HAARLEMHER HALLETJES. I N G E Z 0 N1) li Oo d-Indische leger werden de noo- dige inlichtingen verstrekt, zoowel betreffende het technisch, als het administratief beheer onze? inrich ting en bij zijn vertrek eene ruime hoeveelheid stof tnede gegeven, ten ein Ie de oprichting eener inrichting voor animale vaccinatie in onze Oo-t-Iüdische bezittingen te bevor deren. Aangenaam is het ons te ku-.nen vermelden, dat het volgende bericht tot ons kwam De Iudi- che regeeriag zal spoedig de noodige fondsen beschikbaar stel len, oplat na Januari 1888 met den bouw van een vaccine-park kan begonnen worden. Te Batavia zal ouder directie van majoor Schückmk Kool een hy giënisch vaccino-pai k geopend wor de;.. In het park .uilen de kalveren worden verpleegd en onderhouden en van daar de in te enten lyrnphe, goed en zorgvuldig geconserveerd ea verpakt, door den geheelen Ar chipel verzouden worden. Het totaal ..er inentingen in 1887 bedraagt 1534. Er we-den kosteloos ge iaau 1455 inentingen, n.l. 962 vaccinaties en 493 revaccinatie- Ouder de gerevaccineerden zijn bs gi- pe.: de nerinentingen verricht bij hei garnizoen en de gedetineerden in de gevangenis alhier. Er werden 430 aanvragen om koepokstof ont vangen, waaraan werd voldaan door toezending van 910 paar glaasjes of buisjes met stof. Uit deze ge meente kwamen 60 aanvragen, die iSeautwoord werden door toezending va 120 paar glaasjes met stof. De overige aanvragen werden gedaan door genees- en heelkundigen of door hoofden van gemeentebesturen tot uitvoering van art. 18 der wet vau 4 Dec. 1872. Iu het koffiehuis de Korenbeurs" alhier hield Vrijdagavond de afd. Haarlem van de Holl. Maatsch. van Landbouw, eene algemeene vergadering. l)o vergadering werd door den vice- president geopend, daar de president niet vóór 8 uur komen kon. De secretaris hield voorlezing van de notulen die goedge keurd werden. Ingekomen waren: een schrijven van den heer jhr. C. J. van de Poll alhier en een id. van den heer P. J. Laugeveld, Am sterdam, dat zij hunne benoeming tot lid van het comité tot bevordering van de paardenmarkt aannemen. Mededeeling dat het 4le liindhuishoud- kundig congres zal worden gehouden van 2528 Juni a. s. te Assen. Verzoek van het bestuur der afd. Alk maar om geldelijken steun voor de jaar- lijksche Pnaschtentoonstelling. Twee missives uit Loosduinen, houdende verzoek de bijgevoegde prijzen, behaald op de tentoonstelling te Hoorn in Sept. 1887, uit te reiken aan de bekroonden: C. de Wilde te Heemstede f45 met getuigschrift, mej. A. de Wilde te Heem stede f 40 met getuigsch., A. A. van den Berg Haarlem f150 met getuigsch. enJ. D. H. v. Eijkern, tuinbaas onder Haarlem f 15 met getuigsch. De voorzitter de heer F. Lieftinck, in middels ter vergadering verschenen, over handigt deze prijzen aan de tegenwoordig zijnde bekroonden met een woord van dank en opwekking. De voorzitter geeft thans het woord aan den heer J. Rinkes Borger «it Leiden, die •eue belangwekkende voordracht houdt over zuivelbereiding. (Op deze voordracht zullen wij eerst daags wijdloopiger terugkomen.) Van de gelegenheid tot debat wordt ge bruik gemaakt door de heeren W. Meyer, L. E. Gerdesseu, F. Lieftinck en de Clercq. Betreffende punt 4 der convocatie (ver ordening op de Botermarkten) wordt op voorstel van den voorzitter besloten, aan den Gemeenteraad alhier te verzoeken alleen boter op de Botermarkt toe te laten. Ben Zaterdagaïcradpraatje. XXIV. Waarde Redactie, ik ben droef te moede! Ik, die anders altijd zoo graag van alle dingen de zonzijde bekijk en mij maar 3oo weinig mogelijk