Prinses Wi 1 k e 1 m i n a gaf den Koning op zijn verjaardag een tafelkleed, door haar zelve bewerkt. Het is gemaakt van laken banden en geborduurd met zijde en chenille. Vit het leven eter Prinses. De eigen stal van H. K. H. prinses Wilhelmina der Nederlanden bestaat uit vier Shetlandsche paardjes. Het was een aardig gezicht het prin- setje te zien uitrijden in het kleine wagentje met de vier fijn getuigde ponuies; het was een koninklijk passend geheel. Sedert eeuigen tijd weigerde echter eene merrie, on danks alle pogingen, in het tuig te gaan en de rijtoertjes werden uitgesteld, daar men het niet waagde met een wild paard in het drukke Den Haag te rijden, uit vrees voor ongelukken. Het ongeval op 's Ko- nings 70en verjaardag ligt allen nog in het geheugen. Ruimte om het eens ferm in te rijden ontbreekt in den Haag en zoo werd het op stal gelaten. Dezer dagen kwam de oplossing van het raadsel, waarom de merrie zoo weer spannig was. De stal is vermeerderd met een veulen, zoo groot als een hond, doch met bizonder lange poo- ten. De overige paardjes hebben echter de laatste dagen niet in rust doorgebracht, want op deze krijgt de prinses onder toezicht van den opperstalmeester rijles in de manege, in de koninklijke stallen. Het prinsesje zit aardig te paard, waarvan men zich overtuigen ka wanneer na afloop der rijles de kleine een toertje maakt door den tuin achter het paleis in het Noord einde. Vertoont dan Z. M. de Ko- nine- zich voor het raam, het prin sesje vriendelijk toelachend, dan kan zij niet nalaten eenige kushandjes aan vader toe te werpen. Op verzoek van den mi nister van BinneMandsche Zaken worden de gemeentebesturen aan geschreven dat het wenschelijk wordt geacht, dat de bezorging van oproepingsbriefjes voor de verkie zingen, evenals tot dusverre, in den regel geschiede door gemeenteamb tenaren, en slechts voor zooveel uoo- dig door de post. Werd de toezending over de post algemeen aangenomen, ophooping van brieven en dientengevolge ver traging in de bezorging ware te vreezen. Ter ge le genheid van den verjaardag des Konings ontving jhr. mr. De Stuers, onze gezant te Parijs, te zijnen huize de aldaar gevest gde Nederlanders. Ruim 200 personen woonden die receptie bij. Tot aanvulling van het bericht, omtrent de door de Ned Rijnsp.-Maatij. toegezegde reductie voor de deelnemers aan den schiet wedstrijd, dit jaar door de scherp schutters -vereeniging «Rotterdam» te houden, strekt dat ook de Maat- sch. tot expl. van staatssp., de Holl. IJz. Sp. Maatij. en de Ned. Centr. Sp.-Maatij. verschillende faciliteiten hebben toegezegd. Tevens wordt ons medegedeeld, dat het plan bestaat den wedstrijd te houden in Juli, niet in Juni, zooals in bedoeld bericht staat vermeld. (TV. R. C.) Men meldt uit Benning- broek van 20 Februari: Heden had aldaar de vergadering plaats van leden der twintig kiezersvereenigin- gen in het kiesdistrict Eckhuizen, ter formeering van een grostal can- didaten voor de Tweede Kamer. Als candidaten waren opgegeven de hh.D. Visser van Hazerswoude, G. Rutgers van Rozenburg, A. Kool, burgemeester te Schellinkhout, K. Breebaart te Winkel, I. Kappeijne van de Coppello, A. W. J. Sannes, W. IC. baron van Dedem, L. W. J. de Roo, J. A. Levy, J. Zijp, I. Breebaart. De hh. Kool, IC. Breebaart en J. Zijp, op de vergadering aauwezig, verklaarden geene candidatuur te zullen aanvaarden. Een der aanwezigen verklaarde zich voor de candidatuur van den heer Kappeijne van de Coppello. Door een aantal leden der ver gadering werd met warmte de can didatuur van den heer