vrij talrijk gehoor, als spreker op. Hij schetste de voordeeien der nieuwe Grondwet, wees op de onbeduidend heid van de programma's der cleri- calen en toonde vervolgens aan welke de houding van de liberale fractie in de nieuwe Kamer moest zijn. Bij de op 1 Maart teZaan- dain gehouden stemming ter benoe ming van een lid van de Zaanl. Kamer van Koophandel, in plaats van wijlen den heer J. Zwaarde maker Dz., hebben van de 179 kie zers niet meer dan 17 van hun stem recht gebruik gemaakt. Volstrekte meerderheid vereenigde op zich de broeder van den overledene, de heer D. H. Zwaardemaker, zoodat deze is benoemd. Op een hernieuwd schrij- ven van het bestuur der kiesver- eeniging «Zaandijk» heeft dr. Vitus Bruinsma de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Zaandam aange nomen. Met het oog op brandge vaar zullen de uitgangen van den Stadsschouwburg te Amsterdam be langrijk worden vermeerderd. Men schrijft ons uit Hil- versum Den len Maart was het juist drie jaren geleden, dat op initiatief van enkele burgerjongelui de «Vrijwil lige Brandweer» werd opgericht. Die dag werd feestelijk herdacht. Onder commando van hun officieren trokken de jongelui in uniform naar het «café Leurs», waar de avond recht gezellig werd doorgebracht. Door den commandant en de heeren officieren waren drie fraaie prijzen voor een biljartwedstrijd ten ge schenke gegeven. Het corps telt thans 40 koeke leden; de werving is gesloten. "Wedstrijden. Door de „Wormerveersche IJscommis- sie» werd Donderdagmiddag op de Zaan eene zoogenaamde spekrijderij gehouden. De prijs, 20 pond spek en 40 kop erwten, werd gewonnen door S. Stolp, de premies, resp. 10 pond spek en 20 kop erwten en 5 pond spek en 10 kop erw ten, door C. Zeulevoet en F. Stam. De overige 155 deelnemers bekwamen ieder 2 pond spek en 4 kop erwten en de 50 laugstaanblijvenden een dubbele portie. Hedenmiddag „tonnetjesrijden» op de Zaan, om kleine prijzen, door de „Burger- IJsclub» eu a. s. Zondag ijs en weder dienende en bij voldoende deelneming door de „lJscommissie", hardrijderij om prijzen van flOO, f50 en f25. Woensdag had te Leiden een hardrijderij van beroeprijders plaats, uitgeschreven door de Stu denten-IJsclub. De prijs van f 200 werd behaald door K. Haoje te Akkrum, de premie van f50 door M. Kingma te Grouw. Arie Van den Berg van Benthuizen kreeg een gratificatie van f25. Een oude bekende van de justitie, die zicb reeds Woensdag bij den predikant K. in de Molen straat te 's-Hage vervoegd had om onderstand, meldde zich Donderdag wederom bij dezen predikant om ondersteuning aan, doch maakte van de gelegenheid gebruik, onderwijl de dienstbode hem aandiende, om uit de voorkamer uit eene gesloten kast een pakje thee te ontvreemden. Hij werd door de politie uit de woning van ds. K. gehaald en ge boeid overgebracht naar het bureau aan de Groenmarkt Het meisje uit dePastoors- waranda te 's Hage, dat zooals ge meld werd, sedert Maandagmiddag vermist werd, is Woensdagavond in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het kind, dat het blijkbaar thuis niet al te best had, had een bezoek gebracht aan eene tante te Delft. Woensdagnamiddag ont stond er eene telle brand in de leer looierij van den heer L. Dietvors, aan den Groesbeekschen weg, onder Nijmegen. Het gebouw is grooten- deels uitgebrand, terwijl ruim 50,000 K.G. eek of looischors, een aantal huiden en leerlooiersgereed schappen in de vlammen opgingen. De schade is aanzienlijk. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, was men toch den vuurgloed in de brandende schors des avonds nog niet volkomen meester. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Donderdagavond geraak ten te Krimpen a/d. IJsel drie per sonen, twee dames en een heer, die te voet den IJsel wilden passeeren, door het kantelen van de plank, die den toegang van den wal op het ijs gaf, te water en verkeerden in groot levensgevaar. Door eenige personen die hen vergezelden en een paar mannen, die zich juist ter plaatse bevonden, werden zij gelukkig, hoewel niet zonder veel moeite, gered en op het droge ge bracht, zoodat zij met den schrik een nat pak vrij kwamen. Aan de machinefabriek «Breda» te Breda, is de levering opgedragen van vijf stoomtram locomotieven voor Barcelona in Spanje. Men schrijft uit Bergefl op Zoom: Nadat een groot aaDtal lotelin- gen verleden Zaterdag reeds vroeg tijdig hun tegenwoordigheid aan kondigden door geweldig lawaai en dronkenmanstooneeltjes, werd dit spelletje des avonds door een 3 tal hunner waardig bekroond loor bij den herbergier G. den geheeleu breekbaren inventaris kort en klein te slaan. Alsof G. nog eene bizon- dere herinnering behoefde aan deze loting, waarbij zijn zoon, reeds echt genoot en vader, een dienstplichtig nommer trokl Als curiositeit dient nog gemeld, dat een idioot No. 11 uit de stem bus haalde, hetgeen, zooals zich denken laat, niet weinig hilariteit verwekte. Dezer dagen had teSchijn- del, in de parochie Wijbosch, een zeer droevig voorval plaats. Eene vrouw, voor eenige dagen bevallen van een zoon, vond des ochtends haren lieveling in de wieg doodge vroren. Wel had men nog alle po gingen aangewend om de levens geesten op te wekken, doch het was te laat. Niet aan nalatigheid, maar aan gemis van goede huisvesting, aan gebrek aan kleeding en dek king is dit treurig feit toe te schrij ven. Te Rilland is Woensdag op bevel en in tegenwoordigheid van het gerecht uit Middelburg, het lijk opgegraven van eeneu schip persknecht, die jl. Zaterdag was begraven. Het lijk werd geschouwd door de dokters Bolle uit Middel burg en Geill uit Krabbendijk. Naar men zegt, is de knecht gestorven ten gevolge van de slechte behan deling door zijnen schipper. In verband met de ver over 't spoorwegongeluk te Ct. uit Assen, dat de toestand van een der verwonden, den beer mr. E. Oosting, steeds zeer gunstig is geweest. Binnenkort zal het ver band van de beenen kunnen worden genomen. Te Erica (Dr.) is een meisje, dat buitenshuis tegen een turfbult ging zitten, in slaap ge vallen en zoodanig door de felle koude bevangen, dat men, toen men haar later zocht, haar lijkje vond. In de vergadering der werkstakers te Almelo gehouden en waaruit de heer Van Marken de socialisten weerde, beweerde een werkman, dat de belofte der firma Scholten, om de afgewerkte stukken te mogen nameten, niets beteekende daar de fabrikanten den vrager spoedig, als te lastig, zouden ont slaan. Een ander verlangde bet oude loon terug en den winkel geheel voor de arbeiders. De socialist Ben- nik, die inmiddels was binnenge komen, wilde spreken, doch dit werd hem door den burgemeester belet. Des middags had er uitdeeling van steenkolen plaats, door den heer Van Marken geschonken. Woensdag in den vroe gen ochtend ontdekte de koster van de R. K. kerk, te Boksmeer, dat onbekenden zich daarin toegang hadden verschaft, een viertal offer blokken opengebroken en den in houd, die slechts eenige centen heeft kunneu bedragen, hadden meege nomen. Aan de gestationeerde ma- réchaussées is het niet gelukt de dieven te ontdekken. De tocht van Wieringen naar den vasten wa! werd Donder dag door den postschipper over het ijs met paard en rijtuig volbracht^ PERS-NIEUWS. De heer Armand Diepen heeft in het Sociaal Weekblad de artikelen van mr. J. D. Veegens tot bestrij ding van het stelsel van bescher ming beantwoord. De wederlegging van den heer D. betreft inzonder heid het betoog van mr. V., dat een inkomend recht op graan van f 2.40 per HL. voor elk gezin van vier personen, dus ook het arbeidersge zin, op een jaarlijksche vermeerde ring van uitgaven van f 24 zou neer komen, waarvan de druk door de minst gegoeden bet meest gevoeld zou