met de sehaduwzijde ophoud, ik, die veel eerder mijn rakker een jongen een oorveeg geveu dan u kip--kwaad doen zal, ik die altijd sou der reclameeren mijn bsl'istiïïg betaal, valt mij dat ook bitter zwaar, ik ben mijn kalme gelijkmatigheid heel en al kwijt en betrap mij zelf er telkens op, dat mij een duirelsche lust bekruipt om iedereen en alles te kritiseeren en over den hekel te halen. Kon ik vroeger met •en lange pijp in den mond heel kalm en genoegelijk met een vriend zitten pra ten, thans heb ik den gouwenaar, omdat ik er telkens in miju drift een stuk af beet, door eeu sigaar vervangen. Vroeger draaide ik zoo graag onder het praten (Deze maatregel bedoelt wering van kunstboter op de markt voor natuurboter.) Na dankzegging aan de leden voor hun ue trouwe opkomst sluit de voorzitter de vergadering en wordt overgegaan tot de gebruikelijke kostelooze verloting ouder de leden. De concertzaal der sociëteit «Ver- eenigiug» was Vrijdagavond weder opgepropt niet menseden, die van de hun door den Volksbond aan geboden gelegenheid gebruikmaak ten tot bijwoning der feestviering. Het bestuur van den Bond had zich evenals vroeger, de welwil lende medewerking van eenige Haarlemsche personeu en corpora len weten te verzekeren; ditmaal warea het de Gymnast ekvereeni- ging «Sparta», het kwartet «Lore- ley»de caaimenzangvereniging «Crescendo», de lieer van Dapperen (viool) en het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer H. M. Müller, die de avond van gisteren iot een feestavond maakten. En met reiitfu kou men het een feestavond noemen. De flinke uitvoering van de bij programma omschreven num mers en de hierdoor opgewekte stemming bij het publiek deden het hare om het pogen vau het bestuur vau den Bond iu alle op richten te doen slagen. De krachtige zang' der vereeniging «Crescendo», de lieflijke vau «Loreley», de ook krachtige stooten en slagen, welke le leden van Sparta elkander met legen, stok of sabel wisten toe te orengeu, wekten onder het publiek beurtelings bewondering en vroolijk- iieid op. Ook de uitvoering der muziek nummers vau het korps der stede lijke schutterij vond in de toejui- ciiiügen van het publiek den daaraan toekomenden dank. Een schotel ont brak, 't geen wei te bejammeren is, daar deze zooals reeds zoo dikwijls bleek, niet de minst smakelijke ia; wij vonden n.l. geen blijspel op 't programma. Het bestuur vau den Bond heeft waarschijnlijk voor 't late uur gevreesd, want m weerwil van het beknopte programma, heeft men toch nog bijna vier uren noodig geuad om alles af te werken. Ook al wordt er geen tooneelstukje opge voerd, blijft een snellere opvolging der nummers voortaan sterk aanbe volen. um m vloot. Door den minister van Oorlog is be paald, dat jongelingen van 1417 jaar, met afwijking van de bestaande voorschrif ten, waarbij is bepaald dat zij op dien leeftijd alleen als tamboer of hoornblazer kunnen worden aangenomen bij gun stige uitzondering tot eene vrijwillige ver bintenis als soldaat kunnen worden toe gelaten. BI N N li L A A if. BI ij kens eene doo]r de Deensche regeering aau de o 'ze gedaue mededeeling zal de land- iuspecteur Bentson eene reis onder nemen naar onderschsidene lauden van Europa en ook naar ons land, ten einde zich op de hoogte te stel len van de landeconomische toe standen, met name van de veror deningen aangaande de waterafloop- verhoudin^en in te laag liggende landen, en van de bepalingen aau gaande de inrichting en aanwending der bestaande technische krachten. Naar men aand e Zutpk. Ct. meedeelt, heeft de Holl. Spoor wegmaatschappij