Visser van Hazerswoude aanbevolen. De andere candidaten werden niet besproken of aanbevolen. In den loop der week zullen de verschillende kiesvereenigingen ver gaderen, ten einde eenen candidaat te stemmen. De heer Visser van Hazerswoude zal denkelijk bij eerste stemming met zeer groote meerderheid tot candidaat van het kiesdistrict Enk huizen gesteld worden. De centrale kiezersvereeniging telt thans bijna 1000 leden. De k a p i t a 1 i s t e n m e s t e n zich vet van het zweet en van het bloed der arbeiders dat is het lied herinnert het Sociaal Week blad hetwelk door de sociaal democraten op alle tonen den volke wordt voorgezongen. Achten zij dat soms ook toepas selijk op degenen, die nu wederom, door volteekening van een leening van f 300,000, de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam hebben op de been geholpen? In die fab.iek zijn in de jaren 1872 tot 1886 werkloonen uitbetaald tot een bedrag van ruim tien mil- lioen gulden. Maar hoe staat het intusschen met de aandeelhouders? Geloof het vrij, dat zij hun aandee- len voor luttele percenten van de som, die zij er op hebben gestort, volgaarne zullen afstaan aan wie zoo dwaas ware ze te koopen. Ook zij, die in de jaren 1883 en 1884 deelnamen in de toen gesloten hy pothecaire leeningen, kunnen hun obligatiën niet meer van de hand zetten dan met een verlies van der tig ten honderd of meer, waardoor duidelijker dan door iets anders in het licht treedt, wat dengenen te wachten staat, die bovengenoemde som hebben bijeengebracht. Maar in de circulaire, waarin op hun medewerking een beroep werd ge daan, werd gewezen op de anijvere, arbeidzame en flinke werklieden», wier belang bij het voortbestaan der fabriek zoo benauwend nauw be trokken is, en de drie ton zijn gevonden. 'tls waar, dat kapitaal-bezitters dikwerf slechts denken aan hun eigen belang. Maar waar is het ge lukkig toch ook, dat het somtijds door hen wordt ter zijde gesteld ten bate hunner medeburgers. Tengevolge van denaan- houdenden Oostenwind is de stand van het water der Zuiderzee zuo bizonder laag, dat de toegang van Amsterdam tot Eukliuizen voor schepen van slechts weinig diepgang gesloten is. De stoomboot Baron van Heemstrakomende van Am sterdam, alsmede eene goederenboot en eene sleepboot zijn, niet ver van de stad aan den grond geraakt; niettegenstaande het vloedgetij is komen opzetten, is het haar nog met gelukt vlot te komen. Omtrent den brand in de Warmoesstraat te Amsterdam, ver nemen wij dat de vleeschhouwer, die met zijn vrouw en dienstbode in verhoor werd genomen, heeft bekend. Vad De liberale kiesvereeni- ging «Kennemerland» te Beverwijk stelde tot candidaat voor het lid maatschap der Prov. Staten in Noord- Holland, den heer mr. J. de Clercq van Weel te Haarlem. Maandag heeft te Bever wijk in het stations-koffiehuis de vergadering plaats gehad van de centrale liberale kiesvereeniging in dat district. Er waren 8 kiesvereenigingen en een correspondentschap, vertegen woordigd door 16 afgevaardigden en vertegenwoordigers. Van 17 verschillende candidaten hadden bij de stemmingen er twee de volstrekte meerderheid verkregen, uit welke door de centrale verga dering tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer ge kozen is de heer jonkheer J. Boreel van Hoogelanden. De bestaande (lib.) Wor- merveersche kiezersvereeniging heeft zich opgelost in eene nieuwe kies vereeniging «Algemeen Belang». Deze vereeniging hield Maandag hare eerste vergadering, waarop een aantal nieuwe leden toetraden en voorts met algemeene (circa 50) stemmen