NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 10 Maart 1888. No. 1437. Wilhelm I, Keizer van Dnitschlanfl. HAARLEMS DAGBLAD ABOÏEEMENTSPBIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureea: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer laa. ADVERTENTIES: van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangere G. L. DJUBE Co., JOH. F. JONES, Sttcr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zooals wij reeds dezen morgen per bul letin hebben medegedeeld, is hedenmorgen te half negen uur de Keizer van Duitsch- land overleden. Zou het afsterven van een Vorst over een zoo groot en belangrijk rijk als Duitsch- land te allen tijde in gansch Europa een diepen indruk hebben gemaakt, in deu tegenvvoordigen politieke» toestand van ons werelddeel is het eeue gebeurtenis, waarvan de gevolgen moeilijk zijn te voorzien. Terwijl men toch liet graf voor den Keizer delft, ligt de Kroonprins in Italië zwaar ziek en geven de tegenstrijdige be richten van zijne geneesheereu grond tot de vrees, dat zijne toestand verre van hoopvol is. In de gespannen omstandig heden waarin gansch Europa verkeert, is derhalve het overlijden van den grijzen Vorst eene gebeurtenis van het hoogste Friedrich Ludwig Wilhelm, geboren den Jen Mi art 1797, is de tweede zoon van koning Friedrich Wilhelm III en koningin Louise. Op jeugdigen leeftijd trad hij ia krijgsdienst en ontving den vuurdoop in den veldtoeht van 1813 tegen Napoleon I. In 1829 trad hij iu het huwelijk met Maria Louise Katharina Augusta, dochter van den groothertog van Saksen-Weimar. Toen in 1840 zijn broeder den troon besteeg, kreeg hij als vermoedelijke troon opvolger den titel van «Prins van Pruisen". Eerst in 1861 evenwel werd hij met zijne gemalin Augusta te Königsberg tot Koning en Koningin van Pruisen gekroond. Aanvankelijk was zijn persoon niet be mind, daar hij niet zoo spoedig als men wenschte, de eenheid van al de Duitsche Staten tot stand kon brengen. Het bewijs daarvan was de moordaanslag, die in 1861 door zekeren Oskar Becker op den Koning werd gepleegd, zooals hij zeide omdat de Koning niet was opgewassen tegen de taak, om de eenheid van het Kijk tot stand te brengen. In 1862 benoemde de Keizer Karl Otto vou Bismarck-Schöuhausen tot Voorzitter vau het Kabinet, in 1864 bracht de oor log met Zweden den Pruisischeu wapenen nieuwe lauweren. Maar de groote aanleiding totDuitsch- land's eenheid is de oorlog met Oosten rijk in 1868 geweest. Toen de keizer zijn volk onder de wapens riep, ontwaakte overal de geestdrift en werden de eerste overwinningsberichteu met een ongeloofe- lijk enthousiasme ontvangen. Na het slui ten van den vrede werden Sleeswijk-Hol- stein, Hanover, Hessen-Kassei, Nassau, Frankfort aan de Main, Hessen-Homburg enz. bij het Koninkrijk Pruisen ingelijfd, terwijl de Zuidduitsche Staten een of- defensief verbond aangingen en ook alle Staten ten Noorden van den Main, be halve Limburg en Luxemburg tot den Duitscheu bond toetraden. Zoo was dan ontstaan het verbonden Duitsche Rijk. Welke kracht dit bezat bleek schitterend, toen in 1870 Frankrijk aan Duitschland den oorlog verklaarde. Den 2en Augustus 1870 vielen de eerste schoten bij Saarbrückeu en reeds een maand later was de Fransche keizer ge dwongen zich te Sedan met een groot leger over te geven. In weerwil van zijn hoogen leeftijd maakte de Keizer een groot gedeelte van den veldtocht persoonlijk mede en ge troostte zich de vele vermoeienissen en ontberingen met groote volharding, en het staat vast, dat