GEMENGD NIEUWS. Italië. Volgens de Popoio romano was gisteren (Woensdag) da alge- meene gedachte in oflicieele krin gen, dat deze dag in Afrika beslis send zou zijn. Zanzibar. Tot opvolger van sul tan Bargasb-ben-Saïd zou benoemd zijn Saïd Khalif. Nieuwe Hebriden. Dezer «lagen maakten wij melding van de ontruiming der militaire posten, welke Frankrijk eeuige maanden geleden op de kusten van de Nieuwe Hebriden hadden gevestigd. Men zal zich herinneren, welk eeue opgewon denheid in de Engelsche koloniën van Australië werd veroorzaakt door de be zetting van dezen archipel en de overeen stemming welke tusschen Flourens en Salisbury werd verkregen op het punt van de ontruiming door de Fransche troepen, dat met de oplossing der kwestie van het Suez-kauaal gelijktijdig plaats vond. Ondanks het sluiten van deze overeen komst, scheen er in Australië nog twijfel te bestaan aan den ernst der onderhan delingen van Frankrijk. Het is dus vooral voor Australië «lat de tijding der ontrui ming van de Hebriden van belang is; in Europa had niemaud getwijfeld aan de goede bedoelingen van het Fransche goe- vemeraent. Ten slotte zij het nog her innerd dat de voorwaarden der ontrui ming voor Frankrijk zeer gunstig waren, daar deze het de soevereiniteit over enkele eilanden onder den wind waarborgen, «vaar zijne rechten «verden bestreden, en de op lossing der Suez-kwestie eveneens met Frankrijk's «vensclien overeenkomt. Ten slotte zij nog opgemerkt dat, indien nieuwe gewelddadigheden van de zijde der inboorlingen der Nieuwe Hebriden waren gepleegd tegen de Fransche onderdanen, Frankrijk het recht zoude gehad hebben gemeenschappelijk met Engeland op te treden tot herstel van orde en bescher ming der belangen. Koningin Victoria te Florence. {Partic. Correspondentie Florence, 26 Maart. Koningin Victoria bevindt zich thans te Florence om er eenige maanden te verblijven. De ontvangst, haar door de Brit- scbe kolonie in deze stad bereid was uiterst hartelijk, terwijl de be volking zich meer gereserveerd hield. Hare Majesteit beeft den titel aan genomen van gravin van Balmoral en bad reeds bij hare aankomst te kennen gegeven, dat men haar de moeite aan een oflicieele reeptie zou besparen. De koningsgezindheid der Britsche onderdanen beeft ben echter geen rekening met dezen wensch doen houdende hoffelijk heid der Florentijnsche bevolking wel. De villa Palmieri, waar H. M. met den prins en de prinses van Battenberg, die haar vergezellen, baar intrek genomen heeft, ;s een vorstelijke woning in den volsten zin des woords. Zij beeft eene ge schiedenis, zooals overigens de meeste paleizen van Florence er eene hebben. H'are beroemdheid da teert uit de eeuw van Boccaccio, die volgens de overlevering er zijn letterkundigen vrienden k 1 iug on t ving en er de vroolijke bijeenkomsten van den tDecatnerom presideerde. Tegen de tweede helft der vijftiende eeuw, werd de villa door den toen- maligen eigenaar, Palmiero Palmieri, aanmerkelijk verfraaid. In 1775 werd zij bewoond door lord Cowper, die er groote feesten gaf waaraan bet bof van den groot-hertog en de adel van Florence deelnamen. Een theater was aan de villa verbonden. De beste tooneelspelers uit dien tijd gaven er de stukken welke bet meest in zwang waren, zoowel in proza als in verzen en muziek. De eigenaars betoonden zich zeldzaam kwistig jegens de artisten, die hunne medewerking op die bijeenkomsten schonken en men haalt bijvoorbee.d aan «File d'amours, als een der schitterendste tooneelwerken van dat tijdperk. Ieder speler ontving een gouden horloge met diamanten omz.et ten geschenke. In 1834 ging de villa Palmieri over in het bezit van eene Engel sche dame, lady Mary Forbili, die baar bij baar dood vermaakte aan de groot-hertogin Maria Antoinette van Lotharingen. In 1859 ging de villa weder in andere banden over en wel in die van lord graaf van Crawford en Balearres, die baar voor 350.000 francs