NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 15 Maart 1888. No. 1441. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. I. DATJBE Sf Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 14 Maart. Dinsdagmorgen vóór den aauvaug der zitting voor burgerlijke zaken van de arroudissement.-rechtbank alhier, nam de president, mr. Van Walchren, het woord en herdacht op hartelijke en waardeerende wijze onzen onlangs overleden stadgenoot mr. J. Bruyn, advocaat en procu reur bij deze rechtbank. ZEd.Achtb. schetste den overledene als een kun dig, rechtschapen en nauwgezet pleitbezorger, die ook als mensch aller achting genoot en ten volle verdiende. IN MEMORIAM. De stad onzer inwoning, met name het openbaar onderwijs, heeft een zwaar verlies geleden door het af sterven van den heer J. H, Slan gen, directeur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers alhier. Het zal misschien ten genoegen van velen zijn, dat wij hen een blik laten wer pen op de loopbaan en het leven van dezen verdienstelijken man. Johannes Hendrik Siangen zag den 5en Februari 1836 te 's Hage in een klein burgergezin het levens licht. Reeds op 10 jarigen leeftijd ontviel hem zijn vader en bleef hij met zijne moeder, twee broers en twee zusters achter. Hij was de oudste der kindereu en de steun en raadsman zijner moeder, dienaden dood van haren echtgenoot in kom mervolle omstandigheden verkeerde. Op 12-jarigen leeftijd openbaarde zich bij hem de lust om onderwij zer te worden en besloot bij daar voor te gaan studeeren. Zijne op leiding werd begonnen aan de dia conieschool der Ned.Herv. Gemeente te 'sHage, hoofd de beer Schaberg, die nog in dezelfde betrekking werk zaam is. Zijne studiën moe«t bij ouder niet al te gunstige omstan digheden volbrengen, hetzij in het midden van den buiselijken kring of des nachts, wanneer de anderen waren ter ruste gegaan. Doch niet alleen dit waren de moeilijkheden, door hem te over winnen, nog andere zwarigheden moest hij te boven komen, wilde hij de gewenschte vorderingen maken. Met recht kan men van hem zeg gen, dat hij was een «selfmade man». Op 18 jarigen leeftijd ver kreeg hij de eerste acte en wel de toenmaalsbestaande «acte van school- onderwijzer van den 4deu rang». Na voortgezette stndie verkreeg hij op 18-jar.gen leeftijd zijne tweed» acte, «de schoolonderwijzers acte van den 3en rang» die later gelijk is gesteld met de tegenwoordige acte van onderwijzer. Nog altijd was hij kweekeling op een tractement van f70 'sjaam. Zijn eerste onderwijzersbetrekking kreeg hij aan de school van het Burgerweeshuis, eene stichting van Vronwe van Renswoude, te 's Gra- venhage; zijn salaris bedroeg daar f 200, onder de wet van 1857 werd het gebracht op f 350. In 1859 behaalde hij de acte van hoofdonderwijzer. Zijne buitengewone bekwaamhe den kwamen op de door hem af gelegde examens aan het licht en trokken zeer de aandacht der school- autoriteiten. Ondet dezen was ook jhr. mr. van der Heim, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- Holland. Toen de kweekscholen werden opger.cht, viel de keuze voor de hoogstbelangrijke betrek king van leeraar aan de kweek school voor ouderwijzers, te Haar lem, op den beer Slangen en werd bij beroepen. Deze zag echter zeer tegen die betrekking op, daar hij zich te zwak achtte voor de zware taak welke daaraan verbonden was; toch nam hij ten slotle de hoogst- vereerende uitnoodiging aan. Dr. Gastmann, directeur der