ffie is iejcloip? BÉngri Beril. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 4 April 1888. No. 1457. ABOHHBMEHTSPHIJS: ADVERTENTIES: Anna Katherine Green, Wie is de Schuldige? Schilderij i« Olieverf1^ NAAIMACHINE, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresa: Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. ^Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 centi. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoof dan ent en voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrengere G. L. DATJBE Sf Co., JOH. F. JONES, SucrParijs, 3lbis Faubourg Montmartre. De Directie heeft het genoegen haren Geabonneerden mede te dee- len, dat binnen eenige dagen als Feuilleton een aanvang zal worden gemaakt met een uiterst boeienden, met veel talent geschreven Roman, getiteld Dit werk heeft in het oorspron kelijk, in het Engelsch, een ongelooflijk groot succes behaald. De Directie scht zich derhalve gelukkig, haren Geabonneerden zulk ten werk als Feuilleton te kunnen aanbieden. De Directie van a HAARLEM'S DAGBLADs beefs de eer aan bare geöchte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals in vroegere ja reu heeft plaats gehad, zeer fraaie CADEAUX heeft aangekocht, be staande nit een zeer fraaie die geëxposeerd is bij den heer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de hand van den bekenden Kunst schilder K. VAN VLIET, geënca dreerd in breede vergulde lijst, be nevens: eene zeer solide, splin ternieuwe welke geëxposeerd ;s bij den lieer J. C. MARTIN, Koningstraat 43. Ten einde te beslissen aan wie onzer abouués deze geschenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast te stellen datum in de maand April een Nummer bij ieder Exemplaar voegen, en daar na in een Verkooplokaal hier ter stede, trekken, aan wie onzer Ge abonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te Een Haarlemsch kunstkenner heeft van dit paneel gezegd"Het is een stuk met veel leven en realiteit, de figuren zijn zeer juist geteekend, terwij in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd heeten.« bepalen datum tot onze Geabonneer den behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der beide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ont vangen, terwijl die geschenken zon der eenige betaling of vergoeding hoegenaamd, aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhandigd. De Buitensocieteit «Trouw moet Blijken» en het plan Pinédo. In de zitting van den Gemeenteraad van 22 Augustus 1887 kwam ter tafel een adres van den heer E. Pinédo, waarin deze verzocht hem het terrein in den Hout, dat thans is de Buitensocieteit Trouw moet Blijken" te verhuren tegen een pachtsom van f3000 jaarlijks (minimum prijs). Dit adres was gegrond op de omstan digheid, dat (1e huur van dit terrein den IBen Augustas 1889 vervalt. Den 16en Nov. d. a. v. richtte het be stuur der sociëteit «Troutr moet Blijken" eveneens een adres aan den Baad, met verzoek de huur met ingang van 15 Aug. 1889 lo vernieuwen onder dezelfde voor waarden (f158 'sjaars) of, zoo de Baud andere voorwaarden mocht verlangen, daar mede in kennis te worden gesteld. Daarop stelden B. en W. naar aanlei ding dier beide adressen voor, in de zitting van 28 Dec. 1887: lo. De beschikking op de verzoekschrif ten van E. Pinédo aan te houden. 2o. Aan het bestuur der sociëteit «Trouw moet Blijken" te kennen te geven, dat de Baad ongenegen is de met 15 Aug. 1889 eindigende huur van den grond in den Haarlemmerhout te verlengen, doch dat de Raad genegen is in nadere over weging te nemen zoodanige aanhiediugeu, als het bestuur zou kunnen doen, om bij het in huur behoudeu van dien grond ook aan het publiek, op zekere voorwaar den en tijden, toegang tot en gebruik ma- keu van den grond en de daarop staande gebouweu en meubilair te verzekeren, en de gemeentelijke geldmiddelen naar be- hooren te stijven. 