worden. De heer D. komt in zijne weder legging tot de slotsom, dat de ver meerdering der gezamenlijke uitga ven, die het gevolg is der prijsver- hooging van het graan, in sterke mate overtroffen wordt door de ver meerdering der gezamenlijke inkom sten, die eensdeels aan diezelfde prijs- verhooging en voorts aan overvloe diger arbeid haar ontstaan te danken heeft. «Eischt nu de heer Veegens, dat ik hem in guldens voorreken, welk evenredig aandeel in de vermeerde ring der inkomsten en welk in de vermeerdering dier uitgaven ten bate en ten laste zal komen van den werkman, dan vraagt hij meer dan ik op dit oogenblik en te dezer plaatse geven kan. «Maar heb ik een bewijs geleverd, Jat, in haar geheel geuomen, deNe- derlandsche bevolking bij landbouw- bescherming in welvaart zal toene- i men, laten wij dan gerusteüjk ver trouwen, dat het den werkman, alléén daarbij niet slechter zal gaan. «De werkman besteedt, percents- Ruinerwold meldt men aan de Zw. gewijs, een aanzienlijker gedeelte zijner inkomsten aan brood; demeer- gegoede, percentsgewijs, een gerin ger gedeelte; het is volkomen juist. Doch men vergete niet, dat, indien men graanrechten heft tot zoodanig bedrag dat de uitgaven voor brood met f24 per gezin zullen stijgen, de schatkist (wijl Nederland took nog steeds behoefte zal hebben aan vreemde granen) méér millioenen zal ontvangen dan noodig zijn om de afschaffing van alle accijnsen op de eerste levensbehoeften mogelijk te maken. En evenals de werkman in verhouding tot het inkomen, méér dan de welgestelde de uitgaven voor brood zal zien stijgen zal hij, in verhouding tot het inkomen, meer dan deze door afschaffing der ac cijnsen gebaat worden. «Op dit oogenblik offert elk ge zin van vier personen f3.48'sjaars wegens den accijns op het zout, f7.32 wegens dien op de suiker, f 2.68 wegens dien op zeep, bier en azijn, zonder nog te spreken van den accijns op het gedistilleerd, die ge middeld elk dergelijk gezin met een jaarlijksche uitgave van f 21.44 be last. «Voorts vergete men niet, dat, tegelijk met de graan- en brood prijzen, de prijzen zullen stijgen van veel zaken, die de werkman volstrekt niet verbruikt. De meer gegoede zal juist in de aanschaffing van deze het meest de stijging zijner uitgaven gewaar worden, terwijl de werkman, wegens het vervaardigen daarvan, hooger loon zal genieten. Is het niet vrij wel om het even, op welke wijze de uitgaven stijgen, indien zij alle stijgen? En is dat stijgen beter nog, normaal wor den der prijzen en der uitgaven geen weldaad, wanneer het tenge volge heeft, dat de inkomsten, zoo als ik meen bewezen te hebben, in beduidend sterker mate toenemen?» KOLONIËN. BATAVIA, 27 Januari. De volgende berichten zijn ontleend aan de korte verslagen omtrent den stand van zaken in de residentie Oostkust van Su matra, over de maand December jl. Op politiek gebied viel gedurende deze maand niets meldenswaardigs voor. De Rajahs hielden zich rustig, terwijl ook van de rooverbeude, die in Novem ber jl. in het Tamiangsche en het noor delijk gedeelte van Beneden-Langkat rond zwierf, niets werd. bespeurd. De gezondheidstoestand liet, behalve in Boven-Langkat, Laboean-Batoe, Beugkalis en Siak, veel te wenschen over. In de ouderafdeeling Medan werden op een drietal ondernemingen brandbrieven opgehangen. Op de ondernemingen Stabat (Beneden-Langkat) en Gedong-Djohore (Medan) kwamen ongeregeldheden voor. De rust werd echter spoedig hersteld. In het verslag omtrent den voortgang der werkzaamheden aan de staatsspoor wegen op Sumatra, gedurende de maand December 1887, wordt omtrent de wer ken aan de Braiidewijnsbaai het volgende vermeld Het tijdelijk los- en laadhoofd kwam Hit Europa werd materieel voor hulp- spoor aangevoerd en ongeveer 1200 meter daarvan gelegd. Het baggerwerk werd geregeld voort gezet, zoodat in den loop der maand 