NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 13 Maart 1888. No. 1439. ADVERTENTIES: HAARLEM S DAGBLAD ABOHHEMEÏTTSPRUS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureea: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BATJBE Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 12 Maart. Door deze gemeente moeten 106 lotelingen worden geleverd als haar aandeel in de lichting der nationale militie van dit jaar. Zondagmorgen ontviel aan het openbaar onderwijs in deze gemeente een aijner grootste voorstanders door het overlijden van den heer J. H. Slangen, directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers alhier. Die betrekking werd eerst sedert een paar jaren door hem bekleedals leeraar was hij sedert 1861 aan die inrichting werkzaam geweest. De overledene was lid van Volksonder wijs en meermalen van de plaatse lijke schoolcommissie, waar zijne degelijke adviezen hooge waardee ring vonden. In «Weten en Werken» trok hij steeds bij zijne voordrachten, meestal op geschiedkundig gebied, een talrijk en gretig gehoor. Het stoffelijk overschot zal a. s. Woens dag ten twaalf uur werden ter- aardebesteld. De jury van den tooneelwedstrijd, welke dezen winter te Utrecht is gehouden, heeft de volgende uit spraak gedaan: Voor het drama: le prijs (gouden med. en f100) «J. J. Cramer», van Haarlemmet «Karei Eduard in Schotland». 2e prijs «Varia», van Vlaardingen, met «Vriend Fritz». Voor het blijspel: le en eenige prijs: «Kunstliefde», te Utrecht, met «Een kop thee». Het geheele aantal punten door genoemde vereenigingen in beide afdeelingen behaald is als volgt: Voor het drama, «Kunstliefde» 59, «Varia» 69, «Cremer» 87. Voor het blijspel«Varia» 53, «Cremer» 77, «Kunstliefde» 81. Dinsdag 10 April a. s. zullen de prijzen in het parklokaal «Tivoli», le Utrecht, worden uitgereikt. De «Kunstenaarskring» alhier, hield Zaterdagavond op de boven zaal van »Ca(é Neuf» een feeste lijke bijeenkomst van leden en ge- noodigden. De zaal was voor deze heid op Japansche wijze prachtig gedecoreerd. Aan de deur werden de genoodigden ontvangen door een in Japansch costuum gedoschten bediende. Tal van fraaie Japansche lantaarns wierpen een aangenaam licht in de zaal en op de keurige draperieën en planten. De bijeen komst werd geopend door den heer L. Schlegel, president, die in toe passelijke woorden op keurige wijze uitweidde over het veredelende en hartverheffende der kunst en verder den aanwezigen een aangenamen avond wenschte. Het programma bestond uit een aantal nummers, welke elk op zich zelve wel een kunststukje mocht lieetenvoor muziek ^duo's voor piano en viool), voordrachten enz., en luide werden geapplaudisseerd. De gezellige, deftige toon, die deze feestelijkheid kenmerkte en het vele schoons, dat men te genieten kt eeg, deden de aanwezigen eenige uren van zeldzaam genoegen doorleven. Het genootschap «Melpomene en Thalia» gaf Zondagavond in den schouwburg alhier, voor eene wei- bezette zaal «De Kinderroofster,» gevolgd door «De twee invaliden.» Hadden wij reeds meermalen het genoegen te wijzen op de goede krachten, die het genootschap bezit, ook nu weder bleek het dat met ijver gestudeerd was en alies gedaan werd om den aanwezigen veel te genieten te geven. Het warme ap plaus was dan ook zeker wel het bewijs dat men èa streven èn spel ten zeerste waardeerde. Het hoofdbestuur der//Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur'' heeft haar beschrijvingsbrief verzonden van de 69ste algemeene vergadering dier Ver- eeuigiug, die zal plaats hebben op Maan dag den 26en Maart, des namiddags te twaalf en een half ure, op de boveuzaal der sociëteit //Vereeniging", in de Lange Begijnestraat