UITSLAG HER VERÜILZI\GE\ 151 N N 15 N I. X N I». veroordeeling hij was althans niet versche nen. Derhalve werd bij verstek tegen hem geëisokt gevangenisstraf van 14 dagen. Een kleine jongen te Zaandam, Corn. Hoogmoed, maakte het den werklieden bij eeu heistelling te Zaandam lastig en ver koos niet weg te gaan ofsohoon hij ge waarschuwd was. Een der arbeiders wierp toen een stuk hout naar hem en wondde hem aan het oog. Daar twee getuigen van meeniug zijn dat bekl. den jongen alleen wegjagen wilde, uiet hem kwetsen, gaf de subs. off. v. just, hem een vermaning niet zoo aan drift toe te geven en verzocht eene zachte straf f 10 boete subsidiair 5 d. hechtenis. In ons nummer van morgen zullen wij in het kort de overige behandelde zaken mededeelen. Bij de herritemmiüg voor een lid van de Tweede Kamer op Dinedag j.l. t« Haarlemmermeer kreeg de heer Mr. F. J. M. A. Reekers 1759 stemmen, terwijl de heer H. F. Bult man er 1203 verkreeg*. Er werden uitgebracht in het kiesdistrict Haar lemmermeer 3005 stemmen, waar van geldig 2962. De uitslag der Woensdag gehou den verkiezing van drie hoofdinge landen van den Haarlemmermeer polder was, dat de afgetredenen herkozen werden, als de heeren mr. M. G. P. del Court van Krimpen met 202 stemmen. P. Langerhuizeri Lzn. 190 stemm_n. A. G. Voorden dag 212 stemmen. Er waren 217 stemmen uitgebracht. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft ons uit Rotterdam: Bij de Vereeuigde Rotterdamsche Too- ueelisten, directie Le Gras en Haspels, is in studie: /Flora Tosca", drama in 6 tafereelen uit het Erausch (La Tosca) door Victorien Sardou. Te Londen is weer een wonderkind opgetreden: de 11-jarige Otto Hegner, de zoon van een arm Duitscher en leer ling van Hans Hüber, die Jozef Hofmanu in techniek evenaart, maar in voordracht nog moet overtreffen. Hij speelde een der Eugelsche Suites van Bach, Beethovens Sonate opus 22, een Etude van Chopin, Tausigs bewerking van Webers //Auffor dening". Zijn repertoire omvat ook Liszts Spinnlied, eeu Toccata van Rubinstein, Webers Perpetuum mobile en Meudels- sohus Rondo Capriccioso. van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. HERSTEMMINGEN. Mr. W. II. de Beaufort, lib. Jr. mr. J. W. Bo-eel ran Hooge landen, 1. L. D Ram, 1. Mr. WJ. Rooyaards v. d. Ham lib. S. vau Velzen, a. r. Mr. J. B. vau Osenbruggen, lib. Mr. J. G. S. Bevers, k. Mr. G. W. baron van Dedem, a. r. F. Lieftinck, lib. Mr. L. G. Greeve, lib. L. J. van Kempen, a. r. Mr. J. D. Veegens, lib. J. H. Dinner, a. r. Mr. A. H. M. van Berckel, k. Mr. C. Lucasse, a. r. Mr. J. G. Patijn, lib. F. Domela Nieuwenhuis, rad. Mr. D. de Ruiter Zijlker, lib. WIJK BIJ DUURSTEDE.Dr. H. J. A. M. Schaepman, k. WOLVEGA. R. K. Okma, a. r. ZUIDHORN. Mr. E. J. J. B. Cremers, lib. AMSTERDAM. BEVERWIJK. BERGEN OP ZOOM. BREUKELEN. BODEGRAVEN. DORDRECHT. DOETINCHEM. ELST. FRANEKER. 'S-GRAVENHAGE. GRONINGEN. KATWIJK. LOOSDUINEN. MIDDELBURG. SCHIEDAM. SCHOTERLAND. WINSCHOTEN. Voor het examen voor kommies bij 's rijksbelastingen der 4de klasse, dat thaus ta 's Herto genbosch wordt gehouden, hebben zicli niet minder dan 616 sollicitan ten aangemeld. Er zijn slechts 80 plaatsen vacant. Te Amsterdam heefteen kiezer, de heer W. C. Scholten, na de mededseliug vau dan uitslag der herstemming door den burgemees ter, protest aangeteekend tegen de geldigheid der verkiezing, daar het stembiljet zijns inziens niet voldeed