LETTEREN EN KUNST. Wij vernemen met genoegen, dat de keer Daniël De Lange geheel hersteld is. Hij heeft, wel is waar, al zijn bezigheden nog niet opgenomen, maar dezer dagen a. de repetities voor het Caecilia-con- eert te Amsterdam geleid. ONDERWIJS. Mej. P. A. C. v. Tiel te Rotterdam, is tegen 1 April a. s. benoemd tot onder wijzeres aan eene biz. school voor meis jes te Haarlem. Woensdagavond, werden 28 stem men uitgebracht op den heer mr. D. Visseher van Hazerswoude, en 10 op den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello. Op uitnoodiging van het bestuur der Vrijzinnige kiesvereeni- ging in het hoofdkiesdistrict Hilver sum zal a. s. Woensdagavond dr. J. Zaaijer Azn., van Leeuwarden, als politiek 'edenaar optreden. De toe gang zal voor ieder vrij zijn. IJ I N N E N L N D. Z. M. de Koning neemt, naar wij met vreugde vernemen, dagelijks in beterschap toe. Gelukkig is ook de lichte onge steldheid van H. K. H. Prinses Wilhelmina geheel geweken, zoodat H. K. H. weder geregeld van haar onderwijzers les ontvangt. {Dgbl. v. Z.H.) In b ij voegsels bijdeSl. Ct. worden medegedeeld de lijsten der hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zooals die door de Gedeputeerde Staten der provin ciën Gelderland, Noord- Holland en Groningen zijn vastgesteld. Het ontwerp tot verlen- fing van den vijfjarigen dienst van e ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883 en den vier jarigen dienst van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1884 met een jaar, ten ware de omstan digheden inmiddels raadzaam moch ten doen oordeelen hun bet ontslag vroeger te verleenen, is ingediend. Bij den algemeenen politieken toestand in Europa is het, naar de meening der regeering, ook dit jaar noodig even als het vorige jaar ten opzichte van de land- en zee militie van '82 en '83 dat de lichting van 1883 der militie van de landmacht en de lichting van 1884 der zeemilitie met 1 Mei niet ontslagen, maar voorloopig in dienst gehouden wordt. Te minder be zwaar zal tegen dezen maatregel rijzen, wanneer overwogen wordt, hoe weinig last van den door de wet van 31 Mei 1887 Staatsblad no. 100) getroffen maatregelen door de ingezetenen ondervonden is en hoe uiterst gering in aantal de be zwaren zijn geweest, van welke aan de regeering en aan de Staten Ge neraal is gebleken. Ook dit ontwerp bevat de bepaling, die beoogt de daarbij bedoelde mili- tieplichtigen, voor zoover zij vroeger niet ter zee gevaren hebben en zich indertijd niet voor de zeemilitie heb ben aangemeld, niet langer te be letten ter buitenlandsobe zeevaart te gaan. Dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, zal op Zondag 4 Maart eene lezing houden te Alkmaar des na middags en te Beverwijk des avonds. Door de k i e s v e r een igi n g «Zaandijk» werd met 31 stemmen gekozen tot candidaat voor de Twee de Kamer dr. Vitus Bruinsma, ter wijl op den heer W. de Meijier 26 stemmen waren uitgebracht. Van de 38 stemgerech tigde leden der liberale kiesveree niging «Hoogwoud en Omstreken», tegenwoordig in de vergadering van De droogmaking der Zuiderzee. Ia het departement Amsterdam van de Nedsrl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid besprak Woensdagavond de heer A. Huet, ingenieur en leeraar aan de Polytechnische Sohool te Delft, de droog making van de Zuiderzee. Hij stelde zich ten doel, onderscheidenlijk de afsluiting, den waterafvoer en da inpoldering te be spreken, in verband met de technische, de financieele en de staatkundige uitvoer baarheid. Als inleiding diende een kort geschied kundig overzicht van 1848, toen Klop penburg het eerst op het denkbeeld kwam; 1866, toen Stieltjes en Beyerinck eene geheele indijking