GEMENGD NIEUWS. ~%r J&-. -jr. x jsl. Burgerlijke ëtaiid. smmmiMmmm, derricht zal worden gegeven door don aan voormelde academie ver bonden en in zijn vak als zeer be kwaam bekend staanden baas-boef smid Van de Weijer. Zaterdagnacht is te Bre da op bijna 79jarigen leefrijd over leden de heer L. D. G. Teychiué, secretaris dier gemeente. De alge meen geachte man, die juist in den loop dezet maand zijn veertigjarig jubilé zou herdenken, was tot in den laatsten tijd een toonbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting en werkzaamheid. Gisterenavond had te Venlo in een kelder een hevige gasontploffing plaats, waarbij twee jongens, die daar werkzaam waren, deerlijk verwoud werde-.. Ij het huis, waar de ontploffing plaats had, was geen gasleiding en bet gas moet door d*n grond uit een lek in de buizen in den kelder ziju gekomen. 'Door den veldwachter te Oud Vroeuhoveu (L.) ia proces verbaal opgemaakt tegen zekere:. H. P., daglooner aldaar, wegens het in onverzorgden toestand ach terlaten zijner drie jeugdige kin deren. De uian is zoodanig aan den draak verslaafd, dat hij iijdeus de strenge vorst der maand Februari zijne kinderen van de eenige kachel beroofde, om die te Maa-iricht te veru-oopen en de opbrengst aan drank te besteden. Uit Beek meldt men: Onze gemeente is opnieuw in staat van beleg verklaard. De plaat selijke ma'échasssée is aanzienlijk versterkt en staat tbaus onder on middellijk bevel van den kapitein, den hee- Qoadekker. Naar men ver zekert, is een zeer overdreven schrij ven aan den minister van Justitie gezonden, ten gevolge waarvan deze maatregelen genomen zijn. Daar Hellendag (vader), zooals men weet, met zijn gezin naar Sittard is ver trokken, ziju de gemoederen tot be daren gekomen; alleen hoort men nu en dan bet bekende epaafliadje» zingen. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Door het kiescollege der Nederl. Herv. gemeente te Haarlem ia Vrijdag, ter ver vulling der bestaande vacature, het vol gende driefcel opgemaakt: ds. E. A. G. van Hoogeukuyze tr Dordrecht, da. ,1. W. Knettenbat te Schaarsbergeu, ds. B. .1. Swaan te Gouda. BUITENLAND. Engeland. Prins Albert Victor zal den prins van Wales naar Ber lijn vergezellen, om tegenwoordig te zijn bij keizer Wilhelm's begrafenis. Duitschland. Betreffende de laatste oogenblikken van KeizerWil helm wordt nog gemeld dat hij Donderdagavond zonder behulp van anderen van zijne legerstede opstond en zich eveneens zonder assistentie aan- en uitkleedde, wel een bewijs dat de oudo monarch zich toen nog weinig verzwakt gevoelde. Langza merhand moest hij echter den strijd met zijn kwaal opgeven en allengs begon het leven te ontvlieden. Daar men meende dat het ver scheiden in den loop van den vol genden dag zou geschieden, verlie ten de rijkskanselier en graaf Moltke het paleis tusschen 7 en 8 uur in den morgen. Alle te Berlijn aanwe zige leden van de keizerlijke familie waren met de keizerin om het sterf bed verzameld. De doodstrijd was niet hevig en kalm sloot keizer Wilhelm te 8 uren 30 min. voor im mer de oogen. De in eene zijkamer aanwezige officieren, begaven zich daarop in de sterfkamer. Te 9 uren verschenen de ministers, waarvan bet eerst de minister-president Von Bötticher en de minister van Oorlog. De particuliere nalatenschap des keizers wordt op 60 h 70 mil- lioen mark geschat. De bewijzen van droefheid en deelneming verminderen niet; inte gendeel, zij nemen zulk een omvang aan en de telegrafische en geschre ven adressen van leedbetuiging zijn zoo talrijk, dat voor het oogenblik eene schifting onmogelijk is en deze tot later moet worden uitgesteld. Grootsch in werkelijkheid zijn de vele bewijzen van deelneming van openbare personen en lichamen uit W .enen, Rome, enz. In de straten van Berlijn ver- o°nt zich niemand zonder uiterlijkt teeken van rouw; de