per punt, vleet f 26.50 af 28.50 per ben, clielv. f 42 a f 45 't honderd en haring f 24.50 per tal. Teasel, 4 Maart. Wegens het ijs in zee kon in de afgeloopen week niet ge- vischt worden. G-isteren vingen eenige garnalenvisschers 4 manden garnalen, die met f 4 per mand betaald werden. In de binuenwateren stonden onder het ijs nog een aantal palingfuiken. De vangst was echter gering. De paling gold 20 a 55 c. het halve kilo. BI N N li N I, A N I). Bij besluit van 14 Dec. 1874 heeft Zijne Majesteit de Ko ning van België een jaarlijkscheu prijs van 25000 francs ingesteld, be stemd om het leveren van voort brengselen van den geest aan te moedigen. De prijs voor den inter nationalen of gemengden wedstrijd zal in 1893 worden toegekend aan het beste werk over de wijze ora overvloedig en tegen den laagsten prijs aan de groote steden en in het bizonder aan Brussel en aan grenzende gemeenten 'het beste drink water te verschaffen, daarbij reke ning houdende met de verwachte toename van het aantal inwoners. Zoowel handschriften als gedrukte werken worden tot den wedstrijd toegelaten. De nieuwe uitgave van een gedrukt werk zal er slechts dan aan mogen deelnemen, indien zij belangrijke veranderingen en aanvullingen bevat, en evenals de andere werken verschenen is tijdens den wedstrijd, namelijkin 1889,1890, 1891 of 1892. De werken mogen in het Fransch, Vlaamsch, Engelsch, Duitsch, Italiaansch of Spaansch gescheven zijn. Vreemdelingen, die wenschen deel te nemen, moeten huune werken, hetzij gedrukte of in handschrift, vóór den lsten Jan. 1893 inzeudeu bij het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken te te Brussel. Zoo de prijs aan een handschrift mocht worden toegekend, zal dit in den loop van het jaar, volgende op dat waarin de prijs is uitgereikt, uitgegeven moe ten worden. De uitspraak over den wedstrijd zal worden opgedragen aan eene jury, benoemd door Zijne Majesteit den Koning van België die jury zal bestaan uit zeven leden, drie Belgen en vier vreemdelingen van verschillende nationaliteit. Uit Enkhuizen wordt van 4 dezer gemeld De stoomboot Voorwaartskapi tein Hazenberg, van Harlingen, is behouden de haven Eukhuizen bin- nengeloopen, dank zrj vooral den nood westenwind, die het water in de Zuiderzee aanmerkelijk heeft doen stijgen, waardoor tusschen de ijsvelden gleuven open vaarwater zijn ontstaan. Bijna had het reddingswerk aan een paar mannen het leven gekost. Terwijl zij nog bezig waren een slop te zagen, scheurde het ijs eensklaps vaneen, en daar, waar zij even te voren aan het werk wa ren, zweepten de golven de ijs- schotsen met kracht tegen elkaar. Oogenblikkelijk snelden de mannen naar de boot, waar zij met moeite aan boord werden gehaald. Onder de vele wedloopen op schaatsen, waaraan dezer dagen in tal van plaatsen door velen een aardig stuivertje verdiend is, was er ook een te Monnikendam, die zich door deze bizonderheid onder scheidde, dat er Markers aanwezig waren, die van hun eiland over het ijs waren gekomen om aan den strijd deel te nemen. De wijde broeken werden spoedig uitgetrokken, wat echter niet baatte, daar geen van hen, hoewel er flinke en stevige rijders bij waren, een prijs kon be halen. De gelukkige was L. Mey, van Monnikendam. Maandagmorgen is te Leiden een kindje begraven, dat in de vorige week tijdens de korte afwezigheid van de moeder in een emmer met kokend water viel en aan de bekomen brandwonden kort daarop overleden is. De heer P. L. leGué, mr schoen- en laarzenmaker te 's Hage heeft een brochure uitgegeven over «Schoeisel naar de eischen der hygiëne». Het is een uitvloeisel vau de wetenschap, door hem op gedaan op de lessen van wijlen dr. L. H. Verwey, wenken waardoor zijne clientèle en vele lijders aan gebreken van de voeten baat heb