te richten tot hare tusschenkomst in Bulgarije, voorbarig zou zijn en den toestaud eerder nog meer ver warren dau ontwarren zou. Duitschland. De Duitecue !- roon prins heeft zich in de laatste dagen bezig gehouden met het saineustel- lt-ii vau zijn testament en van een Staatkundigen uitersten wil, voor prins Wilhelm bestemd. De wond der operatie intusschen is bijua geheel genezen en Woens dag maakte de prins, zij het dan ook leunende op een stok, weder eene wandeling door zijne vertrek ken. Hij gevoelt zich nog wel zeer zwak en hoest veel, maar gebruikt toch weder van tijd tot tijd eenig Voedsel. Alvorens ecbter de lente aangebroken is, zal hij waarschijn lijk niet in de buitenlucht mogen komen. Frankrijk. Bij de Kamer is een Wetsvoorstel ingediend, dat ten doel heeft, het ridderkruis vau het legioen van eer alleen aau militaireu te scheuken. De minister van Financiën heeft het te Parijs geloopen heb- beude gerucht doen tegenspreken, dat er eene leeuing, zoogenaamd tot liquidatie, ges'oieu zou zijn Spanje. De commissie der Kamer, bela-t met het onderzoek van het handelstractaat tusschen Spanje en Nederland gesloten, is niet ten gunste daarvan gestemd. Oostenrijk. Uit Weenen wordt geseind De Correspondance de CEst meldt, dat eene kabinetswijziging ie Bu charest zal plaats hebben, tenge volge vau den afloop der verkie zingen. De minister van Binnenl. Zaken heeft reeds zijn ontslag in gediend, hetwelk aangenomen is. Ook de ministers van Justitie en van Handel en Domeinen hebben hun ouislag aangeboden. Rusland. Het Journal de St. Pétersbourg ziet in de verklaring, Donderdag in het officieele blad opgenomen, het bewijs vau Ruslands verzoeningsgezinde en vredelievende bedoelingenhet wil slechts door zedelijk gezag het wettelijk recht herstellen, en Rusland deukt er ze ker niet aan, de eerst door zijoe wapenen gegronde autonomie van Bulgarije aan te tasten. De tot vrede gezinde mogendheden moeten Ruslands streven ondersteunen. De Russische circulaire waar van buitenlandsche bladen in de laatste dagen spreken, bestaat niet. Noord-Amerika (V.S.) De Se naat. heeft een wetsontwerp aange nomen, betreffende eene weldra te Washington te houden internatio nale conferentie voor het vaststellen van maatregelen tot verhooging van de veiligheid der scheepvaart GEMENGD NIEUWS. Een Engelsch mijnwer- ker, die het leven moede was, zette een stuk dynamiet op zijn hoofd en stak dit aan met eene lont. Zijn hoofd en arm werden van het li chaam gescheiden, en 't schuurtje, waarin het geval plaats had, werd totaal vernield. Te Londen heeft Donder dag onder presidium «au den hertog van Wellington, eene vergadering plaats gehad van het comité, dat zich gevormd heeft met het doel, op het kerkhof te Brussel een monu ment op te richten op het graf der Engeleche officieren, die in den slag van Waterloo gesneuveld zijn. Het gedenkteeken zal 3000 pond sterling kosten. De zwaarste vuurmond die lot nog toe op eene duikaffuit werd geheven, is onlangs door den bekenden William Armstrong be proefd in de polygoon vau Silloth. Deze vuurmond en bijbehoorend affuit is vetvaardigd m de ijzerfa brieken van Elswick, voor rekening van het Engelsche goevemement, en maazt deel uit eener bestelling van materiaal, dat door Armstrong voor de verschillende koloniën in Australië moet geleverd worden. De affuit is zoodanig samenge steld, dat het stuk vóór het schot geheel aan het gezicht van buiten is onttrokken, terwijl een stelsel van spiegels, zeer vindingrijk aan gebracht, gelegenheid geeft het stuk alsdan te richten. De vuurmond