meergegoeden zijn allen in het zwart gekleed, de dames in rouwkleeding, terwijl de armeren en alle kinderen rouwro- setten dragen. Omtrent de ontmoeting van keizer Friedrich met koning Hum- bert in de nabijheid van Genua malden ooggetuigen: De vorstelijke personen omarmden elkaar, zicht baar diep bewogen, in den zieken wagen, staande, gedurende langen tijd, terwijl het gevolg daarbuiten stond met ontbloot hoofd. De kei zer onderhield zich daarop schrif telijk met koning Humbert, en over handigde ook een papier aan den heer Crispi, waarop hij zijn innigeu daDk betuigde voor de hartelijke deelneming van het volk en het parlement van Italië. Keizer Fried rich stond wel is waar nog krach tig rechtop, maar zijn gelaat is bleek als was. Toen de spoortrein weg reed, bedekte koning Humbert het gelaat met zijn zakdoek, en zeide met bewogen stem tot den heer Crispi: «Ach bij is ziek, zeer ziekt» Intuaschen berichten de onderweg door de gene sbeeren afgezonden telegrammen, dat de keizer tot dus ver zonder eenig nadeelig gevolg de reis doorstaat. Uit San Remo wordt gemeld De Keizer is Zaterdag met zijne fa milie ten ruim 9 ure naar Berlijn vertrokken, door de talrijke me nigte met geestdrift toegejuicht. Hij ziet er goed uit. Hij wordt verge zeld door dr. Mackenzie. Als een bewijs van de buiten gewone agitatie, welke na bet be kend worden van 's Keizers dood te Berlijn heerschte, kan het vol gende dienen: Toen Donderdag de valsche tijding omtrent 's Keizers dood werd verspreid, werden daar aan het hoofdtelegraafkantoor be zorgd 29,878 telegrammen, geza menlijk 799,926 woorden tellende, en op Vrijdag, toen de Keizer wer kelijk dood was, 36,615 telegram men, houdende 1,115,551 woorden, in verschillende talen en naar alle werelddeelen. Daaraan werkten ge lijktijdig in de groote centraal dé pêche-zaal 346 telegrafisten met 230 toestellen. De correspondenten van bladen telegrafeerden bijna alles «drin gend», dat wil zeggen tegen het drievoudige tarief, om op die wijze hunne telegrammen vóór andere te laten gaan. De postmeester-generaal Stepban verscheen persoonlijk bij den arbeid zijner ambtenaren in een bizonder vertrek en betuigde hun in krach tige woorden zijn dank voor hun weergaloozen ijver. Alles is dan ook met verbazen- den spoed verzenden. Keizerin Augusta ontving Za terdag in den namiddag den rijks kanselier, die vooraf uog eenigen tijd bij het lijk van keizer Wilhelm ver toefd had. Tusschen vier en vijf uur was de rijkskanselier bij den kroon prins in het paleis. Prins Heinricb en de erfprinses van Meiningen zijn Zaterdagavond te Berlijn aan gekomen, en begaven zich terstond naar het paleis en in de sterfkamer. Zondag werd er weder een kerke lijke treurdienst gehouden, aan wel ken meer personen deelnamen, dan aan dien van Zaterdag. Het over brengen van het stoffelijk overschot naar de Domkerk is in den afge- loopen nacht geschied. Aldaar is het lijk van heden af dagelijks van elf tot vijf uur voor allen, zonder toegangkaarten, ter bezichtiging gesteld. Volgens berichten in de dagbla den begeven zich de ministers naar Leipzig, om daar den nieuwen Kei zer te begroeten. Bij de Zaterdag plaats gehad heb bende opening van het lijk moeten duidelijk sporen van blaassteen ge vonden zijn. - De keizerlijke extra-trein is Zondagochtend te 8 uur 30 min. te Munchen aangekomen. Frankrijk. Bij de behandeling der begrooting voor de schoone kunsten heeft de Fransche Kamer verschillende posten hersteld, die de budgetcommissie had geschrapt, o. a. 17,500 francs voor de censuur. De algemeene vergadering van de «Alliance républicaine» te Epinal heeft den algemeenen Raad van 't Depart, der Vogeezen verzocht, de bewaking van het huis van Jeanne d'Arc op te dragen aan een oud gediende en een nationaal monu ment voor de heldin op te richten. Den ln April zal de eerste storting van 