hem niet alleen een be langrijk deel der verdienste van dezen veld tocht toekomt, maar ook dat zijn tegen woordigheid zijn leger niet weinig heeft bezield en gesterkt. Zoo was het dus niet te verwonderen, dat den grijzen leger-aanvoerder op den 18en Januari 1871 in het slot te Ver sailles door de vertegenwoordigers der Duitsche Staten en vrije steden de Keizer lijke waardigheid werd aangebodende keizerskroon over het vereenigde Duitsche Rijk. Keiaer Wilhelm was door en door mi litair, maar hij was meer dan dat. Hij was bezield «met eene volharding, een ijver en nauwgezetheid, die een voorbeeld voor vele jongeren zijn. Naast zijne min zaamheid en ongeveinsde vriendelijkheid jegens allen met wie hij in aanraking komt, is het juist deze onvermoeide werk zaamheid, dat strenge plichtbesef, dat de harten zijner onderdanen voor hem heeft gewonnen en eerbied afdwingt, ook aan hen die zich met zijne begrippen omtrent de verhouding van Vorst en volk niet kunnen vereenigen." Wie weet niet dat het Duitsche volk zijnen «Heldenkaiser" op de handen droeg, dat de gansche natie van zijn geboorte dag een algemeene, enthousiaste feestdag maakte, dat zich tal van inwoners der hoofdstad dagelijks voor het paleis verza melden, om den grijzen monarch op een vast uur aan zijn venster te zien. Het Duitsche volk heeft in hem een uitstekend burger, een warm patriot, een rechtschapen vorst verloren. Dat het Duitsche volk weene over zijn dood Mannen v. Beteekenis jaargang 1884 ofl. STADSNIEUW S. Haarlem, 9 Maart. Van wege het ministerie Tan Waterstaat, Handel en Nijverheid werd Donderdag aan het gebouw van het Prov. bestuur alhier aan besteed het driejarig onderhoud van de Ooster-buitenhaven te Medem- blik; raming f2000. p. j. Van de 4 inschrijvingsbiljetteu was dat van J. van Gijzelaar te Medemblik het laagst: voor f2120 p. j. Met ingang van 1 Mei is eervol ontslag met aanspraak op pensioen verleend aan J. van Beresteiju, be lastingontvanger alhier. Den liefhebbers van hetFransch Tooneel wacht Maandag a. e. weder een groot genot. De beroemde so- ciétaire derComédie Franjaise, Mme. Marie Favart, zal hier ter stede optreden in «l'Aventurière», van Emile Augier. Twee omstandigheden wettigen onze verwachting, dat deze voor stelling een druk bezoek zai heb ben. Mme. Marie Favart is eene kurstenaresse van gevestigden naam en «l'Aventurière» is een tooneel- stukdat wegens zijn boeienden inhoud, een grooten toeloop over waard is. Daarbij komt nog dat Mme. Favart wordt terzijde gestaan door de beste krachten van Pa- rijsche theaters. Moge men zich niet onbetuigd laten Als een bewijs, dat het ijs in de Ringvaart van Haarlemmermeer nog eene aanmerkelijke dikte heeft, kan gelden, dat terwijl de stoomboot van de directie «Carsjens» bezig was het stuk te loopen, er personen waren, die langs het door de boot gemaakte slop liepen. De dienst van Haarlemmermeer naar Amsterdam is waarschijnlijk hersteld. Het ijs in de Hoofd- en Kruis vaarten van Haarlemmermeer is dank zij de werking der machines, geheel opgeruimd. LETTEREN EN KUNST. Bij de ;umsta;u\de uitvoering der Wag- ner-Vereenigiog te Amsterdam zullen, be halve Ernst van Dijck, medewerken, mej. Pauline Mailhaic van de opera te Karls ruhe en Blauwaert. Behalve de tweede helft van het eerste bedrijf van Tristan uud Isolde zullen stukken uit Lohengrin, Walküre en Meistersinger worden uitge voerd. Zoudag zullen in het gebouw ran K. en W. te Utrecht afgevaardigden ver- iDgekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. Uit