UITSLAG DER VERKIEZINGEN gaankunne studiën zullen dus langer duren. Voor de leerlingen, die de g e k e e 1 e dagklasse onzer school bezoeken, is liet programma, zooals van zelf spreekt, meer uitgebreid en worden de vakken, die hoofdzakelijk op ket gebied der kunst nijverheid betrekking hebben, als graveurs, ornamentale beeldhouwers, litkografen en decoratieschilders, alsook ket kuustnaald- werk, practisck onderwezen. Vooral voor de decoratieschilders, waar onder hoofdzakelijk ornamentale decora tieschilders bedoeld worden, is het prac- tisch onderwijs op de avondklasse moeilijk toe te passen, ten eerste wijl de tijd zulks niet toelaat, en ten anderen, omdat het met-kleuren-werken bij kunstlicht voor deze leerlingen geene gunstige resultaten oplevert. In het algemeene programma onzer school, dat voor belangstellenden gratis te verkrijgen is, is de leergang voor de ver schillende kunstuijverheidsvakken, alsook voor het kunstnaaldwerk, nader om schreven. Wanneer belangstellenden onze school met een bezoek willen vereeren, houden wij ons ten zeerste aanbevolen. Hiertoe gelieve men zich te vervoegen bij den directeur, die altijd gaarne bereid is den bezoekers alle verlangde inlichtingen te verstrekken. De Directeur der Teelcenschool .- Ed. von SAHER. De Commissie voor de Teelcenschool-, A. KRUSEMAN, Voorz. S. J. Graaf v. LIMBURG STIRUM. H. J. SCHOLTEN. E. W. van EEDEN. A rrondissemcnts-Kechtbank te haarlem zitting van 8 Maart 1888. G. R., Haarlem, koopman, beschuldigd van tusschen 25 en 26 Februari kippen te hebben weggenomen, toebehoorende aan C. Wesseliug. Get. A. Wesseling, onder Zardvoort, landbouwer, verklaart dat hij bekl. ont moette aan het Tolhek tusschen 1 en 2 uur, hem heeft achtervolgd en hein aan het kippenhok hoorde rammelen. Get. heeft hem toen gegrepen en met zijn vader ge bracht naar Zandvoort. Bekl. zegt dat hij niet aan het Tolhek geweest is en dat hij in het kippenhok wilde gaan slapen. I)e verdediger vraagt of get. weet, wat er in den tijd, toen hij weg was, met het slot is gebeurd. Get. zegt dat het gesloten was toen hij heenging. C. Wesseling, Zandvoort, deelt mede dat zijn zoon hem heeft geroepen en dat zij bekl. samen naar Zandvoort hebben ge bracht. Get. J. v. d. Velden verklaart te zijn geroepen door A. Wesseling, om te zien dat het slot geopend was. Get. S. Behrens, Zandvoort, gem. veldw., heeft bekl. overgenomen van de beide Wesseliugs. Bekl. gaf hem allerlei tegen strijdige verklaringen. Bekl. had twee sleu tels in den zak, waarvan een op het hok paste. Bekl. blijft ontkennen, dat bij stelen wilde. He subs. off. van just, requireert ge v. van 3 jaar. De verdediger stemt niet in met de hulde van liet O. M. aan A. Wesseling. Zijn optreden was te vroeg, er is daardoor niets bewezen. Het was niet onmogelijk dat bekl. uitging om zonder geld kippen te koopen, hij kon ze tegen rembours toegezonden krijgen. Het onderzoek aan de kalkovens is niet juist, men moest meer rechts zoeken, naar Zilk toe. Uit niets is bewezen dat hij de deur heeft opengemaakt, zelfs is niet gebleken dat het deurtje was gesloten. De verdediger concludeert tot een veel lichtere straf. Na re- en dupliek wordt bepaald dat de zaak tot heden over 14 dagen wordt geschorst tot oproeping van de vrouw vau Wesseling, die het kippenhok geslo ten heeft. Het verzoek van den verdediger om bekl. inmiddels op vrije voeten te stellen wordt door de rechtbank toegestaan. J. K., veekooper, beschuldigd