UITSLAG DER VERKIEZINGEN KINNEN L A N I). hoogst begaafde actrice, maar haar rol //pakte'' niet in zoo hooge mate als die van hare kunstzuster. In sommige too- neelen vooral vras zij uitnemend; in het gesprek in den tuin bijvoorbeeld en later, als de edelen haar dringen Maria Stuart's doodvonnis te onder teekeiien, haar vein zerij, die haar schijnbaar daarvoor terug deinzen doet. Wij brachten vroeger reeds den heer Claus een bizonder woord van hulde en doen dit thans gaarne nogmaals. Zijn voor komen, zijn sonore stem en iets geposeerds in zijn figuur, zijn voordeeleu waarvan hij uitstekend partij weet te trekken. De Leicester dien hij ons thans te aan schouwen gaf, was goed vertolkt, goed volgehouden en had eene realiteit, die allen lof verdient. De Heer van Schoonhoven vervulde zijn rol van Lord Burleigh op waardige en loffelijke wijze. Zondag a. s. zal blijkens achter- sttaande advertentie in «De Kroon» ■weder ee^e voorstelling worden ge geven van bet «Grand Spectacle Concert V&rié». De uitmuntende wijze waarop het gezelschap van den heer Wittkower Gerson ook de vorige maal heeft voldaan, doet ons met gerustheid een bezoek aanbe velen. Arrondlsseinents-Eechthank TE HAARLEM, zitting van 22 Maart 1888. J. H., Roelofareiulsveen, beleediging, requisitoir 5 d. gevang. J. van L. en K. v. H., arbeider, Nieuwe Wetering, zaakbeschuldiging, req. elk 8 d. gevang. Vrouw v. V., Roelofarendsveen, mis handeling, req. f25 boete of 10 dagen hechtenis. De rechtbank deed uitspraak i i de na volgende zaken (behandeld in //Haarlem's Dagblad" van 16 en 17 dezer.) T. B., Blokzijl, verwonding, 14 dagen gevang. A. K., Haarlem, weerspannigheid, 3 weken gevang. J. T. van G., Haarlem, zaakbeschuldi ging, 10 d. gevang. J. M., Zaandam, beleediging, f 8 boete subs. 3 d. hechtenis en f 5 boete subs, 2 d. hechtenis. H. B., Heemskerk, diefstal, vrijgespr. W. G., Wijk aan Zeo, mishandeling, vrijgesproken. W. E. P., Beverwijk, diefstal, 1 maand gevang. H. S., Nieuwer-Amstel, en C. v. D., Haarlemmermeer, beleediging, elk f 8 boete subs. 2 d. hechtenis. N. K., Bloemendaal, mishandeling, 1 dag gevang. H. K., Haarlem, diefstal, 6 weken gevang. P. A. S., Haarlem, diefstal, 9 maanden gevang. lemmermeer, inbraak gepleegd. De dieven hebben zich in 't bezit ge steld van eenig goud en zilver als mede van eene som gelds. Dinsdagavond ten half acht uur ver gaderde de afdeeling „O ver vet»Bloemen daal" van de Vereeniging voor Bloembol lencultuur. Niettegenstaandd het ongunstige weder en //wellicht vermoeienis van den afgeloopen verkiezingsstrijd van dien dag", waren er toch een dertig leden opge komen. Bij afwezigheid van den voorzitter, nam de ondervoorzitter, de heer A. J. Boa, het presidium waar. Punt 1 was het verslag van de afge vaardigden in zake het voorstel Sagseu- heim-Voorhout. Dit was en kon ook kort zijn, daar de meeningen der toen vergaderden te llillegom, ze^r uiteen lie pen, zelfs van meerdere afdeelingen, waar van er twee afgevaardigden van ééne af deeling een tegenovergestelde richting wa ren toegedaande behandeling was toen in stemming gebracht en verworpen. Vervolgens was aan de orde een voor stel, om ter bevordering eener getrouwere opkomst, een verloting om niet te hou den, evenals bij de Maatschappij van Landbouw en van Tuinbouw. Eenige spre kers verdedigden het, andereu keurden het af; in stemming gebracht werd het aangenomen met 13 tegen 9 stemmen de lidleerlingen buiten stemming. Nu volgde de beschrijvingsbrief der aanstaande algemeene