Belang® Beit NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 14 April 1888. No. 1466. ABOHHEMEHTSFRIJS: ADVERTENTIES: Schilderij in Olieverf1-), NAAIMACHINE, WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Roof dagentan voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite E tr anger e G. L. DATJBE if Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van «HAARLEM'S DAGBLAD» heeft de eer aan hare geachte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals in vroegere ja ren heelt plaats gehad, zeer fraaie CADEAUX heeft aangekocht, be staande uit een zeer fraaie die geëxposeerd is bij den beer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de band van aeD bekenden Kunst schilder K. VAN VLIET, geënca dreerd in breede vergulde lijst, be nevens: eene zeer solide, splin ternieuwe welke geëxposeerd is bij den beer J. C. MARTIN, Koningstraat 43. Ten einde te beslissen a.m wie onzer abonnés deze geschenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast ie stellen datum in deze maand een Nummer bij ieder Exemplaar voegeu, en daar na in een Verkooplokaal bier ter stede, trekken, aan wie onzer Ge abonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te bepalen datum tot onze Geabonneer den behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der beide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ont vangen, terwijl die geschenken zon der eenige betaling of vergoeding hoegenaamd aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhandigd. Een Haarlemach kunstkenner heeft van dit paneel gezegd: «Het is een stuk met veel leven en realiteit, de figuren zijn zeer juist geteekend, terwij in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd heeten.« S I A I) S N 1 E U \l S. Haarlem, 13 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. Door bet gemeentebestuur zijn de volgende vergunningen verleend: lo. aan A. Straver tot oprichting van eene steenbouwerij aan de Raamvest, perc. get. no. 7 2o. aan A. Franken tot oprichting van eene bakkerij in de Korte Be gijnestraat, perc. no. 25. Door den Commissaris desKonings is vastgesteld, dat voor ds Haar- lemsche paardenloterij op27 J'ilie.k., mogen worden uitgegeven 25000 loten k f1 bet lot. Krachtens een in eene alge- meene vergadering genomen besluit, zal de naam van het Noord-Hol- landtch Begrafenisfonds worden ver anderd in «Levensverzekering-maat schappij Haarlem» en zullen de nieuwe statuten ter goedkeuring aan Z. M. den Koning worden gezonden. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente, in de afge- loopen maand Maart, kan het vol gende worpen medegedeeld Ter ge - meeute secretarie werden van in de wet genoemde besmettelijke ziekten aangegeven: 5gevallen van febris ty- phoïdea en 1 geval van angina dipti- tkerina met dcodelijken afloop, ter wijl 1 lijder aan febris typhoïdea bezweek. Het totaal der overlede nen bedraagt met 7 levenloos aan- gegeveuen 92. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 21.9 tegen 24.6 in de vorige maand. Aau lichaamszwakte stierven 21, aan aanhoudende koorts 2, aan stui pen 2, aan apoplexie 2, aan her senziekten 4, aan croup 6, aau organische hartgebreken 3, aau ziekten der ademhalingsorganen 26 (waarvan 11 aan keel- en longte ring of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 3, aan andere oorzaken 8, aan onbekende oorzaken 6 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 15, van 15 jaren 10, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 16, van 50—65 jaren 9, van 65—80 jaren 16, boven 80 jaren 13. Geboren zijn 68 jongens en 67 meisjes. Eene commissie uit de bestuurs leden der Letterlievende Vereeniging «J. J. Crerner» alhier, de "neeren ■Jacs. Buys Jr., A. L. van den Berg, H. van der Stad, A. van der Vel den, M. A. van den Berg en A. Weill, had Donderdag aan de wer kende leden dezer Vereeniging, die onlangs te Utrecht in den aldaar gehouden wedstrijd de gouden me daille verwierf, eene hoogst aan gename verrassing bereid. In vier open rijtuigen, elk met twee paar den bespannen, werden de over winnaars, waarvan enkele zich naar Utrecht hadden begeven tot in-ont- vangst-name van het eeremetaal, des avonds te acht uur van bet station gehaald en in feestelijken optocht met de prachtige