NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: No. 1426. 3e Jaargang. Maandag 27 Februari 1888. Dit Immer Destaat uit twee Malei S T A S N 1 fi 11IV S. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. "ffelefooiinumnier S22. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ouze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantiers. Iloofdaoenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de P uh licit e Etrangère G. L. DAUBE Co., JOU. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 25 Februari. Naar wij vernemen, is in ant woord op bet deurwaarders exploit, waarvan in ons vorjg nummer mel ding is gemaakt, door de Haarlem sche Katoen-Maatschappij aan bur gemeester en wethouders dezer ge meente eveneens bij deurwaarders- exploit aangezegd, dat een her nieuwd onderzoek van hare titels van eigendom tot de ontdekking- geleid heeft, dat inderdaad een stukje grond, lang 25 meter, breed i. 1 meter, door genoemde Maat schappij van de gemeente Haarlem gehuurd tot Juli 1893, abusievelijk door den catologus der verkoopmg wordt opgegeven als te zijn erf pachtgrond. De verkooping van dit perceeltje zal dan ook niet geschieden. Overigens bandhaaff de Haar- lemsche Katoen -Maatschappij uit drukkelijk hare bevoegdheid tot verkoop van het erfpachtsrechfc op de voorgenomen wijze. De verkooping gaat dus door, de Haarlemsche Katoen - Maatschappij waarborgt den koopers hare be voegdheid tot verkoop. Zondag 26 Februari en volgende dagen zal op het Museum van Kunst nijverheid alhier, eens belangrijke tentoo. stelling, betrekking hebbende op Oostersche kunst, gehouden wor den, o. a. zal eea-5 merkwaardige verzameling oud Japansche costu mes, geborduurde stoffen en kake mono's (rolscbiiderijen) te bezicbti gen zijn. De rijk bewerkte kleederen der aanzienlijke Japaneezen en de schoon geborduurde tukuza's, waarin zij hunne geschenken plegen te ver zenden, getuigen van den artistie ker! smaak van dit op kunstnijver heidegebied zoo zeer ontwikkeide volk. Zelden heeft men hier eene zoo belangrijke verzameling costumes van dien aard kunnea bezichtigen. Een bezoek aan bet Museum is-lus zeer aan te bevelen. Zondags is de toegang vrij. Wij vernemen dat de beer E. J. W. Koch, Voorzitter der Neder- landsche Vereeniging tot Afschaf fing van Sterken Drank, die in deze week Haarlem bezoekt, aanstaanden Dinsdag zal optreden in eene open bare vergadering alhier, welke zal gehouden worden in het Nutsge- bouw in de Zijlstraat. ""De onverwachte vorst opent thans dezen winter voor de derde maal de gelegenheid om van het ijsver maak te profiteeren. De baan aan den Overveenschen weg wordt we der druk bezocht. Morgen ijsfeest. Des avonds zal er muziek zijn en electrbche verlichting, opening te 8 uur, terwijl ook niet-leden toe gang hebben tegen betaling van 50 cents. Blijkens achterstaande advertentie /.al er Maandag eene internationale hardrijderij voor lief hebbers, geen beroepsrijder plaatshebben opeen baan van 1600 M. De rijzen be.-laau n de in Jailie der vereeniging, in goud voor den eersten prijs, in zilver voor de eerste premie en in brons voor de tweede. De wedstrijd begint te één uur. Van half elf af kan men zich voor de deelneming aangeven. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij Daar bedoelde advertentie. Vrijdag in den laten avond zijn door de politie alhier aangehouden de beruchte Karei Jacob Hangjas en F. J. Pelser, verdach van diefstal van ei-r.ige zilveren en andere voor werpen tenhuize van den vader van laatstgenoemde, woonachtig aan de GedempteKraaijenhorstergrach', ge pleegd door middel van braak en niklimming. Hangjas werd door de bestolene herkend toen hij uit zijne woning vluchtte. Vrijdagavond hield de anti-revolutio naire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" alhier, eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, van Am sterdam. l)e voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van opwekking tot de aan wezigen om trouw te blijven aan de an ti-revolutionaire beginselen en verleende daarna het woord aan den spreker. Deze begon met te verklaren, dat hij slechts de beginselen der partij vvenschte uiteen te zetten, doch geenszins gekomen was om kiezers te werven voor de stem bus. Menig woord wordt verkeerd opge vat en vooral maken zich hieraan de bla den schuldig, daarom verwees spr. ten duidelijker verstande van zijne meening omtrent de vraagstukken van den dag naar zijne geschriften en verzocht den toehoor ders, slechts datgene aan te nemeu wat zij uit zijnen mond zouden vernemen en niet wat^ journalisten, onwetend of opzet telijk, aan zijne woorden zouden verande ren of verdraaien. Spreker begon met de behandeling der schoolkwestie en zeide het te betreuren, dat deze verdeeldheid in Nederland zaait en de Kamer in twee deelen gescheiden houdt. Niet echter staan linker en rechterzijde geheel tegenover elkander; neen, men vindt èn voor- èn tegenstanders zoowel in de eene als iu de andere zijde, als 't ware kruiselings. Door het niet eens zijn der partijen kan geen enkel punt tot stand komen en toch was samenwerking zeer goed mogelijk, wanneer, ter wille der al- gemeene politiek, de scliooi-kwestie ter zijde kon worden gesteld maar zoodra er i wetten worden voorgesteld, die maar eeuigszins op liet politiek leven ingrij pen staat de geheele staatsmachine stil. Ni den val van het amendement-van der Kany: „Er zal zijn een neutrale open bare school en een bizondere, beide door den Staat gesubsidieerd'/, was de kwestie steeds eene opene gebleven. De anti-revolutionairen zijn haar niet j begonnen. Dat men haar op zijde zette. De taak is van groot gewicht; dat men zich er van doordringe! De heer Farneombe Sanders had ge zegd ik zie geene oplossing. Deze is er echter wel. Duitschland heeft zijne gods- j dienstige staatsscholen, Engeland ook. Waarom kan dit ook hier niet? Men is "bang voor de clerus. Wie trekken partij voor de hh. Buitendijk c. s., die de Ned. herv. kerk tot een publieke kerk willen maken. Juist de liberalen trekken voor I dien man partij. De predikanten steunen nu juist niet j de anti-rev. partij. De bizondere school werkt echter blijkens de schoolverslagen j uitmuntend. De onverdraagzaamheid is i thans ten onzent, aan weerszijden ten top I gestegen en toch wil de anti-rev. partij de openbare en neutrale school aan nie- mand onthouden. De reden waarom men de bizondere school niet wil hebben, is dat men bevreesd is dat zij propaganda zal maken voor het christelijk geloof en dat wil een groot deel der natie niet. Verkondigen zelfs leeraren op de scholen niet, dat de bijhei slechts als een verza- meling oude joodsche literatuur is te be- schouwen? De kwestie van de scheiding van Kerk j en Staat is door de voorstanders ter zijde I gezet omdat zij hun geen voordeel op- leverde en zoo gaat het met alles, j Waarom mogen de scholen der ortho- doxen niet evengoed gesubsidieerd wor- J den als de staatsscholen? dit is toch bil- j lijk, daar de voorstanders der bizondere j scholen dok bijdragen tot onderhoud van i de staatsscholen. De liberalen hebben steeds de woorden i vrijheid en vooruitgang op de lippen, i Naar sprekers overtuiging bevorderen zij die nooit, de anti-revolutionairen wel. De liberale partij is als een kind, dat zich te vroeg onafhankelijk wil maken van ouders en leermeesters en daarom zich alleen laat leiden door zijne luimen en grillen en j nooit een vrij, zelfstandig mensch wordt, maar juist onvrij en onstandvastig. De liberale partij