vergadering te Haar lem. De eerste punten, als niets ter be spreking aanbiedende, werden overgesla gen tot punt 8. Algemeen was men met dit voorstel zeer ingenomen en het pro gram werd geheel aan het hoofdbestuur overgelaten. Punt 9. Het voorstel Sassenheim-Voor hout na eenige discussie in stemming ge bracht, werd met algemeene stemmen ver worpen. Punt tingen nomen. Punt 11. Evenzoo. Alsnu werden door den secretaris voor gelezen: ten eerste een schrijven van de heeren Küppers en Laureij waarbij hun blad wordt aanbevolen voor wat de Bloem bollencultuur betreft, vooral liet adverlee- ren van veilingen enz. Verder een ingezonden stuk uit //Haar lem's Dagblad" van 11. Zondag, dat zeer scherp gericht was tegen de partijdigheid van het //Hillegomseh Weekblad", dat als vakblad beschouwd was, maar nu den leden ten sterkste ontraden werd en het //Dagblad" in de plaats werd aanbevolen. Niet» meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den waarnemende» voorzitter gesloten Iugekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau vau Haarlertïs Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 timmermansaankomelin- gen, 1 schoenmakersleerling. Door het vele drijfija in de Ring vaart van de Haarlemmermeer is het nu de vijfde maal dat de scheep vaart gestremd is. In 'c begin dezer week, is bij den landbouwer A. v. d. Wal. te Haar 10. Na eenige gevraagde inlich- met algemeene stemmen aange- LETTEREN EN KUNST. De heer Van Dam, kapelmeester bij de staf van het 2e regiment huzaren te Venlo, is aangezocht tot het schrijven van een compositie voor het muziekconcours to Nijmegen, in Juni. In Juni zal te Londen het driejaar- lijksch Handel-feest worden gegeven. Al- bani zal daarbij medewerken. SNDERWIJS. De Amsterdamsche universiteit wordt thans door 797 studenten bezocht. VEETEELT. Dinsdag jl. had te Breda de eerste ver plichte hengstenkeuring van wege de Prov. Staten van Noord-Holland plaats, en wel van hengsten van vreemd ras. De commissie bestond uit de heeren: Rijckevorsel uit Vucht, Boll uit Eethen en W. Zijlmans uit Ranmsdonkveer, ter wijl als adviseur der commissie optrad de heer Vlamiugs, rijks veearts te 's Her togenbosch. Een achttal hengsten, waarvan 5 van Duitsche afkomst, 2 van Engelsche en 1 van Vlaamsehe, waren ter keuring aange boden. Door de Staten was één prijs van f300 beschikbaar gesteld. Deze werd ver deeld tussch6u de heeren Strader, uit Babyioniënbroek en Geleus uit Zevenber gen, wier prachtige hengsten beiden even zeer den prijs verdienden. van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. HERSTEMMINGEN. HELDER. S. T. Laud, lib. Mr. F. J. F. M. Walter, k. N. Gliuderman, a. r. HONTENISSE. OOSTBURG. De Haagsche kroniek- schrijver der N. Gren. Gt. meldt: Z. M. ia in de laatste dagen we der veel "beter. Toch niet zoo, of er i6 ernstig sprake van dat het jaar- lijksche bezoek aan de hoofdstad dit jaar achterwege zal blijven. Be slist is dit intusschen nog niet. Door H. K. H. de Groot- hertogin van Saksen, prinses der Ne derlanden is, als een blijk van bare belangstelling, aan de industrie school voor meisjes en de instelling „Floralia" te 's-Hageeene bij drage verleend. Door 'd en minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan den bekenden aanlegger van trambaneD, den heer Th. Sanders te Amsterdam, vergunning verleend tot bet leggen van rails in en langs den straatweg van Haarlem naar Sloterdijk, ten behoeve van een aan te leggen stoomtrambaan Haarlem- Sloterdijk, in verbinding met de reeds bestaande lijn Sloterdijk Amsterdam. De uitslag van alle ver kiezingen voor de Tweede Kamer is, dat gekozen zijn op 6 en op 20 Maart 45 liberalen en één «onaf- nankelijk» katholiek, door He Tijd onder de liberalen gerangschikt, 27 anti-revolutionairen, 35 katholieken, één conservatief en één sociaal democraat. De ingenieurs van den Waterstaat C. De Bruijn en A. E. Kempers, zullen zich naar Frankrijk en België begeven, om de haven werken te St.