voorstelden welk ontwerp herhaaldelijk door eene staats commissie werd onderzocht in 1874 door eene door den minister benoemde commissie en in 1876 opnieuw door Heemskerk aan de orde gesteld. In 1884 werd door den heer Buma de zaak opnieuw op touw gezet. De Zui- derzee-Vereeniging werd opgericht. Overeenkomstig de gestelde volgorde behandelde spreker nu in de eerste plaats de afsluiting. Vier dijken zijn daartoe ontworpen: Enkhuizen-Kampen, Eukhui- zen-Stuvoren, Wieringen-Piaam en het afsluitiugspiau Van Diggelen, het meest- omvattende, hetwelk door de Zuiderzee- Vereeniging is op zijde gezet. De drie eerstgenoemde hebben onderscheidenlijk eene lengte van 42, 15 en 27 KM. Enk huizen-Stavoren is dus de kortste. Ten opzichte van de uitvoerbaarheid stelde spr. in het licht, dat de groote moeielijkheid bestaat in het leggen van den eersten rijsdam, waaraan dan tevens een weg voor spoortreinen, rijtuigen en voetgangers wordt verbonden. Den tijd daartoe beuoodigd, schatte spreker op tien jaren. Van die 15 KM. rijsdam, dit is dus 7500 M. van Stavoren of van Eukhuizen begouneü, schatte spreker eiken strek- kenden meter op f 1000. Het werk zou dus 15 miilioen kosten. Dat bet technisch uitvoerbaar is, loeren de hoofden aan den Hoek van Holland. Spr. naderde tot het tweede deel van zijn betoogden waterafvoer. De Zuiderzee is dus een afgesloten plas geworden. Laat men er den ijsel in uit- stroomeu, dan krijgt men eene overstroo- miug. Men heeft zich over dien IJsel dan ook warm gemaakt. Vier plannen ziju er tot afsluiting: lo. kanaliseeren bij Westervoort (dit kan vei lig worden uitgesloten); 2o. buiten den afsluitdijk te laten3o. (van de Zuider- zee-Vereenigiug) in den afsluitdam sluizen te maken, in staat al het water af te voe ren. Men krijgt dan nota bene 300 M. sluiswijdle, zij liet dan over verscheidene sluizen verdeeld; 4o. een afvoerkanaal van Durgerdam uit. Dit laatste erkent spreker als de eenige practische oplossing. Uit een financieel en staatkundig oog punt verdiende de zaak in dit opzicht allen ernst, indien men althans Amster dam in dezelfde conditie wilde plaatsen als Antwerpen enz. Dan is de zaak reu tabel. En nu den afsluitdijk. Wij zagen, dat 10 miilioen M. grond noodig ziju, dus 1000 HA. voor één meter grond. Heeft dat raison? Om waterafvoer te krijgen moet men de duinen doorgraven, anders is de af sluitdam niet mogelijk. Daarin ligt dus da geheele toekomst van Amsterdam. Over de kosten behoeft men zieh niet bezorgd te maken. Dat bezwaar zal wel tusschen de Spoorweg-Maatschappijen wor den opgelost en da schepen zullen mede concnrreeren. Men zal dus in 10 jaar een afgesloten plas in het noorden kunnen krijgen met een prachtig zeegat in het zuiden en Am sterdam zal aan den zeekant volmaakt veilig zijn tegen eiken vijandelijken aanval. Nu de inpolderingen. De fout in het plan Stieltjes is, zegt spr. dat men een polder maakt van 200.000 HA. Maar deze wordt niet in zijn geheel ingepolderd. Men deelt dien in 2,50, 8,50 en 5 M. beueden laag water. De twee eerste indeelingen zijn het allereerst uit voerbaar; de oppervlakte is 135,000 HA. Maar die inpolderingen kunuen met het beste gevolg geschieden door particulieren zonder inmenging van den Staat. Uitvoerbaar acht spr. het ontwerp door ingenieur, financier en staatsman, voor zoo veel het materieele aangaat, maar het neemt niet weg dat afsluiting en inpoldering van elkander moeten worden gescheiden. Ounoodig te betoogen, dat het Amster dam, in handel zooveel minder dan Bot terdam; met Botterdam en alle plaatsen uit ons land samen zooveel minder dan Antwerpen, en Antwerpen weer nagenoeg niets beteekent in vergelijking met Lon den, dat het ons dus betaamt alle