een prijzenswaar- mijn duimen over elkaar, zoo recht huise lijk en gezellig, maar nu gesticuleer ik met armen en beenen, dat zeer heilzaam is voor de rhumatiek, die ik, zooals de helft van het menschdom in Nederland, in Februari geregeld gastvrijheid moet verleenen. En als ik dan zoo des avonds na leven dige en heftige debatten, te huis kom en kalm word, (want mijn vrouw zegt niets, uit boosheid dat ik zoo laat uit het koffie huis kom en mijn dochter acht zich ver plicht, moeder een handje te helpen) dan denk ik bij mijzelf: Hoe is het toch mogelijk, dat ik nu plotseling, ik kalme burgerman, zoo'n driftig debator en woord voerder onder mijn vrienden geworden ben? Daarop kan ik maar één antwoord geven: i/'t Zit 'em in de lucht*! Ik weet niet of mijne lezers wel een3 hebben gehoord van een fantastisch ver haal van den franschen schrijver Jules Verne. Deze stelt ons een Vlaumsch pro vinciestadje voor, waar de menschon heel kalm en genoegelijk met elkander leven, waar nu ja een politie-agent is, maar alleen omdat een uniform wel gekleed staat en men toch niet minder dan een digen maatregel ingevoerd, en wel om bij strenge koude het dienst doende personeel, zooals machinis ten, stokers, wisselwachters, ran geerders enz. aan de hoofdstations een paar malen daags goede heete koffie te verschaffen voor rekening van de maatschappij. Men meldt ons uit Hil- versum Iu de Vrijdagavond gehouden vergadering der katholieke kies vereniging alhier is tot candidaat voor lid de«* Tweede Ka ine r gesteld de heer Th. P. baron Mackay (antir.) aftredend lid voor 't district Hil versum. Te Leiden zakte Vrijdag een man, die zich met schaatsen rijden op het Galgewater vermaak te, door het ijs. Eenige in zijne na bijheid zijnde personen achenen te vreesachtig om hem hulp te verlee nen. Eene dienstmeid had de tegen woordigheid van geest, hem eene ladder toe te werpen. De man zou echter verdronken zijn, indien niet de opperschipper eu een paar ma trozen van de Kweekschool voor zeevaart waren toegesneld, aan wel ke het door het toewerpen eener lijn en van eenige riemen gelukte, den drenkeling te redden. Naai' aan het L. D. van zeer bevoegde zijde wordt medege deeld, zal er aan de onzekerheid en spanning in zake een reeds meer malen besproken erfenis van zekeren Job Gordijn spoedig een einde ko men. Binnen enkele dagen toch zal deze zaak voor de rechtbank te Rotterdam dienen, eu beslist worden of er inderdaad eene erfenis bestaat, wie daartoe eu tot welk gedeelte zij gerechtigd zijn. Belanghebben den zullen dus goed doen zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot den lieer A. J. J. van Gogh te VHage, die, naar ten stelligste verzekerd wordt, deze zaak m handen heeft en in staat is tot de kleinste bizon- derheden daaromtrent inlichtingen te verschaffen. Men schrijft uit Almeloo aan de N. R. C.: De heer Van Marken uit Delft bezocht Donderdag den chef der firma Gebr. Scholten Co., ten einde door eene schikking met de zen de werkstaking to doen op houden. Het kon intusschen weinig baten, want genoemde fabrikanten willen van geenerlei schikking iets weten en waren ongeneigd eenige inzage in hunne boeken te geven, of tot eene vergelijking van loonsuitkee ring over te gaan. Ingevolge dat onderhoud zal, naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, de heer Van Marken den arbeiders voorstellen, het werk on der beüoorlijk protest tegen ver laagd tarief te hervatten. Uit Almeloo wordt van heden gerneid: De heeren Scholten hebben ge antwoord op de voorstellen, hun vanwege de arbeiders gedaan. Zij achten een scheidsrecht voorloopig onnoodig. doch willen door samen spreking wel trachten tot een schik king te geraken. RECHTSZAKEN. Wegens smaad jegens den minister vau Koloniën werd door den subst.