-Malo, Havre eu Ant werpen te bezichtigen. Dit staat in verband met de uit te voeren wer ken aan de sluizen te IJmuiden. Naar wij vernemen, is aan den beer Conrad, inspecteur van Rijkswaterstaat, de ouderscheiding te beurt gevallen, om te worden benoemd tot lid der internationale commissie voor bet kanaal van Suez. (V,ld.) Het Handels!) I. deelt de volgende bizouderheden mede om trent den heer H. C. Bergsma, door de Nederlaudeche rejreariug tot con sul generraal in de Zuid-Afrikaan- scbe republiek (de Transvaal) be noemd: Na eenigen tijd hier te lande een industriëele zaak een steenbak kerij te hebben gedreven, ves tigde hij zich in 1861 teFauresmith, in den Oranje Vrijstaat, en later te Potchefstroom, in de Transvaal. In 1867 werd hij aldaar aangesteld tot klerk van den landdrost en tot post meester. In 1872 vertrok hij naar Pretoria als auditeur-generaal en hij werd een jaar daarna tevens belast met beheer der Weeskamer. Na de inlijving bij Eugeland bleef hij in die betrekkingen werkzaam tot Mei 1878, toen hem de benoeming tot weesbeer en zegel-uitdeeler te beurt viel. In Augustus 1880 keerde hij naar Nederland terug, waar hij zich te Utrecht vestigde op den huize Salatiga. Thans zal hij naar den weder onafhankelijk geworden Staat in Zuid-Afrika terugkeereu, als ver tegenwoordiger van Nederland. De benoemde consul-generaal, die thans bijna 58 jaren oud is, is dus door veeljarige vestiging en door de betrekkingen die hij bekleed heeft op de hoogte van den Staat, waar hem de waarneming der belangen van Nederland zijn toevertrouwd. Wij herhinneren, dat de heer Bergsma op 2830 Maart aan het depart, vau Buiteul. Zaken te'sHage voor belanghebbenden te spreken zal zijn. In de Kinkerstraat te Amsterdam viel Donderdag eene heistelling om, met het ongelukkig gevolg, dat het zware heiblok neer kwam op het hoofd van een der werklieden, die dadelijk dood was. Het lijk werd naar het Buiten-gast huis gebracht. Tengevolge van ijs en sneeuw was Maandag en Dinsdag de vaart op het Noord-Hollandsch kanaal gestremd. Dinsdagavond is door het ramtorenschip Guinea, dat van Nieuwediep naar Amsterdam gesleept werd, eene flinke geul ge maakt, zoodat de booten Woensdag weer gevaren hebben. De boot van Zurmühlen had evenwel nog be langrijke vertraging ondervonden. Een nieuw «boevenpa- leisï zal te Nieuwer-amstel verrij zen. Dinsdag 17 April wordt de bouw te 's-Hage aanbesteed. Dit werk wordt op bijna f 400.000 ge schat. Twee ijverige Beverwijk- sche kiezers zagen er niet tegen op uit het zuiden van Frankrijk naar hunne gemeente over te komen ten einde hun biljetten ter stembus in te leveren. Een aanhanger van Domela Nieu- wenhuis aldaar was zoo verheugd, dat deze in hat distrikt Schoter- land was gekozen, dat hij de roode vlag uitstak. Lieden, die er anders over dachten, wierpen bij hem de glazen in. Men schrijft ons uit Hil- versum De nieuwe vereeniging «Floralia» alhier, mag zich voorloopig in een buitengewone deelneming en mede werking verheugen. Reeds nu zijn meer dan 600 bloem- stekken