Haarlemmerliede wordt ge meld: Woensdagmiddag is de zes tienjarige schipperszoon C. De K., die om den kortsten weg te nemen het ijs overliep, in de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder geraakt en jammerlijk verdronken. van gemengde zangvereemgingen in ons land, die geen leden zijn of een afdeeling vormen der Maatschappij t. b. d. Toonkunst. Het doel is de bespreking om elkander wederkeerig kosteloos, of tegen een kleine vergoeding, muziek te leenen. Hat initiatief daartoe is genomen door het bestuur der gemengde zaugvereeuiging te Hoorn. Er zijn 1456 werken ingezonden op de kunsttentoonstelling te Weene». Inhoud "Holla n d s c h e Lelie" no. 36De Kookschool. Muziek. Ely, de hond van de brandweer. De hond en de louis d'or. Lafontaine. Brieven van Maxime. Vervolg roman. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 8 Maart. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Willem Beukelszoon", sch. Struis, met 40 doode kabelj., 4 lengen, 23 punt rog, 4 ben vleet en 100 schelv., terwijl door 11 korders 2 tot 15 mand jes kl. schol en door trekkersbooten 73 tal baring werden aangevoerdkabelj. gold ter afslag f 1.35, leng f 2,25 per stuk, rog f7,50 per punt, vleet f 12 per ben, scbelv. f35 het honderd, kl. schol f3.85 a f4.30 per mandje en haring f8.20 a f 14.80 per tal. LAND- EN TUiNBQUW. Men schrijft uit Asseudelft In de jongste vergadering van onze afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw werd geconstateerd, dat de raadgevingen van dr. Louis Mulder, in eene vorige bijeenkomst, reeds vrucht dra gen. Door bemiddeling van het afdeelings- bestuur werden eenige hoeveelheden der door dien spreker aanbevolen hulp-mest stoffen, met name «superphosphaat," aan geschaft, waarmede een tiental belang hebbenden, de een grootere, de ander kleinere oppervlakten grond, bij wijze van proefneming, zullen bemesten. Alge meen ziet men met belangstelling de re sultaten te gemoet. B N N E N L A N D. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen bracht Woensdagmiddag een bezoek aan HH. MM. den Ko- niDg en de Koningin. Naar men verneemt heeft mr. A. Quaestias, in October 1887 te Groningen overleden (wiens prachtige kunstverzameling van gravures enz. en penningkabinet in eigendom overgaat aas het Friesch Oudheidkundig Genootschap), de buitenplaats Sch atzen burg r te Dr on rijp, waar hij het grootste deel zijns levens woonde, met het gansche meubilair, schilderijen enz., benevens drie boerenplaatsen en twee huizen, bestemd voor eene in dat dorp ge vestigde stichtiDg «Vredenhof». Dit is eene soort van proveniershuis, gelijk de St. Anthonie-gasthuizen te Leeuwarden en Bolsward. Aan het stembureau op het Stadhuis te Amsterdam, voor zitter de burgemeester, verscheen een persooD, die op de tot zesmalen herhaalde vraag, of hij zelf de kiezer was, wiens biljet hij inleverde, dit volhield, doch eindelijk door de ben viel, dat hij het biljet op straat had ontvangen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Op zijne poging tot misleiding staat een straf van een jaar cellulair. (IV. v. N.) De koetsiers van der ij- tuigen der radicale kiesvereeniging «Amsterdam» te Amsterdam, droe gen rosetten met de Nederlandsche kleuren; en de rijtuigen zelf waren beplakt mtt de portretten van de heeren Vitus Bruinsma en Gerrit sen «Burgerplicht's» koetsiers droe gen oranje-kokardes. Men s c h r ij f t ons uit PI i 1- versum: Omtrent het overlijden der 56- jarige vrouw, gedurende haar ver- PHUIÏiIiBTO xsr. 1771 LXVII» HOOFDSTUK. De boode