werk veler jaren te overleven. Naar mijn inziclit kunnen wij gerust alle eer laten aan wat het Binnen- en Buitenland ons goeds en degelijks biedt. Dat is inderdaad niet weinig. Doch trotsch moeten wij blij ven op zulk een werk, het lezen en herlezen, het onzen groot9ren kiuders met voorliefde geven. Waarom zouden wij der Franschen edeler wijn, of Rusland's metalen of In die's specerijen behoeven te minachten, nu wij hoog loopeu met de producten van eigen bodem, die minder weelderig of kost baar op het uiterlijk misschien, op den duur wellicht beter en noodiger blijken te zijn, dan wat uit den vreemde tot ons komt Reeds zag ik een Tweeden Druk van //Na vijftig jaar" aangekondigd. Braaf zoo, ont snapte mij, toen ik het las. Het ga zoo voort, voeg ik er bij. Mij zal iedere nieuwe druk van hoofdwerk ol vervolg genoegen doen en het zal niet tegen ons Neder landers getuigen, als wij ze elkaar snel zien opvolgen. En of nu dit //Vervolg" mij dit praatje in de pen gaf? mij ongeletterde en vreem deling op dit gebied. Dat vraagde ik mij zelf, toen do geduchte, na lang gepeins, tot daad werd. Wel beschouwd geloof ik het niet. Het zat dieper het zat er al jaren. „De Camera" is het kruit op het ouderwetsche geweer, dat in (2 maal) 12 tempo's geladen moest worden; het werd niet nat door de jaren en het slaghoedje //Na vijftig jaar" kwam nog bijtijds. Als nu de generaal, de geachte schrijver, maar tevreden is over den recruut, die misschien dom en plomp gemanoeuvreesd heeft, maar in wiens ^saluut", hoe onhandig ook, op rechte, diepgevoelde, ware eerbied schuilt. W. Maart '88. TT S T A 0 S N E IIIV S. Haarlem, 4 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad, eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum vart schilderijen en oudheden op het raadhuis alhier, bezocht door 114 personen tegen ea 194 zouder betaliug. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopec maand aangev. Yerk. laagste hoogste pr. Aardapp. 844 HL. 520 HL. f 2.f 3.25 Appelen 446 306 - 4.- 10. Peren 107 «63 - 3.—. - 6.—. p. K.G. p. K.G. Boter 884 kil. 812 kil. fl.— f 1.70. p. stuk. p stuk. Biggen 186 stuks 142 stulo f4.50. f22. LETTEREN Ei KUNST. Uit een te Brugge gevoerd proces is gebleken, dat Jan van Beers er een fabriek van schilde rijen op na houdt. Hij liet Semenowsky, De Wit Coquart e. a. stukken voor hem schilderen en met kleine veranderingen verkocht hij die doeken dan ouder zijn naam; ook liet hij kopieën van zijn eigen werken maken en in den handel bren- gen. Onze vroegere landgenoot Jacob Kwast, thans te Frankfort, heeft vau den groothertog van Oldenburg de gouden medaille voor kunst hekomen. Op 1 April is verschenen No. 1 van «Vo- lapiikel Nedanik,* maandblad ter verspreiding van Volapük in Nederland. Inhoud «Leeswijzer» No. 22: Palet en Penceel, XXII (oude en moderne schil derijen in de Brakke grond) door J. Winkler Prins. Huygen's Hofwijck, opnieuw uitgege ven, door K. B. Een zeldzaam bundeltje door.. Neerlandia Catholica, door X. Flan- dria en Wallonië tegenover Nederland en Frank rijk (vervolg en slot van blz. 291) door mej. Betsy Perk. Een brief van Mr. a. Prayon van Zuylen van Nyevelt, briefwisselend lid der kon. Vkamsche academie.Feuilleton: Een wan deling door het Rijks-museum (vervolg van blz. 271). Boekbespreking: Periodieken. De Dietsche warande. Tijdschrift voor geschiede nis. School en studie. De Holl. Lelie. De Maasbode. Poëzie: Nauaikaa. De zeste zang van Homeros' Odysseia (verv. en slot van hlz. 298) metrisch vertaald door Dr. H. C. Muller. Berichten: lub. van tijdschriften. Aangeteekend. Nieuwe uitgaven. eeniging van Gep. Onderofficieren en minderen vau het Nederl. leger, heeft f 359,50 opgebracht. Van de hand van den heer J. A. Van Dieren Bijvoet, oud-onderoffieier van het reg. grenadiers en jagers, schrijver van «Beleefd en onbeleefd*, «Kreupelhout» enz., heeft weder een nieuwe bundel luimige gedichtjes onder den titel: «Voor waarts Marset!