NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 7 Maart 1888. No. 1434. ADVERTENTIES: HAAR EM'S DAGBLAD ABOMEHENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buren: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 128. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangére G. L. DJUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 6 Maart. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Haar lem, zijn heden ter stembus inge leverd 2113 biljetten. Het aantal kiezers in dit district bedraagt 2757. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten zijn in geleverd 2050 biljetten. Met leedwezen vernemen wij het overlijden van twee geachte en wel bekende ingezetenen dezer gemeente, van de heeren mr. H. Gerlings Cz. en J. J. Beijnes. De heer Ger lings was van 18621874 biblio thecaris der stads-bibliotheek alhier, in welke betrekking hij met grooten ijver en nauwgezetheid werkzaam is geweest. Menigmaal werd die wetenschappelijke verzameling door hem met geschenken verrijkt, waar onder werken van zijne hand. In 1874 benoemd tot lid van den Gemeente raad zag hij zich later genoodzaakt deze betrekking neder te leggen. Op het gebied der geschiedenis was hij steeds een onvermoeid vorscber. Hij bereikte den leeftijd van 71 jaar. De heer Beijnes overleed na een langdurig lijden. Hij was een man vol van ondernemingsgeest. In zijne jeugd in eene kleine wagenmakerij geplaatst heeft hij zich door taai geduld en aanhoudende oefening eenen werkkring weten te openen, waarvan met grooten lof kan wor den gewaagd. Gedurende eene reeks van jaren wordt zijne rijtuigfabriek, die den naam van Koninklijke voert, onder de beste inrichtingen van dien aard gerekend. In Nederland en ook in het buitenland heeft de heer Beijnes een grooten naam als vervaardiger van spoor- en tramwagens. Destijd viel hem de eer te beurt een prachtigen en kostbaren salon wagen voor Z. M. den Koning te leveren. De overledene was versierd met de ridderorde van den Neder- landschen Leeuw en bereikte den leeftijd van bijna 74 jaren. Wij vernemen dat de Nederland- sche Bell-Telephoon Maatschappij alhier aan hare geabonneerden den uitslag der verkiezing op Woensdag a. s. op aanvraag per telephoon zoo spoedig mogelijk zal mededeelen. Hier ter stede is een nieuw ma gazijn van dames- en kinderhoeden, linten, bloemen, veeren enz. geo pend en wel op de Oude Groen markt no. 4. De sierlijke uitstalling en de ruime winkel maken een aangenamen indruk. Dat de dames hier veel van hare gading zullen vinden is o. i. aan geen twijfel on derhevig. Naar wij vernemen zal in het laatst dezer maand, in eene open bare vergadering der afdeeling .Haarlem en Omstreken» van «De Dageraad», de bekende Vereenigmg tot bevordering der vrije gedachte, de heer D. de Clercq alhier eene voordracht houden over «de natio nalisatie van den bodem en het privaat grondbezit». In de groote zaal der sociëteit «de Kroon» had Maandagavond een openbare bijeenkomst plaats, waarin op uitnoodiging van drie bestuurs leden der vereeniging «Volksbelang» als spreker optrad mr. S. Katz, ad vocaat uit Amsterdam. De zaal was voor twee derden gevuld. Door mr. Katz werd op krachtige en welsprekende wijze mr. Levy aanbevolen. Erkennende de groote bekwaamheden van mr. Farncombe Sanders, noemde hij, de beide mannen naast en tegenover elkander stellende, een aantal re denen, waarom hij meende, dat aan mr. Levy de voorkeur moest worden gegeven. De voorzitter van «Volks belang», de heer D. de Clercq, ver klaarde, nadat de spreker