50 francs op de aan- deelen in het waarborgfonds der Parijsche Wereldtentoonstelling (van 40 millioen) moeten geschieden. Dat beteekent dat men de groote werken onder banden gaat nemener zijn vijf nieuwe werkplaateen op den Quai a'Orsay, de Esplanade des Invalides en 'tTrocadero voor op gericht en den 15n Maart komen 1800 nieuwe werklieden in dienst. Sedert de vaststelling van den slui- tiDgstermijn voor aangifie van in zendingen, zijn ruim 2000 van deze aangiften ingekomen. Vrijdag werd in de straten van Parijs eene door en door ge- meene, vuile illustratie op den dood van keizer Wilhelm rondgevent. De ministerraad heeft dadelijk besloten de exemplaren van dat schandelijk werk der drukpers in beslag te doen nemen, waartoe aan de justitie last is verstrekt, en de uitgevers en ver spreiders gerechtelijk te vervolgen. De minister van buitenlandsche zaken heeft zijne verontwaardiging over deze laagheid te kennen gege ven en verklaard, dat er eene ver volging ingesteld moet worden, ook zonder dat van wege het Duitsche gezantschap aanvrage daartoe wordt gedaan. De Fransche bladen zijn over bet algemeen van meening, dat door den dood van Keizer Wilhelm geen verandering zal komen in de door Duitschland gevolgdebuitcuiandsche politiek. De Temps zegt, dat het afsterven van den Keizer eenvoudig een his torische gebeurtenis, zonder meer is. De France gelooft, dat er thans groote gebeurtenissen te wachten ziju. Te Parijs heerschte Donderdag avond, vooral op den grooten bou levard, buitengewone opgewonden heid. De krautenventers, die de val sche berichten omtrent het afsterveu van Keizer Wilhelm verkochten maakten goede zaken. Het Duitsche gezantschapshotel werd door eene sterke politiemacht bewaakt, teneinde op alle eventu aliteiten voorbereid te zijn. Italië. Zaterdag had de koning met keizer Frederik tusschen San Remo en Genua een onderhoud. De koning had den keizer eene dépêche gezonden, waarin hij hem begroette als den voortzetter van den vader lijken roem. De keizer heeft daar op geantwoord dat Italie's vriend schap voor hem een groote troost ie. Rusland. Het Journal de St. Pé- terslourg meldt dat in telegrammen, gewisseld tusschen San Remo en St. Petersburg, een vast vertrouwen op de voortzetting van de traditie - neele vriendschap tusschen Duitsch land en Rusland en van de innige genegenheid tusschen de beide vor stelijke familien te kennen wordt gegeveE. Het blad hoopt dat de berinne ring aan den overleden keizer duur zaam bij de beide dynastieën en landen zal voortleven, tot beider welzijn en ook tot het grootste voor deel van de maatschappelijke orde en vrede in de geheele wereld. Egypte. Te Cairo heerscht groote opgewondenheid onder het volk ten gevolge van het vinden van reli- quieën van een profeet. Een menigte van zestigduizend personen begeleidde de reliquieën naar de Moskee. De overheid heeft, uit vrees voor oi geiegeldheden, de troepen in de kazerne geconsigneerd. jFS. IE O m» AV 3V£ xn s ÜBe ziekten kosten duur en ver storen liet geluk. Binnen de ziekten die liet meeste verspreid zijn, plaatsen zich zeker die der ingewandenzinking der maag, slijmen, zwakheid der maag, slechte vertering, aanbeien, verstopping, leverziekte enz.... Men moet daarom als een welzijn nemen, dat het gelukt is van in de mineraal- pastillen van So den zoo gekend, te rereenigen den stof- felijken inhoud der bronnen, zoo dus dat nu een ieder ze krijgen kan voor 60 cents de doos, bij alle apothekers. Zoo eene kuur door de pastillen zal zich door de zieken kunnen doen, zonder belet te zijn in zijne bezigheden en zal liet welzijn ze kerlijk doen weer keereu. Geen beter be wijs van de hooge geneeskracht en wel dadige werking der pastillen kan gegeven worden, als de verkoop van 200.000 doo- zen in 2 maanden in Duitschland. In Engelsch Indië, dat een zeer talrijke bevolking