* het licht gezion. De uit gave geschiedt weder ten voordeele der Vereeni- gïng van gepensioneerde onderofficieren en min deren van het Nederl. leger. Ook om het goede doel zullen zeker velen, vooral uit het leger, zich voor een kwartjo dit bundeltje aanschaffen. Dinsdagmiddag vertrok Zr. Ms. instructie brik «Castor," onder hevel van den lnit. terzea le kl. H. T. Kouwenberg, door den Nieuwe Waterweg naar zee. Het schip is bestemd om dezen zomer oefeningen op de Zuiderzee te hou den met ds jongens der oudste afdeelingen aan boord van Zr. Ms. vaartuig «Anna Paulowna.* Aan de Enropeesche en de daarmee ge lijkgestelde militairen beneden den rang van officier, die na 31 Dec. 1887 wegens wel bewe zen ziels- of lichaamsgebreken, niet het gevolg van eigen moedwillige handelingen of ongeregeld gedrag, uit den dienst by het leger in Nederl.- Indië zyii of worden ontslagen, wordt eene gra tificatie toegekend, toegekend, ten bedrage van: f 120 voor onderofficieren, f 75 voor korporaals of met hen gelijk gesteldon, f 60 voor mindere militairen. visscherij. Nieuwediep, 3 April. Twee korders brach ten heden 8 mandjes kl. schol en trekkersbooten 1700 tal haring ten afslag; kl. schol gold f 3 per mandje en haring f 1.70 i f 1.30 per tal. Tessel, 3 April. Hot haringvisschen levert sedert eeuige dagen veel gunstiger uitkomsten op langs deze kust. Zelfs worden van hier las ten haring per zeilschuit naar Monnikendam eu andere Zuiderzeehavens ingeladen, om zoo mo gelijk hoogcreu prijs voor de vangst te hekomen. IE8ER ES VLOOT. De voorstelling, door de onderofficieren der inf. te Leiden gegeven, ten voordeele der Ver- 15 8 ft ft K ft L A ft IK De min. v. Oorlog- heeft openlijk zijne tevredenheid betuigd aan den len luit. O. D. van Die- penbrugge van het le reg. huzaren, voor de wijze waarop hij is opge treden als commandant van het de tachement cavalerie, dat te Almeloo tot handhaving der orde is gesta tioneerd geweest. Mr. G. M. van der Linden, een van de veteranen der Tweede Kamer, is in den afgeioopen nacht, op 75-jarigen leeftijd in den Haag overleden. In October a. s. zal te Athene eene tentoonstelling worden gehouden van landbouw en Nijver heid. Het uitvoerend comité heeft een gedeelte van het tentoonstel iingsgebouw beschikbaar gesteld voor de buitenlandsche producten, die op deze tentoonstelling worden toegelaten, te weten: landbouw-en nijverheids werktuigen, werktuigen en gereedschappen in Griekenland in gebruik of die de ontwikkeling der inlaiicLche voortbrenging kun nen bevorderen, en eindelijk uitvin gen op elk gebied. Een uittreksel van het algemeen regiement der tentoonstelling is aan de Neder- landsche Maatschappij tot bevorde ring van nijverheid te Haarlem toe gezonden. Maandag had de aange- kondigde jaariijksche vergadering vau de Kon. Handboogschutterijen van den Noord- en Zuid-Holiand- schen Bond, in het lokaal Plandus te Amsterdam, plaats. Opgekomen waren de