van tusschen 11 en 12 Eebruari diefstal te hebben gepleegd bij E. Kors en diens stiefvader. Ernst Kors, landbouwer te Schooten, vond een kist opengebroken op een ka mertje van den zolder. Hij heeft vermist uit een portemonnaie een bedrag van f 8 een gouden sigarenpijpje en een gouden remontoir-horloge, 2 bankbiljetten van f 60 een van 50, een van f40 en een goud tienguldenstuk. Beklaagde bekent volmondig. Get.C.Aardenburg, landbouwer te Schoo ten, bevestigt de verklaring van den vo- rigen getuige. Get. Koster, brigadier bij de rijks-vald- wacht, heeft het gestolene in een kost huis te Rotterdam in beslag genomen. De subs. off. v. just, requireert veroor deeling tot 4 jaar gev. Verdediger mr. A. Kist acht de straf wat zwaar. Beklaagde heeft vroeg vader en moeder verloren, niemand stelde be lang in hem. Die f 2200 is in korten tijd verdwenen doordat hij niet slim was in zijn vak, den veehandel. Ook zijn beken tenis is een lichtpunt. Ik weusch u met nadruk hierop te wijzen dat het hier familiediefstal betreft, die in bijna alle beschaafde landen alleen een civiele actie ten gevolge heeft, en geen strafdelict. Ik beveel derhalve den be klaagde iu uwe clementie aan. Het aantal stemmen in 't kiesdis trict Haarlemmermeer uitgebracht, bedraagt 3169. Van onwaarde 25. De stemmen waren aldus verdeeld: Reekers (k.) 1300, Bultman (lib.) 978, baron v. d. Borch v. Verwolde (a. r.) 854. LEGER ïU VLOOT. Door de remonte-commissie zijn in prov. Groningen 39 paarden aangekoekt, allen trekpaarden voor de bereden artil lerie, voor f22.085. De hoogst bestede prijs was f625 de laagste f450, gemid deld f566 per stuk. Verleden jaar was de gemiddelde prijs in die provincie f 590. De bij het 2e regiment huzaren be noemde ritmeesters L. Bolle en W. B. Slot boom krijgen resp. het commando over het 4e eskadron te 's-Bosch en het depot- eskadron te Haarlem. In verband met de dezer dagen te ver wachten promotie bij het wapen der ca- vallerio worden de ritmeester A. F. M. graaf van der Duyu, van het 2e reg. hu zaren, overgeplaatst van Haarlem naar 's-Bosch, en de ritmeester H. A. Snouck Hurgrouje, van 's-Bosch naar het 3e reg. huzaren te 's-Hage. i m wapenii; De rector-magnificus der Amsterdamsche universiteit heeft de aandacht der studen ten gevestigd op de laate koninklijke be- besluiten en ministerieele beschikkingen omtrent de vrijwillige en kostelooze oefe ning in den wapenhandel. De rector wijst op de voordeelen, die jongelieden, welke van hun zeventiende jaar tot aan den mi- litieplichtigen leeftijd dit onderricht ont vangen, als dienstplichtigen kuuuen er langen, en drukt de verwachting uit, dat vele studenten, die in de termen vallen, van die voordeelen gebruik zullen meken, Bij den pedel der universiteit bestaat gelegenheid zich voor de oefeningen te doen inschrijven. VEETEELT. In Holland's Noorderkwartier is thans de uitvoer naar het buitenland in vollen gang. In vorige jaren als proef aange vangen, worden thans door vele opkoopers, die in recktstreeksche betrekking met En geland staan, bijna al de pasgeboren kal veren in dat gedeelte vau Noord-Holland opgekocht, geslacht en in kisten van 12 stuks verpakt en per spoor daartoe in staat gesteld door de nieuwe spoorlijn MedemblikHoorn naar Londen en andere groote steden van Engeland ver zonden, om daar in de verschillende hal len gretige koopers te vinden. ran Leden voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. (Per