banier, door de stad gereden om vervolgens aan de sociëteit «De Kroon» af te stappen. In de groote zaal van dit gebouw waren tegenwoordig de Onderoffi- ciers-Vereeniging «Concordia», de Rederijkerskamer «Het Vliegend Wiel», de vereeniging «Door In spanning Uitspanning», alsmede het kwartet «Loreley» en een groot aantal leden met hunne dames, waaronder de beer Krelage en de «erevoorzitter, de heer Plaatzervan den Huil. Bij het binnentreden werden de le den der overwinnende vereeniging begroet door de fanfares der muziek eu werd vervolgeus bet woord ge voerd door den voorzitter van het feest-comité den heer Buys, die in een geestdriftvolle rede «Cremer» gelukwenschte met den nieuwen lauwer aan haar banier gevoegd. «Moge dit collectief zinnebeeld der overwinning voor allen gelden», zeide spreker, «en een spoorslag zijn om zich te blijven oefenen, opdat men nog menigmaal zegevierend uit volgende wedstrijden moge te- rugkeeren.» Na het aanbieden van den eere wijn werd nog menig van ingeno menheid getuigend woord door de voorzitters der aanwezige vereeni- gingen gesproken, waarin lof werd gebracht aan de ijverige pogingen welke de vereenïgiDg J. J. Cremer» in het werk stelde om zulk een hooge trap in de kunst te bereiken, dat zij eiken strijd om den eersten prijs te behalen gerustelijk kou aan gaan. Hierna sprak de heer Allan op de hem zoo eigen aangename wijze. Na enkele punten uit de geschie denis der vereeniging «Cremer» te hebben aangestipt, drukte hij zijn leedwezen uit, dat er van den kant der gemeente Haarlem geen grooter blijken van symphatie waren gegeven dan thans het geval was. Spreker eindigde met een kort en krachtig woord van hulde aan den heer van Gasteren, president van «Cremer», zeggende door ZEd. den roem van «Cremer», van Haarlem, «neen van geheel Nederland», te hebben zien ophouden, door de zoo schoone vertolking onzer taal te Utrecht. De heer Buys, die deu aanwezigen corporatiën dank bracht voor hunne opkomst, sloot daarmede het offici- eele gedeelte van den avond, die verder gezellig werd doorgebracht. Luide toejuichingen der aanwe zigen, als zoovele blijken van in stemming, weerklonken na iedere toespraak. Het kwartet «Loreley» bezong in een ge welgekozen num mers den lof der vereeniging en verwierf daarmede grooten bijval. De heer van BeijneD, voorzitter der Rederijkerskamer: «Het Vliegend Wiel», bood onder toepasselijke woorden der Vereeniging een echoo- nen lauwerkrans aan. Met genoegen zullen de aanwe zigen deze ontvangst blijven ge denken. Moge «Cremer» eveneens met welbehagen terugzien op deze voor haar zoo hoogst gewichtige en aangename oogenblikken Arrondlssements-Rechtbank TE HAARLEM zitting van 12 April 1888. P. A. de H., metselaarsknecht, Alkmaar, diefstal, eiseh 14 dagen gev. P. M., werkman te Amsterdam, bedelarij, eisch 3 dagen hechtenis. A. S., sjouwerman te Koog a d. Zaan, weerspannigheid en openbare dronkenschap, eisch 14 dagen gev. T. W., zonder beroep, Zaandam, diefstal, vord. 3 maanden gev. K. O., werkman te Zaandam, diefstal en vi8schen zonder vergunning, eisch f 10 snbs. S dagen hecht, en 2 maal f 3 boete, subs. 1 dag hecht. C. J., werkman te Zaandam, diefstal, eisch f 10 boete, subs. 3 dagen hecht. J. de B. Cz., werkman te Westzaan, bedelarij, vordering 7 dagen hecht. J. Z., werkman te Ilpendam, bedelarij, eisch 3 dagen hechtenis. De rechtbank deed uitspraak in de na volgende zaken, vermeld in „Haarlem's Dagblad" van 6 en 7 dezer. Gr. M. van F., sjouwerman te Haarlem, verduistering, 3 maanden gev, J. M„ slagersknecht te Haarlem, mish., f 25 boete, subs. 10 dagen hecht. P. D„ timmerman te Hoorn, dronken schap eu weerspannigheid, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht, en 7 dagen gev, S. S., Nieuwer-Amstel, arbeider, mish., 21 dagen gev. C. Y., te Beemster, vernieling, 14 da gen gev. C. W. Cz., Wormer, slagersknecht, be- leediging, 7 dagen gev. J. v. d B., sjouwerman, Wormerveer, mish., f 10 boete, subs. 3 dagen hecht. C. W. M. en J. K., Purmerend, dief stal, elk 4 maanden gev. P. M., schoenmaker, Zaandam, diefstal, vrijgesproken. A. v. Z-, tuinier te Hillegom, beleedi- ging f10 boete, subs. 3 dogen hechtenis. