Kïmumm. 15 li ITO L A N Ij. nederstorlte. Vervolgens geschiedde de halssnede en had de uitbloeding plaats. Na de opnening en verdere behandeling van het dier, toonde de heer Van Aken aan de aanwezigen dat de uitbloeding volkomen was. De kapitein Van Dorth betuigde zijne algeheele instemming met deze slachtwijze, die de minst pijnlijke, de snelst doodende en de beste voor de conserveering van het vleesch mag worden genoemd. Het masker is reeds sedert eeni gen tijd bij de Vereeniging «Eigen Hulpii in vast gebruik. De brand die Woensdag- avond in de Bagijnestraat te 's-Hage woedde, is niet ontstaan door vuur uit eene kachel waarbij takkebossen geplaatst waren,maar door het sprm- geu van eene petroleumlamp, welke de bovenkamer verlichtte. De man en vrouw, die over de slapende kinderen waakten, hadden wel pogingen tot redding aange wend, maar het was hun slechts ten opzichte van één kind gelukt Ook te Dordrecht zijn op den dag der loting voor de natio nale militie socialistische geschrif ten onder de lotelingen verspreid. Van goeder hand verne men wij, dat in het bericht, door ons uit het Utrechtsch Dagtlad over genomen, over het spoorwegongeluk te Ruinerwold, eene zeer eenzijdige voorstelling gegeven wordt van de oorzaken van de ramp Men zal dus wèl doen, die voorstelling niet dan onder voorbehoud aan te nemen, en af te wachten wat er aan het licht zal komen bij de interpellatie van den heer Smeenge in de Tweede Kamer. NR. C.) In den afgeloopen nacht, bij slappen N. O. wind en sneeuw jacht, zijn aan Seinpost te Scheve- ningen proeven genomen met een verbeterd systeem «Horizontaal-ge- luidricbtend-mistsiguaal», naar ver zekerd wordt, met bevredigende re sultaten. De Oranje-collecte te Utrecht heeft f 1706,15 opgebracht. Voor het teUtrechtden 27n Febr. en volgende dagen te houden examen in de nuttige band- werken hebben zich 161 candida- ten aangemeld. De Kon. Deventer tap ij t- fabriek merkt van de slechte tijds omstandigheden niets. Aan die in- richtiug heerecht eene buitengewone drukte, die nog lang kan aanhouden. Men schrijft onsuit Mi d delburg: Juffrouw Snouck Hurgronje, die tegenwoord'g was bij het noodlot tige verdrinken van twee barer vriendinnen, is mede geweest ter begrafenis van mevrouw de Brauw en freule van Doorn, en wel op specialen last van den dokter, om haar bij deze treurige herinnering tot schreien te krijgen, daar haar zenuwgestel tot nog toe erg ge schokt is." (Rott. Nwshl.) Tegen een geneesheer in I/mourg is proces verbaal opge maakt, wegens het niet verleenen van geneeskundige hulp bij de be valling eener vrouw, tengevolge waarvan deze vermoedelijk over leden is. Te Heerenveen is er wei nig werk, en als tijdverdrijf en mis schien ook om de warmte, wonen velen de terechtzittingen bij. Tot be vordering van de stilte, mag het publiek niet op 'klompen in de rechts zaal komen. Onlangs was er weder een groot aantal toehoorders, die hunne klompen aan den uitgang neerzetten. Na afloop van de zitting zoudeu zij hun klompen weder aan doen: ze waren, door wis dau ook, allen iu eene groote mand geworpen en het duurde zeer lang eer ieder de zijne of die van eeo an der had. Een arbeider teNieuw- veen, een mau met een talrijk ge zin, heelt zich op het figuurzagen toegelegd en het daarin zoo ver ge bracht, dat hij dezer dagen uil een runderschenkel een dominospel ver vaardigd heeft. De steentjes hebben een vierde vau de gewone grootte, zijn duidelijk geoogd en van ko peren knopjes voorzien. Ook het schuifdoosje is uit hetzelfde been gemaakt, alles even zuiver en netjes. Te Groningen heeft de öOjarige oud stalhouder Niezen een ngentje, dat op't ijs van den vijver in 't Noorderplantsoen was geloo- peu en te water geraakte, gered. De man moest daarvoor tot aan de borst toe in 't water. Een gezelschap van 20 man, aan tafel vereenigd, heeft te Breugel (N.