BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit (leu Upolder: In geen jaren was de prijs der uien in deze poluer zeo hoog als thansmen be dingt nl. f 9 a 10 per HL. terwijl de prijs een jaar geleden f 1 bedroeg. Eukele landbouwers, die eenige houderde HL. in voorraad hebben, maken hiermede dus goede zaken. Thans worden een aantal HA. grond voor den bouw der uien in gereedheid gebracht. Bij kon. besluit is eene commissie van geneeskundigen en spoorweg-ambtenaren benoemd tot voorbereiding eener reo van den geneeskundigen dienst op de spoortreinen, ten einde bij lukken steeds hulp te kunnen ver- leenen. Onder alle reserve deelt men ons mede, dat de heer Ileems kerk voornemens is af te treden als minister vau Binneulaudsche Zaken bij het optreden van de nieuwe Kamer. Uit den Haag deelt men ons mede, dat de benoeming van de heeren Van Houten, Huber, Ruys van Beerenbroek, baron De Vos van Steenwijk en De Ruyter Zijlker, leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, tot rid ders van de Orde van den Neder- landschen Leeuw, in verband staat met hunne medewerking als rap porteurs aan het tot stand brengen van de wijzigingen in het wetboek van strafvordering. (AT. R. C Het was den 4 u M a a r 12 5 jaren geleden, dat de heer Van Kerkwijk beëedigd werd als lid der Kamer. Die afgevaardigde had on afgebroken zitting voor Zierikzee. Vrijdag vierde Viruly Verbrugge datzelfde jubilé. De Haagsche briefschrij ver van de Middelb. Ct. deelt o. a het volgende mede Aan een van de kiesbureau's in de residentie had op den dag der stemming een politiek-hartstochte- lijk jongmensch post gevat, voor. zien van een aantal stembiljetten, die hij oningevuld had weten moe ster te worden, maar die nu de namen der door hem begeerde can- didaten bevatten. Als dan een on. noozele en schuchtere kiezer wilde binnentreden werd hem zijn briefje ter inzage gevraagd, hetwelk, als het andere candidaten vermeldde eenvoudig werd verscheurd en ver vangen door een van den voorraad, dien het jongmensch hij zich had. Bij een ander kieslokaal hield zich op een bediende van een be kend persoon, die trachtte en het is hem nu en dau ook werkelijk gelukt stemmen voor zijn par- tijgenooten te koopen voor klinken de schijven. In deze laatste knoeie rij is reeds de justitie gemoeid, zoo dat de knecht waarschijnlijk straf rechtelijk zal worden vervolgd, en het zal zeer de vraag zijn of de her komst van het uitgedeelde geld ook den meester er hij betrekken zal. De Nederlandsche con sul-generaal te Bucharest, de heer J. A. Keun, schrijft in zijn bericht over het handelsverkeer van Rn- meuië in 1886, o. a. het volgende: «Wat den handel met Nederland betreft, zal het overzicht over 1887 nog beter aantoonen, welke belang rijke uitbreiding hij heeft onder gaan, dank zij den daartoe door dit consulaat-generaal gegeven stoot. De blijvende tentoonstelling van Nederlandsche voortbrengselen ver vangen door het «Handels Museum», dat eenvoudig, in den vorm eener particuliere instelling, van die ten toonstelling eene voortzetting vormt, heeft vruchten gedrageD, en tegen woordig ziet men op de Rumeen- sche markt uit Nederland ingevoerde artikelen die daar tot dusverre ge heel onbekend waren. Het is on mogelijk op dit stuk betrouwbare cijfers te geven, omdat een groot gedeelte dezer voortbrengselen niet voorkomt in de staten van den iu- en uitvoer van Rumenië, o. a. de wijl zij via Antwerpen en andere havens komen en dus als Belgische goederen zijn ingeschreven. Zoo komen bijv. de 11,350.000 kilogram rails, uit Nederland ingevoerd, niet in de Rumeensche statistiek voor. De handel van Rumenië, door het