FL0R4 TOSCA. ELIAS Z0S7SEE SM, Derde Uitvoering, SCHOOL IIAARLËiMMEli HALLETJES. Burgerlijke Stami, Advertentiën. Schouwburg, Haarlem. Vrijiag 13 April 1888. „MELPOMENE en THALIA" Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. De Zangvereniging en Orkestver- eeniging der Afdeeling. Langs Vesrstraat II, Effecten, Coupons, enz. geschiedenis, die op 1 April aldaar is afgespeeld: «Compliment van de dames en of ze het genoegen mochten hebben, dat de jongelui bij haar den avond kwamen passeeren!» Deze uitnoo- diging bracht een dienstmeisje bij verschillende families, die «met ge noegen van de uitnoodiging zouden gebruik maken». 't Was acht uur 's avonds en in de straat waar de inviteerende da mes X. woonden, «ntmoetten elkan der e.nige clubjes jongelui, allen kennissen, die in vroolijke stemming bij de familie X. hun opwachting gingen maken. Sommigen waren uitgelaten vroolijk, want zij waren hef, die het dienstmeisje, zonder voorkennis der familie X., hadden rondgezonden, en zich dus na reeds verheugden, dat de grap zoo goed gelukt was en met nieuwsgierige gejaagdheid wacht en op dingen, die komen zouden. «Men zal hen niet binnenlaten of zeggen, dat men hen bij den neus heeft gehad», dachten de foppers. En terwijl zij in stilte reeds genoten, werd er gebeld. Maar wie beschrijft de teleurstelling der laatsten, toen de jongelui in plaats van afgewezen, allerharte lijkst ontvangen werden in een sa lon, waar alles gereed stond om eeu talrijk gezelschap te ontvangen. De familie X. had toevallig's middags veruomeu, dat men haar een visitie op den hals wilde zenden en nu meende zij niet beter te kunnen doen dan «faire bonne mine k mauvaisjeu!» Wie was nu gefopt? RECHTSZAKEN. De heer Willink Ketjeu heeft in hooger beroep als getuigen a, décharge doen dag vaarden de ministers van Bianenlamlsehe Zaken, Buitenlaudsche Zaken en Koloniën, benevens den heer van Schermbeek, hoofd commissaris van politie, te Scheveningeu. Koe diep dikwijls een mensch vallen kan, toonde de zitting der Rotterdamsche rechtbank van Donderdag aan. In het bankje der beschuldigden stond een vroe ger respectabel man, de ex-boekhouder der Ned. Bank, wiens naam nog op verschei den bankbiljetten prijkt. De man was door zijn 'wangedrag aan lager wal geraakt en door zijn gefortuneerde ouders te Haarlem, die zooveel tevergeefs aan hem ten koste hadden gelegd, verstooten. In den laatsten tijd was hij, na gescheiden te zijn van zijn •erste vrouw, gehuwd met de wed. V., in de Woste-Wagenstraat, kurkenfabrikante. Doch ook van deze leefde hij weldra ge scheiden en geen huisvesting meer heb bende, moest de 47-jarige man zich aan melden aan een der politie-bureaux om nachtverblijf en een stuk brood. Wegens landlooperij stond nu J. A. B., geb. te Haarlem, voor de rechtbank terecht en het O. M. eischte 3 dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerk inrichting voor den tijd van één jaar. BUITENLAND. België. De Belgische minister van Justitie heeft een wetsontwerp ingediend tot invoering van de voor waardelijke invrijheidstelling, die tegenwoordig in verschillende lan den bestaat, maar bovendien tot in voering van de voorwaardelijke ver oordeeling, een nieuwigheid op strafrechtelijk gebied. Daarbij wordt aan den rechter de bevoegdheid ge geven bij een eerste veroordeeling, als de straf hoogstens 6 maanden bedraagt, bij gemotiveerde beslissing de uitvoering van het vonnis op te