-B.) de vorige week 82 pond ruudvleesch verorberd met 40 pond aardappelen en 18 glazen bier per persoon. WETGEVENDE MACHT* In (le Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd de heer Blussé be- eedigd en na langdurig comité-generaal het tractaat met Spanje behandeld. Na discussie over dit ontwerp, stelde de heer Beelaerts van Blokland eeDe motie voor «om de verdere behande ling te verdagen", welke met 38 tegen 34 stemmen werd verworpen. Daarna werd het met 44 tegen 28 stemmen aangenomen. Het ontwerp tot verlaging van het in voerrecht op rozijnen werd met 60 tegen 7 stemmen aangenomen. Heden voortzetting. Ned. Herv. Kerk. Op het viertal voor de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen komen voor ds. Ten Bosch, te Oegstgeest, en ds. Oort- liuys, te Katwijk aan Zee. België. Volgens de Dèfense na tionalezullen eerstdaags door do regeering aan de Kamers de eerste kredieten worden gevraagd voor de bewapening der forten aan de Maas. Het blad meldt tevens, dat weldra de bestekken zullen worden open baar gemaakt voor de levering van het staal, over welks kwaliteiten bij de interpellatie van den Luikschen afgevaardigde Neujeau, ten gunste van de mededinging der binnen- landtche nijverheid, iu de Kamer in den breede werd gedebatteerd. Eene der voorwaarden zal zijn on afgebroken toezicht van artillerie officieren bij alle bewerkingen iu de fabriek. Bij kon. besluit van 10 dezer is de jury benoemd, ter beoordeeling der beste Belgische werken over de prijsvraag, waarvoor de konings- prijs van 25,000 fr. is uitgeloofd, tot onderwerp hebbende het onder wijs iu de beeldende kunsten en de middelen tot ontwikkeling der kunst in België. Lideu dier jury zijn de architecten Balat en Pauli, de .-chil- der Siallaert, de beeldhouwer Vin- gotte, en de schrijvers over kunst Ëd. Fétis, H. Hymaus en Jean Rousseau. Engeland. In het Lagerhuis zeide Fergusson Donderdag uogmaah-, dat het ondoenlijk was. nu de stukken mede te deelen, welke over den toe stand van Europa gewisseld werden. Het bericht aangaande de redevoe ring vau admiraal Hewitt te Genua had hij niet gezien en hij kon trou wens met afgaan op niet-autheutieke dagbladberichten. De heer Labouchère kondigde een amendement op het adres van ant woord aan, verklarende dat de Ka mer behoort onderricht te worden van de hulp, welke naar het heet door Engeland aan Italië beloofd is, indien dit land met Frankrijk in oorlog mocht geraken. Lord Holland verklaardedat de Fransche en Duitsche poststoombooten, zoolang de postconventie van 1856 met Frankrijk duurt, gebruik maken van de havens op Ceylon. Lefèvre kon digde eeu amendement op het adres aan, behelzende eene klacht over de niet-vermelding van de achterstal lige pachtrenten iu Ierland, en eene betuigiug van leedwezen, dat Blunt verhinderd werd eene vergadering te houden te Woodford. De Standard meldt uit Berlijn, dat bet gerucht omtrent eene in ternationale conferentie over de Bul- gaarsche kwestie, voorbarig is. Volgens de Woensdag uitge komen statistieke opgaven, bestond de bevolking van Ierland uit 4.837.352 personen, waarvan gedurende bet kwartaal dat met den laatsten De cember eindigde nog 9628 het land metterwoon verlieten (4670 mannen en 4958 vrouwen), zijnde 550 meer dan iu hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. Frankrijk. De Voltaire behelst het bericht uit Rome, dat de Ita- liaantcbe minister-president Crispi zich naar het Quirinral heeft bege ven om 's konings aandacht te ves tigen op zekere verklaringen in de rede, door den heer Flourens op zijne verkiezingsreis in het departe ment der Boven Alpen