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers- leerling, 1 boekbinders-aankomeling. ÏDgekomen aanvragen van werk gevers 1 kleermakersknecht1 kleermakersaankomeling voor fijn werk. Men schrijft ons uit Halfweg: De schietoefeningen met viech- torpedo's aan het einde van zijka naal F, van wier voorbereidende werkzaamheden wij meermalen mel ding maakten, zijn beden aange vangen. Op de terreinen zal nog worden gebouwd eeu Rijksmagazijn van schietkatoen. LETTEREN EN KUNST. Zaterdag le opvoering van Thomas' „Hamlet", door het Hollaudsch Opera gezelschap te Amsterdam, Het gezelschap van het Meiningen- sche Hoftheater zal te Rotterdam eenige voorstellingen geven. De eerste voorstel ling, waarbij opgevoerd wordt„Julius Cesar", zal den 2en Mei plaats hebben. ONDERWIJS. Akte - examens voor onderwijzer in Noord-Holland, Donderdag geëxamineerd candidaten geslaagd 3, de lieereuM Spaander van Edam, K. Querner van Beemster, en S. Prins van Zaandam. PHUIXiLETO NT. Naar het Etigelsch, van Anna Katharina Green. 81 III. Feiten en vermoedens. Met de hem eigen opmerkzaamheid bij alle gevoelsuitin gen, sloeg de rechter den jongen man een oogenblik scherp gade. En waar gingt gij vervolgens heen? vroeg hij. Naar mijne kamer. Kwaamt gij op weg daarheen iemand tegen? Neen. Hoordet of zaagt gij iets ongewoons? Met eenigszins flauwe stem klonk het antwoord: Neen, mijnheer. Mijnheer Harwell, denk nog eens goed na. Zijt gij be reid te zweren, dat gij noch iemand, noch iets gezien of gehoord hebt, dat u ongewoon voorkwam? Het gelaat van den getuige teekende inwendige onrust. Tot tweemalen toe opende hij de lippen, maar sloot die tel kens weer, zonder een woord te hebben uitgebiacbt. Ein delijk vermande hij zich en antwoordde Ik zag een kleinigheid, een onbeduidend iets, te nietig om er melding van te maken, maar het schoot mij bij uw laatste vraag nochtans te binnen. Wat was dat? Niets anders als een openstaande deur. Van welke kamer? Van die van miss Leonore Leavenworth. Deze laatste woorden werden bijna fluisterend uitgebracht. Waar bevondt ge u, toen ge dit gewaar werd. Dat kan ik niet met volkomen juistheid zeggen. Waar schijnlijk stond ik voor de deur van mijn eigen kamer, daar ik onderweg niet heb stilgestaan. Wanneer deze treurige gebeurtenis niet had plaats gegrepen, zou ik er niet eens meer om gedacht hebben. Hebt ge de deur van uw kamer gesloten, nadat ge waart binnen gegaan? Ja, meneer. Zijt ge kort daarop naar bed gegaan? Dadelijk. Hoordet ge niets voor ge insliept? Opnieuw was een sterke weifeling merkbaar. Neen, in 't geheel niets. Geen voetstap in de gang? Ja, dat misschien wel. Weet ge het zeker? Ik zou er niet op kunnen zweren. Gij denkt het dus wel. Ja, ik denk van wel. Alles wat ik weet is, dat ik, juist toen ik begon in te sluimeren, een licht geraas hoorde en het geluid van voetstappen in de gang, maar ik lette er verder niet meer op en viel in En? Iets later werd ik plotseling wakker, alsof ik door iets was opgeschrikt, zonder mij evenwel bewust te zijn waar door. Ik herinner mij, dat ik overeind zat in mijn bed en mijn kamer rondkeek, maar niets meer hoorende, noch iets ziende, verzette ik mij niet langer tegen de loomheid mij ner leden, en viel dadelijk daarop weer vast in slaap. Eerst toen de morgen was aangebroken ontwaakte ik. Thans ondervraagd, hoe en wanneer hij met het feit van den moord bekend werd, bevestigde hij tot in de bizonder- heden het verhaal, dat hiervan door den bottelier gegeven was; en toen dit punt was afgedaan, vroeg hem de rechter vervolgens, of hij ook met eenige opmerkzaamheid de schrijf tafel had bezien, nddat het lijk naar de andere kamer was overgebracht. Wel eenigszins, was 't antwoord. Welke voorwerpen bevonden er zich op? De gewone voorwerpen, zooals boeken, papier en een pen, waaraan de inkt was opgedroogd, en ook het wijnglas, waaruit hij den vorigen avond gedronken had. Niets anders? Dat ik mij herinner, niet. Wat die karaf en dat glas betreft, viel hier het jury-lid met den gouden ketting plotseling in, zeidet gij niet, dat men het laatste nog precies i a denzelfden toestand vond als het was, toen gij gisterenavond den heer Leaven worth verliet? Ja, meneer, dat heb ik gezegd. En nochtans was het zijne gewoonte om een vol glas leeg te drinken?

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1