NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 3 Maart 1888. No. 1431. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAJJBE Sr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 2 Maart. Aan bet gemeentebestuur alhier is vergunning gevraagd lo. door Corns. Sipkes, tot op richting van een vruchten-stroop- fabriek met gebruik van een stoom ketel, in de perceelen aan de Kleine Houtstraat no. 106 en Gasthuis poort no. 100 c. kad. sectie C. no 339. 2o. door A. de Leeuw tot op richting van eene slachterij in het perceel aan de Hagestraat no. 26. Heden is bet vijf en twintig jaar geleden, dat W. J. Remmée in dienst trad als bankwerker aan de werk plaatsen der H. IJ. S. M. alhier. De directie en zijne kameraden boden hem dezen morgen passende ge schenken aan, terwijl bovendien zijn werkbank keurig versierd was. Met veel succes gaf Donderdag avond de vereenigiüg het Neder- landsch Tooneel «Abt Constantijn» van Halévy, vertaald door J. van Montfoort. Het is een onderhoudend tooneelstuk, dat een bevalligen geest ademt en der Fraasche dramatische kunst alle recht doet wedervaren. Vooral biedt het voor samenspel een ruim veld en dit, in goede handen, maakt er de grootste aantrekkelijk heid van uit. De karakters zijn fijn gemarqueerd en sluiten goed aan een. terwijl de schilderachtige en goed getroffen tooneelschikkiüg een geheel voltooitdat veel genot schenkt. Jammer dat men dergelijke stukken niet terstond op de rechte waarde weet te schatten en er slechts een sober applaus kon overschieten voor de toch in veie opzichten uit muntende vertolking, die geboden werd. Mevr. S. de Vries blonk uit in haar rol van de goedaardige we- reldscbe moedertegenover haar lichtzinnigen zoon, die door den heer Tourniaire werd voorgesteld. In zijn rol hadden wij gaarne wat meer nuanceering gewenscht; hij beviel ons het meest in de uitdagings scène. De heer Spoor was als de abt goed getypeerd, zijn spel was gelukkig, vooral in de komische passages. Befctina Percival werd be koorlijk weergegeven door mevr, Róssing-Sahlairolles; of echter hare opvatting de ware was zouden wij betwijfelen wanneer wij ons haar meer ernstig voorstellen, in welk geval zij beter zou hebben voldaan. Mevrouw Scott was voortreffelijk. Als zoodanig deed mevr. Pauwels van Biene de Fransche actrice mme. Harris veel afbreuk. Mevr. Christine Stoetz is in rollen als die van Pauline, de goedhartige huishoudster van den pastoor, geene onbekende. Over hare opvatting zal wel geen verschil van meening be staan; 't was een kunststukje op zich zelve, wat zij ervan maakte. De heer de Jong was in zijn 9pel als Jean Reynand meesterlijk; hij gaf een uitmuntend type weder, hetgeen vooral in het laatste ge deelte van het stuk goed uitkwam. De heer Wem ma werkte sterk op onze lachspieren in de scène van het 6oupé; hij wachte zich echter voor overdrijving. De heer van Dommelen had als de Larnac een ondergeschikte rol; in het eerste bedrijf beviel hij ons het best. Heeft men liet oorspronkelijke ver haal gelezen en de Fransche opvoe ring bijgewoond, dan zal men het echter eens zijn met de meening, dat de leden van het Nederlandsch tooneel niet zoo diep in het karak ter van het stuk zijn doorgedrongen als hunne Fransche voorgangers. Hollandsche toestanden zijn voor hen verre te prefereeren boven die in «l'Abbë Constantin». Requisitoir 5 dagen gevangenis en f 5 boete subsidiair 3 dagen hechtenis en in de kosten. H. A. H. en A. v. S., beide te Haar lem, eenvoudige diefstal en diefstal door middel van braak en inklimming, beide feiten gepleegd in vereeniging. Requisitoir H. A. H., 1 jaar gev. A. v. S. (recidivist) 3 jaar gev. M. de G. Haarlemmermeer, mishan deling. Requisitoir f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. K. B., visscher te Marken, mishandeling. Requisitoir 5 dagen gev. D. O., koopman Oosthuizen, beleediging. Requisitoir f 5 boete subsidiair 2 dagen hechtenis. M. de H., ter Aar, verduistering. Requisitoir 6 maanden gev. In de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 23 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Februari van het vorige jaar was dit getal 29, dus 6 meer. Door de politie alhier is in be slaggenomen een valsche gulden, bij den ontvanger der accijnsen in betaling gegeven, voerende de beel tenis van Koning Willem II en het