BUITENLA NB. Leuthold. GEMENGD NIEUWS. JX. 3EÏ. X DAMPROBLEEM No. 5. Donderdag viel te Ber- gen-op-Zoom een muur omver met de daarop rustende verdieping, ten gevolge van het verhouwen van een aangrenzend huis. Een 91 jarig grijsaard, de heer Damen, die bij de kachel een pijp zat te rooken, werd onder het puin bedolven en verkeerde eenigen tijd in een levensgevaarlijken toestand. Door de ijverige pogingen van werklieden en toegestroomde buren, werd de oude heer spoedig uitzijn henarden toestaud verlost en tot aller verbazing levend te voorschijn gebracht. De toestand van den heer Damen is redelijk wel. Als een staaltje welk een eigenaardig begrip sommige der nieuwe kiezers van hunne pas ver kregen rechten hebben, kan het navolgende dienen, dat Dinsdag jl. in eene der gemeenten van Overijsel plaats vond. Even voor vieren komt nog een hoertje de zaal met groot geweld binnen, krijgt eenen stoel, gaat bij den voorzitter van het stembureau zitten en wil deu heeren vertellen, dat hij «zoo'n gedrukten breef hèf ontvangen.» Na lang zoeken komt de oproepingsbrief met stembiljet te voorschijn. De voorzitter maakt er hem intusschen opmerkzaam op, dat hij het stembiljet moet invullen en in de bus doen. Een partijgenoot van hem, mede ter stembus tegen woordig, vult het briefje gauw iu, geeft het den boer en vertrekt. Ook ons boertje wil vertrekken en zijn stembriefje in de bus doen vau hetpostkantoor. Na lang praten brengt men hem eindelijk aan het verstand, dat de bus op tafel staat. «En dat ding zit digte», zegt de stemmer. Hij werpt nu op aanwij zing van den voorzitter zijn briefje door de gleuf. Kost dat ook wat? En op het ontkennend antwoord verklaarde ons boertje, dat hij toch niet weer kwam, omdat het hem om het even was wieden grond schatte. Tableau! ZC.) Te Finsterwold is eene behuizing, bewoond door vier gezin nen, eene prooi der vlammen ge worden. Het huis was verzekerd. Oorzaak onbekend. In het dorpje Beek bij Maastricht hebben zich in den laat- sten tijd ongeregeldheden voorge daan, die aan de vervolgingen der Israëlieten in Rusland doen denken. De l8raëlietische gezinnen aldaar heeft men het zoo lastig gemaakt, dat twee dezer zich genoodzaakt zagen de wijk te nemen buiten de kom van de gemeente. De burgemeester heeft terstond de noodige maatregelen genomen om aan deze beweging paal en perk te stel len, zich persoonlijk in de fabrieken en scholen begeven en aangekon digd, dat iedere aanranding of be- leediging,den Israëlieten aangedaan, strengelijk zal gestraft worden. De waarschuwing, gevoegd bij en ge steund door de aanwezigheid van een kapitein der maréchaussée met 12 manschappen, zal er zeker toe leiden, dat de vervolgingen zullen ophoudeD. Het is wel te betreuren, dat eerst nadat twee gezinnen uit Beek zijn verjaagd, justitie en po litie hebben vermeend met meer kracht te moeten optreden. Engeland. De prinses van Wales krijgt bij haar zilveren bruiloft van een aantal dames een fraaien dia deem met diamanten ten geschenke. Alle feesten zullen echter wegens keizer Wilhelm's dood niet door gaan. De koning en de koningin van België gaan niet naar Londen. - Uit een brief van koningin Victoria aan miss Gordon van 1885, die in Gordon's briefwisseling werd opgenomen, blijkt, dat de koningin zeer verstoord was op het kabinet- Gladstone, dat Gordon zonder hulp liet. «Ik ben er ziek van geweest,» schreef de koningin«mijn hart bloedt voor u en diep gevoel ik den smaad, dien het lot van uw broeder Engeland aandoet.» In politieke kringen te Londen trekt deze brief natuurlijk niet weinig de aandacht. Duitschland. Kort voor den dood van den Keizer werd het volgende bulletin uitgegeven: «Nadat er zich gisteren (Donder dag) bij den Keizer eene flauwe opwekking der levensgeesten had voorgedaan is de toestand van zwakte, welke reeds Donde-dag bestond, nog verergerd en is thans op zijn hoogste punt.» (was get:) Laugr. Kort na het overlijden heeft prins Bismarck, diep geschokt, op wee moedigen toon daarvan mededee ling gedaan in den Rijksdag en de minister Puttkamer in het Pruisische Huis vau Afgevaardigden, waarna de beide zittingen werden verdaagd. De Kroonprins heeft den naam van Frederik III en den titel van «Keizer» aangenomen. De beurs van Berlijn is Vrijdag gesloten gebleven. Naar uit San Remo wordt ge meld zijn de Kroonprins en zijne gemalin over den Brenner-spoorweg rechtstreeks naar Charlottenburg vertrokken. Aan het sterfbed des Keizers bevonden zich al de te Berlijn aan wezige leden der Koninklijke familie bijeen. Het lijk ligt thans onder een witte zijden sprei op het bed in de slaap kamer, omringd door brandende kaarsen. Het gelaat vertoont eene zachte uitdrukking. Buiten staat eene droevige, zwijgende menigte. Eerst na tien uur des morgeus ver lieten de prinsen en prinsessen het paleis, waar des avonds eene plech tige godsdienstoefening heeft plaats Roerend moet het afscheid zijn geweest, dat de Keizer reeds Don derdagmiddag iu een zijner heldere oogenblikken van prins Bismarck heeft genomen en waarin hij hem dank betuigde voor zijne aan het vaderland bewezen diensten. Ernstige bezorgdheid heerscht er thans over den toestand der Keizerin, die, in de laatste dagen diep ge schokt door de rampen welke haar treffen, thans geheel geknakt is. Naar men verneemt zal de Kroonprins zijne residentie vestigen in het paleis te Charlottenburg, dat door zijne afgezonderde ligging een uitmuntende verblijfplaats voor hem biedt. Prins Herbert von Bismarck is Donderdag via VlisBingen uit Engeland naar Berlijn teruggekeerd. Oostenrijk. Het Fremdenilatt, steunende op authentieke inlichtin gen, verklaart het door eenige Fran- sche bladen verspreide gerucht dat Oosten rijk-Hongarije en Duitschland een geheime overeenkomst, rakende den toestand van den paus te Rome, hadden gesloten, ten eenenmale on gegrond. Frankrijk. Het 35ste linie-regi ment, te Belfort in garnizoen, is thans in het bezit van een aantal honden, volledig afgericht om dienst te doen in een oorlog. Om hetgeen zij geleerd hebben hen niet te doen vergeten, worden zij eiken dag ge plaatst tegenover mannequins in Duitschen uniform. Zoodra de hon den hen in het oog krijgen, begin nen zij te blaffensoms ook vallen zij op de mannequins aan. Binnenkort zullen ook andere troepen, in grensvestingen aan de oostzijde in bezetting, voorzien wor den van zulke geoefende viervoeters. Bij een bezoek aan het lyceum te Clermont-Ferrand, ried Boulan- ger de leerlingen met ijver te wer ken om Frankrijk den rang terug te geven, dien bet toekomt en dien het nooit had behooren te verliezen. Buiten werd de generaal door het volk warm toegejuicht. Spanje. Volgens de Impartial heeft de minister van Financiën aan den ministerraad medegedeeld, dat het loopende dienstjaar een tekort oplevert van 100 millioen peseta's. Rusland. De Czaar hield voor het Winterpaleis te Petersburg een wapenschouwing over 10,000 man. De keizerin en bijna alle leden der keizerlijke familie waren tegen woordig. De eerste exemplaren van Edison's verbeterden phono- graaf wordeu eerstdaags te Londen verwacht. Zij zullen, naar The Invention bericht,doorEdison's vriend en vertegenwoordiger in Europa, kolonel Gourand, aan de zes voor naamste soevereinen van ons we relddeel ten geschenke worden aan geboden. Voorts zal een agent van Edison de voornaamste geleerden der oude wereld bezoeken, om hun den nieu- weu phonograaf te laten zien en hooren. Te Sierck, in Duitse h- laud, gat Zondag een goochelaar eene voorstelling, die, naar hij ver telde, de kunst verstond om de zak doeken der toeschouwers in stukjes te knippen, waarna hij die, na zich een oogenblik te hebben verwijderd, ongedeerd weer teruggaf. Een zeveutigtal personen, waar onder de aanzienlijkste personen vau het stadje, waren in de zaal bijeen en een dame had de toegangs gel den in ontvangst genomen. De goochelaar vertoonde een paar kunst stukjes, nam toen een groot aantal zakdoeken in ontvangst en ging lachend heen, met de belofte spoe dig terug te zullen komen. Een kwartier verstreek en de toe schouwers bleven geduldig wachten op het wonder dat komen moest. Eindelijk Btelde men een onderzoek in en nu bleek dat de goochelaar met de dame, de ontvangen gelden en de zakdoeken verdwenen was. Hij had ook vergeten de gemaakte verteringen te betalen. Het fijne paar had alles zoo netjes uitgerekend dat het reeds geruimen tijd met den spoortrein onderweg