aangevraagd. De jonge plan tjes zuilen op een later te bepalen dag tegen 5 cents per pot worden uitgereikt. De vereeniging stelt zich voor op den jaardag van prinses Wilhelmina een tentoonstelling te organiseeren en verder aan alle deel nemers een prettigen dag te bezorgen. De postboot Ada van Hol land vervulde Donderdag hare ge wone drie reizen weder Daar Hel der. Op zee drijft nog veel ijs, dat echter niet zwaar en zeer zacht is. De visscbers kunnen nog niets uit richten. Dinsdagavond waren een vijftal jongelui in de Rijp bezig zich met eene slee in de sneeuw te vermaken, toen deze omkantelde, tengevolge waarvan een meisje, dat er in zat, den arm brak. Woensdag avond is er brand ontstaan in den manufactuur winkel van den heer Böttger te Wieringer waard. Door krachtige werking der bluechmiddelen bleef bet bij dien binnenbrand, ofschoon de meeste stoffen verbrand of be schadigd zijn. Door het omvallen van eene lamp vatte een stuk baai vlam. Te De-Coksdorp op Tes- sel is eene liberale kiesvereenigiDg opgericht, zoodat het eiland nu in 't geheel drie liberale en eene anti revolutionaire kiesvereeniging telt. Heden werd te 's-Hage verwacht eene deputatie uit Duitsch- land, om Z. M. den Koning kennis te geven van de troonsbestijging van Keizer Friedrich. Het 6 jarig meisje, dat Woensdag in de ouderlijke woning in de Hemsterhuisstraat te 's-Hage brandwonden bekwam, is Woens dagavond in het R. IC. ziekenhuis in het Westeinde aan de gevolgen overleden. Volgens het Vad. heeft Woensdagavond, na de vergadering in «Walhalla», nog een oploop van sociaal-democraten plaats gehad. Eene niet zeer talrijke bende zette zich in beweging naar de woning van Domela Nieuwenhuis, waarbij zich later enkele kleinere groepen aansloten. De gewone liederen zin gende, trok men tot de cavalerie- kazernewaar na aankomst van eeuen bode halt werd gehouden en raad belegd. Het scheen dat men vernomen had, dat voor het huis van Domela Nieuwenhuis geen ma nifestatie zou worden toegelaten, al thans men trok niet daarheen, maar keerde op zijne schreden weder, en later het Nobrdeinde inbij de Ama- üastraat werd de menigte verzameld, en trok men in zekere orde langs het paleis des Konings, onder het zingen der «Marseillaise» en van het lied op du Tour van Belline- have. Voor het huis van onze premier werd echter een nieuw lied aange heven, en wel: «Weg met Heems kerk en consorten» (wijze: «de oude tante). Van daar begon de stoet te slinken. Op de Groenmarkt kwam verdeeldheid aan liet licht; wel was men er liet over eens op echt En gelsche wijze een bezoek aan de «clubs», te brengen, maar een deel wilde naar de «Witte», een ander deel naar de «Besognekamer», ter wijl nog anderen eerst voor het politiebureau eene manifestatie wil den houden. Het slot was, dat weldra van den geheelen troep manifestanten niets meer over was. Naar uit 'sHage aan de N. E, C. wordt bericht, heeft Do mela Nieuwenhuis in zijne redevoe ring, Woensdagavond aldaar gehou den, zich over sommige onderwerpen zoo vies eu onkiesch uitgelaten, dat menige man en vrouw zich onder het uitspreken uit de zaal verwij derde. Uit Zwijndrecht wordt gemeld Na de schandalen van Dinsdag avond was het eene ware verade ming, dat de dag van Woensdag zoo betrekkelijk rustig voorbijging. Na het bekend worden van de uit slag der herstemming verzamelde zich langzamerhand eene groote menigte in de nabijheid van het raadhuis, en weerklonk nog ver scheidene malen het schimplied op de libsralen. Ook de