aan de eischen bij de wet gesteld. Vooraf was dit protest gedaan door een kiezer, die niet gestemd had en verklaarde namens Recht en Orde te komen. Dit protest werd echter niet toegelaten, omdat de kiezer aan de stemming geen deel had genomen. De straatreiniging te Amsterdam is met den invallenden dooi met kracht aan het werk ge togen. Zij stelde Woensdagochtend 400 losse werklieden aan boven het vaste personeel en bleef den gehee- len dag rusteloos doorwerken. Dinsdagavond, omstreeks 10 uur, kreeg te Amsterdam een venter van het blad Ve Heilsoldaat ir.et een paar burgera twist, op de Nieuwmarki, waarvan het gevolg was, dat de venter een hunner een steek met een dolkmes in het dij been toebracht. Door twee agenten werd de gewonde naar het Gasthuis vervoerd, terwijl de venter het ba zepad koos. Men schrijft ons uit Hil versum De rust schijnt voor goed in de zauderijen teruggekeerd. Heden zouden de militairen uit Naarden die van 13 Maart af het terrein be waakten, naar hun garnizoen ver trekken. Men schrijft ons uit Zaan dam Iu de jongst gehouden vergade ring van personen, die het in de vaart brengen van eene stoomboot op Amsterdam wenscbelijk achten, is het getal der genomen aandeelen tot 100 gestegen. Zoodra er 250 aandeelen zijn geplaatst, wordt de stoombool maatschappij geconstitu eerd. De gelegenheid tot deelneming staat open tot Zondag 25 Maart. Het uitdiepen van de vaart naar de papierfabriek de «Eendracht» te Wormerveer. is bij inschrijving aangenomen door K. v. Leeuwen Cz. alhier, voor f 1480. Bij de herstemming is tot lid van den gemeenteraad van Monnikendam gekozen de heer D. Costeru8. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te de Burg (Tessel), tusschen de heeren C. W. Bakker en W. Metz Tz., is laatstgenoemde gekozen met 302 stemmen. Op den heer Bakker wa ren er 190 uitgebracht. Men meldt uit Nieuwe- diep: Woensdag zijn ongeveer 40 schok kers ter uitoefening van de visscherij, van Urk naar hier gekomen, zonder op de Zuiderzee veel hinder van het ijs te hebben gehad. De poststoom- boot TesselHelder kon den dienst met eenige moeite geregeld waar nemen, terwijl »ok het verkeer langs het Gr. Noordh. kanaal geen be langrijk bezwaar ondervond. Tengevolge van de stren- ge vorst zijn op Tessel duizenden vogels bezweken. Men kon eenden, kiev.tten, leeuwrikkeu, spreeuwen enz. met dbaud grijpen. De arme dieren waren door gebrek geheel vermagerd en uitgeput. Maandag vieleu zelfs meeuwen en kraaien dood uit de lucht. Dinsdag voor 8 dagen gingen 98 Vollenbovenschevisschers ter vischvaugst uit. Met de vangst wilde het echter, door het ongun stige weder niet lukken. Twee hun ner begaven zich toen met hunne schuiten huiswaarts; de overigen namen met huune vaartuigen de toevlucht in de haven van Schok land. Daar werden zij echter door groote masta'a ijs geheel ingesloten. Hunne twee te Vollenhove vertoe vende makkere kregun allengs groo te bezorgdheid ovor den toestand van beu, die in Schokland's haven gebleven waren. Zij wistun toch, dat hun voorraad van levensmidde len niet groot was eu dat ze op Schoklaud zich daarvan ook niet konden voorzieu. Alzoo begaven ze zich gisteran naar bet stadhuis al hier en spraken daar, bij afwezig heid vau den burgemeester, met den waarnemanden burgemeester, den wethouder Gailé. Levendig stelden ze hem voor, in welken nood, naar ze stellig konden nagaan, hunne kameraden in