was, alvorens de toeschouwers be merkten dat zij zoo deerlijk waren bedot. In den nacht van Zon- dag op Maandag 11., had bij den juwelier Klingelhoser, te Bruuswijk, een belangrijke diefstal van kost baarheden plaat6. De dieven wisten, door middel van valsche sleutels, in de woning door te dringen, kwa men daarna in den winkel en wis ten zoo knap te werken, dat niemand iets van hen hoorde. De boeven, die volmaakt op de hoogte moeten zijn geweest vau de gesteldheid van het huis, namen 85 gouden en diamanten ringen, 5 armbanden, 55 gouden horlogeket tingen, 20 halsbanden en een groot aantal andere voorwerpen van waarde mede. Men heeft geen spoor van de in brekers gevonden en vermoedt dat zij naar het buitenland zijn getrok ken, om er het gestolene te gelde te maken. De politie te Parijs heeft acht en veertig meisjes van een kostschool naar het politie-bureau gebracht, die daar een nacht ver blijven moesten en den volgenden dag aau hunne ouders werden te ruggegeven. De aanleiding daartoe was het- volgeude: De twee directrices van de school waren aangeklaagd bij het parquet der Seine, van gelden te hebben ingezameld voor liefda dige doeleinden en de gelden ten eigen bate te hebben gebruikt. Een onderzoek leidde tot hare arrestatie en de onder hare leiding staande jonge dames werden zoolang op de bovenvermelde wijze in bescherming genomen door de dienaren van het gerecht. In het Cirque d'hiver te Parijs had een meeting plaats van wijnverkoopers; zij verlangden af schaffing van de wet van 1852, waarbij verdunning van wijn met water met vervalsching gelijk ge steld en als zoodanig geatratt wordt. Volgens een opgave van den afge vaardigde Millaud waren van 50,000 debitanten 14.700 voor altijd van hun staatkundige rechten beroofd wegens «mouillage». Een motie tot afschaffing der wet werd met alge- meene stemmen aangenomen. Op een bal datonlangs ten huize van den Chineeschen ge zant te Madrid werd gegeven, ver oorzaakten eenige jongelieden een ongehoord schandaal. Het feest waarop staatslieden, hooggeplaatste ambtenaren enz. wa ren genoodigd, had zijn glanspunt bereikt, toen een aantal keurig ge- kleede jonge mannen wenschten toegelaten te worden. De gezant, die zijn gasten meestal niet van persoon kende, liet hen in de bal zaal toe en nu gebeurde een erger lijk feit. De jongelui, die te veelgebruikt schenen te hebben, pleegden allerlei onbeschoftheden jegens de damei en scheurden haar kleederen, zoo. dat ten slotte een vechtpartij ont stond. De indringers trokken toei af maar stichtten nog een ontzag, lijke verwarring in het vertrek waai de hovenkleederen der gasten wer den bewaard. Alle winterjassen pelzen en damesmantels werdei door elkander gegooid, een deel de: kleederen werd in de gangen vat het huis rondgestrooid en een ande: deel medegenomen. Toen de gaster het bal wilden verlaten, dat op zot ergerlijke wijze in de war wasg stuurd, was de toestand haast wan hopig te noemen. Onderscheiden! heeren vonden hun bovenkleeding Diet meer terug. De hertog vat Fernan-Nunez was genoodzaakt dt pelsjas van zijn koetsier aan te trek ken en de minister van Justitie, Martinez, was gedwongen in zijn zwarte rok huiswaarts te keeren Da politie heeft een onderzoek in gesteld. Wie is dat jonge mensch, dit gisteren hij u was, vroeg een va- der aan zijne eenige dochter. DochterWel, papa, dat is mijn beminde. Papa. Uw beminde, kind, ik hel hem nog nooit gezien en wat doel hij voor den kost? Dochter (verwonderd). Hij, papa, hij doet niets, hij is ambtenaar aat het ministerie. (tot haar verwend doch tertje): Elza, wees nu stil! Het is met langer uit te houden, altijd moet je het laatste woord hebben, Elza. Dat is toch mijn schuld niet, ma! Hoe kan ik vooruit we ten, dat u niets meer zeggen wilt Kort na den dood zijner eerste vrouw wilde een deftig heer voot de tweede maal in 't huwelijk tre den. Toen hij zijn zoon, een be kend schrijver, vroeg om bij dt plechtigheid tegenwoordig te zijn kreeg hij ten antwoord «dat hel hem 6peet, maar dat hij niet koi komen, daar zijn moeder pas ge storven was.» Vrouw des huizes. Mag ik u nog wat soep geven? Gast. Dank u wel. Vrouw des huizes. Toe, geneei u nietl Gast. O, 't is minder omdat il mij geneer als om de soep. ZWART. 