vereenigin- gen: Genoegen zij o?is doelClaudius CivilisConcordiaWillem lelen Excelsiorallen van Amsterdam; Batavieren te Paard en Batavieren beiden van Rotterdam; Mars van Dordrecht. Te 12 uren werd door den pre sident van den Bond, den heer J. W. Linden, de vergadering met een toepasselijk woord geopend, waartij een heildronk op Z. M. den Ko~ niDg, als opperbeschermheer van den Bond, benevens op Hoogstdes- zelfs Huis, werd uitgebracht. Aan de orde was: verkiezing van een bestuur voor het volgende hondsjaar. Gekozen werden bij meerderheid van stemmen de heeren: H. Pouse- nou, pres. van de Batavieren te paardtot president van den Bond; H. Beekmaan, pres. Batavierentot secretaris; J. van Schoondrager, pres. Concordiatot vicepresident, en H. Con, secretaris van Willem Telltot vice-secretaris. Verder werd vastgesteld, dat het jaariijksche Bond-concours zal plaats hebben te Amsterdam, in de maand Juli, te geven door de Kon. Hand boogschutterij Concordiadie dan ook haar 40jarig bestaan hoopt te herdenken. Te 4 uren werd door den af£ treden president, onder hartelijke dankbetuiging voor het genoten vertrouwen, de vergadering geslo ten. Door de Amsterdamsch Omnibus-Mpij, werden in het eerste kwartaal van dit jaar 2.098.920 pi sagiers tegen 2.100.651 in het vorige jaar vervoerd. Door het Nutsdeparte- ment te Anna Paulowna is beslo ten tot oprichting van een zieken fonds. Dit is reeds de vijfde instel ling, door dat departement in het leven geroepen. Op het feest, door de uni versiteit van Bologna in het begin van Juni te vieren, wordt de Leid «che hoogeschool vertegenwoordigd door prof. C. P. Tiele. Het tramverkeer op de hoofdlijnen van de Haagsche Tram wegmaatschappij, uitgaande van het Hoil. spoorwegstation naar de Ban kastraat en het kanaal, is Dinsdag gestaakt, daar de paarden in de stallen aan den Rijawijkschen weg door het veeartsenijkundig staats toezicht verdacht zijn verklaard te lijden aan schurft. De dienst kan niet worden hervat voor er gezonde paarden zijn aan gekomen. Op de andere lijnen, ook die naar Scheveningen, gaat de dienst geregeld voort. Een werkmansgezin te Delft werd Maandag verrast met de geboorte van drie welgeschapen jongens. Zaterdag had nabij Utrecht een treurig ongeluk plaats. Het paard van den veehouder K. te Achter wetering, sloeg tengevolge van het breken van een der leidsels op hol. De drie personen, in het rijtuig gezeten, sprongen er uit. Twee hun ner kwamen er zonder letsel af, maar de derde, schoonzuster van K«, kwam zoo ongelukkig op hoofd en borst terecht, dat zij korten tijd daarna overleed. Zondag namiddagwerd op den spoorweg NijmegenKleef het lijk gevonden van den spoor wegwachter R. Lucassen. Aanvan kelijk dacht men, dat de man met eenen voorbijsnellenden trein in aanraking was gekomen en dien tengevolge het leven had verloren, doch bij onderzoek bleek, dat hij plotseling aan eene hartziekte was overleden. Gelukkig ontdekte men de afwezigheid van den seinwach- ter vóór de aankomst van een der treinen; anders had wellicht ter plaatse waar de man zijne gewich tige functiën moest vervullen, groot gevaar voor eenen trein kunnen ontstaan. Ook te Nijmegen zijn eenige gouden voorwerpen, afkom stig van den belangrijken diefstal, op 19 December 1.1. te Maasheeze gepleegd, door de justitie in beslag genomen. Zij waren aldaar verkocht door eene slaapsteehoudster uit Woensel. Zondag avond omstreeks uren is er brand ontstaan in de dennenbosschen