INGEZONDEN. {Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Red-actie zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stak, ingezon den door de heeren A. C. Waller c. s., van den 28sten Februari jl., wenacht het bestuur der Vereeniging «Volksbelang* het navolgende op te merken: Wat betreft het onder punt 1 behan delde, meenen wij dat het eerst daarin vermelde, voldoende vvederlegd wordt door het gesprokene in de vergadering van 2 Februari 1888 door mr. A. C. Waller. «Als tijdelijk bestuur van eene t ij- «d a 1 ij k niet bestaande kies vereeniging, «wilden wij den heer F. S. uitnoodigen «in eene openbare vergadering te komen «spreken, dus hetzelfde wat «Volksbelang* «nu doet.* In diezelfde vergadering zeide de heer mr. H. Bongersma: «Wat de aanbeveling «van den heer F. S. door de 9 heeren «betreft, dit geschiedde alleen omdat dezen «niet wisten of er eene liberale Kiesver- «eenigiug zou komen, en daar zij meenden «dat een man als F. S. eene plaats in de v/Staten-Generaal toekomt, hebben zij een- «voudig die m e e n i n g geuit en mede- werking verzocht.* Aan wie moet nu de naam van Scheurmakers gegeven worden Vol gens hunne woorden loste toch deze niet bestaande Kiesvereeniging zich op in onze Vereeniging. Wat punt 2 betreft moeten wij alleen opmerken, dat ons niets bekend is van eene dergelijke gegeven vrijheid van handelen. Omtrent punt 3 brengen wij in het midden, dat er geen candidaat was gesteld voor de 2e Kamer, vóór dat onze Vereeniging den heer Levy stelde, tenzij men de kennis geving dat negen heeren den heer F. S. zouden kiezen als lid der 2e Kamer wil beschouwen als candidaatstelling. Punt 4. Het bestuur herinnert zich zeer goed, dat aan een paar van zijne leden deze mededeeling is gedaan door den heer mr. A. C. Waller; maar dit was eene me dedeeling gedaan na het sluiten der vergadering en dus een protest van het bestuur, als zoodanig, kwam niet meer te pas en het gezegde werd door de aan- hoorenae bestuursleden voor kennisgeving aangenomen, meenende zij overtuigd te zijn, dat de heer Sanders niet op d e wijze zooals thans geschiedt zou worden aanbevolen. Punt 5. Het bestuur hoopt dat de voor spelling omtrent het opkomen der libera len bij de stembus zal vervuld worden en ziet met goed vertrouwen den uitslag der stemming te gemoet. Wat de bewering betreft, dat er zoovele kiezers voor mr. F. S. en tegen mr. L. zijn, de beslissing hierover zal ons de stembus leveren. Wij zeggen u dank voor de opname dezer regelen. Het bestuurderVereeniging«Volksbelang*: D. de Clereq, voorzitter. Mr. A. J. van Tiel, le secret. A. Rutgers, 2e C. Witteveen Cz., penningm. Aan de Redactie van «Haarlem's Dagblad*. Haarlem, 2 Maart 1888. Mijnheer de Redacteur, In uw gisterenavond verschenen blad schrijft P. B. in een ingezonden stuk o. a.: «Intusschen weet ieder, die oprechter «is dan de «Oprechte Haarlemsche Cou- «rant* (want gisteren weigert zij mijn «stukje te plaatsen) dat krachtens* enz. Wees zoo goed door het opnemen van dit briefje, ter kennis van uwe lezers te brengen, dat wij, rakende den verkiezings strijd, geene ongeteekende stukken plaat sen en P. B. ook geweten heeft dat wij om die reden zijn stuk geweigerd hebben. Achtend, Uw Dw. De Redactie der Oprechte Haarlemsche Courant. BUITENLAND. België. Ee:st 17 Maart verwacht de Congo-regeering te Brussel na dere bizonderheden omtrent het over lijden van kapite:n Liévin Vande- velde eu luitenant Charles Warlo- mont en waarschijnlijk zal men dan nog slechts omtrent laatstgenoemde iets meer vernemen. Tot nog toe ontving men alleen twee dépêches van den gosverneur-generaal Jans- sensde eerste uit San Paul De Luanda meldde dat kapitein Vande- velde te Leopoldville bezweek ten gevolge van koortsde tweede uit Banana deelde mede dat luitenant Warlomont te Bona was overleden aan congestie. De dood van eerst genoemde had waarschijnlijk 2 of 3 Februari, die van