INGEZ0NDE B U S T E N L V N 0. GEMENGD MKGtt'S. ▼oörzien van de teekenen zijner ambstwaardigheid, steeds de menigte tot kalmte aanspoorde, verdient allen lof voor de flinke maatregelen door hem genomen om de ongeregeld heden te stillen. Tegen middernacht hernam de gemeente haar gewoon aanzien. Een jongentje te Rotter- dam, dat in een winkel een bood schap had gedaan, en 84 centen terog ontving werd, op straat ge komen, door eene meid van dit be drag beroofd, waarna de dievegge zich ijlings uit de voeten maakte. Hoor het classicaal be stuur van Nijmegen is, na afgelegd examen als godsdienstonderwijzer toegelaten een onderofficier van het 5e.regt. infanterieI Voor de betrekking v an baas-schoenmaker in de cellulaire gevangenis te Breda hebben zich ongeveer 90 solliciauten opgedaan. Aan deze betrekking is een salaris van f 800 verbonden. Uit Hengeloo wordt van 22 Maart gesneld: Hedennacht circa 2 uur ontstond brand in de machinekamer der Hen- geloosche houtdraaierijde vlammen verspreidden zich zoo snel, dat het bovendeel van dit gebouw an het lokaal waar de spoelen gemaakt wor- deD, in we nige oogenblikken in lichte laaie stond. De spuiten, schoon circa 10 min. van de plaats van den brand ver wijderd, waren zeer spoedig ter plaafse, en aan de ijvarige krachts inspanning van de brandweer mocht het na een paar uur tijds gelukken den brand tot die gebouwen en een klein deel der draaierij te beperken. Gelukkig was er weinig wind en in gunstige richting. De oorzaak is onbekend alls was tegen brandschade geassureerd. Aan de machines schijnt nog al eenige schade berokkend te zijn. Woensdag isteVlisein- geu op ruim 97-jarigen leeftijd overleden de heer C. Goeree, een der weinigen overgeblevenen, die in 1812 genoodzaakt werden met Na poleon I tegen de Russen op te trekken. Wijlen de heer Goeree was Vlis- singens oudste ingezetene. Uit Almeloo wordt aan de Zn. Ct. gemeldDe vele ge ruchten, dat het einde der werksta king zeer nabij zou zijn, worden minder geloofwaardig. De sociaal democraat Bennink heeft in eene gehouden bijeenkomst medegedeeld, dat eenige uitkeeringen aan de werkstakenden worden verhoogd. Vooral door de bij den heer Van Marken iugekomen bijdragen, is die ondersteuning nog voor eenige we ken verzekerd, terwijl in gevallen van grooie behoeften, buitengewone hulp verleend zal worden. Dat onder die omstandigheden zijn raad weer klank vindt, om het werk niet dan tegen het oude loon te hervatten, is eerder aan te nemen, dan dat in het bestuur der werkstakenden ver deeldheid daaromtrent zou beslaan. Te Geleen (Li mb.) werd Dinsdagmorgen weder het bewijs geleverd, hoe gevaarlijk het is te slapen op eene kamer, waarop eeue niet goed sluitende of verzorgde brandende kachel geplaatst is. De buren van zekeren J. Bergmans werden opmerkzaam gemaakt, dat de woning van dezen laatste te 9 uren 's morgens nog gesloten bleef. Ongerust hierover werd de deur geopend, en toen zagen de ontstel de toeschouwers het echtpaar Berg mans roerloos en als dood te bed liggen, ten gevolge van verstikking door kolendamp. Onmiddellijk wer den pogingen aangewend om het leven weder op te wekken. De arbeiderskwestie in den Weerdicgermond is daarmede geëindigd, dat de verveners beslo ten hebben, hun volk het werkloon van 1887 uit te betalen. Dat bij een der vervtners eenige glasruiten zijn ingeworpen, staat waarschijnlijk met deze zaak niet in verband, daar het te dier olaatse wel vaker voorkomt, dat, ook zon der zulke kwestién, bij de ingeze tenen de glazen worden ingewor pen over welke dronkemansbalda digheid men zich minder verwon dert alles wordt gewoonte dan wel over het totale gemis van politietoezicht in die bevolkte buurt. PERS-NIEUWS. In het jongste nummer van het Sociaal Weekblad komt het vol gende voor: i-Onmaar tenminste in tallootege vallen. «Door