geëindigd had, dat er gelegengeid tot debat zou worden gegeven. Mr. Gallan- dat Huet beklom daarna het spreek gestoelte en betoogde, evenzeer aan de uitstekende bekwaamheden van beide mannen hulde brengende, dat er geene reden bestond voor de kie zers van Haarlem, om mr. Farn combe Sanders, die het district ge- ruimen tijd vertegenwoordigd had, door een ander te vervangen. Door mr. Katz werd daarna ge repliceerd. Hij noemde het stelsel van zoogenoemde verkregen rechten op politiek terrein een slecht stel sel beweerde, dat men den beste moest kiezenhandhaafde de gron den waarop hij gemeend had, mr. Levy den beste te moeten noemen. Dat de aanwezigen niet allen de zelfde meening waren toegedaan, bleek hieruit, dat beide sprekers toejuiching vonden. Het scheen ons echter toe, dat de grootere helft hunner op de hand van mr. Katz, en mr. Levy waren. De heer De Clercq sloot met een woord van dank aan mr. Katz de bijeenkomst. Naar men verneemt zullen door de Haarlemsche tramwegmaatschappij in dezen zomer twee nieuwe zoraer- wagens, zeer gemakkelijk ingericht, worden in dienst gesteld. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem''s Dagilad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers- leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. i )e kandidaten voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Haarlem mermeer zijn, die der liberalen: de heer Herman F. Bultman, die der anti-revolutionnairen de heer mr. A. P. R. C. baron van den Borch van Verwolde, oud-lid der Kamer, die der r. k. kiesvereeniging mr. F. T. M. A. Reekers, oud-lid der Kamer. Yoor de Provinciale Staten: die der liberalen de heer J. H. Krelage te Haarlem, die der anti- revolutionnairen en r. katholieken de heer G. B. 't Hooft te Haarlem mermeer. Op 21 Maart a. s. moet er eene stemming plaats hebben voor drie aftredende hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. De na men der aftredenden zijnMr. M. G. P. del Court van Krimpen, P. Lan- gerhuizen Lz. en A. G. Voorden dag, te Haarlemmermeer. Gesteund door de liefdadigheid van de ingezetenen van Hoofddorp en omstreken, werd Maandag al daar eene ruime bedeeling onder vele behoeftigen gehouden. Iti even redigheid van den omvang der ge zinnen ontvingen zij brood, erwten, spek enz. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft ous uit Friesland Door den bekenden spreker en schrijver Waling Dijkstra zal eene verzameling van volksoverleveringenvolksvertellingen volksgebruiken en volksbegrippen van Frieschen bodera worden bijeengebracht. Het doel van den verzamelaar is hoofd zakelijk datgene, wat van het oude volks leven, volksgeloof, enz. nog bekend is, te behouden en bijeen te brengen en aan de vergetelheid te ontrukken. Wie in de gelegenheid is, den heer W. D., door toezending van mededeelin- gen van dien aard, de behulpzame hand te bieden, zal voorzeker aan allen, die belangstellen in Friesland's voortijd, een grooten dienst bewijzen. Zoo zijn er overleveringen van ver schillende beroemde en beruchte perso nen; verhalen en vertellingen, die be trekking hebben op plaatsen, gebouwen en meer zaken van dien aard. Mede vindt men in Friesland eigenaardige namen van gebouwen, landerijen, enz. en last not least was «spoekjen" en „tsjoënen", waar de hulp van duivelbanners en wonder dokters vaak noodig bleek te zijn, maar al te lang op Friesland's bodem aan de orde van den dag. Hoofdzakelijk deze vertellingen en de beschrijving der oudheden, die veel kans hebben anders geheel weg te sterven, zoo