coDsulaat-gensraal in aanraking ge bracht met de Nederlandsche voort brengers, heeft van dezen weg ge bruik gemaakt, en doet zijne be stellingen rechtstreeks. Weldra zal onze handel ongetwijfeld de mede dinging met dien van andere lan den kunnen volhouden.» De Raad van toezie htop de spoorwegdiensten heeft de Neder landsche spoorweg-ondernemingen verzocht in hunne dienstreglemen ten eene bepaling op te nemen, omtrent wering van het gebruik an sterken drank door het locomo- uefpersoneel en, zoo die bestaat, in dier voege aan te vullen of te wijzigen: «dat niet alleen dronken schap, zelfs in den lichtsten graad, van locomotief beambten met ont slag uit den dienst zal worden gestraft, doch dat die diezelfde straf zal worden bedreigd, wan neer bij dit personeel tijdens de uitoefening van den dienst ster ke drank wordt gevonden of het zij in de werkplaatsen (waar onder ook de locomotiefloodsen) hetzij op de locomotief wordt aan getroffen, en kan worden aange toond, dat die sterke drank door hun toedoen of hun medeweten aldaar is gekomen.» Het bestellend perso neel der posterijen mag niet meer optreden als agent of bode van een begrafenisfonds, of van eene levens verzekering, of andere dergelijke maatschappij. Het «Leger dee Heils» begint den socialisten gevoelige af breuk te doen. Na Belderok ontnam het hun den eenmaal even beruch- ten Jacobus de Zwart. Nadat deze, wegens een vonnis der justitie, naar Engeland de wijk had genomen en zich later vau daar naar België begaf, stelde hij zich eindelijk vrij willig in arrest. Vóór eenige dagen weder on vrije voeten gekomen, werd hij door eene zijner zusters, lid van het «Leger des Heils», naar het vergaderlokaal meegetroond, en sedert word hij heilsoldaat en be hoort hij tot de wervers van het leger. Opgeleid tot «cadet», ;s hij thans gehuisvest in «De Vrede», np Rapenburg. Te Amsterdam is eene «Zangvereeuigiug van Werklieden» opgericht, met het doel den volks zang te verbeteren. Reeds bedraagt het aantal leden 40. Het bestuur van het «Nut» heeft gratis een lokaal beschikbaar steld. De heer W. A. Smit heeft zich belast met de muzikale leiding. Te Krommenie is tot 1 heer C. Planteydt (lib.) met 110 st., de heer Leguyt (soc.-democr.) verkreeg er 76. Men schrijft ons uitHil- versnm: Verleden jaar wendden zich een groot aantal ingezeteuen dezer ge meente tot den betrokken minister met verzoek het post- en telegraaf kantoor in een voor ons dorp pas send gebouw te willen vereeuigen. Thans vernemen we, dat door het ministerie van Financiën onderhan delingen ziju aangeknoopt om aan den wentch dier ingezeteoen te kunnen voldoen. De bouwplaats van en bewoond door Jan de Wit Cz. te Zijpe, is gisteren avond met den geheelen iuboedel verbrand. De 14 op stal siaande koeien heeft men nog met moeite kuunen redden. Alles was verzekerd. De Heldersche Courant meldt: Naar wij vernemen, hebben alie leden der commissie voor het organiseeien van volksbijeenkom- steu alhier hun ontslag genomen. Eene beslissing, in eene der onlangs gehouden vergaderingen van het plaatselijk Nutsdepartement geno men omtrent da uitre king der be kroningen, toegekend aan de red ders der schipbreukelingen van het Duitsche barkschip Renown, heeft zoodanig de ontevredenheid der com missie opgewekt, dat de leden, bij het einde vau de werkzaamheid voor dit seizoen, hun mandaat heb ben uedergelegd. In den namiddag van Donderdag j.l. gmg eeti 14-jarig meisje, te Katwijk te huis beboe ren le, van Leiden naar hare woon- :s, bij zich hebbende o. a. eene inand met boodschappen. Ouder de gemeente Oegstgeest nabij de boe renwoning «Bloemhof» werd zij aan gevallen door