5e Jaargang. Maandag 19 Maart 1888. No. 1444. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBEAI ADVERTENTIES: Dit Nummer bestaat uit twee blaften S T A I) S AI I EU U S. BINNENLAND- HAARLEMMER HALLETJES. HAARLEM'S DAGBLAD ABOKHEMEHISFKIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HureraKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere ógel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DJUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 17 Maart. Loteliugen, die bet examen wen- schen te doen, dat hun bij slagen veroorlooft zelf hun corps en do plaats van hun garnizoen te kiezen, moeten zich vóór den 20sten Maart aanmelden bij den Kommandant van het 4e Reg. Infanterie te Haar lem. Zooals onzen lezers waarschijnlijk bekend zal zijn, hebben in den laat- sten tijd herhaaldelijk opstootjes plaats gehad in en om het verga derlokaal van het Leger des Heils, die der politie handen vol werks gaven. Iedereen die de zaak onbe vangen beschouwt (het streven van het L. d. H. moge zijn sympathie hebben of niet) zal het betreuren, dat vreedzame burgers, die zelf geen aanleiding geven, op deze wijze in hunne vergaderingen worden be lemmerd. Wij verwachten dan ook van het gezond verstand en het billijkheidsgev el van het volk, dat deze ergerlijke tooneelen zich niet weer zullen herhalen. letteren m mmi. Men meldt dat alle engagementen der artisten bij de Koninklijke Vereeniging «Met Neder- landsch Tooneel," ondanks de verminderingen van tractement door den Raad van Beheer voor gesteld, vernienwd zijn. Een tweetal slechts stemde niet in verlaging van gage toe. Mej. Marie Lorjé zegt de tooueelloopbaan vaarwel. «De Mikado," in het Hollandscli in het «Grand Théatrc van de liecren Van Lier te Amsterdam, vindt, volgens de Amsterdamsche bladen, veel bijval. Vooral de regie wordt geroemd. Op een 3oirée hij Prinses Mathilde, heeft zich eene nieuwe i/ster« doen hooren. Deze zan geres is een Italiaansche jonge dame, Signorina Landi genaamd, dochter van den directeur van het Conservatorium to Genève en pleegkind van mevrouw Councau, wednwe van den geneesheer en vriend van Napoleon III. La Signorina, is volgens «la Gazzetta d'Italia," met eene prach tige contralto stem begaafd. Binnen enkele dagen zal bij den heer H D. Tjeenk Willink te Haarlem eene brochui'e ver schijnen, getiteld: »De Werkstaking te Alrae- loo,« door J. C. Van Marken. VISSCHERIJ. IJ mui den, 15 Maart. Van de kordvissciie- rij kwamen heden 2 loggers aan, met besomming van f 150 tot f 300. De prijzen waren als volgt tarbot f10, gesorteerde tongen f 0.75, alles per stuk; schol f 12 h 26 per 50 kilo. Enkhuizen, 15 Maart. Heden werd alhier aangevoerd 70 tal (een tal 200 stuks) Zuiderzeeharing, welke aan den afslag f2.85 per tal opgebracht. Gedu rende deze week werd in het geheel aan gebracht 870 t il haring. De hoogste prijs bedroeg f5.50, de laagste f2.85 per tal. Wegens het ijs hebben de risschers hun bedrijf moeten staken. De meesten hunner is het gelukt d® netten uit zee te halen. Nieuwediep, 15 Maart. Heden is van de groote visscherij aangekomen de Belgische sloep //Maria," sch. Cappendijk, met 30 levende en 130 doode lcabelj., 100 schelr., 9 ben vleet en 50 punt rog, ter wijl door trekkersbooten 278 tal haring werd aangevoerd. Lev. kabelj. gold ten afslag f2.50, doode id. f 1.55 a, 1.80 per stuk, schelv. f 38.50 het honderd, vleet f13 per ben en haring f4.30 a 2.85 per tal; de rog werd in afslag opgehouden. 16 Maart. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Op hoop van Zegen," sch. v. d. Hoek, met 15 levende, 50 doode kabelj., 7 ben rog, 4 ben vleet en 90 schelr., terwijl trek kersbooten 150 tal haring en 1 zalm ann- braehtenlev. kabelj. gold ter afslag f 2.50, doode id. fl.40 per stuk, rog f 13.50, vleet f 28 per ben, schelr. f 38.50 het honderd, haring f 3.50 per tal en de zalm f 15. Z. M. heeft aan Herman Riethof, machinist, wonende te Ant werpen, vergunning verleend tot het aannemen der hem door Z. M. den keizer aller Russen gscbonken zilveren medaille, met het opschrift a voor bet redden van schipbreuke lingen», te dragen aan het lint der St. Wladimir-orde. De zilveren krans, die namens de in Amsterdam en in