mmwm. n een gehucht onder de Drentsche gemeente Beilen vermaak te Dinsdag, tijdens den sneeuw storm, een jongmensch zich en an deren daor in Adamskostuum het gehucht door te wandelen. Het was eene weddenschap om 60 cent. Binnenkort wordt te Veenhuizen een Engelsch gedele geerde verwacht, die onder geleide van den heer Verschoor, inspecteur der gevangenissen, daar inlichtingen wenscht in te winnen omtrent aard en strekking van de daar bestaande rijkswerkinrichting. Dit zou in ver band staan met het voornemen, om in Engeland een soortgelijke inrich ting op veel grooter schaal in het leven te roepen. Uit Dokkum wordt ge meld, dat in en om die stad de sneeuw bergen hoog ligt, zoodat alle verkeer met de buitenwereld gestremd is. De tram naar Veen- wouden staakte reeds Vrijdag den dienst. Mocht het nu beginnen te dooien, dan zal het nog verschei dene dagen duren voor de dienst kati worden hervat. De postkarren hieven in de sneeuw steken. Slechts nu en dan worden brieven en cou ranten bezorgd. Tal van arbeiders zijn bezig deu weg schoon te ma ken. Vele kooplieden van hier en elders (samen een twintigtal) zijn op S ^kiermonuikoog ingesneeuwd, waar volgens telephoonberichtec ge brek aan zout, gi6t en andere le- vennmiddelen begint te heerschen. Te Uleda (Fr.) is de behui- zinge van den landbouwer G. Post, met een groot gedeelte van bet vee, vijf koeien en twaalf varkens, ver brand. De strenge koude der laatste dagen was oorzaak dat te EksJ oer veen vele schapen zijn om gekomen. Een arme keuter zag dientengevolge zijne kudde van der tien schapen tot drie verminderen. De ooievaar die reeds te Eksloo is aangekomen, moet van voedsel wor den voorzien. Uit Stadskanaal en o in streken ziju d-izer dagen honderd vijftig personen naar Amerika ver trokken. Eenige personen die vroeger uu die streken naaf de Nieuwe Wereld waren verhuisd, hadden daar zulk eeu voorspoed, dat dit ook bij anderen de lust om derwaarts te emigreeren had opgewekt. In dit voorjaar vertrekken er nog meer. FltöAMGIEELE MEDEDEEUNQEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 20 dezerverhandeld de volgende fondsen Aand. Drentsche Veen- en Midden- Kanaai Mpij totƒ136. Aand. Mpij tot expl. van het Ameri can Hotel tot99*7s pet. Aand. Douwondern. Willemspark tot. 450-500. Aand. Deli Ilandel-Mpij tot. 75 Aand. Deli-Maatschappij890 Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 101s/8 Aand. Siak Tabak-Mpij120 Aand. Zuid-Ho'l. Hypotheekh. tot. 130 Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 52'/3 Aand. Rijnl. Stoomtramvreg-Mpij te 's-flage tot110 Aand. Stichtsche Tramway-Mpij tot .110 Aand. Holl. Suikerraffinaderij tot95 Obl. Kon. Fabriek van Stoom-en an dere Werktuigen, lc Hyp. tot. 75 Aand. Mpij voor Meel- en Broodfa brieken tot10o Aand. Ned. Katoenspinnerij te Hen gelo tot Obl. Arti et Amicitia tot 95 Aand. «Tivoli* te Utrecht 50 Obl. Provincie Quebec tot 107 Aand. Bergbau-Gesellscbaft -/Holland" Serie A tot59-60 Id. id. id. B. tot 65 INGEZONDEN. (Foor den inbond deeer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Is het liberale Nederland aan de stembus veroordeeld? Op deze vraag mag een ontkennend antwoord worden gegeven, ofschoon het niet te ontkennen is, dat eenige plaatsen in de Tweede Kamer der Staten-Genernal zijn overgegaan aan leden dor kerkelijke partijen of die der meer nationaal be houdenden. Nederland is eene liberale natie in merg en been, op kleine uitzonderingen na, doch het Nederlandsche volk is tegen allen dwang, ook al geschiedt deze in den naam der liberaliteit. Doch de stembus heeft eene partij ge oordeeld en misschien ook veroordeeld, •die