GEMENGB NIEUWS. Oplossing van Oa mp rolile em No. 5. PredikbiurtGn der Kei Hsrv. Kerke BINNENLAND. Eeedg deelden wij meteen enkel woord mede, dat de Zuiderzee-Ver- eeniging de inschrijving heeft opengesteld op eene leening van f 190.000, verdeeld in stukken van f 500 en f 100, welke weder kunnen worden gesplitst in onder deden van f 50. Zooals men weet, beoogt deze Voreeni- ging: het doen instellen van een volle dig en grondig technisch en financieel onderzoek of, en zoo ja, naar de wijze waarop en de middelen waardoor eene afsluiting (mede ter voorbereiding eener latere drooglegging) van de geheele Zui derzee, de Wadden en de Lauwerzee, wenschelijk en uitvoerbaar is. Tot dat onderzoek, zonder vooringe nomenheid of partijdigheid gesteld, zal de Yereeniging zich bepalen; de uitkomsten, waartoe zij geraakt, zal zij overdragen aan de naamlooze vennootschap of aan het rijk, bijaldien er tot practische toepassing dier uitkomsten blijkt te kunnen worden overgegaan. z/Het welslagen dezer leening zegt het prospectus waarborgt ook het welslagen van de pogingen der Yereeni ging en de gevraagde medewerking zal haar de middelen verstrekken, om rusiii_ hare taak te voltooien, waarbij het ge heele vaderland betrokken is." l)e Vereeniging mocht zich reeds ver heugen in den steun van velen, die zich als leden aansloten of haar met giften steunden; terwijl haar door verschillende waterschappen, gemeenten en provinciën subsidiën werden verstrekt. De Neder- laudBche regeering, vertegenwoordigd door de departementen van Marine en Waterstaat, heeft reeds herhaaldelijk blij ken van belangstelling en medewerking gegeven, die, als vooral van moreele be- teekenis, hoogelijk zijn gewaardeerd. Het geheele kostenbedrag is, over drie jaren verdeeld, op f 125.000 geraamd, en het bedrag der leening, waartoe thans op het Nederlandsche volk een beroep wordt gedaan, strekt om het ontbrekende aan te vullen, nadat de Vereeniging zich ge wend heeft tot hen, die in de eerste plaats tot het 'brengen van een offer ter berei king van het voorgestelde doel, schenen te zijn aangewezen. Het lijdt geen twijfel, of deze poging om eene voor geheel Nederland hoogst gewichtige aangelegenheid den algemuenen steun te verzekeren, zal met den besten uitslag worden bekroond. Het bestuur der Vereeniging bestaat uit de heeren A. Buma te Hindeloopen, voorzitter; mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle, ondervoorzitter; A. C. Wertheim te Amsterdam, penningmeester; en H. C. van der Hou ven van Oordt, te Apel doorn, secretaris. Ongehuwde personen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van hoofdopzich ter in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, voorloopig voor den tijd van één jaar, op eene belooning van f 400 's jaars, met genot van kost, inwoning, geneeskundige hulp, vuur en licht, kunnen zich in per soon vervoegen bij den geneesheer- directeur van gemeld gesticht op 19, 20 en 21 Maart, des voormid dags tus^chen 11 en 12 uren. Dezer dagen stak, met een stevigen WZW. en woelige zee, de reddingboot te Egmond a/Zee van wal, ten einde proeven met olie- bakkeu te nemen. Men bleef twee uren in zee. Eene bus was half vol met mineraal- en een ander half met raapolie; doch de proef mislukte, daar de olie niet loopen wilde. De proef werd herhaald en met gun stiger uitslag. Er woei een stevige bries uit het NW.het weer was buiïg en de zee stond hol, zoodat de bemanning niet. buiten levensge vaar was. De ohestorting giug zeer goed en volgens zeggen van den bootsman gal' de miueraalolie meer slaak dan de raapolie. De boot bleef twee uren in zee. Door eenegel del ij ke on dersteuning van donateurs en be gunstigers der Kralingsche scherm- vereeniging de Leeuw der Neder landenis die vereeniging in staat gesteld tot