alhier. Het voornemen be staat, de vergadering onafgebroken, zon der rustpoos te houden. Op de vergadering zal o. a. het vol gende ter tafel worden gebracht: Mededeeling van de rekening en ver antwoording door den penningmeester over 1887 en verslag van de commissie, belast geweest met het nazien dezer rekening en verantwoording. Yerslag van den alge- meenen secretaris over het jaar 1887. VoorsUl van het hoofdbestuur //om voor 1889 geene medailles vanwege de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur op buitenlandsche tentoonstellingen uit te loven.'' Voorstel der afdeeling Oegstgeest: wom in het vervolg op de algemeene vergade ringen, welke in December worden ge houden, prijzen uit te loven voor bloeiende tulpen, om daardoor de liefhebbers van het vervroegen dier bollen, welke daar voor zoo uitmuntend geschikt zijn, op te wekken." Het hoofdbestuur stelt voor, de alge meene vergadering te houden op Maandag 24 December e. k. en dan tevens dien dag eene tentoonstelling te openen van bloeiende bol-, knol- en wortelgewassen. Vervolgens om de vergadering te houden in de boven-voorzaal en de tentoonstel ling in de boven-achterzaal der sociëteit //Vereeniging" alhier. Voorloopig stelt het hoofdbestuur het volgende omtrent deze tentoonstelling voor: Inzending 24 Dee. vóór elf uren des voormiddags, beoordee- len 24 Dec. ten twaalf ure, opening 24 Dec. te twee uren en dien dag alleen toe gang te verleenen aan de leden der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Voorts om de tentoonstelling ter bezichtiging te stellen voor het publiek op 25 en 26 Dec., tegen 25 cent per persoon, leden met ééue dame vrij. Af halen 27 Dec. voor 12 ure. Wijders om de bepaliugen te volgen der laatst gehouden tentoonstelling in 1885, voor zoover zij voor deze tentoon stelling op kleine schaal wenschelijk of noodig zijn. Bij de voorwaarden tot mede dinging zooveel mogelijk vrijheid te laten eu de tentoonstellingen open te stellen ter inzending van leden en niet-leden. Een voorloopig programma wordt met den beschrijvingsbrief den leden ter beoordee ling aangeboden, terwijl het definitieve, programma met de Beurs-circulaire zal kunnen worden verzonden. Geene medail les uit te loven, maar in de plaats daar van certificaten als eersten, tweeden en derden prijs. Het concept-programma be vat 40 vragen van hyacinthen, tulpen, narcissen, bol-, knol- en wortelgewassen voor den vollen grond, amaryllis (Hip- peastrum), orchideae voor de kas, antha- rum, cyclamen en bol-, knol- en wortel gewassen voor de koude en warme kas. De uitloving wordt voorgesteld vau 26 certif. le klasse, 40 certif. 2e klasse en 38 certif. Se klasse. Het hoofdbestuur verzoekt machtiging om, zoo dat geweuscht schijnt, ook nog eenige vragen voor bouquetten en versie ringen van bloem- en van bol-, knol- en wortelgewassen in het programma op te nemen. Voorstel van de afdeeling Sassenheim- Voorhout: i/om hyacinthen, die op pu blieke veilingen ver onder de productie waarde verkocht worden, op te koopen en te veruietigsn, om daardoor verdere waardevermindering der hyncinthen tegen te gaan, daarvoor gelden beschikbaar te stellen of door vrijwillige bijdragen be schikbaar te krijgen", met liet verslag der commissie, benoemd in de 68ste alge meene vergadering tot onderzoek van dit voorstel. Mededeelingen van het hoofdbestuur omtrent hetgeen geschied is in zake de middelen om den handel en den verkoop van afgesneden bloemen tegen te gaan. Voorts stelt het hoofdbestuur te dezer zake voor: //om de verplichte ondertee- keniug van de verbintenis tot het tegen gaan van dezen handel te bepalen tot de bloemkweekers, gevestigd in de provin ciën Noord- en Zuid-Holland." Het