-off. ran Justitie van de Rechtbank te 's-Hage, mr. Hulshoff, tegen den algemeen bekend ge worden, gepensionneerden oud-Indiscnen ander hebben kan, en waar men de cachot gerust tot bergplaats van 's burgemeesters turf en hout kon inrichten. Maar daar komt een vreemdeling met zijn bediende, die in het geheim door middel van kun stige toestellen eeu nieuw gas in de stad doen stroomen, kydro-oxygson gas, dat de vreedzame bewoners van het stadje in een soort van waanzin brengt, hen tegen elkander in het harnas jaagt, doet duel- leerenen doet uittrekken om eeojnaburige stad te bevechten. Eerst wanneer eene groote ontploffing plaats heeft gehad, die het verderfelijke gas doet verdwijnen, komt de bevolking weder tot zichzelf. Zou men op dit oogenblik niet denken, dat geheel Europa thans onder den ver- hittenden invloed van dit gas verkeert? Aan alle hoeken van ons werelddeel hoort men kanonnen rollen, geweren kletteren, sabels rammelen, en men verbaast zich voortdurend, dat men het eerste schot nog niet hoort donderen. Iedereen leeft in een soort van koortshitte, en vertrouwt zijn buurman niet, geheel Europa staat schijn baar kalm met de handen op den rug, maar in die handen de wapenen. Datzelfde gas nu doet zich ook in Ne- officier, den heer W. E. Willink Ketjeu, geëischt vercordeeling tot ééne maand gevangenisstraf. Eene talrijk publiek woonde de behandeling dezer zaak bij. De be klaagde was verplicht zijne eigen verdedi ging te voeren, daar zijn advocaat, mr. Paap uit Amsterdam, er van had afgezien en hem de stukken welke tot zijne verde diging moesten dienen, onverwacht had teruggezonden. Uitspraak Donderdag 1 Maart. {Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich, niet aansprakelijk.) Aan Fidelio. Mijnheer. Iu uw //Haarlemmer halletje* van de voorgaande week legt u aan het stand beeld van Coster, dat u naar beneden laat komen, de volgende woorden iu den mond: z/Weet ge waarmee ik mij ook niet kan voreeuigen? Tegen het opzweepen dat s m- ïnige bladen doen, om de inenseheii tot landverhuizing naar Amerika te bewegen. Men spiegelt hun voor dat zij, alleen op vertoon van hunne handen, daar eene be trekking kunnen krijgen en zoo gebeurt het dikwijls, dat menigeen er heentrekt zonder geld of kennissen eu zonder zelfs te weten, wat hij er eigenlijk zal uit voeren Ik vond die woorden wat pessimistisch, en geschikt om flinke personen af te schrikken hun geluk in Amerika te gaan beproeven. Tot staving van mijne meening verzoek ik u beleefd, kennis te ntmen van onder- staauden brief, die mij gezonden werd door een mijner kennissen, welke iu Ame rika goed terecht gekomen is. Voor zijne waarheidsliefde sta ik in. In het voorjaar van het jaar 1881 ver trok ik op zeveutienjarigeu leeftijd ouder geleide van een vriend, die daar reeds eenige jaren gewoond had, naar Amerika. De stad waarnaar ik mij begaf was Grange City, in Sioux County Iowa U A. Bij mijn aankomst in Orange City keek ik heel vreemd op, daar het er veel anders uitzag als ik mij voorgesteld had. Iu plaats vau eene woeste of onbeschaafde streek to vinden kwam ik in eene heele nette lioi- landsche kolonie, ik hoorke direct niets dan Hollaudsch om mij heen. Na eerst eenige dagen bij miju vriend te zijn geweest, vond ik ai heel gauw werk. Ik verhuurde mij n.l. bij eeu Hollandsche fainiiie voor een niet te hoog loon, daar ik het werk niet kende