3o. Te bepalen dat, wanneer niet voor 1 Januari 1888 een voldoend antwoord zal zijn ingekomen van het bestuur der so ciëteit, de Baad zal oordeeleu dat de so ciëteit van de verlenging der hnur afziet. De heer Lodewijks stelde daarop voor B. en W. uit te noodigen, den heer Pinédo te verzoeken, zijne plannen bloot te leg gen, na te gaan op welke wijze de heer P. nakoming zijner aanbiedingen waar borgt en daaromtrent den Raad te rap- porteeren. Dit wordt aangenomen. Naar aanleiding werd daarvan dedatum sub. I iu het voorstel van B. en W. gewijzigd van 1 Januari in 81 Maart (in de daarop volgende zitting.) Tot zoover de beslissing van den Ge meenteraad. Het valt al dadelijk in het oog, dat deze beslissing aan duidelijkheid niets te wenichen overlaat. Men wenschte «Trouw moet Blijken' in de gelegenheid te stellen een voorstel in te dienen, concurrent met dat van den heer Pinédo. Met het oog op de gemeentekas toch was het voorstel van dezen laatste veel aannemelijker daa het verzoek om verlenging van de huur, ingediend door het bestuur der Buiten- Societeit. Dat dit college dat zelf inzag, bewees de clausule aan liet slot van haar verzoek: «ot zoo de Raad andere voor waarden mocht verlangen, daarmede in kennis te worden gesteld". Duidelijk schemert in het voorstel van B. en W. door, dat de B. S. bij toewijzing van den grond, de voorkeur zou genieten, Eu o. i. zeer terecht, daar het steeds bij verhuringen of verpachtingen usance is, dat de laatste huurder af pachter de pre ferentie geniet, mits (en hierop drukken wij) een ander geen gunstiger conditiën stelt. Blijkbaar had toen reeds het college van B. en W. eenige mede:leeling ontvanger, omtrent de plannen van den adressant E. Pinédodaar zij het bestuur der soc. T. M. B. den wenk gaf, de Buitensocie teit op zekere tijden en onder zekere voor waarden open te stellen voor het publiek; te*wijl de eigenaardige term «de gemeen telijke geldmiddelen naar behooren te stijvca", het bestuur beleefd, maar duidelijk, wees op het aanzienlijk verschil tusscheu deu huurprijs, dieu de heer P. biedt en dien welkeD de soc. «T. M. B." placht te betalen. Sedert de laatste maanden is deze kwestie een veelbesproken zaak geworden. Allerlei gissingen, waarschijnlijke en onwaarschijn lijke, werden geopperd, maar de heer P., waarschijnlijk niet gezind, zijne plannen vroeger bloot te leggen dan noodig was, en daardoor zijnen concurrent, in casu de soc. «T. M. B.", een wapen tegen hem in de hand te geven, heeft tot den laat- steu datum gewacht om B. en W. volgens het Raadsbesluit, inzage te geveu van en iulichtingen over zijne plannen. Wij laten hieronder kopie van bet re quest volgen, door hem den Bleu Maart aan B. en W. ingezonden: Haarlem, 81 Maart 1888. Copie. Aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem. Bevestigende mijn schrijven van 14 Febr. heb ik de eer u hierbij over te leggen de teekening van bet gebouw door mij daar te stellen, met situatie-plan van het bedoelde terrein in den Hout, waaruit u mijne plannen omtrent de exploitatie zal blijken. De te bouwen concertzaal is 20 bij 26 meter en 10 meter hoog, en voorzien van 14 uit gangen, op het balkon voor brandgevaar, de koffiekamer 16 bij 11 meter, de biljard- zaal 10 Vb bij 8 meter, verder zoo u uit de teekening zien zult, zijn er vestiaires, buffetten enz., en een goed ingericht sous terrein. Boven de koffiekamer, biljardzaal enz. wordt een hotel, voldoende aan de eischen des tijds, daargesteld, op het ter rein komt een fraaie muziektempel en zal in 't ijzeren hek, welke het geheele ter rein omsluit, drie kiosken worden aange bracht, ten doel hebbende de verkoop op en buiten het terrein voor bier, melk, limonade, patisserie, pain de luxe, ijs, si garen, enz. Voor verdere toelichting ver klaar ik mij gaarne bereid. Uit mijn vorige aan den Gemeenteraad ingezonden adressen, zal U mijne bedoe lingen wel duidelijk gebleken zijn, zoodat slechts enkele voorwaarden