ten zuidoosten van het dorp Nnnspeet, en wel in eene tamelijk groote mijt van dennen- rijzen, die midden in het bosch stond, in een gedeelte dat thans geveld wordt. Door spoedig aange brachte hulp werd het vuur ge- bluscht. Dat hier eene baldadige hand in het spel was en er niet aan een ongeluk valt fe denken, kan men licht gissen. Door elk der arbeiders van de fabrieken van de hb. Gel derman Zonen te Oldenzaal is de volgende circulaire ontvangen: Aan onze arbeiders! Wij geven u hierdoor kennis, dat de overleden heer H. P. Gelderman ter be schikking heeft gesteld van het reeds be staande //Pensioen- en Ondersteunings fonds" een som van dertig duizend gulden, om uit de renten daarvan de uitgaven van dit fonds te helpen dekken. Buiten de ren ten, die dit fonds zal afwerpen, zullen wij voortgaan daartoe bij te dragen. Over 1887 werd daarvoor door ons een som van f 2000 goedgeschreven. Wij stellen van r.u af vast, dat ieder arbeider, mannelijk of vrouwelijk, die min stens 20 jaren bij ons gewerkt heeft en niet meer goschikt is om werk bij ons te verrichten, het volgende zal ontvangen per week: f 1.50 bij een leeftijd van 60 jaren, f2 bij een leeftijd van 65 jaren, 12,50 bij een leeftijd van 70 jaren, f3 bij een leeftijd van 75 jaren. Indien arbeiders voor 60-jarigen leef tijd door een ongeluk in de fabrieken of andere omstandigheden niet meer in staat mochten zijn te werken, zal ter onzer be oordeeling staan om ook aan hen, hunne weduwen of onverzorgde kinderen, een we- keiijksche uitkeering uit dit fonds te geven. In bizondere gevallen kunnen bovenstaande uitkeeriugen door ons worden verhoogd. Bij dronkenschap of wangedrag vervalt iedere uitkeering. Dit fonds blijft ten allen tijde ouder ons beheer en kan nimmer door de arbei ders worden opgevorderd, bij ophoudini_ onzer vennootschap wordt daarover door ons beschikt. In het begin van ieder jaar zal door aanplakking worden kennis ge geven, hoe het fonds staat eu hoe het zelve heeft gewerkt. H. P. Gelderman Zonen. Wij kunnen hierbij voegen, dat bovengenoemd fonds op hetoogen- blik meer dan f 80,000 bedraagt, geheel verkregen uit middelen der fabrikanten en dus zonder eenige contributie van de zijde der arbeiders. Onder de werkstakers der firma's Gebr. Scholten Co. en H. B. Scholten, te Almeloo, werd Woensdag 11. een strooibiljet verspreid van den volgenden inhoud Sedert den aanvang der werkstaking hebben de ondergeteekenden de bemoeiin gen waargenomen, die aan de behartiging van ons aller belangen iu de gegeven om standigheden verbonden zijn. In uwe vergadering van 29 Februari is door u uitdrukkelijk de wensch uitge sproken, dat de oude commissie hare taak zou blijve voortzetten. Er zijn echter weder geruchten in om loop als zouden wij niet de ware vertegen woordigers zijn van de meening, die over het algemeen thans ouder u heerscht. Wij verzekeren u met allen nadruk, dat wij geen oogenblik langer de leiding der werkstaking iu handen wenschen te be houden. wanneer bij ons eenigen twijfel zou bestaan of wij allen uw volledig ver trouwen genieten. Wij wenschen u daarom in de gelegen heid te stellen iu onze plaats andereu te kiezen, wien gij uw vertrouwen wilt schenken, eu die gij wilt belasten met de verdere leiding der werkstaking eu zoo noodig met de onderhandelingen in naam van allen met de patroons. Hiernevens voegen wij een stembiljet, waarop gij negen namen kunt invullen van andere werkstakers, als de