vier opgeschoten jon gens, die haar tegen den grond wierpen, sloegen en trachtten haar hare boodschappen afhandig te ma ken, terwijl een hunner het blijk baar gemnnt had op hare porte- monnaie. Hare hand in den zak houdende, gelukte het niet dat voor werp machtig te worden, terwijl zij al gillende riep: «liever laat ik mij doodslaan, dau mijne waren af te geven.» Op dat geschreeuw ver schenen van «Bloemhof» eene vrouw en een boerenknecht, welke laatste op da geweldenaars toeliep. Dezen kozen het hazenpad en wel in de richting naar Leiden. Een hunner hield hij bizonder in het oog, zoo dat toen zij nabij Leiden kwamen, hij dezen bleef vervolgen. De ver volgde vlcog in eene laan aan den stationsweg, en verschuilde zich in een tuintje aldaar, zoodat de ver volger het spoor bijster werd. Toen verliet eerstbedoelde wederom de laan, doch werd hij door eene vrouw opgemerkt, die hem aan den knecht aanwees. Ten slotte werd hij door een politieagent te Leiden aange houden, die hem in verzekerde be waring bracht, waarna hij de na men van de drie anderen noemde. Tegen het viertal werd door den commissaris der rijkspolitie te Lei den proces-verbaal opgemaakt nadat eerst het meisje, wier naam onbe kend was, opgespoord was. Het ledental van deLeid- sche IJsclub is in het afgeloopen seizoen gestegen tot 653, terwijl daarenboven nog 30 donateurs zijn ingeschreven. Den 9en Maart werd van den gemeenteraad gekozen del eene bomschuit in de branding der Eierlandsche gronden geworpen en liep groot gevaar van te veronge lukken. Gelukkig sloeg het over alle banken heen en ook over den rug van het Noormansgat. De bom, die Z. V. of K. W. gemerkt is, het geen van den wal niet goed te on derscheiden was, liet eindelijk bin nen de gronden het anker vallen en ligt voorshands buiten gevaar. De d i s t r i c t v e e a r t s te Utrecht heeft aan den officier van justitie aldaar bericht, dat zich in de gemeenle Schalkwijk heeft ver toond een vermoedelijk aan water rees lijdende hond, klein, langharig, zwart-bont (meer wit dan zwart) met witten pluimstaart, welke hond, komende van de Lekzijde in die ge meente, verdwenen is in de richting der gemeente Houten. Vr ij dagavond te half twaalf vond te Arnhem een heer, die van een bezoek naar zijn hotel terugkeerde, in de Spijkerstraat op het trottoir twee kinderen zitten, verkleumd en slaapdronken, zoodat hij bijna de oorzaak niet kon vernemen van hun beklagenswaardigen toestand op het natte plaveisel. Het bleek, nadat ook aen bewoner der straat zich bij het groepje had gevoegd, dat de kin deren uit vrees voor slaag niet naar het ouderlijke huis durfden terug- keeren, omdat zij geen centen had den opgehaald. Voor dit maal wer den zij natuurlijk door een aalmoes van de beide heeren van hun vrees bevrijd. Het oudste jongentje kon het vermoeide kleinste echt r haast niet meer meesleepen. Onze lezers zullen dergelijke ver halen meermalen hebben gelezen als voorgevallen te Amsterdam of te Londen dat men dergelijke be klagenswaardige kleinen in den nacht ook te Arnhem kan tegen komen, wisten zij waarschijnlijk evenmin als wij. (Gelria.) In de vorige week had een daghuurder, in dienst van mr. J. A. F. baron de Vos van Steen- wijk van Essen, te Windesheim, het ongeluk bij het omhouwen van eenen boom zich even boven den pols met den bijl in den arm te slaan. Of schoon de toegebrachte wonde zeer diep en lang was, scheen er geen gevaar bij. Iemand die met hem werkzaam was, legde op de gapende wonde direct eene vochtige pruim Wellicht is daardoor ont- of bloedvergiftiging ontstaan ten minste de hand is kort daarna geamputeerd, en Zaterdag is de man, na