schorten gedurende een termijn, die de vijf jaren niet te boven gaat dit vonnis wordt dan beschouwd als niet gewezen, wanneer gedurende dien termijn geen nieuwe strafrech telijke veroordeeling tegen den de linquent wordt uitgesproken. Engeland. Plet eerst op de lij»t van werkzaamheden voor het La gerhuis, dat morgen om drie uur weder vergadert, staat het wets voorstel, om het huwelijk van den man met de zuster van zijne over ledene echtgenoote toe te staan. Dit voorstel, dat telken jare door het Hoogerhuis met dezelfde hardnek kigheid wordt verworpen, als het door het Lagerhuis bijoa eenstem mig wordt aangenomen, zal ditmaal ook hier strijd uitlokken, daar een der leden reeds een motie heeft in gediend om het te verwerpen. Duitschland. De keizer heeft aan prins Bismarck de volgende aanschrijving gezonden «Het overlijden van mijnen beminden vader, wijlen Zijne Majesteit Keizer en Koning Wilhelm, heeft aanleiding gegeven tot eene zoo indrukwekkende beweging, als zich nauwelijks ooit had voorgedaan. Om zijnen roemrijken keizer treurt een stemmig het geheele Duitsche volk, dat in hem den zachtmoedigen en rechtvaar digen regeerder, den verstandigen en krach- tigen leidsman in zijn lot, den hersteller zijner eenheid heeft verloren. Nagenoeg alle vreemde natiën op het wereldrond toonden deelneming wegens dit verlie9 vau eenen vorst, in wien zij een hechten steun des vredes erkenden. Zoo talrijk, zoo me nigvuldig zijn de uitingen van liefdevolle deelneiniug, dat het eerst thans, na ver loop van weken, mogelijk is geweest een overzicht van de groote menigte dezer be wijzen te verkrijgen. Overal in Duitsch land, in geheel Europa, zelfs in verre we- relddeelen, waar ook maar Duitsche harten kloppen, is er gewedijverd om den dierba ren ontslapene de teekenen der liefde en vereering, die wijlen mijnen vader in zijn leven zoo dikwijls heeft ondervonden, thans ook in den dood te doen volgen. Een hartverheffend monument vormt die ver- Ben ZaterdagaYondpraatje. XXIX. Ik heb een gebrek, lezer! Neen, maak u maar niet ongerust, liegen doe ik niet, tenminste niet meer dan een ander, stelen ook niet, tenminste nu niet meer, nu halfrijpe appelen en peren mijn braaf heid niet meer in gevaar brengen, en dat ik geen bedrieger ben, daarvoor staat u mijne kwaliteit van kiezer genoegzaam borg. Maar ik heb het gebrek, dat mijn gedachten, wanneer ze zich éénmaal op een punt gevestigd hebben, moeielijk daar van af te brengen zijn. Als ik 's morgens na het scheren het beroemde vaderlands lievende lied van /,Piet Hein" neurie, dan laat mij dat maar niet los en neurie ik het den geheelen dag, tot het ons alle maal verveelt, eer9t mijn vrouw, dan mijn dochters en eindelijk mijzelf. Vroeger toen een wals mij in vervoering bracht en een mazurka mij graag mijn nachtrust ten offer deed brengen, gebeurde het geregeld, dat mij den dag na het bal de dansmu ziek nog in de ooren dreunde. Waar ik ook ga of sta, Dreunt die muziek mij na, Dat'3 een ellendig ding, 'k Wou dat ze henenging! En zoo staar ik nu op de kwestie Pinédo en de Buiten-Societeit ak een kip op een streep, 's Morgens, als ik opsta, komt die zaak mij al in de gedachten, als ik mijn eene been pas uit het bed gestoken heb. Als ik mij dan bij mijn ontbijt zet om //Haarlem's Dagblad" te lezen, kijk ik eerst of er iets instaat over de buiten- societeit. Dan ga ik naar mijn kantoor en vind dat mijn inktkoker wel wat