ben gevonden. De bondswedstrijd, uit- geschreven door den »Ned. Cricket bond», zal dit jaar zoo mogelijk te Rotterdam plaats hebben. In denabijheid van R ij sen op den in aanleg zijnden locaal- spoorweg sprong Maandagmorgen een arbeider van een in beweging zijnden zandwagen, met het nood lottig gevolg dat de man oogen blikkelijk een lijk was. Onvoor zichtigheid was hier weder de oorzaak. In den gemeenteraad van Nijmegen is door een der leden aan B. en W. in overweging ge geven aan den minister van Oorlog het verzoek te richten de eventueel .p te richten cadettenschool te Nij megen te vestigen. In den laatsten tijd wet- den te Nijmegen bij onderscheidene winkeliers des avonds de laden ge licht en daaruit kleinere of grootere bedragen gestolen, zonder dat de daders bekend waren. Thans is het aan de politie aldaar gelukt, een jongen van 17 jaar, een van 16, twee meisjes van 13, en een van 10 jaar in handen te krijgen, die in vereeniging met elkander zich aan die diefstallen hebben schuldig gemaakt. De twee eerstbedoelden zijn be kenden van de justitie: de eerste heeft reeds 21/J jaar, de andere 2 maanden gevangenisstraf ondergaan, wegens dergelijke diefstallen. Ma andagvoormiddag is te Zwolle eene 80-jarige vrouw door eene stoof met vuur zoodanig in brand geraakt, dat zij dadelijk aan de brandwonden is overleden. Aan een reiziger, die zich dezer dagen te Tilburg bevond, overkwam het volgende. Bij het uitpakken in een winkel had hij wel bemerkt, dat eene kat herhaalde malen zijn koffer op en af sprong, doch hij sloeg daar geen acht op. Wèl bemerkte hij, dat zijn voorraad moeilijker in den koffer te bergen was dan te voren. Vijf dagen later opende hij op een andere plaats zijn koffer en tot zijne verbazing kroop daaruit... de bewuste kat, half lam en met glazige oogen. Met een weinig melk werd het dier «bijgebracht» en aan de verwonderde eigenaars terug bezorgd. Misschien zal hierbij gevraagd worden wie het meest van de «malaise» te lijden heeft gehad, of de reiziger, die in vijf dagen zijn koffer niet opende, of de kat Alweder is een beroover van offerblokken, nu te Keer, in Limburg, gevat. Hij is 15 jaren oud en naar de gevangenis te Maas tricht overgebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Januari. De redacteur van de //Locomotief" heeft onder den bekenden popen brief" aan twaalf Hollandsche heeren ongeveer twaalf honderd handteekeningen bijeenge kregen. De Soerabaijasche bladen melden, dat de opiumpachter te Pasoeroean wordt geëxecutuurd wegens achterstalligen pacht schat; ook die voor Madoera Soerakarta, Bembang en Japara moeten zeer achter lijk zijn in de betaling der pachtpen- ningen. De goeveriiementskoffie-oogst op Java wordt geraamd op 490,800 picolSj hetgeen veel is in verhouding tot 1887, maar overigens niet meer dan de helft van hetgeen in vroeger jaren wel voort gebracht werd en men bij de gunstige be richten omtrent de weersgesteldheid tij dens de vruchtzetting mocht verwachten. Verschillende assurantie-maatschap pijen hebben dezer dagen haar dividend vastgesteld, dat bij allen een hoog, bij sommigen een zeer hoog cijfer bedraagt. Uit het telken jaren terngkeeren hiervan, wordt door sommigen opgemaakt, dat de premie over het algemeen niet zoo laag is als zij kon zijn, en door de concurren tie ook wezen zou, wanneer hier niet zulk een samenhang was tusschen den handel en hetgeen daarbij behoort. Op den 29sten December 1887 is door den resident der Westerafdeeling van Borneo, in tegenwoordigheid van de besturende ambtenaren der afdeelingen, de gemachtigden der betrokken inlandsche zelfbesturen en de betrokken Chineesche hoofden, de afdeeliug Mandor met 1 Jan. 1888 opgeheven verklaard. De militaire bezetting te Nanga-Badau werd op den Bisten December 1887 in getrokken. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den len luit. der genie C. de Vries; wegens 15 jaren onafgebroken dienst in N.-I. aan den len luit. der infanterie A. A. Schutter. Trouw-, Geboorteen Doodberichten. Gehuwd.- Mr. M. de Jong, met W. van Riems dijk, Pati. - Jhr. N. J. Westpalm van Hoorn van Burgh, met M. Th. A. Jacometti, Batavia. Bevallen: Stenver—Kuoops, z., Pasoeroean. - C. Brooshooft-Einthoven, z., Semarang. - C. Martherus-Van Erp Taalman Kip, z., Poervro- redjo. - M. C. H. Alberti-Van Eecke, z., Sala- tiga. - C. Schreuders-Van Duijl, z., Batavia. - N. M. A. van Eenden burg-Kruit, d., Soekaboemi. Overleden: F. F. Rapp, Semarang. - L. H. F. Cornclis, Solo. - J. A. Jansen, Poerworedjo. - L. C. Coldenhoff, 48 j.f Makassar. - Van Driest, Kroë. - C. Muntendam, Soerabaja. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Aan de Redactie van „Haarl. Dagblad". In het nummer van uw Dagblad van Maandag jl.veroorlooft de ongenoemde P. B. zich ons van grove onwaarheid te be schuldigen en te veronderstellen dat wij zijn stuk wel zouden geplaatst hebben als het ten voordeele van de caudidatuur des heeren Sanders geschreven was geweest. Wij mogen aannemen, dat uwe lezers onze geloofwaardigheid en onpartijdigheid daar om niet in twijfel zullen trekken en, daar wij zeiven over deze aangelegenheid geene ongeteekende stukkeu toelaten, wenschen wij op de zoodanige in uwe courant ook niet te antwoorden. Bovendien zullen uwe lezers wel reeds opgemerkt hebben, dat wij niet beweerd hebben, dat de naam des inzenders ons onbekend was, maar dat wij het stuk niet ongeteekend in de courant hebben willen opnemen. Met achting, Uw. Dw. Dienaren De Redactie der Oprechte Haarl. Courant. BUITENLAND. België. Evenals in Duitschlaud, zal ook thans aan eiken soldaat van het Belgische le ger een verbandtaschje worden uitgereikt, in houdende spelden, antiseptische verbanden, watten en verschillende andere voorwer pen, die bij eene verwonding onmiddellijk noodig zijn. In afwachting van genees kundige hulp zal men nu op het slagveld voorloopige verbanden kunnen aanleggen, waarbij in vele gevallen de soldaat zich zelf zal kunnen helpen. Door de regeering zijn 100.000 van die tascbjes besteld. Duitschland. De Keizer lijdt aan eene lichte verkoudheid Het orgaan van het Verein Beutscher Eisenbahn Verwaltungen, geeft een kort verslag van de vor dering der aansluiting van het Euro- peesch spoorwegnet met de Aziati sche spoorwegen. Hoewel steeds langzaam, gaat de aanleg haar ver wezenlijking tegemoet. Het is bekend dat op Servisch en Turksch grond gebied alles reeds sedert geruimen tijd gereed is, zoowel in de richting van Salonika als van Constantinopel. In de richting van Salonika, waar, bij Vranja Servië aan Turkije grenst, had het doorgaande verkeer reeds een halfjaar in vollen gang kun nen zijn, ware het niet, dat Turkije zich daartegen verzette zich daarbij beroepende op eene bepaling in het protocol van de te Weenen den 9en Mei 1883 gehouden vergadering, volgens welke de beide aansluitin- gen èn naar Salonika èn naar Con stantinopel, tegelijkertijd en wel op 15 October 1886 moesten zijn ge opend. Tien kilometer afstand van Vranja is het zeldzame geval aanwezig, dat op de Servisch-Turk- sche grenzen in het spoor, tusschen de twee in elkanders onmiddellijke nabijheid gelegen grensstations twee spoorstaven ontbreken, en welk punt voortdurend door militairen wordt bewaakt. In de richting naar Con stantinopel is de baan op Servisch en Russisch gebied sedert !ang ge reed; daartusschen ontbreekt even wel eene lengte van 113 KM. op Bulgaarsch terrein. Men rekent dat dit gedeelte niet voor Juli of Augus tus ter exploitatie kan worden over gegeven. Ook dan echter kan op toestemming der Turksche