n i e m rr commissie de taak van ons zal overnemen» Wenscht gij echter, dat de ondergetee- kenden zullen voortgaan ons aller ge meenschappelijke belangen te behartigen, schrijft dan maar eenvoudig op het stem briefje Oude commissie. De stembriefjes moeten worden inge leverd op Donderdag tusschen 2 en 6 uur 's namiddags ten huize van A. Exoo. J. Grob. J. Hemmink. J. H. Kosters. J. H. Beverdam. E. vau der Kolk. J. van der Kolk. H. F. Mollink. J. H. Schelfhorst. De stemopneming geschiedde op uifc- noodiging der commissie door den heer Snel, rentmeester van den graaf Van Rechteren, en L. Post, den fabrieksarbei der, die als scheidsrechter was aangewezen. Aan de stemming hebben deelgenomen 197 personen, van welke 196 op wde olde commissie" hebben gesteund. Aan de firma's Scholten werd daarop een brief gericht van dezen inhoud: Almeloo, 29 Maart 1888. Aan de Heeren Gebroeders Scholten Co. en H. B. Scholten, Almeloo. De ondergeteekenden hebben de eer u te berichten, dat de gezamenlijke werk- stakende wevers uwer fabrieken hun, bij eene op heden plaats gehad hebbende stemming, hebben opgedragen de belan gen der werkstakers verder te behartigen, en zoo noodig met u in onderhan deling te treden omtrent de voorwaarden waarop het werk zal worden hervat. Er zijn geruchten in omloop, dat door u nieuwe voorstellen aan eenige werklie den zouden zijn gedaan. Mochten deze geruchten waarheid bevatten, zoo verzoe ken wij u beleefd ons in kennis te willen stellen van die voorsteilen, waaromtrent wij dan in eene algemeene vergadering der volwassen werkstakers bij gei eime stemming het gevoelen zullen inwinnen. Van de gevallen beslissing zullen wij u onmiddellijk daarna kennis geven. Met verschuldigde hoogachting, De Commissie uit de werkstakers (Zelfde handteekeningen als onder het strooibiljet). Op dezen brief hebben de firma's nog niet geantwoord. De heer J. C. van Marken jr. is Maan dag weder naar Almeloo vertrokken, om opnieuw te trachten eene oplossing van het geschil tot stand te brengen. Door den uitgever Tjeenk Willink is aan den heer Van Marken ten bate der werkstakers ter beschikking gesteld een bedrag van f300, als voorloopige netto opbrengst der brochure van den heer van Marken. Voor deze som heeft de heer van Marken eene extra- Paaschuitdeeling verschaft. Op last van den ofiieier van juatititie te Assen is Maandag te Beilen aangehouden en gevan kelijk naar Assen overgebracht de geagreëerde klerk van den Rijks ontvanger te Assen, wegens een te kort in zijn kas van f 800. Te Stadskanaal viel eene jonge werkvrouw, die bezig was een bovenhuis schoon te maken naar beneden. Doordien zij op een tuinhek terecht kwam, werd zij zoo ernstig gewond dat zij terstond overleed. De jeugdige vrouw ver diende het brood voor eene oude moeder. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur, Hierbij een kort antwoord op de opmerkingen van den heer W. Meyer, in uw blad van 27 Maart jl., naar aanleiding van de door mij voor gedragen denkbeelden van M Flürscheim. Zeer dankbaar ben ik den heer Meyer voor zijne welwillende opmerkingen, omdat daaruit warme belangstelling blijkt in het groote vraag stuk, dat opgelost moet worden langs anderen weg dan tot nu toe betreden. Ik hoop dat zijn door uwe tusecheukomst door mij uit de handen der Apa chen is gered? Wie heeft hem naar dit schoone en bekoor lijke meisje afgezonden om te weten of er in haar hart nog eene herinnering aan u was? Dat