wordt in batterij gebracht door de werking van ge comprimeerde lucht en blijft slechts eeuige seconden aan het vijandelijk vuur blootgesteld. Van den terug loop is gebruik gemaakt om de lucht samen te persen, zoodat het stuk zelf de noodige kracht levert om het in batterij te brengen. Het gewicht van den vuurmond alleen bedraagt ongeveer 30 tonnen en het kaliber 254 mM. Aanvankelijk heeft men drie proef - schoten gedaan met eene lading van 117 KG. zwart prismatisch buskruit; vervolgens werden er verschillende echoten gelost met eene lading van 104 KG. bruin prismatisch buskruit, teu einde de dracht en de juistheid te meten. Het gewicht van het projectiel was 227 KG.; de aanvan kelijke snelheid 597 M. in de se conde. Het kanon had slechts 18 h 20 seconden noodig om zich te verheffen. Na deze proeven hebben de tegen woordig zijnde officieren de affuit onderzocht en geene enkele ontzet ting of gebrek kunnen waarnemen. Op dit oogenblik worden te Els wick een zeker aantal kanonnen van 68 tonnen vervaardigd, die op duikaffuiteii van hetzelfde systeem zullen worden geplaatst. Eenejonge vrouw te Pu- rijs zat aan de wieg van haar kind, zes maanden oud, toen door een noodlottig toeval een koffiepot, welke naast de wieg op de kachel stond, omviel en zijn geheelen inhoud over het lichaam van het kind uitstortte. Het kind werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar het zeer spoedig den geest gat en de moeder zat snikkend aan het bedje van haar kind, toen op een brancard haar man werd binnengebracht, die door een rijtuig was overreden en beide beenen miste. De vrouw is bijna krankzinnig ge worden van smart. D Kurj. Fitrj. verhaalt, hoe het toeval een daad vau goed hartigheid loonde. Op een zeer kou den avond keerde de pastoor van het gehucht Winna in het gouver nement Grodno vau een z eke huis waarts eu 'bemerkte onderweg een man, die in een greppel lag te sla pen. Het was de Urjadnik (veld wachter) van het vlek, die, geheel beschonken, daar neergevallen en weldra in diepen slaap verzonken was. De medelijdende pastoor, we tende hoe gevaarlijk het is bij een hevige vorst onder den blooten he mel te slapen, tilde met behulp van zijn koetsier den bewustelooze in zijn slede en nam hem mede naar de pastorie, waar de dronkaard in een kamer, grenzende aan het slaap vertrek van den heer des huizee, te ruste werd gelegd. Het was reeds na middernacht, toen de half ontnuchterde Urjadnik in zijne nabijheid een gesmoord ge roep om hulp meende te vernemen. Hij sprong van zijn bed hij had gelukkig geheel gekleed gesla pen keek uit het venster en zag licht in de slaapkamer van zijn gast heer. Hij nam onbestemde schadu wen waar en hoorde allerlei gelui den. De man bezon zich niet langer, maar drong, daar de deur gesloten was, door een venster het vert.ek binnen, waar hem een vreeselijk schouwspel wachtte. De pastoor hing aan een haak aan de zoldering en drie gemaskerde mannen waren bezig ladetafels en kasten open te breken. Dit tooneel ontnuchterde den Urjadnik volkomen. Snel besloten haait hij uit een zijzak een revolver te voorschijn en vuurt. Een der booswichten Btortte doodelijk getroffen ter aarde, ter wijl zijn beide medeplichtigen door het venster een goed heenkomen zochten. Met een sabelhouw hakte de veldwachter thans den strik door, waaraan de misdadigers den pastoor hadden opgehangen en daar het gelukkig nog niet te laat was, redde hij op zijn beurt den geestelijke, die hem voor doodvriezeu bewaaid had. George Soritz teSt.Geor- ge, in Stiermarken, was met een mooi, jong meisje, Geertrui