laatstgenoemde tusschen 10 en 13 Februari plaats. Engeland. Het Hu is d er Lo rds heeft met72 tegen 45 stemmen het amende ment-Jersey op de wet. betreffende het spoorweg- en kanaalverkeer, verworpen, waarin verklaard werd dat geen voorstel bevredigend te achten is, hetwelk niet een begun stigingstarief voor vreemde invoer artikelen verbiedt. De wet is daarna in tweede le zing aangenomen. In den loop van het debat heeft lord Salisbury, het amendement be strijdende, gezegd, dat art. 25 van het ontwerp een begunstigingsta rief voor vreemde invoerartikelen buitensluit. Men zegt dat de prins van Wales, toen hij te San Remo een boottochtje ging maken, door een Amerikaausche boot werd gevolgd en dat Fenians den prins wilden oplichten. Gelukkig kwam een En- gelsehe kanonneerboot opdagen en de AmerikaansGhe boot heesch daar op de Iersche vlag. «Wij hebben reden om te ge- looven», zegt de Times, «dat de voornaamste handelaren in lood in de Vereenigde Staten eene overeen komst hebben aangegaan met de Europeesche producenten van dat metaal, volgens welke zij gedurende 3 jaren het uitsluitend recht zullen hebben om de geproduceerde hoe veelheid op te koopen tegen 16 pd. st. per ton.» Daarvan wordt eene rij zing der loodprijzen verwacht. Duitschland. Met 115 tegen 114 stemmen heeft de Rijksdag bij tweede lezing eene bepaling vast gesteld, krachtens welke de zelf standige uitoefening van zekere be roepen voortaan alleen mag worden toegestaan aan personen, die bewijs leveren dat zij de daartoe noodige bekwaamheid bezitten. Op de lange lijst dezer beroepen staan onder an deren vermeld die van barbier, bak ker, kuiper, boekbinder, drukker, koek- en banketbakker, kapper, ms- taalgieter, goud-, zilver- of juweel werkers, hoedenmaker, blikslager, passementwerker, zevenmaker, para- pluiemaker, schrijnwerker, kleerma ker, schoenmaker, decorateur, horo- logiemaker, wever, timmerman, met selaar, werktuigkundige, opticus, slachter, molenaar, schrijnwerker, stacadoor, enz. enz. Alle in omloop gebrachte ge ruchten, omtrent eene aanstaande conferentie over de Bulgaarsche kwestie, zijn volkomen ongegrond. De wensch daarnaar is van geeue enkele zijde uitgesproken, noch zelfs is daarop ook maar gezinspeeld. Frankrijk. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces te gen Wilson. Zij heeft hem veroor deeld tot twee jaren gevangenis straf, tot eene boete van 3000 fr. eu tot verlies van zijne burger schapsrechten voor den tijd van vijf jaren. Ribaudin is veroordeeld tot 8 maanden, Dubreuil tot 4 maanden, en Hébert tot 1 maand gevangenis. Ratazzi is vrijgesproken. Wilson is van plan tegen het vonnis op te komen en de zaak voor het Hof van Cassatie te brengen. In de volgende week zal de zaak- Caffarel weer dienen. De minister van Oorlog heeft aan de begrootingscommissie de volgende credieten gevraagd: een crediet van 880,000 frs. om de ka ders der onderofficieren van de 4 bataljons te orgaDiseereneen cre diet van 550,000 frs. om het tijdvak van instructie der niet voldoend afgeëxerceerde reservisten op 28 da gen te brengen en een crediet van 100,000 frs. voortspruitende uit de benoeming van 5 inspecteurs gene raal van de legercorpsen. Bij de Kamer is ingekomen een door 47 Afgevaardigden onder- teekend ontwerp-besluit tot aanleg van een kanaal van Parijs naar zee. Volgens dit ontwerp zou het ka naal anderhalf maal breeder zijn dan het Suezkanaal; de diepte zou 6,20 M. zijn. De kosten van den aanleg zouden 118 millioen bedragen. Eene maatschappij heeft de con cessie van deze onderneming aan gevraagd zonder subsidie of rente garantie, maar met machtiging om van elke tonnemaat der schepen, die de Seine boven Rouaan opvaren, een tolrecht te heffen. In de diplomatieke kringen gelooft men dat de reis van graaf Herbert von Bismarck naar Londen beoogt het Engelsche Kabinet voor het houden van een congres ter op lossing van de Bulgaarsche kwestie