GEMENGD NIEUWS. trturige gebeurtenis, die dezer dagen alom diepgeroelden rouw heeft verspreid. wWaren de jaren van Keizer Wilhelm ver geklommen, toch ziet men mannen, die zoo grooteu en weldadigen invloed op de Europeesche toestanden uitoefenen, niet dan noodo van dit aardsche tooneel ver dwijnen. Zijne assche ruste in vrede! z/Moge de nooit volprezen liefde der Voorzienigheid zijn diepbedroefden opvol ger Keizer Erederik IIIsteunen en nabij zijn. *Ik houd mij overtuigd dat ik, door zoo te sprekeu, de tolk van u allen ben en stel u voor, de Regeering uit te noo- digen van deze gevoelens der Eerste Ka mer mededeeliug te doen aan de Regee ring van Z. M. den Keizer van Duitsch land." (Teekenen van instemming.) De Minister van Buitenland- sche Zaken: //Mijnheer de Voorzittor! 's Koniugs Regeering sluit zich van harte aan bij de gevoelvolle woorden, door U gewijd aan de gebeurtenis, die de ge moederen in de laatste dagen zoo diep geschokt heeft. z/De Regeer in g heeft harerzijds reeds van hare deelneming doen' blijken en zal niet nalaten aan den uitgesproken wensch dezer Kaïner gevolg te geven." De Voorzitter doet mededeeliug van verschillende ingekomen stukken, waaronder do laatste door de Tweede Ka mer aangeaomeu wetsontwerpen, waartoe behooren die betreffende de Iudische pak ketvaart en het handelstractaat met Spanje. Deze ontwerpen worden veraonden naar de afdeelingen, tot welker samenstelling thans wordt overgegaan. Da vergadering wordt hierop gescheiden. B 11T E N L A N D. België. De onlangs aan den Congo overleden luitenant Charles Warlomont, die zich een jaar lang te Borna en aan den Beneden Congo heeft opgehouden, heeft in dien tijd een aantal brieven geschreven, die nu in druk zullen verschijnen. Drie zijn reeds medegedeeld in de Ré forme en hebben groot opzien ver wekt. Met opgave van feiten en namen leveren deze brieven het be wijs van een schandelijk wanbe stuur. Ieder erkent, dat de koning der Belgen met de edelste bedoe lingen groote offers heeft gebracht, maar «de arme man», zoo schrijft Warlomont, «heeft eerlijke men- schen noodig om zijne bedoelingen uit te voeren. Het is bijna onge looflijk, hoe de koning wordt be drogen en bestolen.» Het personeel van den Congo- staat bestaat uit tweeërlei soort van menschenuit de officieren met eenige fatsoenlijke lieden en uit eene machtige organisatie van hebzuch- tigen te Brussel, die er alleen aan denken zich te verrijken en door hun oneerlijkheid het bestaan van den Congorttaat in ge*aar brengen. Te vergeefs tracht de goeverneur Janssen, een eerlijk man, verbete ring te brengen in den toestand. Te Borna, de zetel der Regeering, is voor ieder beambte rijkelijk ge zorgd; maar soodra hij naar den Boven- of Beneden Congo gaat, begint zijn lijden. Hij krijgt 6 flesschen wijn en allerlei geconser veerde spijzen voor drie maanden mede; maar de wijn is ondrinkbaar en de spijzen zijn bedorven; van daar de vele ziektegevallen. De be ambten te Brussel koopen, waar zij het goedkoopst terecht kunnen en brengen kooge prijzen in rekening. Den zwarten soldaten is een soldij vau fr. 1,25 per dag beloofd; zij ontvangen het traktement evenwei eerst na afloop van den diensttijd. Inmiddels kunnen zij, wat zij noo- dig hebben op krediet koopen, doch voor den dubbelen prijs. Duitschland. De Keizer had Dinsdag voormiddag een onderhoud met den generaal-majoor Von Win- terfeld over dienstzaken, en ver- leeade daarna prins Bismarck en den veldmaarschalk Yon Moltke audiëntie. Eene deputatie uit het gemeentebestuur van Berlijn met den opperburgemeester Von Forc kertbeck en den voorzitter van den gemeenteraad Stryck aan baar hoofd, begaf zich naar het slot Charloiten- burg, teneinde den Keizer een adres van rouwbeklag aan te bieden. Met hizondere spanning zag men met het oog op het overgroot belang van de verhouding, die voortaan tusschen den keizer en Bismarck zal bestaan, de kei zerlijke proclamatie te gemoet, die