werd gekozen tot candi daat voor de Tweede Kamer de heer W. de Meijier. De uitslag dezer stemming werd gemeld aan de cen trale vereeniging te Zaandam, aan welke men zich kort te voren had aangesloten. Ook de «Burger Kiesver eeniging» te Zaandam, heeft Dins dagavond met schier algemeene stem men tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer ge proclameerd den heer W. de Meijier. Maandagavond is van de stoep der distilleerderij van de weduwe V. d. Eelaart, aan de Lange Haven te Schiedam, eene kruik ont vreemd met 10 liter extract van bitter. Bij een door de politie inge steld onderzoek is gebleken, dat het feit is gepleegd door een schippers knecht, die met zijn schip voor ge noemde distilleerderij lag. Hij is dientengevolge door de polit e aan gehouden. Het gestolene had hij aan boord. Een jonggehuwd paar was Donderdag te Rotterdam vau het stadhuis naar de Kruiskade no. 39 (het kerkgebouw der doleerenden) gereden, om het huwelijk te laten inzegenen. Het paar schijnt daar echter te lang naar den zin van den koetsier te hebbeu vertoefd, daar deze in die bedrijven den inwendigen mensch zóó versterkt 11) had, dat hij niet meer op den bok kon komen, en de politie het raadzaam vond, hem met hoogen hoed, witte handschoe nen en boeket op de borst op te bergen in het bureau van politie in de Witte de Withstraat. Toen het bruidspaar uit de kerk kwam vond men het rijtuig wel gereed staan, doch.... de voerman was afwezig. Gelukkig werd een collega, hoewel minder officieel uit- gedoscht, gereed gevonden, het paar hui-waarts te rijden. In den laten avond van 's Konings verjaardag werd de Voordijk in Abstede te Utrecht in rep en roer gebracht door een hoorn blazer van het 5de regiment infan terie, alhier in garnizoen. Na twist te hebben gehad met eene aldaar wonende vrouw, moet hij deze ruw behandeld hebben, althans de ver tegenwoordigster van het schoone geslacht liet kreten van moord hoo- ren. Op dat geroep kwamen eenige nieuwsgierigen toesnellen. De hoornblazer, hierdoor blijkbaar in opgewonden toestand gebracht en denkende met vijanden te doen te hebben, werd oorlogzuchtig greep zijn sabel en hakte er op in, waarbij zijn wapen zoo onzacht op het hoofd van den metselaar B. terechtkwam, dat deze eene ver wonding bekwam en bewusteloos ter aarde stortte. Na dit feit gepleegd te hebben, verliet de krijgsman zoo spoedig mogelijk het oorlogsterrein, doch niet zoo snel of hij werd door ee nige omstanders herkend. De ver wonde metselaar werd naar het po litiebureau gebracht om heelkundig te worden behandeld. Tegen den hoornblazer is eene vervolging ingesteld. Zondagavond werden door den commissaris van politie te Wa- geningen gearresteerd en den vol genden morgen op diens last ge vankelijk naar Arnhem vervoerd, twee personen, genaamd J. C. L. (Duitscher) en A. S., beschuldigd van verschillende diefstallen, ge pleegd te Pannerden ea te Osch. Door eenBeiersch gezel schap, bestaande uit dertig personen, is verlof gevraagd om te Breda de Passiespelen op te voeren. De ver gunning daartoe is echter geweigerd. Het publiek wordt ge waarschuwd tegen zekere vrouw Wolters, die het land afreist en stoelen van latwerk ten verkoop aaubiedt. Gemelde stoelen kosten 4 francs per stuk, welk geld zij bij verkoop in ontvangst neemt. Zij komt later terug, voorgevende het een of ander aan den stoel te moe ten veranderen, dien zij alsdan mee neemt, en niet weer terugbrengt. De brigadier der maiéchaussée te Gulpen, stelde Vrijdag een onder zoek naar haar in, maar toen was zij reeds van daar verdwenen. Men