STADSNIEUW S. Haarlem, 3 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den 4den April 1888, des namiddags te een ure. Voorstel Burg. en Weth. wijziging verordening museum. Nader voorstel idem benaming straten. Brief Kamer van Koophandel en Fabrieken, gebruik stoomfluit en stoomlicr bij door het Spaarue varende stoombooten. Voorstel B. en W. reglement Gymnasium en Middelbare Meisjesschool. Briel idem omtrent gedane opzegging van ge meente-eigendommen, met rapport comm. v. fin. Voorstel idem vrijgevallen traktement wegens twee vacatures in personeel geneeskundige ar menverzorging. Voordracht benoeming onderwijzeres tusschen- school. Rekest verhuurders stationneerendc rijtuigen. Voorstel B. en W. naar art. 170 algemeene politieverordening. Rapport coram, v. fin. rekening 1887 stads bank van leening. Idem id. id. stadsapotheek. Idem id. id. gildegoederen. Voorstel B. en VV. verhuring grond Bolwerk3- laan, met rapp. comm. v. fin. Idem id. verhuring grond Oostvest, met id. Idem id. schikking omtrent ramen in de ach tergevels van huizen in de Nobelstraat, met id. Idem id. verhuring en vervreemding grond Zomervaart en Spaarne, met id. Idem id. verhuring grond Baljuwslaan en Ro zenstraat, met id. Idem id. verhuring gronden Dreef. Procesverbaal opneming kas en boeken, ge meente-ontvanger. Verslag 1887, regenten Barbara-Gasthuis. Idem comm. v. toez'cht lager onderwijs. Idem id. scholen middelbaar onderwijs. Idem curatoren gymnasium. Verslag eindexamen burgeravond-chool. Onderzoek afsluiting Zuiderzee. Aan de heeren F. W". baron van Tuyll van Serooskerken en J. H. van West Jr. in hoedanigheid van voorzitter en secretaris van het co mité voor de belangen der Haar- lemsche paardenmarkten, daartoe be noemd door en handelende namens de afdeeling Haarlem en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is de koninklijke ver gunning verleend om bij gelegen heid van de op 26 Juli e. k. te houden Haarlemsche paardenmarkt eene verloting te houden van op die markt aan te koopen paarden enz. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 26 perso nen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Maart van het vorig jaar was dit getal 28, dus 2 meer. Aan de Burgeravondschool alhier is de vorige week het jaarlijksch eind examen afgenomen. Daaraan namen vier candidaten deel, aan wie allen het getuigschrift wegens voldoend atgelegd examen werd toegekend en uitgereikt, te weten aanHeu- d-ik Cornelia Caalen, Roelof Slot, Henri Anton Bolleurs en Thomas Nicdaas Rees. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. ten ruim 5 ure is eene hevige brand uitgebroken bij den broodbakker A. F. Peters, woon achtig aan het Groot Heiligland no. 47, en wel op den zolder boven de bakkerij, alwaar eene groote partij hout en meel was geborgen. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing. De verdieping boven de bakkerij is geheel uitgebrand. De brand is gebluscht door de po litie met haar slangen wagen onder leining van den staf der brandweer. De schade is nog al belangrijk, maar alles verzekerd. Maandagmorgen ten 11 ure werd de politie met haar slangenwagen opgeroepen aan de Gedempte Oude Gracht, alwaar brand was ontstaan ten huize van mevr. de wed. Pol man Mooy. Bij aankomst hadden de buren den brand, die ontstaan was in den keukenschoorsteen, reeds gebluscht. In het houtwerk, waar mede de schoorsteen bekleed is, was een groot gat gebrand. Arrondissements-S&echtbank TE HAARLEM zitting van 31 Maart 1888. In deze buitengewone zitting stond het eerst terecht C. Bakker Jz. zich noemende effectenhandelaar te Landsmeer, aange klaagd van het zich toeëigenen ran een zuidwester dien hij op den openbaren weg had gevonden en het verkoopen daarvan. De zaak heeft zich aldus toegedragen. Schipper Hoeve begaf zich langs den straatweg naar de plaats waar zijn schuit lag eu droeg over den arm eeu volledig oliepak. Bij de schuit gekomen miste hij den zuidwester. Bekl. liep toen achter hem aan. Eenigen tijd later bleek het Hoeve, dat een andere schipper, Ringeling, den