Oset ge- heeten, verloofd en de jonge doch ter drong er op aan om spoedig in 't huwelijk te treden. George, die de kunst niet verstond om met geld om te gaan en niet eens zooveel bezat om de kosten voor de huwelijksinzegening te be talen, maakte niettemin aaustalten voor de trouwpartij en besloot om zich het geld tot eiken prijs te ver schaffen. Gewapend met een knuppel ging hij aan een straatweg in hinderlaag liggen; spoedig kwam een jeugdig echtpaar, Antou en Jozefa Fiedler, aanwandelen. Soritz viel op hen aan, sloeg ze geweldig op het hoofd en weldra lagen beiden bloedend en bewusteloos op d-u grond. De schandelijke moordenaar door zocht de zakken van zijn slachtof fers en vond er slechts drie gulden in, die hij, met een horloge eu ket ting, bij zich stak, waarna hij de vlucht nam. De schurk snelde da delijk naar den geestelijke, haalde zijn meisje af eu 't huwelijk werd gesloten. Spoedig werd het misdrijf bekend en de gendarmes verschenen ten huize vau de jonggehuwdenhet gestolen horloge werd nog in het bezit van Soritz gevonden. De jonge vrouw was troosteloos. De arme ech telingen Fiedler zullen niet in het leveu kunnen worden behouden. Soritz heeft zijn misdrijf bekend en gezegd, dal hij 't enkel en al leen heeft gepltegd om te kunnen trouwen, aangezien zijn meisje daar zoozeer op had aangedrongen. Een vrouw el ij ke suiker- fabrikant daarvan hoorde men tot dusver zelden of nooit. Toch wordt eene suikeronderneming in de nabijheid van Soerabaya feitelijk door eene vrouw une Chinoise beheerd; zij houdt de kas, geeft hars orders aan den Europeeschen machinistregelt den rietaanplant met den tuinopziener; bespreekt en beëindigt diverse aangelegenheden met de inlaudsche ambtenaren en hoofden, kortom zij is er de baas. De vergedreven zuinigheid, door die matrone in haar beheer betracht, is intusschen oorzaak, dat op de fabriek alles vuil en bouwvallig er uitziet. Deze week woedde in den Aincrikaauschen Staat Illi nois een allervreselijkste tornado, cycloon of orkaan, waardoor twee derden van de 4000 zielen tellende stad Mount Vernon binnen enkele minuten in een puinhoop werden verkeerd en waarbij circa 40 a 50 menschen het leven hebben verlo ren, ongerekend de honderden ge kwetsten. De tornado was vooraf gegaan door zware donderslagen en een geweldigen regen, toen plotse ling een zwarte wolk over het aardrijk streek, allee in volslagen duisternis hulde en alle gebouwen, welke zij ontmoette, als kaarten huisjes dooreenwierp en wegvaagde. Een oogenblik nog heerschte eene diepe stilte, terwijl de duisternis reeds geweken was. Toen verhief zich allerwegen een ontzettend ge kerm en gegil onder de puinhoo- pen, terwijl zij, die geen letsel be komen hadden, nog zoozeer onder den indruk waren van den schrik, dat zij het als razenden op een loopen zetten, zonder zich om het weegeklag rondom hen te bekom meren. Weldra stegen echter op verschillende punten vlammen op, en werd de angst van hen, die onder muren en balken ingeklemd lagen, nog verergerd door het voor- uitzictit van weidra levend geroos terd te worden. Toen eerst kwam de bevolking tot bezinning en toog zij, met inspanning van alle be- scüikbare krachten, aau het werk om het vuur te blusschen en einde lijk ook de beknelde en gekneusde slachtoffers te redden. Het kleine stadje Mil- ford Centre, in de nabijheid van Maryoville, Ohio, bezit, naar de New- Yorker Staatsieitung mede deelt, een burgemeester, die het met zijn ambtseed, alle wetten en verordeningen stipt te doen naleven, zeer ernstig meent. Zijn naam is Garnwood. Toen, vóór