de haven van S. moes ten vevkeeren. De heer G. telegra feerde nu aan den burgemeester van Vollenhove, om te vernemen of deze ook wist of vermoeden kou, dat de nood der visschers zoo groot was. Het antwoord luidde echter, dat die nood wel zoo groot niet zou zijn. De twee visschers hielden echter het tegendeel vol. Toen ging er weder een telegram naar Vol lenhove, waarop werd geantwoord, dat heden nader berioht zou komen welk bericht nochtans uitbleef. Intusschen had de heer G. geraad pleegd met zijn cullega-weth. en de leden van het burg. armbest. Allen hadden de overtuiging dat er hulp moest geboden worden. En het gevolg was, dat Woenzdagmor- eenige personen van hier met twee stoombootjes zich, van het noodige voorzien, naar Schokland begaven. Ze namen 1800 kilo brood, 1 zak rijst, 1 zak bruine boonen, 1 zak zout, 1 vaatje vet en wat tabak mee. En meD bevond, dat er wezenlijk al groot gebrek bestond, al hadden ook de 3 beambteD, d e op S. wonen reeds vau het liunue alles afgestaan wat ze maar eeuigszins konden missen. Sommige dier visschers hadden al eens hun maaltijd gedaan met de schillen van de aardappelen, die ze den vorigen dag hadden gebruikt; en ze waren toch, den dreigenden nood wel voorziende, van den be ginne af zuinig geweest met hunden geschorst. proviandze hadden zich bepaald op rantsoen gesteld. Men kan dus nagaan hoe blijde ze waren, toen huune genoemde goede gaven werden gebracht. En ook waren ze het moet tot hunne eer gezegd worden zeer dankbaar gestemd. De heer F. Domela Nieu- wenhuisis Woesdagavond te's-Hage in «Walhalla» voor eene talrijke schare opgetreden met eene voor dracht tot verdediging van „gelijk recht voor man en vrouw in Staat en Maatschappij." Bij zijne verschijning toegejuicht, overhandigde een lid der vrouwen- vereeniging, wier bestuurderessen de bijeenkomst leidden, hem eenen bloemruiker aan een rood lint. In de Van der Duynstraat te 's-Hage is Woensdagochtend een man, in een aanval van ijlende koorts, uit een raam der tweede verdieping gesprongen. Wonderbaar scheen de ongeluk kige zich weinig of niet gekwetst te hetiben. Zijn krachten begaven hem echter toeu hij wilde opstaan. Eenige voorbijgangers brachten hem iu zijn woning. De f 20,00 0. Vader en zoon -in den Haag hadden samen een twintigje gsnomen in de Staatsloterij. Maandag-morgen hadden ze echter weer spijt van hun geld en deden alle mogelijke moeite om, vóór de trekking begon, er nog een derden deelnemer bij te krij gen. Zij vonden een liefhebber, die zoodoende een gelukkigen ochtend had, want een uur later was de f 20,000 op hun nommer gevallen en kregen ze f 850 te deelen. Het Vaderland geeft om trent het voorgevallene met den winkelier Polak in het «Verkooplo kaal» te Scheveningen, waarvan we melding maakten in ons vorig num mer, nog de volgende toelichting. Polak werd bij den ingang van bet Verkocplokaal door een schaar van kiezers en uiet-kiezere ontvau- gen door een zingende en sehreeu wende menigte omstuwd, werd hij door de groote zaal letterlijk ge drongen naar de bestuurskamer, waar het bureau van stemopneming zitting hield. Groote menschen stel den zich aan als straatjongens en het was geen wonder dat P., de menigte ziende die in de groote zaal achter hem had post gevat en daar veel lawaai maakt, van zijn stuk raakte en den leden van het bureau toevoegde«zoo kan ik niet stem men». P. ging dus onverrichter zake