verloren zuidwester had gekocht vau be klaagde. Deze laatste ontkende hardnekkig den diefstal eu zelfs dat hij Hoeve dien dag had gezien. De politieagent Van der Meer uit Landsmeer deelde nog aan den recht bank mede, dat het beroep van bekl. is, brieven te schrijven aan allerlei personen, die een of ander in de couranten te koop aanbieden, eerst met verzoek om prijsop gave:, dan met eene bestelling. In de meeste gevallen worden die orders uitgevoerd eu al tijd wordt natuurlijk de betaling vergeten. Om vertrouwen in te boezemen laat hij op zijn tijd briefpapier „C. Bakker Jz., make laar in effecten" drukken. Bekl. verklaart nog meer zuidwesters thuis te hebbeu en op de ironische vraag van den president of hij daarin handelt, geeft hij een brutaal antwoord. De subs. off. vau just., in aanmerking nemende dat bekl. nog geen 5 jaar ge leden door het gerechtshof te Amsterdam tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, requireert veroordeeliug tot 4 maanden gevangenisstraf. Op de vraag van den president of hij nog iets te zeggen heeft, brengt plotseling bekl. uit zijn jaszak een zuidwester te voorschijn, met de woorden//Dit is de zuidwester dien ik gevonden heb en ik vraag vrijspraak Daar evenwel Hoeve en Ringeling beide verklaren, dat dit de bedoelde zuidwester niet is, valt l et knaleffect door bekl. zoo fraai bedacht, in het water en kan hij heengaan, zonder andere troost dan de mededeeling, dat over 8 dagen zijn von nis zal worden gewezen. Na hem verscheen voor de rechtbank S. van E., arbeider te Wijk aan Zee en Duin, wien ten laste wordt gelegd, dat hij in den nacht tusschen 10 en 11 Febr. aan G. Bier, wonende onder Heemskerk, 7 schapen heeft ontvreemd die in de weide liepen, deze heeft verkocht en het geld ten eigen bate heeft aangewend. Deze schapen waren rood op de schoft gemerkt en misten een stukje van het linker oor. Niet minder dan twintig getuigen waren in deze zaak gedagvaard. G. Bier en zijn knecht hadden aan de sporen gezien, dat de schapen het hek zijn uitgegaan, terwijl duidelijk uit hunne ver klaringen blijkt, dat de dieren zich niet anders hebben kunnen verwijderen, daar zich om het land een sloot bevindt, waarin eeu paar voet water stond en andere ge tuigen verklaren dat de schapen niet bi zonder vuil waren. Getuige Kuiper die schapen naar Alk maar dreef, herinnert zich dat hij een kwartier lang geloopeu heeft met eeu man, die zes schapen dreef. Hij herkent echter alleen de klompen van beklaagde en weet overigens niet of hij dezelfde is. J. Pannekeet, koopman te Alkmaar, haeft toen bekl. en get. Kuiper ontmoet en vroeg of er ook te handelen was. Kui per zeide dat zijn schapen al verkocht waren maar bekl. riep: #Ik heb er zes te koop!" Pannekeet kocht die toen voor f 60 en betaalde met een bankbiljet van f 40 en overigens in zilvergeld. Deze getuige en getuige vau Wieriugen, die ook bij den verkoop tegenwoordig was, herkennen beklaagde met groote zekerheid. Bekl. blijft den diefstal hardnekkig ont kennen en discht een geheel verhaal op van een onbekende die hem de sebapen heeft toevertrouwd, maar wiens naam hij niet kent. Thans verschijnen de getuigen in de tweede afdeeling der zaak, (de vraag, hoe het geldj is besteed geworden.) Eenige sla gers te Beverwijk verklaren, dat hij vleesch bij hen heeft gekocht en contant betaald, terwijl eenige leveranciers die geld van bekl. te vorderen hadden, door dezen be taald zijn geworden. De eigenaar Bier heeft zijne schapen, die door Pannekeet weder verkocht waren, herkend. Bekl., begrijpende dat die vele inkoo- pen wat verdacht zijn, geeft voor dat eeu onbekende hem gevraagd heeft, dat vleesch te koopen. Ongelukkig keut hij echter den naam weer niet. De subs. off. van just, requireert, we gens diefstal van vee uit de weide, ge vangenisstraf van drie jaar. Bekl., die in zijn Zondagscbe plunje verschenen was, had zich op bevel van den ambtenaar van het O. M. in zijne gewone kleederen moeten en steken om het den getuigen gemakkelijk te te maken, hem te herkennen, had de subs. off. van