Maan dag verschenen is. Zij luidt iu hoofdzaak als volgt iiKan mijn volk!" De Keizer is heengegaan uit ziju roem vol leven. In een veel geliefden vader dien ik betreur en om wien met mij mijn ko ninklijk Huis in diepen smart treurt, heeft Pruisen's trouwe volk zijn met roem gekroonden koning, de Duitsche natie den stichter harer eenheid, den eersten Duit- schen keizer van het nieuwe Duit3che rijk, verloren. Onafscheidelijk zal zijn verheven naam verbonden blijven met al de grootheid vau het Duitsche vaderland, in welks nieuwe vestiging de voortdurende arbeid van Pruisen's volk en vorst het schoon ste loon gevonden heeft. Veilig in zijne kracht is Duitschland thans geacht in den Raad der volken, en het verlangt thans slechts hetgeen gewon nen is vreedzaam te ontwikkelen. Op mij zijn nu alle rechteu en plich ten overgegaan, die aan de kroon van mijn Huis verbonden zijn en die ik, zoolang het God behaagt mij te laten regeeren, vast besloten ben getrouw waar te nemeu en te vervullen. In het Duitsohe rijk moeten de con stitutioneel rechten aller verbonden re- geeringeu even nauwgezet geëerbiedigd worden als die van den Rijksdag. Maar van beide kaH dezelfde eerbied voor de rechten des keizers geëischt worden. Daar bij moet in het oog worden gehouden, dat deze wederkeerige rechten enkel strek ken kunnen zullen tot bevordering van 's lands welvaart, die de hoogste wet blijft, en dat aan nieuwe, ontwijfelbare nationale behoeften steeds volledig vol daan moet worden. Beide, leger en marine, moeten steeds goed uitgerust en goed georganiseerd blijven. Dat was de grondslag van hun nen roem en dat zal hunne soliditeit in de toekomst waarborgen. Ik ben besloten in het Duitsche rijk en in Pruisen de regeering met nauwge zette inachtneming der bepalingen van de rijks- en landsconstitutie te voeren. Ik wil dat het sedert eeuwen in mijn Huis gehouden beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid ook verder al mijne onderdanen, tot welke gezindte, tot welk geloof zij ook behooren, zal beschermen. Elk hunner is mijn hart even nabij. Al len toch hebben in de dagen van gevaar zich ten volle geireveu. In overeenstemming met de gevoelens van mijnen keizerlijken vader zal ik alle streven ondersteunen dat geschikt is om den oeconomi8chen vooruitgang van de verschillende klassen der maatschappij te bevorderen. Als met de sooiale vraagstukken nauw verbonden beschouw ik de opvoeding van het opkomend geslacht. Moet eenerzijds de hoogere beschaving steeds voor rui mere kringen bereikbaar gemaakt worden, aan den anderen kant moet worden ver meden, dat door eene halve beschaving gevaren ontstaan, dat voor het leven ei- schen gesteld worden, waaraan de oeco- noraische krachten der natie niet kunnen voldoen, of dat door een eenzijdig streven naar meerder kennis voorbijgezien wordt, wat bereikbaar is. Elk voorstel tot financieele hervorming kau op mijne onbevoordeelde overweging rekenen. Een weinig verder zegt de keizer/,Het zal mij een bizonder genoegen zijn den bloei, dien de Duitsche kunst en weten schap in zoo groote mate vertoonen, volledig te ontwikkelen. Tot verwezen lijking van mijn oogmerken in dit op zicht, rekeu ik op uwe zoo dikwijls be wezen toewijding en op den steun uwer beproefde ervaring. Moge het mij gegeven zijn, onder eens gezinde medewerking van de organen de» rijks, van de trouwe werkzaamheid der volksvertegenwoordiging, alsmede van alle autoriteiten en door den van vertrouwen getuigendeu mede-arbeid van alle klassen der bevolking, Duitschland en Pruisen derwijze tot nieuwe eer en vreedzame ontwikkeling te brengenOnbekommerd om glans- en roembrengende groote da den, zal ik tevreden zijn, als eenmaal van mijne regeering gezegd zal kunnen wor den Zij is ons volk weldadigons land nuttig, en het rijk ten zegen ge weest. De proclamatie des keizers en het manifest aan Bismarck maken een mach tigen indruk. Het manifest geeft 's Keizers volledige instemming met Bismarck ten opzichte van alle groote vraagstukken te kennen. 