heeft, is het aantal weduwen toch bui tengewoon groot. Daar zijn er niet miuder dan 21 millioen, waarvan 79,000 onder den leeftijd van 9 jaren, 207,000 onder de 14 jaren en 382,000 onder de 19 jaren. Dit laatste is een gevolg van de daar te lande heerschende gewoonte om de huwelijken reeds in kinderlijken leeftijd te sluiten, zonder de weder- zijdsche gezindheid der betrokke nen ook maar in bet minst te raad plegen. Het Engelsch koloniaal be stuur kan, zonder in groote moei lijkheden te geraken, niet veel doen tegen dit misbruik, waartegen vele inlandscbe vrouwen, ais een gevolg der aanrakin, met de westerscbe beschaving, zich beginnen te ver zetten. Evenmin kan het vee! uit richten tegen de onophoudelijke en wreede vervolging, waaraan de we duwen, ook als zij nog in den kin derlijken leeftijd verkeeren, zijn blootgesteld wegens bet volksge loof, dat de weduwstaat eene straf is voor zonden, in een vroeger leven begaan. Bij enkele menschenvrien- den is dan cok het plan opgeko men om in een paar groote steden, zooals Calcutta en Bombay, we- duwen-asvls op te richten. Een Engelsch tijdschrift geeft de volger-de beschrijving van het treurig leven, dat door de ex- Keizerin Eugénie in de Tuilerieën geleid werdDe avonden werden zoo ondraaglijk, dat allerlei proeven genomen werden om eenige afwis seling te brengen. Nu eens kwam de keizerin op den onverwachten inval kunstbloemen te maken eu een kamerdienaar werd terstond uitgezonden om het uoodige mate riaal. Dan weder zouden voorlezin gen gehouden worden. Maar welk boek moest men kiezen voor zulk een gezelschap De een stelde «Jane Eyre, den welbekenden roman voor; Let hield de keizerin bezig, maar de keizer verveelde zich blijkbaar. Daarna probeerde men het met de «Oorlo gen der Joden» van Josephus. Thans was bet de keizer, die groote be langstelling toonde maar het maak te de keizerin aan bet geeuwen en de poging werd opgegeven. Ze was zeer zeker een intelligente vrouw, maar haar opvoeding was verwaar loosd en geestelijke bezigheid of artistieke genietingen trokken haar niet aan. Ze haatte de muziek, ze bad voor schoone kunsten geen smaak; zelfs een welgeschreven stuk in het Thédtre Francais kou haar niet bezighouden. Ten slotte leidde de onverzadelijke dorst naar ver maken tot de wederinvoering van de spelen der jeugd, als blindeman netje, stuivertje verwisselen en der- gelijken. Het w ij f j e s-n ij 1 p a a r d in den dierentuin te Berlijn is onlangs naar een nieuw hok overgebracht. Men had daarmee heel wat moeite. Het dier wilde volstrekt bet bassin niet verlaten en men moest gebruik maken van een val, zooals de in boorlingen in Afrika toepassen. Toen bet nijlpaard de werklieden zag, die den val kwamen maken, werd het zoo woedend, dat het de dikke ijzeren traliën van zijn hok als ijzer draadjes boog. De val bestond uit balken, die een engen gang vormden van het bassin naar den wagen, waarin het nijlpaard vervoerd moest worden. De balken aan het eene uiteinde konden aaneengetrokken worden zoodat het dier, toen het eindelijk in den val gelokt was, als het ware den vervoerwagen binnen geperst werd. Het duurde 9 uren vóór men zoover was. Het verdere vervoer geschiedde gemakkelijk en weldra plaste het groote dier in zijn nieuw bassiD. Een Romeinscb munt- stuk van hooge zeldzaamheid, ge slagen door UraDius Antonius, i6 door het Frankforter Museum aan gekocht voor 2000 gulden, en een dergelijk stuk, met een duidelijk leesbaar jaartal van 's Keizers re geering, door bet Museum te Wee- nen voor 2100 gulden. GeneraalBoulanger heeft een bezoek aan het gymna.