letteren en kl'nst. leger vloot. "Tmesswijs. visscherij. rechtszaken. iets belangwekkends en leerzaams uit din mond van goede sprekers wil hooren, verzuime niet de ver gaderingen, die kosteloos toeganke lijk zijn, bij te wonen. In dit nummer komt eene adver tentie voor van den Nederlandscben Typografen-Bond. Wij vestigen met genoegen hierop de aandacht van allen, die gaarne zien, dat ook in dit vak eene goede organisatie in het leven wordt geroepen, om langs ordelijke en wettige wegen de be langen dar werklieden te behartigen. Heden middag, kwart over tweeën heeft een begin van brand plaats gehad in de sigaren makers werk plaats van den winkelier Joh. Maas, gelegen in de Lat'ge Wijngaard straat No. 26, vermoedelijk ontstaan door gebrek aan voorzorg bij het stoken van de kachel, die brandende blijft, terwijl het werkvolk naar huis is om te eten. Ds schade is vooral door het water nog al belangrijk, maar alles is verzekerd. De politie met haar slaugenwagen heeft den brand onder toezicht van de staf van de braudweer gebluscht. Bij de 11 lieer W. Versluys, uitgever te Amsterdam, is verschenen //De Wet van Malthus, uiteengezet door dr. Drvsdale en John Stunrt Mill, ah liet voornaamste middel tot oplossing der sociale kwestie. Wij bevelen dit boekje als zeer lezens waardig aan. Inhoud "Hollandsche Lelie" No. 38Bericht. De nieuwe tijdreke ning. Onverschillig. Bouwkuust. Lente. Aan M.... Kroniek. Bi bliographic. Roman (slot). De kapitein der genie bier te lande P. Kleynlians, is door de Pransche regeering benoemd tot ^officier d'Académie". Door dan Minister van Oorlog is aan de duiven-vereeniging „L'Eclair" te Roer mond gevraagd, lioeveal duiven door baar, ingeval van leger-mobilisatie, te zijner be schikking kunnen worden gesteld. In de vergadering van den Hilversum- sclien gemeenteraad van Dinsdag werd op aanvrage eervol ontslag verleend aan den onderwijzer P. Bruijn. Tevens werd besloten sollicitanten met akte Fransck op te roepen te en een jaarwedde van f750. Ook werd aan burge meester en wethouders opgedragen een op roeping te doen vau vier onderwijzers voor de vergroote school aan het Naardereind, op een juarlijksch tractemont van f550. IJ muiden, 20 Maart. Heden kwamen alhier binnen van de kordvisserij9 log gers, 1 bomschuit, 2 schokkers en 1 Eu- gelsclie kotter; besommingen resp. f30 a 300, f50, f20 en f280; van de beiig- visserij7 Hollandsche sloepen besom mingen f200 a 900. Prijzen: tarbot f10 a 15, gesorteerde tong f0.55 a 0.75, le vende kabeljauw f2.80 a 3.20, doode dito f 1.90 a f2, levende leng f4.25, doode dito f 3.30, alles per stuk; schol f10 a 24 per 50 kiloschelvisch sloepen per groot honderd f 40 a 47. BI N N li N I X l>. Naar wij vernemen, is de heer Joh. C. Zimmerman, om re-le den van gezondheid, voornemens zijn ontslag te nemen als lid der Ged. Sraten van Noord Holland. Dv. N.) Naar wij vernemen, be staat bij de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maat chappij het voorne men om tuwechen al hare stations (met uitzondering van de stoom tramwegstations) onderling retour - biljetten le en 2e klasse bij series vau minstens 20 stuks verkrijgbaar te stellen. Deze maatregel zou voor namelijk genomen word n, om het nemen van biljetten bij elks reis te vergemakkelijken voor personen die dikwijls van dezelfde lijn gebruik maken, zoodat een reiziger dan slechts den datum vau zijn biljet behoeft in te vullen, om daarmede te kunnen reizen. Deze biljetten zijn personeel en dragen aan de achter zijde den naam van den houder. De geldigheidsduur en keuze van da tum blijft geheel onbeperkt, mits vallende binnen de geldigheid van de geheele serie, die 6 maanden bedraagt. (N. R. C.) Maandag beeft, volgens De Tijdaan boord van de New Castle in bet Westerdok te