dag ter eere van 's Konings ge boortedag gegeven, werd deelgeno men door alle hoofden der vreemde gezantschappen of huu zaakgelas tigden, thana in de residentie aan wezig de ministers, hoofden der Departementende voorzitters van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Rekenkamer en den Hoo- gen Raadden Commissaris des Konings, den burgemeester, den Ka hine schef van den minister van Buitenl. Zaken. Een heildronk op de gezondheid van Z. M. den Koning werd uitge bracht door den deken van het corps. De vereeniging uNeder- land en Oranje» te Berlijn vierde luisterrijk 's konings verjaardag met een souper. De voorzitter opende het feest met een toost op Z. M. den koning. De secretaris dronk op den keizer van Duitschland. Te halftien kwam de Nederlandsche gezant met den legatieraad en nam het eere voorzitterschap aan met de verzekering, dat deze vereeniging eene groote weldaad is voor Neer- lands jeugd en handel. De Times heeft het vol gende nieuwtje omtrent een van de geredde passagiers van het stoom schip W. A. Schollen. Dit is zekere miss Gold, die zich bij het vergaan van het schip door groote kloekheid onderscheiden heeft. Zij was op reis naar Amerika, om daar in het huwe lijk te treden met een landbouwer T. Mitchell, die bij advertentie in de Engelsche bladen eene vrouw gezocht, daarop onder meer het por tret van miss Gold ontvangen en deze uitgenoodigd had als zijne bruid over te komen. Zoodra Mitchell vernam welke ramp zijne aanstaande getroffen had, is hij naar Engeland scheep gegaan, waarna hij zijne bruid te Dover voor het eerst ont moet heeft en nu eenige dagen ge leden met haar in het huwelijks bootje is gestapt. Bij een schietconcours te Monaco schoot onze landgenoot, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge landen, het hoogste aantal punten. Daar een ander schutter datzelfde aantal behaalde, moest de eerste prijs, f 800, gedeeld worden. Op de kiezerslijst voor Amsterdam, zooals die in de vorige week door Burg. en Weth. is vast gesteld, na aangevuld te zijn vol geus de besluiten van den Gemeen teraad, is bij vergissing eene dame onder de kiezers opgenomen, ver moedelijk wegens haren weinig ge bruikelijken voornaam. De Engelsche stoomslach terij te Ede zond dezer dagen aan iemand te Amsterdam eene missive, waarboven het woord «Memoran duin» was gedrukt. De brief, welke daarop terugontvangen werd had tot opschrift: aDen heer Me Mo- randum van de Engelsche stoom- varkensslachterij te Ede Holland.» Men schrijft ons uit Hil- versumDat de Noormannen in der tijd geen lieve jongetjes waren is algemeen bekend. Noorman, wo nende in het Roode-dorp, nabij de katoenfabriek alhier, schijnt zijn naam geen oneer aan te willen doen Reeds menigmaal met de poli tie in aanraking geweest, maakte hij het Zondagmiddag weer al te bont, zoodat de politie het noodig oordeelde den man in verzekerde bewaring te brengen. Heel gemak kelijk ging dat echter niet, want de woesteling, gewapend met een mes en een pistool, verzette zich met alle kracht. Niet dan nadat drie agenten van hun sabel hadden gebruik ge maakt, gelukte het den woestaard op te sluiten. De politieagent de Veer heeft intusschen duidelijke ken merken van Noormans mes. De heer Schulman,kunst schilder te Hilversum, die voor eeni ge dagen ter blussching van een begin van brand te zijnen huize zich met een paar emmers water naar boven wilde spoeden, had het on geluk van de trap te vallen. Zijn toestand, die eerst zorgwek kend was, is thans aanmerkelijk be ter, ofschoon het een geruimen tijd zal duren, eer de nog jeugdige kunstschilder zijn gewone bezighe den zal kunnen hervatten. Door de Kiesvereeniging «Kiesrecht is Kiesplicht» te Zaan dam is Maandagavond met alge- meene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer geproclameerd de heer W. de Meijier te Wormerveer. Vrijdag e. k. zal de «Centrale Kiesvereeni ging» te Amsterdam vergaderen. Maandagmiddag trad te Alkmaar voor eene stampvolle zaal de heer mr. J. A. Levy op. Hij sprak over het streven der liberale partij. Zijne sierlijke rede werd met de meeste aandacht gevolgd en warm toegejuicht. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten, tot den mi nister van Oorlog het verzoek te richten, de gemeente Alkmaar aan te wijzen als de plaats, waar bij aanneming van het door de regie ring ingediende wetsontwerp tot algemeene regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zoover daarbij de opleiding tot, en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken de cadettenschool zal worden gevestigd, onder aan bieding van de daarvoor benoodigde terreinen en gebouwen. In de Zondag te Schagen gehouden vergadering van den een tralen bond van liberale kiesver- eenigingen in het district Alkmaar is het volgend grostal opgemaakt: J. Breebaart Kz., WinkelH. F Bultman, Haarlemmermeer; mr. W. v. d. Kaay, Leiden; W. Kloeke, Schagen; mr. J. A. Levy, Amster dam; W. F. Stoel, Alkmaar. Hier uit zal door de verschillende kies verenigingen vóór Woensdag eene keuze gedaan worden. Men schrijft uit Den Haag aan de Prov. Over. Cl. Het pensioen van den directeur der Kon. Mil. kapel, den heer Völlmar, tegen Mei a. s.is een feit. Of de militaire autoriteit den be jaarden en verdienstelijken man op onheusche wijze gedrongen heeft, durf ik niet met zekerheid berichten. Dat op zijn leeftijd „de tijd van gaan" daar wasis zeker. Als musicus geenszins onverdienstelijk, bezat de heer V. niet meer de kracht, en had hij ook niet genoegzaam persoonlijk overwicht om als leider der kapel aan te blijven. Dat over wicht was vooral hetgeen men se dert Dunkler's dood betreurde. Het zeldzaam schoon ensemble, dat hij met zoo groot meesterschap en door zijn voortreffelijke aanvoering als 't ware wist te scheppen, is nauwe lijks meer terug te vinden. Daaren tegen mag aan Völlmar's toewijding niet anders dan lof worden toege bracht. En of de heer v. d. Linden hoog genoeg staat om het genoemde verlies te herstellen, wordt zeer be twijfeld. Wel moet Sam. de Lange (gewis geen onbevoegd rechter!) dezer dagen groote ingenomenheid met v. d. Linden's leiding bij de uit voering van door hem (v. d. L.) ge arrangeerde werken hebben betuigd, en die werken waren van man nen als Schumann en Massenet e. a. maar men had hier gaarne den kapelmeester van het 4e reg., den heer Mann, als directeur der Kon. kapel gezien, omdat Mann onbe twistbaar zijne sporen reeds verdiend heeft. Maar tochde kans van v. d. L. schijnt 't best te staan. Men leest in het Dgbl. v. Z.-H. en s Gr.: Mocht de 's Gravenhaagsche Lie dertafel «Crescendo» door hareschoo- ne uitvoeringen steeds op volle zalen bogen, het concert dat a. s. Zondag zal plaats hebben lokt in haar keurig programma het publiek door een daarin voorkomende Volapuk-Hymne Een mannenkoor in volapuk is, voor zoover ons bekend werd, hier te lande nog niet uitgevoerd. Zondag, bij het afsteken van het vuurwerk in de Maliebaan te 's-Hage kwamen eenige vonken van de telegraafvertooning in aan raking met de kleederen van een jongmensch, die in een oogenblik in brand stonden. Eenige omstanders schoten toe en rukten hem de klee deren van het lijf, zoodat hij geluk kig met lichte brandwonden, bijna geheel van bovenkleederen ontbloot, de Maliebaan kon verlaten. Het uitvoerend comité voor de kunstnijverheidstentoonstel ling te 's-Hage, heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van een eere-diploma. Een prijs van f 100 is beschikbaar gesteld voor het best gekeurde ontwerpintusschen is de jury bevoegd, in plaats van een prijs, eene premie van f50 toe te kennen. Inzendingen moeten vóór 1 April aan het bureau Kapelsbrug no. 1 zijn ingekomen, terwijl de jury vóór 20 April uitspraak zal doen. De voorwaarden van dezen wedstrijd zijn verder aan het bureau verkrijgbaar. Onder de inzenders