NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De GoudvaSieS. 5e Jaargang. Dinsdag 6 Maart 1888. No. 1433. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. It I N N E N I. A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangere G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 5 Maart. Het Museum van Kunstnijverheid alhier is gedurende de Maand Fe bruari door 712 personen bezocht. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 188, meest werkpaarden. De prijzen lie pen van f 450 tot f 50. De handel was vrij levendig. De vereeniging «Volksbelang» hield Zondagmiddag eene vergade ring in Weten en Werkenalhier. De discussiën liepen hoofdzakelijk over de houding van eenige leden inzake de candidaat-stelling voor de Tweede Kamer. Verscheidene motiën werden ingediend. Ten slotte werd de vol gende aangenomen: «De vergadering, gehoord de dis cussiën, gaat over tot de orde van den dag.» Verder werd er niets behandeld. Zondag had op de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging» alhier de eerste vergadering plaats van het gewest Noord-Holland, van het Ned. Gymnastiek-Verbond. De vergade ring werd geopend door den heer mr. D. Jos. Jitta, voorzitter van het Verbond. Tot leden van het bestuur werden benoemd: de hh. J. Ingenohl, pres. van «Kracht en Vriendschap» te Am sterdam, tot president; F. G. Croe- sen, lid van de «Amst.Gymnastiek- Onderw.-Vereeniging»,tot secretaris; J. G. Eshuys, directeur van «Her cules» te Wormerveer, tot penning meester; tot commissarissen J.Blom- mendaal, president van «Kracht door Volharding» te Haarlem; J.Havinga, directeur van «Concordia» te Zaan dam, J. J. Kok Jr., president van «Amstels Gymn.-verhond te Amster dam en G. Ypma, president van «Volharding», te Purmerend. De samenstelling van een regle ment werd aan het gekozen bestuur opgedragen. De vierde en laatste Séance voor Kamermuziek, van den heer L. Schlegel, werd Zaterdag op de bo venzaal der «Vereeniging» gegeven. Als medewerkers waren geënga geerd de hh. Joseph Cramer (le viool), Joh. Steenman (2e viool), H. W. Hofmeester (alt) en Henri Bosnians (violoncel). Een zeer talrijk publiek was we der tegenwoordig, een bewijs hoe zeer dergelijke muziekuitvoeringen worden gewaardeerd. Het programma bevatte een drie tal nummers van v. Beethoven, Schumann en Brahms; de heide eerste voor de vier genoemde in strumenten, het derde voor piano, viool en violoncel. De uitvoering van opus 18 no. 6, van v. Beethoven en op. 41 no. I, van Schumann getuigde van duchtige studie en deed de techni sche bekwaamheid van het viertal schitterend uitkomen. Het adagio «la malinconia» bekoorde in hooge mate. In alle deelen was die ge- wenschte eenheid en zuiverheid op te merken, welke slechts het spel van kunstenaars kenmerken en een zeldzaam genot bereiden. Het valt niet altijd gemakkelijk voor den toehoorder, klassieke mu ziek in haren geheelen omvang te verstaan en te genieten,daartoe wordt veel inspanning vereischt; maar is men eenmaal zoover, dat men de bedoeÜDg van den componist begint te begrijpen dan wordt deze moeite dubbel beloond. In het slotnummer opus 8, van Brahms, gaf de con- gever weder het bewijs van zijne groote piano-virtuositeit. De directeur van de Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte alhier, heeft over Februari weder hoogst belangrijke giften ontvangen, als van den heer A. Z. te Amsterdaip f500, N. N. te Haarlem f500, L. te 'sH. f200. Voorts schonk mej. L te Sch. te 's Hage eene rustbank met drie kussens, eene waschtafel en vele andere voorwerpen voor huiselijk gebruik. De Nieuwe Haarl. Ct. meldt, dat de Broeders van Barmhartigheid van den H. Johannes de Deo hun werkkring belangrijk hebben uit gebreid. Hun weldadige arbeid zal zich niet alleen bepalen tot de ver zorging der ouden van dagen in het St. Nicolaas-gestieht te dezer stede, maar zij zullen voortaan be reid zijn zich ook met de verple ging van mannelijke zieken bezig te houden. Alle mannelijke zieken, zonder onderscheid van godsdien stige gezindheid, leeftijd en stand, met welke ziekte ook behebt, wor den door hen op de liefderijkste wijze en met de meeste toewijding, op langdurige ervaring en practi- sche kennis gesteund, in de eigen woningen der zieken verpleegd. Deze verpleging geschiedt om Gods wil, de Eerw. Broeders vorderen daarvoor niets. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Eerw. Broeder-Overste in het voormelde gesticht. Janstraat 85 alhier. Voor het Zaterdag jl. te 's Hage gehouden examen in nuttige hand werken is o. a. geslaagd onze stad- genoote mej. E. J. Kooy. Als verdacht van de inbraak in de Diakenkamer vau de Jans- kerk alhier, zijn aangehouden en naar het huis van bewaring over gebracht Willem van Duin, oud 37 jaren, metselaar en Pieter Lina, oud 37 jaren, werkman, beiden al hier woonachtig. Eerstgenoemde heeft reeds drie jaren gevangenis straf ondergaan. De liberale kiesvereeniging te Spaarndam heeft in hare jongste vergadering met algemeene stemmen tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld den heer J. H. Krelage te Haarlem. Men meldt uit Houtrijk en Po- lanen Met zekerheid kan de juiste tijd nog niet bepaald worden, wan neer de schietoefeningen met tor pedo's in zij-kanaal F een aanvang zullen nemen. In het ketelhuis en in de werkplaats is nog veel in orde le brengen, terwijl de filtreerketels nog geplaatst moeten worden. De pijpleiding tot overbrenging der saamgeperste lucht, door den dijk en het kanaal, naar de schiet loods moet nog aangebracht wor den, met welke werkzaamheden thans, nu de dooi is ingevallen, een begin is gemaakt. LETTEREN EN KUNST. Zaterdagavond had in den stadsschouw burg te Arasterdam de eerste opvoeriug plaats van „Gepantserd," oorspronkelijk tooneelspel in 4 bedrijven, door Ely. De beide eerste akten gaven enkele tooneeltjes te aanschouwen, die hoewel buiten de handeling steunde niet van geest ont bloot zijn. Het stuk begint trouwens eerst in bet 3e bedrijf, en naarmate de hande ling vordert, daalt de belangstelling, want dan gaan zelfB de petit riens ontbreken, die aanvankelijk de aandacht trokken. De slokakte maakte een potsierlijker, indruk, welke natuurlijk niet bedoeld werd. On der den pseudoniem Ely verbergt zich iemand, wien bet niet aan geest ontbreekt, maar die voor bet overige nog alle too- nelervaring mist. (N. R. C.) De eerste opvoering van Verdi's „Otello" te Amsterdam is voorloopig be paald op 10 Maart. Het is de heer Lurasco, die voor de overzetting van den tekst zorgde. LEGER EN VLOOT. Kolonel W. H. Doorman comman dant yan het 4e regiment inf., heeft pen sioen ONDERWIJS. Namens de afdeeling Sloten-Osdorp van de Vereeniging tot bevordering ran het openbaar onderwijs in de gemeente Sloten werden Vrijdagavond fraaie geschen ken uitgereikt aan de hoofden der scholen, de heeren J. van der Laarse en P. Jonge- jan, wegens hunne vele bemoeiingen en verdiensten ten opzichte van de schóól- spaarbank. ViSSCHERIJ. Nieuwe diep, 3 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: //Semaphore II," schipper Meuldijk, met 80 lev. kabelj., 12 lev. lengen, 9 punt en 5 ben rog, 4 ben vleet en 250 schelv.: //Onderneming," schipper 't Hart, met 160 lev., 30 doode kabelj., 19 lengen 1 heilbot, 1 ben vleet en 800 schelv.; //Pollux," sch. Groenendijk, met 80 lev., 10 doode kabelj., 2 lengen, 5 heilbotten en 250 schelv.; //Zeenimf," sch. Van der Zwan, met 60 levende-, 40 doode kabelj., 3 lengen, 3 kl. heilbotten en 200 schelv., en wAvenir,« seh. Dub- beld, met 30 lev., 4 doode kabelj. en 300 schelv.; lev. kabelj. gold ten afslag f 2.25 a f 2.40, doode id. f 1.85 a f 2, lev. leng f 2.85 a f 3.20, doode id. f 2.05 groote heilbot f 1750 a f 20, kleine id. f 8.75 per stuk, rog f 13 per punt en f 33.50 per ben, vleet f 20.50 a f28.50 per ben en schelv., f 40.50 a f43.50 het honderd. Tessel, 2 Maart. In de maand Februari vingen de garnalenvisschers, wier vloot uit pl. m. 80 schuiten bestond, 655 manden garnalen. De prijs was f 4 per mand. Door de kokerijen werden deze garnalen verzonden naar Londen, Huil, Brussel en Parijs. LANDBOUW EN VEETEELT. Op een zeer druk bezochte vergadering der afdeeling Westland van de Holl. Maat schappij van Landbouw, te Loosduinen op den leu Maart gehouden, werden door den Voorzitter der afdeeling, den heer C. f. Hoek, de prijzen uitgereikt door leden dezer afdeeling behaald op de algemeene tentoonstelling te Hoorn en op de stieren keuring te Honselersdijk. Daarna overhan digde de Voorzitter der regelingscommissie van de in het najaar te Loosduinen ge houden tentoonstelling, de heer P. F. L. Waldeck, de prijzen op die tentoonstelling toegekend, alsmede twee diploma's aan den heer P. Kok, te de Lier, als le prijzen door hem behaald op een te Bozeiiburg gehouden ploegwedstrijd. De rekening der tentoonstelling te Loos duinen sloot met een belangrijk voor- deelig slot. Onder luid applaus werd op voorstel vau het bestuur besloten een som van f 250 beschikbaar te stellen voor uitlovïng van bekroningen, op de algemeene ten toonstelling der maatschappij, die dit jaar te 's Hage zal worden gehouden. De ;/S tct." (no. 5 4) bevat de sta tuten der volgende vereenigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 („Stbl.