hoofdbestuur behoudt zich voorts de bevoegdheid voor om te dezer zake nadere voorstellen te doenals daarvan de noodzakelijkheid mocht blijken. Voorstel van liet hoofdbestuur om in dit jaar geene volledige lijst van de leden der vereeniging te doen drukken, met bet oog op de lijst dergenen, die de verbintenis hebben geteekend, welke aan de leden wordt toegezonden met aanduiding van de afdeeling waartoe zij behooren. Ook aan het station Halfweg is te beginnen met heden de veran derde controle op de plaatskaartjes ingevoerd. De reizigers moeten nl. bij aankomst aldaar de plaatskaar tjes aan een beambte afgeven, ter wijl de toegang tot bet perroD, met uitzondering der le klasse reizigers, voor bet publiek is verboden. Voor bet examen in nuttige band- werken, in bet laatst der vorige week te 's Hage gehoudeD, is o. a. geslaagd mej. H. J. Bijleveld, te Halfweg. Voor de alhier op te richten volks gaarkeuken is benoodigd een kapi taal van f 30.000, dat men wil trach ten te plaatsen in 300 aandeelen, van f100 ieder. Het gebouw zal komen aan de Ged. Oudegracht. In de maand December van bet vorige jaar werden met de Haarl.- Zandvoort Spoorw.Mij. 4716 reizi gers vervoerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f818.51 dat van goederen -427.931/9 en aan diversen - 955.42 Totaal f 2201.86l/8 zijnde per dag-kilometer f 8,35s. Deze maatschappij vervoerde ge durende bet jaar 1887 269.845 rei zigers, opbrengst f44,274.226. Het goederenvervoer bracht op 4.5 67,546, aan diversen werd ontv. f 6.430.75s, te zamen f 55.272.52s, zijnde per dag en per K.M. f 17.81\ In de maand Jan. 1888 werden vervoerd 4187 reizigers, waarvan de opbrengst was f702.75, bet goede renvervoer (zonder reebtstr. verk.) bracht op f 106.63, aan diversen werd ontv. f 89.055,te zamen f898.43s zijnde per dag en per K. M. f 3.41. LETTEREN EN KUNST. De leden der afdeeling Amsterdam ran het Nederl. Tooneelverbond zijn door de heeren Gebr. A. van Lier uitgenoodigd tot het bijwonen eener voorstelling in den Sohouwburg, Plantage Franschelaan, op Donderdag 15 dezer, bij welke gelegen heid zal vertoond worden//Stormen des Levens," oorspronkelijk tooneelspel in 3 bedrijven, door H. Tervvei A.Dz., gevolgd door //Dilettanten," oorspronkelijk blijspel in één bedrijf, door mej. E. van Biene. //Eigen Haard" geeft heden een levensschets met fraai portret van Daniël De Lange. Inhoud van de Portefeuille No. 50: Illustraties: //de Odaliske", van L. Le- loir, en //Tusschen de bloemen," van Emile Adan. A. R e y d i n g, Gesckichte des Barock Stiles, des Rococo und des Klas- sicismus von Cornelius Gurlitt. Feuil leton //Het Compost," naar het Noorsch van Edv. Grieg, door C. Eykman. V o n, Muzikale Kroniek. J. G. Over zicht tijdschriften. Brochures. Een Kunstenaarsroman. Dr. Ritter, Paeda- gogische fragmenten. //Dans Romai- nes," oorspronkelijke compositie van J. G. H. Mann (uit de onvoltooide opera z/Melaenis"). Ibsen. Uitgefloten stuk ken. A., Het Tooneel in de Hoofdstad (Gepantserd, Jan Dwars.) 8** ONDERWIJS. mm Het getal leerlingen dat in het afge- loopen jaar het onderwijs volgde aan de kunstnijverheid-teekenschool //Quelliuus" te Amsterdam bedroeg 62. VISSCHERIJ. Niewediep, 10 Maart. Drie Kat- wijker bommen brachten heden 15 tongen en een partijtje schol en rog ter afslag, terwijl door trekkersbooten 20 tal haring en 3 zalmen werden aangevoerdtong gold 60 cent per stuk, schol en rog f 19 de aanbrengst, haring f 10 a f 12 per tal en zalm f 23.50 per stuk. f'IElUZXiÏjJSTO 3ST- 1791 LXVIIIe HOOFDSTUK. EEN HACHELIJK OOGENBLIK. Ban, e krijgers, met een vrouwenhart, lafaards! huilde B! edliond in wilde razernij, te vergeefs de vlucht der Iudiauen willende