zich de liberale bij uitnemendheid noemde, doch onder de vlag der libera liteit het meest despotieke gezag uitoefende, allen buitensloot welke zich niet onder hare vanen schanrdeu, eene partij, die alles aan zich onderwierp, het gezag der provinciën en onze gemeeuten uitsluitend trachtte te brengen nan leden harer partij en met eene vast werkende kruideniers politiek alle betrekkingen in den lande die gezag uitoefenen of groote geldelijke voordeden opleveren, aan hare vrieuden bezorgde, met zoo mogelijke uitsluiting van alle andereu. Deze partij, die ons ruim 30 jaren re geert, heeft schade geleden, wat zij niet verloor door de samenwerking van hen die meenden dat aan haar meesterschap een einde moest komen, dat verb.or zij door verdeeldheid in eigen boezem, daar de jongere loden der partij op hunne beurt aan het roer trachtten te komen, terwijl de oude hoofden zich als vast klemden aan hunne zetels, daar zij maar niet wilden begrijpen dat er een tijd is van komen, doch ook een tijd van gaan in deze wereld. Is het nu wel zoo'n volksramp te noe men dat wij eenigzins zijn ontworsteld aan de schoolmeestersplak eener partij die, ten eigen bate, zelfs de liberaliteit in zoo verre over boord wierp dat zij niemand naast zich, veel minder boven 2ich kou dulden en alle uitbreiding van stemrecht zoolang mogelijk tegenhield, uit vrees, dat een algemeen of zelfs een meer uitgebreid stemrecht jeugdiger krachten op zoude roepen om de ouden of verouderden te vervangen, die niet meer passen in het kader dat de negentiende eeuw moet helpen sluiten en de twintigste moet voorbe reiden. Algemeen stemreeht met uitsluiting van hen, die onwaardig zijn of het niet mogen uitoefenen, moet er komen. Persoonlijke dienstplicht moet worden vastgesteld, desnoods met nummerverwis- seling. Ehz. enz. enz. Dat onze tegenwoordige zich noemende liberale partijmannen, uit eigenbelang, zich aan hunne zetels vastklemmen en van geeue veranderingen wilden weten, die hen in gevaar brachten om hunne plaat sen te moeten inruimen, nu jammerkreten aantreffen om het verlies hunner partij, is te begrijpen. Maar is dit nu zoo'n ramp voor de natia Ik geloof het niet. Het gereglementeerde liberalisme der zich noemende liberale partij is een ver sleten stolsel met verouderde mannen aan hat hoofd, die op de meest behoudende wijze alles tegenhouden wat hunne posi tion in gevaar brengt, hare leden be dreigt met het verlies der roordeelen die zij nu ruim 80 jaren genoten. Mag meu daarom nu zeggen dat onze natie heeft gastreden om het weder in stellen v?n de verouderde kerkelijke be ginselen van vorige eeuwenwaar een man uit het volk *ls Heldt een plaats in de Kamer behoudt? een man als Domela Nieuwenhuis in herstemming komt? is het niet mogelijk dat eene eenigzins ge wijzigde Kamer maar zal gevoelen en meer zal behartigen voor de natie, terwijl zij minder uoodig heeft naar de oogen van do hoofden der partij te zien, die alleen zich zeiven bevoordeelden en niet konden gezegd worden de natie te vertegenwoor digen, omdat de natie in haar natuurlijk gevoel en onbevooroordeeld begrip duide lijk zag dat de mannen die zich bij uit nemendheid de liberalen aoemden, alleen liberaal waren voor zich en de hunnen en dus geleidelijk moesten worden ver vangen. Is het niet duidelijk dat de natie naar meer zuiver liberale beginselen wil gere geerd worden, doch zich allereerst wil vrij maken van de despotieke plak die ons dwingt om te knielen voor liet gou den kalt dat de partij voor zich heeft opgericht, dooh ook voor haar alleen, ter wijl onze beurzen tot in de naden worden nagezien. Laat ons dus