(JITSLAG DER VERKIEZINGEN van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (Per Telegraaf Herstemming Jhr. C. Hartsen, cons. Mr. W. van der Kaay, lib. Mr. W. C. J. J. Cremers, k. Jhr. mr. T. A. J. v. Ascb v.Wijck, a.r. Mr. F. VV. C. P. graaf v. Bylandt,a.r. W. Rooseboom, lib. W. A. baron van der Feltz, lib. Dr. H. J. A. M. Schaepman, k. J. C. Fabius, a. r. Mr. A. van Delden, lib. Herstemming A. P. R. C. baron v. d. Borch v. Verwolde, a. r. Mr. J. B. van Osenbruggen, lib. Mr. L. W. C. Keuchenius, a. r. Herstemming Mr. W. G. baron van Dedem, a. r. Mr. B. M. Bahlman. k. W. J. Geertsema, lib. Jhr. mr. M. It. A. Godin de Beau fort, a. r. Mr. J. J. I. Harte, lib. Mr. S. van Houten, lib. Herstemming: Mr. J. D. Veegens, lib. A. Brummelkamp Jr., a. r. L. F. H. C. Ruland, k. Mr. A. J.W. Farncombe Sanders, lib. HAARLEMMERMEER. Hers'■miming: Mr. F. J. M. A. Reekers, k. Herman F. Bultman, lib. W. M. Oppedijk, a. r. Dr. P. J. F. Vermeulen, k. P. G. J. van der Schrieck, k. Mr. T. P. baron Mackay, a. r. Mr. W. K. baron van Dedem, lib. Jhr. mr. T. A. J. v.Aech v.Wijck, a.r. H. J. Bool, lib. Dr. J. Zaaijer, lib. Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, k. Mr. H. Smeenge, lib. A. E. R.uther, k. Mr. Th. Borret, k. Mr. H. J. Brouwers, k. Mr. H. C. Verniers v. d. Loeff, lib. Dr. R. P. Mees RAzn., lib. W. Rooseboom, lib. W. A. Viruly Verbrugge, lib. Mr. H. D. Levysohn Norman, lib. Herstemming: B. H. Heldt, lib. F. Domela Nieuwenhuis, rad. Mr. J. Lambrechts, k. Mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas, a. r. W. M. Oppedijk, a. r. Mr. U. H. Huber, a. r. Mr. B. M. Bahlman, k. A. L. W. Seyffardt, lib. Jhr. Mr. J. Roëll. lib. Mr. J. H. L. Haffmans, k. Mr. A. Goeman Borgesius, lib. J. M. L. H. Clercx, k. Herstemming: Mr. D. de Ruijter Zijlker, lib. D. R. Mansholt, rad. ZAANDAM. W. de Meijier, lib. ZEVENBERGEN. Van Nuuen. k. ZWOLLE. Mr. A. baron van Dedem, a. r. ALKMAAR. ALMELOO. AMERSFOORT. APELDOORN. ARNHEM. ASSEN. BREDA. DELFT. DEVENTER. DORDRECHT. EDE. ELST. ENSCHEDE, GOUDA. GRAVE. GRONINGEN. GULPEN. HAARLEM. HARLINGEN. HELMOND. 'S HERTOGENBOSCH. HILVERSUM. HOORN. KAMPEN. LEIDEN. LEEUWARDEN. MAASTRICHT. MEPPEL. NIJMEGEN. OOSTERHOUT. ROERMOND. ROTTERDAM. SCHOTERLAND. SITTARD. SLIEDRECHT. SNEEIt. STEENWIJK. TILBURG. UTRECHT. VENLOO. VEENDAM. WEERT. WINSCHOTEN. LEGER EN VLOOT, De 2de luitenant A. H. W. J. Boom van liet 4de regiment vesting-artil lerie te Helder is als adjudant overge plaatst bij de compagnieën van dat reg. te 's Hage. ONDERWIJS. Voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Yragender, gemeente Lich tenvoorde, de iieerenH. G. Sieverding, te Amsterdam; G. Terra, te Leeuwarden, en H. Van Eek, te Haarlem. ViSSOHERIJ. IJ muiden, 1 Maart. Heden kwamen van de korvisscherij binnen: 5 loggers, de sloepen wWillem de Zwijger*, sch. J. v. d. Hoek, met 60 lev. en 60 doode kabelj., 11 lengen, 9 punt rog en 400 schelv., en ^Maria Cornelia", sch. W. v. d. Hoek, met 40 lev. en 40 doode kabelj., 9 lev. en 14 doode lengen, 16 punt rog, 5 ben vleet en 750 schelv., terwijl door 1 korder 20 mandjes kl. schol en door trekkersbooten 38 tal haring werden aan gevoerd. Lev. kabelj. gold ter afslag f 2.10, doode id. fl.65, lev. leng f3.40 a 3.45, doode id. f2.50 per stuk, rog f 11.50 a 13 per punt, vleet f 23.50 per ben, schelv. f 40 a 40.50 het honderd, kl. schol 1 4.25 f4.70 per mandje en haring f23 a .50 per tal. met besomming van f 150 tot f250; 10 bomschuiten, met besomming van f 10 tot f120; 8 schokkers, met besomming van f 15 tot f35; 4 Engelsche kotters, met besomming van f120 tot f300; en van de beugvisscherij 4 Holl. sloepen, met besomming van f 350 tot f 1300. Prijzen: tarbot f8 tot f 14, gesorteerde tong 45 tot 65 c. per stuk, Engelsche tong f80 tot f90 per kist, schol f6 tot f 16 per 50 kilo, levende kabelj. f 1.70 tot