kocht. Mevr. de weduwe Crawford is er eigenares van gebleven; zij heeft de villa thans voor de koningin beschikbaar gesteld en zich zoolang naar Na pels begeven, waar zij de lente doorbrengt. Prins Battenberg beeft de keuze doen vallen op dezevilfa, als verblijf in dit seizoen. Gedurende zijne jeugd beeft de prins in gezel schap van zijn broeder twee jaar doorgebracht aan de oevers van den Arno en bij wenschte reeds sedert langen tijd daarheen terugtekeeren. De bouwstijl der villa is vau de zestiende eeuw. Het paleis bestaat uit twee verdiepingen, welke prach tig zijn gemeubileerd. Midden in den gevel bevindt zich een uurwerk vau groote atmetingen en voor den ingang van de rez-de-chaussée be vindt zich een uitgestrekt plein dat in een Engelscben tuin eindigt. Nog vergat ik u te zeggen, dat dit ge bouw zich halverwege de helling van den heuvel van Fiesole verheft, beschut tegen den Noordenwind en men er een heerlijk uitzicht beeft op de stad Florence; wanneer men in de tuinen gezeten is te midden van camelias en gardenias heeft men een schilderachtig en grootscb vergezicht. De talrijke daken der stad, waartusschen de torenspitsen en klokketorens uitsteken, strekken zich aanweerszijden vandenArnouit, welke zijue witte wateren door de stad stuwt, te midden van amandelboo- men en bloemen. De koningin bewoont de eerste verdieping. Hare slaapkamer bevindt zich in den zuid-westelijkeu vleugel. Dit vertrek is voor deze bizondere ge legenheid met uitgezochten smaak ingericht, door de zorgen van lady Crawford; artistieke meubelen be vinden er zich in. De koningin bracht baar eigen bed mede uit Engeland. Dit bed, dat bijna vier kant is, wordt door vier notenhouten kolommen met goud iDgelegd ge steund en is met groen damasten stoffen versierd. De deken is van wit gebloemd satijn. Haar groote secretaire die zij uit Londen heeft medegebracht, opdat zij die ten allen tijde zon kunnen gebruikeD, staat naast het bed. Dat zijn van die huislijke gerieflijkbeden waarvan zij zelden scheidt. Aan de tegen overgestelde zijde is de lunch-salon, waarvan de meubelen met witte en goudstoffen zijn overtrokken. Op de gelijkvloersche verdieping vindt men bet eerst de eetzaal voor de koningin en haar gevolg. Op deze verdieping zijn geïnstalleerd de prins en prinses van Battenberg, lady Churchill en generaal Ponsom- by.De andereleden van het ge volg be wonen de kamersaande tegenoverlig gende zijde, waar zich ook de kapel'be- vindt, die rijkelijk met blauw da masten stofFen is getooid. Gedurende haar verblijf te Fiesole is de koningin besloten een zeer een voudig leven te leiden. Drie koetsen zijn haar door bet Italiaansche bof ter beschikking gesteld. De gewone dienst zal worden ver richt met de rijtuigen van lady Crawford. De piqueurs hebben be vel ontvangen zich voortdurend be schikbaar te houden, hetgeen be wijst, dat Hare Majesteit niets in hare gewoonten bij baar verblijf te Florence wil veranderen en laDge wandelingen wil doen tusschen de lunch te twee en de thee te vijf uur. Des morgens te 9 uur gebruikt de koningin haar eerste ontbijt, dan wijdt zij zich gedurende drie uren aan hate correspondentie en de ofli cieele actes, die zij met bare baudtee kening bekrachtigd en de bezoeken, die zij ondanks baar incognito, niet "kan afwijzen. Des namiddags tusschen 5 en 8 uur ontvangt zij bare intiemen en tegen 9 uur gebruikt zij haar laatste thee. Tot dusver is nog geen schouw burg in bet vastgestelde programma opgenomen. De koningin scheen mij zeer wel varend toe ondanks den langen duur en de vermoeienissen der reis, die zij beeft afgelegd. Haar aangezicht toont den gewonen blos en de vrien delijke opgeruimde stemming, die haar steeds bezielt. Men zou zeggen, dat de overtocht van bet Kanaal evenals het traject van Windsor naar Florence der oude vorstin hoe genaamd niet in hare gezondheid beeft benadeeld. Uit Havre wordt pert e- lepboon aan le Temps gemeld, dat