kweekschool, droeg hem aan Z.Ex. den minister van Binnenl. Zaken voor en op 15 Nov. 1861 bad de benoeming plaats. De heer J. J. C. Donck werd tot le en J. H. Slan gen tot 2e leeraar aangesteld. In deze betrekking heeft hij zich steeds onderscheiden door ijver, toe wijding en liefde voor zijn leerlin gen, welke laatste neigiDg hij ook bleef betoonen, wanneer zij de in richting verlaten hadden, als wan neer hij, zich steeds in hun welsla gen verheugend, met belangstelling hun verderen levensloop bleef volgen. Toen in Juli 1883 zijn oudere collega J. J. C. Donck wegens ge zondheidsredenen zijne betrekking moest nederleggen, werd Slangen tot le leeraar en plaatsvervangend directeur benoemd. Toen de opvolger van dr. Gast mann, de heer D. L. van der Heide, in 1886 overleed, werd Slangen tot zijn opvolger benoemd; dit geschied de den len October 1886. Den 6en Januari 1887 was het 25 jaar geleden, dat de lessen aan de kweekschool werden geopend en bij deze gelegenheid werden den door alle kweekelingen zoo beminden direeteur tal van geschenken aan geboden. Den 28»n December 1886 wae het 25 jarig bestaan der kweek- echool herdacht en had eene reünie van ongeveer 200 oud-kweekelingen plaats gehad en weder ontving de heer Slangen een aantal geschen ken, daar hij dien dag zijn 25-jarig directeurs-jubileum vierde. Gedurende den tijd dat hijaan de kweekschool verbonden,was mocht de heer Slangen echter, helaas, niet veel genoegen smaken. Gedurig had hij met ongesteldheden te worstelen; in Maart van 1887 kreeg hij pleuriti». Zijne verdiensten werden ook bui ten de school erkend; hiervan ge tuige »ijne benoeming tot lid van de plaatselijke Commissie van Toe zicht op het L. O. Met den heer de Koek stichtte hij de afdeeling Haar lem van het Ned. Ond. Genootschap, waarvan hij 12 jaren lang voorzitter bleef, en tot wier eerelid hij werd benoemd. Nog werd de heer Slan gen tot lid gekozen van het hoofd bestuur van het Genootechap en was hij ook later werkzaam als lid van 't bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Een aandoenlijke plechtigheid werd heden middag te 12 uur op de algemeene begraafplaats onder Schoten vervuld. Vergezeld van alle hier ter stede woonachtige kweekelingen der Rijkskweekschool, tal van vrienden en vereerders, werd het stoffelijk overschot van den heer J. H. Slangen naar de laatete rust plaats geleid. Het floers dat de lijkkist dekte, was behangen met een aantal fraaie kransen, ais stille, doch treffende, plechtige hulde aan den ontslapene. De lijkbaar werd gedragen door een achttal kweekeling«n die in diepen zwijgenden ernst voortschre den met het zielloos overschot van hun onvergetelijken directeur. Toen de kist in de groeve was afgedaald, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren Poutsmadistricts-schoolopziener F. Allan, leeraar aan de Rijks kweekschool, P. H. vander Ley, di recteur der Rijkskweekschool voor onderwijzeressen, R. H. J. Gallan- dat Huët »n een der kweekelingen. In diepgevoelde bewoordingen herdachten zij den overledene als uitmuntend leeraar en vriend, als edel rechtschapen mensch en als liefhebbenden zoon zijner oude moe der, voor wien dit verlies zoo innig zwaar zal wezen. De heer Jac. v. d. Heijden,zwager van den overledene, dankte met tra nen in de oogen voor de treffende deelneming in het verlies en de laatste hulde aan den veelbeminden doode gebracht. In d« Stuivers-Spaarbank van de afdee ling Hanrlem van den Volksbond, zijn in d«n loop van het jaar 1887 ingebracht: 4173 post. ben. 1, tot een bedr. v&n 1168.09 1313 v. f 1 tot f 10. 