gehouden. Ophelderingen dienaangaande zul len, naar men zegt, door generaal Menabrea, Italië's gezant te Parijs, worden gevraagd. De heer Flourens heeft onder anderen te Briangon verklaard, dat hij deze gelegenheid zich ten nutte had gemaakt om zich te overtuigen van Frankrijke middelen van ver dediging aan de zuidelijke grenzen.] Men verwacht dat de zaak Wilson vijf of zes zittingen in be slag zal nemen. Het aantal getui gen door het O. M. opgeroepen is 20. Demange zal voor Ribeaudeau, Comby voor Hébert. Signorino voor Dubreuil en Saint-Auban voor mme. Ratazzi pleiten. Men zegt, dat laatst genoemde advocaat van plan is, op grond vau onbevoegdheid dercorrec- tioneele rechtbank, te vragen, dat de zaak voor de assises zal komen. Wilsons advocaat, Lenté, zal er op wijzen, dat zijn cliënt slechts be loofde wat hij meende te kunnen houden, daar Grévy jaarlijks o?er eeuige ridderkruizen kou beschik ken en Wilson veel invloed had op zijn schoonvader; dat Wilson nooit in persoon geld kreeg. Uit Parijs wordt gemeldHet proces tegen Wilson is Zondag be gonnen; er deed zich niets bijzon ders voor. Het Journal de Paris behelst een telegram uit Weenen, waarin verzekerd wordt dat prins Ferdi nand door de politie te Weenen ge waarschuwd werd, dat Stambuloff wederom bezig is eeu komplot te gen den prins op touw te zetten. Kolonel Noirtin, die den 17den Juni 11., aan de gare du Nord te Parijs baron d'Erlauger ontmoetende dezen zijne ridderorde van de borst rukte, was daarvoor tot 24 uur ge vangenisstraf en 500 fres. boete ver oordeeld. Iu hooger beroep is thans zijne straf «wagens zeer verzach tende omstandigheden» tot enkele boete verminderd. Bij het verlaten van de rechtzaal werd de kolonel levendig toegejuicht. Duitschland. Het nieuwe regee- ringsbeHuit, waarbij de Poolschetaal op de scholen geweerd wordt, verwekt eene steeds toenemende ontevreden heid bij een groot gedeelte der Poolsche bevoiging in Posen. Italië. Eeu «communiqué» van den minister vau Oorlog zegt, dat het gerucht van de onmiddellijke terugroeping van Italië's troepen uit Afrika ongegrond is. Turkije. Te Beyrouth hebben we derom botsingen plaats gehad tus- schen christenen en muzelmannen. Een kerk zou geheel vernield en vijf en twintig personen zouden ernstig gewond zijn. Noord-Amerika (V. S.) De mi nister van Oorlog heeft aan het Congres bericht dat de georgani seerde militie-macht der Vereenigde Staten bestaat uit 8210 officieren dn 92627 manechappen; terwijl het aantal beschikbaar voor militairen dienstplicht m het gansche land de nationale reserve 7.920.768 bedraagt. (De bevolking der Re publiek wordt tegenwoordig op on geveer zestig miliioen geschat.; De minister van Marine Heeft de inbeslagneming van het jacht Mariedat weldra voor New-York verwacht werd, bevolen. Men meent dat dit schip onlangs eene vrijbui ters-troep naar Honduras heeft overgebracht. Dezelfde minister heeft een oorlogsschip uitgezonden naar Pana ma en Callao, om de Amenkaau- sche belangen, die men door plaat selijke opstootjes bedreigd acht, te beschermen. tiEMKGu MKUIS. Veel sensatie maakt het proces Durham- v. Chetwyud. Lurd Durham en sir Geurge Chetwyud zijn leden vau de jockey-club eu eigenaars van paarden, die aan de wedrennen deeliiemeD. Eenige maan den geleden te York sprak lord Durham over de oneerlijke gebrui ken bij de wedrennenhij zeide dat sommige eigenaars van paarden hunne jockeys lieten verliezen om geld te winnen in de weddingschap pen, en hij gaf niet onduidelijk te kennen dat sir Georg Chetwyud een van hen was. Sir Georg wierp met verontwaardiging de schuld van zich af. Lord Durham hield zijn bewering staande. Eindelijk heeft de Jockey-club besloten de zaak grondig te onderzoeken. Ten huize van den voorzitter, lord Hastings, werd eene vergadering gehouden. Daar waren o. a. aanwezig de her togen van Rutland, Westminster, St.