nog te bepa len zijn en wel lo. Dat de duur der pacht of huur, welke mij worde verleend, zal worden be rekend naar kosten van het gebouw en wel voor elke Duizend Gulden welke het kost, een j a ar pacht, na afloop van dien tijd wordt het gebouw gratis het eigendom der gemeente. Mocht de gemeenteraad bezwaren hebben om voor bovenbedoeld aantal jaren mij die pacht te verleenen, dan roep ik Uw krachtige voorspraak iu, naar aanleiding van Uw rapport fol. 755; waar U zegt: dat die gelden (voor het kleine gebouw, thans op het terrein aanwezig) na ver loop van korte jaren (hierbedoeïd 50 jaar) zouden verloren zijndan is, om zulk een gebouw als ik nu weusch daar te stellen, een zeker aantal jaren niet te veel geëiseht. 2o. Gedurende mijn paebtjaren verbindt zich de Gemeente aau niemand, wie ook, waaronder ook elke vennoot- of maatschap is begrepen, grond of gronden in pacht of huur te geven of te verkoopen in den Hout of omgeving, voor hotel, koffiehuis, restauratie, sociëteit of dergelijke inrich ting voor genot of vermaak. Mocht er groud of gronden, thans iu pacht of huur, aan anderen gegeven zijn, dan moet zulks zoodra mogelijk worden opgezegd en ge ëindigd. 8o. De kiosken voor verkoop van melk en verfrisschende dranken, thans in den Hout aanwezig, zullen niet mogen worden vermeerderd, noch vergroot, noch verbe terd of verfraaid, nocii verplaatst worden, bier zal niet mogen worden verkocht. 4o. De gemeente draagt zorg, dat de vergunning tot verkoop van sterke dran ken mij voor het gebouw en terrein ver zekerd blijft. 5o. De gemeente draagt eveneens zorg, dat de gasfabriek ruime gasbuizen aanlegt en voldoenden aanvoer van gas tot behoor lijke verlichting van gebouw en terrein, eveneens buizen voor de waterleiding, op dat ik direct bij de aanvaarding vau ge noegzaam water voor gebouw en terrein verzekerd blijf. 6o, Het plaatsen van verlichtingstoe stellen op of buiten het terrein, blijft aan mij overgelaten. 7e. Naar mijne keuze zullen de boomen op het terrein worden gerooid of blijven staan, of jonge worden bijgeplant. 8o. Het aanleggen van een kelder onder de bierkiosk behoeft geen nadere vergun- ning. 9o. Het hotel, koffiekamers, zalen enz. zullen zonder nadere goedkeuring door mij kunnen worden vergroot, uitgebreid of verfraaid. lOo. Mocht het mij blijken, dut tot een behoorlijke exploitatie het terrein te klein is, dan zal de gemeente mij gratis eenig terrein afstaan binnen 3 maanden na mijne aanvrage. 11e. De 36 coneerten in den stads- muziektempel zullen in overleg met mij worden bepaald en in geen geval zal ge noemde tempel zonder mijne goedkeuring mogen worden verplaatst. 12o. De pacht of huur zal door mij zonder nader verzoek aan eene naamlooze vennootschap kunnen worden overgedragen, welke dan iu dezelfde rechten treedt. Onder voorbehoud van eenige voorwaar den nader te bepalen, uit te breiden ofte beperken, wil ik onder bevestiging van mijn vroeger aanbod, de pacht van be doeld terrein aanvaarden. Mocht u onder bovenstaande voorwaarden of bepaliugen mij dit stuk groud niet kunnen verpach ten, dan zie ik gaarne uwerzijds de voor waarden en bepalingen te gemoet, waar onder u of de Raad het mij wel zoudt willen gunnen. Hoogachtend, (w. g.) E. Pinédo. Wat het aanbod der sociëteit «Trouw moet Blijken" betreft, zoo wij wel zijn ingelicht, is bet bestuur bereid op en kele dagen terreingebouw enz. voor het publiek open te stellen tegen een entreeprijs van 50 cents, waarvan aan de Gemeente een tantième zal worden afge staan. Verder houdt zich het bestuur aan haar verzoek om verlenging, tegen den se dert 50 jaar betaalden pachtsom van f158. Hoewel ons dit is bericht van door gaans goed onderrichte zijde, deeleu wij het slechts onder reserve mede. Wat betreft het hierboven medegedeelde stuk van (len heer Pinédo, het ligt met bijbehoorende teekening, keurig uitgevoerd door den heer J. W. G. Droste, nrchitect alhier, in den Haarlemschen Boek- en Muziekhandel alhier, ter inzage. 