kwam tevens tot de ontdekking, dat men met een bekende der justitie doen had, welke nog 6 maanden zitten te goed heeft. Uit Tholen wordt ge meld De op den duur kostbare aardewerken ter verdediging van de oevers der verschillende polders te gen de rusteloos inwerkende zee, hebben de ingelanden der polders te Oud-Vosmeer (Tholen) doen be sluiten tot het aanbrengen van eene steenglooiing, welke, hoezeer niet minder kostbaar, duurzamer is. Dinsdagnamiddag is te Almeloo eene vergadering gehoudeD van de werkstakers, waarin de be kende leider der sociaal-democraten Bennink uit Hengeloo een voorstel deed, om eene commissie van 5 per sonen samen te stellen, twee te be noemen door de werkgevers, twee door de werkstakers, met den heer Van Marken tot voorzitter, welke commissie zal trachten aan de werk staking een einde te maken. Het voorstel werd door de vergadering goedgekeurd. Aan den heer Schol ten werd van dit besluit kennisge geven en binnen drie dagen ant woord verzocht. Te Maastricht heeft Maan dag een meisje van 6 jaren, door het vlam vatten harer kleederen, zulke brandwonden bekomen, dat men voor haar leven vreest. Een 6jarig meisje te Maas tricht, dat Maandag door het vlam vatten harer kleederen hevige brand wonden heeft bekomen, is Dinsdag nacht aan de gevolgen overleden. Onder de gemeente A r- cen (Limburg) werd eene koe op stal gebracht, die zich aan den ge leider ontworstelde en ontkwam. Men ging met een lantaarn in de hand het dwalende beest opsporen, doch toen de koe het licht in den nacht bemerkte, viel zij in hare woede op de wed. Kroonenberg aan en verwondde haar levensgevaarlijk. Bij het krieken van den dag werd het woedende beest neergeschoten en afgemaakt. Een persoon meldde zich dezer dagen op de secretarie der gemeente O. aan en kwam sollici- teeren naar de betrekking van beul. Men had hem verteld, dat met het nieuwe Strafwetboek ook de dood straf weer was ingevoerd. Dat er hartelijk gelachen werd, is te be grijpen, te meer omdat het iemand was, die geenszins zijn verstand mist en hij ook in allen ernst zijn woord deed. Het kostte verder heel wat moeite om den sollicitant van zijn dwaling te overtuigen, die zeer teleurgesteld verklaarde, dat hij reeds lang naar een vaste betrekking gezocht had en nu meende, er ein delijk een gevonden te hebben. Na afloop van de loting voor de nationale militie te Acht- karspelen trachtte eene jongeling in een vlaag van delirium tremens een jeneverglaasje met den inhoud naar binnen te brengen en zou het zeker gedaan hebben, ware hij hierin niet door spoedig toeschietende hulp ver hinderd geworden. Met een bloe denden mond kwam hij alzoo vrij van een anders vermoedelijk treu- rigen dood. Een korporaal der h uza- ren en een huzaar, die zich eenige weken geleden bij wanordelijkhe den des nachts in de kazerne te Leeuwarden feitelijk hadden verzet tegen de maatregelen, door een on derofficier en eene patrouille geno men om de orde te herstellen, wer den wegens dit verzet door den krijgsraad aldaar veroordeeld; de korporaal tot degradatie en zes maanden en de huzaar tot vier maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis zijn zij in appèl gekomen, en het hoog militair ge rechtshof heeft beiden schuldig ver klaard aan rebellie en in hooger beroep veroordeeldden korporaal tot 2'/> jaar en den huzaar tot 1 jaar gevangenisstrafmet ontzegging van het recht aan eerstgenoemde om gedurende den tijd van vijf en aan laatstgemelde om gedurende den tijd van drie jaren het rijk als militair of militair geëmployeerde te dienen. Uit