Belangrijk Bericht. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 10 April 1888. No. 1462. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Schilderij in Olieverfu, WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Stronger* G. L. DATJBE ty" Co., JOH. F. JONES, SucrPariji, 31bis Faubourg Montmartre. De Directie van «HAARLEM'S DAGBLAD» heeft de eer aan hare geachte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals in vroegere ja ren heett plaats gehad, zeer fraaie CADEAÜX heeft aangekocht, be staande uit een zeer fraaie die geëxposeerd is bij den heer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de hand van den hekenden Kunst schilder K. VAN VLIET, geënca dreerd in breede vergulde lijst, be nevens: eene zeer solide, splin ternieuwe NAAIMACHINE, welke geëxposeerd is bij den heer J. C. MARTIN, Koningstraat 43. Ten einde te beslissen aan wie onzer abonnés deze geschenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast te stellen datum in deze maand een Nummer bij ieder Exemplaar voegen, en daar- a in een Verkooplokaal hier ter tede, trekken, aan wie onzer Ge Abonneerden deze geschenken ten deel uilen vallen. Ieder dus die vóór een nader te epalen datum tot onze Geabonneer- en behoort, ontvangt gratis eeD ummer, dat hem de mogelijkheid pent, een der beide bovengenoemde oorwerpen ten geschenke te ont- augei», terwijl die geschenken zon eenig e betaling of vergoeding aan diegenen aan wie te beurt vallen, zullen worden overhandigd. l) Een Haarlemsch kunstkenner lxeeft van dit paneel gezegd: «Het is een stuk met veel leven realiteit, dc figuren zijn zeer juist geteekend, wjj in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd heeten." S T A I) S NI K 11IV S. Haarlem, 9 April. Gedurende eenigen tijd ordt9 in en buiten de stad ene extra-verspreiding van aarlem's Dagblad gehouden. De 64e verjaardag van H. K. H. Groothertogin van Saksen Wei- ar-Eisenach, prinses Sophia der Nederlanden, werd Zondag hier ter stede herdacht door het uitsteken der Nederlandsche driekleur op den toren der Groote of St. Bavo-Kerk. Door het postkantoor alhier zijn in de laatste dagen nog tal van brieven ter verzending naar Ned.- Indië ontvangen, voorzien van een postzegel van 25 cent. Het schijnt daarom niet overbodig er nogmaals de aandacht op te vestigeD, dat het porto voor gefrankeerde brieven naar Ned.-Indië sinds 1 April op 15 cent per 15 gram verlaagd is. Zooals reeds per advertentie is gemeld, wordt Vrijdag a. s. in den Schouwburg alhier door hstNeder- landsch Tooneel eene buitengewone voorstelling gegeven. Opgevoerd zal worden «Flora Tosca», drama in 5 bedrijven, door Sardou. Het stuk heeft hier te lande buitengewonen bijval verworven, waartoe zeker niet weinig heeft medegewerkt, dat mevr. Frenkel Bouwmeester in de titelrol optreedt, waarin zij met hare bui tengewone gaven woekert. De stof van het drama is verwerkt op eene wijze, die de geniale hand verraadt vaa den gruoten dramaturg, wiens naam wij hierboven noemden. Dit drama sluit zich weder eens aan bij de rij van die zeldzaam aangrij pende tooneel-creatiëD, welke zich verre boven de gewone soort ver heffen en daardoor dien machtigen indruk te weeg brengen, welken de tijd niet uit het geheugen van den toeschouwer wischt. Een bewijs van krachtig verenigings leven geeft de alhier bestaande rederijkers kamer „Het Vliegend Wiel", waarvan het grootste gedeelte der werkende leden nit spoorwegambtenaren bestaat, die hun weini gen vrijen tijd wijden aan de beoefening der tooneelspeelkunst. Reeds eenige jaren gaf deze rederijkerskamer doorslaande bewijzen, dat zij weet wat zij wil en de kunstlie vende leden en donateurs hebben zich den steun aan haar verstrekt, niet te beklagen. Toch zouden wij het betreuren indien deze vereeuiging langzamerhand iets van haar oorspronkelijke