vee] mogelijk bijeen te brengen en samen te voegen is het doel van den verzame laar. Men twijfelt dan ook geenszins, of de bekwame pen van den heer Dijkstra zal in de gelegenheid worden gesteld, dit op gevatte plan ten uitvoer te brengen, daar na de verspreiding van zijn open brief reeds uit verschillende streken van de provincie mededeelingen zijn ontvangen, en zeker nog velen dit voorbeeld zullen volgen. (Avondp.) Mevrouw Mielke is te Keulen ge- engageerd en treedt den 8sten dezer al daar voor de eerste maal op als «Fidelio.» Twee sterren aan den muzikalen heme! zullen eerlang haar artistieke loopbaan voleindigen. Adeline Patti zal na hare concertreis door Amerika niet meer in het openbaar zingen. Ook de beroemde diva Christine Nilson trekt zich na dit seizoen uit het kunstenaarsleven terug. Inhoud van de Portefeuille No. 49 J. L. E. Meissonier (Slot) met illustra ties. W. Hulscher GJzn., Het Chris tusbeeld van G. B. Sanders te Deventer. B., Belooning van kunstenaars. - Een prachtige novelle. Amerikaansch-humoris- tisch verhaal. Gerbrand, Excelsior, concert Wybrandi. Yon. Muzikale kroniek. N. W., Koning, Arpad. De uitvinding der boekdrukkunst. Louis D. Petit, De catalogus van Teyler's Mu seum. „De Koningin der Zee", door Clark Bussel. J. F. L. V., «De roos van Tirnovo», door Detlef Stern, en «Titus Wettering", door Hermann Heiberg. Mr. C. Bake, Het tijdschrift voor Straf recht, dl, II. all. 3. Creraer-editie. Nieuwe Engelsehe romans. Jack T. Grein, Oost en West. A., Het tooneel in de Hoofdstad (Een beroemd prooes, Elisabeth, Een dwaze inval, De schoone Helena, benefiet mej. Boos). LEGER EN VLOOT. Omtrent de nieuwe geweren deelt mea mede, dat de algeraeene indruk, die reeds nu bij de beproeving er van bij den troep wordt verkregen, is, dat scbier iedereen verbaasd staat over de eenvoudige wijze waarop ons infanterie-geweer in een snel- lader is veranderd. De soldaat kent het laden van het ge weer reeds wanneer hem dit 1 a 2 malen is voorgedaan; daarbij komt nog dat het gewicht van het wapen niet belangrijk is veranderd, zoodat zelfs een niet al te sterke man op den oefeningsdag 14 a 16 scho ten in de minuut kan doen (met exercitie patronen) en dus oDgeveer de dubbele vuursnelheid verkrijgt als met den enkel lader. Men merkte reeds nu met genoegen op, dat de verschillende deelen van het repe- teertoestel sterk genoeg zijn voor een oor logswapen. Welk van de stelsels ook worde aangenomen, bet Nederlandsche //geweer klein kaliber" zal na de transformatie weer eene goede plaats innemon onder die van de Europeesche mogendheden. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 5 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen «Hendrika Adriana," schippej Koster, met 50 lev., 70 doode kabelj., 2 lengen, 1 heilbot, 17 ben en 20 punt rog, 6 ben vleet en 450 schelv.; //Ver trouwen," sch. C. v. d. Hoek, met 45 lev., 80 doode kabelj., 3 lengen, 26 punt rog, 7 ben vleet en 200 schelv.; /,Titia Jacoba," sch. Van Delft, met 70 lev., 100 doode kabelj., 4 lengen, 7 heilbotten en 800 schelv.; //Semaphore, sch.W. Zwart- veld, met 30 lev., 20 doode kabelj., 5 lengen, 1 punt rog, 1 ben vleet en 150 schelv., en //Concurrent," sch. v. d. Lugt, met 70 lev. kabelj., 1 heilbot en 150 schelv., terwijl door trekkers 5 tal haring werd aangevoerd lev. kabelj. gold ten afslag f 2.05 a f 2.65, doode id. f 1.45 a f 1.80, leng f 3.50 a f 3.90, heilbot f9 af 15 per stuk, rog f 23.50 per ben en f 12.50 a f 15.50 F]E!