ben ik, mijn kind, want uw geluk is mij duizendmaal kostbaarder dan het mijne. Wie heeft u overgehaald om deze laatste proef te doorstaan? Ook dat ben ik, die wist dat gij er onder zoudt bezwijken I Morgen, zeida ik u, zal ik uw offer aannemenmaar Gayferos had tot op de verborgenste bladzijden der ziel Tan dit meisje gelezen. Wat praat gij mij van vergiffenis, wan neer, ik herhaal het u nog eens, ik het ben die de uwe moest afsmeeken? Deze woorden zeggende, strekte de Canadees de armen tot Fabiaan uit, die er zich met vuur inwierp. O! vader, riep hij uit, zooveel geluk verschrikte mij, want nooit was een sterveling gelukkiger dan ik. De bitterheid zal komen wanneer God het zal gewild hebben. zeide de Canadees plechtig. Maar gij, wat zal er van u worden? vroeg Fa biaan angstig. Zou uwe verwijdering voor mij den gal- droppel zijn, in den beker van geluk gemengd? Dat verhoede God! mijn kind, riep de Canadees. Ik kan wel is waar, niet in de steden leven; maar is de woning, welke de uwe zal zijn, niet gelegen op de gren zen der woestijn? Heb ik niet de onmetelijkheid rondom mij? Met Pepe zal ik.... Hola! Pepe, riep de jager luide, kom mijne belofte bekrachtigen. Pepe en Gayferos kwamen op de stem van den ouden jager nader. Met Pepe zal ik, hernam hij, eene hut bouwen van schors en boomstammen op de plaats waar ik u weer gevonden heb. Wij zullen er misschien niet altijd m zijn, dat is waar, maar indien gij later lust hebt in Spanje den naam en het fortuin uwer voorouders te gaan terugeischen of eenmaal naar die vallei welke gij kent te gaan, zult gij altijd twee vrienden vinden die gereed zijn om u tot het einde der wereld te volgen. Kom, mijn Fabiaan, ik durf hopen gelukkiger te zijn dan gij, want ik zal een dubbel geluk genieten, het mijne.... en het uwe. Thans blijft nog eene hinderpaal over, vervolgde de jager: de vader van dit engelachtig schepsel. Morgen wacht hij zijn zoon, viel Rosarita, wier blozend gelaat thans door de maan verlicht werd, zacht in de rede. Welnu! laat mij den mijne zegenen, zeide de Canadees. Fabiaan knielde voor den jager neder. Deze nam zijne haren muts af en de vochtige oogen naar den sterrenhemel opslaande, zeide hij: Zjg— O! mijn God, zegen mijn zoon, en maak dat zijne kinderen hem beminnen, zooals hij zelf zijn ouden Bois- Roeé bemind heeft. Den volgenden dag keerde de doorluchtige senator treu rig- naar Arispo terug. Ik wist wel, zeide hij tot zich zeiven, dat ik alijd dien armen don Estevan zou betreuren. Zijne afwe zigheid heeft alles bedorven. Het is voorwaar een groot ongeluk dat don Estevan gestorven is. Eenigen tijd daarna verhief zich eene hut van schors en boomstammen op eene van de lezers welbekende open plek in het bosch. Menigmaal deed Fabiaan de Mediana met de jonge vrouw, die de zoete banden des huwelijks hem voor levensgezellin hadden gegeven, een vromen pelgrimstocht daar heen. Zal later, heel veel later, een dier pelgrimstochten voor doel hebben om den sterken arm der beide onverachrokke jagers in te roepen om eene expeditie te ondernemen na de Goudvallei of eene reis naar Spanje? Wij zullen h misschien eenmaal zeggen; maar wat geeft het? Bepaler wij ons voor het oogenblik om zoo te zeggen dat, indiei het geluk in deze wereld geen bedriegeüjke schijn is, men het m werkelijkheid zou hebben kunnen vinden op de ha cienda del Venado, bij Fabiaan en bij Bois-Rosé.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2