te winnen. De tegenwoordige onderhande lingen hebben slechts weinig kans van slagen, verzekert le Figaro. Naar aanleiding van het be richt dat de Duitsche soldaat Kauf- mann (die eenige maanden geleden een Franschen jager op de grenzen doodschoot) door den Dnitschen krijgsraad vrijgesproken is, betoogt het Journal des Dibals, dat de or ganen van Rochefort c. s. zich on- noodig deswege in het harnas jagen. De Duitsche regeering heeft in deze zaak alle mogelijke welwillendheid jegens Frankrijk betoond, maarniet kunnen beloven dat Kaufmann ver oordeeld zou worden. De rechtspraak in beschaafde landen is onafhanke lijk van de regeering en Rochefort zou de eerste zijn om te protestee- reD, als in Duitschland aanmerking gemaakt werd op de uitspraak van een Frauschen rechter. Het moge verder waar zijn of niet, dat Kauf mann bovendien tot soldaat le klasse bevorderd is, het Journal des Déiats doet uitkomen dat zoodanige bevor dering in elk geval in geen recht- streeksch verband staat met het ge beurde aan de grenzen. Spanje. Te Madrid loopt het ge rucht, dat de heer Sagasta het voornemen heeft zich uit het open bare leven terug te trekken. Het heeft een slechten indruk ge maakt, dat de koningin - regentes met bizondere welwillendheid den hertog van Montpensier, wien het goevcrnement, zooals men weet, niei gunstig gezind is, ontvangen heeft. Italië. Het officieele orgaan maakt een regeeringsbesluit bekend, waarbij, te beginnen met heden, de invoerrechten op de voortbrengse len uit Frankrijk, vastgesteld bij het algemeen tarief, verhoogd wor den op de volgende artikelen ge weven goederen, kleinooden, potte- hakkerswerk, glas, koperwerk, met 50 pet,ijzer met 20 pet.; machines met 30 pet. In de Kamer van Afgevaardig den heeft de minister-president Crispi betreffende de onderhandelingen met Frankrijk verklaard, dat Italië alles gedaan heeft wat het kon voor het totstand komen van een conventio neel tarief. Italië heeft er allen goe den wil bij getoond. Hij hoopt dat de Kamer over die zaak niet in discussie zal treden. Te Massowah is men algemeen van meening, dat weldra een ge vecht zal plaats hebben tusschen de Italianen en de Abessyniërs. De kroonprins is door den koning tot eere-voorzitter van de Ital aansche tentoonstelling te Lon den benoemd. Prins Jéróme Napoleon heeft met zijn zoon, den graaf Moncalie- ri, op het Quirinaal gedineerd. Een der punten van de Sici- liaansche kust, welke de Italiaansche regeering wenscht te versterken, zou il Faro di Messina zijn. Eene uitgebreide werkstaking is onder de wevers te Monza uit gebroken. Door tusschenkomst van de overheid is de kwestie opgelost. Daarentegen wordt onder de met selaars eene werkstaking gevreesd. Tengevolge van groote sneeuw- stortingen is de overtocht van den Simplon versperd. Noord-Amerika (V. S.) De ma chinisten en stokers op den Chicago- Bnrlington Quincy-spoorweghebben verleden Maandag den arbeid ge staakt, voor alle rangen gelijke be taling eischende in plaats van, gelijk thans regel is, betaliDg in evenre digheid tot den diensttijd. De maat schappij, welke het goederenvervoer heeft moeten schorsen, wordt ge holpen door de «Ridders van den Arbeid» die voor andere machinis ten en stokers zorgen, meest werk stakers van den Philadelphia-Rea- ding-spoorweg. Deze zijn de «Broe derschap der locomotief-machinisten vijandig gezind, welk laatste de werkstaking te Chicago heeft ver oorzaakt en onlangs de plaatsen der werkstakers van den Philadelphia- spoorweg door hare leden deed in nemen. M. a. w. het is bij deze gelegenheid onder de werklieden partij tot eene ontwijfelbare scheu ring gekomen. Le Temps meldtde regeering der Vereenigde Staten had zich in dertijd beklaagd over de handel wijze der Marokkaansche autoritei ten tegenover den Amerikaanschen consulgeneraal te Tanger en de Amerikaausche beschermelingen. Nu heeft zij een oorlogsschip naar Tan ger