden kwam van de beugvisseherij binnen 1 Holl. sloep met besomming van f'1200. Prijzen lev. kabelj. f2,35, doode id. f 1.70, lev. leng f 4.40, doode id. f 3.05, ijlbot f 22 alles per stuk, schelvisch-sloepen f 40 per groot honderd. 'IJmuiden, 16 Febr. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 2 loggers, met besomming van f 260 tot f 275, en van de beugvisseherij 2 Holl. sloepen, met besomming van f 850 tot f 1000. Prijzentarbot f 10 tot 14, gesorteerde tong 50 c. tot 65 c. per stuk, schol f 5.50 tot f 8.50 per 50 kilo, lev. kabelj. f 1.85 tot f 1.95, doode id. f 1.25 tot f 1.45, lev. leng f 3.85, doode id. f 3.20, ijlbot f 25 per stuk, sckelvisch van de sloepen f 32 tot f 33.50 per groot honderd. Nieuwediep, 15 Februari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: //Festine Lente," scli. Ver schoor, met 100 lev., 150 doode kabelj:, 2 lengen, 3 heilbotten en 450 schelv. //Admiraal van Kiusbergen" sch. Van Pelt, met 120 lev., 90 doode kabelj., 50 lengen, 1 heilbot, 900 schelv., 2 ben rog en 2 ben vleet, en //Biervliet" sch. Smit, met 160 lev., 50 doode kabelj., 26 lengen, 300 schelv., 9 punt rog en 2 ben vleet, ter wijl door 5 korders en beugers 110 rog gen, 28 tongen en 30 bunschollen werden aangevoerdlev. kabelj. gold ten afslag f 1.85 a 2.15, doode id. f 1.65 a 1.15, leng f 3.15 af 3.85. heilbot f 16.50 a f 21.50 per stuk, schelv. f 28.50 a f 31 het honderd, rog f 22 per beu, f 9 per punt en f 1.18 af 1.23 per stuk, vleet f 18.50 a f 19 per ben, tong 70 c. en bunschol 60 c. per stuk. De kotter//Chris- tine'/, sch. Smit, besomde voor 125 ton gen, 100 bunschollen en 1 mandje kl. schol f 92. Lemmer, 13 Febr. Gedurende den loop dezer week was de vangst van haring op de Zuiderzee van weinig beteekenis. Wijl hier van naar zee gaan nog geen sprake is, zijn de visschers te Takozijl, maar ondervinden ook daar veel last van het ijs, zoodat zij weinig of geen gelegen heid hebben tot vissen en. In deze week bedroeg de totale aanvoer aan de bokking- rookerijen alhier nog geen 400 stuks of 2 tal, die werden afgezet voor f 6 per tal. EE I N li I A I). In deDonderdagochtend gehouden geheime zitting van de Tweede Kamer is het handelstrac- taat met Spanje behandeld, waarbij een groot politiek belang betrokken moet zijn. Avondpost Uit goede bron vernemen wij, dat als candidaat voor de Twee de Kamer door het nieuwe kiesdi strict Beverwijk van katholieke zij - de gesteld zal worden de heer mr. TravaHino te Amsterdam. Onze landgenoot, de heer H. Koekkoek Jr., te Londen, is be noemd tot ridder van de Eikekroon. Door Gedeputeerde Sta- ten van Noord-Holland is o. a. vast gesteld dat het hoofdkiesdistrict Haarlem voor de provinciale staten vau Noord-Holland, zal bestaan uit de volgende onderkiesdistricten: vau Haarlem de afdeelingen II en IV, I en III, IV en V, Beverwijk, Wijk- aan-Zee en Duin, Velsen, Spaarn- dam, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Bloemendaal, Schoten, Zand- voort, Heemstede, Bennebroek, van Haarlemmermeer het gedeelte be noorden den Bennebroekerweg en het gedeelte bezuiden den Benne broekerweg. De heer W. H. G e r 1 i n g s Cz. heeft met het oog op zijn hoo- geu leeftijd de betrekking van com missaris van het Noordhollandsch Begrafenisfonds neergelegd. Naar verneemt, zullen de aartsbisschop en de bis schoppen van Nederland gezamenlijk tegenwoordig zijn bij de audiëntie, die aan de Nederland-che pelgrims naar Rome in de tweede helft van April door den Paus zal worden verleend. D r. W. J. F. Nuyens, de gunstig bekende geschiedschrijver, is aangetast door erysipelas, waar door hij in zijne practijk als ge neeskundige bij de verpleging van een patient besmet werd. Daarbij voegden zich hevige bloedbrakingen. Alle hoop op zijn behoud is ech ter nog niet opgegeven. Als eene bizonder beid wordt uit Vlachtwedde gemeld, dat op de kiezerslijst tot het benoemen van leden voor de Tweede Kamer twee namen voorkomen van perso nen uit de vorige eeuw, die respec tievelijk den ouderdom hebben vau 91 en 92 jaar. Die oudjes ho pen den 6n Maart a. s, zich nog ter stembus te vervoegen. Hunnen hoogen leeftijd in aanmerking ge nomen, zijn ze, bij welzijn, daartoe ook wel in staaf. Woensdag is in de werk plaatsen der Koninklijke fabriek van stoom en