karakter verloor: de eigen aardige wijze, waarop zij in den beginne hare voorstellingen opluisterde. De wand versieringen bedoelen wij, welke steeds de groote zaal der „Kroon", waar zij hare uitvoeringen geeft, tooiden en ditmaal zoo schraal waren in vergelijking van vroeger, hetgeen ons eenigszins den indruk gaf, alsof er aan de uitvoeringen niet zooveel zorg wordt besteed als eertijds. De voorstelling van Zaterdagavond schonk ook weder aan velen genoegen. Een drie tal stukjes werden opgevoerd, nl. „Drie lotelingen voor den Militieraad", blijspel van A. A. van der Stempel; „Bart de Loods", vaudeville in een bedrijf en „Het Zangvogeltje", zangspel, door Servaas de Bruin. Om de deugden van elk der optre denden hier op te sommen, zou ons waar schijnlijk wat ver voeren en wij willen ons dus slechts bepalen tot te zeggen dat de stukjes vlot van stapel liepen en het pu bliek zijne ingenomenheid door herhaald applaus te kennen gaf. Enkele dilettanten wisten hunne rollen vrij aardig te vertolken, bij sommigen liet alleen de rolvastheid wel wat te weuschen over; dit euvel is misschien te wijten aan den weinigen tijd, welke voor het leeren der rollen beschikbaar is geweest. De da- mesrollen werden meestal lief gespeeld. Een enkele opmerking zij ons neg ver oorloofd. Wij zouden nl. liever zien dat de rederijkerskamer er zich meer op toe legde één flink stuk van eenigen omvang op te voeren met een kort blijspel na, dan zooveel kleine stukjes waarvan de inhoud wel iets beneden het peil blijft van het geen men van de spelers kan verwachten. Wij herinneren slechts aan het succes dat b. v. b. „de Barbier van Straatsburg" had, dat wel tweemaal is opgevoerd; is dit geeu spoorslag voor haar geweest, om op den ouden weg voort te gaan? Wij geven het in overweging. Evenals bij vorige gelegenheden werd de avond weer besloten door een zeer ge animeerd bal, welke gewoonte wij ten zeerste toejuichen, daar zij de goede ver standhouding der leden onderling niet weinig aanwakkert en hen voortdurend met elkaar in kennis brengt. De Koninklijke Eugelscke Klok kenspelers, die thans in ons land eene rondreis doen, zullen zich Za terdag 14 April a. s., eerst 's mid dags te 2 uur (kinderconcert), en daarna 's avouds te 8 uur, in de groote zaal de «Kroon» doen hooren. De buitengewone roep, welke van dit gezelschap uitgaat, maakt een bezoek in alle opzichten aanbeve lenswaardig. De veemarkt, die men sinds kor ten tijd te Aalsmeer houdt, zal than6 gehouden worden op Donderdag 19 April a. s. Aan hen, die het meeste hoornvee verkoopen, worden premiën uitgereikt. LETTEREN EN KUNST. Het „Ned. Tooneel verbond" zal den 24n April te Dordrecht zijn 18e alge- meene vergadering houden. De begrooting bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 5634 waarvan f4570 voor de Tooneelschool; de begrooting der Tooneelschool bedraagt f12,810. De vergadering zal twee leden van het hoofdbestuur moeten benoemen, ter vervanging van de heeren prof. Stok vis en M. A. Perk, die aan de beurt zijn om af te treden; twee leden van de com missie van toezicht op de Tooneelschool, ter vervanging van de aftredende heeren prof. Thijra en A. Ising, en een redacteur van het tijdschrift van het Tooneelverbond, waarvoor een tweetal is opgemaakt, be staande uit de heeren L. Simons Az. en A. Reijdiug. Aan de orde zal nog komen het voorstel van de Haagsche afdeeling „Aan het hoofdbestuur worde opgedragen met dat der Maatsch. t. b. d. Toonkunst of met de Nederl. Toonkunstenaarsver- eeniging in overleg te treden over het uitschrijven van een prijsvraag voor een oorspronkelijken Nederl. tekst en een oor spronkelijke Nederl. opera, om tot ver krijging van de daarvoor noodige mid delen een beroep te doen o. n. op de af- deelingen van beide Vereenigingen, Ein delijk een mededeeling omtrent de voor