gelijkt op het terrein in den Hout en komt er een orgel voor mijR deur orgelen, dan meen ik dat ik dat airtje al eens op een concert van de buiten-societeit heb ge hoord. Ontmoet ik een vriend, dan is mijn eerste woord: «Wat zeg je van dat plan, om'een nieuw café en hotel iu den Hout te bouwen?" eu als ik mijn ge wone middagwandeling doe, richt ik on willekeurig mijn schreden naar de Groote Houtstraat, om de teekening van den voorgenomen bouw te bewonderen en een minuut of tien later verwonder ik er mij over, dat ik a.m het eind van de Dreef ben en zoo strak naar de buiten-sooieteit sta te turen, dat een medelijdende tram conducteur tot een koetsier de veronder stelling oppert, //dat die meneer zeker 'n beetje getroebeleerd is!" Neen, medelijdende conducteur, getroe bleerd ben ik niet l Maar ik word bezocht door een spook, die om mij heen dwaalt, dat mij in het hootd bonst, dat in mijn vestzak kruipt, om er ieder oogenblik uit te springen, als ik het niet verwacht. En het danst mij voor de oogen heen en weer totdat alles mij groen en geel wordt en dreunt mij in de ooren, net zooals die dansmuziek, toen ik nog onmondig was. Ik kan het niet meer uithouden: ik moet van die gedachte afkomen, ik wil haar kwijt, haar mededeelen aan andereu, niet aan mijn vrouw, want die luistert al niet meer naar mij, ook niet aan mijn dochters, want die begrijpen de zaak niet, maar aan de lezers van //Haarlem's Dagblad", Misschien raak ik dan mijn idee fixe, mijn nacht- en dagmerrie kwijt. De huurtermijn van de sociëteit//Trouw moet Blijken", van het terrein waarop thans de buiten-societeit is gevestigd, is den 15en Aug. 1889 verstreken. Ik durf zeggen, dat geen der leden dier sociëteit zich ongerust maakte, of die huur wel weder zou worden verlengd. Vijftig jaar lang had men er zich ver maakt met te luisteren naar de muziek, met te bewonderen het prachtige natuur- tooueel, dat de Dreef heet en men rekende, dat dit nog vele malen vijftig jaar zou voortduren, dat de kinderen en de kinds kinderen der leden daar zouden zitten, zooals hunne vaders en grootvaders daar gezeten hadden. Het bracht daarom niet geringe ver wondering te weeg, toen een Haarlemsch ingezetene per adres aan den Raad dat stuk grond wilde huren voor f 3000 per jaar, ongeveer twintigmaal zooveel als de prijs, dien de sociëteit er voor betaalde. Adressant gaf echter niet voldoende op, wat zijne plannen waren met betrekking zameling heerlijke palmen, bloemen en kransen, die deels in kunstvolle samen stelling bij de plechtige tentoonstelling van het lijk in den Dom, zoowel nis bij de rustplaats in het mausoleum, een veelbe- teekeuende versiering werden. In smnakvol, soms artistiek bewerkte adressen hebben gemeenten en corporatiën, instellingen van kunst en wetenschap, vereenigingen en gilden hare smart over de treffende ge beurtenis aan den dag gelegd. En nog zijn de betuigingen van rouwbeklag in brieven, gedichten en telegrammen niet ten einde. //Roerend en aangrijpend zijn zulke be wijzen van ware trouw en innige deelne ming voor het gewonde hart des zoons, wien zij ia dezen tijd vau dieptreffeüd leed, een verzachtenden troost en verkwikkende versterking opleveren. Zij strekken mij tevens ter aanmoediging, om mij vol ver trouwen te wijden aan de zware taak mij ner vorstelijke roeping als erfgenaam der kroon, als eene dierbare nalatenschap vau mijnen onvergetelijken vader, op zijn voet spoor voort