een hevige storm te New - York woedt. De communicatie geschiedde alleen langs de onderzeesche kabels. Te Par ij s heeft bet Woensdagavond vreeselijk gestormd. Te middernacht had een wolkbreuk plaats, vergezeld van stormvlagen en hagelstorm. Tegen twee uur des nachts, stak de storm opnieuw op, ditmaal was bij vergezeld van don der en bliksem. De straten waren in stroomen veranderd. Wij ont vingen nog geen bericht omtrent de ongelukken die hebben plaats gehad en v/elke zeer zeker talrijk zullen zijn. Een vrouw inde gemee n- te Saint-Ló-d'Ourville ia door een ram gedood. Om baar weg te be korten ging zij door een land, waar eenige schapen weidden. Eensklaps kwam een ram op haar af en viel de ongelukkige zoo heftig aan, dat zij viel en het dijbeen brak. Door de hulpkreten der ongelukkige werd bet dier nog meer verwoed, dat met heftig stooten met de horens op de borst en den rug van zijn slacht offer voortging. Een boer op baar geschreeuw toegesneld, bevrijdde haar van het dier, maar het was te laat eenige oogenblikken later gaf zij den geest. De bekende schilder De- fregger legt te Munchen de laatste hand aan zijn groot historisch schil derij, dat Andreas Hofer vóór den slag op den berg Isel (25 Mei 1809) voorstelt. Hofer, eene krachtige figuur, treedt met de gespierde band aan den degenknop op te midden van zijne getrouwe strijdgenooten, om bevelen uit te deelen en nog de laatste raadgevingen tot de strijders te richten. Met jubelkreten wordt de aanvoerder door de zijnen, die vol geestdrift en strijdlust zijn, ont vangen maar Hofer's trekken zijn kalm en drukken een groote vast beradenheid uit. Ver in het verschiet is Innsprück zichtbaar en op den achtergrond bevinden zich booge bergen. De ov er s tr o om ingen in Duitschland. Aan den rechter oever van de Elbe begint bet water in de overstroomde districten een weinig te vallen. Van den linker oever komen nu echter zeer treu rige tijdingen. De overstrooming strekt zich daar tot diep in Hano ver uit. Woeusdag stonden honderd vijftig plaatsen, alleen in bet ge bied van Elbe en Weichsel, onder water. Van de Oder en de Warthe ontbreken nog nadere berichten. In het stroomgebied van den Weich sel en de Nogat alleen wordt de schade geraamd op 50 millioen mark. Daar zijn tien vierkante mijlen met 77 plaatsen en 30,000 inwoners, overstroomd. De dijkbreuk is aldaar 500 voet breed. Aan de Beneden- Elbe is bij Boitzeuburg een door mijlen lange dijken omgeven polder met 15 plaatsen overstroomd. Aan de linker-Elbe staan bij Dannen- berg 26 of 25 dorpen onder water. De stroom sloeg over den dijk been, en het water kan nu niet terug vloeien. Blijkens de berichten, af komstig uit de verschillende door de overstrooming getroffen distric ten, is reeds van meer dan honderd personen het verdrinken bekend. Authentieke gegevens ontbreken nog, omdat bij den beerschenden angst niemand bet getal der ver misten met eenige zekerheid kan aangeven. Sedert dertig jaren heeft Duitsch land zulk eene overstrooming niet gehad. Het ergste is dat, te oordee- leu naar den ioop tot dusverre, deze staat van zaken nog wel weken lang zal kunnen aanhouden. Bij Kotbuss beeft, door bet afspoelen van den spoorwegdijk een spoorweg ongeluk plaats gehad, waarbij een groot aantal personen den dood ge vonden hebben of zwaar gekwetst zijn. De particuliere buip is niet voldoende; ook die van staatswege is noodzakelijk. Deze verschrikke lijke overstrooming dringt tijdelijk alle andere gebeurtenissen naar den achtergrond. Lafaards gestraft. Wie in den tijd van den dertigjari gen oorlog tegenover den vijand geen blijk van moed had gegeven, werd niet malsch behandeld. Wal- lenstein, boe toegevend ook anders voor zijn woeste scharen, was on verbiddelijk tegen ailen, die in den slag niet gedaan hadden wat de eer van hen vorderde. Toen hij, na den verloren slag bij Lützen, te Praag kwam, werden op zijn bevel elf staf- en andere