de «Vereeniging van han delsbedienden» te Rotterdam wor den plannen beraamd tot oprichting van een pensioenfonds voor hare leden. Plannen, waarbij gerekend wordt op de medewerking der pa troons. «Zou intusschen de rekening daaromtrent wellicht zijn opgemaakt buiten den waard? Bij menigeen schijnt die twijfelvraag te zijn ge rezen; doch reeds werd aan het be stuur van betrouwbaren kant de toezegging gedaan, dat, zoodra het denkbeeld in een vasteren vorm zal zijn gegoten, pogingen zullen wor den aangewend tot vorming eener commissie, die, uit een 20 of 25-tal hoofden van handelskantoren be staande, zich ten taak zou stellen de sympathie van den Rotterdam- schen handel voor de zaak te wek ken en te winnen. «Trouwens, tot de twijfelaars in dit opzicht behoort niet de schrij ver van een reeks artikelen in "Mor curiushet orgaan der Vereeni ging, waarin over het onderwerp werd uitgeweid. Ziehier de, ook voor andere kringen lezenswaar dige opmerkingen, die hij maakte in het nemmer van 25 Februari: ««Een autoriteit op economisch gebied heeft geleeraard (en velen hebben het hem nagepraat), dat de verhouding tusschen werkgever en werkman, baas en knecht, patroon en bediende eenvoudig geregeld wordt door de factoren: vraag en aanbod; en dat men er niets verder in te zoeken heeft dan een overeen komst, waarbij de een tracht zich zoo goedkoop mogelijk werkkracht te vinden. Persoonlijke gevoeleDs zijn bij zulk een contract misplaatst Het is louter een cijferkwestie. «Armzalige rekenmeester, rede neerend, niet als een kip zonder kop, zooals de Génestet dat zegt, maar als een mensch zonder hart. In uw dorre wetenschappelijkheid hebt gij uw gemoed voorbij ge praat, niets anders meer ziende dan de koude sommen, waarin gij de menschenwereld hebt willen op lossen. «Er bestaat dus geen medege voel meer, geen waardeering, geen erkentelijkheid, geen hartelijkheid en hoe die onecouomische fratsen verder heeten mogen. De cijferende verlichting heeft met die oudbak ken overtolligheden afgedsau. «Men neemt, om bij ons vak te blijven, een bediende zoo goedkoop als men dien krijgen kan, en laat hem werken. Zon- en werkdag, nacht en dag, totdat hij er bijna bij neervalt. Het meeste werk tegen het minste loonAls een ander dienzelfden arbeid tot lageren prijs aanbiedt, neemt men dien andere, tenzij de eerste zich aan afslag op zijn salaris wil onderwerpen. Leve het voordeel! Men neemt bedienden aan, bij inschrijving, naarmate er toevallig werk is, en zet liefst den duurste op straat, zoodra die maar gemist kan worden. Als er onder het personeel een ziek wordt, ont vangt hij zijn ontslagbrief nog vóór het eerste recept van zijn dokter is geschreven. En wordt er een onge schikt na 40 of 50 jaren dienst, dan voort met dien vent. Voor den ouden sufkop, die zeker al op half rant soen stond, een jongen kerel, met wien men van voren af aan kan be ginnen, in naam. der heilige econo mische wetenschap. «Aldus, wanneer het aanbod groot is. Doch als de vraag naar werkkrachten rijst, dan wordt het de beurt van den bediende. Vier, vijf patroons werven om hem; hij neemt hem, die het hoogste salaris bepaalt, al staat deze ook bekend als een oplichter. Honorarium bo venal Ziet hij zijn kans schoon, om er wat uit te slaan, door bijv. naar een concurreerenden patroon over te loopen (met wat klantjes natuurlijk), dan zal hij dit niet laten. Het lieve geld is nommer één. «Is zijn principaal in moeilijk heden, en komt hij er achter, dan zal hij zich zijn stilzwijgen behoor lijk laten betalen, als zijnde niet in het contract begrepen Ed de ge heimen van de zaak zijn aan zijn adres steeds bij opbod te koop. «Bah! Hoe walgelijk. «En gelukkig, hoe onwaar.» «Ja, gelukkig ook onwaar. Ten minste in tallooze gevallen. Ach, dat men kon bewerenonwaar, steeds en overal!» RECHTSZAKEN. Door het