gezonden om haar vertegen woordiger te ondersteunen. De Ver eenigde Staten eischen: lo. veront schuldigingen van den goeverneur van Tanger voor de circulaire, welke hij aan het corps diplomatique ge zonden heeft, waarin hij zich over den Amerikaanschen consul beklaag de, die een Amerikaanschen be schermeling, door den goeverneur van Rabat gevangen gezet, in vrij heid had laten stellen: 2o. de on middellijke erkenning van elk patent van bescherming door de consuls der Amerikaansche legatie afgege ven: 3o. de spoedige regeling van eiken achterlijken eisch. Men gelooft dat de Marokkaan sche regeering beproeven zal tijd te winnen door aan te voeren, dat de minister van Buiteniandsche Za ken, Sidi Mohammed Torrès, zich op dit oogenblik in Italië bevindt. De New-York Herald ver neemt uit Demerara, dat de Britsche overheid troepen gezonden heeft in het betwiste grondgebied, waarop de Venezolanen eveneens troepen uitzonden, om de Engelschen te weren. Door de nieuwe spoor- wegstrike in Amerika zijn 1600 conducteurs en machinisten en 14000 werklieden zonder werk. Er hadden geen wanordelijkheden plaats. GEMENGD NIEUWS. De Belgische schilder Ruperti, die den doodstrijd vau zijn vriend Gathy, welke zich had wil len dooden, bekortte, door hem nog een kogel door het lijf te jagen, is door het hof van assises van Mizi- ères vrijgesproken. Toen de Belgische kap i- tein Van de Velde vóór eenige jaren na een tweejarig verblijf aan den Coogo, Afrika verliet, om naar het vaderland terug te keeren, gaf ko ning Mambuko hem zijn twaalfja rigen zoon Sokala mede, om den prins in België te doen opvoeden, hetgeen onder de zwarten aan den Congo niet weinig opzien baarde. Sokala kwam te Gent aan, werd in het gezin van den officier opge nomen, bezocht de school en leerde verscheidene handwerken; de knaap bleek zeer vatbaar en spreekt de Fransche en de Eogelsche talen ta melijk vlot. Toen kapitein Van de Velde in October van het vorige jaar den last ontving, de militaire expeditie naar den Stanley-val te leiden, be sloot hij Sokala naar zijn vaderland terug te brengen, waar hij tevens als tolk goede diensten zou kunnen bewijzen. Na zijne aankomst in Boma wilde Van de Velde zelf Sokala aan zijn ouders teruggeven, en te Gent ontvaDgen brieven schetsen het weerzien oproerende wijze.Toen zich in het dorp het gerucht ver spreidde, dat de blanke met Sokala was aangekomenstroomden alle bewoners samen. Voor het huis van Mambuko zette zich Van de Velde die alleen vooruit was gegaan, ne der; de geheele negerschaar stond om hem heen. Eensklaps verhief zich een ge weldig geschreeuw. Negers met kis ten op de schouders verschenen en achter hen Sokala met een geweer onder den arm. Zijne moeder snelde op hem toe, achter haar alle vrou wen. Ze riepen: Oio! o! en sloegen zich op den geopenden mond. De moeder omhelsde haar zoon en bracht hem dansend van vreugde naar zijn vader, die weenen moeet en den kapitein de handen schudde, met de woorden: Mbolé, Mboté! (het is goed). Sokala greep de hand zijns vaders en zette zich aan zijn zijde nede^. Alle zwarten schreeuwden in tusschen uit al hun macht en vuur den hun geweren af. Na zijne ouders begroette Sokala al zijn overige bloedverwanten, meer dan zestig in aantal, en moest hun zijn weder varen vertellen. Het meest werden de zwarten geïmponeerd door de laarzen en den witten halsboord van Sokala. Postduiven worden thans tot verbinding tusschen de schepen van een eskader en den vasten wal gebruikt. Aan boord van de Saint- Louis op de ree van Toulon, is op last van het marinebestuur een dui ventil geplaatst. Deze, een vierhoe kig hok van 2.5 M. hoogte en 1.5 M. breedte, slaat midden op het boven dek tusschen twee vuurmonden van 10 en twee andere van 24 cM. Het inwendige van het huisje is in twee verdiepingen verdeeld, die elk drie vakken bevatten en dus voor zes paar duiven ingericht zijn. Uitwen dig is het rood en