ter tentoon stelling is o. a. eene belangrijke plaatsruimte aangevraagd door de firma W. Stevens, tapijtfabri&anten te Kralingen, bij Rotterdam. In den nacht van Zater- dag op Zondag jl. is te Schiedam diefstal gepleegd in het wachthuisje der stedelijke kommiezen aan den Overschieschen straatweg. De die ven zijn door het inslaan van eene ruit en verbuigen van een ijzeren vensterboom, in het wachthuisje bin nengedrongen, hebben de aldaar aanwezige geldlade opengebroken en zich den inhoud daarvan, bedra gende slechts 67 cent, toegeëigend Blijkbaar teleurgesteld over hunne schrale vangst, hebben zij een paar jassen en eene broek, die in het kantoortje hingen, medegenomen. De daders zijn tot dusver nog on bekend. Te N ij kerk is eene ge vaarlijke keelziekte onder de kin deren uitgebroken. Het aantal slacht offers is vrij aanzienlijk, daar de ziekte een gevaarlijk karakter heeft aangenomen. In één gezin stierven in ééne week vier kinderen aan de zg. kroep. Zondag werd op Bronbeek het zilveren feest gevierd van het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis. Al vroeg in den ochtend werd Z.Exc. den door de invaliden hooggeëerden commandant, luit.- generaal K. van der Heijden, eene aubade gebracht, waarna het ontbijt, voor ditmaal bestaande uit fijn brood, kaas en koffie met suiker, met veel opgewektheid genut tigd werd. Tegelijkertijd werd den inva liden bekend gemaakt, dat door Z.Exc. den generaal-commandant, daartoe gemach tigd door den Koninklijken Stichter en Beschermheer, werden benoemd tot ser- majoor-titulair: de sergeant D.H.Kas- tendiek en de fourier H. P. de Rochemont; tot sergeant-titulairde korporaals J. Kei mig en H. P. G. van Deutekom, en tot korporaal-titulairde soldaten W. de Louw en E. van Beugem. De bidstonden voor de katholieken en protestanten wareu zeer druk bezocht; de generaal-commandant met den kolonel, 2de commandant woonde ze bij. Tot innig leedwezen konden de oudjes huunen dier baren Koning, wegens het slechte weder, niet de vurig verlangde eer bewijzen op de parade, doch zij stelden zich daarvoor als het ware schadeloos door aan tafel, op deu dronk aan Z. M. gewijd door Z.Exc. den luit.-generaal K. van der Heijden, met een driewerf donderend „Leve de Koning" te antwoorden. Ook het middagmaal was met het oog op den feestdag extra gekozen, en ieder verpleegde kreeg een halve flesch wijn. Óndanks het minder gunstige weder, werd van het kosteloos ter bezichtiging stellen van het huis, door den geueraal- comnaandant, door velen gebruik gemaakt, terwijl dc muziek van 23 uur zich in het huis liet hooren. 3 avonds werd aan ieder verpleegde extra bier en 10 sigaren uitgereikt, en daarmee de 71ste verjaardag van Neer land's geliefden Torst, den Doorluchtigen Weldoener en Koninklijken Stichter en Beschermheer van Bronbeek door Zr. Ms. dankbare invaliden van het Indische leger besloten. Maandagavond is er, ter beëindiging van het zilveren feest, eene tombola zonder nieten voor de invaliden gehouden waarin vele fraaie en doelmatige prijzen. Te Waspik trouwde een man voor de 2e maal en werd daar door vader van den 20-jarigen zoon der weduwe. Dit huwelijk scheen echter niet veel geluk op te leveren, zoodat de politie, naar aanleiding van de loopende geruchten, een on derzoek instelde. Nu bleek, dat de man in zijn eigen huis een door kettingen afgesloten vertrek be woonde, uit vrees voor mishandelin gen van de vrouw en den zoon. Toch ontving hij van hen slagen met klompen en zelfs messteken. De politie maakte proces-verbaal op. Te Bergen-op-Zoom is een knaapje van 9 jaar waar schijnlijk door eenen rukwind in de haven gevallen en verdronken Zondag avond was het te Almeloo vrij woelig op straat. Eenige vlaggen, die ter eere van 's Konings verjaardag waren uitge stoken werden beschadigd of be smeerden bij den heer Hilarius uitgever van het Tm. Zondagsblad werd eene groote ruit ingeworpen Men