tegenhouden. Maar de rook die door den wiud voortgestuwd werd, het geknetter van het gras dat vuur vaite eu bovenal de panische schrikt veroorzaakt door den ploiselingen aanval van onzichtbare vijanden, maakten alle pogingen van den metis nutteloos. Hij had daarenboven eene kostbaarder prooi in veilig heid te bve ito - alle nuttelooze pogingen opgevende, greep hij een der aarden welks ruiter afgeworpen was, bij de teugels e ede -aar Rosarita, op het oogenblik waarop deze eindelij da oogen weer opende. Het knallen der vuurwapenen bad bare verdooviug verdreven en het eersta gelaat dat rich aan haar gezicht vertoonde, was nogmaals dat van dien vreeselijken Bloedhond. Te vergeefs wilde zij vluchtende metis greep baar arm en ondanks bare kreten, ondanks die van haar vader en van den senator, die onbeweeglijk in hunne boeien lagen, nam Bloedhond haar op, wierp baar over den zadel, sprong achter haar op en rende weg. Een oogenblik daarna door kliefde zijn paard de rivier. De verschillende tooneelen die wij zooeven beschreven hebben, waren zoo snel in hun werk gegaan, dat niemand onder de aanvallers deze laatste gebeurtenissen bad kunnen voorkomen. Een wolk van rook onttrok den vijand dien zij zochten te bereiken, aan hun oog; uit die zwarte rook wolk stegen verwarde stemmen op. Hierheen, Bois-Ros4, riep de donderende stem van Pepe. Ik hoor dien hond van een metis huilen. Waar zijt gij, roode en blanke adder? Hulp! in den naam van alle heiligen, hulp! riepen gelijktijdig de senator en de haciendero, die in hunne boeien lagen te worstelen en bijna verstikkende door den zwaren zwarten rook die op hen neersloeg. Wilson! zeide eene stem. Sir! antwoordde eene andere stem. En de rook steeg in dichte wolken omhoog en het gras der vlakte knetterde onder de vlammen die van alle kan ten opstegen. In de vreeselijke verwarring die zoowel bij de aanvallers als bij de vluchtelingen heerschte, zou men den senator en don Augustin ondanks hun hulpgeroep ver geten hebben, indien de stem van sir Frederik zich niet hadde doen hooren. Wilson! riep de Engelechman, houd op metu met mijn persoon bezig te houden; or zijn ergens niet ver van hier twee ongelukkigen die een groot gevaar loopen. Hoort gij hen? Welnu! veronderstel dat ik het ben. Terzelfder tijd snelden de Engelschman en de Ameri kaan naar de plaats vanwaar de kreten en het hulpgeroep der beide ongelukkige gevangenen opstegeD. Het was hoog tijd, want reeds had eene brandende hitte don Augustin en zijn ongeluksmakker bereikt, toen de beide redders ein delijk hunne boeien doorsneden. Nauwelijks vrij, ijlde de ongelukkige vader naar de oevers der rivier. Don Augustin zag even het pand van het golvende kleed van Rosarita; maar de roover die haar meevoerde, ver dween plotseling achter de katoenboomen. Gedurende dezen tijd had de laatste Indiaansche ruiter den oever bereikt en Roode-Hand verdween »ai. bet too neel; bij was niet alleen. De beide bewakers van Fabiaan sleepten den ongelukkigen jongeling ondanks zijn gen- spartelen met zich mede eu de oude renegaat t. <d hen met behulp zijner onweerstaanbaars kracht bij Hoop op God, zeide de ernstige stern ar sir Frederik, die op zijn beurt naar den oever der.- ing, waar de brand, ondanks de brandende hitte voor zich uitjoeg, op een vochtig eu uaakt terruin u fde. Er is daar ginds iemand dis over uwe doel v <akt. Wij zullen die bandieten van aile kanten om- n' r en niet een hunner zal ontsnappen. Dit zeggende wees de Engelschman don V n op den oever waarop hij zieh bevond, eer. - - a' iner vaqueros te paard, die langs den oever oog 'ren. Op dat gezicht trad een flauwe straal van b r de

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1