aanschaffing van nieuwe wapenen, nadat de vorige bij den brand in het caté Den Burg wa ren verloren geraakt. In het begin van de volgende maand zullen de wapenoefeningen met een wedstrijd hervat worden. Men schrijft uit Steen- wijk aan de Zw. Ct.: De heer Gr. van Urk heeft voor het lidmaatschap van den raad dezer gemeente bedankt, wegens vertrek naar elders. Hij heeft zich thans te Assen gevestigd, waar hij werkzaam is als staf kapitein bij het reddings- leger. Alhier was hij apotheker en hield zich in de laatste jaren veel met godsdienstige of kerkelijke za ken, in den laatsten tijd vooral met het reddingsleger bez.g. Het huis, naast zijne woning alhier, waarin bij de zaal «Concordia» voor godsdien stige bijeenkomsten opende, heeft hij, naar van vertrouwbare zijde wordt verzekerd, gratie ten gebrui- ke aan het reddingsleger afgestaan. Als raadslid stond hij om zijne kal me doch vrijmoedige wijze van spreken, juist betoog en helder oor deel bij alle partijen of richtingen zoo goed aangeschreven, dat bij de laatste periodieke verkiezing voor den gemeenteraad de liberale kies- vereeniging geen candidaat tegen over hem plaatste. In de abattoirs te Par ij s heeft men lokalen, waar het bloed in groote vaten gedroogd wordi, om het later als mest te gebruiken. Zaterdagavond viel een opzichter, Vagner, in het abattoir Villeueuf, Boulevard de l'Höpital, in zulk een vat en werd er levenloos uitgehaald. Toen hij er uit was gehaald en op een brancard werd gelegd, rolde het hoofd van den romp. De u it gever Roux, te Ly- oo, geeft in 25 afleveringen eeu boek van zijde uit, dat compleet 250 francs zal kosten en waarvan reeds 15 afleveringen verschenen zijn, die elk echter slechts 2 pagi na's bevatten. Het bevat gebeden; iedere pagma heeft een eigen rand en de tekst is in gothische letters, terwijl het geheel met gedrukt, maar met zwarte zijde op witte zijde ge weven is. Een e i gena ardiggebru i k om zich een meisje te verzekeren, heerscht in de plaatsen van de streek Von Peine (Duitschlaud). Zondag namiddag, na het gebruikelijke vas tenavondbal, verzamelen zich de jonge mannen der buurtschap in eeu herberg en wordt een t veiling van ongehuwde meisjes» gehouden. Alle ongehuwden komen ieder af zonderlijk onder den hamer en me nige liefhebber biedt een hoogen prijs. De oudere meisjes, waarop geen bod gedaan is, worden daarna nog eens te koop aangeboden. Te «koop» is voor eeu jaar geldig en de «kooper» heeft liet recht zijn dame naar alle dans-vermakelijk- heden te geleiden, welke gedurende dien tijd plaats hebben. Weigert zoo kan hij het geld, dat hij heeft besteed, van haar terugver langen. Het bij de «veiling» inge komen geld wordt aangewend voor een bal op den avond van den ver koopdag. Bij deze gelegenheid wordt de uitslag der veiling aan de dames edegedeeld. Men kan zich voor stellen, hoe somtijds concurrenten tegen elkander opbiedennochtans komen nimmer vechtpartijen of kwade praktijken voor. In het Duitsche dorp Niederhausen werd door den hout vester Grieger, onder zeer bizondere omstandigheden een moordaanslag op den opperhoutvester von Menzen gepleegd. Er was tegen eerstgenoemde een aanklacht ingekomen en zijn chef deed hem een verhoor ondergaan, waarbij de man zich zoo zonderling gedroeg, dat hij herhaaldelijk tot kalmte moest worden aangemaand. Toen von Menzen proces-verbaal liet opmaken riep Grieger: «dat is mijn doodvonnis!» greep een ge weer met dubbelen loop. dat aan den muur hing en legde het met de woorden: «kniel neder!» opzijn chef aan: daarop telde hij: «een, twee, drie» en gaf werkelijk vuur. Op hetzelfde oogeublik sprong de opperhoutvester, die door kalmte en door Grieger vast in de oogen te kijken, den man had trachten te ontwapenen, ter zijde, en de ko gel kwam in den muur terecht. Von