onderwerpt zich aan geene enkele leiding, zij wil vrij zijn eti zegt dusgij moet u niet onderwerpen noch aan dominé's, noch aan pastoors, maar j aan de rede. De rede is echter geen wet. j Dan ook zou men zich niet meer aan de I regeering moeten onderwerpen, want dat 1 is ook geen vrijheid. De anti-revolutionairen zoeken eveneens naar vrijheid en vooruitgang. Zij zijn echter in de eerste plaats dienaren van den Heer, zij gelooveu in het levende woord Gods; zij zijn godsdienstig. Gelijk het kiiul zijn wil moet onder werpen aan dien zijner ouders en leer meesters gaat ook hun wil op in dien van God, waardoor zij inderdaad vrij worden. Dat woord Gods werkt ook als iets dat vooruitdrijft. Ook in de politiek raag niets zijn, dat in strijd is met dat woord. Die drijfveer missen de liberalen zij zijn niet gekweekt in het woord Gods. Toch wilde spreker de liberale partij niet ten onder zien, maar weuscht hij samen werking van alle partijen om den school strijd te beëindigen. Ondanks de tegenwerking der liberale partij en haar streven om, door den Staat, hare instellingen ingang bij het volk te doen vinden, was toch eene geheele or ganisatie van bizondere scholen verkregen. Zoolang echter het streven der liberalen voortduurt, zoo lang moet ook de anti-rev. partij den strijd tegen hen volhouden, want dit is natuurlijk en goed. Zoolang de Staat zijn kerk opdringt, moet ook daartegen strijd worden gevoerd, want de Staat moet alle gezindten vrijlaten. In Engeland wordt geen subsidie aan de bizondere scholen gegeven, wel ecliter aan ue openbare, maar deze staan onge veer gelijk met onze bizondere scholen. Is dan ons klein land het eenige, waar eene oplossing onmogelijk is? De anti-rev. partij behoeft van hare in richting het doel niet te verzwijgen. Zij zoekt slechts naar recht en vrijheid. Als partij zal zij steeds klein blijven, maar men kan klein eu toch machtig zijn. Eene kleine partij kan in gewichtige aangele genheden den doorslag geven; men ziet het aan de centrum-partij iu den Duit- schon Rijksdag. Het is echter noodig dat zulk eene partij goed gedisciplineerd zij. Dit is geen dwang maar werkelijke vrij heid. Ieder lid dier partij moet zelfstan dig optreden. Reeds lang voor dat de liberale partij een programma had, was dat der a.-r. partij door dr. Kuiper opgesteld. De liberalen schaarden zich wel om Thorbecke, de machtigste van allen, maar deze staatsman wist eigenlijk niet te zeggen wat de bedoelingen der liberale partij waren, men volgde zijne inzichten, maar duidelijk geformuleerd waren zij nooit en nog bewandelt de liberale partij geen duidelijk afgebakenden weg, daar zij, gelijk het onmondige kind, dat zich aan het gezag van ouders en onderwijzers ont trekt, niet de waarachtige vrijheid zal ver krijgen. Het volk zal echter weten te onder scheiden wat recht, wat onrecht is, daar- j voor behoeft men geen academische op leiding genoten te hebben. De organisatie der anti-rev. partij is zoodanig dat hare aanhangers zullen komen tot gemeen schappelijke actie, tot krachtig initiatief, daarom is zij juist bij uitnemendheid de volkspartij. Spreker hoopt dat de rechterzijde, door de anti-rev. partij versterkt mogeVorden, om des te eerder den ellendigen schoolstrijd uit den weg te ruimenkan het zijn met medewerking der liberalen, des te beter. Hiermede eindigde hij zijne rede en sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. In het 15de jaarverslag- van de nrichting- voor auimale vaccinatie (Pare Vaccinogène) alhier, komt hefc volgende voor: Ais vervolg op het bacteriologisch onderzoek van de animale vaccine werd in het afge- ioopeu jaar bij de voortplanting der stof door den directeur der inrich ting, den heer Ph. S. Frank, de asep- tische techniek toegepast. De