schrijftaande Z. C: Het is opmerkelijk dat de lote- lingen van de laatste paar jaren, en vooral ook dit jaar, in lichaams ontwikkeling zooveel vooruit zijn bij die van een jaar of zes langer ging tot moord gepleegd te Tua- schenbroek (Pruisen) op zijne vrouw, wordt Woensdag door de Neder landsche aan de Pruisische politie te station Simpelveld uitgeleverd. De Belgische rijksambte naren aan het grensstation Welken raedt deden dezen Donderdag 11. eene belangrijke aanhaling. Niet minder dan 16 groote vaten met spiritus gevuld werden bij aankomst van eenen goederentrein door hen in beslag genomen. Volgens verkla ringen van den chef-conducteur van dien trein zouden de vaten olie be vatten. Bij de loting in Winterswijk was van de 79 jongelieden, die daaraan deelnamen, niet alleen geen een te klein, maar ze waren allen grooter dan 1.57, een had zelfs eene lengte met geëvenredigde breedte van 1.858 Ook m andere plaatsen valt de flin ke postuur der jongelui op. Hoogst waarschijnlijK is deze gunstige om standigheid te danken aan de goed koopte van brood en spek sedert de laatste jaren. C. Aretz, in December te Roermond aangehouden, wegens po WET6EVENDE MACHT* TWEEDE KAMER Indische Pakketvaart. Uit het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp betreffende de Indische Pak ketvaart blijft o. a. het volgende: Men meende zich ernstig te moeten beklagen, dat dit belangrijk wetsontwerj niet vroeger bij de Kamer was ingediend Het geldt hier, zeide men, eene hoogs gewichtige aangelegenheid, waarbij tal vai bizonderheden zijn te regelen. Hoogs wenschelijk ware het geweest, dat daarovei vau vele zijden licht had kunnen opgaan, Belanghebbenden in Indië hadden in de legonheifl moeten gesteld zijn, hun gevoe len te uiten; met name de Indische Ka mers van Koophandel behoorden te ziji gehoord. Is, zoo werd gevraagd, afdoenin; van dit wetsontwerp nog door deze Kame volstrekt noodig P Het is waar, dat eeo( nienwe openbare aanbesteding van de be diening der pakketvaart in den Indische! Archipel tegen een nader te bepalen da; in de maand April 1888 is aangekondigd Kan echter die aaubeateding niet tot ee later tijdstip worden verschoven? En zulle de Nederlandsche financieele instelling» en kapitalisten, die aan de gegadigtl hun steun hebben toegezegd, niet berei worden bevonden om hunne verbintenis sen die naar men meende te wete slechts tot lo. April 1888 loopen na dien termijn gestand te doen? Terwijl enkele leden zich ongenege: betoonden om tot eene overhaaste behai deling van dit wetsontwerp nog door de Kamer mede te werken, verklaarde meerderheid der in de afdeelingen aan wezige leden zieh tegen het aan de or stellen, daarvan niet te zullen verzette indien de regeering op goede gronden a doening noodig achtte. Immers de bedi ning der pakketvaart in den Indische Archipel dient uit den aard der zaak g ruimen tijd vóór deu afloop van het be staande contract te worden geregeld: d afschaffing van het uitgebreide materiet dient zonder overijling te kunnen geschio denen indien de betrokken bankiers zie terugtrokkeu staat de voorgenomen reg! ling geheel op losse schroeven. De vraag of het goevernemeut eenegi regelde pakketvaart in den Indischen J chipel op den tegeuwoordigeu voet hoort in stand te houden, werd nagem algemeen in toestemmenden zin bear woord. Men achtte eene geregelde stoi vaartverbinding onmisbaar tot vervoer brieven, goederen voor de staatsdie burgerlijke en militaire ambtenare. wijl dat vervoermiddel, voor zot staatsdienst het veroorlooft, tevenr schikking van particulieren kan i worden. De geographische gesteldl Nederland scli-Iudië laat niet toe, Indische regeoring voor de geme- met de buitenbezittingen van de h vrije, niet contractueel verbonden nemers afhankelijk zij. KOLONIËN. BATAVIA, 17 Januat Aan het verslag der voornaan beurtenissen in het goevernemen en Onderhoorigheden, loopende vl December jl. t/m 