// no. 32). De Kerkelijke kas, te Schiedam de Kerkelijke kas, te Westervoortde Kerkelijke kas, te SoestGymnastiek- en scherm vereeniging ffLycurgus", te Scha- gende Vereeniging van industrieelen en kooplieden, betreffende bouwkunde en aan verwante vakken, te Haarlem (gewijzigde statuten). Z. K. H. Brins Albrecht vau Pruisen stapt Dinsdag- e. k. te 11 uren 30 min. te Voorburg af, in stede van te 10.18 in Den Haag aan te komen. B ij s c h r ij v e n van 1 M a a r t j 1. is door den minister van Biunenlandsche Zaken aan de Commissarissen des Kouings medegedeeld, dat de Regeering, naar aan- FHUHjLEITO 1ST. 173) LXV. HOOFDSTUK. EENE VREUGDEVOLLE ONTDEKKING. De Canadees sliep dien lichten slaap als van den soldaat op het oorlogsveld. Wat is het, Pepe? riep hij, door het geluid van de voetstappen zijns makkers wakker geworden. Kom, Bois-Rosé, gaf Pepe vroolijk ten antwoord, kom Gayferos, riep hij den slapenden gambueino met den voet aanetootende. Daarna keerde hij, gevolgd van zijne beide makkers, die hem te vergeefs ondervroegen, naar de bergplaats terug. Wapenen! wapenen naar keus en keur! - riep de Spanjaard, kijk! kijk! kijk! En bij ieder woord dompelde Pepe, over den grond ge- hogen, zijn arm in de gapende opening en wierp eene ka rabijn voor de voeteD van den verbaasden Bois-Rosé. Laat ons God danken, Pepe, riep Bois-Rosé, hij geeft aan onze armen de kracht terug, die Hij ons ont nomen had. Ieder der drie jagers koos zich het wapen dat hem het best aanstond. Bois-Rosé nam daarenboven nog een vierde voor Fabiaan, want deze ongehoopte vondst had zoowel als de gevangenneming van den bison weer opnieuw de hoop in zijn hart opgewekt. Laat ons het overige weer op zijne plaats leggen, Pepe, zeide de Canadees. De drie jagers hadden spoedig de bergplaats weer ge vuld eu zoo goed mogelijk het bestaan er van voor ieders oogen verborgen. Thans op weg, vervolgde de Canadees, op weg zoowel over dag als 'snachts, niet waar Pepe? Ja, want thans zijn er drie krijgers op het spoor der bandieten, riep de karabinier uit, en don Fabiaan.... Een onverwacht schouwspel deed het woord op zijne lippen besterven; eene vreeselijke werkelijkheid dreigde andermaal de droomen der beide jagers te verijdelen of ten minste de uitvoering van hunne plannen te verdragen. Bois-Rosé en Gayferos zagen ook de oorzaak van het plot selinge stilzwijgen van Pepe. Aan den oever van den stroom scheen een Indiaansche krijger, zorgvuldig beschilderd alsof hij ten strijde toog, met opmerkzaamheid de aan den oever achtergelaten over blijfselen van den bison te beschouwen. Alhoewel het on mogelijk was dat hij de drie blanken niet bemerkt had, scheen de Indiaan zich oogenschijnlijk niet om hnnne tegenwoordigheid te bekommeren. Dat is onze gastheer, hernam Pepe: moet ik om hem te bedanken, de draagkracht van mijne karabijn eens op hem beproeven? Wacht u daar wel voor, Pepe; hoe dapper deze In diaan ook moge zijn, duidt toch zijne kalmte aan dat hij niet alleen is, want hij ziet ons zonder zich te verwaardi gen daarop zijne aandacht te vestigen. Ah! het is een Comanche, vervolgde Bois-Rosé; en de Comanche i6 de onverzoenlijke vijand van den Apacha. Die jonge man is op het oorlogspad. Ik zal hem roepen, want de oogenblikken zijn te kostbaar om list te gebrui ken en niet recht op het doel af te gaan. De Canadees haastte zich zijn voornemen uit te voeren, dat hem door de openhartigheid van zijn karakter toelachte en met vasten tred naderde hij den oever van het water, evenzeer gereed om te strijden, indien hij bij toeval een vijand was, als om met den Indiaan een verbond te slui ten, indien hij in den jongen Comanchen krijger een vriend moest vinden. Spreek hem toch in het Spaansch aan, Bois-Rosé, op deze manier zullen wij spoediger weten waaraan wij ons te houden hebben. De Canadees hief de kolf van zijne karabijn in de hoogte, terwijl de Indiaan nog het geraamte van den buffel en de indrukken aan zijne zijde onderzocht. Drie krijgers stierven van honger, toen de Groote Geest hun een gewonden bison heeft toegezonden, riep de woudlooper uit. Mijn zoon tracht te herkennen of het deze wel is dien zijne lans heeft getroffen. Wil hij er het deel van nemen dat wij voor hem bewaard hebben? Hij zal zoodoende aan drie blanke krijgers het bewijs leveren dat

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1