koe pokstof vrij te houden van vreemde micro-organismen had een succes, waarnaar reeds sedert geruimen tijd gestreefd werd, n.l. vermeerdering der virulentie en duurzaamheid der stof. Onze inrichting werd evenals in vorige jaren bezocht door genees kundigen, gevestigd zoowel hier te lande als in het buitenland. Den heer C. D. Schückink Kool, dirjg. ff. van s*ez. der 2e klasse bij het PBÜIXiLETO UXT. 166) LX. HOOFDSTUK. de verzekeraar en de verzekerde. Terwijl hij afsteeg en zich bezig hield met zijn lastdier te ontlasten, naderde de achter gebleven ruiter op zijne beurt stilzwijgend, groette de vaqueros en de bisonjagers, die hem van hun kant verwonderd gadesloegen en steeg van zijn paard zonder den mond open te doeD. Wat voert uwe edelheid in de, prairie? zeide Encinas zijn hoofddeksel afnemende. Ik reis voor mijn genoegen, mijn vriend, zeide de Engelschman koeltjes. Wij wandelen en ik teeken! Zijt gij dan niet bevreesd voor de gevaren der woes tijn? hernam Encinas verbaasd door zooveel zorgeloosheid. Ofschoon hij klaarblijkelijk aan de bevelen van zijn reis makker onderworpen was, hield de Amerikaan zich geens zins bezig met het paard van dezen laatste die het zelf ontzadelde en aftoumüe. Gevaren! zeide de Eugel.-chman glimlachende; ik heb dien Kentuckiechen jager betaald om ze van mijn weg te verwijderen; hem alleen gaan de gevaren aan. Ja, voegde de Kentuckiër er onverschillig bij, ik heb de gevaren van dien reiziger voor mijne rekening genomen. En gij vreest niets met hem? Heb 'k niet betaald om niets te vreezen te hebben?» Met deze woorden werd het gesprek besloten eu de beide vreemde gezellen, van wie de een dwaas genoeg was om zich geheel en al op zijn verzekeringscontract te verlaten, strekten zich op het gras uit zonder hunne tent te willen opslaan; de vaqueros badue zich ook weer neergelegd en de diepste stilte heersekte iu de bosscheu en op de begroeide oevers van het Bisonmeer. LXIe HOOFDSTUK. De jacht op wilde paardbn. Bij het krieken van den dag warer. de bisonjagers, d« vaqueros en de reizigers reeds op de been. Op een draag baar vouwstoeltje gezeten waarvan zich de schilders ia het veld bedienen, schetste de Engelschman in zijn album de hoofdtrekken van het schilderachtige tooneel dat zich aau zijne oogen ontrolde. Op eenige schreden afstand wandelde de Kentuckische jager stilzwijgend op en neer met het geweer op den schouder, evenals een schildwacht, die op post staat. Eensklaps viel den teekenaar, wiens oogen door een plotselinge wolk bedekt werden, het krijt uit de handen. Blank en licht als een vlok morgendauw dien men aau het azuur des hemels bemerkt, hield Roearita zich half ver scholen ouder de plooieu van den voorhn. g barer teut. Hare loshangende vlechten hingen over hare blanke schouders. Het gezicht van den vreemdeling, die blikken van be wondering op kaar wierp, deed haar dadelijk in hare tent verdwijnenmaar haar bekoorlijk beeld bieef niettemin voor de oogeu van deu jongen Engelschman zweven. Hij sloot zijn aibnm en zijn krijt weg en nep ziju lijfwacht. «Wilson! zeide de Engelschman. Sir antwoordde Wilson naderbij komende. Er is hier in de nabijheid een gevaar dat mij be dreigt. Is het in ons contract begrepen vroeg de aan vor men gehechte Amerikaan. De Engelschman wees met den vinger op de tent van Rosarita. I)e schocne ongeil van dat jonge meisje? vroeg Wilsoa. Ja. Bij alle lieve Heiligen en genera»! Jackson i (kf Ie jager uit, ik betwijfel of dat "wel in ons coutract staat. Laat zien.v De Amerikaan trok uit een zijner zakken een verfrom meld, bemorst, door de vouwen versleteu papier en na het formulier vau het contract tusschen de tauden gemompeld te hebben, las hij luide. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1