kracht bij te zetten. Financieel is de zaak rentabel omdat men verkrijgt een spoorwegverbinding in het noordende defensie wordt gebaat, vrije gemeenschap met Amsterdam en de zee wordt verkregen en 135.000 M. wordt ingedijkt door particulieren, terwijl een be volking van p. ra. 60.000 zielen eene be lasting opbrengt, welke juist kan worden gekapitaliseerd tot 6 miilioen. Waar de Zuiderzee te ondiep is voor bouwland, blijft zij uitnemend voor viscn- water geschikt. Eindelijk de staatkundige beteekenis. Genoeg reeds dat zeven provinciën bij de zaak belang hebben en dat ovenge noemde 60.000 personen zonder overbe lasting de kosten zullen kunnen opbrengen van den afsluitdam en de open door graving. Na deze uiteenzetting volgde eene korte gedachtenwisseliug tusschen de heeren Kapteyn, Zur Mühleu en Witkamp Ko ning, laatstgenoemde bestuurslid van de Zuiderzee-Vereeniging, aan wieu de inlei der, na beantwoording van enkele opmer kingen, als zijn overtuiging te kenDeu gaf, dat de onvoldoende sympathie, welke de Zuiderzee-Vereeniging aldaar genoot, een voudig hieraan is te wijten, dat zij niet de toekomst vau Amsterdam als handels stad heeft in het oog Aan de internationale hardrijderij op schaatsen, Zaterdag te Amsterdam te houden door de «Sportclub», zal de Engelsche hard rijder amateur-champion Tebbut deelnemen. Verleden jaar won hij te Slikkerveer den meesterschapotitel voor Nederland. Als een bizonderheid deelt men mede, dat bij de loting ra het 3e militiedietrict van Noord- Hollaaa, de srr"otste loteling de lengte van 1.910 M. had, en de kleinste 1.350 M. lang was. De diamantslijper t e A m- sterdam, die door zijn broeder zoo ernstig mishandeld is geworden, is aan de gevolgen overleden. Als verdacht vau den diefstal van ijzer te Amsterdam, gisteren vermeld, zijn gearresteerd een werkman en zijn 17-jarige zoon. Uit Stavoren wordt van 22 Februari gemeld: Heden morgen, op de reis van 11.30 van Eukhuizen heeft de stoom boot Friesland,kapt. E. Holm, de pa-e-agiers overgenomen van de Baron van Heemstra, die in het ijs vastzat, op de hoogte van de Ven. De passagiers waren den vorigen dag 's morgens 7 uur reeds van Amsterdam vertrokken, maar kwa men nu nog tijdig te Stavoren aan, om met den sneltrein van 1 uur te vertrekken. Van Enkhuizen tot aan de Hofstede zit de Zuiderzee vol ijs, zoodat de dienst der veerbooten morgen weer geheel wordt gestaakt. Zekere W. K., straatma- ker te Delft, wordt verdacht Don derdag ten nadeele van eeuen mede kostganger ontvreemd te hebben een gouden remontoir-horloge met dito ketting, welke voorwerpen door hem zouden zijn verkocht op een val- schen naam bij verschillende goud smeden aldaar. De ontvreemde voor werpen zijn in beslag genomen. De verdachte heeft onmiddellijkna horloge en ketting tot geld gemaakt te hebben, zich uit de voeten ge maakt. Donderdag had een werk man, met anderen in eene sodafa- briek aan de Achterhaven (Oud- Delftehaven) bezig zijnde een zwaar reservoir te verplaatsten, het on geluk dat de dommekracht uitgleed, waardoor hij het reservoir op den voet kreeg, waarvan de'teenen wer den verbrijzeld. De 9 4 j a r i g e m a r k e t e n t- Bter van de slagvelden van Water loo, Eiske van Aggelen, te Wage- ningen, zond op 19 dezer een ge lukwensen aan Z. M. den Koning waarop Woensdag in een schrijven namens Z. M. dank werd hetnigd. Tengevolge vandenster- ken noordoostenwind hebben Woens dag en Donderdag groote sneeuw- ophoopingen op den stoomtramweg Es deWageningen plaats gehad. Op sommige plaatsen zóó erg, dat van eenige tramtreinen de rijtuigen ontspoorden, ten gevolge waarvan de dienst eenigszins vertraagd werd. Door dat eene koe de brandende lamp omsloeg, is in korten