NIEUW S- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 5 Maart 1888. No. 1432. ADVERTENTIES: Dit Immer bestaat ait twee Mee HI N N K N L A IV I). HAARLEM'S DAGBLAD abomemehtsfrijs: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 centB. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courautiers. Hoofdagenten voor tiet BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DJÜBE Co., JOH. F. JON EE, Sucr., F ar ijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. S I A 1» S N I E D S. Haarlem, 3 Maart. De tentoonstelling der Japansche costumes, die thans op het Museum van Kunstnijverheid gehouden wordt, zal Zondag 4 Maart en volgende dagen nog geopend blijven. De schoone borduurwerken, waar mede de stoffen zijn versierd, zul len zeer zeker allen, die eenigszins belang in het Kunstnaaldwerk stel len, ten zeerste intereseeeren. Zon dags is de toegang vrij. De voordracht in «Weten en Wer ken», welke 27 Febr. jl. werd ge houden, is de laatste geweest in dezen winter. De «Katholieke Kiesvereeniging» alhier, stelt voor de a. s. verkie zingen voor de Tweede Kamer geen candidaat. Aldus is in hare laatste vergadering besloten. Voorliet examen in nuttige hand werken, den len Maart te 's Hage gehouden, zijn o. a. geslaagd de da mes E. Lorey, S. Boekenoogen en J. van der Snel, van Haarlem en M. Max, van Spaarndambij het examen in hetzelfde vak, den len Maart te Breda gehouden, o. a. mej. G. Loeff, van Haarlem. In de étalage van den heer A. Seuter, firma J. Wassmann, Ane- gaDg 22, is een artikel tentoonge steld, dat voorzeker de aandacht verdient. Het is een nieuw soort lakwerk, echter niet met de gewone figuren, maar op de wijze van het beroemde Delftsche aardewerk be schilderd en treffend daarop gelij kend. De soliede en keurige afwer king der voorwerpen zal deze een grooten aftrek doen verwerven. In dezelfde étalage zijn ook schoone variëteiten Delftsch aardewerk ten toongesteld met crème en witten ondergrond. Vrijdag is op het Zuiderhofje overleden de welbekende 101-jarige Maria Trempe, wed. Jan Knoppert, geboren den 21n Novemberl786. Tot hare laatste oogenblikken bleef zij helder van geest. Zij was de oudste ingezetene dezer gemeente. De brigadier-majoor titulair Sta pel ontving bij zijn jubileum, dat den 2en Maart jl. plaats had (door eene misstelling werd, in het des betreffende bericht 20 Maart ver meld) veel blijken van belangstel ling. De officier van justitie, de subst. off. van justitie en het ver dere personeel der Rechtbank, als mede vele vrienden en kennissen vereerden hem tal van fraaie ge schenken. Vrijdagavond omstreeks achtuur werden de bewoners van het huis in de Frankestraat, get. no. 35, he rig ontsteld, doordien zij bemerkten dat boven op eene kamer brand ontstaan was tusschen de zoldering. De kamer zelve, een daar aanwezig houten ledikant en andere voorwer pen zijn dientengevolge zwaar be schadigd. Het gevaar voor uitbrei ding werd gelukkig intijds door dadelijk toegesnelde hulp van ver schillende personen bedwongen, wes halve de inmiddels aangekomen slangenwagen, door politiebeambten bestuurd, geen water behoefde te geven. Evenmin werd het door de brandweer, die weldra tegenwoor dig was, noodig geoordeeld, nadere maatregelen te nemen. In den afgeloopen nacht, tusschen 12 en 3 ure, is ingebroken in de Diakenkamer van de Janskerk al hier. Door het klimmen over den muur naast de kerk in de Jans straat en het verbreken van eene ruit op de binnenplaats heeft men zich toegang verschaft. Verschil lende kasten zijn opengebroken, maar niets wordt vermist. De brandkast, die in een goed gesloten kast stond, is onaangeroerd gebleven. Dat de dader of daders