te werken tot het welzijn des Duitscheu volks. Onder deze gewaarwor dingen gevoel ik mij gedrongen, mijnen oprechten hartelijken dank te betuigen aan allen, die door hunne hartverheffende uitin gen den ontslapen keizer iu dierbaar aan denken hulde hebben bewezen. z/Ik verzoek u, deze aanschrijving ter openbare kennis te brengen." Prins Bismarck heeft hieraan voldaan, door dit stuk te doen opnemen aan het hoofd der offlciëele bekendmakingen in den i/Reichs-Anzeiger". De National Zeitung is over tuigd, dat de keizer zijne toestem ming tot eeu huwelijk der prinse? met Batten berg geweigerd moet heb ben zoodra de politieke zijde ran d.t plan op deu voorgrond gesteld werd, en dat bijgevolg de Rijks kanselier aan een aftreden niet be hoeft te denken. Frankrijk. De Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling in 1889 werd Vrijdag voorgesteld aan den minister van Koophandel. Spanje. Het handelstracfcaat tus- *ciiea Spanje en Nederland zal een levendig verzet uitlokken van de zijde der protectionisten. Luidena officieele berichten uit de Philippijnen hebben de Span jaarden in den Soeloe-archipel ver scheidene overwinningen behaald. Zij namen veel grondgebied in bezit en vernielden eenige forten. Hunne verliezen bedroegen 15 dooden en 60 gekwetsten, die der inlanders waren aanzienlijker. ST99MVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Prinses Jmalia, kapt. Harten, van Amsterlam naar Batavia, vertrok 6 April van Suez. Het stoomschip Samarang, van Rotterdam maar Java, arriveerde 6 April te Marseille. tot dat stukje grond en de Raad ant woordde derhalve, dat hij verzocht werd zijne plannen nader te ontvouwen. Er verliep echter eenige tijd voor dit antwoord kwam eu in dien tijd liep er een gerucht, dat hier zou verrijzen, wat er gelukkig nog niet is, een café-chan- tant. Toen dat bericht eirculeerde, ging er eeu rilling door gansch Haarlem. Moe ders beefden inwendig voor hunne zonen, eigenaars van huizen in den omtrek van de Dreef dachten er ernstig over hunne perceelen maar gauw te verkoopen, voor dat schrikbeeld verscheen en men vreesde algemeen dat die tingel-tangel een ge deelte van de Haarlemsche bevolking, dat geen zaken drijft in Haarlem en onze stad grootendeels om den Hout tot woonplaats heeft gekozen, onmiddellijk naar den Haag zou verdrijven. Maar de gevreesde //tingel-tangel" blijkt te zijn een fraai gebouw, dat beneden koffiehuis, boven hotel zal worden, een soort van Musis-Sacrum, zooals men dat in Arnhem heefteene gelegenheid waar concerten zullen worden gegeven, en waarvan men lid kan worden tegen eene contributie van b. v. f10 per jaar, zonderballotage. De teekening van dit gebouw zond de ontwerper van het plan bij den Raad in, en voegde daarbij de conditiën, die hij stelde. Daar zijn er onder die conditiën, die wel waard zijn wat nader te be schouwen. Betreffende den huurtijd verlangt adres sant, dat hem voor elke f1000, die het gebouw dat hij plaatsen wil kost, een jaar pacht zal worden verleend. Na ver loop van dien pachttijd ontvangt de Ge meente het gebouw in eigendom. Daar het gebouw een ton zal kosten, zal de pachttijd precies een eeuw zijn (het is wel gemakkelijk met ronde ge tallen te doen te hebben) en zal het ge bouw na honderd jaar gemeente-eigendom worden. Ik ben wel geen bouwkundige, maar vrees toch dat in het gebouw, wan neer het honderd jaar gebruikt is, en zelfs wanneer het solider gebouwd