Wie is da Sctóllip. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 29 Maart 1888. No. 1453. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Anna Catherine Green, Wie is de Schuldige? Schilderij m Olieverf1!, NAAIMACHINE, S T A i> S N I E I' 'IV S. \\\X\ K X L A HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burera: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'irclefoonnunimcr 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie lieeft het genoegen haren Geabonneerden mede te dea len, dat binnen eenige dagen als Feuilleton een aanvang zal worden gemaakt met een uiterst boeiendeu, met veel talent geschreven Roman, getiteld Dit werk heeft in het oorspron kelijk, in het Engelsch, een ongelooflijk groot succes behaald. De Directie acht zich derhalve gelukkig, haren Geabonneerden zulk ten werk als Feuilleton te kunnen aanbieden. De Directie van «HAARLEM'S DAGBLAD» heeft de eer aau hare geachte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals iu vroegere ja ren beeft plaats gehad, zeer fraaie CADEAUX heeft aangekocht, be staande uit een zeer fraaie die geëxposeerd is bij den heer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de band van deu bekenden Kunst schilder IC. VAN VLIET, geênca dreerd in breede vergulde iijst, be nevens: eene zeer solide,'splin ternieuwe welke geëxposeerd is bij den heer J. C. MARTIN, Koningstraat 43. Ten einde te beslissen am wie onzer abonnés deze geschenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast te stellen datum in de maand April een Nummer bij ieder Exemplaar voegen, en daar- Da in een Verkooplokaal hier ter stede, trekken, aan wie onzer Ge- Een Haarlemscli kunstkenner heeft van dit paneel gezegd: "Het is een stuk met veel leven en realiteit, de figuren zijn zeer juist geteekend, terwijl in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd heeten.« abonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te bepalen datum tot onze Geabonneer den behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der heide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ont vangen, terwijl die geschenken ton der eenige betaling of vergoeding hoegenaamd aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhandigd. Haarlem, 28 Maart. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden De gisteren alhier gehouden col lecte van het fonds voor dec ge wa penden dienst heeft f 338.175 op gebracht. Naar wij vernemen heeft de Zon- dag jl. gehouden eerste vergadering ter bespreking van de oprichting van eene afdeeliug «Haarlem» van den Nederlandschen Typografenbond een gunstig resultaat gehad. Twee bestuursleden van de afdeeling «Rot terdam» voerden het woord en zet ten uiteen wat het doel en de strekking van den Bond waren. Uit het door hen gesprokene bleek, dat deze zich in geen enkel opzicht inliet met de sociale kwestie, noch eenige andere richting der politiek, maar uitsluitend zich beijverde om d«-n Nederlandschen typograaf of dengenen die aanverwante vakken uitoefenden, behulpzaam te zijn bij ongevallen of werkloosheid buiten eigen schuld, alsmede om aan heeren patroons de gelegenheid te geven informaties te verkrijgen omtrent degelijke werklieden. De vergade ring was zeer talrijk bezocht en ten slotte werd door dertig toe-tre denden op de lijst geteekend, zoodat de Haarlemsche afdeeling is geves tigd. Binnen kort zal de voorloopige commissie een tweede vergadering met introductie uitschrijven tot vast stelling der statuten en het verkie zen van een bestuur. Men bericht ons: Alhier is door den slager H. T. van Luijken, wonende Oranjestraat, een os aangekocht,dekolossalezwaar- te hebbende van 2400 halre kilo's. Dit beest is bekroond opde dezerdagen gehouden veetentoonstelling te Rot terdammet den lsten prijs.Velen zul len met mij halsreikend den Vrij dagavond te gemoet zien als wan neer het in de Vleeschhal, Bank no 1, wordt tentoongesteld. Blijkens achterstaande advertentie is het adres voor brillen en andere optische instrumenten Spaarneno. 