30,800 M3 specie werden verwijderd. De aankomst van eene tweede hopperbarge wordt spoedig verwacht. In het begin der maand ving de luite nant ter zee le klasse J. H. Calmeijer met de /zTilly" de opmetiugen aan voor eene nieuwe zeekaart van de Brandewijns- baai en de aangrenzende kust. Door een nieuwen aanvoer van 100 dwangarbeiders werd het getal der banne lingen op 450 gebracht. Hun gedrag liet veel te wenschen over. Herhaaldelijk moesten eenigen naar Padang worden opgezonden tot het ondergaan van lijfstraffen. In den nacht van 21 dezer werd een vrije mandoer in het kwartier door een messteek in de zijde zoodanig gewond, dat hij den volgenden dag in het hospitaal overleed. De gezondheidstoestand was vrij gunstig. Beenwonden en huidziekten kwamen veel voor. De opkomst van het vrije werkvolk ea van ambachtslieden was voor de behoefte ruim voldoende. De //Javasche Ct." bevat een besluit van den G.-G., waarbij krachtens machti ging des konings, in overeenstemming met de wenschen der hoofden en der be volking ouder rechtstreeksch bestuur van bet goevernement van Nederlandsch-Indië gebracht worden de Bataksche landschap pen Si lantom, Si mengoemban, Naga sariboe, Paringginan, Tapian na oli, Bonan dollok, Si tauggor, Ari tonang, Si andjoer en Tamboenan, zoomede de tot het land schap Lagoboti behoorende negorijen Aroeau, Hoeta Djoeloe, Banoea loehoe, Si brani, Haoen atas, Loemban hariara, Bo nan dollok, Hoeta haean, Si tong mor- nimpi en Hoeta pea loemban balian; met bepaling dat Silantóm en Si men goemban zullen behooren tot de onder- afdeeling Sipirok, direct ressorteerende onder den resident van Tapanolide ove rige tot de ouderafdeeling Toba der af- deeling Siboga. De Raad van justitie te Batavia heeft in den tegenwoordigen stand van het faillissement der firma Daendels Co. termen gevonden tot toestemming in den verkoop der Singkep-concessie voor de daarvoor geboden som van 250 duizend gulden. De groote meerderheid der credi teuren, waaronder de Javasche Bank en de Factorij der N. H. M., hebben met het genomen bod genoegen genomen. Men deelt aan het //Bat. Hbl." mede, dat Zr. Ms. stoomschip //Palembang" voor den actieven zeedienst is afgekeurd, doch niet op vendutie zal worden geveild, aan gezien dit vaartuig later ter beschikking zal worden gesteld voor de commissie tot ontwerping der verdedigingsmiddelen van Soerabaja. In een schrijven uit Atjeh wordt gewaagd van het stellige voornemen o» eenige plaatsen op de Oostkust van Atjeh opnieuw te bezetten, ten einde het binnen land af te snijden van alle gemeenschap met en allen toevoer van Singapore en Penang, en zoo door isoleering tot onder werping te dwingen. Zaterdag 21 Januari overleed te Soerabaja de heer C. Muntendam, adsis- tent-resident van Sidajoe. Sedert bijna drie jaren daar in functie, was de heer M. eigen lijk nooit recht gezond. Bij de begrafenis bracht de resident van Soerabaja in een warm en hartelijk woord aan de verdiensten van den overleden kameraad eer en hulde. Het verzoek van den directeur van binnenlandsch bestuur J. 11. van Vleuten, om eene reis te doen naar Billiton, Banka en Borneo is, naar het //Bat. Nieuwsblad" verneemt, door de regeeriug CIVIEL DEPARTEMENT. VerleendEen tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ads.-res. van Grissee (Soerabaja) J. J. Douner. MILITAIR DEPARTEMENT. VerleendEen tweej. verlof naar Nederland, wegens twaalf jaren onafgebroken dienstin N.