wordt dan het voormalige badhuis te Scheveningen, zelfs geen Amsterdammer meer zal willen wonen, die toch anders op dat punt voor geen klein geruchtje vervaard is. FAMILIEBERICHTEN UIT DE VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 5 April. E. de Knp-Van der Made z., Amst. - J. r. d. Schuyt-Kerkhoven z., Rott. - 6. S. van Amerongen-de Boers z., Amst. - M. H. Hoet'- felmam-Knipscheer z., Amst. - R. Z. Muller- Coltof z., Amst. - B. de Jong-Konijn d., Amst. - M. Baren dregt-Vis d., Charlois. GEHUWD: 4 April. L. P. F. Verheijden en S. Wieringa, Brussel. - 6. A. J. Paehlig en H. H. L. Appe- lius van Ho!>oken, Sneck. - F. A. M. Phlippeau en V. S. P. Jung, Amst. - 6. A. de Vries en Th. W. J. Coniack Lietsting, 's-Hage. - M. F. Tydeman en M. 8. A. Peltzer, 's-Hago. OVERLEDEN: 81 Maart. M. A. J. Gerrits-van Praag, Parijs. - 4 April. L. G. Rak der 12 j. d., Halder. - J. Kreijs 84 j. Amst. 5. K. Werner 80 j. 's-Hage. - 6. Wed. Durkurn-Davidson 61 j. Rotterdam. GEBOORTEN: 4 April. J. Oerlcmans-van Rooaenheek z. - 5. D. Hoes-+er Mets z. - E. T. J. Huij- boom-Jore z. - A. Nieuwveen—Mol z. - 6. A. E. v. Emmerik-Traksel d. - L. A. M. de Paus- Weimar d. - A. J. ter Horst-Sm'.ta z. - A. H. Hackenitz-Priesman z. - H. A. Sandevs-Snoek z. - 7. M. E. v. d. Aardweg-Breuiing z. - C. Bak-Kemp z. OVERLEDEN: 4 April. J. H. Burgers 71 j. Lange Vecrstr. - 6. C. P. Casper 12 j. d. Spaarne. - M. M. v. d. Zeenvr 3 m. d. Hagestraat. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsen Tooneel". Buitengewone Voorstelling luiten abonnement. Drama in 5 bedrijven of 6 tafereelen, door Vict Sardoü. Aanvang 71/» uur. Balcon Jl 2,le Loge y?l,75, Parterre Jl 1,50, 2e Loge Jl 1,25, Gaanderij jl 0,50. iW~P)aaf.flbeflpreking van af Woens dag a.s. GENOOTSCHAP: Aan de Inteekenaren en milde gevers, die in het belang- van de Wed. F. Hezbmans hebban mede gewerkt, wordt door het Genoot schap zijn hartelijke dank ge bracht. HET BESTUUR. Verder moet de Gemeente zich niet al leen verbinden aan niemand, wien ook, gedurende die honderd jaar in deu om trek van bedoeld terrein gronden in huur le geven, maar moet ook de loopende huur-overeenkomsten zoo spoedig mogelijk opzeggen. Ajai 1 dat moet dus al van die f 3000 worden afgetrokken. Ben ik wel ingelicht, dan zal de nieuwe ondernemer van het terrein, zoo de zaak slaagt, den toegang openstellen tegen eene jaarlijksche contributie van f10 zonder ballotage. Dan komt verder clausule 10: //Mocht het mij blijken, dat tot een behoorlijke exploitatie het terrein te klein is, dan zal de gemeente mij gratis eenig terrein afstaan binnen drie maanden na mijne aanvrage." Mij dunkt als het adres bij den Raad in behandeling komt, kan hij nég wel eens om nadere toelichting vragen. Wat be doelt adressant daarmede? Toch niet (lat hij vrijelijk zal mogen beschikken over het andere gedeelte van den Hout, omdat te omrasteren en te ontnemen aan hat alge meen verkeer? En dat nog wel gratis! Zoo adressant een maximum-grootte had aangegeven van het stuk, dat hij bij even- tueele behoefte zou vragen, ware er nog over te praten geweest. Zooals de bepaling daar staat, is zo niet voor inwilliging vatbaar. De Raad zal ook zeker zijne wel sprekendheid op deze clausule niet ver spillen, maar met een glimlach haar ver werpen. Het was denkbaar, dat onder deze om standigheden (1e sociëteit //Trouw moet Blijken" op alle middelen zou bedacht ziju om hare