en ook geen werk gewoon was; het laatste was wel de hoofdzaak dat ik niet veel wilde verdienen. Ik bleef zoo twee jaren in de lioll. Kolonie, dus hoorde niets dan Hoilaudscti spreken. Maar daar men er ook met de Eugelsche taal op de hoogte moet zijn, besloot ik mij eens een tijd ouder de Amerikanen te begeven, om zoodoende de taal machtig te worden. Ik beu daar zoowat eeu jaar geweest eu heb toen heel wat van de taal geleerd, genoeg om mij te kunnen redden, want ik hoorde daar natuurlijk niets dan Engelsch spre ken. Toen heb ik iu het voorjaar ran 1885 een reisje gemaakt naar hier, om miju familie eu bekenden eens op te zoe ken. Na vier maanden hier doorgebracht te hebben vertrok ik weer naar Amerika terug eu zijn er eenige jongelui met mij mee gegaac, welke zich er best kunnen schikken, want zij die willen werken, kun nen er t«n alle tijde werk vinden. Een volslagen boerenknecht kan er zoo van 1520 dollars in de maand verdienen, boven kost en inwoning, voor zoowat tien maanden van het jaar. Het laad wordt er bewerkt niet anders dan door paarden en machines, zoodat een boer heel wat land kan bewerken. Een boer kan b.v.b. met een knecht van 160 tot 180 acres (1 bunder gel. 2\s acres) land bewerken met 4 paarden en de be- noodigde machines. Het graan wordt er bfd. niet met de hand gebonden, maar met de self bin der, een van de mooiste en meest practische machines die daar gebruikt worden. Men heeft niets ie doen dan zijn paarden te mennen en de machine werpt derland, ook in Haarlem gevoelen. Wij wapenen ons wel niet, maar wij zijn toch eenigsziu8 bevreesd dat wij in een aan staanden oorlog zullen worden betrokken. De redevoeringen van de vele Kamerleden, die thans rondreizen om hunne candida- tuur aan te bevelen, doen hiertoe het hare, en ik wed dat menig officier van de schutterij de laatste Reuter-telegram- men niet zonder beklemdheid opzoekt. Daarbij leeft het gausche volk, voor zoover het met mij kiezer iö, in eene groote spanning wegens de dingen die op 6 Maart komen zullen, den dag waarop zal blijken welke der verschillende partijen de uitbreiding van het kiesrecht ten goede is gekomen. Voorloopig hoopt ieder voor zich nog, dat zijn eigen vorken er vetter door is geworden, maar aangezien dat alles nog slechts gissingen zijn, die de kranigste statisticus niet tot zekerheid verheffen kan, zoo vergenoegt ieder zich met zijn tegen partij aan te blaffen en haar, als hij er kans toe ziet, in de beenen te bijten. Ieder houdt zich op dit oogenblik bezig met de bespreking van het Staatsbestuur, en denkt niet aau gemeentezakenmen heeft wezen lijk in wel twee weken niet hooren spreken de schoven gebonden op het land, en kan men er zoo van 10 tot 15 acres per dag mee afmaaien. Dorschen geschiedt er ook door machi nes, hetzij door stoom of door paarden in werking gebracht. De meuscheti zijn er heel hulpvaardig; met dorschen bv. eu verscheidene andere werkzaamheden, helpt de eene buur den andere zoodat men het met een gesloten beurs kan redden. Toen ik 6 jaar geleden in Sioux County kwam, was Orange City de helft kleiner en niet de helft land in bouw als nu, want elk jaar komen er al meer en meer Hollan ders bij en wordt er dan ook voor land dat toen 10 15 dollars de acre waard was, thans van 20—35 dollars betaald. Een boer kan er zijn graan ten alle tijde kwijtraken en krijgt ook bij iedere vracht dien hij aflevert direct zijn geld. De granen die er hoofdzakelijk verbouwd worden zijn tarwe, maïs, vlas, baver, gerst en rogge. De gemiddelde opbrengst van tarwe is 20—25 bussel, maïs 45 bussel, vlas 