Rotterdam wonende Duitschers op de lijkbaar is neergelegd van hun nen overleden keizer, is inderdaad een reuzenkrans, zooals der reuzen figuur van Duitscblands nobelen doode pa*t. Gehecht op een zwart fiuweelen kussen, treft bij door zijn stillen eenvoud en fraaie bewer king. De bladen zijn bewerkt in mat-zilver en worden afgewisseld door kleine appelen in geoxydeerd zilver. Het opschrift van deze hulde aan den overleden vorst, getuigende van de trouw en den eerbied, waarmede onze Duitscbe landgenooten aan bunnen Keizer dachten, luidt: aIhren Kaiser DeutschlandCs tr(me rende Söhne in Holland Men sc hr ij ft ons uit Zaandam Belanghebbenden bij het in de vaart brengen van eene stoom boot tusschen hier en Amsterdam zijn tot eene tweede vergadering opgeroepen op heden. Van Texel wordt gemeld: Omtrent de verongelukte visschers- smak De Onderneming deelt men nader mede dat sommige schipbreu kelingen met gedeeltelijk bevroren banden en voeten aan land zijn ge komen. Kleederen, schoeisel en an dere bezitting waren door bet om slaan der scheepsboot groot en dee ls verloren gegaan. Ruim een uur zwierven de uitgeputte menschen, vijf maunen en drie jongens, na met de scheepsboot het strand bereikt te hebben, in de duinen rond. Toen vonden zij eene kleine woning en klopten daar aan. De eigenaar, Jan Kok en diens vrouw, namen terstond de arme schipbreukelingen in huis, gaven bun alles wat er in het huisje te vinden was en deelden toen drooge kleederen uit, zoodat ook de plunje der vrouw dienst moest doen om de doornatte, ver kleumde menschen te verwarmen. Voorts werd eene slaapplaats van hooi hun gewezen. Ook de heer D. C. Loman, burgemeester alhier, spoedde zich naar de strandings plaats. Hij liet, de schipbreukelingen op de liefderijkste wijze verplegen en voorzag hen van geneeskundige hulp. Vervolgens werd hier doel matige kleediDg en reisgeld vér strekt, zoodat zij naar huis konden vertrekken. De eigenaars, drie der opvarenden, hadden een ander op gedragen om bij hunne afwezigheid de smak te verzekeren. Dit heeft niet plaats gehad. Daardoor zijn de arme visschers tot de diepste ar moede vervallen en hebben letterlijk alles verloren. Vrijdagochtend waren twee jongens aan bet Kanaal te 's-Hage aan het spelen. Te dicht bij de vaart komende, bad de een de baldadigheid zijn makker een duw te geven, met het gevolg dat deze voorover in het water viel en in de diepte zonk. Een polderman, daar paaseerende, sproEg gekleed te water en had de voldoening den drenke ling met veel inspanning in bewus- teloozen toestand op het drooge te brengen. Hij voerde hem daarop naar zijn woning aan de Mallemo len waar geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Als een bewijs boe de verkiezingsstrijd de hartstochten doet opvlammen, tweedracht zaait en de gemoederen tegen elkaar in opstaud brengt, ja zelfs «twee har ten gloênde aaneengesmeed» tegen elkander in het harnas jaagt en bet huiselijk geluk voor een wijle kan verstoren, diene bet volgende, naar meu zegt, in het kiesdistrict Dordrecht in een der deftigste huis gezinnen voorgevallen. Het is 6 Maart en 3 uur in den namiddag. Het diner is opgedragen en de echtgenooten zetten zich aan tafel. Mevrouw neemt het woord: Hebt gij al gestemd, lieve? Neen, maar ik ga na het di ner even. Voor wien stemt gij Voor Verborch VanVerwolde. Enkele minuten pauze, waarbij mevrouw, die niets heeft doen blij ken van den minder aangenamen indruk, dien dat antwoord op haar beeft gemaakt, blijkbaar op iets zint. Daar verheldert een glimlach haar gelaat en een «Eureka» spreekt uit geheel haar wezen. Och, zoo richt zij het woord tot haar echtgenoot, haal nog eens een flesch wijn uit den kelder. Mijnheer, die voor zijn lief vrouw tje door het vuur zou loopen, gaat; maar nauwelijks is hij den wijn kelder binnengetreden of de deur wordt achter hem gesloten door zijn lief vrouwtje, dat hem onge merkt is gevolgd. Niet vóór de to renklok haar op dezen dag veelbe- teekenende vier slagen heeft doen hooren en de laatste tonen zijn weggestorven, wordt mijnheer ver gund zijn half gevulde maag ver der te bevredigen. De tijd van stemmen was ver streken. D r. W. J. T. Nuyens, te Westwoud, wiens beterschap in