uitspanningsplaats in den Hout voor hare leden te behouden. Dat zij, om dat doel te verwezenlijken, in de beurs zou moeten tasten, scheen een on- omstootelijk feit en het is zeker, dat zij, mits komende met een bod dat eenigs- zins concurrent was met dat van den heer Pinédo, de preferentie zou genieten voor de huur van dit tl.ans zoo willig plekje grond. In het Woensdag in de Raadzitting even ter sprake gebracht en daarna ver daagd adres dier sociëteit, is van het streven om te concurreeren evenwel weinig Afdrkling «HAARLEM». op Donderdag 19 Aprü 1888. in de Zaal van de Sociëteit VEEEENIGJN G", des avonds te 7 uur. Oratorium van F. Mendelssohn Bartholdy. Solisten: Mejtiflfi'. MARIE FILLUNGER, van Frankfort (Sopraan). Mevrouw V. B. van Haarlem, (Alt). De Heer J. J. ROGMANS, van Amsterdam (Tenor). De Heer PAUL HAASE, van Rotterdam (Bas). Koor en Orkest: Directeur: de Heer W. ROBERT. VBor gew. en m. u. lager onderwijs te Haarlem, tevens inrichting tot voorbereiding voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Prospectussen en inlichtingen wor den gaarne verstrekt. T. C. NIEPHAÜS, Ged. Kraaijenhorstergracht 27, b/d. Zijlstraat. IN Iu- en verkoop van Effecten, in wisseling van Coupons, sluiten van Prolongation eu plaatsiDg vau gel den ouder hypothecair verband. AGENTEN van de Levensver zekering-Maatschappij «La Caisse Paternelle». Een JONGMENSCH, z. b. b. h. h. verlangt met Mei een ZIT- en SLAAPKAMER met Kost. Br. fr. left. P., GEBRs. VAN BREDERODE. te ontdekken. De sociëteit beklaagt zich er over, dat (le Raad haar huur niet we der heeft willen verlengen, en herinnert er aan hoe zij vijftig jaar lang, veel tot genoegen der Haarlemsche burgerij heeft gedaan. De eenige toenadering waarvan bet adres blijk geeft is het voorstel, om voortaan de sociëteit (de b u i t e n-söcie- teit wel te verstaan) op zekere tijden voor het publiek open te stellen tegen een zeke ren entréeprijs. Van deze ontvangst wil de sociëteit 40 pCt. aan de Gemeente uitkeeren. Men maakt al dadelijk bij het eerste gezicht op deze bepaling drie aanmer kingen. Eerstens dat de term //op zekers tijden" en //tegen een zekeren entréeprijs" wederom even vaag is als de aangehaalde clausule uit het adres van den heer Pinédo; tweedeus dat op die //zekere tij den" de buiten-societeit eenvoudig verlaten wezen zal. De leden zullen, uit den aard der zaak, wegblijven eu de niet- leden zullen langs en om het hek wan delen, maar niet er binnengaan. Ten derde: mag de Gemeente zich inlaten met ?ene kans-rekening, met eene speculatie? Nie mand is in staat om te zeggen of de 40 pCt. dier entrée's f 2842 zal bedragen of.... niets. M. i. kan de Raad derhalve in geen dier beide adressen bewilligen. Op dat van den heer Pinédo niet, omdat de Ge meente nooit ofte nimmer de vrije beschik king over den Hout aan een particulier kan gunnen, aan de buiten-societeit niet, om dat de Raad, als vertegenwoordigende de geheele Gemeente, ook moet vertegen woordigen dat zakje in de portemonnaie der ingezeten, waaruit zij hun belasting be talen. Ziezoo, dat is er uit! Wel, wat heb ik deftig geredeneerd, 't lijkt niemendal op mijn gewone stijl. En nu wil ik verder van de geheele kwestie niet meer weten. Laat anderen elkander met woorden te lijf gaan en pra ten over een sociëteit, iu de plaats vau een sociëteit en het voor en tegen rijpe lijk overwegen; ik pas. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2