andere werktuigen te Amsterdam het volgende door aan plakking bekend gemaakt: //Beambten en Werklieden der Konink lijke Fabriek. z/Dank zij den wel willenden steun van uwe medeburgers, daarin voorgegaan door H. K. H. de Groothertogin van Saksen, geboren Prinses Sophie der Nederlanden, is de Koninklijke fabriek bewaard voor eene ramp, die haar en uw aller bestaan bedreigde. //Hoewel op dit oogenblik het gevaar is afgewend, kan de voorspoed der fabriek alleen verzekerd worden, indien allen, van den hoogste tot den laagste, hun best doen om door ijver en toewijding het hunne bij te dragen om de orders, welke zullen worden verkregen, èn goed èn op t ij d, n goedkoop af te werken. //Zoodoende zult gij het bewijs leveren, dat commissarissen en directie het recht hadden een beroep te doen op den steun van alle belangstellenden in land en stad, en dat gij de belangstelling verdient en waardeert n door Hare Konink- 1 ij k e Hoogheid en door uwe m e- deburgers zoo duidelijk getoond. //Daarop rekent DE DIRECTIE." Amsterdam, 15 Febr. 1888. In eene algemeene ver gadering van de vereenigiug «Recht en Orde», te Amsterdam, werd door de vergaderiug met 214 tegen 26 aangenomen het voorstel van het bestuur, luidende «Dat de toetreding der vereeni giug «Recht en Orde» tot den Zuid- Noord-Hollandschen Bond kan ge schieden onder de volgende voor waarden «lo. Behoud der aansluiting bij den Algemeeneu Bond; a2o. Opneming van een billijk aantal Noord-Hollanders in het be stuur «3o. Zelfstandigheid in zuiver Noordhollandscbe aangelegenheden «Machtigt het bestuur der veree nigiug «Recht en Orde» om haar te doen toetreden tot den Zuid-Noord- Hollandschen Bond.» Verder werd door de vergadering de wenschelijkheid erkend, om in het kiesdistrict Amsterdam met een gecombineerde lijst bij de verkie- ziugen van 6 Maart e. k. op te treden. Dientengevolge werd het be stuur gemachtigd, zich een zestal leden van de vereeniging te assu- meeren als commissie van advies, ten einde met haar naar de resul taten, die een samenspreking met de anti-revolutionaire en radicale partijen zal opleveren, tot de samen stelling van een gecombineerde can- didatenlijst voor de verkiezingen te geraken. Door de Vereeniging van Handelsbedienden «Mercarius» te Amsterdam, is in beginsel beslo ten, een pensioenfonds op te richten. 0 Rechtspersoonlijkheid is verleend aan de Amsterdamsche Arbeiders-maatschappij, te Amster dam opgericht. Het doel der vereeniging is den toestand barer leden, arbeiders, te verbeteren, zoowel stoffelijk als ze delijk. Om haar doel te bereiken, sticht zij afdeeliDgen, zooals volksbrood- bakkerij, slachterij, winkelvereeni ging, levensverzekerd g-maatschap pij, volksbibliotheek, leeszalen, enz.; in één woord alles, waartoe om standigheden aanleiding geven, en wat langs wettigen weg tot stoffe lijke en zedelijke verbetering der arbeiders kan bijdragen. Voor elke bizondere inrichting wordt een af zonderlijk reglement opgemaakt. Als leden kunnen alleen zij aan genomen worden, die den leeftijd vau 18 jaar hebben bereikt en lid zijn van eene arbeiders-of vakver- eeuigiug. Omtrent de P o g i n g te Amsterdam door de socialisten be proefd om ongeregeldheden te ver wekken, wordt gemeld Ongeveer 2000 personen, meest nieuwsgierigen, bevonden zich op het Waterloopleiu, terwijl een aan tal agenten den lieden verzocht door te loopen, waaraan gevolg werd gegeven. Omtreeks twaalf uur trok een troepje lotelingen, onder aanvoering van den bekenden Breaius, van het Waterlooplein door de Korte Hout straat, Lange Houtstraat, over de brug voor de Amstelstraat, langs Binnen-A mstel en Heereügracht, maar werden aldaar tegengehouden door elf agenten, waarop de troep rechtsomkeert maakte. Zij bleef rond zwerven en verliep langzamerhand. Ook de menigte op het plein ver dween langzamerhand, zoodat te half twee slechts hier en daar en kele groepjes stonden. Drie personen werden achtereen volgens wegens verzet tegen de po litie gearresteerd en naar het bu reau op het Dauiël-Meyerplein ge bracht. Bij de militiezaal had zich eene menigte verzameld, die tweemaal met de sabel uiteengedreven werd. Daar was het geruimen tijd zeer rumoerig; een groot aantal politie agenten zorgde dat de circulatie niet gestoord werd. Op den