331 TT X Xm X* 353 T O 3ST. 1941 LXXIV. HOOFDSTUK. DE TERUGKEEK. Ik denk zooals gij, rader, en ik luist, r naar u, antwoordde de jonge graaf. Dank, Fabiaan, dank ook aan God, die mij u met een even edel, even beminnend hart heeft doen terugvin den. Kijk, hier zijn de sporen nog zichtbaar van het vuur waarbij ik gezeten was; hier zijn nog de zwartberookte takkebossen, ofschoon zij door den regen van een geheel regenseizoen zijn gewasschen geworden; ziehier den boom waartegen ik leunde op den schoonsten avond van mijn leven; het is door u veraangenaamd geworden, want sedert dat gij weer mijn zoon zijt geworden, is iedere dag van mijn bestaan een dag van geluk voor mij geweest tot op het oogenblik waarop ik heb moeten begrijpen, dat mijne liefde voor u niet die was waarnaar het hart der jeugd dorst. Waarom altijd op dat onderwerp terugkomen, vader? antwoordde Fabiaan met die gelaten zachtheid, die knel- lender is dan de bitterste verwijtingen. Goed; het zij zoo; laat on* niet meer spreken over hetgeen u hinderlijk kan zijn; wij zullen er over spreken na de proef waaraan ik gemeend heb u te moeten onder werpen. Vader en zoon, want wij mogen ben zoo wel noemen, bewaarden opnieuw het stilzwijgen om slechts naar de stemmen der woestijn te luisteren. De zon neigde ter kimme, een lichte wind koesterde met zijn adem de bladereu der boomen; reeds hervattende vogels, van tak tot tak fladderende, hun gekweel, de in secten wriemelden onder het gras, het geloei der beesten deed zich in de verte hooren; het waren de gasten van het woud, die den terugkeer van de koelte begroetten. De twee slapers ontwaakten. Na een korten, maar krachtigen maaltijd, waarvoor Gay- feros de bestan ddeelen van de hacienda del Venado had meegebracht, wachtten de vier reizigers in st'lte en in ge peins verzonken op het laatste gewichtige uur. Verschei dene uren verliepen voordat de blauwe heme!, die zich boven de open plek uitstrekte, donker werd. Langzamerhand echter verminderde de helderheid van den dag bij de nadering van de schemering en weldra schitterden duizenden sterren aan het uitspansel; eindelijk kwam ook, gelijk op den bewusten avond, die hen zoovele herinneringen voor den geest bracht, waarop Fabiaan ge wond bij het vuur van den Canadees aankwam, de maan de toppen der boomen en het mos in de open plek wit kleureu. Zullen wij vuur ontsteken? vroeg Pepe. Ongetwijfeld. Wat er ook gebeure, wij zullen den nacht hier doorbrengen, antwoordde Bois-Rosé. Zijt gij ook niet van die meening, Fabiaan? - Het kan mij weinig schelen, antwoordde de jon geling, hier of ginds, zijn wij niet altijd te zamen? Fabiaan bad sedert laug begrepen, dat de Canadees, zelfs niet met hem in de steden zou kunnen leven, zonder altijd de vrijheid in de lucht der woestijneu te betreurenhij wist ook dat leven zonder hem nog onmogelijker zou zijn en hij bood zich edelmoedig als offer aan voor de levensjaren van den ouden jager. Had Bois-Roré de geheele uitgestrektheid van Fabiaan's offer begrepen en was die traan, die 's morgens ter sluiks aan zijn oog ontsnapte, geen traan van dankbaarheid? Wij zullen straks gemakkelijker in het hart van den Cana dees lezeD. Het was elf uur. Vertrek, mijn kind, zeide Bois-Ror-é tot Fabiaan. Op de plaats gekomen waar gij van eene vrouw zijt ge scheiden, die u misschien beminde, leg de hand daD op uw hart; indien gij het niet sneller voelt kloppen, keer dan terug, want dan zult gij het verledene overwonnen hebben. Ik zal terugkomen, vader, antwoordde Fabiaan op een toon van droefgeestige vastberadenheid, de her inneringen zijn voor mii ais de adem van den wind, die zonder stilhouden voorbijgaat en zonder spoor achter te laten. Mei langzame schreden richtte hij zich naar de opening in den omheiningsmuur. De schitterende maan verlichtte het

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1