fl.90, doode idem f 1.25 tot fl.40, lev. leng f4 tot f5, doode idem f 3.25 tot f 3.75, ijlbot f20 tot f25 per stuk, schelvisch sloepen f40 tot f43.50 per groot honderd: Nieuwe diep, 6 Maart. Heden kwamen van de groote vissckerij binnen hiw i: i, i). Te ruim middernacht van Brunswijk vertrokken, kwam Z. K. H. Prins Albrecht van Prui sen Dinsdagmiddag: te 12 uren per salonwagen te Voorburg aaD, ver gezeld van een vrij talrijk gevolg. De Prins reed door het met vlag gen versierde dorp naar zijn buiten goed. Z. K. H. zal waarschijnlijk Vrijdagmiddag te 5 uren Voorburg weder verlaten. De Holl. IJzerenSpoor- wegmaatscbappij heeft al hare amb tenaren, die kiesbevoegd zijn, in de gelegenheid gesteld naar het stem bureau te gaan. De heeren Gebr. Schol- ten Co. en H. B. Scholten te Almeloo hebben het volgende open baar gemaakt Aan ome Landgenooten'. De heer Van .Marken te Delft heeft, na een bezoek, aan onze ge meente gebracht, gemeend, partij te moeten trekken tegen ons, in het tusschen onze werklieden en ons ge rezen geschil, en doet daarom een beroep op Uwen weldadigheidszin, alvorens de motieven voor zijn ge voelen kenbaar te maken. Ofschoon wij in de verste verte geen invloed weuschen uit te oefe- neu op de werken uwer weldadig heid, meeuen ook wij van onze kant ons gerechtigd tot een beroep op uw gevoel van rechtvaardigheiddoor U te verzoeken geen partij te kie zen, voordat de door den heer Van Marken toegezegde motiveering en onze weerlegging daarvan bekend zal zijn. Wij vinden te meer grond voor dit beroep door de zonderlinge en oppervlakkige wijze, waarop ge noemde heer V. M. in deze is op getreden, door zijn vertrouwelijken omgang en persoonlijke vriendschap- verhouding met de leiders der so ciaal-democraten (ook de leiders der werkstakers) en door zijne o. i. ge heel onbewezen bewering, dat de meerderheid onzer goedgezinde bur gerij het door hem in zijne adver tentie uitgedrukte gevoelen zou deelen. Het gerechtsho te Am sterdam heeft bevestigd het vonnis der rechtbank, waarbij mr.Dumoulin, ad vocaat-procureur, veroordeeld werd tot een jaar gevangenis wegens ver duistering van gelden. De dienstbode van den slachter V., Prinsengracht hoek Rozengracht te Amsterdam, was Zondag bij bet afwezig zijn van den slachter en zijne vrouw, belast met de zorg van den zuigeling. Bij hunne terugkomst vonden zij het onverzorgd achtergelaten, de ladc-n eu kasten opengebroken, en eene som gelds werd vermist. De meid was per spoor naar Rotterdam ver trokken. doch is door de politie op gespoord en naar Amsterdam over gebracht. Men schrijft ons uitHil- versum Was het reeds eenige dagen verre van rustig in de zanderijen onder deze gemeente, heden middag was het daar een tooneel van verre gaande woestheid en vernielzucht. De erfgooiers, ontevreden over de verdere afzanding door de Holland- sche spoorweg-maatschappij, hebben een gedeelte der rails opgebroken, vervolgens deden ze negen en der tig zandwagens derailleeren en ver brijzelden de stalen bussen. Toen de inspecteur van politie, vergezeld van twee rijksveldwach ters, in de zanderijen aankwam hadden de daders zich reeds ver wijderd' Met bezorgdheid ziet men verdere gewelddadigheden tegemoet, aangezien de gemoederen in hevige gisting zijn. Had men mogen verwachten dat op dezen gewichtigen dag nie mand der kiezers zich aan zijn bur gerplicht zou onttrekken, toch heb ben een honderdtal stemgerechtig den nit deze gemeente het niet de moeite waard geacht hun biljet in te leveren. Slechts 54-5 van de 650 stemmen zijn uitgebracht, niettegenstaande door beide partijen alles tn het werk werd gesteld de kiezers ter stembus te doen opgaan. Vanwege de «Vrij zinnige Kiesvereeniging» werd me nig oudje ot zwakke per rijtuig naar het gemeentehuis vervoerd. Dezer dagen werd teHil- versum algemeen het gerucht ver spreid, dat