Telegraaf FRANEKER. BERGUM. VEGHEL. WAALWIJK. MIDDELBURG. BERGEN OP ZOOM. LOOSDUINEN. Herstemming F. Lieftinek, lib. L. W. de Vries, a. r. O. T. Bosgra, a. r. B. R. F. Van Vlijmen, k. Mr. A. F. de Vos de Wael, k. Herstemming: Mr. C. Lucasse, a. r. Dr. J. M. Smit, rad. Herstemming: Maj. Wilkens, k. De Ram, 1. Herstemming: Mr. A. H. M. van Berckel, k. Jkr. Mr. Th. C. M. v. Doorn, lib. Herstemming S. van Velsen, a. r. Mr. E. J. J. B. Cremers, lib. Mr. F. J. M. A. Reekers, k. Herstemming J. H. D inner, a. r. Mr J. Mascheck, k. A. Scbimmelpenniuck, a. r. Mr. D. Engelberts, a. r. WIJK BIJ DUURSTEDE.Herstemming Dr. H. J. A. M. Schaepman, k. Mr. W. bar. van Goltstein, 1. Herstemming: Mr. J. A. N. Travaglino, k. Jr. mr. J. W. Boreel van Hooge landen, 1. J. T. Cremer, lib. A. Gildemeester, lib. Mr. J. G. Gleichman, lib. Mr. A. K. F. Hartogh, lib. B. H. Heldt, lib. Mr. A. Kerdijk, lib. Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, lib. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lib. Herstemming Mr. J. D. Veegens, lib. Mr. W. H. de Beaufort, lib. Mr. G. J. Goekoop, lib. ZUIDHORN. DRUTEN. KATWIJK. LOCHEM. ZUTPHEN. BEVERWIJK. AMSTERDAM. BRIELLE. VISSCHERIJ. IJmuiden, 7 Maart. Heden kwamen van de kordrisscherij binnen 2 loggers, met besomming van f170 tot f300, 30 schokkers met besomming van f 20 tot f40; 2 Eugelscke kotters, met besomming van f150 tot f250. Prijzen: tarbot f10 tot f 14, gesorteerde tong 50 tot 65 c. per stuk; schol f5 tot f 12 per 50 kilo. Nieuw ediep, 7 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen „Presto II", sell. Zwartveld, met 40 lev., 30 doode kabelj., 5 lengen, 1 heilbot, 53 punt rog, 9 ben vleet en 400 schelv.„Trio", sch. Wapenaar, met 60 lev.-, 45 doode kabelj., 5 lengen, 2 ben vleet en 100 schelv.„Johannes Cor nells", sch. Noordzij, met 80 levende-, 50 doode kabelj., 8 lengen 1 ben vleet en 300 schelv.; „Willem Schoon", sch. v. d. Hoeven, met 10 lev. kabelj., 3 lengen, 5 punt rog en 150 schelv. en „Pionier", soli., Wapenaar, met 14 levende, 20 doode kabelj., 3 leng, 1 ben vleet en 100 schelv., terwijl door 18 korders 50 tongen, 8 roggen, 2 steuren en 3 tot 10 mandjes kl. schol en door trekkersbooten 105 tal haring werden aangevoerd. Lev. kabelj. gold f2.20 a f2.35, doode id. f 1.35 a 1.70, leng f3.60 a f3.85, heübot f20 per stuk, rog f8.50 a ftl punt, vleet f 18.50 a f 22 per beu, schelv. f36 a f39 het honderd, tong 60 cent, reg 81 cent, steur f 19 per stuk, kl. schol f4.80 a f3.85 per mandje en haring f29.50 a f8 per tal. De kotter „Christine", sch. Smit, besomde voor 40 tongen, 40 bun- sehollen, 6 manden kl. schol en schar eu enkele kabeljauwe f 60. ARMENZORG. De zuivere opbrengst van de lezingen door de heeren M. J. Mees, van Haarlem, Justus van Maurik en Lamberts, van xAmsterdam, 18 Februari te Amsterdam in //Odéon" gehouden ten voordeele der kin dervoeding, is f424,69. Door eenige kinderen uit den gegoe den stand te Hilversum zal, ouder leiding van enkele aanzienlijke dames, een uitvoe ring gegeven worden vau het zangspe' //Asschepoester'L De opbrengst zal ten bate komen der kindervoeding. It I X X 15 N I. A X I). Het „Staatsblad" no. 26 bevat het kou. besluit vau 23 Feb., betreffende de lich ting der nationale militie van het jaar 1888. De gewone audiëntie vau den mi nister van Koloniën zal op Vrijdag 9 Maart niet plaats hebben. De heer Ph. van der Slev- den, ingenieur van 's rijks water staat, tot nu toe lid