's Keizers geneesheeren zijn eenparig van gevoelen dat zijne reis naar Berliju tot dusver geen merkbare nadeeleu voor hem heeft gehad. Volgens de Norddeutsche All- gemeine Zeilung heeft de agitatie, waarin prins Bismarck sedert een paar dagen heeft verkeerd, zijn ge stel krachtig aangetast. Het over lijden des Keizers heeft hem diep geschokt, en daarbij is de oude ze nuwpijn weder opgekomen. Daarom heeft prof Schweninger hem op de reis naar Leipzig vergezeld en hem thans dringend aanbevolen, rust te houden en zijne werkzaamheden zooveel mogelijk te beperken. Het doodenrnasker, door Rein- hold Begas op het lijk van Keizer Wilhelm genomen, is uitstekend geslaagd. In het daaruit verkregen model is dan ook tot in de geringste onderdeelen alles 6cherp en duidelijk wedergegeven. Volgens de berichten valt het echter moeilijk, terstond den Keizer er uit te herkennen, door dien na den dood de bovenlip zoo danig is ingevallen, dat het gelaat rondom den mond zeer verwron gen is. Frankrijk. De Kamer heeft de begrooting van onderwijs aangeno men. Daarop kwam het budget van eeredienst weder in behandeling. De heer Labrousse stelde op den j post: bezoldiging der bisschoppen, eene vermindering voor van 10,000 fr. De minister van Onderwijs en Eeredienst bestreed het amendement. Het amendement werd echter met eene kleine meerderheid aange nomen. Bij de verdere beraadslaging wer den de credieten voor de protes- tant6che en israëlitische seminariën, die de regeering voorgesteld had, maar die door de commissie afge wezen waren, verworpen. De begrooting van uitgaven in haar geheel werd ten slotte aan genomen met 407 tegen 33 stemmen. Eenige Frausche bladen meld den onlangs dat prins Louis Napo leon, de jongste zoon van Pionpion, die als cavalerie-officier in het Italiaansche leger dient en te Verona in garnizoen ligt, zijn ontslag zou genomen hebben, nadat hij kennis gekregen had van het tusschen Italië en Duitschland gesloten ver bond. Dit wordt in een dépêche uit Rome aan het Berl. Tgbl. tegen gesproken. De vader van den prins kwam dezer dagen zelf te Rome en had daar verscheidene conferenties met hooggeplaatste personen, waar van het gevolg was dat de zoon vooreerst den ïtaliaanschon dienst niet verlaten zal. De bloemkweekers te Cannes hebben op het oogenblik druk werk met het gereedmaken der kransen, welke voor de begrafenis van den Duitechen keizer besteld zijn. De jonge prins Ferdinaud von Ho- henzoilern laat een krans vervaardi gen van 1,5 meter in middellijn en geheel samengesteld uit witte rozen. De krans, welke door de keize rin weduwe besteld is, zal geheel bestaan uit anjelieren, narcissen en witte camelia's. VERVOLG STADSNIEUWS. Voor de heden vanwege de Hol- laudeche Maatschappij van Land bouw, alhier gehouden hengsten- keuring waren ingeschreven: 1. Prins Bismarckzwart Duitsch ras, geboren 1885, P. J. Zijlmans, Haarlemmermeer. 2. Welkom, roodbruin Duitsch ras, geb. 1886, dezelfde. 3. N. N., donkerbr. geb. 26 April 1884. te Haarlemmerm. vader Pull awayH. v. Wickevoort Crommelin Oud Berkenrode, Heemstede. 4. Trot awayroodbr. geb. 13 April 1885, Haarlemmerm., vader Pull away moeder Leda, ouders der moeder: Brillant en Mobiledezelfde. 5. Zwart gekr. Geld. Oldenb. ras geb. 25 Mei 1886, D. Knibbe, Haar lemmermeer. 6. Zwart inl. ras geb. 16 April 1884, dezelfde. 7. Zwart Duitsch ras geb. 1884 C. F. Ockhorst, Rotterdam. 8. Zwart Duitsch ras geb. 1884 dezelfde. 9. Bruin Duitsch ras geb. 1884 dezelfde. 10. Zwart halfbl. geb. 1884 (niet opgekomen) dezelfde. 11. Geb. 1886 vader Robert niet opgekomen), dezelfde. 12. L. van Wijk, Jz. Haarlemmermeer. 13. de Prinsgeb. April 1884. F. v. d. Burg, Cz. Berkel. 14. Weitzel, zw. bruin gekr. Ol denb. ras, geb. 10 Maart 1885 (te koop) (niet opgekomen) W. J. Deth- mer, Foornwerd gem. Middelatum. 15. Cesar II, donkerbr. geb. einde Maart 1884, vader Oldenb., ras moe der Geld L. van Beek Jz., Meliesant. 