zeer op hun gemak waren blijkt uit de hatelijkheden met potlood boven eenige kasten ge schreven. De kerk wordt bewoond door eene kosteres met eene dienst bode, die wel leven hebben ge hoord, maar geen gerucht durfden maken. In de gemeente Bloemendaal is eene liberale kiesvereeniging opge^ richt, waarvan het bestuur is sa mengesteld uit de heeren S. C. Ra- veD, voorzitterJ. H. Stoel, pen ningmeester, en J. W. A. Immink, secretaris. Zij heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Castricum (den can didaat van Beverwijk) en voor de Provinciale Staten den heer J. H. Krelage, te Haarlem. LETTEREN EN KUNST. Inhoud „Leeswijzer" no. 20: Petö- fi's „Waanzinnige", door W. Gosler. Aquarellen van Marie Boddaert, (vervolg en slot van blz. 269) door Hélène Swarth. Van Deyssel en de critiek, door G. H. Priem. Letterkundige, biographische en bibliographische inededeelingen, (vervolg van blz. 271) door A. E. C. van Some- ren Feuilleton Over bet zien van de schilders. Boekbespreking. Poëzie De Lente zal komen! door mej. Sellv de Jong. Advertentiën. Inhoud „Sempervirens" no. 9: Het Sneeuwklokje. De Amerikaansche peer. Kieffer Seedling met een afbeel ding. Verzoekschrift. Nederlamlsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Verschillende mededeeliugeD. Advertentiën. Den len Maart is verschenen no. 1, van „Orpbens", muziekblad voor de Ne derlanden, uitgever E. N. Smit Ez. te Koog a./d. Zaan. Onlangs deelden wij de strekking van dit tijdschrift mede. Het eerste nummer bevat veel merk waardigs en nieuws uit de muziekwereld, eene kennismaking met dit orgaan zij den musici en allen die belangstellen in de toonkunst ten zeerste aanbevolen. LEGER EN VLQOT. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de treinsoldaten bij de korpsen met revolvers gewapend zullen wofden. Z. Exc. heeft de commandanten der re gimenten infanterie gemachtigd om ten dienste der oefeningen 8 polsbruggen aan te schaffen. De le luitenant-ingenieur F. R. van Roijen van den staf der geuie te Gorin- chem is tijdelijk gedetacheerd te Breda, om gedurende de ziekte van den le luite nant-ingenieur G. B. H. Alpherts aan de militaire academie les te geven in de geniewetenschappen en het topographisch teekenen. VISSCHERIJ. Zandvoort 2 Maart. Hedenmorgen brachten twee bomschuiten versche bin- nenvisch aan, die, hoewel klein, zeer duur verkocht werd. De bomschuit //Ora et Labora", die 2 dagen uit was geweest, besomde f53 en de bomschuit //de vrouw Margaretha", die Donderdagmorgen was afgevaren, besomde f37. Nieuwediep, 2 Maart. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep z/Noordover", sch. Taal, met 90 levende, 40 doode kabelj., 8 lengen, 1 heilbot, 11 punt rog en 400 schelv., terwijl door 3 korders 10 tongen en 8 mandjes kl. schol en door. trekkersbooten lVs tal haring wer den aangevoerdlev. kabeljgold ter afslag f 2.80, doode id. f 1.85 a f 1.75, leng f 2.85, heilbot f 13.50 per stuk, f 14.50 per punt, schelv. f38.50 't honderd, tong 70 cent per stuk, kl. schol f4.15 per mandje en haring f21.50 per tal. Mr. G. M. Van der Linden, lid van de Tweede Kamer, is ernstig ongesteld. Onder Nootdorp is van een gezelschap Delftsche heeren en dames, dat op schaatsen een reisje naar Voorburg had gedaan, het voorste paar door het ijs gezakt. Zij verdwenen tot aan het hoofd in de modder en werden met moeite gered. Sedert eenige weken wordt te Maastricht vermist een Eagelschman, directeur van een fa briek aldaar. Hij was naar Tilburg vertrokken om er inkoopen van wol te doen en is niet teruggekeerd, noch heeft iets van zich doen hoo- ren. Men verdiept zich in gissingen omtrent deze verdwijning. Naar men