gerechtshof te 's-Bosch is bevestigd het vonnis der arrondissements rechtbank te Breda, waarbij J. F. De Booij, fabrikant en lid van den Gemeente raad te Breda, wegens valschheid in ge schrifte is veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf en in de kosten van het hoogor beroep, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang van ten hoogste 3 dagen. Namens den veroordeelde is terstond cassasie aangeteekend. {Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur, Een klein vervolg vermeen ik nog te moeten voegen bij liot ingezonden stuk van Zondag 1.1. in UEds. geacht blad om trent het //Hillegominor Weekblad." Zoo er nog één onzer vakgenooten twijfelt aan de partijdigheid van genoemd bladhij leze het laatst verschenen nem mer. Het hoofdartikel bestaat uit een overgenomen stuk uit //de YVageniuger" van den heer E. H. van Leeuwen, waarin alle liefelijkheden voorkomen aan het adres van dr. Kuiper en dr. Schaepraan, welke laatste het ten zeerste moet misgelden. Het geheele stuk is dan ook alleen om geloovige protestanten tegen de katho lieken in het harnas te jagen, al zegt schrijver in hei begin, dat dit zijn doel niet is. In hetzelfde nummer vindt men eenige regelen afkomstig uit //de Meer bode" welker onzin dadelijk in 't oog springt: want welke katholiek heeft dit ooit verkondigd van Rome? eveuzoo welke geloovige protestant van Dordt? Maar ge noeg, het is voldoende, om ons vakge nooten te doen zien, dat wij onmogelijk het blad langer kunnen lezen. Daarom de handen in één, en geen steun verleend aan een partijschap. Hebben wij voor onze belangen een blad noodig? zoo ja? dan kunnen wij daarvoor gebruiken het //Haarlem's Dagblad," dat volgens zijn program en zijn verleden onze verwachting niet zal beschamen. «De Hillegommer" is dan ruimschoots beloond, voor hare onpartijdigheid! door het verliezen van abonné's, en den uitslag der verkiezing in de Haarlemmermeer. Een bloemist, die de liberale partij niet is toegedaanalzoo de bladen van die kleur niet varlangt, maar die een onpartijdig blad wenscht dat in werkelijkheid tevens gewijd is aan bloembollencultuur. Engeland. Het Lagerhuis heeft, bij derde lezing, het wetsontwerp tot conversie der staatsschuld aan genomen. De Standard verneemt uit Ber lijn, dat de tegenwoordigheid der Russische grootvorsten aldaar niet beschouwd mag worden als een tee- ken van wezenlijke verbetering in den toestand. Welingelichte perso nen verklaren dat de toestand vol strekt niet verbeterd is. Indien de Russische troepenbewegingen zijn gestaakt, dau is dit wegens de sneeuw, en ook met het oog op Keizer Wilhelm's dood. Onmiddellijk gevaar is er niet: want Rusland zal niet gereed zijn voor het eind van het volgende jaar, en Frankrijk zal niets wagen alvorens Rusland gereed is. De Daily News meldt uit Constantinopel, dat Rusland pogin gen iu het werk stelt om de Bul- gaarsche ministers over te halen, Russische on Turksche commissaris sen aan te nemen, onder wier lei ding de keuze van een nieuwen vorst zou kunnen plaats hebben. Weigeren de ministers, dan zal Rus land eisehen dat de Sobranje tot die keuze overga, maar zonder de ver tegenwoordigers van Oost Rumelië, terwijl Rusland de Porte tracht over te halen om Oost-Rumeiië te doen bezetten. DuitscMand. De keizer, wiens algemeene toestaud bevredigend is, heeft in de kapel van het slot te Charlottenburg de godsdienstoefe niug ter nagedachtenis van den overleden keizer bijgewoond. De te Colombo op het eiland Ceylon gevestigde Duitschers sein den het volgende aan een Duiiech blad Naar aanleiding van de begrafe nisplechtigheid van den 16n dezer had de Britsche militaire comman dant te Colombo gelast, dat 91 eere- schoten gelost en de vlaggen ter hal ven stok zouden geheschen worden. Algemeen had er in de stad rouw betoon plaats; slechts