16. Edzard II, geb. 1885 Olden burg, Hengsten-Vereeniging voor Alkmaar en Omstreken. 17. Donker Vos,Oldenb. ras geb. 1885, A. A. v. d. Berg, Haar lem. 18. Goud Vos, Kedinger ras, geb. 1884 (niet opgekomen) de zelfde. De uitslag deelen wij in ons vol gend nummer mede. Te Antwerpen isMaan- dagmorgen een vreeeelijke brand uitgebroken in de bierbrouwerij van do firma van den Berg en Co. Een felle wind wakkerde de vlam- wen aan. De brandweer was spoe dig ter plaatse en had met veel inspanning na eenige uren bet vuur bedwongen. Een der hoofdgebou wen is totaal vernield. Een ander, dat drie jaren geleden werd, ge bouwd, is in een puinhoop veran derd. De fabriek zelve is mede zoo goed als geheel verloren. De pak huizen zijn gedeeltelijk behouden gebleven, maar de inhoud heeft veel van het water geleden. Het beloop der geheele schade is nog niet be kend. De in 1882 door hetEn- gelfche parlement aangenomen wet op de electriejhe verlichting bepaalt, dat alle inrichtingen daarvoor na 21 jaar aan den staat vervallen. Dit heeft tengevolge gehad dat van de 70 maatschappijen, die destijds met dit doel opgericht zijD, geen enkele gebruik van zijn concessiën heeft gemaakt. Thans heeft lord Tkurlow voorgesteld om den ter mijn van 21 tot 42 jaar te verlen gen, „omdat anders de Zuiderzee- eilanden nog wel eer electrisch licht zullen hebben dan Londen." Dit voorstel werd eergisteren in bet Hoogerhuis voor de tweede maal gelezen. Met Z. M. keizer Wilhelm is de oudste der Europeesche Mo narchen gestorven. Van de Duitsche vorsten is de 70 jarige vorst van Schaumburg Lippe de oudste, daarna, komt de 69-jarige Hertog van Sakeen Co- burg-Gotha en de eveneens 69-jarige Groothertog van Saksen-Weimar, de 68-jarige Groothertog van Mec- klenburg-Strelitz en daarop de 67- jarige prins-regent Leutpold van Beieren. Van de overige Soevereinen staat de 71-jarige koning Willem III dei- Nederlanden in leeftijd buvenaan op dezen vorst volgen de 69 jarige koning Cbristiaan IX van Denemar ken, daarna de eveneens 69-jarige koningin Victoria van Groot Bnttan- nié, de 59 jarige koning Oscar van Zweden en Noorwegen en de 57- jarige keizer Frans Jozef I van Oostenrijk. Ten slotte wijzen wij er op, dat, in tegenstelling met deze bejaarde vorsten, die van Spanje, de kleine Alfonso, nog geen twee jaar oud is. Te Montpellier werd bij eene voorstelling in bet theater des Variétés door eenige officieren de zangeres Fayelle uitgefloten. Zij wierpen vervolgens onder luide boera's hunne kepi's op het tooneel. De zangeres trok zich terstond terug. Het publiek dwong haar echter on der het uiten vau allerlei dierlijke geluiden terug te komen. Woedend over deze manifestatie, richtte mej. Fayelle, na weder te zijn versche nen, eenige scherpe woorden aan het adres der officieren. Toen be gon een verschrikkelijk tumult; ta fels en stoelen werden gebroken en de stukken naar de ongelukkige zangeres geslingerd. Eenige studen ten, die iu de zaal waren, maakten de zaak nog erger zij begaven zich met een menigte straatjongens naar de woning van mej. Fayelle, trap ten de deur in en richtten in bare vertrekken een vreeselijke verwoes ting aan. Dit duurde tot 's nachts twee uur voort. De politie stond machteloos, maar met behulp van de gendarmerie mocht het haar eindelijk gelukken de orde te her stellen en de belhamels iu te ruk ken. In de zaal van het theater is voor 1200 francs schade aangericht. De directeur heeft eene klacht ingediend tegen de officieren van het 17e reg. dragonders,dieditschan- daal veroorzaakt hadden, doch bij de komst der politie verdwenen waren. Zondagmorgen heeftte Parijs een vreeseiijk voorval plaats gehad, dat alweder leert hoe voor zichtig men te werk moet gaan bij reservoirs, waarin zich vergiftige gassen ontwikkelen. Een werkman der gemeenterei- nigiDg aldaar, was bezig in de rue des Deux-Ponts den afslnitsteen van een rioolput los te