Heili- genweg gaf een dronken loteliug aanleiding, dat een oogenblik de politie handelend optrad en met den stok eene charge deed. Daar eenige personen, die het protest wilden overreiken, niet bij den militie-commissaris werden toe gelaten, nam een der lotelingen, die te half twee moest loten, die taak op zich. Hij reikte het protest den militie-commissaris over, die ten antwoord gaf«communebrieven neem ik niet aan.» Te half drie bevond zich nog eene menigte volks op den Singel, die hier en daar de gemeenschap verstoorde. De politie hield deze echter zooveel doenlijk open. Een letterzetter van het volksblad de Echo, een zoogenaam de socialist, is als vermoedelijke dader van den moord op denNieu- wendijk te Amsterdam Donderdag gevat. De getroffene heette v. L. en was woonachtig in de le Goudsbloem dwarsstraat. Naar men zegt had hij met zijn vrienden de vergadering in het Volkspark bijgewoond. Naar men van andere zijde meldt, was hij ook bij* het Paleis voor Volksvlijt geweest, waar hij met zijne vrienden twist had gehad over de betaling der entréegelden. v. L. was van beroep straatmaker en een zeer oppassende jongen. Wegens vermoedelijke brandstichting op Woensdag avond in de Warmoesslraat te Am sterdam, No. 111 zijn de bewo ners, Wusteveld, echtgenoot en dienstmaagd, in hechtenis genomen. Woensdagavond kregen aan het Tuinpad te Nieuwer Amstel de twee gebroeders Hagedoorn twist, met het treurig gevolg dat de een den ander, nog wel zijnen twee lingbroeder, met een mes een steek in de zijde toebracht. De verwonde werd onmiddellijk naar het gast huis te Amsterdam vervoerd. Zijn toestand is vooralsnog niet zorg- wekend De dader, die in beschon ken toestand verkeerde, werd ge arresteerd. De heer W. de Meijier heeft de uitnoodiging van de ver eeniging aKiesrecht is Kiesplicht» te Zaandam aangenomen, en is Don derdagavond in eene buitengewone vergadering, waartoe ook niet-leden toegarg hadden, opgetreden, om zijne politieke inzichten te ontwikkelen. Uit Terschelling wordt gemeld: In deze week werden weder vis schers opgeroepen voor de haring vloot, en wel uit eene andere ge meente. De laatste wil f 9 vast geld per week geven; de eerste niet meer dan f8. Dit verschil geeft bij het volk, dat weinig begrijpt hoe het bij den een meer dan bij den ander in de kosten moet deelen, redenen tot ontevredenheid. Dat men niet juist in eenen achterhoek van een onzer provinciën behoeft te zijn om ver regaand bijgeloof te vinden, is dezer dagen te Voorburg bewezen. In dit dorpje namelijk, en dus onder den rook der residentie, doet het onzin nige bericht de ronde, dat het daar spookt. En niet alleen dit, maar er zijn op het oogenblik twee spoken, derhalve één voor het verliezen. Het eene heeft zijn kwartier op het bui tengoed van prins Albert opgesla gen, het andere is niets minder dan de onlangs overleden baron Van Wassenaar, die op «Rusthof» rond loopt Er zijn nog menschen die daaraan gelooven. iTe Rietveld hij Woerden was een bewoner eener hofstede aldaar reeds sedert eenige jaren op de kiezerslijsten als kiezer vermeld, totdat nu bij gelegenheid der laatste samenstelling daarvan, een bezwaar schrift inkwam, omdat de bedoelde persoon vroeger, buiten toestemming des Konings, zich in pauselijken dienst had begeven, en zoodoende had opgehouden Nederlander te zijn. Bij zijne terugkomst had hij ver zuimd, zich te laten naturaliseeren, met het gevolg, dat hij nu van de lijst geschrapt is. Door de remonstrantsche emeente te VHage was dezer da gen een concours uitgeschreven voor heeren, die verlangden in aanmer king te komen voor de betrekking van organist bij die gemeente. Den avond voor den dag waarop het ver gelijkend onderzoek zou plaats heb ben, ontvingen eenige heeren, die zich hadden aangemeld, per telegraaf, am'eren per brief keunis, dat zij zich reiskosten en moeite konden besparen, want de geschikte man was reeds gevonden en be noemd. Woensdag namiddag had in de slachtplaats der coöperatieve vleeschhouwerij van «Eigen Hulp» te 's Hage eene proefneming plaats met het schietslachtmasker - Sigis- mund. Deze proefneming geschiedde op verzoek van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, welks voor zitter, jhr. mr. R. A. Klerck, be nevens de leden H. van Aken, rijks- veearts, en