officieren voor den krijgsraad gebracht en volgens bet over hen uitgesproken vonnis voor het raadhuis onthoofd. Zonder voorbeeld in de geschiedenis is mis schien wat toen tegelijk geschiedde met het regiment Madelow, dat het eerst in den slag gevlucht was. Het geheele regiment werd gevan gen genomen, ontwapend en naar eene open plaats voor de poort ge bracht. Hier moest de beul de vaandels van het regiment verbran den en al de sabels der manschap pen; uit bet staal daarvan werden in gereed staande veldsmidsen spij kers voor galgen gemaakt, in muren en boomen geslagen, en toen elke tiende man van het regiment, officier en gemeen, zooals het lot hem trof, aan die spijkers opgehangen. De overigen werden vogelvrij verklaard. De doodstraf van den tienden man in zulke gevallen was trouwen bij de oude Romeinen ook reeds in gebruik. Omtrent de overs troo- mingen in Hongarije wordt bericht, dat Csaba en Bekes buiten gevaar zijn. Het district Bodrog Köz staat onder water; meer dan 20 dorpen werden weggespoeld. De stad Fe- bergyarmat staat midden in bet wa ter. 50 dorpen zijn door bet buiten de oevers treden van de Szamos verwoest. De streek tusschen Szege- din en Temesvar wordt thaDS ern stig bedreigd. De Ebro blijft onrustbarend was sen. In een schouwburg in Zwitserland werd een stuk opge voerd, waarin de held van het stuk zijn bruid met een geweer moet doodschieten. Door een ODgelukkig toeval was het geweer geladeD, het schot ging af en de actrice viel dood neer. De ongelukkige acteur werd gearresteerd, maar spoedig weer op vrije voeten gesteld. Ho n den dress n ur.a S n i p schrijft in de Ned. Sp.Bij een hond, die goed gedresseerd is, moeten de volgende hoedanigheden vast in zitten. Hij moet bejaagd kunnen worden zonder spreken, fluiten of roepen, alles moet geschieden op roenh. Om hem down te doen maken, hetgeen hij op alle distanties moet doen, moet men alleen den rech terarm in de hoogte behoeven te stekeD. Gedurende de dressuur zegt men er bijdoron (lig), later niet meer. Om hem achter te doen gaan, wijst men met rechterarm en hand naast zich naar den grond. Gedurende de dressuur zegt men er bijachterlater niet meer. Om hem vooruit te doen gaan, wijst men met rechterarm en band van onder opkomende (niet te boog) vooruit. Gedurende de dressuur zegt men er bij: vooruitlater niet meer. Om hem bij u te doen komen of te roepen op eene distantie van 20 40 pas, moet het voldoende zijn te zeggen pst', is bij op ruimere distantie of is er te veel wind, dan bukt men zich eenigszins voorover en wijst met rechterarm en hand voor u naar den grond, deze bewe ging eenige malen herhalende, en is hij op nog grootere distantie, laat hem dan down maken. Gedurende de dressuur zegt men er bijhier, later niet meer. Om hem te doen apporteeren, moet men met rechterarm en hand een weinig uit de hoogte rechtuit wijzen naar het stuk wild. Gedurende de dressuur zegt men er hijapporte, later niet meer. Verder moet hij steeds down ma ken, vooral op staand wild. Hij mag het voor hem geschoten wild slechts apporteeren op hevel. Hij moet ruim flaukeeren in het veld van links naar rechts, vice versa. Een hond, die deze hoedanighe den niet ferm bezit, is geen eerste klasse gedresseerde hond. Een wonderkat. Eenpro- fessor aan een der scholen te New- York vermeldde onlaDgs een op merkelijk feit, omtrent het instinct eener kat, wat betreft het terugvin den van den weg naar huis, nadat het beest een veertigtal mijlen per spoor vervoerd was en ten slotte in een straat, midden in New-York's drukste gedeelte, was neergezet. Zijn verhaal verscheen met alle kleur en geur in de North Ameri can Review, en poesje's kunststuk werd algemeen bewonderd. Een ander blad echter, leverde een kleinen commentaar op het ver haal van den professor en vertelde, hoe twee zijner leerlingen hem op den trein zagen met de kat in een mand, en hoe zij hem volgden en de kat oppakten, zoodra