tijd de wcning en aanbe- hooren van A. J. S., onder Apel doorn, afgebrand. Alles was ver zekerd. Den 12den December j 1. werden door den notaris mr. J. M. Richelle, te Amersfoort, ten verzoeke van den zich noemenden kerkeraad der Hervormde gemeente te Bun schoten, wiens leden evenwel, door dien zij de gehoorzaamheid aan de Synode hadden opgezegd, uit hun ne betrekkingen waren ontzet, de landerijen van de kerkelijke ge meente in het openbaar verhuurd. Aan dat voornemen werd niet op de gewone wijze publiciteit gegeven, maar de predikant, dr. Van Goor, deed strooibiljetten drukken en die uitsluitend te Bunschoten, onder de doleerenden, verspreiden. De lan derijen werden dan ook verhuurd, maar later is de Synode tusschen- beide gekomen, met dit gevolg, dat de landerijen in den loop dezer maand, ten haren verzoeke, door den notaris mr. J. de Louter in de herberg «De Faam» te Hoogland andermaal in het publiek zullen worden verhuurd. De personen, die in December huurden, allen leden der doleerende gemeente, hebben naar men zegt, de hekken van slo ten voorzien, en het laat zich ver wachten dat, doen zich andere huurders op, ongeregeldheden niet zullen uitblijven. UD.) Donderdagnacht ontstond er door eene onbekende oorzaak brand hij G. van Unnik te Prin- senhage, aan het jaagpad van Ter- heiden naar Breda. Huis en stal met vier paarden zijn eene prooi der vlammen geworden. Van den inboedel, die laag verzekerd is, werd nog een en ander gered. Het per ceel met de bediening van het jaag pad was tot Mei door den bewoner gepacht van de stad Breda. De 2de opvoering deMaas- trichtsche opera«Jonk by jonk en auwt by auwt» had jl. Zondag te Maastricht van wege de sociëteit «Momus» plaats. Een volledig suc ces bekroonde het liefdadige werk, daar het aanzienlijk bedrag van f350 (netto-opbrengst) gestort zal worden in het fonds, bestemd tot het oprichten van een oude man nenhuis, waardoor «Momus» in eene groote leemte zal voorzien in ver band met de eigenaardige begrip pen, welke te Maastricht op het gebied van armenzorg nog heer- schen. Het plan nadert zijne ver wezenlijking. WETQEVENDE MACHT. In de Donderdag gehouden zit ting der Tweede Kamer werd be handeld de overeenkomst of mach tiging tot het sluiten van het contract voor de bediening der Indische pak ket-vaart door een Nederlandsche vennootschap, te vormen door da hh. Boissevara c. s. Door ongesteld heid kon de hoofdontwerper, de min. van Koloniën, niet aan de behande ling deelnemen en hadden zich de mins. van Binn. Zaken en van Ma rine met zijn taak belast. De heer Keuchenius wenschte uit stel, daar de zaak te overijld was aan de orde gesteld, om met vol komen kennis van zaken te worden behandeld. Daarbij kwam dat ook aan verschillende belanghebbenden gelegenheid moest worden gegeven, alsnog hunne bezwaren te doen kennen. Die laatste over weging was noch voor den heer v. d. Loef, noch voor den Minister een reden tot uitstel. Met 43 tegen 10 stemmen besloot de Kamer tot behandeling van de wet over te gaan. Het voorstel van den heer Keu chenius om een waarborgkapitaal voor de nakoming der overeenkomst te eischen, zou instemming gevon den hebben, hadde hij den raad ge volgd van den min. en den heer v. d. Loeff, om daarvoor rente te doen terugbetalen. De heer Keuchenius gunde daar van de eer aan den heer v. d. Loeff, die haar met 48 tegen 18 stemmen behaalde, nadat des heeren Keu chenius waarborg zonder rentever goeding was verworpen. De Regeeringscommissie in Ne derland, die toezicht houdt op het beheer der vennootschap, zal blij kens een verklaring der Regeeriug, uitgelokt door den heer v. d. Loeff, in Indië een gemachtigde hebben. In den loop van het debat leverde de heer