Amster dam, de bootsman een matroos, die weigerde in het want te gaaD, dood gestoken. De dader is in arrest get nomen. Dinsdag is door de direc- tie van 's rijks museum te Amster dam verpacht de restauratie in 's rijks museumgebouw, voor het tijdvak van 1 Mei 1888 tot 30 April 1890. Ingekomen één biljet, n.l. van H. B. Timmermeijster te Zandvoort, voor f 100 per jaar. Een kop warme koffie. Toen (zoo deelt het Rblad. mede) onlangs eene in de P. C. Hooft straat te Amsterdam wonende dame een praatje met een tram-conduc teur maakte over de koude en de behoefte aan warmen drank, hoor de zij van hem, dat in de nabijheid van het eindpunt der lijn in genoem de straat, voor koetsiers en conduc teurs geen gelegenheid bestond een kop warme koffie te krijgen. Dat knoopte zij in haar oor, en spoedig vond zij zes goede kennissen be reid, op een bepaalden dag elk een ketel gekookte en van melk voorziene koffie voor het dienst doend trampersoneel gereed te ma ken. Voor dit welwillend zevental zijn de kosten en moeiten gering, maar voor koetsiers en conducteurs is in deze barre koude de warme drajk eene weldaad. Bij den raad der gemeente Hilversum is ingekomen een adres van de 's Gravelaudsche tramweg maatschappij, inhoudende het ver j -soek de trambaan binnen de kom die? gemeente te mogen opbreken teneinde haar meer door het mid den van het dorp te verlegden. Dit adres, evenals dat van de hee ren Geveke c. s. om concessie voor een paardentram van Hilversum naar Loosdrecht, werd in handen van een commissie gesteld. Op de heide teNaarden blijft het rustig. De sterkte van het detachement militairen is Dinsdag teruggebracht op 1 sergeant, 1 kor poraal en 8 manschappen. Uit Krommenie wordt gemeld Van de twee honderd en twintig kiezers zijn er twee honderd zes tien ter stembus geweest. Het be stuur van dekiesvereeniging «Grond wet» heeft gezorgd, dat al hare le den, die maar eenigszins konden, hunnen plicht hebben gedaan. Slechts één, een ernstige zieke, is er thuis gebleven. Een ander, oud van dagen en ziek, is per rijtuig gebaald en in eenen leuningstoel de trappen Daar het stembureau op gedragen. Een fatsoenlijk gekleed persoon met een pet op 't hoofd vervoegde zich Maandagavond in een hoedenwinkel in de Koning straat te 's Hage om een hoed te koopen, waarin hij niet slaagde en vertrok. Zeker in de meening dat een hoed netter staat dan een pet, liet hij echter zijn hoofddeksel achter en zette een nieuwen hoed op, welke handige verwisseling de winkelier eer*t na zijn vertrek ontdekte. De politie, van het f-it in kennis gesteld, nam nog voor er een uur verloopen was, den dader reeds in verzekerde bewaring. De welbekende persoon, die, onder den naam van graaf de Thouars in Den Haag reeds vroeger vele hotelhouders tot slachtoffer maakte en wegens oplichterij werd veroordeeld, heeft opnieuw de resi dentie tot arbeidsveld uitverkoren. Bij eenige koffiehuis- eu hotelhou ders beeft hij uitstekend gegeten en geslapen, zonder aan betaling te denken. Te 's Hage is een bewaar- der in de cellulaire gevangenis in hechtenis genomen wegens het be vorderen van correspondentie tus- eehen de gevangenen onderling. Aan het stembureel in het Verkooplokaal te Scheveningen was het Dinsdagmiddag tegen half vier zeer woelig. Een Israëlitisch winkelier werd door eene joelende menigte naar het stembureel ge bracht en toen verhinderd zijne stem uit te brengen. De voorzitter van het stembureel, de heer Storten beker, riep de hulp van de politie in. Bij het verlaten van het lokaal werden eenige heeren, die als libe ralen bekend staan, door de menigte uitgejouwd en met sneeuw gegooid, zoodat zij in het politiebureel eene wijkplaats moesten zoeken. Door den commissaris van poli- te, den heer Vercée, ts tegen de belhamels