2659.84** 197 10 100. - 3754.51 17 uk «100 en booger a 8605.226 5700 met een totaal bedrag van 11187.67 Terugbetaald werden 42 post. beu. f 1, tot een bedr. 800 a v. f 1 tot f 10. II II 132 x 10 100, 18 a 'i «100 en hooger r» 492 met een totaal bedrag van f 9781.96 Het gemiddeld bedrag per inbreng-post was dit jaar ruim f1,96. Aan de deelhebbers is gedurende het geheele jaar een rente toegekend van 27s pCt., wat met het oog op den lagen rente standaard, en de rente, berekend bij an dere spaarbanken, hoog mag worden ge noemd. Aan rente is ontvangen f 417,23 en bij geschreven of betaald f284,255. Op den Blen December 1887 bedroeg het kapitaal der Spaarbank de som van f 12677,68 verschuldigd aan 837 deelheb bers, waarvan 363 deelh. met een bedr. ben. 1. 289 van 1 tot 10 164 U 'I U nu 10 X 100 21 n u u k m «100 en hooger. In het jaar 1887 zijn 358 posten meer ingebracht dan in 1886. In 1887 zijn meer terugbetaald 65 posten, Nieuwe in schrijvers waren er 289, dat is 27 meer dan in 1886. Het kapitaal vermeerderde met f 1605.67s, De zittingen gedurende 1887 werden gehouden op Dinsdag van 121 ure in den //Doelen" 23.38 u 1103.84 2953.46s a 5701.276 op Donderdag v. 89 en op Zaterdag van 89Va ure in het //Yisclihuisje". Het bestuur bestaat thans uit de heeren: A. van der Voort Az., voorz., C. J. M. de Wilde, ond.-voorz., W. D. Nolting, penningm., A. C. de Koek, secr., en W. Plnatzer van den Hull, G. C. Merens, T. Dpsema Vinckers, D. A. Braakenburg, G. van Cittcrt, C. Eekhout, mr. A/J. van Thiel, I. de Goeje, G. van Egmond, mr. S. J. H. van Walchren, G. J. Droste, G. Raymond, E. C. Hos, W. H. Voet, I. G. Bursch, P. van Thiel, J. M. A. Hoogvliet, G. I. Mispelblom Beyer en I. C. Graue, commissarissen. De poatduiven-vereenigiDg, «De Snelvlieger» alhier, is voornemens dit jaar de navolgende wedvluchten te houden Met oude duiven, van Parijs en Hannover, en met jonge duiven, van Oldenzaal en Groningen. Men schrijft ons uit Velsen In onze afdeeliüg van 't Nut trad Maandagavond als spreker op de heer Garvelink van Uitgeest. Enkele fragmenten uit Henoch Ardeneen drietal gedichtjes van Van Meurs en een paar zangstuk jes werden niet onverdienstelijk door htm voorgedragen. Na afloop dankte de voorzitter den spreker en drukte den wensch uit hem nogmaals alhier te zien optreden. LETTEREN m KUNST. Nnur men verneemt zijn alle engage menten der artisten bij //het Nederlandsch Tooneel" volgens de voorstellen van den Raad van Beheer vernieuwd. De artisten zijn geëindigd met het hoofd in den schoot te leggen. Volgens de «Amsterd. Ct zijn de dames Lorjé en Bos nog niet ge en gngeerd. De heer C. Ed. Taurel, de senior van onze graveurs, heeft in plaat gebracht de portretten van de burgemeesters der twee voornaamste steden van ons land: de heeren Van Tienhoven en Yening Meinesz. Verdi is bezig met een operette in 1 acte, waarvan een aristocratische dame te Romeden tekst schreef. Toen men Verdi vroeg, bij wien hij zijn studies in de operette-compositie had gemaakt, zeide hij lachend: Bij de onsterfelijke werken van Offenbach, Lecoeq en Strauss. ViSSCHERIJ. Nieuwediep,12 Maart. Heden kwa men van de groote visscherij binnen de 181Ï FSUILLEITO KT. LXIX. HOOFDSTUK. de bevebvijvek. Zoo het mogelijk is, Encinas, tracht dan uw hond stil te houden; zijne stem zou ons kunnen verraden