professor haar had laten loopen. Zij brachten het beest toen naar zijn huis terug eu zeiten het op de stoep. Professor vond het daar bij zijn terugkomt, en was natuurlijk uiterst verbaasd over het zeldzame instinct van zijn wonderkat! TELEGRAMMEN, BUCHAREST 29 Maart (Reuter). In antwoord op eene interpellatie over de maatregelen, welke de re- geeriDg denkt te nemen naar aan leiding der gisteren voorgevallen ongeregeldheden, verklaarde de mi nister van Binnenl. Zaken dat de regeering vast besloten heeft on middellijk maatregelen te nemen, ten einde de vrijheid der staatsin stellingen, de openbare rust, de vei ligheid van het parlement en de eerbied voor den troon te hand haven. LONDEN, 29 Maart {Reuter.) Uit Weenen wordt aan de Times gemeld, dat de Russische regeering ertoe besloten schijnt haar optreden tegen prins Ferdinand van Coburg voort te zetten en nieuwe diplomatieke stappen in dezen geest te doen. Vooreerst is Rusland voornemens de aandacht der mogendheden te vestigen op de troepenbewegingen in Bulgarije. De Czaar is zeer vertoornd over het mislukken van den eersten stap, die hiervoor hij de Porte is gedaan. Te beer Von Giers heeft ver klaard, dat de Czaar niet wil dul den, dat de toestand blijft, gelijk hij nu is. Uit Sofia wordt aau de Times gemeld, dat het onderzoek, dat te gen majoor Popoff is ingesteld, ge ëindigd is. Het is gebleken, dat Popoff geld heeft ontvangen, ten einde eenige personen vrij te stel len van den krijgsdienst. Naar men zegt, heeft Popoff prins Ferdinand gezegd, dat, indien hij werd gearresteerd, de prins geen 24 uren meer in Bulgarije zou blijven. -y aelx-TSSL. Jongen bij den bakker. Geef mij een brood van twaalf centen. De bakker. Het brood is opge slagen, het kost nu dertien cents. Wanneer is het opgeslagen? Van morgen. Geef er mij dan een van gisteren. Een vrouw kwam aan de werk plaats van haar man's patroon eu zeide tot dezen Jacob is niet wel, wilt u hem vandaag vrijaf geven? Hij en ik hadden van morgen aan het ontbijt een kleine oneenigheid en nu zal hij deze week met aan het werk kunnen gaan. B.BOIiAMES- ISiet een volkomen middel voor alle ziekten, maar wel het beste huismiddel, tot dezen dap; bekomen, zijn de mineraal pastillen van Soden voor al degenen die lijden aan een zinking van strottenhoofd eu longen, «vaarvau de takken der luchtpijp aangedaan zijn, of die reeds lang lijden aan een lastig val lenden hoest. Zij bieden ook buip tegen slechte verteering, verstopping en andere ziekten der maag, zij zijn ook hot aanbe velenswaardigste middel en ook bot beste middel in eene huisapotheek te hebben. De pastillen zijn in alle apotheken tegen 60 cents de doos te bekomen. STSOMVAABTBERISBTEa, Het stoomschip Samarang van Rotterdam naar Java, ligt te Plymouth geankerd wegens zwaar stormweder. Het stoomschip Batavia, van Java naar Rot terdam, vertrek 27 Maart vau Padang. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vert. 27 Maart van Port-Said. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, passeerde 27 Maart Perim. MARKTBEBIIHTE^. Amsterdam, 29 Maart. De prflzea der Aardappelen waren als volgt: Gold. Blauwe f2,10 a 2,30, dito Kralen f0. 0,Zeenwsche Klakkeesche f 2,10 a 2,30, do. Blauwe f 2,80 a 2,40, do Poters f 0,a 0,Prui- liiche Hamburger f 3,a 3,25, id. Zaaiers f 0, 0,Saksische dammen f 0,a 0,Frio- iche Franeker Jammen fl,90 a 2,10, do. En- zelgche f 1,50 a 1,60, dito Dokkumer Jammen f2,a 2,25, Zsouwsche Spnische Jammen f2,10 t 2.60, IJpolder Jammen f 1,75 a 2,25, dito Blauwe f0,a 0,allen per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet en Geraffineerd stil. Petroleum stil. Loco f 8,60 E. April f 8,40 E., Sopt./Dec. f8,25 E. consurap tieflO,Nohel- Petroleum onveranderd. Tarwe op levering hooger, Mei f196. Nov. f198. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering iets flauwer, Mei f 104, Oct. f 105.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3