proces-verbaal opgemaakt. Het te Maassluis te huis behoorende visschervaartuig Drie Gezusters is bij Doggersbank ge zonken, door aauvaring met de Noorsche bark Brilliantvan Haïti naar Riga. De gezagvoerder en acht man zijn te Leith in Engeland ge- laud, drie man zijn verdronken. Uit Schiedam meldt men de volgende verkiezings bizonder- heden Tegen twee personen die, hoewel geen kiezers zijnde, zich toegang tot de stembus wilden verschaffen, werd door den voorzitter van het stem bureau proces-verbaal opgemaakt. De opgewondenheid die den gan- schen voormiddag in de stadheersch- te was groot. Eén zieke kiezer, die per rijtuig werd aangevoerd, kon niet uit hst rijtuig komen en moest dus onverrichter zake weer Daar huis gebracht worden. Kiezers die nog nimmer van hun stemrecht ge bruik hadden gemaakt, kwamen thans voor het eerst in hun leren aan de stembus. Van de 2671 kiezers in het dis trict hebben er 2474 van hun kies recht gebruik gemaakt. Bij de eerste stemming kwamen er 2447 kiezers op. Iu het R. N. wordt een uitvoerig verbaal gegeven van de wijze, waarop de dieven te werk gingen, die onlangs in het effecten kantoor der firma D. Co. te Rotterdam inbraken. Zij schijnen man -en geweest te zijn, ervaren iu bun vak en volkomen op de hoogte. Verschillende werktuigen, die zij bez gden om de brandkast ta ope- neu, maar die blijkbaar in hun soort niet zoo voortreffelijk wareu als de brandkast zelve, lieten zij achter en deze waren van de beste welke in Engeland worden gemaakt. Zij vertegenwoordigden eeu waarde van f 50 of f 60. Onderscheidene waren gebroken. Zij waren de«* nachts van halftwaaf tot vijf uur bezig en moes ten toen onverrichterzake vertrek ken. Meer dan eeus werden zij ver ontrust door de politie, die argwaan scheen gehad, te hebben, maar een van hen was op uitkijk gestald in een voorvertrek en waarschuwde door middel eerier fijne electrische schelal vore un het werk te begin nen toch, hadden zij een metaal draad door de verschillende vertrek ken gelegd, die door een klein toe stel electrisch kon worden gemaakt. Zoodra de schel klouk, bluschteu zij het dievenlantaarntje eu slaak ten het werk. Teneinde zich yoor overrompeling te bthoedeu, hadden zij de gewone sloten der deuren vervangen door andere, welke zij hadden medegebracht. Zondag heeft een boer vau eene njkshoef te Ommen, die voornemens was kraaien te schieten, De milicien-korporaal E. van liet 7e regiment infanterie, die voor den krijgs raad te Haarlem terecht stond als ver moedelijk scnuldij aan den veelbespro ken patronen-diefstal te Naarden, is door dien krijgsraad vrijgesproken en weder naar aiju korps teruggezonden. KittüfêtëUWS. Ned. llcrv. Kerk. Beroepen te Kortenhoef (cl. Am sterdam) ds. P. II. Versteeg, te St. Pan kras (cl. Alkmaar); te Ammerstol ds. W. D. van Leeuwen Boomkamp, 's Hee- renberg; te St. Philipsland ds. H. Visch, te Herwijnen te Beilen (toe zegging) ds. H. Nieweg, te Diever; bij de doleerende kerk te Zaandam ds. J. Osinga, te Aarlanderveen c. a. Aangenomen het beroep naar Hel der door ds. J. Bommeziju, te Geertrui- denberg. Bedankt voor liet beroep naar Hem (el. Hoorn) door ds. L. W. de Grient Dreux, te Spanbroek e. a. Door de broeders der doopsgszinde gem. te Leeuwarden is, door het aftreden van ds. M. van Genas, beroepen ds. Boeke te Hilversum. KOLONIËN. BATAVIA, 17 Februari. Aan de Atjeh-kroniek van de //Suma tra Ct.", loopend e tot 5 Eebr. jl., is het volgende ontleend: In mijne vorige kroniek meldde ik dat bij ongeluk eenen kolonist dood ge schoten. De volle lading trof hem in de borst. De burgemeester, Dins dag een onderzoek willende instel len, is onverrichterzake terug moe ten keeren tengevolge van de ge weldige sneeuwjacht. De sneeuw .ligt daar op vele plaatsen bijua een