15 bussel, haver 40—50 bussel, gerst 35—40 bussel en rogge 25 bussel per acre. Het graan krijgt men betaald bij t gewicht, zoo ook het hoornvee en de varkens. Men legt er zich ook veel toe op het vetmesten van het vee en van varkens, daar men dan het graan dat men gevoederd heeft, beter betaald krijgt, dan wanneer men het graan aan de graankoopers ver koopt, want een vette os neemt niet zoo veel plaats in als de hoeveelheid graan, die met aan het dier gevoerd heeft, dus kost het niet zooveel aan vervoer. Nu heb ik wel eens hooren zeggen door personen hier, dat ze vonden dat er weinig van het land gehaald wordt en dat de prijzen van de granen niet zoo hoog zijn als hier. Dat is wel waar, maar men dient dan ook in aanmerking te nemen, ten eerste: wat men voor het land betaalt, ten tweede: dat eeu boer met veel minder arbeidsloon veel meer land kan bewerken dan hier en ten derde dat de lasten er in verge lijking bij hier gering zijn. Vriendelijk gegroet G. Onder dankzegging voor de plaatsing M. de R., verblijf ik hoogachtend Uw dw.dr. A. R. De heer A. R. heeft mijne bedoeling niet geheel begrepen. Ik heb niet willen terughouden van emigratie naar Amerika, maar wei van onbesuisde landverhuizing door personen, die er op goed geluk heen gaan. De schrijver van boveustaanden brief was ook, toen hij de eerste maal heenging, door een vriend vergezeld. Landverhuizing, mits op eenige zekerheid van welslagen berustende, juich ik zeer toe, maar ik moet waarschuwen tegen emigratie zonder geld, of zonder kennissendie den emigrant kunnen voorthelpen en inlichten. Fidelio. WETGEVEKDE MACHT, Geen der door den heer Keuche- nius in de Tweede Kamer voorge stelde wijzigingen of voorstellen vond genade bij de regeering of de meerderheid. Ten slotte nam hij verschillende subsid e - verlagingen terug. Een amendement waardoor hij het nationaal karakter van deze pakketvaart in de wet wilde doen uitkomen door daarin voor te stellen de bepaling dat de bouw van schepen op werven in Indië en in Nederland kan geschieden, werd met 47 tegen 10 stemmen verworpen. De Kamer wilde niet zoover gaan als de heer Keuchenius voorstelde, om elke verandering, intrekking of uitbreiding van de pakketvaart af hankelijk te stellen van de Staten- GeneraaL Het gemeen overleg tusschen de Regeering en den heer v. d. Loeff gaf echter het aanzijn aan de be paling, dat de Goeverneur-Generaal geen nieuwe diensten kan invoeren, dan onder bekrachtiging van de wet. Het streven van den heer Keu van de verwijding van de Barrevoettesteeg, de zaak-Pinédo en de overwegen van da Hollandsche Spoor. Toch zijn er in de gemeente wel zaken, die eene nauwletteude beschouwing waard zijn. Daar hebt ge b. v. de nieuwe politie verordening. Deze vermeldt duidelijk, art. 40. z/Met boete van ten hoogste f 8 wordt //gestraft z/b. Ieder die puin, zand, asch, run of //turfmolm op straten of wegen werpt of //stort.... Deze strafbepaling is echter niet z/van toepassing op ieder, die handelt met vergunning van den Burgemeester of op //aanzegging van den Commissaris vaa //Politie*. Nu valt het dadelijk in het oog, dat hier niets meer of minder staat dan: Wanneer er sneeuw gevallen is en de vorst die bevroren heeft en gladgemaakt, mag men wel zand strooien, mits men eerst daartoe aan den Burgemeester permissie gaat vragen of rustig thuisblijft, totdat de Commissaris van politie de vurig verlangde aanzegging komt doen. Ik weet wel, dat zoo do bedoeling niet is, maar het staat er zoo toch, dat valt niet te ontkennen.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2