Menzen en een aanwezig schrijver sprongen op den moordenaar toe om hem het geweer, waarvan de tweede loop nog geladen was, te ontrukken en zij mochten hierin, na eene zware worsteling, slagen. Grieger werd onmiddellijk gearres teerd en naar de gevangenis over- gebracut. Bij eene zitting van het hof van assises te Lous ie Saulnier heeft zich dezer dagen een zonder ling geval voorgedaan. Aan het oordeel der jury was de zaak onder worpen van twee wevers van Samt- Claude, beschuldigd in Januari 1884 een Italiaansch werkman om het leven te hebben gebracht. De voor naamste benchuldigde had eer6t op 'i laatste oogeublik bekend en de twee advocaten legden de voor naamste kracht hunner verdediging in de volgende vraagpunten lo. Hebben de beschuldigdan sla gen toegsbracht en verwondingen veroorzaakt? 2o. Hebben deze slagen en ver wondingen den dood van het slacht offer veroorzaakt tegen de bedoe ling der bedrijvers in? Na korte beraadslaging, bracht de jury rapport uit in ontkennenden zin, wat de vraag betrof of er moord wasgeschied, het eerste vraag punt werd door haar bevestigend en het tweede ontkennend beant woord. Een der advocaten concludeerde daarop tot vrijspraak der beide be- chuldigden, daar de jury hen slechts een enkel misdrijf ten laste legde en dit verjaard was. Na inzage van de stukken van onderzoek, deed het hof uitspraak in den zin van de verdediging en beval onmiddellijke invrijheidstel- libg der beklaagden tot groote ver wondering van de jury, die niettemin het schuldig tegen hen had uitge sproken. Jongen (die op een warmen zo merdag met zijn vader naar de ker mis in stad gaat): Vader 'k heb zoo'n dorst I" Nou, heb ik 't je niet gezegd, als je met vader naar de kermis in de stad ging, zou je wat krijgen nou heb je 't. Rechter. Gij hebt de aanklacht gehoordbekent gij, aan de misdaad schuldig te zijn Beschuldigde. Nu, we zullen eerst 't getuigenverhoor eens afwachten. Aanspreker. Overleden in den ouderdom van 9 jaren de oudste zoon van den heerdie in den afgeloopen nacht zacht en kalm ont sliep. Dienstmeid. (boven aan de trap, die van den heelen rimram alleen maar het laatste sliep hoorde). «Niet noodig, scharensliep, wij slijpen zelf." Kaapiockon f70 a 82 per 1040 stuks Lijnkoeken f 7,50 a 11,per 104 staks. Hoorn, 15 Mrt. Kaa9: Ter waag gewogen s stapels, wegende 5,748 kilo. Hoogste pri] kleine Gra9 f 82,Hooi id. f 0,Cominiss id. 29,middelbare f Leiden, 15 Maart. De aanvoer en prijzen tt Veemarkt van heden waren als volgt9 Stiere f48 a 106, 180 vette Ossen en Koeien f116 250 of f 0,52 a 0,64 per Kg., 72 Vare id. f 8 a 190, 8 Graskalveren f 20 a 28, 26 vette ii f31 a 69 of f 0,75 a 0,85 per Kg., 122 nuchte: id. f 2,50 a 7,130 vette Schapen f 18 a 27,- of t 0,45 a 0,50 per Kg., weide do. 0,- a Lammeren f 0.a I mngere Varkens f 17 a 34, 94 Biggen f4,75 13,0 Paarden f a 91 Kalf- t Melkkoeien f101 a 240. Sceikdak, 17 Mrt. Moutwijn 7,25, Jeneve 12,75, Aaist. Proef £14,Spoulmg-Betu f150, d'<:o 'Vuumkak {1,50. Zwolle, 16 Maart. Boter, Prima Gras f22,- a 23,50, afwijkende f 19,a 21,2e soo' tl6,a 18,—. VARIA, Verstrooid. Een rechter bege leidde zijne echtgenoote in een win kel om eeu kleed te koopeD. Zij. Eo wat kost deze japon Winkeljuffrouw. Dertig gulden. De Rechter, (verstrooid) of drie dagen gevaugenisstraf. Niet vleiend. Een Turk gaf aan eenige dames, welke hem be zochten, suikergebak, doch een van haar gaf hij eens zooveel als de overigen. Zij beel-de zich op dien voorraog niet weinig in, en om de anderen nog opmerkzamer te maken, liet zij den gastheer, in den triumf barer ijdelheid, door den tolk vra gen, waarom hij haar eens zooveel gegeven had ais de anderen. «Om dat uw mond eens zoo groot is als die der overigen» was het ant woord. Wit zet van 28 op 33. Zwart slaat 41 32. Wit zet 23 