Keuchenius herhaaldelijk scherpe critiek op de overeenkomst, die, zeide hij, den ondernemers be voordeelt ten koste van 's lands be lang en de rechten der natie. Hij werd deswege herhaaldelijk door den voorzitter in de rede ge vallen. Ten einde de voorrechten voor de ondernemers een weinig te temperen verdedigde hij volhardend een reeks van amendementen, die strekken om Thans kan ik mij het gehuil van Oso verklaren, hernam de bisonjager, hij had de vijanden en de vrien den geroken. Ziet, hij heeft niets gezegd bij de nadering van dezen jongen en edelen krijger. Gij kunt op zijn instinct staat maken. Voordat de nacht evenwel geheel was ingevallen nam Encinas zijne karabijn, floot zijn getrouwen en dapperen dog en ging met dezen de omstreken van het Bisonmeer af. Don Augustin liet ook uit voorzichtigheid de tent zijner dochter en de zijne te midden der open plek breogeD, te midden van de voor de legerplaats ontstoken vuren. Toen Encinas van zijn tocht terugkeerde, hadden zijne makkere, zoowel als de vaqueros, hun avondmaal reeds geëindigd. Hij had niets gezien wat hem van nature eenige onrust kon inboezemen en zijn rapport stelde zoowel zijn meesters als de bedienden in allen deele gerust. Terwijl de eersten een kouden avondmaaltijd namen, onderhielden zich de anderen op eenigen afstand om het vuur gezeten, met gedempte stem over de gebeurtenissen van den afgeloopen dag. De stevige bisonjager zette zich in hun kring neder. De vuren die hunne verblindende stralen verre afwier pen en in het water weerkaatsten; de roode gloed die de verschillende kostumes der vaqueros en der overtoog, de houding van de personen van iedere groep, gaven aan de oevers van het meer een uitzicht, dat niet minder schilderachtig was gedurende den nacht als dat, hetgeen zij over dag aauboden. In navolging van Encinas gingen allen zich rondom het vuur uitstrekken om te slapen, want sedert lang hadden zich reeds hunne meersters in hunne tenten teruggetrokken, toen de stem van den doghond zich opnieuw deed hooren. Zonder twijfel de een of andere reiziger, zeide Encinas, zich op den elleboog oprichtend en onverschillig rondziende, daar hij meende zeker van zijne zaak te zijn; en weini e minuten daarna traden twee personen uit het donkere woud in de open plek, die door den glans der vuren beschenen werd. Diegene der reizigers die voorop ging, h'eld zijn paard stil en scheen met verwondering het zonderlinge tooneel gade te slaan dat het Bisonmeer, de op zijne oevers op gezette tenten, de weerkaatsing van de vuren op zijne zwarte oppervlakte, en de wilde nabij de vuren uitgestrekte rui ters aanboden. De tweede reiziger droeg eene lange karabijn in de hand en hield met de andere een met eenige lichte bagage be laden paard aan den teugel. Die bagage bestond uit twee kleine valiezen aan weerszijden van den pakzadel, eene veldtent en eene doos, die evengoed eene kruidendoos als eene verfdoos kon zijn. Terwijl de eerste reiziger zich enkel bezig scheen te hou den met de beschouwing van de schilderachtige zijde van het tooneel, waarvan hij eensklaps de toeschouwer was geworden, scheen de andere belast om de werkelijke zijde er van te bezichtigen. Doe uw plicht, zei de eerste in het Engelsch tot den tweede. Mijn plicht is in orde. hernam de laatste, uwe hoogheid is hier volkomen veilig. Dit zeggende, wendde hij zijn paard naar de slapers, wierp zijne karabijn over den schouder en in vrij slecht Spaansch vroeg hij volgens de gewoonte der woestijn om aan het gemeenschappelijke vuur plaats te nemen. Dat verlof werd hem met al de hoffelijkheid, die den Mexikanen van alle klassen eigen is, toegestaan. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2