verneemt, he fa- ben de geneesheeren in het genees kundig gesticht voor krankzinnigen te Coudewater bij Vucht gezamen lijk ontslag uit hunne betrekking verzocht. Er bestonden sedert ge- ruimen tijd moeilijkheden tusschen de geneesheeren en het college van regenten over de godshuizen aldaar: daarin schijnt de reden van het gevraagd ontslag te moeten gezocht worden. LAATSTE BERICHTEN. Reuier seint van heden uit Londen De Parijsche correspondent van de Times meldt, dat de Rus sische gezant Nelidoff een tweede nota aan de Porte heeft overhan digd, waarin, met meer aandrang, dan in de vorige, wordt verlaDgd, dat de Sultan de regeering van prins Ferdinand in Bulgarije voor onwettig verklare. De Fransche gezant heeft op nieuw dezen stap onderstand. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de toestand zeer ernstig zal worden, indien Ruslands besluit vast staat om alleen een zoodanige oplossing der Bulgaarsche kwestie aan te nemen, waardoor duidelijk het overwicht der Ruseen op het Balkanschiereiiand wordt bevestigd, want Oostenrijks buitenlandsche staatkunde heeft de onafhankelijk heid der Balkan-Staten tot grond slag. INGEZONDEN. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.') Mijnheer de Redacteur! In aw nummer van gisteren komt een inge zonden stak voor van het bestuur van Volks belang", waarin getracht wordt te wederleggen hetgeen het Comité der 250 kiezers, die voorde candidatuur van mr. Farncombe Sanders optre den, in uw blad van 1 Maart heeft aangevoerd ter verdediging van diegenen onder de 250, welke leden van «Volksbelang» zijn. Die verdediging bestond uit 5 punten. Over het 5de bestaat weinig of geen verschil van ge voelen. Ik heb dus alleen over de vier andere punten te spreken. Het Bestuur van "Volksbelang» zegt niet te weten, dat gevraagd is of het lidmaatschap van die Vereeniging voorstanders der candidatuur F. S. in hunne vrijheid van handelen belemme ren zou. Toch is door een onzer die vraag ge daan aan een der oprichters van «Volksbelang», thans lid van het hestnur, en daar die vraag ontkennend beantwoord werd is hij, en na hem verscheidene anderen op dat antwoord afgaande, lid van «Volksbelang» geworden. Dat verder ik zelf, na afloop van de vergadering waarin mr. L. candidaat gesteld werd, aan de bestuurstafel ken nis gaf van ons vooVneraen om nu krac. tig voor mr. F. S. op te treden, zonder daarop eene te genwerping te vernemen van een der bestuurs leden dat is door het comité niet alleen aan gevoerd als een nader bewijs van onze vrijheid van handelen, maar tevens als een bewijs, dat wij open kaart hebben gespeeld. Het bestuur van «Volksbelang» zegt nu wel.* Dat is »na bet slui en der vergadering» <rc3chied en wij meenden niet dat het comité den heer F. S. zou aanbevelen op de wijze zooals thans geschiedt". Maar wat doet dat ter zake? Hetzij vóór of na het slniten der vergadering, het zwijgen der bestuursleden, die mijne verklaring hoorden, versterkte ons in onze opvatting, dat hGt reglement van '/Volksbelang» (niets inhou dende over de vrijheid van handelen zijner leden, terwijl vroegere kiesvereenigingen die vrijheid beperkten) ons ook naar den geest van dat re glement volkomen vrij liet. Eu wat nu onze wijze van aanbevelen der candidatuur F. S. be treft, is daarop iets aan te merken? Is dieniet in alle opzichten overeenkomend met hetgeen in het belang van eene ernstige zaak geschieden mag? Kon het bestuur denken, dat het Comité, na reeds meer dan twee maanden bestaan en alleen gewaiht te hebben op een besluit van «Volksbelang», nu met halve maatregelen voor den dag zou komen? Het Comité heeft open kaart gespeeld. Vóór de Kerstdagen gaf het de eerste toekenen van leven en in de „Haarl. Ct." van 9 Januari zette ik de bedoelingen van dat Comité uiteen. Nu komt het bestuur van «Volksbelang» ons ivoor- den voor oogen houden, op 2 Februari in Volks- FHtJILXjETONT. 