meter hoog. Men schrijft uit Ensche de aan de Z. C.: «Zondag zoude alhier op het Volkspark eene vergadering van fabrieksarbeiders plaats hebben om te beslissen, dat de firma J. F. Scholten Zu. alhier moest ein digen om te werken voor de fir ma's Gebr. Seholten Co. en H. B. Scholten te Almeloo. Werd aan dien eisch niet voldaan, dan zouden de arbeiders der eerstgenoemde firma het werk staken. In dezen geest schreef Dinsdag de Amsterdammer. volgens een bericht uit Almeloo: «De vergadering heeft al weer niet plaats gehad, omdat er alle kans bestond, dat d- arbeiders in beide fabrieken gisteren. Maandag ochtend, het werk zouden hervatten». Tot dusver is uit Almeloo geen bericht nopens hervatting van het werk ontvangen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten, aan de heeren A. J. Bouwens aldaar en W. E. Cramer, civiel-ingenieur te Zutfen, concessionarissen voor een stoomtramweg NeerboschNijme genBeek, een subsidie te verlee- nen van f 10,000. Het koloniaal Militair Iuvalidenhuis, op Bronbeek, zal ge rekend van en met 19 dezer den naam dragen aKoninklijk koloni aal Militair Invalidenhuis.» De directeur der wees- inrichting te Neerbosch heeft over het laatste kwartaal van het vorige jaar, behalve veel levensmiddelen en duizenden kleedingstukken, aan giften en legaten ontvangen de som van f 26,754.27s. Zaterdagavond kwam de te Deventer wonende reiziger, de heer v. Z., met den trein van Zut fen naar huis. Bij zijn aankomst gaf hij de politie kennis, dat hij, toen hij met den stoomtram uit Doetinchem te Dieren kwam, aan den conducteur had verzocht, om even zijn valiesje op de tafel in de wachtkamer te zetten, teneinde even naar het loket te gaan om een plaatskaartje naar Deventer te ne men. Hij zag dat de conducteur aan zijn verzoek voldeed. Toen hij terugkwam, was het valiesje, dat ruim f 150 aan geld en een bruine broek inhield, verdwenen. Hij had vóór zijn vertrek ook de politie te Diereu hiervan in kennis gesteld, doch tot nog toe is de dief niet geval. Telok Tampat Toean zou worden geblok keerd, omdat bet ondanks de herhaalde waarschuwingen van het Europeesch be stuur, toch voortging de vijandiggezinde staatjes van levensmiddelen te voorzien. Ik kan mijne lezers nu mededeelen, dat de assistent-resident vau de Westkust is teruggekeerd, gevolgd door den hoeloeba- kng va» dat landschap, Toekoe Larat, met Datoe Radja Boedjang en Datoe Moeda. Toekoe Iman Moeda, radja van Tenom, heeft aan de Koeala Pangoe een benting doen oprichten tegen Toekoe Oemar. Toe koe Iman heeft vergunning gekregen van den goeverneur, om 150 achterlaadgewe- ren van Penang te koopen, om Toekoe Oemar te kunne» weerstaan, ingeval deze een inval in zijn land mocht ondernemen, waartoe hij het plan schijnt te hebben. In den nacht van den 24en op den 25en Januari werd een Atjehnees, die beaig was een telephoonpaal te beklimmen om den draad af te snijden, doodgescho ten door eene patrouille, die tussehen Kota-Alam en Oleh-Karang in hinder laag lag. Ter reede van Ajer-Leboe is, aan boord van de «Hoc-Canton", door den kapitein van den stoomer eene hoeveelheid van 60 kilo's buskruit aangehouden, verbor gen in eene mand met groenten, afkom stig van Penang. Niemand erkent echter het kruit als het zijne. Een Europeesch soldaat van de ben ting Lambaroe, die naar den vijand wilde overloopeu, werd op ongeveer 400 passen van de benting door den schildwacht op hel bastion neergeschoten. Den len Februari heeft zich Toekoe Radja Iman van de moekim Brnmo aagi XXVI, hehoorende tot het gebied van Toekoe Tjoet Toengkoep, hoeloebalang van de XIII Moekim Toengkoep, onder worpen, en heeft met groote plechtigheid den eed van trouw aan het goevernement afgelegd op het graf van Tengkoe End- joeng. De assistent-resident Van