ïweespbong. De metis wierp zijne karabijn achter zich in het hooge gras van den oever; met de eene hand greep hij den teu gel van het paard naast het zijne, deed het steigeren en op het oogenblik waarop de tweede bediende de stijgbeu gels losliet, trof de arm van den metis hem doodelijk en deed hem naast zijn makker rollen. Dat alles was zoo snel in zijn werk gegaan, dat de se nator en de haciendero den tijd niet hadden gehad om zich tot tegenweer gereed te maken en reeds hadden acht In dianen, door het signaal van Bloedhond gewaarschuwd, zich op hen geworpen, hen van het paard gesleept en me degevoerd in het hooge gras dat den oever bedekte. Alleen de derde bediende had op het gezicht der wilde krijgers zijn paard in het midden van den stroom gedreven die hem meesleepte, want de doorwaadbare plaats was ver van daar, toen op de stem van den metis een schot uit de struiken van den tegenoverliggeuden oever weerklonk en hem in de rivier deed buitelen. Wat Rosarita aangaat, op het oogenblik waarop een In diaan zich in de rivier stortte om zich al zwemmende van het paard zonder ruiter meester te maken, viel het onge lukkig kind, bleeker dan de waterlelie van het Bisonmeer, met starende oogen, half geopenden mond als die van een albasten standbeeld, zonder dat een enkele kreet aan hare gepreste borst konde ontsnappen, van het paard en werd in de armen van den gewaande trapper medegevoerd. Te midden van dezen plotseliugen overgang van het leven tot de gevoelloosheid, meende zij echter een anderen angstkreet te hooren; de wind voerde haar de laatste letters van haar naam toe. Die stem was niet die van haar vader; het was de klank van eene welbekende en vooral zoo dierbare stem, die gedurende eene seconde in hare ooren weerklonk, gelijk de echo uit een verwijderde wereld. Ik dank u, mijn God, lispelde zij met de snelheid der gedachte in het diepst van haar hart, gij hebt ge wild, dat het zijne stem was, die ik het laatst in deze we reld zou hooren.... De k-eet was inderdaad van den anderen kant der rivier opgestegen, waar de oude renegaat en een Indiaan den ongeiukkigen Fahiaan in het oog hielden. LX VUL HOOFDSTUK. EEN HACHELIJK OOGENBLIK. Stevig geboeid gelijk Fabiaan, die slechts door de breedte van den stroom van hen gescheiden was, waren de beide gevangenen nauwelijks te midden vaD het dichte gras ge dragen, waar de metis de nog steeds bewustelooze Rosarita naast haar vader had neergelegd, of een der Indianen kondigde stroomopwaarts een breede stofwolk aan, die door niemand anders veroorzaakt werd dan door de komst van Zwarten Vogel en zijne bende. De kreten Zwarte Vogel, Roode-Hand, Bloedhond stegen weldra van beide kanten op en in een oogwenk wierpen zich de bondgenooten van den metis, alsof zij eene woe dende charge wilden uitvoeren, in galop vooruit onder het uiten van een duivelsch gehuil; daarna opende zich het escadron, beschreef in snellen rit een cirkel rondom Bloed hond en zijne Indianen, en in een oogenblik stond ieder paard plotseling stil en onbeweeglijk op zijue sidderende beenen. Eene diepe stilte was op dat gewoel g-evolgd. Zwarte Vogel naderde den metis, dien hij ondanks zijne vermom ming aanstonds herkende en met eene houding van rus tige en fiere majesteit reikte hij den zoon van Roode-Hand de hand. De Indiaan, zoon van een blanke, wacht zijn bond genoot, zeide deze laatste. Is het heden niet de derde zon? sprak hierop de Zwarte Vogel. El-Mestizo heeft zijn tijd ten nutte gemaakt,

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1