-Albans, Richmond, Portland en Beaufort, prins Soltykoff, en een groot aantal andere pairs van En geland enz. Eene beslissiög is daar niet genomen. De zaak zal nader worden onderzocht. Uit Brooklyn wordt be richt, dat bij de werken voor den luchtspoorweg aldaar een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. Bij het ophijschen viel eeu zwareu last op een tramwagen, die juist daaronder reed en waarin 25 personen waren gezeten. Drie personen werden ge dood en de overigen zwaar gekwetst. De paarden werden verpletterd. ^Edison heeft een phono- graaf-telefoon voor letterzetters uit gevonden. De zeiter behoeft daarbij slechts den voet op een pedaal te zetten en de phonograaf spreekt on geveer 10 woorden, zooveel als dus eeu flink zetter tegelijk kan ont houden. Zijn deze gezet, dan trapt hij er opnieuw 10 woorden uit. Heeft hij woorden vergeten, dan laat hij die door den toestel herhalen. Wat de bruikbaarheid van zulke tele foonkopie betreft, zullen wij voor- ioopig slechts eeu welwillend, docii groot vraagteeken kunneu zetten, z'-gt een Duitech vakblad. Een Fransch blad schreef dezer dagenTot ons leedwezen kunnen wij onzen lezers heden geen «faits divers» geven, daar er op dit gebied niets valt te melden, zelfs geen enkelen moord. Te Coigny woonde de 46 jarige Allex, een rentenier, met zijn vrouw en zijn neef. Zijn zwa ger, Large, kwam Zondag logies bij hen vragen en toen Alex en ziju vrouw sliepen, riep hij hen, zeggende dat er dieven in huis waren. Allex stond op, zijn zwager viel hem met een mes aan en vermoordde hem in tegen woordigheid van mme. Allex, die, verstijfd van den schrik, het bloedig schouwspel aanzag. De moor denaar is gearresteeid; hij heeft geen berouw over zijn daad en we - gert de redenen te zeggen, die hem daartoe dreven. Men denkt dat hij jaloersch was op zijn zwager, die er warmpjes iu zat. Te Dijon z ij n drie pers o- neu m hechtenis genomen, als be schuldigd den horlogemaker Vetard te Joigny vermoord, het lijk in stuk ken gesneden en de ledematen iu de Yonne, of deels ook elders ge worpen te hebben. Het zijn twee broeders, Jules en Camille Mouillou en eene vrouw, Mane Chauffatd geheeten. Het zijn zware vermoedens die op hen rusten. De beide broeders staan slecht ter faam bekend. Bel den droegen aan keel en handen nog de sporen van ontvelling. «Hoe is die ontvelling ontstaan?» vroeg de rechter van instructie. «Wij heb ben gevochten, terwijl vrij dronken waren», was het antwoord. «Als men dronken is», hernam de rechter, «slaat men met de vuist, of men schopt; maar mannen krabben niet met de nagels». Aan Marie Chauf- fard vroeg de rechter hoe zij aan den riDg kwam, dien zij aan den vinger droeg. Zij antwoordde dat Véiard haar dien ten geschenke had gegeven. Geen der drie beschuldigden-,heeft het bewijs kunuen leveren, dat zij den 9, 10 en 11 dezer te Dijon wa ren, gelijk zij hebben voorgegeven. Uit Kaiserslautern wordt gemeld: Woensdagavond heeft iu eene schacht der Kreuzgraben-miju bij Camphausen, in het Saarbekken, eene mijn-gasontploffing niaats ge had, waardoor 40 mijnarbeiders ge dood zijn. De overige 36, die in de mijn zich bevonden, zijn gered. In het Wurteuburgsche stadje Leonberg deed eenigen tijd geleden eene spookgeschiedenis veel van zich spreken In het huis van een alleenwonend oud man verscheen, zooals 't heette, eiken avond de dui vel iu levenden lijve. Met het ver- schijuen vau den boozen geest ont stond er geregeld een helsch leven in 't huisstoelen en tafels werden omgeworpen, deuren opengerukt en dichtgeslagen, geld uit de secretaire genomen en op den grond