just, zorg gedragen dat 's mans baard even oud was als toen hij het vee verkocht. Jhr. sr. F. W. van Styrum, ambts halve als verdediger toegevoegd, begon met het O. M. hulde te brengen voor den maatregel, voortaan aan verdedigers een afschrift te zenden van de dagvaarding der beklaagden. Daarop zijn pleidooi aanvangende, wees hij er op dat het een zonderlinge zaak was, dat onder de vele getuigen zoo wei nige waren die bekl. hadden herkend, de meesten weifelde»'., niettegenstaande de ambtenaar van het O. M., door den bekl. telkens van kleeding te doen verwisselen, het hen wel gemakkelijk had gemaakt. Hij achtte het bewijs derhalve niet geleverd, evemin stond de identiteit der gestolen schapen vast, daar het merken met rood zeer menigvuldig voorkomt. In elk geval toonde niets aan dat bekl. het vee u i t de weide gestolen had. De verdediger achtte het afkeurens waardig, dat de vrouw van den bekl. tegen hem was gehoord en noemde dit overdre ven dienstijver van de politie te Beverwijk. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op beden over 8 dagen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau vau Haarlemss Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers- leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 timmermausaankomelin- gen. LETTEREN EU KUNST. W. schrijft aan het //D. v. N." om trent de te Boksmeer gevonden correspon dentie tusschen Napoleon I en ziju broeder Lodewijk, dat reeds in 1875 de lieer Fc- lix Rocquain, archivaris te Parijs, ouder den titel//Napoléon Ier et le roi Louis d'après les documents conserves aux ar chives uationales" bij FirminDidot een lijvig boekdeel het licht heeft doen zien, waarin de particuliere correspondentie tusschen de twee broeders van 6 Juni 1806 tot 1810 afgedrukt is. Verscheidene van deze brieven werdeu echter reeds in 1820 in de /Documents historiques et re flexions sur le gouvernement de la Hol- lande par Louis Bonaparte, ex-roi de Hollande" (3 boekdeelen) gepubliceerd. Deze brieven veripreiden een zoo helder licht over de gebeurtenissen van dezen tijd, zij geven een zoo nauwkeurige voor stelling, niet slechts van de onderlinge verhouding der twee broeders, maar ook van den staatkundigen toe.tand van het ephemère Koninkrijk Holland, dat het uauwelijk aan te nemen is, dat de vondst op den zolder te Boxmeer voor de kennis der Nederlandsche geschiedenis een be duidende en noemenswaardige aanwinst kan zijn. Inhoud van de Nieuwe Gids vau April: In Memoriara A. Mauve. De nacht cactus door Jac. van Looy. Lidewijde door L. van Deyssel. Een onzedelijk boek, door Frederik van Eeden. De Nederlandsche bank-kwestie door H. J. Biederlack. De verkiezingen door Ph. Hack van Outheusden. Nederlandsche Politiek. Indrukken van den dag, door P. L. Tak. Boekbeoordeelingen. Kunst door J. Stemming en I. Staphorst. Va ria door J. van Santen Kolff, L. van Deyssel en dr. Ch. M. van Deventer. Literaire Kroniek (Huet-MareellusEmants). LEGER EM VLOOT. Bij het bataillon infanterie te Helder be staat bet voornemen om in de aanstaande zo mermaanden schietoefeningen te houden op zoogenaamde drijvende nollen in zee. Bij het 2e regiment infanterie te Maastricht worden thans een aantal wolfs honden voor den velddienst afgericht. ONDERWIJS. De heer G. V. Arkel, onderwijzer van school no. 2 te Haarlemmermeer is wegens va cature benoemd tot onderwijzer aan school no. 9 in dezelfde gemeente. Tot onderwijzeres aan school no. 2 i3 be noemd mej. Keukenmeester. De heer G. de Boer, onderwijzer aan school no. 2, is benoemd in gelijke betrekking te Amsterdam. VISSCUEE1IJ. Nieuwediep, 30 Maart. Heden kwamen van de groote visseherij binnen de sloepen //Vertrouwen", sch. Van der Heek, met 45 lev. kabelj., 12 lengen, 8 punt rog, 7 beu vleet en 60 sehelv., en z/Titia Jacoba", sch. Van Delft, met 25 lev. kabelj., 7 lengen, 2 heilbotten, 20 punt rog, 3 ben vleet en 60 schelv., ter wijl door 3 korders 27 mandjes kl. schol en door trekkersbooten 740 tal haring werden aangevoerd, lev. kabelj. gold f 1.85 a 1.95, leng f3.20 a 3.30, heilbot