-I. aau den le luit. der inf. C. Lamberts;id. wegens ziekte, aan den off. van gez. le kl. dr. W. Pauw. Trouto-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: H. van der Goot en A. C Danekes, Palembang. - P. C. Pelupessy eu H. C. Schalk, Banjocwangie. Geboorten: M. L. Scheffer-Van Hutten d. Meester-Cornelis. - W. F. C. van der Paardt- Ziedses Desplantes z. Batavia. Overleden: J. de Vink, Bandong RECHTSZAKEN. Tegen de zoogenaamde tweede „mil- lioeuenjufïrouw» T. De Jong te Heeren- veen, beschuldigd van oplichting, is drie jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te "Winschoten eischte 3 jaren hechtenis voor den 73-jarigenD. te .Noordbroek, die aldaar 20 Januari jl. in drift den arbeider V. met een mes doodstak. onder de kruiden eenige eetbare wortelen te zoekeü, die zij in kleine hoeveelheden vonden en waarmede zij althans voor eenige oogenblikken hun honger konden stillen. De kleine stoet zette zich weer langs de rivier in be weging. Na eene rust van oDgeveer een uur, trachtte Bois-Rosé zijne beide makkers hun onderbroken tocht te doen voort zetten. Het was te vergeefs. De hongerkoorts brandde in hunne ingewanden. Mijne beenen hebben geen kracht meer, zeide de Spanjaard, alles schijnt mij voor de oogen te draaien. Ik begin overal rondom mij vette bisons te zien, die mij komen trotseeren, visschen die in de rivier springen en herten die stil staan om mij aan te kijkendaarenboven voegde de ex-karabinier er met een laatsten straal van zijn spotachtige vroolijkheid bij, wat wilt gij dat jagers zonder geweren anders zijn dan den spot van buffels en herten En Pepe rekte zich op he* zand uit gelijk de haas die door den hond gedwongen wordt den doodelijken slag af te wachten. De Canadees beschouwde hem diep zuchtende. Eensklaps slaakte de Spanjaard een doordringend ge huil, richtte zich in één sprong op en ijlde met de snelheid des bliksems vooruit. Bois-Rosé had deze beweging van Pepe niet kunnen voor komen, zoo snei was zij uitgevoerd. Verschrikt over het denkbeeld, dat de karabinier met waanzin was geslagen, keerde hij zich om, ten einde hem met de oogen te volgen en kon zich niet weerhouden op dezelfde wijze te huilen als de Spanjaard. Een vreemd, monsterachtig dier, grooter dan de prachtigste tamme stier, zijne groote zwarte manen schuddend, in welker midden twee vlammende oogen rol den als twee vuurbollen, en zijne zijden met zijn gespierde staart zweepende, sprong te midden der vlakte, die hij met zijn bloed kleurde. Het was een gewonde bison, waar Pepe als een uitge hongerd wild dier op aanliep. Bois-Rosé, die besloot gebruik te maken vaa de onver wachte gunst die de Voorzienigheid hun toezond, ijlde den karabinier achterna, gevolgd door Gayferos, die evenals hij begreep dat hun bestaan van den gelukkigen uitslag dezer jacht afhiug. Op het gezicht der vijanden die op hem toeijlden, hield de bison een oogenblik stil, woelde den grond met den poot om, zweepte zijne lendenen met den staart en onder hevig gebrul zijne dreigende horens aanbiedende, wachtte hij den strijd af. Tracht achter het dier te komen, Pepe, riep de Canadees met eene stem bijna even geducht als die van den brullenden bison, gij, Gayferos aan den rechterkant, wij moeten hem met ons drieën insluiten. Pepe was het dichtst van de drie jagers in de nabijheid van het woedende dier en hij voerde het bevel van den Canadees uit met eene snelheid, waartoe zijne vermoeide beenen niet in staat scheenen te zijn. Gayferos van zijn kant liep snel naar de rechterzijde en Bois-Roeè sloot hem van den linkerkant in. Weldra hadden alle drie een drie hoek rondom den gewonden bison gevormd. Thans alle drie tegelijk vooruit. Hoera! hoera! riep de Spanjaard, zich met het mes in de hand op den buffel werpende. In Gods naam, niet zoo spoedig, zeide de Cana dees, verschrikt over den ongetemden moed van den hon- gerigen karabinier, die het gevaar tartte. Laat ons alle drie gelijktijdig aanvallen. Maar Pepe, met vlammend oog en op elkander geklemde tanden, hoorde hem niet. Waar Bois-Rosé gevaar zag, zag Pepe slechts een prooi om te verslinden; hij had spoedig den bison bereikt en plofte zijn mes in de breede borst van het dier. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2