het «Leger des Heils» een aanval op Hilversum wilde doen. Met zekerheid kan worden gemeld, dat tot nog toe geen aanval te wachten is, en dat de oorzaak van het gerucht alleen moet gezocht worden in het venten op de open bare straat van de Heilsoldaathet orgaan van het Heilsleger, j Eene 5 6-jarige vrouw, die eenigen tijd in het gasthuis te Utrecht had doorgebracht, en naar hare woonplaats, Hilversum, terug keerde, werd bij hare aankomst al daar, dood in den spoorwaggon ge vonden. Hare kinderen waren aan den trein, om hunne, naar zij meen den, herstelde moeder af te halen. Van de 731 kiezers te Zaandam hebben er 547 van hun stemrecht gebruik gemaakt. Als bewijs, dat de winter van 1887/88 buitengewoon streng wa«, kan het feit dienen, dat Dins dag 28 Februari jl, sleden met vol le oliebevrachting over het ijs door de groote sluis te Zaandam zijn ge gaan; dit feit, hoe eenvoudig het schijnt, heeft zich in den leeftijd van het Zaandam bewonende ge deelte der menscheid niet voorge daan. Met vier spelden heeft men san het publicatiebord der ge meente Ilellevoetsluis een met pot lood geschreven manifest aan de kiezers gehecht. Het luidt woorde lijk aldus: ach gemeenten Van Hellevoet- sluis Kiest dau geen Beli als kind op dat gods toorn worden afgewend G. J Goekoop Maart laat het van boven van den god onzer voor Vaderen komen laat daar toe al middel In gods hand Mr. T. h. heemskerk toe diens- baar zijn DeHaagsche kookschool ondervindt in meer dan één opzicht veel sympathie. Worden de cursus sen druk bezocht en nemen de aan vragen tot plaatsing dagelijks toe, het zijn vooral de practische les sen, die reeds door een veertigtal leerlingen, waaronder verscheide ne gehuwde dames, worden bijge woond. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur meldde zich bij den portier van het Koninklijk paleis in het Noord-Einde te 's Hage een jonge en goed gekleede man aan, die verlangde den Koning te spreken. De portier, die juist een ander persoon te woord stond, verzocht den bezoeker even te wachten, doch deze maakte van een onbewaakt oogenhlik gebruik om een glazen vestibuledeur te openen en onaange diend de trap op te loopen. De portier achtervolgde den las- tigen bezoeker en bracht hem naar de vestibule terug, waar hij zich echter losrukte en met een loopje, de vuisten voor de oogen houdende, door de glazen deur sprong. Spoedig had men den man weder in handen. Het bleek dat hij zich onbegrijpelijkerwijze niet gekwetst had op de vragen tot hem gericht weigerde hij evenwel te antwoor den. De politie, in der haast geroepen, bracht den indringer near het com missariaat, waar eveneens weigerde op te geven wie hij was en wat hii verlangde. Een onderzoek bacht aan het licht, dat men met een waanzinnige te doen bad, een jongeliDg van goeden huize daar ter stede, die reeds geruimen tijd malende is en dien men thans in een ziekeninrichting zal plaatsen. Dinsdagvoormiddag wer den door den voorzitter van het stembureau te Scbeveningen, be staande uit de heeren dr. Wolter- beek Muller, A. Hoogenraad en B. L. Loeff, de artikelen uit het Straf wetboek, handelende over de ver kiezingen, onder de aandacht der aanwezigen gebracht, omdat enkele kiezers meenden, dat er van om- kooperij in de zaal sprake was. Niettegenstaande onte bare malen in de dagbladen tegen de zoogenaamde kwartjesvinders werd gewaarschuwd, is Zondag een buitenman in een tapperij buiten Tolsteeg te Utrecht toch weer het slachtoffer geworden van zulke per sonen, aan wie hij naar zijn zeg gen ongeveer f 400 heeft verloren. Reclame. In de Nijm. Cl is te lezen Kiezers 1 Zoute vingers. Zoute bollen. Door het geheele land is eenparig door alle Kiesverenigin gen aangenomen dat bij de Klare, bij de Pommerans, bij de Port, bij de Madera, bij de Klare met suiker, bij een Advokaatje Zoute vingers onmisbaar