politie, die belangrijk was versterkt, terwijl de militaire macht te Dordrecht ge reed stond, had menige uittarting te doorstaan, en het is dan ook al leen aan haar kalm, bezadigd op treden te danken, dat de avond van Woensdag zonder onlusten is afge loopen. Ook de burgemeester, die Zooals gij zegt, hernam de rentmeester, het voorgenomen huwelijk zal tot wederzijdsche voldoening der beide partijen plaats vinden. Dit is de reden van onze komst in Tubac. Indien gij mij dus bij dengene kunt brengen, die volgens uw zsggen, de eenig overgeblevene der expe ditie is, zullen wij misschien van hem vernemen wat voor ons van belang is te weten. Het gesprek was zoover gekoman, toen op eenigen af stand van het huis waar het gevoerd werd, een man met gebogen hoofd voorbijging. Kijk, zeide een der omstanders, den man in questie met den vinger aanwijzende, daar hebt ge juist uw eenig overgeblevene. Inderdaad, het is een man wiens gang geheimzinnig genoeg is, voegde de gastheer er bij. Sedert eenige dagen doet hij niets dan van de eene plaats naar de andere heen en weer loopen, zonder aan iemand het doel of de reden van zijn tochten toe te vertrouwen. Indien gij wilt, zullen wij hem ondervragen. Hei! vriend! riep een der nieuwsgierigen, kom eens hier, daar is een ruiter die u gaarne zou zien en spreken De geheimzinnige onbekende kwam naderbij. S gnor ruiter, zeide de rentmeester hem hoffelijk, het is geen ijdele nieuwsgierigheid die mij noodzaakt u te ondervragen, maar alleen de billijke bezorgdheid die mijn meester gevoelt over de verdwijning van een vriend, wiens dood hij vreest te moeten betreuren. Wat weet gij van don Estevan de Arecbiza Heel veel. Maar met uw verlof, wie is de meester, van wien gij spreekt? Don Auguatin Pena, de eigenaar van de hacienda del Veriado. Eene straal van vreugde blonk op het gelaat van den onbekende. Ik zal, antwoordde hij, aan don Augustin al de inlichtingen verschaffen, die hij zal weuschen. Op hoe veel dagreizen af»tand van hier bevindt zich de hacienda? Met een goed paard, drie. Ik heb een best, en indien gij tut morgenavond op mij kunt wachten, zal ik u vergezellen ten einde in persoon met don Augustin te spreken. Dat is afgesproken, antwoordde de gebaarde rent meester. Opperbest, zeide de Man met den Rooden Zak doek haastig, morgen op dit uur; wij zullen dan des nachts en in de koelte reizen. Hij verwijderde zich, terwijl de rentmeester uitriep: Men moet bekennen, caramba! dat men niet gedien stiger zou kunnen zijn dan die ruiter met den Rooden Zakdoek. De nieuwsgierigen waren over den afloop dezer zaak niet heel voldaan en zagen zich teleurgesteld; maar zij moesten er zich wel aan onderwerpen, want zij zagen den Man met den Rooden Zakdoek te paard stijgen en zich snel in de richting van het Noorden verwijderen. De onbekende hield zijne belofte getrouw. Den volgen den dag, die voor het vertrek bepaald was, was hij bij het Angeluskleppen 's avonds terug. De bside bedienden van don Augustin namen afscheid van hun gastheer. De drie ruiters vertrokken in gestrekten draf. Het paard van den onbekende deed in snelheid en fijnen lichaams bouw in niets onder voor die welke de beide bedienden van don Augustin bereden. De tocht werd snel voortgezet en met het aanbreken van den derden dag bemerkten de reizigers reeds in de verte in onduidelijke omtrekken den klokketoren van de hacienda del Venado. Eenigen tijd daarna stapten zij op de binnen plaats af. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2