maken. Nauwe lijks had hij het voorwerp omhoog gelicht of een verstikkende lucht had den man bedwelmd. Hij stortte in de pnt en verdween daarin.Vier personen, waaronder een kapitein der brandweer, snelden te hulp, maar ook zij werden door het ver giftige gas bedwelmd en vielen in de afgrijselijke opening. Men doet wat men kan om de vijf lijken uit de diepte op te halen. Toen David de opdracht ontving voor zijne schilderijen van «Napoleon de Alpen overschrijden de», vroeg hij den eersten consul een dag te bepalen, waarop dezen voor den schilder zou willen zitten. «Zit ten zeide Bonaparte; «waartoe zou dat dienen Onderstelt ge, dat de groote mannen der oudheid voor hunne portretten hebben gezeten»? «Maar ik schilder u voor uw eigen tijd, voor meuschen, die u kennen en u gezien hebbenzij zullen een goede gelijkenis ver wachten.» «Een goede gelijkenis! Het is niet de nauwkeurigheid waarmede de gelaatstrekken zijn afgebeeld, de kle'ne wrat op den neus, die een gelijkenis maken. Wat geschilderd moet worden is bet ka rakter der pbysionomie. Niemand vraagt er naar of de portretten van groote mannen gelijkenhet is ge heel voldoende wanneer zij hun genie verraden». «Gij leert mij, hoe ik schilderen moet», zeide Da vid, na deze laatste opmerking. «Ge zijt satyriekwat bedoelt ge Neen, ik spotj niet; ik heb nooit de kunst van schilderen op deze wijze opgevat. Maar ge hebt eelijk, Burger Eerste Consul; gij behoeft niet te zitten voor uw portret. Laat het aan mij overik zal u schilde ren zonder dat». Een der wonderlijkste zettersfouten is onder de regeering van Lodewijk Philips voorgekomen. Op zekeren morgen las men in den Constitutionnei«Zijne Majesteit heeft den heer Thiers ontboden en hem met de vorming van een nieuw kabinet belast. De bekwame staats man haastte zich den koniDg te antwoorden«Ik betreur slechts één ding: u niet als een kapoen den nek te kunnen omdraaien.» Twee of drie kolommen verder las men de volgende mededeeling: «De navorschiiigen der politie zijn met goeden uitslag bekroond. De moordenaar vandeRueduPot de-Fer werd in een berucht huis iu hech tenis genomen. Voor den rechter van instructie gebracht, had de boos wicht de vermetelheid, dezen amb tenaar met scheldwoorden te over laden en hem toe te roepen: «God en de meuschen zijn mijn getuigen, dat ik nooit een andere eerzucht heb gehad, dan u en mijn vader land trouw te dienen! «Een no:d- lottige vergissing had den moorde naar de woorden van den heer Thiers in den mond gelegd en omgekeerd. Bewoners van Tex, in het Zwitsersche Eugadin-dal, zagen dezer dagen dicht hij hunne wo ning een troepje van zeven gemzen op eene rots staan. Plotseling wierp zich een groote vogel, die in krin gen om hen heen gezweefd had, op een der gemzen en wierp het dier met een krachtigen vleu gelslag van de rots in den afgrond. De arme gems bleef in de sneeuw steken en viel bet roofdier ten offer. Doch dit zou daarvan niet veel pleizier hebben. Men ging met een klem naar de plaats, waar de gems gevallen was, en de roover verwij derde zich door de lucht. Toen bij na twee uur terugkeerde om zijn maaltijd voort te zetten, viel hij in den bem gespannen strik en werd hij zelf gevangen genomen. Het was een steenarend van meer dan twee meters vlucht. De door hem gedoode gems was een joDg en krachtig dier van waarschijnlijk twee of drie jaar. Goevernante (een kleinen knaap les gevende"). Weet gij wel, Heintje! dat ik gehoord heb van een kleinen jongen, niet ouder dan gij, die reeds goed kon lezen en schrijven en aan 't latijn begon. De knaap. O, juf, wat een goeden onderwijzer moet dat jongentje dan gehad hebben. STOOMVAMTBEMÊBTER. Het stoomschip Prins Manritsvertrok 13 Maart van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Oranje Nassau, arriveerde 13 Maart van Paramaribo to Havre. liet stoomschip Edamder N. A. S. M., van Amsterdam, arriveerde 12 Maart te New-York

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3