172) LXIVe HOOFDSTUK. DE HONGER. Zijn twee makkers snelden ook nu spoedig toe en weldra was de bison afgemaakt. Thans hebben wij levensmiddelen genoeg voor een geheelen veldtocht, zeide Pepe. In een oogwenk was het reusachtige dier entleed en om meer op hun gemak of liever in veiligheid te kunnen eten, besloten zij de naburige rivier te doorwaden en op het daarin gelegen eilandje vuur te ontsteken en hunnen maal tijd te bereiden. LXVe HOOFDSTUK. EENE VREUGDEVOLLE ONTDEKKING. Toen de kleine troep de Roode-Rivier doorwaadde, zagen zij hoe twee wolven, die op het eilandje in den grond aan 't woelen waren, bij hunne nadering de vlucht namen. Op het eiland aangekomen, vonden zij ongeveer in het midden van eene kleine open plek eene uitgraving van eenige duimen, door de klauwen der wolven gemaakt. Daar ligt zonder twijfel hit een of ander lijk ondei, zeide Pepe. Eene bizonderheid trof niettemin den Spanjaard en die was dat in de ruimte die de klauwen der wolven van gras hadden beroofd, eene plaats was, waar dit laatste scheen door gesneden te zijn geweest, even zuiver alsof dit met een tuinmanswerktuig gedaan ware. De stem van Bois-Roeé, die Pepe naar zich toeriep, ont rukte dezen aan zijne nasporing; maar niet zonder dat hij zich voorgenomen had terug te komen en zijn onderzoek voort te zetten, zoodra hij zijnen honger gestild had. Thans, nu wij verzadigd zijn, gaan wij een uur sla pen, zeide de Canadees en dan op weg; de dood en de In dianen wachten niet. Om aan zijne makkers het voorbeeld te geven en door een krachtige poging van zijn wil den stroom van on heilspellende gedachten verdrijvende, die hem overstelpten, strekte de woudlooper zich welbehaaglijk op het donzige gras uit en sliep weldra in om zijne krachten en wils kracht te herstellen, die hij noodig had om zijn kind ter hulp te komen. Gayferos volgde den Canadees na; maar Pepe wilde alvorens zich aan den slaap over te geven, zich rekenschap geven van de uitgraving, die de wolven in het midden van de open plek hadden daargesteld. De karabinier onderzocht opnieuw met het geduld van een Indiaan de plaats waar het gras zoo netjes afgesne den scheen. Toen trok hij zijn mes. Hij bevestigde het lemmet in zijne geheele lengte in die snede en deed het de in den bodem getrokken lijn volgen. Het lemmet van het mes gleed weldra met gemak als in eene soort sponning en beschreef aldus een breedeu cirkel. Pepe voelde zijn hart heviger kloppen. Hij vermoedde een dier in de woestijnen gemaakte bergplaatsen en in die bergplaats zonder twijfel beverklemmen, krijgsvoorraad en wapenen. Pepe behoefde niet veel moeite te doen om de graszoden op te lichten en te verwijderen. Met behulp zijner nagels en van zijn mes, woelde hij met koortsachtigen ijver den grond om. Weldra voelde hij onder de nog zachte aarde het dikke leder dat de verborgen voorwerpen bedekte. Hij wierp het leder ver weg; eene zonnestraal drong tot in de diepte van de bergplaats door en verblindde de oogen van den Span jaard, want hij had onder de in bonte verwarring opeenge hoopte voorwerpen slechts eene zaak gezien: vuurwapenen van verschillend kaliber, kruithorens die aan de karabijnen bevestigd waren en het korrelige en glinsterende kruit lieten doorschemeren waarmede zij gevuld waren. Voor de eerste maal sinds langen tijd knielde Pepe neder, stortte een vurig gebed en liep als een gek naar Bois-Rosé. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1