ÜIXiIJ]STO JNT. 174) LXVIe HOOFDSTUK. De Gevangene. De reizigers hielden een oogenblik stil om een blik rondom zich te slaan. Sir! riep Wilson, bier hebben wij een dapperen krijger, wiens hand de uwe reeds gedrukt heeft. Zoo, antwoordde Sir Frederik Wanderer. Vertoeft Uwe Hoogheid reeds lang aan de oevers van de Roode-Rivier? vroeg Bois-Rosé in het Engelsch. Sedert zes of zeven dagen, antwoordde sir Fre derik, en ik maak mij gereed om deze oevers vaarwel te zeggen, waarop men op mijn woord even veilig reist als op die van de Theems. Gij hebt dus, vroeg hij aan den EngelschmaD, geen twee bandieten, ontmoet door een tiental Indianen vergezeld en die een jongen gevangene meevoerden? Bandieten? Gij verwondert mij, mijn vriend,sprak Wanderer, die bestaan hier slechts in uwe verbeelding. Wilson, hebben wij bandieten gezien? De Yankee-jager knipoogde en zeide Sir Frederik, volgens de bepalingen van ons contract moet ik niet alleen u uit elk gevaar in het algemeen trek ken, maar u ook nog beletten er in te vallen. Het is niet langer dan gisteren vier uur geleden dat ik, terwijl Uwe Hoogheid sliep zonder zich om iets te be kommeren, eene boot de rivier stroomafwaarts heb zien varen en zij droeg eene bemanning, die de meening van Uwe Hoogheid omtrent de veiligheid dezer oevers wel zou hebben kunnen verandereu, indien ik niet zekere voorzorgen genomen had om u voor hunne oogen te verbergen. De Canadees luisterde opmerkzaam toe. Er waren in die boot een zekere Bloedhond en een andere bandiet dien ik ken, Roode-Hand genaamd. Bloedhond en Roode-Hand! riep Bois-Rosé uit. En hebt gij ze gisteren gezien? Bij het vallen van den avond heb ik hen in de boot de rivier zien afvaren. Waren zij alleen? vroeg Pepe snel op het ge zicht van den Canadees, die door ontroering begon te ver- bleeken. O! neen, er waren een tiental Indianen bij hen;deze schelmen verstaan de kunst in de woestijnen eene menigte van bandieten van hun kaliber hijeen te brengen. Was er ook geen jonge blanke bij? riep de Ca nadees, de snelle kloppingen van zijn hart onderdruk kende. Ik zou niets durven bevestigen, noch voor noch tegen, antwoordde Wilson. Dit ontwijkende antwoord ontmoedigde Bois-Rosé, wiens gelaat droefheid en smart verried. Indien gij eene heilige zaak wilt omhelzen, riep hij uit, die weer eenige macht over zich zelvenhad, de zaak van een vader die den zoon, welken God hem ont nomen heeft aan een vreeselijken dood zoekt te ontruk ken, ga dan met ons mede en God zal u eenmaal vergeiden hetgeen gij voorden vader en voor het kind zult gedaanhebben. Dat is tegen onze overeenkomst, merkte Wilson op. Sir Frederik, dat is iets wat u persoonlijk aangaat, en gij zult mij schriftelijk daarvan kwijting geven. Ik geef ze u in tegenwoordigheid van allen die hier tegenwoordig zijn, zeide de Engelschman, die door de smart en den toon van den ouden jager geheel ontroerd was, - er zal niet gezegd kunnen worden, dat ik in de zaak van een in droefheid verkeerenden vader hen tekort geschoten. Hetzij zoo, gaf Wilson ten antwoord, want wij leiden een leven van nietsdoeners. Wij hebben al te lang den gevangene, het voorwerp van zooveel zorg en zoovele pogingen, in zijn ongeluk vergeten, een gebiedende plicht, een plicht van toegenegenheid brengt ons hij Fabiaan de Mediana terug. Onbeweeglijk op den grond uitgestrekt, had de joDge Spanjaard zijne karabijn naast zich liggen. Daar zij er toen zeker van waren, dat de heide jagers geen vuurwapenen meer hadden en zij zoodoende niet te vreezen waren, had-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1