het Franeche consulaat en het Frausche oorlog schip Duchafant, waarvan de heer Gourdan commandant is, maakten daarop eene uitzondering. Niet al leen onder de Duitschers, maar on der de verschillende te Colombo aauwezige nationaliteiten heerscht over dit gebrek aan ridderlijkheid op welke deugd de Franschen gewoon zijn te bogen groote verstoordheid. Keizer Frederik heeft zich Dinsdag te Charlottenburg aan het venster vertoond, in de kleine ge ueraa'is jas, die hij open droeg, met een wit vest er onder; juist zooals de overleden keizer zich eiken dag aan 't hoekvenster te Berlijn pleegde te vertoonen. Frankrijk. De legercommissie uit den Senaat heeft het onderzoek over het wetsontwerp op de recruteeriDg van het leger geëindigd. De voor naamste bepaliDgen zijn de vol gende: verplich'e militaire dienst voor allen en voor den tijd van 27 jaren. Alle Franschen, voor den militairen dienst geschikt verklaard, zullen achtereenvolgens deel uit maken van het actieve leger ge durende drie jaren; van de reserve gedurende 6 jaren; van het terri toriale leger gedurende 6 jaren en bij de reserve van het territoriale leger gedurende 12 jaren. De revolutionairen te Parijs hebben een anti - Boulangistische propaganda op touw gezet. In een meeting te Belleville, waarop het zeer heftig toeging, werd Roche- fort u tgescholden, omdat hij Bou- langer steunt en Joffrin las een stuk uit de archieven voor, waaruit bleek, dat Boulanger indertijd pre sident was geweest van een krijgs raad, die communards ter dood ver oordeelde. Met een pleidooi van den ad vocaat Lenié is de zaak Wilson besloten, Maandag uitspraak. De Raad van Onderzoek voor welken Boulanger zal terechtstaan, bestaat uit vijf divisie-generaals, door den minister van Oorlog aan te wijzen. De beraadslagingen zullen met gesloten deuren plaats hebben. De Raad zal behalve Boulanger ook getu'gen hooren. Faidherbe zal waarschijnlijk den Raad presideeren. Blijkt Boulanger tegen de tucht te hebben gezondigd, dan zal hij on middellijk worden gepensioneerd en hij wordt dan verkiesbaar voor de Kamer. Of hij gekozen zou worden is een andere kwestie. De caudida- tuur van den generaal ontmoet na melijk veel tegenstand in de depar tementen Bouches-du-RhÓne en Aisne. Pyat weigert plaats voor hem te maken en Hervé heeft zich candidaat gesteld evenals de oppor tunist Fouquier. Volgens het Petit Journal zal Boulanger niet voor den Raad ver schijnen, indien de generaals, welke dien vormen, gekozen worden uit zijn persoonlijke vijanden. Door den Senaat is, zonder debat, bij tweede behandeling, het voorstel goedgekeurd om den dwang arbeid te verzwaren, wanneer deze straf de doodstraf vervangt. Het Boulangistisch comité, betiteld als comité de protestation nationale, heeft de candidatuur van Boulam.er voor de Kamer ingetrok ken en zijne electorale werkzaam heid voorloopig laten varen. Het verklaart aldus besloten te hebben, om aan de regeering elk voorwend sel voor eene nieuwe bestraffing van Boulanger te ontnemen. Spanje. In ds Kamer van Afge vaardigden heeft een der leden de regeering herinnerd aan hare be lofte om een wetsontwerp in te dienen tot verbetering van het lot der arbeidende klasse. De spreker bracht bij die gelegenheid lof aan de werklieden voor hun ordelievend gedrag en geduld te midden van de economische crisis. Zij hebben wel verdiend, dat de Kamer zich hun lot aantrekt. Zeventigduizend werklieden waren vertegenwoordigd op het arbeiderscongres te Valencia, waar kalmte en eendraeht heersch- ten. De minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde, dat de regeering binnenkort een wetsontwerp zal aanbieden op den kinderarbeid in de fabrieken, en misschien ook een tot beperking van den dagelijkschen duur van den fabrieksarbeid. Er zullen voorts andere ontwerpen aan geboden worden tot