f 15 per stuk, rog f5.50 a 6.45 per punt, vleet f10 a 12.60 per ben, schelv. f 33.50 het honderd, kl. schol f2.50 per mandje en haring fl.85 a. 1.90 per tal. 81 Maart. Heden kwam van de groote visseherij binnen de sloep //Flevo III", sch. Noordijk, met een klein partijtje versche visch, waarvoor f28 werd besomd. Zes korders brachten 5 tot 6 mandjes kl. schol, en trekkersbooten 690 tal haring ten afslag. Kl. schol gold f2.50 a, 2.55 per mandje en haring fl.85 a 1.65 per tal. De Vlaardinger logger //Margo" (V. L. 21) kwam tengevolge van dikken mist en windstilte zonder vangst binnen. Enkhuizen, 29 Maart. Heden werd alhier door onze visschers aange voerd 4 last of 200 tal (één tal of 200 stuks) Zuiderzeeharing, welke aan den afslag f 2.10 tot 2.75 per tal opbracht. 30 Maart. Aangevoerd 2 last of 100 tal Zuiderzeeharing, prijs aan den afslag f 1.7 5 per tal. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel aangebracht 705 tal haring; de hoogste prijs bedroeg f 3.50, de laagste f 1.75 per tal. Lemmer, 30 Maart. Heden was de visseherij naar haring op de Zuider zee zeer gunstigaan de bokkingrookerijen alhier werden aangebracht pl. m. 10 last, waaronder 8 last van Roptazijl, zijnde 100.000 stuks of 500 tal, die werden af gezet voor f3 per 200 stuks of tal en de van elders aangebrachte tot onbekenden prijs. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Algemeen kan gezegd worden, dat de stand der wintergewassen niet ongunstig is in de Haarlemmermeer. De vorst schynt weinig schade gedaan te hebben, dat men toeschrijft aan de overvloedige sneeuw, waarvan de Haar lemmermeer ook niet misdeeld is geweest. Met het zaaien der zomerproducten 13 me» druk in de weer ondanks den velen regen, die hier valt. De watermachines bewijzen weder aan de Haarlemmermeer een onschatbaar nut, daar binnen een paar dagen het water tot het laagste peil is gebracht. B I N X 15 X L A X i). Prins en prinses A 1- brecht van Pruisen zullen niet hunne kinderen gedurende het aanstaand seizoen hunnen intrek nemen in het «Hótel d'OraDge»,te Scneveniugen. De heer A3. baronMackay is door Z. M. belast met het samen stellen van een nieuw ministerie. Vanwege het Depart e- ment van Financiën is er de aan dacht op gevestigd, dat de hier te lande gevestigde kooplieden, com missionairs, fabrikanten, trafikanten, voor hun beroep reizende zonder pa tent, zich blootstellen aan bekeu ring. Naar men verneemt zal door den aspirant-ingenieur jhr. F. L. Ortt de dienst worden waarge nomen van de beide ingenieurs van het Noordzeekanaal, de heeren C. de Bruin en A. E. Kempees, die zich eenigen tijd naar het buiten land zullen begeven. De heer Cluijzenaer te Utrecht heeft, vóór zijn vertrek naar Transvaal, aan alle ambtena ren der Exploitatie-maatschappij, die hebben deelgenomen aan het hem op 25 Febr. 11. aangeboden huldeblijk, een vleiende dankbetui ging met zijn photographisch portret. Het Kon. Instituut van Ingenieurs zal Dinsdag 10 April te VHage vergaderen. Behalve eene wijziging van het reglement en de verordeningen wordt door den Raad van Bestuur voorgesteld, voor f 500 deel te nemen in de leening der Zuiderzee-V.-reeniging. Door den heer A. Huet zal eene mededeeling gedaan worden over het rendement van stoomketels, door den heer I. Gossclialk eene over de beproeving van een heipaal en eene tweede over de constructie van een lift, beide bij den bouw van eene der gasfabrieken te Amsterdam. Vooraf zal de discussie geopend worden over de in de vorige ver gadering door den heer Ph. W. Van der Sieijdeu gehouden voor dracht, over de ontwerpen tot be houd en tot verbetering van het vaarwater van Soerabaja. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche V.