46 47 48 49 50 41 42 43 44 45 36 37 38 39 40 31 32 33 34 35 26 27 28 29 30 21 22 23 24 25 16 17 18 19 20 11 12 13 14 15 6 1 8 9 10 1 2 3 4 5 genum merd i u de vak ken waar de stuk ken kun nen staan. WIT. De stand van het spel is als volgt: A. (Wit) 3, 4, 5, 8, 13, 14, 23, 28, 34 en 36. B. (Zwart) 10, 15, 31, 40, 41, 42, 44, 45, 47, 48, 49 en 50. Hoe moet Wit spelen om te winnen? Oplossingen worden ingewacht tot 15 Maart e. k. ten einde die te vermelden in ons nummer van 19 Maart. DE REDACTIE. «de natuur moet thans het hare doen I» Zij zag hem aan, om op zijn gelaat te ontdekken, of hij nog hoop koesterde den zieke tot het leven te zien terug- keeren. Maar zij zag daarop geen enkelen trek, die haar kon doen hopen. «Hij sterft!» fluisterde zij, voor zich heen, zonder zich te verroeren. Hij nam hare handen in de zijne. «Vat moed,» zeide hij kalui en ernstig, «wij weten niet wat de toekomst brengen zal, maar het is ons niet geoorloofd den moed te laten zinken, zoolang er nog hoop is. Gelooft gij mij, als ik u zeg, dat er nog kans op redding ie?» Ernstig en diep zag hij haar in de schoone blauwe oogrn, die thans verduisterd waren door tranen. Die blik gaf haar weder kracht, de aanraking van die sterke hand scheen haar nieuwe hoop, nieuw leven in te gieten, en nauwelijks bewust vau wat zij deed, drukte zij zijne handen en zeide half luid: «ja, ik geloof u, ik geloof u!» Hij schoof een stoel naderbij en dwong haar te gaan zitten. Zij gehoorzaamde, onderworpen als een kind, de oogen gevestigd houdende op het lichaam van den bemin den vader. De jonge Italiaan zette zich tegenover haar aan hel hoofdeinde van bet bed neder. Beiden zwegen. O, ieder, die in een crisis aan het bed van een geliefden zieke heeft gezeten, onmachtig tot zelf- handelen, gedwongen alles aan de natuur over te laten, weet hoe lang en hoe pijnlijk zulke uren zijn. Het is of de klok langzamer tikt, of de wijzers stilstaan. Zullen die uren dan nooit voorbijgaan? En men wendt den blik van den kreunendeu zieke altijd en altijd weer naar het uur werk en van daar op den zieke, in onophoudelijken cir kelgang. En zoo ook wachtten die jonge man en dat meisje, zwij gend, maar met een woelende wereld van gedachten in hun hoofd. De zieke kreunde nog altijd, nu eens heviger, dan weer minder luid. Van tijd tot tijd gaf Giovanni hem nog een teug champagne, staarde dan een oogenblik naar het ingevallen gelaat en legde het hoofd weder zachtjes op het kussen neder. Langzaam kropen de uren voorbij. Het pijnlijke kreunen van den lijder was nu allengs verminderd en Giovanni zag dat zijne tot nu toe stijf geopende oogen pogingen deden zich te sluiten. Hij stond op en luisterde aan zijn borst naar de ademhaling. Daarop wendde hij zich tot het jonge meisje; maar dit maal met zulk een glans op het gelaat, dat zij vol ver wachting opsprong van haar zetel. «Hij slaapt,» fluisterde Giovanni, «hij is gered!» Marie deed een stap vooruit en hoog zich over den lijder heen. Zijn ademhaling was weder hoorbaar en tamelijk geregeld, de plooien in het gelaat niet meer zoo diep te voren en de handen waren rustig en kalm gekruis over de borst. Zij wendde zich langzaam om en zag den jongen mal in de oogen. Hij strekte zijne handen uit waarin zij dl hare legde. «O, heb dank, heb dank!» fluisterde zij zacht eu harts tochtelijk, «waarmede zal ik u ooit wat gij gedaan hebt kunnen vergelden 1» Hij antwoordde niet dadelijk, maar trok haar, die nie weerstreefde, tot zich en legde haar hoofd aan zijn borst terwijl zijne trouwe oogen met een fonkelenden blik o] haar nederzagen. «Heb mij liefl» zeide hij toen, zachtjes de lippen op hall blonde haren drukkende. «Ik heb u lief, zoo inDig lief,» fluisterde zij, en verbot) het lieve hoofd nog dichter aan zijn horst. Maar daar op eens rukte zij zich los en deed een sta] achterwaarts. Hare oogen, waarin wanhoop te lezen was richtte zij op den jongeling en toen zeide zij met doffe stem «Mijn moeder! ik heb haar vergeten!» En zij staarden elkander aan, zij die elkaar zoo lief had den, door een onoverkomelijken afgrond van elkander ge scheiden I Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6