niet medetreuren doch laten wij met schouderophalen de jammer klachten lezen in de partijorganen, alias de liberale, over hen die plaats moesten maken voor anderen, die misschien meer bepaald kunnen gezegd worden de geko zenen der natie U zijn; daarom ook kan verwacht worden dat zij meer zullen werkzaam zijn Yoor de belangen van mil- lioenen Nederlanders en niet in het bi zonder voor weinige duizenden met wel ken zij het gezag deelen. Als onze regeeringscollegiën zijn saam- gesteld uit mannen door het volk uit het volk gekozen, mannen die be grijpen dat zij, tot onze vertegenwoordi gers gekozen, onze mandatarissen zijn en geenzins onze meesters, mannen die de overtuiging deelen dat het hoofd van een land of eener gemeente gekozen is om dat land of die gemeente te dienen, doch dat het volk niet daar is om de gekozen hoofden dienstbaar te zijn, behalve in het voordeel der algemeene belangen, dan zal het de natie wèl gaan. Laten de mannen die door ons ge roepen zijn o m ons to regeeren in ons belang de nationale vlag hooghouden, doch laten zij allereerst de pnrtijtanions in een of ander kabinet van oudheden opbergen en een einde maken aan hel spiegelgevecht tusschen de partijen, dat onze wetgevende Kamer op een Cricket club doet gelijken waar de prijzen voor den overwinnaar, in goud of eer zijn ten toongesteld aan de groene tafels der macht hebbers. Dezen weg moeten wij op, als wij er prijs op stellen om onze volks vrij lied en, het erfgoed onzer vaderen, ongeschonden aan onze kinderen natelatenen niet in handen eener partij geven voor welke de vrijheid eene leuze is in welker naam zij «ick als wetgevende boven ons allen plaatst, terwijl de gekozen vertegenwoor digers der laatste jaren zich niet als zoo danig voor ons en aan ons hoofd plaat sten, doch zich ala onze meesters tegen over ons stalden. J. J. VAN BrEDERODE. Haarlem 20 Maart 1888. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad. M. H. Vergun mij een bescheiden plaatsjein uw veelgelezen blad. Gisterenavond kwam mij toevallig een cause rie onder de oogen, voorkomende in de Spaar- nebode van beden, waarin zij de afd. H. en O. der vereeniging «De Dageraad" op eene zeer unfaire wijze aanvalt. Dat blad sebijnt langzamerhand Asmodé en Argus te willen navolgenwat voor ben onbe grijpelijk i3 stellen zij of in een verkeerd dag licht of zij maken de zaak verdacht. Daar mijn naam tegelijk met bedoelde ver eeniging genoemd is, zal ik tevens den handschoen voor haar opnemen, om haar te zuiveren van den smaad haar aangedaan. Maar, waarde Spaar nebode-Redactieretireer niet wan neer ge den vijand ziet naderen Heusch M. li. wij ziju niet blind voor de armoede binnen Haarlem, en wij hopen dat u begrijpen wil wat wij hiermede bedoelen. Maar wij zijn geen ziekelijke philantropen. Dat besluit waarvan sprake is, is door ons genomen omdat de werkstakers in hun recht zijn. Dat recht wordt met voeten getreden cn waar moest het heen, wanneer de stem van het volk voor hun goed recht door de macht van den patroon ge smoord kan worden. Zij kunnen, maar zij willen nietBegrijpt ge wel goed, waarde Spaarnehode, welk eigen vonnis ge daarmede velt Daar ligt een ironie, ecu volks-verachting in opgesloten! Indien gij geen eergevoel bezit, zij in Almelo bezitten dat wèl. Wanneer de Schol- ten s hunne voorwaarden van lager loon eens zagen aangenomen, wat zon het gevolg hiervan zijn? Dat andere fabrikanten, om te kunnen concurreeren, eveneens het, toch al geringe loon moesten verlagen; ten wiens bate zoude dat komen? Het antwoord ligt niet ver af. Pers eeu gulden op het weekloon van den werkman af, dat is