LANGBU BIGHT, Een zeer fraaie Schilderij in Olieverf0, Eeoe zeer solide, splinternieuwe Naaimachine, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 24 Maart 1888. No. 1449. HAARLEM'S DAGBLAD ABOMEHEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublicite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parys, 3 Ibis Faubourg Montmartre. t—H-esSri$eS5Hh De Directie van „HAARLEM'S DAGBLAD" heeft de eer aan hare geachte Geabonneerden te berichten, dat zij evenals in vroegere jaren heeft plaats gehad, zeer fraaie CADEAUX heeft aangekocht, bestaande uit die geëxposeerd is hij den heer II. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de hand van den bekenden Kunstschilder K. VAN VLIET, geëncadreerd in bieede vergulde lijst, benevens: welke geëxposeerd is hij den heer J. G. MARTIN, Koningstraat 45, Ten einde te heslissen aan wie onzer abonncs deze geschenken zullen worden overhandigd, zullen wij op een nader vast te stellen datum in de maand April een Nummer hij ieder Exemplaar voegen, en daarna in een Verkooplokaal hier Ier stede, trekken, aan wie onzer Geabonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te bepalen datum tot onze Gealionneertien behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der heide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ontvangen, terwijl die geschenken zonder eenigc betaling of vergoeding hoegenaamd aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhandigd. 1) Een Haarlem set kunstkenner heeft van dit paneel gezegd: „Het is een stuk met veel leven en realiteit, de figuren aijn zeer juist geteekend, terwijl in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zesr goed geslaagd heeten." S T ADSNIEU W S. Haarlem, 23 Maart. Door het gemeentebestuur is aan A. de Leeuw vergunning verleend om eene slachterij, uitsluitend van kalveren, op te richten in het per ceel get. no. 26 aan de Hagestraat, alsmede aan Coru. Sipkes tot op richting van eene stoomvruchten- moesfabriek in het perceel in de Kleine Houtstraat no. 106 en in de Gasthuispoort get. no. 100c. Op de heden altrer gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 59 paarden, meestal van inlandscb en gekruist ras. De prijzen liepen van f250 tot f30. De handel was vrij levendig. Door Gedeput. Staten van Noord- Holland is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten zal plaats hebben in de gemeene Haar lem mede voor Zandvoort en Scho ten: voor de ingezetenen van Haar lem voor ten verkoop bestemde ma ten en gewichten op 10, 11 en 12 April; voor apothektirs-, goud- en zilversmidsgewicht en verdere ge wichten, bestemd tot fijnere wegin gen van 1 gram en daarboven, op 13, 14 en 16 Aprilvoor den herijk in het algemeen: voo: de hew. van afd. 1 op 17,18,19 en 20 April II -/ 21,23, 24 en 25 - a III a 26 April. 1, 2 en 3 Mei a a IV a 4, 5 en 7 Mei n a V a 8, 9 en 11 Mei ,i VI 12 en 14 Mei; in het algemeen op 15 Mei e.k. Voor de ingezetenen van Zand voort en Schoten op 16 en 17 Mei eerstkomende. Op verzoek van het bestuur vau den Vrouwenbond alhier, werd door den heer T. M. Looman Donderdag avond in de Walekerk eene toe spraak g houden. Op krachtige wijze hield spreker eene uitvoerige pleit rede tegen de meer en meer voort woekerende onzedelijkheid in de maatschappij en gat de middelen aan de hand opa dit kwaad te be strijden. Voorai prees hij daartoe aan den invloed van de moeder op het kind en ook dien van de zuster op den broeder. Toevluchtsoorden voor verlaten en gevallen vrouwen en meisjes moch ten als een zegen voor den tegen- woordigen tijd worden beschouwd, terwijl wijkplaatsen en huisvesting voor dienstboden, gelijk er hier ter stede in de Parklaan zich een be vindt, uitmuntend werktendaar menigeen, die daar haar toevlucht zoekt, er bescherming en huisves ting tegen zeer geringe vergoeding kar» vinden. Na eene aansporing tot toetreding bij den Bond, waarvoor men zich slech's bij de dames-bestuurderessen alhier behoeft aan te melden, werd de bijeenkomst niet gezang en ge bed besloten. De contributie voor het lidmaatschap van den Bond bedraagt f0.50 'sjaars. Met 16 April wordt de kapitein (ier genie Gijaberti Hodenpijl naar Haarlem overgeplaatst. De openbare bewaarschool in deze gemeente werd op 31 December ÏSÖT' bezocht door 102 jongens en meisjes beneden 6 jaren en door 48 jongens en meisjes vau 6 jaren en daarboven; en de tien bizoudere bewaarscholen door 1447 jongens en meisjes beneden 6 jaar en 365 jongens en meisjes van 6 jaar tn daarboven. Nu het weder zoo ruw blijft, is door de commissie, die zich dezen winter wederom zoo verdienstelijk kon maken, dank zij den milden steun harer medeburgers, met het uitreiken van voedsel aan behoef tige schoolkinderen, besloten, om daarmede een week langer voort te gaan, dan haar voornemen was. Gedurende 17 weken werd aan 435 kinderen, zonder onderscheid vau geloofsbelijdenis, driemaal per week eene portie uitgereikt. Dat zal thans tot Paschen worden voort gezet en in het geheel zullen dan omstreeks 23.500 portiën zijn uit gereikt. Eeu volgend jaar hoopt die commissie dit iu een e:gen lokaal te kunnen doen. Donderdagavond gaf ons het //Nederl. Tooneel" „Maria Stuart," in zes taferee- Ln, metrisch gevolgd door ten Kate, naar Schiller's oorspronkelijk werk. Het „Nederl. Toon eel" geniet, we zeg gen het met genoegen, in Haarlem eene zeer goede reputatie. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken. Deze vereeniging geeft zich veel moeite om werkelijk goede stuk ken op te voeren, (wij herinneren aan de opvoering van Galeotto) en vertoont daarbij een ensemble, dat bij weinig tooneelge- zelschappen in zoo hooge mate wordt ge vonden. Het verwonderde ons dus niet, dat bijna alle rangen in den Schouwburg Donderdagavond flink bezet waren. "et moeilijk stuk, dat wij ditmaal hoorden, eischt van geen der personen zoo groote en voortdurend# inspanning als van haar, die de titelrol vervult, mevr. Erenkel-Bouwmeester. Alles beweegt zich. om Maria Stuart, die zelf voortdurend aan de meest uiteenloopende aandoenin gen ten prooi is, die hoopt in het eene, vertwijfelt in het volgende oogenblik, die zich nu eens koningin van twee rijken droomt en dan weer de herinnering bij zich voelt opkomen van den echtgenoot, die met haar medeweten werd vermoord. Mevrouw Erenkel betoont zich ook hier eene tragédienne van den eersten rang. Zij is altijd sober en gematigd iu haar hartstocht en kan juist daardoor zooveel kracht leggen in de oogenblikken, waarin die hartstocht het hoogst wordt opgevoerd. Dat bleek in lïèfc onderhoud met Eliza beth, koningin van Engeland, welke rol werd vervuld door mevr. de Vries. Mevr. de Vries is ongetwijfeld eene ^■El'O'XXjXjiSTO JSTm 188» LXXlIe HOOFDSTUK. DE MAN MET DEN ROODEN ZAKDOEK. VolkomeD, zeiden verscheidene stemmen, en mogen wij vooreerst weten wie uw meester is? Het is don Augustin Pens, van wien gij ongetwijfeld wel eens hebt hooren spreken. De eigenaar der uitgestrekte hacienda del Venado, een man verscheidene malen millionnair; wie zou dien niet kennen? - antwoordde een der lediggangers. Het is dezelfde. De ruiter dien gij hier ziet, is een vaquero, belast met de zorg over de beesten der hacienda. Wat mij aangaat, ik hen de rentmeester van den haciendero. Zoudt gij de goedheid willen hebben mij wat vuur over te reiken, mijn waarde vriend? vervolgde de gebaarde rentmeester. Hij zweeg een oogenblik stil om zijne cigarette van maïs- stroo aan te steken en zeide vervolgens: Zes of zeven maanden geleden is vau hier eeue expe ditie vertrokken tot opsporing van goud. Die expeditie werd aangevoerd door een zekeren.... wacht eens, ik heb hem met zooveel namen hooren noemen, dat ik er geen eeu heb kunnen onthouden. Don Estevan Arechiza, sprak een der oudervra- gers, een Spanjaard, zooals er niet veel in deze lauden komen en die naar ziju fi-ren blik en indrukwekkend uiterlijk, ziju geheel leven scheen gecommandeerd te hebben. Don Estevan Arechiza! het is dezelfde, zeide de gebaarde ruiter. Maar ik kom op de expeditie terug; uit hoeveel manschappen bestond zij juist? Daar zijn er meer dan tachtig vertrokken. Meer dan honderd, zeide een ander. Gij vergist u; hot getal was niet ten volle honderd, viel een derde in. Dat is voor mijn meester don Augustin vau minder belang. Het voornaamste ia te weten hoeveel er ziju terug gekomen. Daarover liepen nog twee verschillende meeningen. Geen enkele, zeide eene stem. Jawel, één slechts, hernam een ander. De rentmeester wreef zich vergenoegd de ha: den. Goed, zeide hij, dan is er ten miDste ééu ge red, indien namelijk deze ruiter, die beweert dat alle goud zoekers niet dood zijD, gelijk heeft zooals ik hoop. Gelooft gij, zeide de laatste die gesproken had, dat de Man met den Rooden Zakdoek niet een van de genen is die wij zes maanden geieden hebben zien vertrek ken? Ik zou het durven zweren. Wel neen, zeide de ander, nog nooit heeft die man voor dien dag een voet in het stadje gezet. Iu alle geval, viel een derde in, heeft de Man met den Rooden Zakdoek er ongetwijfeld eenig belang bij om de zendelingen van don Augustin Pena te ontzien, naar wien hij zoo menigmaal onderzocht heeft. Met deze rui ters zal de onbekende zonder twijfel openhartiger zijn dan met ons. Dat is juist, antwoordde de rentmeester. Gij moet dan weten, en ik kan het zonder onbeschei den te ziju zeggen, dat don Augustin Pena, dat God hem beware! de boezemvriend was van signor Arechiza en dat hij sinds zes maanden nietb van hem vernomen heeft, het geen natuurlijk zou ziju indien hij met de anderen door de Ind'ai eu gedood ia geworden. Welnu, mijn meester wacht zijne terugkomst af om het huwelijk te sluiten van dona Rosario, zijne dochter, een beeldschoon en bekoorlijk meisje, met den senator don Vicente Tragaduros. De maan den ziju verkropen, en daar de hacienda niet op den grooten weg van Arispo naar Tubac gelegen is en wij niemand opzichtens deze te beklagen expeditie kunnen ondervragen, heeft don Augustin mij eindelijk naar hier afgezonden om eeDige tijding dienaangaande te vernemen. Wanneer hij de zekerheid zal hebben, dat don Estevan niet meer kan terug- keererr, daar de jonge meisjes niet altijd in het diep.-1 der woestijnen senatoren vinden, daar de senatoren niet zoo dikwijls als zij willen bruidschatten van twee honderddui zend piasters.... Caramba! dat is een mooi cijfer.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1