stellen, door prof. v. Hamel ingediend bij het hoofdbestuur, betreffende eene wijziging van de bepalingen, rakende het eindexamen der leerlingen van de Tooneelschool. De Italiaansche regeering heeft 100.000 fr. beschikbaar gesteld voor aan- koopen op de internationale muziekten- toonstelling te Bulogna, die 1 Mei ge opend wordt. Inbcud Europa, AprilEen huwelijk op het eiude der achttiende eeuw door J. C. Bondam. „Rabbiata", naar het üuitsch van Paul Heijse, door Polly. Een boekenpraatje, door Krino. LEGER EN VLOGT. De proeven die bij verschillende regi menten infanterie met repeteergeweren hebben plaats gehad zijn geëindigd en zullen waarschijnlijk beslissen ten voor- deele van het stelsel „Vitali", daar ver scheidene geweren van het stelsel Mann- licher de z. g. outranceproef niet hebben doorstaan, wijl er al spoedig barsten ko men in het staartstuk, waarvan veel me- taaldeelen zijn weggenomen. De nieuwe bepakking volgens het Duitsche stelsel heeft ook bij deze proeven goed voldaan. VISSCHERIJ. Enkhuizeu, 5 April. Heden werden alhier aangevoerd 30 tal (één tal 200 stuks) Zuiderzeeharing, welke aan den af slag f 1.90 per tal opbrachten. 6 April. Aangevoerd 60 tal haring, prijs aan den afslag f 0,88 a f0.90 per tal. Gedurende de afgeloopen week werden in het geheel aangebracht 215 tal haring; de hoogste prijs bedroeg fl.90 en de laagste f0.88 per tal, 7500 K.G. kleine schol, hoogste prijs f 7, laagste f 5 per 50 K.G. Nieuwediep, 7 April. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep „Presto II", sch. Zwartveld, met 80 levende, 30 doode kabelj., 15 lengen, 4 heilbotten, 40 punt rog, 7 ben vleet en 300 schelv. (waarvan 100 levende), terwijl door 26 korders en beugers 10 kabelj., 210 schelv., 22 roggen, 44 tongen en 2 tot 10 mandjes kl. schol en door trek- kersbooteu 70 tal haring werden aange voerd; lev. kabelj. gold ter afslag fl.40 a fl.60, doode id. fl, leng f2.50, heil bot f10 per stuk, rog f4.55 per punt en 62 cent per stuk, vleet fll per ben, schelv. f21.50 a 26 het honderd, tong 70 cent per stuk, kl. schol f2.30 a 5 per mandje en haring 11.50 a 1,85 per tal. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit het Gooi Het winterkoren, dat zich gedurende den strengen winter onder het bescher mende sneeuwkleed uitmuntend heeft ge houden, heeft het thans door de buiten gewoon felle nachtvorsten hard te verant woorden. Indien hierin niet spoedig een verandering ten goede komt, ziet het er voor den landbouwer alles behalve roos kleurig uit, en is het te voorzien, dat de opbrengst der roggevelden luttel zal zijn» Met het poten der aardappelen wordt een begin gemaakt. It I N N K IVI A A' l>. De gewoue audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 10 April a.s., en die van den minister van Oorlog op Donderdag 12 April a. s. niet plaats hebben. (Stct.) Do verjaardag van H.K. H. de Groothertogin van Saksen- Weimar, zuster des Konings, werd Zondag te 's Hage op de gebruike lijke wijze herdacht door het uit steken der vlaggen van de openbare en vele par iculiere gebouwen, en het houden eener groote parade onder commando van jhr. Van Pes- tel commandant van het 2e regi ment veld-artillerie, in de Maliebaan. Eene groote menigte was daarbij tegenwoordig. Generaal Klerck in specteerde de troepen. FJ9UII»IjBTO 3ST. Naar het JEngelsch, van Anna Katharina Green. 