J. A. Jurriaansche, te vens medebestuurder der slachterij, tegenwoordig waren. Evenzeer wa ren aanwezig eenige door het de partement van Oorlog afgevaardigde militaire autoriteiten, waaronder de kapitein J. W. D. van Dorth, pre sident der voedingscommissie en chef der militaire slachterij te Middelburg, vergezeld van den meester-slager in die slachterij, benevens vele be langstellenden. De proef werd ge leid door den voormaligen onbezol- digden rijksveldwachter in dienst der Nederl. Vereeniging t. b. v. d., J. Aarts. Nadat het dier geheel vrij was voorgebracht, bracht Aarts den loop van het masker tegen den kop der koe en deed het schot afgaan, waarop het dier onmiddellijk dood lezers bekend zijn, hadden het genoeg bewezen. Maar don Augustin, vol vertrouwen in het welslagen der plannen van don Estevan en ofschoon bedroefd over diens plotseling vertrek, had zoowel voor den senator, zijn toekomstigen schoonzoon, als voor zich zeiven niet willen verzaken, aan de genoegens die hij zich beloofd had. Alles was ervoor in gereedheid gebracht en hij besloot dat de jacht zou doorgaan. Op het oogenblik waarop don Augustin het teeken tot vertrek gaf, klaagde Rosarita eensklaps over eene plotse linge ongesteldheid, die door hare bleekheid gerechtvaar digd scheen en zij verzocht haar vader alleen te blijveD. Door dezen nieuwen hinderpaal gedwarsboomd en inwendig vloekende en tegen de teergevoelige gezondheid der vrou wen razende, wilde de haciendero echter ter wille van Tra- gaduros de jacht niet uitstellen, toen eene gebeurtenis zijn slecht humeur kwam verdubbelen. Op het oogenblik, dat hij te paard zou stijgeü, kwam een vaquero met lossen teugel aangerend om don Augustin te waarschuwen dat de veldontdekkers de aguaga (drink plaats) droog hadden gevonden, dat het noodig was eene andere op te zoeken en dat de jacht eerst acht dagen later kon plaats hebben. Don Augustin zond den vaquero terug met het bevel hem bericht te zenden zoodra men een andere drinkplaats had gevonden, waar de wilde paarden hun dorst kwamen lesschen en de jacht werd uitgesteld. Rosarita ondervroeg haar hart in de stilte en de over peinzing; tot nu toe onbekende stemmen deden haar de kuische en zoete melodieën der ontwakende liefde hooren; daarna zwegen zij stil en er ontstond in de ziel van het jonge meisje eene onmetelijke leegte, want hij dien deze klanken voorbracht, was niet meer daar. Waar was hij? De dagen verliepen zonder dat men het haar kon zeggen. De galanterieën van den senator lieten haar geheel on bewogen. Zoo was de stand van zaken op de hacienda del Venado, ongeveer een veertien dagen na het vertrek van don Es tevan, dat is te zeggen, een weinig voor het tijdstip, waarop wij de expeditie, die de Spaansche signor commandeerde, hebben weergevonden, op het oogenblik waarop zij bezig was in de woestijn hare legerplaats op te slaan. Don Augustin had enkel aan de eenzaamheid, in welker midden zijne dochter leefde, de zwaarmoedigheid toege schreven waarvan haar gelaat den stempel droeg. Hij ge voelde zeiven al het gewicht eener werkeloosheid, die on- vereenigbaar was met zijn vurig karakter, en de terugkeer van zijn vaquero met de tijding van de ontdekking eener aguaga, in welker nabijheid men eene talrijke kudde wilde paarden had ontmoet, was eene gelegenheid, die hij met ijver aangreep om donna Rosarita te verstrooien en zijn eigen jagersdrift te bevredigen. De gelegenheid was zoo veel te gunst ger, daar de drinkplaats zich verder van de hacienda verwijderd bevond. Het was geen tocht meer in de omstreken, het was eene reis van vier dagen. Sedert verscheidene jaren had men in het land geen spoor van Indianen ontdekt; het waren dus slechts eenige vermoeiende dagen, ruimschoots vergoed door het indruk wekkend schouwspel eener jacht, waarop de Mexikanen dezer afgelegen streken evenzeer verzot zijn als de Span jaarden op hunne stierengevechten. De gezadelde paarden stapten rond op de binnenplaats. De met matrassen, bagage enz. beladen muildieren, zoo wel als de wisselpaardeD, waren vooruitgezonden. Twee bedienden, die alleen waren achtergebleven voor den per soonlijken dienst der meesters, wachtten slechts op dezen om te vertrekken. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2