zijn. Dagelijks versch te verkrijgen bij (volgt bet adre6.) En in bet Utr. Daahlad van Maan dag. Kiezers waakt Idenkt om uwe belangen maar eet vooral tête pressée (preskop), de zoo gunstig bekende Haagsche Leverworst en superfine Rookworst, van (volgt 't adres) P.S. Voor niet kiezers is boven staand ook verkrijgbaar. Te Goes gingen Dinsdag twee oudjes van 89 en 84 jaren per gerij hun kiezersplicht vervullen. De oudste was voor het eerst van zijn leven voor zulk een taak ge roepen. Ondanks de herhaalde drie mannen in de schaduw der katoenboomen verborgen waren. Nadat deze voorzorg in geval van de een of andere ge beurtenis genomen was, werd de boot op den oever ge trokken en niet zonder moeite door de geheele bende te midden van het hooge gras overgedragen, waarna men haar zorgvuldig bedekte, zoodat zij voor ieders oogen ver borgen was. Bloedhond plaatste vervolgens twee Indianen op de oevers der rivier op schildwacht; daarna verspreidde hij de anderen van afstand tot afstand in de vlakte, met bevel de aan komst der bondgenooten, die hij verwachtte, te bewaken. Vervolgens hield hii zich bezig met de uitvoering van het plan, dat hij ontworpen had. Na de kleeding der Papagos-Indianen te hebben afge legd en zich gestoken te hebben in bet gewaad eens blan ken, wierp bij zijne karabijn over den schouder en sloeg de richtiDg in naar het Bisonmeer. Het was de zevende dag sedert zijn vertrek van dezelfde plaats, waar don Augustin nauwelijks aangekomen was, toen hij haar verlaten had en bloedhond wist dat de laatste voorbereidselen voor eene jacht op wilde paarden, zoowel als de tijd, noodig om de gevangen paarden door honger te temmen en mak te maken voor de jagers, ongeveer een tiental dagen vereischten. Toen hij zich dus naar het meer richtte, waarom de Mexicanen gelegerd waren, was de metis er zeker van hen er nog te vinden. Zoodra hij dan ook de vlakte achter den rug had en eenige oogenblikken in het bosch was voortgegaan, trof het gehinnik van paarden en het verward gerucht van menschenstemmen zijne ooren. Thans ging hij vrijmoediger voort. Zijne karabijn werd over den schouder in den draagband gehangen en geen zorg meer dragende om zijne komst te verbergen, schreed de metis met vasten tred evenals een weikelooze jager fluitend voorwaarts naar de plaats van waar zich het ge luid deed hooren. Daar evenwel niemand zijne nadering opgemerkt had, kon hij, toen hij op eene opene plaats in het bosch gekomen was, vanwaar hij allee kon zien zonder zelf opgemerkt te worden, niet aan het verlangen weer staan, om te onderzoeken, hetgeen onder zijne oogen ge beurde. Eensklaps overtoog eene sombere wolk het gelaat van den metis. Een half dozijn gezadelde paarden scheen een na'bijzijnd vertrek aan te duiden. Met fluweel en gouden en zijden borduursel versierd, verrieden drie dezer paarden, dat zij voor de meesters bestemd waren. Spoedig evenwel helderde het gelaat van den metis weer op. De zijden tent van dona Rosario en die van den haciendero stonden nog overeind; de muilezels graasden nog vreedzaam op eenigen afstand en de pakzadels, de veldtenten en alle bagage stond met zorg niet ver van de tenten gerangschikt. Het was dus waarschijnlijk slechts een wandelrit in de omstreken of langs de oevers der rivier, misschien eene jacht op het hert, waarin de blanken verstrooiing gingen zoeken. Op de stem van haar vader die gelaarsd en gespoord uit zijne tent trad en gereed stond om te paard te stijgen, verscheen inderdaad weldra Roearita op den drempel barer hemelsblauwe kleine tent. Het wilde oog van den metis, dat slechts gewoon was om Iudiaausche schoonheden te aanschouwen, flikkerde onder zijne zwarte wenkbrauwen en eene duivelsche vreugde schitterde op zijne gebronsde trekken; het toevoel ging hem begunstigen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2