voor een fabriek van 500 arbeiders f 25000 per jaar, die voor een groot deel in de zakken der kapitalisten vloeien, en wat den arme onthouden wordt! Geld is derhalve onze kracht in deze zaak en hetgeen de heer Van Marken mij heden o. a. schrijft, getuigt dat zij waarachtig en dringend behoefte daaraan hebben. «Uw hulp in zake *de werkstaking te Almelo waardeer ik in boo- «ge mate en gaarne aanvaard ik eene gift, die ge lijktijdig innige belangstelling voor de ongeluk- kigen aan den dag legt. We staan hier niet voor eene gefantaseerde en op effektbejag geschreven huilgesehiedeni9, maar wij staan hier voor een groot maatschap pelijk kwaad. Dat kwaad zal slimmer worden zoolang de Maatschappij op hare grondvesten staat (verwijderde geluiden als van onderaardsche beroeringen klinken ons reeds ah muziek in de ooren) maar wij kunnen en wij moeten dat kwaad zooveel mogelijk tegengaan En dat kan alléén door de bourgeoisie, het slaperig element, wiens motte is, laissez fair# laisser aller wakker te schudden en haar te wijzen op de plichten van den patroon en op de rechten van den weikman. En daarom steunen wij de stakers. J. H. F. GOSI/ER, Gierstraat 23. Ncd. Horv. Kerk. Woensdagavond, is door het kiescollege der Ned. Hev. gemeente te Haarlem be roepen ds. E. A. G. van Hoogenhuyze, te Dordrecht. De kerkerand der Ned. Ger. Kerk (doleereude) te Haarlem, heeft in zijne vergaderin - van 20 Maart het navolgende zestal predikanten geformeerd, alphabe- tisch gesteldP. Eringa te Bird*ard en Janum, G. H. van Kasteel te Kollum, W. Ringnalda te Harmeien, B. v. Schel ven to Amsterdam, C. IJnsonides te Was pik, J. J. Westerheek van Eerten te M ijdrecht. UIITEM. A N S). Engeland. Het Lagerhuis heeft hij de tweede leziug met 328 stem- meu tegen 243 het ontwerp van Paruell betreffende de lersche land wet verworpen, dat strekte om de achterstallige pachtrente te vermin dereu, en het heeft met 320 stem men tegen 230 een door de regee ring goedgekeurd voorstel van den heer Po wel Williams aaogenomeu, waarbij bepaald wordt dat geen bill bevredigend kan worden geacht, die niet over alle schulden der pach ters haudelt. Te Drumlieh, graafschap Long ford in Ierland, hebben verleden Zaterdag wanordelijkheden plaats gegrepen. Vier politieagenten wer den door een honderd Ieren, die, bij gelegenheid van den nationalen Sint Patricksdag, ouder den invloed van whisky waren, naar hun wachthuis gedreven. Daarop hebben zij, op bevel van een politie-sergearit, zes maal hunne geweren, die met ha gel geladen waren, op de menigte afgeschoten. De troep droop toen af. Twee personen zijn ernstig en ver scheidene werden licht verwond. Duitschland. Het Huis van Af gevaardigden heeft de begrooting bij derde lezing vastgesteld, voorts nagenoeg zonder discussie verschil lende andere onderwerpen en ook verzoekschriften afgedaan en is tot 11 April uiteengegaan. Frankrijk. Dinsdag is te Parijs de uitvaart gevierd van den heer Hippolyte Carnet, den vader van den Franschen staatspresident. Terwijl de stoet op weg was naar de kerk Saint - Philippe-du-Roule, had in de rue Royale een stootend voorval plaats. Toen eenige leeg- loopers namelijk in een der rijtui gen den heer Jules Ferry bemerk ten, begonnen zij te schreeuwen «Weg met Ferry I» Eeu dichte volks massa drong daarop naar het rij tuig en trachtte dit omver te werpen onder de kreten van: «Weg met den Toukineeslv De politie dreef de menigte uiteen, maar deze volg de den stoet en sloot, in de avenue de 1' Opéra gekomen, het rijtu'g in. Slechts met groote moeite gelukte het aan een honderdtal agenten den heer Ferry te ontzetten en de bende