regee ring tot in gebruikneming nog niet worden gerekend, want sedert de laatste dagen zijn weder de oude bezwaren omtrent den aanleg der lijn, met Baron Hirsch in behan deling genomen. De verbinding van de hoofdsteden van Oost-Rumenië en Bulgarije, Philippopel en Sofia, zal spoedig zijn tot stand gekomen de Turksche regeering kan in dezen geen weerstand bieden. Italië. Omtrent de oproerigheden te Rome wordt nader gemeld, dat velen der gearresteerden bij de ma nifestatie, in 't bezit werden gevon den van strooibiljetten, die hun door socialisten waren verstrekt. Het schijnt dus dat deze partij de hand in het spel had. Sommigen hadden bovendien nog geld in hun zak ten bedrage van 5 tot 25 francs. Bij een juwelier werd de uitstal kast verbrijzeld en daaruit zijn voor werpen ontvreemd ter waarde van dertienhonderd francs. De regeering is van plan werk aan een groot aantal arbeiders te verschaffen, door de voltooiing van het paleis van justitie en andere openbare gehouwen, die in aanbouw zijn of herstelling moeten onder gaan. De pers spoort de regeering aan om de werkloozen te heipen, door hen in dienst te nemen voor de bedijking aan den Tiber en voor den bouw van nieuwe kazernen. Bulgarije.Het Journ.deParis meldt uit Bucharest, dat Stambouloff een manifest aan het Bulgaarsche volk gereed maakt uit naam van prins Ferdinand, waarbij de onafhanke lijkheid van Bulgarije onder de re geering van «Ferdinand I, koning van Bulgarije» geproclameerd wordt. De bezetting in de steden aan de oevers van den Donau en in de forten aan de Zwarte Zee is ver dubbeld. Servië. Volgens bericht aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn bij de verkiezingen voor de Skuptschina alle radicale candidaten gekozen, benevens 11 liberalen en 4 van onbekende richting. Noord-Amerika (V. S.) De se naat heeft de regeering uitgenoo- digd onderhandelingen aan te knoo- pen met den keizer van China, ten einde te bewerken, dat er geen Chi neesche werklieden meer in Amerika zuilen komen. Het Congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft besloten, dat de Unie officieel zal deelnemen aan de Parijsche wereld tentoonstelling van 1889. De werkstakingen op de Ameri- kaansche spoorweglijuen nemen toe. Thans is er weder een uitgebroken op de Atlantic-en Pacificbanen. GEMENGD NIEUWS. Aan de bergers van het op 30 Nov. 1886 in de Noordgron- den gestrande en later te Nieuwe- diep in de haven gezonken Engel- sche fregat Bramblelye is door ar biters f 25.000 bergloon toegekend, waarvan aan de stoombootreederij voor het sleepen van schepen,f 15.000 en aan de betrokken vletterlieden f 10.000 zal worden uitgekeerd. In een kerk bij Porta- down werd op zekeren Thompson, wiens vrouw eenige jaren geleden was gestorven, en die zou hertrou wen met zekere miss Moffat, ge schoten, op het oogenblik dat zijn huwelijk zou worden ingezegend. De kogel drong door de long en Thompson stierf aan de gevolgen. De moordenaar was de broeder van Thompsons eerste vrouw, die, naar hij zeide, door Thompson was mis handeld geworden. Het denkbeeld van in- ternationale postzegels, geldig voor alle landen der postvereeniging, dat door Duitsche bladen opnieuw ge opperd werd, vindt bij velen, vooral ook in Engeland instemming. Het zou ontegenzeggelijk een groot gemak zijn, als men ook naar het buitenland kleine bedragen in postzegels kon verzenden, of bij brieven derwaarts een postzegel voor antwoord voegen kon. De eenheid van briefport in de verschillende landen van het postverbond zou de invoering zeer vergemakkelijken, maar de postzegel-verzamelaars zb- gen het veld voor hunne liefheb berij jammerlijk ingekort. De prachtige en eerst twee jaar geleden voltooide Luther- kerk te Leipzig, is in de vorige week geheel door brand verwoest. De