verbetering van den toestand der werkende klasse. Rusland. Binnenkort zal de Rus sische Czarewitch verloofd worden, met prinses Militza, dochter van vorst Nicolaas van Montenegro. De czaar moet besloten hebben, dat de troonerfgenaam een prinses zal huwen, in het Russisch orthodox geloof opgevoed, en deze voorwaarde zal voortaan verplichtend worden gesteld veor al de toekomstige opvol gers op Ruslands troon. Tot nog toe zijn de Russische troonopvolgers gehuwd met Luther- schen of Calvinisten, die van geloof veranderd en voor den huwelijksdag herdoopt werden. Voortaan zal dus de keizerin van Rusland moeten worden gekozen onder de prinses sen van Rusland, Servië, Rumenië, Montenegro of Griekenland. Te Sebastopol zouden 1000 man gereed gehouden worden om zich op het eerste bevel in te sche pen. Het doel dier inscheping wordt geheim gehouden. Men denkt echter aan een blokkade van Varna. Oostenrijk. De kroonprins wordt sleehts tijdelijk militair com mandant van Weenen hij zal tot inspecteur-generaal der infanterie worden benoemd. Brazilië. De keizer en de kei zerin zullen drie maand.n te Flo rence doorbrengen. Het Leger des Heils heeft nu te Londen een volks-eet- huis geopend, waar minvermogen den een maal gekookt eten ver strekt wordt voor den prijs van 1 farthing (nog geen 17s cent) ea hooger. Zij krijgen voor 1 farthing een kom voedzame soepvoor nog een farthing een groot stuk brood, een kop koffie of chocolaad en een snede brood met gelei voor x\-.penny (27a ct.) een portie rijst voor Va pen ny enz. enz. Ruim 16000 menschen maakten verleden week gebruik van deze in richting. De kunsthandelaar L. Sachse te Berlijn heeft tegen 26 dezer eene belangwekkende veiling van kunstwerken aangekondigd. Het is eene kleine verzameling, vermeld als: «schilderijen van oude meesters, uit de collectie Willem van 't Oiven- gracht.» Het voornaamste stuk is een David Terniers de Jonge, De Boogschutters, vroeger behoord heb bende tot de verzameling Croqnil- son, te Kortrijk, en geschat op eene verkooping waarde van 24,000 mark. Een David TeDiers de oude, De Rooher, is op 15,000, een rotsachtig landschap van Jacob Ruisdael op 18,000 en een H. Franciscus van Murillo op 10,000 ma k getaxeerd. Voorts zijn er stukken van Ph. Wouwerman, Quirityn Matsys, Claes Molenaar, Pieter da Grebber, Jan van Goijen, Claes Pietersz. Beichem, enz. Voor sommige dezer stukken is een prijs tot van 4000 mark ge steld. Blijkens eene mededeeling van de firma Sachse was het eerst de bedoeling geweest, de stukken tegen een vasten taxatieprijs onders hands te verkoopen. Daar echter de tijdsomstandigheden hiertoe te on gunstig zijn, zal alles nu in open bare veiling, als gewoonlijk aan de meestbiedenden, worden verkocht. Met het oog daarop is het natuur lijk zeer twijfelachtig,of de bovenver- mermelde prijzen, ook zelfs maar bij benadering, zullen worden besteed. <N. R. Ct.) In de Dabijheid der stad Arsinoë, in Egypte, is een verza meling papyrusbladen gevonden welke 2700 jaar oud is. Ook zouden er kaarten, bedrukt door middel van houten letters, ge vonden zijn. In het Zuiden van Euro pa o. a. te Lissabon, Genua, Triest en in verscheidene steden van de Levant richtten de pokken groote verwoestingen aan. In Lissabon stierven in Januari alleen daaraan 165 en te Genua 70 personen. Ook in Midden - Europa breidt zich de ziekte uit. Te Praag b. v. stierven in de laatste maanden iede re maand ongeveer 100 personen. Te Brest rukten de pokken van 1 Sept. jl. tot 6 Febr. 1888 248 per sonen weg, terwijl ook in andere steden van noordelijk Frankrijk nu en dan sterfgevallen voorkomen. Hetatedelijk bestuur te Chicago koestert groote plannen ten aanzien van de openbare en bizon- dere verlichting en heeft aan dr. Barrett aldaar opgedragen een plan

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3