vau de Tweede Kamer, heeft verzocht weder in actieven dienst als ingenieur te worden hersteld. Dinsdagavond overleed te Arnhem op ruim 82 jarigen leeftijd, de heer C. J. baron van Tuvll van Serooskerke, ridder der orde van den Ned. Leeuw en com mandeur der orde van de Eiken kroon. De overledene was vroeger geruimen tijd voorzitter van het college van zetters te Amsterdam en de oudste kamerheer in buiten gewonen dienst van den Koning, in welke betrekking hij veelal, tij dens het verblijf van Z. M. ten paleize te Amsterdam, dienst deed. Sedert tal van jaren ingezeten van Arnhem had hij zich door zijne groote werkzaamheid en weldadig heidszin veler achting weten te verwerven. «Weet je wat», voegde Dinsdag een Amsterdamech kiezer, het wachten, om zijne stem uit ti brengen, moede, een buurman toe «weet je wat, laten wij samen heen gaanik stem toch op de liberalen en jij op de clericalendus, als wi beiden niet stemmen, blijft de zaa£ volkomen hetzelfde». De andere dacht er ook zoo over en beiden gingen heen. Een paai uren later treffen ze elkander weder, ieder met zijn stembiljet in de hand. voor de deur van het verkiezings- lokaal Intusschen hadden ze elkandei niets te verwijten, en glimlachend lieten zij hun biljet in de stembus glijden. (Tijd). Aan het stembureel tei stadhuize te Amsterdam, voorzittey de Burgemeester, is gisteren proces verbaal opgemaakt tegen een per soon, die een stembiljet kwam in leveren, hoewel hij zelf niet dt kiezer was ten wiens name hel biljet was gesteld. Naar h e t s c h o u w 1 o k a al in de cell, gevangenis te Amsterdam is het lijk eener vrouw overgebracht, die op den 2n dezer plotseling on gesteld geworden is, na het gebruil van een drank, haar door een on bekenden heer toegediend, en den volgenden dag, naar het Binnen gasthuis aldaar vervoerd, overledet is. De politie te Amsterdam mocht er in slagen, op den O. Z. Voorburgwal, in een buis, waarin gespeeld werd, eenige dobbelaars van 14- h 16 jarigen leeftijd te ar resteeren. De politie hield reeds se dert lang een oogje op dit huis, daar haar ter oore was gekomen, dat er. vooral door jongelieden, zwaar ge dobbeld werd. Men schrijft ons uit Hilversum De volledige uitslag der stemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Hilversum is volgt Aantal kiezers 3735, uitgebrachte stemmen 3053. Hiervan verkreeg Mr. Th. P. baron Mackay (antir.) 2148 stemmen en Mr. W. H. de Beaufort (lib.) 864 stemmen, zoodat de eerste met groote meerderheid is gekozen. Verder waren enkele stemmen uit gebracht op verschillende andere personen, o. a. één op baron Cacao van Weesp, waarmee de «uiige» kiezer hoogstwaarschijnlijk den be kenden cacao-fabrikant van Houten bedoelde. Bij de stemming ter be noeming van een lid der Tweede Kamer voor het district Zaandam zijn uitgebracht 2456 geldige stem men, volstrekte meerderheid 1229. Daarvan vereenigde op zich W. de Meijier (lib.) 1462, Mr. Th. Heems kerk Jz. (a. r.) 745 en dr. Vitus Bruinsma (rad.) 203 stemmen. Dinsdag werd te Za&n- dijk gekozen tot lid van den ge meenteraad, in de plaats van den heer T. Oly, de heer dr. J. Mulder. De uitslag dergemeen- teraadsverkiezing te Monnikendam iaherstemming tusschen de hee ren D. Costerus en G. Bark. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Tessel zijn 524 stemmen uitge bracht. Het grootste aantal stem men verwierven de heeren W. Mets Tz. en C. W. Bakker Jr., tusschen wie den 20n dezer herslemming i plaats vindt. laten ons op u en volgen u. Gij doet wel, - riep de onbekende, opmerkzaam met het oog den vierde sprong volgende, welken de laatste steen, dien hij over het water geworpen had, maakte. Ik hen tot uw dienst. Hierlangs, hernam hij, toen de door ziju krachtigen arm geworpen steen fluitend in den stroom weggezonden was. De trapper volgde toen de rivier stroomopwaarts in plaats van stroomafwaarts, zooals de bisonjager in zijne instructies had aanbevolen. De wandelaars volgden stilzwijgend den trapper gedu rende eenige honderden schreden, niet evenwel zonder dat zij zich verwonderden over den afsland, die de doorwaad bare plaats scheen te scheiden van het voetpad, dat zij ver laten hadden. Rosatita zeide niets, zij zette hare onderbro ken droomerijen voort, die het zacht geruisch van de riet planten in de rivier, de kreten der wulpen, die in de moe rassen vischten en alle die morgenstemmen die zich langs de groote rivieren doen hooren, in haar opwekten. De trappeur slaakte met korte tusschenpoozen drie zware, helklinkende tonen, die zijne toehoorders onwillekeurig deden rillen. Men zoude gezegd hebben, dat bet de schel klinkende en te gelijk rauwe kreten waren, die de Ame- rikaansche leeuw in de woestijn doet hooren. Alle verwijderde geluiden, zelfs de stem van de moe rasvogels, lieten zich thans niet meer hooren. De trappeur glimlachte over de verwondering der ruiters, daarna stond hij stil. Wij zijn aan de doorwaadbare plaats, zeide hij, ziedaar den Rooden Tweesprong. De rivier schijnt mij wel diep om op deze plaa's doorwaadbaar te zijn, merkte don Augustin op. Hare watereu zijn troebel en men ziet den bodem niet, antwoordde de trapper geruststellend. Daar bet niet billijk zou zijn, hernam hij, dat ik om Uwe Hoogheden aangenaam te zijn, genoodzaakt zou zijn tot bijna aan de knieën door bet water te gaan, zal ik aan een uwer de toestemming vragen aebter hem op te stijgen en ik zal u den weg wijzen, ofschoon een trapper al een heel droevige figuur op een paard maakt. Francisco stelde voor den gids achter zich op te laten zitten. De Amerikaan nam zulks aan eu zette zich niet zonder moeite achter op het paard. Nadat hij gezeten was, zeide hij Stuur uw paard thans recht voor u uit. Maar hetzij het paard vrees had, hetzij de hielen van den trapper het paard gevoelig in de lendenen sloegen, het weigerde voort te gaan en sloeg achteruit. Toen stak de trapper zijn linkerarm onder dien van Francisco en nam zelf den teugel in de hand. Het dier bleef weigeren. Plaats uw paard naast het onze, zeide de Ameri kaan tot een der andere bedienden, alzoo zullen de beide beesten elkander wederkeerig aanmoedigen. De bediende gehoorzaamde en, zooals de trapper ver zekerd had, traden de beide paarden in de rivier. Eensklaps deed zich achter de reizigers te midden der boomen een gelijksoortig gehuil hooren als dat hetwelk de trapper had doen hooren om de bevers te verschrikken. De verbazing door dat onverwacht voorval veroorzaakt, veranderde spoedig in stommen schrik. De metis, die, wij behoeven zulks niet te zeggen, nie mand anders was dan de gewaande trapper, antwoordde door een gelijksoortig huilen en zijn mes plofte tot aan het heft in den rug van den ongelukkigen Francisco, dien de ijzeren hand van Bloeihond uit den zadel lichtte, waarin hij zich zelf zette, terwijl de bediende met het hoofd om laag in het water viel. Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2