twee maan den de burgemeester stierf, koos men hem tot diens opvolger. Nauwelijks bekleedde hij zijne waardigheid acht en veertig uur, of hij had een oude verordening opgedolven, volgens welke alle her bergen om tien uur des avonds moesten worden gesloten en eerst des morgens om zeven uur weder geopend mochten worden. Opdat niemand zich zou kunnen verontschuldigen met een horloge dat naliep, liet hij om tien uur de klok luiden en deed een weinig later in eigen persoon de ronde, om te zien, of het bevel was opgevolgd. Een week daarna stelde hij een andere oude verordening in werking, waarbij bepaald werd, dat minder jarigen, op straffe van hechtenis, zich met in kroegen mochten ver tonnen of aan het potspel deelnemen en kort daarop verboi d hij, dat jongelieden beneden zestien jaar des avond na acht uur tenzij onder ge leide van volwassenen, op straat mochten komen. Dan beschikte hij, dat paarden, die langer dan zes uur op de Btraat zonder voeder of drinken gelaten werden, onteigend en op kosten der gemeente onderhouden zonden wor den, indien zij niet terstond werden verkocht. Eindelijk beval hij, dat elk kind, dat zich niet genoegzaam gekleed op straat vertoonde, weder op kos ten der gemeente in de kleeren zon worden gestoken, onder bepaÜDg, dat de ouders voor de gemeente zouden werken tegen ecu dagloon vau 1.25 doll., tot de schuld was voldaan. De bevolking is woedend en be legde de eene m-etmg na de an dere, maar de burgemeester ver schanst zich achter zijne verorde ningen en heeft, om de kroon op het werk te zetten, den ingezetenen, uitgenomen den dienaren der wet, het oponthoud op den openbaren weg na middernacht verboden. Om het lastige reetvor- meu in kachelpijpen of haarden tegen te gaan, neme men een ge versche aardappelschillen, werpt ze in het vuur en sluit onmiddellijk de kachel. De dampen, die zich ontwikkelen uit de Verbrande aard appelschillen, maken het roet los en leiden het door den schoorsteen naar buiten. VARIA. Rechter. Gij moet toch gezien heb ben, dat de beklaagde den gewonde met een bierkan op het hoofd sloeg. Getuige. Dat is bij ons zoo'n alle- daagsch geval, dat niemand daar bizon der op let. A. Doctor M. heeft een vrouw getrouwd die vier talen volkomen meester is. B. De hemel beware hem! mij is het al mooi genoeg, dat mijn oudje één taal meeBter is. Een vondst. Eenige heeren za ten aan een vischmaal, en ieder op zijn beurt wist eene geschiedenis te vertellen van paarien en andere kost baarheden in een vi.-ch gevonden te hebben, toen een oude heer, die tot dusverre toehoorder was geweest, zeide: «Nu wil ik u toch ook een» eene geschiedenis vertellen. Een paar maanden voordat ik zou trouwen meest ik eene overzeesche reis doen. Even voordat ik de terugreis aan vaardde kocht ik een kostbaren ring voor mijn aanstaande, maar op de stoomboot een nieuwsblad inziende, las ik dat zij in dien tusechentijd met een ander getrouwd was. Ik werd zoo woedend dat ik den ring overboord wierp. Na verloop van eenigen tijd, toen ik in een hotel zooals nu aan een vischmaal zat, beet ik op iets harde, en wat denkt gij wel dat het was? Een juweelen ring, riepen ver- scheidenen van het gezelschap. Neen, zei de oude heer, hot was een graat. Een kenner. Ben je eindelijk klaar, lieve Mina? Zoo dadelijk, mannetje alleen nog even mijn handschoenen aandoen. (Ter zijde.) ieder twaalf knoopjes, elke knoop twee minuten dan kan ik nog even 'n sigaar rooken. Bankier. U vraagt de hand mijner dochter. Mag ik één vraag doen: heeft u schulden? Luitenant. Mijnheer, die vraag is, dunkt