-ium te Clermont-Ferrand gebracht en aan elk der leerlingen, die hem ver welkomden, een potlood geschonken met het inschrift«Laboremus pro patrie.» Tevens hield de generaal een rede, waarin hij de jeugd tot vaderlandsliefde aanspoorde. Voor den ingang verzamelde zich spoedig een menigte van een vijfhonderdtal personen, die den generaal bij zijn vertrek toejuichte. Als een bewijs, hoezeer de aan dacht weder op den reclame gene raal gevestigd is, kan het volgende dienen. Zondag 11. giug- een persoon te Parijs een weddingschap aan, dat bij door twee woorden te schrijven de geheele stad in beweging zou brengen. Hij ging den Effel-toren bezichPgeo en cbreef daar in bet boek «generaal Boulanger». De bezoekers, d'e na hem kwamen, lazen den naam en weldra waar schuwde de politi de ministers van Binnenlaudeche Zaken en van Oorlog, dat de generaal te Parijs was. De avondbladen vermeldden het en de opportunistische organen eischten voor den eigeumariirigen generaal een gestrenge straf. Twee groepen in den Senaat kond-gden eene in terpellatie aaD; nog bijtijds werden zij door den minister-president ver- wittigd, dat de generaal goed en wel te Clermont was. Het Hof van assises te Durham heeft een kaartlegster, Mary Ann Sirdston, tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld wegens het verschaffen vau vergif aan een jeugdige vrouw, Elizabeth Toxall, die daarmee trachtte haar man te vermoorden, om dan een ander te kunnen trouwen. De misdadige echlgecoote, die groolendeels on der den invloed van de kaartlegster had gehandeld, werd tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Vier gevaarlijke boeven zijn ontsnapt uit de gevangenis van Cbambéry. Zij hadden asii gat in den zolder van bun gemeenschappelijke verblijf weten te maken, en wisten zoo bet dak te bereiken, dat zij langs een ladder, die op den publieken weg uitkwam, verlieten. Daar zij nog hun gewone plunje aan hadden, hebben zij ongemerkt kunDen vluch ten. De gendarmerie en de politie hebben hun trachten op te sporen eD drie hunner zijn reeds te Voglan gevat, negen mijlen van C'nambéry. Te Torguay zijn 22 v o 1- geliDgen van het Leger des Heils tot gevangenisstraffen van 14 dagen tot een maand veroordeeld wegens het houden van een optocht met muziek op de openbare straten op Zondag. Qehaasl merk Eene der vele oor zaken van slecht of onvoldoend werk is de gewoonte, die sommige bedrijvige meEschen hebben, van zich altijd te baasten. Omdat zij in een gegeven tijd meer te doen heb ben dan zij meenen behoorlijk te kunnen afdoen, worden zij verlegen, gejaagd, zenuwachtig en onder dien drang gaan zij met het werk dat zij onderbanden hebben, voort, zon der bet vereischte overleg en zorg vuldigheid, vergeten misschien het een of bet ander, soms iets, dat er juist veel op aankomt, en leveren eindelijk een gebrekkig en slecht werk, dat evemin duurzaam als voldoende is. Geen werk is te be denken, hetzij hoofdwerk hetzij de eenvoudigste handenarbeid, of het lijdt er door als het overhaast ge daan wordt. GEBOORTEN: 10 Maart. M. P. Amama-Bloemsma z. - M. "Weidt-Daalder z. - M. Bloni-v. d. Molen d. - A. Haner-dc Graaf d. - 11. H. Kion-v. Norden z. - S. B. Eijkenaar-Wigger9 d. - A. M. Veldcn- Misras z. - E. Crombouw-Sta van Uiter z. - J. v. Hcerdcn-Bakkcr z. - J. C. Roosen-Kramer d. (z. levenl.) - M. Pleging-Drommel z. - A. J. Sleeman-Moletoor d. OVERLEDEN: 10 Maart. P. Vermeulen 55 j. Hagestraat. - J. P. Rijbroek 18 j. d. Kenaustraat. - A. Douwc 66 j. Noorder-Sclioolstceg. - W. M. de Brculc- Sabelis 65 j. Kruisstraat. - 11. A. P. J. Vcrmcijs 2 m. z. Lange IIeerenve9t. Het stoomschip Gelderland, vertrok 10 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Schiedam, van de N. A.S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 10 Maart des ochtends 1,30 uur Lezard. Wind W. Het atoomschip Drenthe, vertrok 10 Maart van Rotterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 10 Maart Gi braltar. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amstordam, arriveerde 10 Maart te Suez.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3