7 dezer, wordt hei gende ontleend Grroot-Atjeh. Verscheidene p en blokhuizen iu de linie werden m dan licht, Lambaroe en Siroen seder] dezer, soms vrij hevig beschoten ik u kan zeggen is dat er als een roode sluier over mijne oogen king, door welken ik wreede en afschuwelijke ge zichten naast het mijne onderscheidde; dat ik in flauwe omtrekken Tijger bemerkte, die twee Indianen worgde, en daarna door een lanssteek neergeworpen werd op een der lijken die ik door den nevel heen zag liggen; ik zag Oso met bebloeden muil een anderen Roodhuid neervellen en na verloop van eenige minuten zag ik mij bevrijd. Maar de waarheid is dat ik er dien dag slecht zou afgekomen zijn, indien er, terwijl ik met de Indianen handgemeen was, een weinig verder geene andere dingen hadden plaats gegrepen die ik eerst zag, op het oogenblik waarop ik mij alleen bevond. Ik wierp toen een blik rondom mij en ik zag ditmaal duidelijk de twee Apachen naast mijn armen Tijger op den grond uitgestrekt liggen; een derde spartelde nog tegen met den nek in den muil van Oso. Op tien passen van mij had eene vreeselijke worste ling plaats; een stofwolk verhief zich boven eene pyramide van doorstoken paarden, van in elkander gestrengelde men- schelijke lichamen. Te midden van dit bloedbad onderscheidde ik wapperende vederbossen, flikkerende lansen, afschuwe lijke met oker, rood en bloed beschilderde gezichten, oogen die vlammen schoten. Weldra zag ik daarna die levende pyramide uit elkander stuiven en een krijger te voorschijn komen die zich schudde als een leeuw, welke weerstand heeft geboden aan een troep wolven. Op het oogenblik waarop deze man zich bevrijd zag, deed hij slechts een sprong achterwaarts om den strijd te vernieuwen en ik ijlde met hem voorwaarts. Maar ditmaal duurde ie strijd niet lang, alle Indianen stoven weg als eene vlucht vleermuizen voor een zonnestraal. Ik kan u overigens de verzekering geven dat er meer gevallen dan gered waren. Toen zag ik dengene voor mij, wien ik het te danken had dat ik u, mijn jongen, eenmaal deze geschie denis kan verhalen. Het was de duivel? Het was de Comanche die, nu de strijd gedaan was, onbeweeglijk voor mij stond en te vergeefs beproefde den Indiaanschen trots te verbergen die zijne neusgaten deed opzwellen en zijne oogen zijns ondanks deed flikkeren. Roode-Hand en Bloedhond hebben hun slag geslagen om de koopwaren der blanken met hunne bondgenooten, de Apachen, te plunderen, zeide eindelijk de Indiaan. Wat is dat nu, Roode-Hand en Bloedhond? vroeg ik aan den ComanGhe. Twee kapers der woestijn, de een onverbasterd blank en de andere de zoon des blanken en van eene roode vrouw uit de Prairiën van het westen. Dezen avond, wanneer gij in het grensstadje zult gezegd hebben hetgeen Brandende Straal (dit is zijn naam en waaracneig wei verdiend ou1 voegde Encinas er bij) voor de blanken, die zich op woord verlaten hebben, gedaau heeft, zal hij op het s] der roovers zijn met de twee Comanchen, die hij mee nemen. Voorzeker, riep ik uit, ik zal uwe oprechthe zoowel als uwe dapperheid recht laten wedervaren. Na Oso, die nog altijd bromde, gemuilband te hebbi vervolgde de bisonjager, keerden wij naar het grensstai terug, ik denkende om mij van eene gelofte te kwijti die ik gedaan had, de Indiaan stom als een visch. Ik brac hulde aan zijn gedrag, de twee gijzelaars werden teruggegeven, ik kom volgens mijne gelofie hier en ik h Brandende-Straal niet meer teruggezien. Dat is jammer, zeide de nieuweling, ik hebben willen weten wat er van dien jongen krijger worden is. En hoeveel dagen zijn sinds uw avontuur ve loopen Vijf, antwoordde Encinas. Op dit oogenblik kwamen de bedienden van den hacie dero en van zijn gevolg aan om de legerplaats der rei: gers gereed te maken, terwijl zij tevens te kennen ga» dat zij dezen slechts eene halve mijl vooruit waren. Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2