terug en de heer Stortenbeker, ou dersteund door een politieagent, her steld de ordede heer S. dreigde bij herhaling de zaal te laten unt ruimen. Een kiezer begaf zich naar P.'s woning om hem namens het stem bureau nog over te halen tot het inleveren van zijn biljet. P. verscheen echter niet weer, omdat hij zich veilig achtte. Dat een kiezer bemoeilijkt wordt in het uitbrengen van zijn stem zal door ieder onzer, tot welke rich ting hij ook behoort, zeer gelaakt worden. We vertrouwen dan ook, dat er door de autoriteit, wie zulks aan gaat, in het vervolg flinke maatre gelen zullen worden genomen, om te verhinderen dat iemand in zijn gang ter stembus bemoeilijkt wordt. De orde moet gehandhaafd worden, en als dit niet kan, moet de inle vering tot den volgenden dag wor- Men schrijft ons uitRot- terdam Dinsdag en Woensdag waren hier oDgeveer 800 man,., meest werke- loozen, door het gemeentebestuur aangesteld voor het opruimen van de sneeuw. Dat bij sommigen een schop geen werktuig was, dat zij dagelijks gebruikten, bleek du'delijk uit de onhandige manier, waarop zij dat werktuig hanteerden. Dinsdagavond liep een reeds bejaard man in den Noordersingel alhier. Naar men zegt, wilde hij op deze wijze een emde aan zijn leven maken. Een voorbijganger had het geluk den drenkeling op het droge te brengen. De «Volksbond», vereeni- ging tegen drankmisbruik, zal dit jaar te Utrecht de algemeene ver gadering houden. In het hoofdbe stuur ontstaan vier vacatures, drie door de periodieke aftreding van de haeren dr. L. Ali Cohen, A. van der Voort Az. en mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, en één door het nederleggen van het lid maatschap van dat bestuur, name lijk door den he6r D. P. Walburgh Schmidt. Dinsdag a. s. vergadert te Utrecht het bestuur der protee- tionistischeLandbouwvereeniging.In die vergadering zijn o. a. aan de orde gesteld: lo. de aansluiting der Vereeniging aan de protectionisti sche Vereeniging vau industrieelen 2o. de onderverdeeling der Vereeni ging in districten, en 3o. de uitga ven van een orgaan der Vereeniging. De Dor dr. CL verneemt, dat de kiesvereeniging «Burger plicht» te Dordrecht duizend gulden heeft geschonken voor de armen vau alle gezindten. Te Kruiningen is een ar beider voor zijn wagen, bespannen met een paard, teDgevolge van de gladheid uitgegleden en gevallen. Het wiel van den wagen verbrij zelde zijn hoofd. Hij was onmiddel lijk een lijk. Vrouw en drie jonge kinderen blijven achter. Voor een 15-jarig meisje uit Oud-Vroer,boven is aan Z. M. den Koning toestemming verzocht, om in den eeht te treden. Een personage dat zich te Eist en Wageningen aan ver scheidene diefstallen had schuldig gemaakt en daarna naar Duitschland was gevlucht is door de Duiteche rijkspolitie opgespoord, gevat en Woensdag te Zevenaar aan onze politie overgeleverd. Te Emmerik had hij nog tweemaal gepoogd uit de gevangenis te vluchten. Als een bizonderheid wordt vermeld, dat een huisgezin te Helmond zich Dinsdag van de afgeloopen week heeft vergast op nieuwe aardappelen, in den kouden grond onder de gemeente Aarle- Rixtel gewonnen. Maandag morgen had aan het Belgische grensstation Wel- kenraedt een ongeluk plaats. De rangeerder Alfred Nijssen werd bij het gaan over den spoorweg door den van HerbeBthal komenden jper- sonentrein gegrepen, met het onge lukkig gevolg, dat zijn hoofd hem letterlijk van den romp werd