66, thans Smedestraat no. 7. Wij meenen onzen lezers hierop attent te mogen maken, daar men er zich menig artikel tegen billijken prijs verschaf fen kan. Tot lid van het polderbestuur van den ouden Spaarndammerpolder is herkozen de heer J. S. Korstjens, te Schoten. Door de politie van Haarlemmer meer is te Haarlem gevankelijk binnengebracht een jongen van 17 jaar, die zich bij een bakker aan de Vijfhuizen, naar het schijnt meer malen, aan bet ontvreemden van geld heef schuldig gemaakt. Telkens werd geld vermist, totdat eindelijk het oog op den aangehou dene is gevallen, die nu wel voor eenigen tijd onschadelijk zal worden gemaakt. Men schrijft ons uit Halfweg Wederom zijn er plannen in be handeling om de Haarlemmertrek vaart door middel van eene alhier te maken schutsluis met de ringvaart te verbinden. De kleine scheepvaart zou hier door aanmerkelijk gebaat zijn, daar de vaartuigen van Haarlem en Haar lemmermeer langs een korteren weg de hoofdstad kunnen bereiken. Voor de belangen dezer plaats zou deze verbindingsweg ook zeer gewenscht zijn. LETTEREN EB KÜfóST. 1 April wordt door Arti et Ami- citia" te Amsterdam een tentoonstelling geopend van teekeningen van levende meesters. Bij Charpentier is verschenen „Cho- ses vues", het eerste van Victor Hugo's nagelaten werken. Het was Eiore della Neve, die voor de Hollandsche opvoering van wThe Mi kado" door het gezelschap Prot, den tekst vertaalde. Inhoud "Hollandsche Lelie" No. 39Schoonheid en gezondheid. Onverschillig (Slot). De Koniugin der pianisten.. Kookschool. Berichten. Kom au. Inhoud van de Portefeuille: B. Vau Heijningen, Eenzaamheid. (Met plaat). Tentoonstelling in de maat schappij tot bevordering van Bouwkunst. Een schilderijenveiling te Berlijn. Plaat: Aan het ziekbed. D., Oaecilia- concert. Von, Muzikale Kroniek. Beroemde tijdgenootenJ. Heemskerk Az. Overzicht Tijdschriften. Boek beschrijvingen. Statistiek van den Duitschen boekhandel. Het Tooneel in de hoofdstad (Stormen des levens, Dillet- tanten, Miss Multon of de Engelsche gou vernante). LEGER EN VLOOT. Bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom worden proeven genomen met het africh ten van honden voor den velddienst. De majoor P. A. Scheltus wordt belast met de leiding van de oefeningen met het kustgeschut, welke te Helder zullen worden gehouden. GN0ERWI1S. De heer L. C. Breebaart, te Koog aan de Zaan, heeft de benoeming tot hoofd der school voor christelijk meer uitgebreid lager ouderwijs te Middelburg aangeno- VISSCHERiJ. Zandvoorfc 26 Maart. Hedenmorgen waren drie bomschuiten aan, die respec tievelijk f36, 34 en 22 besomden. De visch, klein van stuk, werd zeer duur verkocht. De schuiten waren van Woens dag af in zee geweest. Nieuw ediep, 26 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: //Bastiaan Huiberdina", sch. Koster, met 40 levende, 20 doode kabelj., 20 lev. lengen, 4 heilbotten, 90 punt rog, 6 ben vleet en 100 schelv.; //Pernis", sch. Meijboom, met 25 lev. kabelj., 10 lev. lengen, 12 beu rog, 4 ben vleet en 60 schelv.; //Zeenimf", sch. v. d. Zwan, met 12 lev. kabelj., 7 lev. lengen, 35 punt rog en 3 ben vleet, en //Susanna Maria Catharina", sch. Valkenier, met 25 lev., 20 doode kabelj., 16 lev., 14 doode len gen, 7 heilbotten, 9 punt rog, 18 ben vleet en 100 3chelv., terwijl door 7 Sehe- veninger, Katwijker en Egmonder bommen 20 tot 58 tongen, 10 lot 40 bunschollen,, enkele roggen en 3 tot 12 mandjes kl. schol en door trekkersbooten 72 lal haring werden aangevoerd; lev. kabelj. gold ter afslag f3.90 a 4.75, doode id. f 1.60 a 2.90, lev. leng f4.65 a 5.30, doode id. f2.55, heilbot f20 per stuk, rog f25.50 per ben f 11.90 a 15 per punt en flper stuk, vleet f25.50 a 33 per ben, schelv. f43.50 a 64 het honderd, tong 70 a 80 cent per stuk, bunschol 70 a 85 cent per stuk, kl. schol f 5 a f 6 per mandje en haring f4.50 a 5 per tal. Lemmer, 26 Maart. Zaterdag 11. was de vangst van haring op de Zuider zee vrij voldoende. Aan de bokkingvis- scherijen te dezsr plaatse werden aange bracht 12.000 stuks of 60 tal, die wer den afgezet voor f 4 a 3.50 per 200 stuks of tal. Het jaarverslag over 1887 der Noord- en Zuid-Hollandsehe Redding- Maatschappij vangt aan met hulde te brengen aan de nagedachtenis van den eerevoorzitter jhr. Dadel, die sedert 1846 lid van het bestuur en gedurende ruim zeven en twintig jaren voorzitter was geweest. Het afgeloopen jaar mag met 'fe oog op de welgeslaagde reddingen en daar onder zeer gevaarvolle op eenige der plaatselijke stations volbracht, voor de Maatschappij niet onbelangrijk heeten. Zeven en vijftig schipbreukelingen bij vijf strandingen mochten behouden aan wal worden gebracht, zoodat het gezamenlijk aantal personen, door toedoen der Maat schappij sedert hare oprichting gered, thans is geklommen tot 3147. De reddingen verdeelden zich als volgt 18 Januari te Nieuwediep (Kazende bol) 7 man van de //Eerdinandus", 11 Octo ber te Ameland (Hollum) 6 man van de z/Telegraf", 14 October te Callantsoog 8 man van do //Sophie", 19 October te Nieuwediep (Razende bol) 13 man van de //Premuda", 9, 10 en 11 December te Nieuwediep (Pannekoek) 23 man van de z/Renown", totaal 57 man. Op voorstel van het plaatselijk bestuur te Nieuwediep is de reddingboot te Huis duinen vervangen door een zelfwaterloo- zende reddingvlet, voorzien van koperen luchtkisten. Deze vlet werd vervaardigd door den heer Zachariassen te Nieuwe diep en bleek bij een op 6 Augustus ge houden proeftocht, zeer goed te voldoen. De reddingbooten worden thans alle ingericht om daarin bij voorkomende ge legenheid op doeltreffende wijze gebruik te kunnen maken van het storten van olie op de golven. Hiertoe werd men genoopt door de goede resultaten, welke proefne mingen met dit middel op eenige stations ï'ïilUIIiXaEïTO JXT. 1911 LXXIII. HOOFDSTUK. HET VERHAAL. Het vuur harer groote zwarte oogen, het coloriet dat hare wangen weer bedekte, logenstraften evenwel hare pogingen. Ach I riep don Augustin, indien deze drie dap peren onder de bevelen van don Estevan hadden gestaan, zou het lot der expeditie voorzeker geheel anders zijn geweest. Ik geloof het ook, antwoordde Gayferos. God had er evenwel anders over beschikt. Intusschen, her nam hij, voelde ik den levendigen wensch om naar mijn land terug te keeren; maar de dankbaarheid maakte het mij tot plicht dien niet te doen blijken. De oude krijger scheen hem te raden en sprak met mij daaromtrent. Al te edelmoedig om mij alleen aan de tallooze ge varen, aan den terugtocht verbondeu, bloot te stellen, be sloot de reusachtige jager mij tot Tubac te vergezellen. Zijn makker verzette zich daar niet tegen en wij begaven ons op weg naar de grens. Alleen de jongeling scheen ons met een zekeren afkeer in die richting te volgen. Ik zal u niet alle vermoeienissen en de talrijke moei lijkheden verhalen, die wij gedurende eene lange en gevaar volle reis te overwinnen hadden. Ik wil u echter van een onzer laatste gevechten tegen de Indianen spreken. Om het grensstadje te bereiken, was het noodig door den bergketen der Nevelbergen te trekken en het was bij het invallen van den nacht, dat wij er ons in bevonden en genoodzaakt waren er stil te houden. Het is eene streek die het meest door de Indianen bezocht wordt en wij konden er slechts met de grootste behoedzaamheid kampeeren. Uit vrees eener mogelijke overrompeling, waren wij op eene rots gelegerd, die als een tafel boven een vrij breede zich op ongeveer vijftig voet onder ons uitstrekkende vallei uitstak. De beide oudste jagers sliepen. De jongste alleen waakte; het was zijne beurt om, niettegenstaande zijne makkers er zich tegen verzette, te waken, want zij sche nen met leede oogjn te zien hoe hij hunne vermoeienissen deelde. Wat mij betreft, ziek en lijdende, uitgestrekt op den grond en te vergeefs trachtende cm den slaap te vatten, sliep ik eindelijk in, toen een vreeselijke droom mij eens klaps wakker deed worden. Hebt gij niets gehoord! vroeg ik zacht aan den jongeling. Niets anders, zeide hij mij, dan het geraas der onderaardsche vulkanen, die in de bergen donderen. Zeg liever dat wij hier in de eene of andere vervloekte plaats zijn, hernam ik; en ik verhaalde den jongeling mijn droom. Het is misschien eene waarschuwing, zeide hij ernstig. Ik herinner mij op zekeren nacht een zelfden droom gehad te hebben, toen De jongeling hield op met spreken. Hij naderde den kant der rots. Werktuigelijk sleepte ik mij ook in die rich ting voort. Terzelfder tijd trof een zeilde voorwerp onze blikken. Een der geesten der duisternis, die deze plaatsen moe ten bewonen, scheen eensklaps eene zichtbare gedaante te hebben aangenomen. Het was een soort schim met den kop en de huid van eer. wolf, maar recht op zijne beenen gelijk een menschelijk schepsel. Ik maakte een kruisteeken en stamelde een gebed; het spook verroerde zich niet. Het is de duivel, fluisterde ik. Het is een Indiaan, antwoordde de jongeling; kijk daar op een afstand bevinden zich zijne makkers. Inderdaad konden onze oogen, die reeds aan de duis ternis gewend waren, een twintigtal Indianen onderscheiden die op den groud uitgestrekt lagen en zich zeker niet zoo dicht in onze nabijheid waanden. Achl senorita, voegde de gambueino er bij, zich tot dona Rosario wendende, het was een dier gevaar volle gelegenheden, die de ongelukkige jongeling met zoo veel vuur zocht en gij zoudt evenals ik een pijnlijk hart hebben gehad, bij het zien der droevige vreugde die in zijne oogen glinsterde; want, naarmate wij ons van de

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1