onruststokers uiteen te drijven. Er waren weinig nieuwsgie rigen bij de behandeling der zaak- Wilson. Deze scheen nog lijdende en meer terneergeslagen dan den vorigen keer. Zijn gelaat was zeer vermagerd, de houding gebogen, de stem zwak. Intusschen antwoordde hij met zijn gewone kalmte op de hem gedane vragen. Hij hield we derom vol, dat hij aan Crespin nooit eeu ridderorde had beloofd, wel had hij hem ziju steun beloofd en den Minister voor hem geschreven van de gestorte 5000 frs. wist hij niets en hij gaf die terug aan den directeur der «Moniteur», dien hij daarbij echter geen ophelderingen vroeg, omdat het teikens voorkwam dat deze geld vroeg. Gisteren hield de advocaat-gene raai Reynaud zijn requisitoir; hij eischte bevestiging van het vroegere vonnis. Waarschijnlijk zal Maandag uitspraak worden gedaan. Boulanger heeft verklaard dat hij met het blad la Cocarde ingsen de minste betrekking staat, geen aandeelhouder is en over de oprich ting niet is geraadpleegd. De Kó'ln. Ztg. noemt de aan generaal Boulanger opgelegde straf niet onverdiend meer zeker zeer hard. Wij Duitschers, zegt dit blad, die toch ook met het militarisme groot gebracht zijD, kunnen het met c-nze begrippen moeilijk vereenigen dat zulk een straf aan een hoofdofficier, oud minister van oorlog nog wel, langs disciplinairen weg kon wor den opgelegd. En nog onbegrijpe lijker is het dat eeu zóó gestrafte officier nog in 't leger blijft. Bou langer verliest drievijfden van ziju tractement en al zijn toelagen; hij komt feitelijk van 30,000 per jaar op 7200 francsl Hij maakt geen avaucement meer, ook niet in an ciënniteit; hij moet gaan wonen waar de minister beveelt, mag zon der verlof die plaats niet verlaten en staat dus onder politie toezicht, terwijl het hem verder verboden is zijn uniform te dragen. En zulk een straf, zegt het blad, die niet alleen groot geldelijk verlies maar ook verlies van eer met zich sleept, mag een minister op eigen gezag opleg gen, zonder dat de aldus getroffene op eenige wijze daartegen in hooger beroep komen kanl Generaal Warnet is tot Bou- langer's opvolger als kommandant van het 13e korps benoemd. De generaal nam bij ecu zeer korte dagorder afscheid van zijn leger korps. Het komt hierop neder: „Een decreet van den President der Re publiek stelt mij op uonactiviteit door ontheffing van mijn post. Ik verlaat u met leedwezen. Ik ben er zeker van dat, zoo het Vaderland in gevaar kwam, gij u even goede soldaten zoudt toouen in den oor log, als ik u in vredestijd heb lee- ren kennen. De Palrie meldt dat de re geering gewaarschuwd is dat er van de zijde der revolutionairen, anarchis ten en communards eene beweging voorbereid wordt tegen de Kamer. Volgens de aanduidingen is de be weging georganiseerd te Parijs in de wijk Levallois-Perrel. Er zijn voor alle gebeurlijkheden maatre gelen van voorzorg genomen. Te Clermont-Ferrand zullen groote manifestaties plaats hebben bij Boul&nger's vertrek. GEMENGD NIElïïS._ De roeiwedstrijd tus schen de studenten van Oxford en Cambridge is tot Zaterdag a. s. uitgesteld. Reeds zijn ontzaglijke weddenschappen aangegaanmen is van meening, dat Cambridge de overwinning zal behalen. f De Duitsebe bladen me 1- den, dat het kleine ivoren crucifix, dat keizer Wiihelm's lijk op het praalbed tusschen de handen hield, (spoorloos verdwenen is. Men denkt aan diefstal. Nog altoos komen er b e- richten van nieuwe storingen op verschillende spoorweglijnen in Prui sen tengevolge der sneeuw. Zoo wordt uit Thorn gemeld, dat be halve op de reeds vermelde lijnen, Dinsdag ook op het traject tot Ma- rienburg de dienst moest worden