rondge strooid, enz. De oude man had veel te lijden van deze nachtelijke be zoeken, want het bleef niet alleen bij het geraas en de wanorde, die werden gemaakt, maar de duivel veroorloofde zich, den ouden heer hardhandig te bejegenen en hem zelfs een pak slaag te geveD. De grijsaard verdroeg dit alles ver scheiden weken lang met het groot ste geduld, maar toen hij eeDs be zoek kreeg van zijD zoon, liet deze, toen zijn vader hem alles vertelde, zich het besluit niet uit 't hoofd praten om nader kennis te maken met het helsche spook. Hij verborg zich in het huis van zijn vader en wachtte den duivel af, die ook spoedig verscheen en zo: als altijd een heidensch leven begon te maken. Het geven van eeu pak slaag aan den ouden man schoot er deze maal bij iu, want de zoon, die weldra uit zijn schuilhoek te voor schijn kwam, liet zich niet afschrik ken, maar pakte den helschen boos wicht stevig bij den kraag. Bij een nader onderzoek bleek het, dat de onbeschaamde duivelMarie Langerer heette eu met de dienst maagd '&n den ouden heer identisch was. Na deze ontdekking was de spookgeschiedenis geëindigd en kwam er geen duivel meer in huis. De zaak werd echter voor de rechtbank van Stuttgart gebracht, waarbij het bleek, dat Marie Langerer alleen voor duivel speelde, teu einde, zon der argwaan te wekken, geld uit de secretaire te kunnen nemen. Het werd o. a. bewezen, dat zij zich, als duivel, twee tienmarkstukken toege- eigend had. Zij werd tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Deze voorbeel dige straf zal haar wel den lust benemen, ooit weer de rol van satan te spelen. Men spreekt te St. Peters burg tegenwoord'g over iels, dat de echtgenoole van eeu generaal aldaar is overkomen. De dame bad, in een der eerste magazijnen van de stad, een prachtig groen zijden toilet besteld. Toen het kleed klaar was, droeg zij het, maar telkens als zij het had gedrageu, voelde zij zich ongesteld. Die onge steldheid nam zoodanig toe, dat zij eindelijk te bed moest gaan, en de doctoren wisten eerst geen reden voor de ziekie le vinden, toen een hunner op het denkbeeld kwam de costumes der dame eens te bekijken, en nu bleek iiem, dat die groene japon een vergiftige kleurstof be vatte. Een onderzoek is ingesteld, daar gebleken is, dat ook de naai sters, die aan het kleed werkten, telkens ODgesteld waren geweest. Te Guayaquil in Eeuador had een priester, die tijdelijk als bisschop fuDgeerde, de rechtere van het hooge gerechtshof iu den ban gedaan. Het volk schoolde samen voor het bisschoppelijk paleis en wierp met steeuen, de politie gaf vuur op het volk en velen werden gedood of gewond. Later slaagde het voIk er in het bisschoppelijk paleis in brand te steken en het vernielingswerk werd volbracht on der den kreeten«Weg met de pries ters". Studenten duels. Uitda- gingeu tusscheu de studenten van Bern eu hun collega's van Zurich, hebben daartoe geleid, dat die van Zurich twintig hunner beste duel listen hebben gezonden. De ontmoe ting heeft plaats gehad in een koffie huis te Scliönau. Eerst te middernacht hielden de rapierduels op en aan den trein van Zürïch kwamen in een vijftiental rijtuigen vijftien gewonden met mis vormd gelaat met doeken bedekt. Sommige der duellisten zijn onken baar door de wonden, die zij beko men hebben. Een aardige liefhebberij! De onderwijzers in Natal hebben eene vergadenn? gehouden, waarin o. a. ook de wenschelijk- heid besproken werd om Hollandsch op de scholen le onderwijzen. Bijna niemand echter scheen dat nood zakelijk te vinden. vari «O, mijnheer Jauaeu», zeidi eene jonge moeder, «zoud gij bet niet heerlijk vinden een hoopje blozende jongens aan uw knie te zien staan?»

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3