ge sneden. De jonkman, eerst 26 jaren oud, stond als een oppassend werk man bekend en was de eenige steun zijner moeder. het plaatsje verschenen. Het was een man van een veertig jaren, mager, uitgedroogd en krachtig, wiens gelaat van tal van doorgestane gevaren getuigde, maar wiens tong even stom was als zijn gelaat vol uitdrukking. Hij antwoordde weinig op de vragen die men tot hem richtte; maar hij ondervroeg integendeel veel, en vooral scheen bij verlangend te zijn naar hetgeen op de hacienda del Venado voorviel. Eenige bewoners van het grensstadje kenden er wel den rijken eigenaar bij naam van, maar weinigen onder hen, of om liever te zeggen, niemand kende don Auguetin genoeg om de vragen van den onbekende te bevredigen. Iedereen in Tubac herinnerde zich de expeditie der goud zoekers, die zes maanden geleden vertrokken was en vol gens eenige onbepaalde antwoorden van den geheimzinnige persoon, vermoedde men dat hij daarvan meer wist, dan hij er van wilde zeggen. Naar hetgeen hij beweerde, bad hij in de woestijn op het grondgebied der Apachen don Estevan ontmoet in een zeer hachelijk oogenblik en hij had eenige redenen om te gelooven dat deze met de India nen een laatsten en vreeselijken strijd moest hebben gehad, waarvan hij zich niets goeds voorstelde. Eindelijk had hij op een avond naar den weg gevraagd dien hij moest vol gen om zich naar don Augustin te begeven en vooral had hij zijn levendigen wenech doen blijken om te weten of nona Rosarita nog huwbaar was. Die man droeg altijd een rood geruiten zakdoek om het hoofd, welks plooien tot op zijne oogen neerdaalden en naar dat hoofddeksel noamde men hem niet anders dan de Man met den Rooden Zakdoek. Nu wij dit gezegd hebbeD, keeren wij tot onze twee rei zigers terug. De beide ruiters, wier aankomst heel wat sensatie ver wekte, richtten zich toen zij het grensstadje waren binnen getrokken, naar een der huizen van het dorp, aan welks deur eeu man gezeten was, die met de guitaar in de hand zijn tijdverdrijf zocht. Een der ruiters richtte het woord tot hem en zeide: Santas tardes, mijn meester, wilt gij aan twee vreemdelingen voor een dag en een nacht gastvrijheid verleenen? De muzikant stond met eene buiging op. Stijgt af, heeren ruiters, zeide hij hun, deze woning is de uwe voor zoolang als u zal believen. De ruiters stegen van hunne paarden. Stilzwijgend hielp de huisheer zijne gasten hunne paarden afzadelen; maar de inmiddels toegesnelde nieuwsgierigen waren zoo be scheiden niet en richtten tot de twee personen een menigte vragen. Het is goed; laat ons eerst onze paarden verzorgen, daarna een stukje eten en vervolgens zullen wij samen praten; mijn kameraad en ik zijn alleen voor dat doel gekomen. Dit zeggende, gespte de gebaarde ruiter zijne reusach tige sporen af, legde ze op den zadel van zijn paard, dat hij, benevens de zorgvuldig opgevouwen wollen dekens, in het voorportaal van het huis plaatste. De maaltijd der beide vreemdelingen duurde niet lang. Spoedig verschenen zij weer op den drempel der deur en zetten zich naast hun gastheer neder. De nieuwsgierigen hadden hunne plaatB niet verlaten. Ik ben, zeide de gebaarde reiziger, des te meer bereid om u allen het doel van ons bezoek in het grens stadje te doen weteD, daar wij door onzen meester uit gezonden zijn om uwe vragen uit te lokken. Staat u dat aan? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2