Assen keerde met Toekoe Radja Pedir van Segli terug. Te Edi word 26 kilo's buskruit aangehaald aan boord van den stoomer //Washi", komende van Penang. De eige naar, een Arabier, wacht z$n straf in de gevangenis. Het kruit was bestemd voor Pantei Radja, een vijandig gezinde Atjeher. IRITEMAS ft Engeland. Aan de Standard wordt uit Shanghai gemeld, dat Li-hung chang, naar men zegt, ge neigd is de Si-kiangrivier vcor den Europeeschen handel open te stel len. In de provincie Yu nan hebben geweldige aardbevingen plaats ge had, die drie weken duurden en twee hoofdsteden verwoestten. Het aantal omgekomen menschen wordt op 4000 geschat. Tussehen Eogeland en Turkije zouden onderhandelingen gevoerd worden, waarbij Engeland aanneemt Egypte vóór 1 April 1889 te ver laten, mits de Porte toestaat, dat Eogelfc'che oorlogsschepen zonder vergunning de Straat der Dardanel- len doorvaren. Duitschland. In den Rijksdag las de voorzitter het ontwerp van een adre^ voor, behelzende eene be tuiging van dankbaarheid, dat de Keizer, alle hindernissen overwin nend, de keizerlijke waardigheid dadelijk aanvaard heeft, alsmede voor de door hem gegeven verze keringen. Het ontwerp drukt verder de diepe smart van den Rijksdag uit over het verlies van den groo- ten heerscher, die Duitschland één en groot gemaakt heeft, een steun voor den vrede was en bedacht op het welzijn van alle klassen zijner onderdanen. Den Keizer wordt de onwankelbare trouw van den Rijks dag verzekerd bij de oplossing der vraagstukken, welke keizer Wilhelm het Duitsche volk heeft nagelaten. Het ontwerp werd, zonder beraad slaging, aangenomen met algemeene atemmen, oudtr herhaalde toejui chingen. Hetzelfde was het geval bij het voorstel om een geaenktee- ken voor keizer Wilhelm op te rich ten. De nog aanhangige zaken wer den afgedaan, eu daarna werd de zitting gesloten door den secretaria van sïaat Bötticher, door middel van een keizerlijk bevel. De voorzitter sloot de zitting met een driemaal herhaaldLeve de Keizer Frankrijk. De vrienden van Boulanger zijn zeer ontevreden over het weinige succes, dat de generaal thans heeft. De vrienden zullen nu hun geluk iu het Zuiden gaan beproeven. Te Marseille widen zij dat Boulanger caudidaat voor de Kamer gesteld zal wordeD, doch daar kunnen zij ook wel eens teleu-gesteld worden. In afwachting van de dingen, die komen zuilen, zingt men nu op de Boulevards te Parijs het volgende liedje wijzeEn revenant de la revue. Si vous passsez pont d'la Concorde, Vous verrez un pauv' malheureux Couvert d'habits montrant la corde, Préseutant uil aspect piteux. Pourtant il n'demaud' pas l'aumóne. Qu' (ja n'vous paraiss' pas singulier! Cet homm' la serait dign' d'untröne; C' n'est pas un simpl' particulier, Si vuns l'voyez boilant, S'trainaut péniblement, C'est pas pour inspirer pité Mais c'est qu'il veut rester caché. S'il a des lunett' bleues C'est pour couvrir ses yeux j Dont l'éclair terriflant Pourrait l'trahir assurément. C' t' homme a lunettes Reconvert d'uee casquette Qu'aiüsi qu'uu, curieuse bete Tout l'moud' regarde, C'est Boulanger, Qui pourrait 1' deviuer? II vient faire imprimer Sa chèr' C o c a r d e. Maandag kwam de zaak Wil son weer vuor; men verwacht niet veel nieuws van de nieuwe debat ten, die waarschijnlijk drie dagen zullen duren en voornamelijk zullen loopen over de rechtskwestie. De raadsheer La Rochette las een rapport voo-, hetgeen twee uren duurde. Het verhoor van Wilson en de andere in appèl gekomenen le verde niets van belang op.®De ad- LITSJLAR I»I;R Yi:RkEi:m<;!:\ van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. HERSTEMMINGEN. {Per Telegraaf ALKMAAR. Mr. W. van der Kaay, lib. HAARLEMMERMEER. Mr. F. J. M. A. Reekers, k.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2