een hevig lijden, in het zieken huis te Zwolle aan de gevolgen overleden. Dezer dagen vernam men van een Drentsche onderwijzeres, die hare tournure gebruikte tot berging van brandstof. Men voegde er zelfs bij dat zij den op de plaats bij haar gevonden voorraad steen kolen langs minder wettige wijs zich had toegeëigend. Thans ver neemt men, dat het niet bewezen is kunnen worden, dat het zakje steenkolen, alhoewel op een zeer verdachte plaats bij de onderwijze res gevonden, haar eigendom niet is geweest. Zij is derhalve op vrije voeten gesteld, intusschen Diet zon der de aanmaning, om voortaan een minder zonderling gebruik van hare tournure te maken. Uit Lemmer wordt ge meld Ten gevolge der ijsbeweging in de Zuiderzee is er nogal eenige schade ontstaan aan den kop van den in 1887 aangelegden west- kruiing van het ijs vormde zich daar een ijsberg, waardoor een gor ding geheel vernield werd. Verder heeft ook de heheiing met aaneen gesloten gecreosoteerde dennen pa len aan den kop door het langs schuivende ijs, over eene hoogte van 1 M., van 0.35 M. beneden tot 0.65 M. hoven A. P., geleden. De heer Lambertus Eb- binge, oudstrijder van 1830 en de oudste apotheker in Nederland, is Zaterdag te Meppel op ruim 86-ja- rigen leeftijd overleden. Een smidsknecht viel te Meijel van eene brug in de Zuid- Willemsvaart, werd spoedig gered, doch overleed kort daarop. De waakzaamheid van de politie wordt eerst goed gewaar deerd, wanneer zij door omstandig heden een enkele maal eens niet werkzaam is. Dit ondervonden de Lentenaars, want toen in de vorige week het noodlot wilde dat te Lent zoowel de dag- als de nacht-politie tegenlijk ongesteld waren, hebben de dieven hun slag geslagen en op twee plaatsen ingebroken, o. a. hij een groentenhoer, wiens aardappe len zij medenamen. De sedert her stelde politie doet onderzoek. Uit Made wordt nader gemeld: Bijna wekelijks zijn wij hier ge tuigen van de grootste wanordelijk heden der lagere volksklasse, uit loutere brooddronkenheid en laag heid begaan. Vechtpartijen, verzet tegen de politie, met steenen wer pen, verbrijzelen van lantaarns, ver breken van afsluiting enz., dit alles is aan de orde van den dag. Den 7en dezer, na afloop der vee markt, bad men het op de surveil- leerende marechauseées gemunt. Een hunner, Van G., werd onverhoeds aangevallen en, door overmacht overmand, vreeselijk mishandeld. Het kostte der gemeente- en rijks politie de grootste moeite hem te ontzetten. Een gearresteerde moest men weder loslaten, daar de politie tegen de woedende volksmenigte niet was opgewassen. Toen de mis handelde marechaussée, bij den ge meente-geneesheer verbondeD, door de politie naar de woning van den burgemeester werd gebracht, werd zij als het ware gesteenigd, en werd de gewonde tot twee malen toe zoodanig getroffen, dat hij op den grond viel. JoDg en oud, vrouwen zelfs, deden mee. Eindelijk in het huis van den burgemeester gekomen, werd de politie als het ware bele gerd. Het volk zette de uitgangen af en begon met steenen te bom bardeeren. Eerst toen onze burgemeester, die inmiddels uit Drimmelen ontboden was, nagenoeg gelijktijdig met po- litieversterking uit Geertruiden berg, alhier aankwam, slaagde men er in, het volk uiteen te drijven. Als verdachte hoofdschuldigen zijn J. d. B., S. d. B., G. v. Zw. en v. G., gevankelijk naar Breda overgebracht. De N o o r d b r a b a n t s c h e Maatschappij van landbouw heeft dit jaar weder voor drie jongelin gen gelegenheid geopend tot het aan de Koninklijke mlitaire acade mie te Breda volgen van een cur sus in hot practisch en theoretisch beslaan van paarden. De cursus zal worden geleid