Stadskanaal z ij n de vorige week tegelijk twintig per sonen naar Noord Amerika vertrok ken, die nog door meer zullen wor den gevolgd. Door eenige perso nen, die vroeger van daar vertrokken en later nog eens terugkwamen om familiebezoeken af te leggen, is de lust tot emigratie zeer aangemoedigd. Hoeveel verdient gij gemiddeld per dag met de uit oefening van uw gevaarvol beroep? vervolgde don Augustic. Dat hangt er van af, antwoordde Encinas, somtijds verdienen wij veel op een dagdaar staat even wel tegenover, dat er ook dikwijls dagen zijn waarop wij niets verdienen. Zoodat gij bij slot van rekening?.... Wij twee piasters daags kunnen verdienen, als wij eene bisonhuid, welker bont ongeschonden is, op vijf pias ters schatten. Welnu, indien ik u en ieder van uwe drïe makkers drie piasters per dag gaf, zoudt gij er dan in toestemmen om al den tijd dien wij hier zullen doorbrengen tot het einde der jacht toe, bij ons te blijven Ik zal u daaren boven ieder een uitmuntend paard laten uitkiezen, uit die welke wij zullen vangen, vervolgde hij. Alle makkers van Encinas juichten eenstemmig dit voor stel toe en namen het aan. Don Augustin won daarna bij zijne vaqueros inlichtin gen in, of zich gedurende de drie dagen dat zij met. de om heining van palen klaar waren, reeds eenige paarden aan de drinkplaats vertoond hadden. - Neen, heer meester, antwoordde een hunner, en toch loopen gedurende drie dagen Ximenes en zijne vier man.-chappen de oevers van de rivier plat om hen er van te verwijderen. Dan is het waarschijnlijk,zeide de haciendero, dat zich eenige dier diereu heden avond hier zullen wagen. De half gedroogde bisonvellen werden van de staken losgemaakt waaraai zij opgehangen waren, de teugels en de zadels, de pakzadels en de voorraadkisten werden op eene afgelegene plaats gedragen; daarna bedekte men de palissaden opnieuw met boomtakken, ter vervanging van die, welker bladeren reeds door de zon verdroogd waren. Twee der vlugste paarden werden uitgekozen voor de beide vaqueros van don Augustin, die bekend stonden om hunne behendigheid in het werpen van den lazzo. Daarna zetten de senator, don Augustin en zijne dochter zich neder aan den ingang van eene der twee tenten, waar van de vooihang hen zoodanig verborg, dat hij hen aan het onrustige oog van de wilde paarden onttrok, zonder hen evenwel het gezicht op het meer te ontnemen. De vaqueros en de bisonjagers groepeerden zich aan den over- gestelden kant van dien waar de door de dieren achterge- la en 6poren den weg aanwezen, dien zij gewoonlijk volg den om bij de drinkplaats te komen. Alleen de twee va queros verborgen zich met hunne paarden in den corral, dicht bij de vrijgebleven opening die door de bewegelijke houten latten zoo noodig kon gesloten worden; daarna wachtten de jagers op de dingen die komen zouden. Na verloop van eenige minuten, gedurende welke de ongeduldige nieuwsgierigheid van Rosarita hare verbleekte wangen met een roode tint kleurde, deed zich in de verte een verdoofd gesraak hooren. Maar het gerucht in plaats van sterker te worden, zooals gebeurt wanneer twee of drie honderd dorstige paarden naar hunne drinkplaats snellen, de jonge boomen verplet terende en de aarde onder hunne hoeven doende dreunen, het gerucht, zeggen wij, in plaats van sterker te worden, gelijk dat van een sneeuwstorting, hield eensklaps op. De wilde troep had ongetwijfeld het vreemde uitzicht der door den mensch betreden plaatsen gezien en hield met schrik bevangen stil. Y/ordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2