gestaakt. Op de lijnen Ailenstein- Jobaunisberg, Allenstein Hohenstein en Korschen-Insterburg blijft alles nog tot nader order stilstaan. De lijnen Neustettin-Zollbrück en Zoll- brück Bütow waren Dinsdag on bruikbaar, terwijl tevens alle ver voer van passagiers, goederen en vee op de lijn Bremerhaveu-Geeste- munde tot nadere aankondiging is staakt. Op andere lijnen, als Berlijn- Kassei, Hannover Frankfort, enz. kan op verschillende gedeelten de dienst slechts met groote vertraging worden voortgezet, terwijl op de lijnen Uelzen-Langwedel, Hamburg- Bremen, en die van Lubeck op Buchen, Eiuin en Travemunde Maan dag de dieutt heeft moeien stilstaan. Dinsdag heeft te Dantzig en om streken weder een hevige sueeuw- storin gewoed. Ook uit Zuid Duitsch land komen dergelijke berichten. Te Neurenberg- zijn Dinsdag alle posten uit Noord-Duitschland weggebleven, terwijl op de lijn Müuchberg-Helm- brecht wegens de zware sneeuw alle vervoer onmogelijk was. De directeur en de inge- nieur vau de tram weg-maatschappij te Odessa zijn veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en het be talen van 60.000 roebels, wegens een ongeluk in bet. najaar op de stoomtramlijn voorgevallen. De maatschappij is een Belgische en de beide veroordeelden zijn Belgen. Het ongeluk bad den dood vau een Knaap ten gevolge, den zcon van eeD architect, en deze laatste, wien de beenen moesten worden afgezet, krijgt de 60.000 roebels. De con ducteur van de locomotief, een Rus, werd vrijgesproken. De bekende vaster Succi ondergaat thans te Florence de hon- gerkuur onder streng toezicht van deskundigen. Hem is toegestaan, het lichaam met olijfolie in te wrij ven; zoomede het gebruik van mi neraalwater. De kuur is onderno men al» physiologiscbe proefneming, uit een zuiver wetenschappelijk oog punt, eu zal 30 dageu duren, dat is tot het einde dezer maaud. Uit Lissabon wordt ge meld Bij den brand vau den schouw burg te Oporto iijn vele schouw burgbezoekers, die geeu der deu ren hebben kuncej bereiken, uit de bovenvensters op si*aatgesprongen. Verscheidene personen zijn door den rook gestiktanderen zijn bij de uitgangen onder den voet getreden. De meesle slachtoffers waren geze ten in de derde rij loges en op de galerijen. Geheele familiëu zijn om gekomen. Het aantal dooden wordt tbaüs op 80 geschat. De gemeentelijke arbeiders te Oporto zijn ijverig bezig om de puinhoopeu van den verbranden schouwburg op te ruimen. Er wor den nog 40 personen vermist, zoj- als de politie reeds geconstateerd beeft, maar men gelooft dat bijna allen, die op de bovengalerij waren, zijn omgekomen. Het theater te Oporto (Portugal) is Woensdag doorbrand geheel vernield. Men beeft reeds 10 lijken gevonden, en er zijn een groot aantal gekwetsten. RECLAMES Wc pjjnen zijn zoo groeit, de kuur i§ zoo eenvoudig. Yoor al degenen die na gevolg van gedurend zittende be zigheden en van storing der onderbuik, aangetast zijn door eene aandoening ge woonlijk bekend onder den naam van ann- beien en die men op eene verkeerde wijze beschouwt als een natuurverschijnsel, noo- dig te onderhouden, is de zekere hulp dicht bij. De rationeelo genezing en de verzaohting van dit pijnlijk ongemak ge beurt alleenlijk door eene oplossende kuur en zacht laxeerend, die zich in de mine raal-pastillen van Sodcn yortoonen, die het ongemak op eeno krachtige en af doende wijze bestrijden. Degene die een waarlijke verlichting en de genezing zoekt zal zich overtuigen door eene proef van de uitmuntende werking der pastillen, die men verkoopt in allo apotheken tegen 60 cents de doos.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3