-ouwenvereeni- giDg «arbeid adelt» een uitgezochte collectie goederen naar de tentoon stelling voor vrouwelijke handwer ken te Glasgow gezonden. Vooral munten daarin uit de nationale pop pen, van Amsterdam, eu he kunst naaldwerk van Breda. Men s c h r ij f t ons uit Hil versum De rederijkerskamer «Door oefe ning Volmaakter», die- eertijds den ingezetenen zoo menig genotvol avondje bezorgde, doch nu iu lan gen tijd niets van zich liet hooren, zoodat men haar reeds lang «dood» waande, zal Maandag 16 April we der een openbare uitvoering geven. Opgevoerd zullen worden «Griffo de Saliër», van Hofdijk eu als na- stukje «Eens gekocht blijft gekocht». Het is te verwachten, dat de Hi]_ veld op het oogenblik waarop Fabiaan, na het bosch achter zich gelaten te hebben, in de vlakte kwam, die zich tus schen het bosch en den ringmuur der hacienda uitstrekte. Tot daartoe was hij met vasten tred gegaan, ofschoon langzaam; maar toen hij door den verzilverden damp van den nacht den witten muur bemerkte in welks midden zich de nog geopende bres afteekeude, werden zijne schreden langzamer en zijne knieën knikten onder hem. Was het zijne nederlaag, die hij vreesde? want eene in wendige stem riep hem vooruit toe, dat hij overwonnen w as; of wel waren het zijne herinneringen die, levendiger eu drukkender, op dit oogenblik als eeu stortzee opstegen? Er heerschte eene diepe stilte en de nacht was helder, alhoewel nevelig. Eensklaps hield Fabiaan, rillende stil, gelijk de afgedwaalde reiziger die eene schim voor zich meent te zien oprijzen. Eene slanke en blanke gedaante scheen zich iu de bres van den omheiningsmuur af te teekeDen. Een oogenblik scheen deze bekoorlijke verschijning voor Fabiaan weg te smelten, inaar dit was slechts bedrog zijner oogen, die, zijns ondanks, met een sluier bedekt werden. Het visioen bleef steeds op dezelfde plaats. Toeu hij den moed had voorwaarts te gaan, ging hij nog verder; het visioen verdween niet. Het hart des jongelings stond op het puat in zijne borst verpletterd te worden; want eene vreeselijke gedachte ging door zijne ziel; hij dacht dat hij slechts den geest van Rosarita voor zich had.... Eene stem, welker heerlijke klank in zijn oer weerklonk als een toon uit den hemel, kon zijn begoocheling niet ver drijven, want deze stem zeide: Zijl gij het, Tiburcio? Ik wachtte u. Zijt gij het Rosarita? riep Fabiaan met ontstelde stem, of is het slechts een bedriegelijk visioen, dat gaat verdwijnen Eu Fabiaan bleef onbeweeglijk als aan den grond ge nageld, zoozeer vreesde hij dat liefelijk beeld te zien ver dwijnen. Ik ben het, ik ben het, zeide de stem. O! mijn God! de proef zal nog geduehter zijn, dan ik durfde denken, zeide Fabiaan tot zich zeiven. En hij deed weer een schrede voorwaarts; maar hij stond weer stil, de arme jongeling hoopte niet meer. Door welk wonder des hemels vindt ik u hier weder? riep hij. Ik kom hier alle avonden, Tiburcio, gaf het jonge meisje ten antwoord. Ditmaal begon Fabiaan meer van liefde dan van hoop te beven. Rosarita had, zooals wij gezien hebben, sedert hare ont moeting met Fabiaan, er de voorkeur aan gegeven liever te sterven dan hem te zeggen dat zij hem beminde. Seder' dien tijd had hij zooveel geleden, zooveel geweend, dat ditmaal de liefde sterker was dan hare maagdelijke schroomvalligheid. Kom nader, Tiburcio, zeide zijkijk, hier is mijne hand. Fabiaan was in een sprong aan hare voeten en hij drukte krampachtig de hand die men hem toereikte, maar te ver geefs beproefde hij te spreken. Het jonge mesije wierp op hem een blik van ongeruste teederheid. Laat mij zien hoe gij veranderd zijt, Tiburcio her nam zij O ja, de smart heeft sporen op uw voorhoofd achtergelaten, maar de roem heeft het veredeld. Gij zijt even dapper als schoon, Tiburcioik heb met trots verno men, dat het gevaar u nooit heeft doen verbleeken. Gij weet, zegt gij riep Fabiaan maar wat weet gij Alles, Tiburcio, tot zelfs uwe geheimste gedachten ik heb alles geweten, tot zelfs uwe tegenwoordigheid hier op dezen avond Begrijpt gij en thans ziet gij mij hier Alvorens ik u durf begrijpen, Rosarita want dit maal zou eene vergissing mij op slag dooden, - hernam Fabiaan, die deze woorden en de teederheid van hetjopge meisje tot in het diepst der ziel geroerd hadden, wilt gij antwoorden op eene vraagindien ik ze u durf doen? (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2