27. Zwart slaat 32 23. Wit zet 33 D 38. Zwart slaat 44 33. Wit zet 14 D 19. Zwart slaat 15 D 24. Wit zet 13 18. Zwart slaat met 24 op 13 of 23 op 14. Wit slaat van 8 op 46 4 stuk ken en haalt dam. Thans echter moet wit nog uiterst behoedzaam spelen om te winnen. Goede oplossingen ontvingen wij van D. B.; S. S.; L. v. H. te Haar lem, Willem B. te Utrecht en Ma rie te Alkmaar. In de oplossing van den heer v. B. te Haarlem is waarschijnlijk een schrijffout geslopen, zijne op lossing althans komt niet uit. De Redactie. %&SSt(YëEfUËÜÏE& Aksïerdau, 17 Maart. Du prijzen der Aardappelen waren als volgt-. Jfcld. lilauwe f 2,20 a 2,30, dito Kralen f 0. i 0,Zecuwsche Flakkeesche f 1,80 a 2,30, do. Blauwe 1: 0,a 0,do Poters f 1,a 1,10, Prui- lischs H&mbargor f 0,a 0,id. Zaaiers f 0, 0,Saksische Jammen f 0,a 0,Frie- »che Fraaekor Jammen fl,80 a 1,90, do. Bn- relache f 1,40 a 1,50, dito Dokkumer Jammen f 1.90 a 2,10, Zsouwsche Spuische Jammen f 1,90 i 2.70, IJpolder Jammen f 1,50 a 1,75, dito Blauwe f0,a 0,allen per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet en Geraffineerd onveranderd. Petroleum onveranderd, consumptie f 10,50. Nohel dito consumptie f9,50. Tarwe op ievering lager, Nov. f196. Notoering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering voorjaar hooger, na jaar vast, loopende maand voor 121/- uur f106, 12 V3 uur f108, 109, Mei f104, 105, 106, 105, Oct. f 104, 105. Aangezegd heden 225 last, totaal in deze maand 2775 last. Notering yan Menae Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stü. Lijnzaad traag. Raapolie flauw, vliegend per 100 Kg. f 263/4, lo. Mei f 261/Ê, 257/g, lo. Sept./Dec. f243/4. Lijnolie slap; vliegend per 100 Kg. f21, 203/4, lo. April f 20"/g, 20s/8, lo. Mei f21, lo. Juni/Aug. f 213/4, 2l1j3, 216/a, lo. Sept/Dec. 21s/.. 21s/s. TE HAARLEM. Zondag 18 Maart 1888. Collecte voor het Godsdienst-onderwijs in alle beurten, behalve Namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Daabauton, pred. te Heemstede. (Voor Escher.) Nam. 2 ure, Snethlage. '8 Avonds 6 ure, Smeding. Bevestiging van nieuwe leden. Vrijdagavond 8 ure, Moeton. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. 20e Lijdenstekst. Jam-Kerk. 's Avonds 6 ure, Moeton. Bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalse he Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempt© Oude Gracht. Voormiddag 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Donderdagavond 7 Va ure> Schotel. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Poolman. Donderdagav. 71/3 ure, M. van Cleeff, pred. te Alkmaar. Lijdensprediking. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, de Lanoy. Doopsbodicning. Vrijdagav. 6 ure, de Vries. Voorbereiding. Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. H. C. Lobr, pred. to Rotterdam. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Chr. bewaarschool Lange lïeerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. SLUITING. Lucas 7 36 vv. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- Vereeniging. Lange Annastraat. Geen Bijbellezing. Ds. Escher kan deze week zyue catechisatie niet houden. Nederd. Geref. Gem. (dolcerende). Lokaal «Felix Favore«, Smedostraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, W. de Jon; van Amsterdam. Woensdagavond 8 ure, Ds. D. Karssen, van Amsterdam. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voormiddag 10 ure, J. C. Boon. li vang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemend aal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2l/a «re> J» D. yan ArkeL Heemsïcde. Voorm. 10 ure, L. H. F. Creuzberg. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buehli Fest. Houtrijk en Polancn. Voorm. 91/" ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndara. Santpoort. Voorm. 