de laatste dagen merkbaar toenam, zal den 24n dezer zijn 40 jarig docto raat vieren. De kundige geneesheer en de verdienstelijke geschiedschrij - ver zal op dezen herinneringsdag ongetwijfeld uit alle oorden des lands bewijzen van hoogachting ontvangen. Bij een hoop takken on- der Oldeberkoop is het lijk gevon den eener vrouw, die door kommer en gebrek is omgekomen. In een te Deventer ui t- komend blad las men dezer dagen de volgende advertentie van een vroedvrouw »Ik ondergeteekende ben niet dood, maar leef nog en om het algemeen verspreid gerucht en het voorkomen van mijn nadeel, eerst dat ik voor een bepaalde som uitga, is onwaar heid en nu zon ik dood zijn. Neen ik hoop dezelfde te blijven en uit den laster wordt dikwijls het goede tot stand gebracht." Uit Almeloo wordt g* e- meld: De nieuwe poging tot beëindiging der werkstaking is door de werk lieden afgeslagen. Slechts één hun ner stemde toe. Uit Stavoren, wordt g e- meld dat door de ontzetfc. nde, on afzienbare ijsvelden in de Zuiderzee de veerdienst Stavoren—Enkbuizen weder is moeten worden gestaakt, thans voor de vijfde maal gedurende dezen winter. WETGEVENDE ÜACHÏ, De Eerste Kamer heeft in hare zitting van Donderdag de naturalisatie-ont werpen, de goedkeurings-TToordrachten, tot heffing van provinciale belastingen in Zuid-Holland en verschillende andere ont werpen van ondergeschikt belang zonder hoofdelijke oproeping aangenomen. Alleen over liet voorstel tot aflossing der e*trepot-leening met kasgeld werd ge stemd. Het werd eenparig aangenomen. De Vrijdag gehouden zitting tot behan deling van het wetsontwerp betreffende eene provinciale heffing in Limburg, werd grootendeels in beslag genomen door eene geheime zitting, die van 2 uur tot bijna half 5 aanhield. De Kamer vereenigde zich toen, in afwijking met een voorstel van den Voorzitter, om Maandag bijeen te komen, met het voorstel van heer Van It o ij e n, om de Indische pakketvaart en het handelstractaat met Spanje op heden 11 uur aan de orde te stellen. Toen werd na een kort debat, de hier boven geuoemde provinciale belasting met algemeene stemmen goedgekeurd. RECHTSZAKEN. De Rechtbank te Arasterdam beeft de ei- scbers in zake de kwestie tusichen de Erfgooiers en de Holl. Spoorwegmpij. niet ontvankelijk ver klaard en veroordeeld in de kosten van het geding. Een Zaterdagavondpraatje, XXVI. Jongstleden Woensdag kreeg ik het in het hoofd, de zitting van den Gemeente raad eens te gaan bijwonen. De zaken, die in het begin van den winter al slap waren, zijn in den loop er van nog slap per en thans door de voortgezette, driëen- heid van rampen, koude, sneeuw en be sloten water, allerslapst geworden. Ik berok kende derhalve mijn nukomeliugschap vol strekt geen financieel nadeel,toen ik mijn pen neerlegde en de kantoordeur sloot om mij naar het Stadhuis te begeven. Nu was er nog een tweede roden behalve gebrek aan andere bezigheden, die mij dreef, de beraadslagingen van onze stede lijke vertegenwoordigers te gaan aan hoo ren. Er zou worden behandeld de kwestie van de Duinwaterleiding en dat is een zaak, die wezenlijk voor Haarlem een zaak van belang heeten mag, zelfs, (hoe is het mogelijk) veel meer nog, naar mij dunkt, dan de verwijding van het Barrevoetje. En dat ik in die meening niet alleen sta bleek voldoende uit de zes en dertig pagina's der toelichting, die bij de agenda van te behandelen onderworpen be hoorde. Toen ik op het Stadhuis kwam, kon ik nog niet worden toegelaten. «De heeren waren nog niet kompleet!" Nu, dat was een goed motief: wat zou meu beginnen met heeren die niet kompleet zijn en ik bleef dus in de gang wachten, totdat op eens een bel, welke een geluid had als een etensbel in een kostschool, die tevens voor brandklok wordt gebruikt, het sein gaf, dat het geheimzinnige oogenblik, waarop de vergadering door den Voorzitter wordt geopend, en waar nooit ofte nimmer pro fane aangezichten hun neus in mogen steken, voorbij was en Jan, Piet en Klaas, nader aangeduid onder den vagen naam van publiek, mochten binnentreden. Toen ik op de geijkte bescheiden wijze binnentrad (behalve de Raadsleden be treedt iedereen de gewijde zaal op de teenen) kreeg ik den indruk, dien ik al tijd bij