groen geverfd, opdat de duiven de levendige kleu ren hunner woning gemakkelijker herkennen en deze dus lichter vin den kunnen. Twee man zijn belast met de zorg voor en de opleiding van dit nieuw soort matrozen. De duiven, die thans op het schip af gericht worden, zijn nog zeer jong. Bij de eerstvolgende reis naar Sst- lins d' Hyères zal de Saint Louis een dozijn duiven van de Vereeni ging la Forteresse medenemen en de zijne aan de Vereeniging over handigen. Wanneer het schip in volle zee is, zullen al die duiven los gelaten worden, de eerste om naar wal te vliegen en de andere om haar schip op te zoeken. Men ver wacht van deze proef een gunstig resultaat, en wordt die verwachting niet beschaamd, dan blijft nogslechts over de duiven aan den knal der vuurmonden te gewennen. Om dit doel te bereiken, zullen de kanon nen waartnsschen de duiventil staat, terwijl deze opgesloten zijn, gemiddeld 600 schoten 's weeks doen, en men zal ze dan langzamer hand traehten te leeren om gedu rende het vuren uit te vliegen. Ook deze moeielijkheid denkt men te zullen overwinnen. Gravin Edla, de morga- natische weduwe van den vorigen Koning van Portugal, heeft al de bloemen van haar beroemde tuinen te Cintra verkocht voor de armen der stad. De bewoners van Kopen- hagen zijn van plan den koning en de koningin van Denemarken, bij den 25n verjaardag van hun troons beklimming, 15 Nov. 1888, een zo merverblijf in Jutland ten geschenke aan te bieden. De koning van Denemarken wordt weldra in het keizerlijk verblijf te Livadia (de Krim) verwacht. Bij het huwelijk van de danseuse Zncchi met den Russischen prins Basetehikoff, kreeg de bruid van de vrienden van haar man 1Ï0 zilveren bekers, alle in den vorm van dansschoenen. HEI. X jCSl- Zeker rechter had de gewoonte de advocaten in de rede te vallen. Op zekeren dag zeide een advocaat tot hem: «Uw EdelAchtbare is nog grooter man dan uw vader. Die be greep mij altijd, als ik uitgeprokea had, maar Uw EdelAchtbare be grijpt mij al voordat ik begin». Aanspreker. Juffrouw, ik kom u het overlijden van de jongste doch ter van Van der Maden, hier ach terom, bekend maken. Juffrouw, Hoe jammer, hoe oud was het kind Aanspreker. Veertig jaar,juffrouw. Zedelijkheid is de blos der deugd eu het blanketsel der ondeugd. STiiWAAKTSBICHTEH. Het stoomschip Noord-Braband, vaa Java naar Rotterdam, passeerde 29 Fcbr. Perim. Het stoomschip Rotterdamder N. A. S. M., van New-York, arriveerde 1 Maart te Rotterd. Het stoomschip Sumatra, kapt. Drooglever Fortuijn, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Maart des nam. 1 uur Dangeness en vrerd heden te Amsterdam verwacht. Het stoomschip Prins Frederik, van Amster dam naar Batavia, vertrok 1 Maart van Mar seille. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Maart te Padang. MABKTBbRISHTEN, Amsterdam, 2 Maart. I>e prijzen der Aardappelen waren ala volgt: Beid. Blauwe f2,40 a 2,50, dito Kralen f0. 0,Zeeuwsche Flakkeesche f 2,a 2,80, do. Blauwe f 2,30 a 2,40, do Poters f 1,a 1,20, Prat- »;sche Hamburger f 3,25 a 3,40, id. Zaaiers f 0, i 0,Saksische Jammen f0,a 0,F-:«- iche Franeker Jammen f2,30 a 2,50, do. 5a- gelsche f 1,50 a 1,60, dito Dokkumer Jamraeu T2 35 a 2,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,90 a 2,70, allen per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet en Geraffineerd onveranderd. Petroleum. Loco f9,20 E.. Maart f9,E., April f8,55 E. Sept./Dec. f8,65 E. consump tie f 10,75 Nobel dito loco onveranderd cou- sumtie f9,75. Tarwe op levering hooger, Maart f 191, Nov f193. Noteering van de Commiasiu voor den Graan handel. Rogge oo Ierorinp iets vaster, Maart f 102, 103, 104. 103, Mei f 101, Oct. f 104. Noteering van Menae Thoie. Koolzaad /ou der handel. Raapolie stil. Schiedam, 2 Maart. Moutwijn f 0,Jenever t Aaxst. Proef f Spoeling-3eu f 1,10, dito Commissie f 1,50.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3