41 II. Het verhoor. Deze waan begon reeds zoo sterk op mij te werken, dat ik mij verbaasde, hoe zulk een edel wezen kon glim lachen bij de wetenschap van 't geen in datzelfde huis pas gisteren had plaats gehad, toen ik mij plotseling helder bewust werd, dat ik de groep menschen rondom met even veel aandacht had gade geslagen, alsof zich in de zaal volstrekt geen ander voorwerp had bevonden, en dat het strenge en ingespannen gelaat van den rechter mij even duidelijk voor den geest stond als het liefelijk aangezicht op het fraaie schilderij of de scherper lijnen en edele ge laatstrekken van het schoon gebeeldhouwde Psychebeeld, dat van zijn met roode trijp overtogen voetstuk uit de ven sternis op mij neerzag. Ja zelfs, dat de meest onbeduidende aangezichten van de juryleden vóór mij, de angstige ge daanten der mannelijke en vrouwelijke bedienden, die in een hoek te hoop stonden, en het nog minder verkwikke lijke gezicht van den Echrijver, die zijn pen met duivel achtige snelheid over het papier liet glijden, mijn aandacht even sterk bezig hielden, ais de weelde van het vertrek, dat de aanwezigheid van die persontn te dier plaatse mij deed toeschrijven aan de werking van een somber nacht gezicht. De rechter, van wien ik reeds met een enkel woord ge sproken heb, was, alsof het toeval't wilde, mij niet vreemd; ik had hem vroeger herhaalde malen ontmoet, ja stond tot hem in vrij vriendschappelijke verhouding. Zijn naam was Hammond, en hij was algemeen bekend als een man, die ten volle voor zijn taak berekend, in alle opzichten de noo dige bekwaamheden bezat om een gewichtig verhoor met zorg en takt te leiden. Bij het belang, dat ik onwillekeurig in deze zaak was beginnen te stellen, kon het mij niet dan aangenaam zijn, dat zij aan zulk een bekwaam en onpar tijdig rechter was toevertrouwd. Wat den leden der jury betreft, deze behoorden, gelijk ik reeds ter loops heb aangestipt, vrij wel tot dezelfde soort van personen als bij andere dergelijke gelegenheden. Voor de hand weg samengeroepen uit de menigte op de straten, maar straten als de vijfde en zesde Avenue, boden zij on geveer denzelfden aanblik als de gezamenlijke passagiers van een langs Broadway voortrollenden omnibus, hoofdza kelijk bezet door mannen van zaken en handel. Eindelijk merkte ik slechts een enkele onder hen op, wien het ver hoor als zoodanig belang scheen in te boezemen; al de anderen bleken slechts vervuld met het bewustzijn, dat zij hun plicht moesten doen, hoewel zij bezield waren van het medelijden en den afschuw, die noodzakelijk uit de omstandigheden moesten voortvloeien. De eerste getuige, die werd voorgeroepen, was dr. May" nard, de welbekende geneesheer uit de twee en dertigste straat. Zijn getuigenis bepaalde zich tot den aard der wond in het hoofd van den vermoorde. Daar sommige punten van zijn getuigenis waarschijnlijk van belang zullen blijken in ons verder verhaal, zal ik er hier het voornaamste van mededeelen. Na een korte inleiding, waarin hij onder meer ter kennis bracht, hoe een der bedienden hem dien morgen was ko men roepen naar het tooneel van den moord, zette hij ver volgens uiteen, hoe hij bij zijne komst het lijk van den vermoorde had gevonden op een bed in een der boven- voorkamers met een kleine kogelwonde in het achterhoofd, en dat het lijk klaarblijkelijk daarheen was gebracht uit het aangrenzende vertrek, eenige uren nadat de dood was ingetreden. Buiten die wond had hij geen andere ontdekt en was dus overgegaan tot het uithalen van den kogel, dien hij als bewijsstuk thans der jury overreikte. Hij had hem gevonden in de kleine hersenen waar hij door de vaart was ingedrongen na al dadelijk de «medulla ablongata» ge raakt te hebben, waardoor de dood was veroorzaakt. Het feit dat de kogel op zulk een bizondete wijze in het hoofd was gekomen, vond hij alleszins opmerkenswaardig, daar hieruit niet slechts moest volgen, dat de dood oogenblik- kelijk was ingetreden, maar dat ook geen enkele beweging daaraan kon zijn voorafgegaan. Voorts kon uit de wond zelf en de richting, die de kogel genomen had, met voldoende zekerheid worden opgemaakt, dat het slachtoffer zich onmogelijk zelf het schot kon heb ben toegebracht, zelfs al maakte de toestand van het haar

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1