door den heer A. A. de Man, paarden arts 2e kl., lid van verdienste der havendam. Door opschuiving en I Maatschappij, en het practische on. eerste maal in het hart van den hacieudero. Zie verder nog, vervolgde sir Frederik, daar zijn nog meer trouwe en dappere hulptroepen. En hij wees op twee honderd pas afstand van hen stroom opwaarts, Diaz en Pepe, heiden naast elkander te paard ge/,6ten die den stroom overstaken en den tegenovergele- gen oever bereikten en op denzelfden afstand stroomaf waarts in eene boot, welker zonderling bouworde den hacieudero verwonderde, vijf mannen, waaronder twee reus achtige roeiers, die zich over hun riemen bogen, terwijl een woedende doghond achter hen huilde. De haciendero herkende de vier bisonjagers; wat den vijfde betreft, waarbij de stevige Encinas vergeleken slechts een man van middelmatige gestalte scheen, dezen kende don Augustin niet. Dat is Bois Rosé, zeide sir Frederik, de woud- looper van Beneden Canada, die evenals gij, don Augustin zich zijn zoon heeft z en ontnemen, de hoop en de liefde zijns levens. Daar giud aan den kant van den Bevervijver is nog een jonge en dappere Comaochen krijger, hun bondgenoot; en al hetgeen den mensch gegeven is te doen, zullen die mannen doen. Ach! hij, die miine dochter zal redden, zal voor zijn geheele leven rijk zijn! riep de hacieudero met donde rende stem om hen op te wekken. De rijke don Augustin wist niet dat onder die groepen vastberaden mannen, die, aan dezelfde gedachte gehoor zamende, op hetzelfde oogenblik door de rivier trokken, er een was die schatten van de hand had gewezen, waarbij zijn rijkdom in geen vergelijking kon komen. Een geweervuur dat eensklaps in de richting van den Bevervijrer weerklonk, bewees dat Brandende-Straal en Gayferos van hun kant niet stil hadden gezeten. De stem van het jonge ludiaansche opperhoofd drong door tot den oever, dien Wilson en sir Frederik bewaakten. Diaz, Pepe, Bois-Rosé, Encinas, die haar van hun kant ook hoorden, beantwoordden de stem met een vervaarlijken kreet, om aan den dapperen Comanchen krijger te kennen te geven dat zij tot hunne ondersteuning toesnelden. Weldra zag don Augustin hen voet aan land zetten en onstuimig wegijlen door de wilgen en katoenboomen, die bijna geheel de moerassige terreinen bedekten waar de Indianen zich gingen verschansen. Zij hadden al te dier bare belangen te verdedigen dat dan iets hen in hun loop hadde tegengehouden. Toen zij verdwenen waren, duidde het geblaf van den doghond van Encinas, dat al verder en verder klonk, aan dat de dappere avonturiers, ondanks de moeilijkheden van het terrein en de gevaren die het ondoordringbare struik gewas verborg, steeds voorwaarts ijlden. LXIX<= HOOFDSTUK. DE BEVERVIJVER. Diaz en Pepe hadden ongeveer op hetzelfde oogenblik den oever bereikt, toen Bois-Rosé met Encinas en de drie bisonjagers uit hunne boot aan wal sprongen. Terwijl de vijf strijders overhoeks voortliepen om bij elkander te komen en opmerkzaam de streek onderzochten waar zij doortrokken, besloot sir Frederik, wiens avon tuurlijke geest hem de rol van toeschouwer onverdraaglijk maakte, eensklaps om de jagers in hun aanval kracht dadig te ondersteunen en hij behoefde niet veel moeite te doen om Wilson, zijn lijfwacht, over ie halen om hem te vergezellen. Don Augustin wilde ook deel aan de worsteling nemen, maar op de dringende beden van den Engelschman, die he voorstelde dat zijne tegenwoordigheid onmisbaar was om de goede orde te bewaren onder de vaquaros, die aan de gevechten met Indianen niet gewoon waren, moest hij daarvan afzien. Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2