10 ure, Dr. H. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Spaarndam Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, II. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9!/g ure, D. J. C. Heldring. 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, L. Heldring. Afscheidsrede. nacht met hem alleen door te brengen.» «Gaat gij heen?» zeide Marie, eenigszins teleurgesteld door zijne onbegrijpelijke vraag, en niet begrijpende waarom hij haar alleen wilde laten. «Ja,» zeide hij. «Ik acht het niet gepast dathier zweeg hij, als had hij den moed niet, voort te gaan. Plotseling werd Marie zijne bedoeling duidelijk. «Gij wilt zeggen, dat de menschen er aanmerking op zouden kunnen maken?» viel zij in, met eeu blos van toorn op de wangen en hoog opgeheven hoofd. Ik kan niet gelooven dat gij u daaraan storen zoudt. Wat mij betreft, ik bekommer mij niet om wat de menschen goedvinden te lasteren 1 Maar zoo gij heengaan wilt, kan ik u dat niet beletten, ik ben u groote, onuitsprekelijke dankbaarheid schuldig, maar ken mij het recht niet toe, uw daden te beoordeelen!» «Ik wilde het doen om uwentwil», zeide hij zacht, ter wijl in zijn stem de tevredenheid over haar antwoord dui delijk aan den dag kwam. «Dat weet ik en ik ben u er dankbaar voor. Maar wie zou u daarbij willen herbergen, die komt uit een besmet huis, van de legerstede van een choleralijder? Gij zoudt den ganschen nacht wellicht onder den blooten hemel heb ben moeten doorbrengen I Zoo een van ons beiden gaan moest zou ik het zijn, ik, die u in levenegevaar heb ge bracht, ter wille van iemand die mij dierbaar is. En ik zou uwe toewijding, uwe edelmoedigheid beloonen door u ter wille eener bekrompen meening, uit uw eigen huis te verjagen! Nogmaals, zoo wij niet beiden hier kunnen blij ven zal ik gaan!» Met tranen in de blauwe oogen zag zij den jongen Ita liaan aan, terwijl een vastberaden trek om haar mond be wees, dat haar besluit vast stond. «Dat nooit!» riep Giovanni hartstochtelijk. «Vergeef mij mijn vraag. Ik had moeten weten, dat gij boven zulk een bekrompenheid verheven waart!» Zij dankte hem met een vriendelijken blik, die hem al leen ruimschoots beloonde, voor alles wat hij voor haar en haar vader had gedaan. Daarop, als vreesde zij te veel aan hare neiging te hebben toegegeven, keerde zij zich schie lijk om en legde met bevende vingers de dekens van den zieke terecht. Giovanni zweeg een oogenblik, daarop zeide hij: «Ik moet thans een oogenblik heengaan, gij hebt sedert dezen morgen niets gegeten, ik zal trachten of ik iets beko men kan!» «Bewoont gij dit huis dan alleen?» zeide het meisje ver wonderd. «Zijn er dan geen andere bewoners, van wie gij iets krijgen kunt?» «Er is niemand meer,» zeide de jonge Italiaan. «Zij zijn allen gevlucht voor de ziekte!» «Ah!» zeide Marie. En daarop voegde zij er eenvoudi| bij: «Hoe goed zijt gijl» Een oogenblik later stond de jonge man op straat. Me veel moeite gelukte het hem eindelijk eenig brood en vleesc te bekomen, dat men hem op dezelfde wijze als aan Mari de fiesch wijn, aan een touw toewierp. De jonge ma kookte inwendig van verontwaardiging over de lafhartig heid van deze menschen, die enkel en alleen dachten aa het gevaar, dat zij zouden kunnen loopen. Hij haastte zich naar zijn kamer terug te keeren met wa hij had kunnen machtig worden, toen plotseling iemand zij; naam riep. Hij bleef staan en zag om. Eeu ranke gestalt kwam uit de duisternis te voorschijn en bij het licht dat ui een winkel straalde, herkende hij Erance.-co, den driftige jongeling, van wiens mes hij weinige dagen vroeger Kare Weber had gered. «Kom niet bij mij! zeide Giovanni, een stap achterwaart doende, «ik kom van het ziekbed van een choleralijder!» Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6