en ons allen, wat minder aangenaam was, een kogel in het lijf doen krijgen; of wat nog beter is, ga Brandende-Straal en don Augustin waarschuwen dat wij den toegang tot den vijand gevonden hebben, en dring vervolgens onver saagd aan het hoofd der dappersten verder: wij, mijn makker en ik, zullen u als verkenners voorgaan. Encinas volgde dien raad en verwijderde zich snel om zijne opdracht te vervullen. Ter rechter- en ter linkerzijde, op twintig pas afstand van den hollen weg, herkreeg de zoom van het bosch al zijne dichtheid en de beide jagers aarzelden niet er ieder van zijn kant in door te dringen, om hun plan uit te voe ren. Zoodanig was de dichtheid van den plantengroei, dat hunne oogen nauwelijks op eenige voeten voor zich de voorwerpen konden onderscheiden, maar hoe gevaarlijk de verkenning dezer plaats ook was, was het toch volstrekt noodig haar zoo ver mogelijk uit te strekken. De Canadees sloop dus al verder en verder door de takken, als de alli gator die te midden der biezen en waterplanten rond kruipt om den buffel te overvallen, die zijn dorst komt lesschen. Langzamerhand evenwel verbreedde zich het bosch, en Bois-Rosé kon niet alleen de onduidelijke gedaanten van menschen en paarden onderscheiden, maar ook een blik werpen op de door den dikken gordel van boomen om ringde ruimte, die hij zooeven verlaten had. Bois-Rosé luisterde opmerkzaam naar al de geluiden, die tot hem doordrongen. Hij hoopte de stem van Fabiaanofdie van de dochter van den haciendero te hooren en vol angst telde hij de minuten, die verliepen sedert het vertrek van Encinas, die versterking ging halen. Eensklaps deed in de richting van den dijk der bevers, die door het jonge Gomanchen-opperhoofd bezet was, een losbarsting gevolgd van een gehuil, daarna nog een half dozijn geweerschoten, de lncht trillen. Nabij den vijver had eene groote beweging plaats en bij het schouwspel, dat zich eenige oogenblikken daarna aan de oogen van den Canadees vertoonde, gevoelde hij het bloed in zijne aderen stollen. LXe HOOFDSTUK. Beandbnde-Stbaai. Van den eersten schrik bekomen vormde de Zwarte Vogel een plan. De holle weg, die den Indianen door het bosch tot den Bevervijver doortocht had verleend, bood hun een ge makkelijk middel aan om zich in het midden hunner ver- strooide vijanden te werpen. Terwijl Bloedhond op zich nam om hen die het dichtst in zijne nabijheid waren, door vredesonderhandelingen bezig te houden, zouden de Indianen te paard slijgen en door zich onverwachts op de verschillende in de vlakte verspreide afdeelingen te wer pen, kon het niet anders of het resultaat moest voor hen gunstig zijn. Terwijl dit net van trouweloosheid gespannen werd, slo pen Bois-Rosé en Pepe met behoedzaamheid tot aan de Iudiaansche verschansing. Laat ons thans den draad van het verhaal der gebeur- tenisssen weer opnemen. In de beverhut, die op den door Brandende-Straal be zetten dijk uitzicht gaf, zat donna Rosario, bleeker en meer neergeslagen dan Fab'aan, die ten minste wist dat de dood een einde aan zijne smart ging maken, opgesloten onder de hoede van den ouden Amerikaanschen renegaat, die aan den ÏDgaug van hare gevangenis was gezeten, de lange karabijn dwars over de knieën en voor Bois-Rosé verbor gen, door de dekkleeden en de uitgespannen mantels, die dienden tot versterking der verschansing. Twee Indianen bewaakten hem, met bevel hem te door-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1