jaartal 1845. Arroiidissements-Bfieclitbank TE HAARLEM zitting van B Maart 1888. W. D., arbeider, Zandvoort, dronken schap en verzet tegen de politie. A. IJ., scheepsjager Purmerend, digiug. Requisitoir 3 maanden gev. D. D. belee- Iugekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 letterzetteis, 1 koffiehuis- bediende, 1 schrijnwerker (halfwas^, 2 loopjongens. LETTEREN EN KUNST. //Gepantserd'' tooneelspel in vier bedrij ven door Ely, wordt Zaterdag door het Nederl. Tooneel te Amsterdam opge voerd. Nader deelt men mede dat het militair tijdschrift «de Revolver" slechts t ij d e 1 ij k is opgeheven. xj. u. Wz., arbeider te Zandvoort, weerspannigheid. Requisitoir 5 dagen gev. en f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De navolgende uitspraken werden ge daan over zaken, behandeld in «H. D." van 27 en 28 Eebr. jl. A. L., huisvrouw van M., mish., 1 dag gevangenisstraf. C. de G., broodbakker te Wijdewormer, mish., vrijgesproken. L. S., de Rijp, bedelarij, 14 dagen gev. 2 maal 7 dagen hechtenis, f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar eene Rijks-werkinrichting. K. D., arbeider te Purmerend verduis tering, vrijgesproken. C. J. S., G. T„ J. S. en K. P. te Al kemade, huisvredebreuk en mishandeling. De eerste tweede en vierde ieder 14 dagen gev. De derde vrijgesproken. A. J. V., sjouwerman te Beverwijk, diefstal, vrijgesproken. J. M., arbeider, Haarlemmermeer, mish. 7 dagen gev. C. v. d. H. en M. S., huisvrouw van J. S. te Haarlemmermeer, mishandeling, de eerste 3 dagen gev., de tweede 1 dag gevangenis. J. D., boerenarbeider te Haarlemmer meer, diefstal, 3 maanden gev. J. de Jong Azn„ polderwerker te Hoorn- sterzwaag, mishandeling, 2 dagen gev. LEGER EN VLGGT. Manoeuvres op schaatson! Met het oog op de strategische gesteld heid van ons land, is het zeer wensche- lijk, dat onze militairen zich zooveel mo gelijk oefenen in het schaatsenrijden. Al zal het niet gebeuren, dat de Nederland- sche vloot door huzaren wordt veroverd gelijk een legende uit den Eranschen tijd beweert kan toch het ijs een zeer belangrijke rol in onze verdediging spelen. Daarom is het wel eigenaardig, dat dezer dagen een detachement van het le batal jon mariniers, onder commando van den le luitenant-adjudant Vreedenberg een velddienstoefening op schaatsen hield. De vijand werd geacht zich op te hou den in de richting van Ouderkerk, zoodat Amsterdam omtrent zijn sterkte en positie ingelicht wenschte te zijn. Daarom werden doorzoekiugs-patrouilles uitgezonden, ge steund door voortroep en voorhoede. Geregeld verliep de oefening. De geheele omtrek werd onderzocht tot men bericht ontving, dat de vijand zich had terugge trokken. Het bleek dat onze mariniers zich voor treffelijk op de schaatsen bewegen en ge heel doordrongen waren van een onberis pelijke tucht. Dat is een praclische zijde van het ijs vermaak. Op 31 Maart vertrekt een detache ment troepen naar Padang per «Sumatra," onder den le luitenant der genie Pels Rijcken, medegeleider de 2e luitenant der inf. Kalfsterman. WEEZEN EN ARMENZORG De Donderdagavond te Houtrijk en Po- lanen gehouden weldadigheidsvoorstelling met medewerking der aldaar bestaande rederijkerskamer, zang- en muziekvereni gingen beeft opgebracht f240, voor welke som eene uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen aan behoeftigen zal plaats hebben. De directeur der weesinrichting te Neer bosch heeft uit Amsterdam van Vereeni ging ,/Persis" aldaar, f 660.50 ontvan gen waarvan f 210.50 als opbrengst van eene gehouden tombola, voor genoemd gesticht. Door eens dame te Arnhem werd, met het oog op de strenge en aanhou dende koude, aan den voorzitter van het burgerlijk armbestuur aldaar eene gift van f 100 toegezonden ten behoeve van de armen der verschillende gezindten. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 1 Maart. Trekkersboo ten brachten heden 18 tal haring aan, die tegen f27.50 a f19 per tal werd af geleverd. BINNEN L A N I). H. M. de Koningin v e r- leende Donderdag middag weder audiëntie, o. m. aan verschillende heeren uit de aristocratische kringen der residentie. Donderdag werd, ter her- mnering aan den sterfdag van ko ningin Anna Paulowna, in de Rub- sische kapel aan den Schevening- schen weg bij 's-Hage een plechtige dienst gehouden, in tegenwoordig heid van den gezant van Rusland en van eenige autoriteiten van 's Ko- nings Hof. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Commissarissen des Konings de vol gende circulaire gericht: De minister van Oorlog wenscht eene opgaaf te ontvangen van de schutterijen, die vaandels voeren, welke bedoeld zijn in het eerste ge deelte der 2de zinsnede van art. 5 van het kon. besluit van 4 Aug. 1839 {Staatsblad no. 34) en dus «bij eenig mobiel schutterlijk korps, uit dezelfde gemeente herkomstig, in gebruik zijn geweest.» Ik heb de eer Z. E. te verzoeken, mij tot het verstrekken der ge- wenschte opgaaf, voor zooveel uwe provincie betreft, zoo spoedig moge lijk in staat te stellen. Den 29en Februari, dee avonds, trad ds. J. Zaaijer, lid der Tweede Kamer, in het «Hof van Holland» te Hilversum, voor een F H f I X. Ij E T O HST. 171) LXIVe HOOFDSTUK. DE HONGEK. Alhoewel de zon nog vrij hoog aan den hemel stond, verduisterde de dag toch langzamerhand tengevolge van den verdikten nevel boven de bergen, toen de drie reizi gers eene plaats bereikten, waar het water een soort zog vormde, dat, naar hetgeen de Canadees verzekerde, onge twijfeld veroorzaakt werd door de naburige samenvloeiing van een anderen tak der rivier. Bois-Rosé had zich niet geheel vergist; maar in plaats van een enkele tak, bestonden er twee, wier samenvloeiing tot over eene ruimte van verscheidene mijlen het zog ver oorzaakte, dat de drie vrienden hadden opgemerkt. Aan die samenvloeiing hield de kleine troep halt. Eene nieuwe onzekerheid bood zich aan. Welke richting had de boot gevolgd? Alle drie strekten zich stilzwijgend op het gras uit, daar het avond werd. Maar hunne gesloten oogleden trachtten te vergeefs den slaap te vatten. Het was nog volkomen nacht, toen Bois-Rosé zich stil letjes oprichtte en den Spaanschen jager wekte. Ahl zijt gij het, Bois-Rosé, zeide Pepe, de oogen openende, kunt gij mij eenig voedsel verschaffen ter vergoeding van den droom, waaraan gij mij ontrukt? Ik droomde.... Wanneer men eene taak voor zich ziet zooals ons nog te doen overblijft, zijn de uren te kostbaar om te sla pen, onderbrak Bois-Rosé op plechtigen toon. Wij hebben het recht niet den slaap van dezen man te ver storen, voegde hij er bij op Gayferos wijzende, hij heeft geen zoon te redden; maar wij, wij moeten zoowel des nachts als over dag marcheeren. Dat is waar, maar waarheen? Ieder van onzen kantgij langs den eenen oever der rivier, ik langs den andere; zoeken, overal sporen zoeken, daarna, bij het aanbreken van den dag, ons hier weer ver eenigen, ziedaar wat wij moeten doen. De beide jagers verwijderden zich ieder naar zijn kant en verloren elkander weldra uit het gezicht. Pepe keerde terug, zonder eenige nadere aanwijzing te hebben verkregen. De Canadees was echter gelukkiger geweest. Nauwelijk was wederom een half uur verloopen of Bois- Rosé keerde on zijne beurt terug. Op weg, riep hij reeds van verre, zoodra hij zijne eenig beide makkers bemerkte. Ik ben op deu den weg. God zij geloofd I zeide Pepe. En zonder den Canadees te ondervragen, volgde hij de zen zoo snel, als de zwakheid dien hij begon te gevoelen, toeliet. Het was geheel dag, toen de kleine troep de rivier te midden eener uitgestrekte vlakte breeder zag worden. Na ongeveer een uur geloopen te hebben, riep de Cana dees tot Pepe bij hem te komeu op de plaats waar hij halt had gemaakt. Het was onder een troep groote hoornen, te midden van hoogopgaande droge kruiden. Vooruit toch, riep Bois-Rosé op vroolijk verwij tenden toon, men zou zeggen, dat gij uwe beenen ver loren hadt. Zij zijn in openlijken strijd met mijik spreek van mijne beenen, antwoordde Pepe, zich vooruitspoedende en hij zag hoe de Canadees zich bukte en door het gras verborgen, verdween. Toen hij hem ingehaald had, vond hij Bois-Rosé ge knield op den grond liggen om met de grootste zorg de talrijke indrukken te onderzoeken, die nabij de overblijfse len van een vuur, waarvan nog eenige stukken rookteD, verspreid waren. De stortregen, zeide de Canadees, die in de bergen de sporen had uitgewischt, heeft deze bewaard. Dit zijn die vau de voeten van Roode-Hand en Bloedhond en van zijne Indianen. Zeker van de richting die zij volgden, lieten de beide jagers Gayferos zijne opgeraapte beenderen afknagen, om

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1