mij, overbodig. Zondagsjager (die eindelijk bij on geluk een haas geschoten beeft). Zie zoo, genoeg voor heden als ik er nog een schiet, dan denkt mijn vrouw dat ik ze gekocht heb! schen deu haar opgedrongen aanbidder en den jongen vio list, viel ten nadeele van den eerste uit. Deze was zwak, zelfzuchtig, onmannelijk, laf, beperkt van geestvermogens, gene vurig, flink en taleDtvol. En tochzij sloot dat fevoel op in het diepste van haar gemoed, als een misdaad egaan tegen de nagedachtenis harer moeder. Een zacht tikje aan de deur deed haar opschrikken uit de treurige overpeinzingen waarin zij verkeerde en toen zij opstond verscheen een van de kellners van het hötei, die haar met eene diepe buiging meldde dat haar vader haar wachtte. Zij kon niet spreken, een kleine hoofdknik was haar eenig antwoord. Toen hij heengegaan was, zag zij nog een maal uit het venster naar het terras, waar hij eenige korte uren in haar nabijheid was geweest. Toen wendde zij zich af, met een bonzend hart, maar met droge oogen en giDg naar beneden. «Ik ben gereed, vader,» zeide zij met haar zachte stem tot den heer van de Velde, die leunende op een Btok, in den gang op haar wachtte. Daarbij keek zij hem aan en zag tot hare ontsteltenis, dat de oude man doodsbleek was on klappertandde van koude. «Wat scheelt u?» riep zij uit, terwijl zij op hem toe trad en zijne hand in de hare nam. «Uw hand is ijskoud, gij zijt doodsbleek. Gij zijt ongesteld, vader I» «Het is niets, Marie,» zeide hij, zijn best doeDde te glim lachen, hoewel hem dat blijkbaar moeilijk viel. «Een voor bijgaande rilling, anders niet! Ik heb mij den geheelen morgen al niet recht wel gevoeld, maar het zal wel over gaan, het zal wel overgaan I Ik ziek wordenDwaasheid «Zoo kunnen wij niet vertrekken 1» z.ide Marie bezorgd, terwijl zij het marmerbleek gelaat van haren vader angstig gadesloeg. «Laat het rijtuig wachteu, rust eerst wat uit, drink eens wat «Komaan gekheid,» zeide de oude man tegenstrevende, «de buitenlucht juist zal mij goeddoen. Het beteekeat im mers niets!» Maar hij liet zich toch medevoeren in de kamer en ging op verzoek van Marie in een stoel zitten, terwijl een bediende een glas water bracht. «Het wordt al beter,» zeide van de Velde nadat hij vijf minuten had gezeten, met de hand zijner dochter in de zijne. «Ik ben nu weer volkomen frisch en gezond, het is nu hoog tijd om te vertrekken. Kom, Marie «Maar vader, gij zijt nog niet beter!» zeide het meisje angstig, «laat ons niet gaan, nu gij ziek zijt. Het zou veel beter zijn, zoo wij een geneesheer lieten komen en....» «BeD je dwaas!» riep de oude man. «Ik ben immers weer beter. Kom mee, de boot vaart over eenige minuten weg!» En met vasten tred ging hij den gang door en hielp zijne dochter in het rijtuig. «Avantil» zeide de diep-buigende oberkellner tot den koet eier en het rijtuig rolde weg. Inmiddels stond Giovanni aan de haven en wachtte. Weber had hij reeds in een rijtuig zien komen; deze had zijn bagage reeds op de stoomboot laten brengen, die wol ken rook omhoog wierp en klaarblijkelijk op het punt wa» van te vertrekken. Weber drentelde ongeduldig rond, keek onophoudelijk in de richting van het hotel vanwaar het rijtuig van zijne verloofde en haar vader komen moest es zag telkens op zijn horloge. Eindelijk, daar verscheen de koets van het hotel «San Paulo». De heer van de Velde steeg er 't eerst ait, zeer lang zaam, alsof het gaan hem zwaar viel en na hem verscheen Marie, die met aDgstigen blik haar vader bij den arm greep. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6