persoon die voor de verwarmings toestellen zorg moet dragen, bespeur de op een avond brandlucht in het gebouw, en een oogenblik later zag hij eenige stoelen in vlam staan. Te vergeefs trachtte hij met een paar emmers water het gevaar te keeren; de brand nam zóó snel toe, dat weldra alles in vlam stond. De brandweer snelde onmiddelijk met stoomspuiten te hulp, maar men kon het gebouw reeds niet meer binnendringen en aan behoud van den de belegeraars zich op Fabiaan geworpen. De Apache die naast hem lag uitgestrekt, was nog slechts een lijk. Men wierp de drie Indianen, die het leven er bij inge schoten hadden, in den afgrond van den waterval; wat Fabiaan betreft, aan dezen was gemakkelijk te zien, dat hij nog leefde. Over dit succes voldaan, begon de metis echter zijne dooden eens te tellen. Van de elf Indianen, die hij had medegenomen, waren er zes gedood geworden, daaronder begrepen de drie, die door het lot aangewezen waren, Ba- raja was het zevende slachtoffer. Eensklaps weerklonk een gehuil in de vlakte, en een der vier krijgers, die er in hin derlaag lagen, snelde toe om aan den metis den dood van drie zijner makkers te vertellen. Woedend stampte Bloed hond met den voet op den grond; maar hij aarzelde niet langer. Roode-Hand ontving het bevel den nog steeds be wusteloos zijnden gevangene naar de boot over te brengen, die in den onderaardschen doorgang van het meer vast- gemeerd lag. De oude Amerikaansche renegaat, de Gems en de aan Bois-Rosé ontsnapte Indiaan droegen Fabiaan in hunne armen weg en wachtten op den metis, die weldra hij hen moest komen. Te midden van de aangroeiende duisternis, had Bloed hond geen moeite om zijn spoor voor de nasporingen der jagers te verbergen. De rivier, waarvan hij volkomen alle toegangen kende, was zoo diep ingesloten in de bergen, dat het onmogelijk was er aanstonds de ligging van te vinden en Bois Rosé en Pepe dwaalden nog op goed geluk op verren afstand van daar rond, of reeds had zich de metis bij zijne makkers gevoegd, die hem met ongeduld verwachtten. Die al te veel in eens wil doen, slaagt kwalijk, zeide Roode-Hand op wreveligen toon, terwijl hij met zijn zoon roeide om zich te verwijderen, gij hebt altijd twintig plannen in het hoofd, zonder er ooit een enkel uit te voeren. De metis wees op Fabiaan, die gekneveld op den bodem der boot lag uitgestrekt, als om te protesteeren tegen de beschuldiging zijns vaders. Waar hebt gij den schat hegraven, hond? zeide de booswicht, op het oogenblik waarop Fabiaan voor de eerste maal de oogen open sloeg en diens lichaam met den voet schoppende. Dat zult gij nooit van mij hoorec, antwoordde de jonge man onbevreesd. Ook niet als ik u dit mes laat zien? hernamRoode Hand grijnzend en hem met een breed groot mes drei gende. Ik zal u zeggen wat u weerhoudt, hernam deze op rustigen toon, dat is de vrees voor den Zwarten Vogel die u tot jachthonden gemaakt heeft en die u als buit voorgeworpen heeft drie mannen, die hem en zijne twintig krijgers gedurende bijna een geheelen dag en nacht met voordeel hebben bestreden. De jonge krijger uit het Zuiden heeft vrees voor den martelpaal, zeide Bloedhond, en hij heleedigt zijne overwinnaars om zich zeiven langdurige kwellingen te sparen; maar binnen drie dagen zal hij wel van taal ver anderen. Een blanke weet te sterven zooals een Indiaan, hernam Fabiaan. Na dit antwoord sloot de jonge man de oogen om de hatelijke gezichten der beide bandieten niet langer te zien, die zich in het Engelsch met elkander onderhielden zonder dat hij hen begreep. Toen de hemel opgehelderd was, maakten de beide schui mers halt op den oever der rivier op eene plaats waar zich eene groep hooge boomen te midden van hoog grasgewas verhief. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2