zulke gelegenheden heb gekregen «Men speelt hier Babylontje!" Geen der leden zit dan nog op zijn plaats, allen staan in grootere of kleinere groepjes ie praten en het gegons en gelach, dat uit al die clubjes opgaat, overstemt bijna geheel de stem van den secretaris, die staande de notulen der vorige zittiug voorleest. Eerst warneer die voorlezing ten einde spoedt, begeven zich de leden allengs naar hunne plaatsen en ontstaat er stilte, waarin de Voorzitter de vraag doet, of men op de notulen ook aanmerking heeft. De disch, waaraan de leden vereenigd wareu, begon jzooals behoort met de soep. Soep is een hoogst nuttig en pleizierig gerechthet scherpt den eetlust, bezwaart de maag niet, het is een voorlooper, een aankondiger van de meer belangrijke ge rechten, die volgen. De disoh begon der halve met een groot aantal mededeelingen die voor kennisgeving konden worden aangenomen, gratificatiën te verleenen, missives van Ged. Staten en, bij wijze van balletjes in de soep, eenige adressen ter behandeling in de volgende zitting. Nu, de leden vonden de soep goed. Thans kwamen de vaste gerechten aan de orde, in casu de kwestie van de Duin waterleiding. Ik zag dat de leden een soort van boekdeel naast zich hadden liggen on vermoedde, dat dit de toelich ting van zes en dertig pagina's wezen zou, waarvan ik zoo even heb gesproken. De verslaggevers der verschillende bladen wierpen een blik op de papieren, die naast hen lagen, namen de wapens ter hand schikten zich terecht en wachtten op het sein tot den aanval op het tweede gerecht, een waar «pièce de resistance", dat zoo dadelijk door den Burgemeeiter zou wor den geblazen. Maar, o wee, het sein kwam, maar.... sloot ons, ongewijden, van het genoegen van het bijwonen van den kampstrijd uit. De Voorzitter stelde voor over te gaan tot eene zitting met gesloten deuren, daar geen der leden hiertegen zijn stem verhief, werd volgens het spreek woord «wie zwijgt stemt toe", het voor stel als aangenomen beschouwd. Daar gingen we, in den ganzenmarsch. Men gevoelt zich in zoo'n geval altijd eenigszins als een kleine jongen, die door pa en moe de kamer wordt uitgestuurd, omdat er dingen te bepraten vallen, die hij niet hooren mag. Van de soep had ik mogen meëeten en nu de degelijke kost kwam, waaraan wat te kauwen viel, (ver beeld je, zes en dertig pagina's) werd ik weggestuurd. 't Gonsde in den gang toen we er door liepen Dat kwam echter niet van de drie man, die het publiek vormden, maar van de verslaggevers die bromden, omdat zij wel voorzagen dat de zaak hier niet met een kwartiertje zou zijn bekeken en die toch niet konden heengaan, omdat nie mand wist te zeggen hoelang het wel duren zou voor dót gerecht behoorlijk ge nuttigd was. Aan het einde van de gang gingen die brompotten een kamer binnen, die mij later bleek hun wachtkamer te zijn, en voor de gezelligheid ging ik mee. Ik moet erkennen, dat de heeren van de pers niet slecht worden geherbergd door het Gemeentebestuur, hun antichambre is een ruim, hoog vertrek (de zoogsnaamde Donderdiigsche trouwkamer) geheel in stijl gemeubileerd en met fraaie antieke por tretten en een sierlijke 'zoldering. De kachel snorde lekker. Wij schaarden ons er om heen, staken een sigaar op en zaten er toen ongeveer eveneens als die brave kinderen van Van Alphen, die zaten eens bij Saartje, die goede oude baker, die sprookjes kon vertellen. We dronken chacolade en aten dikke wafels. Bij ontstentenis van Saartje amuseer den we echter elkander door gezel- ligen koutvoor de chocolade had ik wel graag mijn gewoon bittertje gehad, maar hoewel de kamer in stijl was ge meubileerd, was er geen buffet aanwezig, en gij kunt wel begrijpen dat van wafels heelemaal geen sprake kon zijn. Een van de vertegenwoordigers van de pers was zoo welwillend mij zijn stukken terhizage te verstrekken, waaronder ook het meerge melde boekdeel over de waterleiding. Daar ik nu toch eenmaal om duinwater geko men was begon ik moedig de vijf en dertig brieven te bestudeeren, die het boekdeel,behalve nog eenige notulen-extrac- ten, behelsde. Niettegenstaande de correspondentie over water handelt is zo al heel droogs

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1