INGEZONDEN. Een Adres aan den Gemeenteraad. afdeling Padang en Badagei, Sumatra's Oostkust. Het luidt: ^Volgens bericht Kalam-Setia Rajahs inval gedaan in zuidelijk deel Badja Ling- gei, Kampong Nagaradja genomen, 21 krijgsgevangenen gemaakt." Van den goeverneur van Celebes en onderhoorigkeden is, via Soerabaja, een telegram ontvangen, luidende: Makasser, 7 Maart. #De tusschen Boni en Wadjo gerezen geschillen zijn in der minne geschikt; overigens politieke toestand goed. Gezond heidstoestand over het algemeen goed." De redacteur van het 1. W. v. h. Regt" schrijft: Op Woensdag 19 October 1887 stond voor het omgaand gerecht, zitting hou dende te Batavia, terecht de dwangarbei der Mohamad, beschuldigd van het na maken van in N. I. wettig gangbare zilveren muntspeciën. Daar het bleek dat beklaagde, toen hij valsch geld vervaardigde, niet voortvluch tig was, doch behoorde tot de dwangar beiders, die regelmatig ten arbeid worden gesteld, werd hem de volge ide vraag ge daan, die in het proces-verbaal der te rechtzitting, met het antwoord, letterlijk aldus is te vinden «Hoe is liet mogelijk dat gij als dwang arbeider zoo veel tijd aan het maken van valsch geld kondt besteden? Antw.Mijn werk als dwangarbeider bestond alleen in het dagelijks schoon maken van drie sekreten te Kongsie be- sar. Ik begin 's ochtends om acht uur met dat werk en was om negen uur reeds daarmede klaar. Ik ben dus vrij tot 's mid dags een uur, waarop ik diezelfde sekre ten weder ging schoonmaken. Om twee uur was ik hiermede weder klaar en was dan verder vrij tot 's avonds, als wanneer ik weder in het kettiugkw.irtier werd op gesloten." De dwangarbeider, die zooveel vrijheid genoot en zoo oordeelkundig met zijnen tijd wist te woekeren, was bij vonnis van den raad der Inlandsche hoofden te Ban- dong Agoeng Ranau, districten Palem- bang, dd. 8 Juli 1881 tot 1B jaren dwang arbeid in den ketting veroordeeld, omdat hij medeplichtig was bevonden aan dief stal onder de meest verzwarende omstan digheden, waarbij lieden zwaar waren ver wond. Men leest in het //Soerab. Handels blad:" Bij de talrijke ongeluksvogels, die ook Insulinde herbergt, zijn enkele fortuinlijke overgebleven. Onder deze is een deze week naar Europa vertokken, om er wat pret te maken en terug te gaan, als het koud wordt. Deze heer heet Van Blarkum. Hem liep alles mee. Als eeu ander in de tabak in éénen slag een fortuin verloor, verdiende hij nog geld; als een ander daarin weinig verdiende, won hij schatten. Landen als groot-Getas, eene vorstelijke bezitting door zijne afmeting, dat in ver val was, kocht hij en maakte hij produc tief, en zoo ging alles voor en na, wat hij begon, vooruit. Maar heeft hij een grooter inkomen dan menig potentaat, en wurdt hij een keer of wat millionair geschat, hij blijft hier en gaat alleen voor zijn genot nu en dan eens naar andere werelddeelen. Hier leeft hij als een koning. Op zijne landen wordt hij gearakt en ge- irengd gelijk de g.-g. als deze op reis is, en toen hij te Samarang aan boord ging, werd hem door zijne administrateurs en opzieners op vorstelijke wijze uitgeleide gedaan. Een geheel ander slag van man gaat met dezelfde boot naar Europa, de heer J. J. Geul. Ook hem zag de fortuin asn met een welgevalligen blik, ook hij bezit een groot vermogen. Maar Geul gaat uit van een ander beginsel: hij is de een voud zelf. Variis modis op verschil lende manieren kan het goed gaan. Ook de heer Geul komt tegen den herfst terug naar zijne houtbosschen, zijne koffielanden (de esrste inmiddels misschien nog wat grooter geworden) en zijn hombre-par- tijtje. Met de Penangboot kwam in Deli terug de vroegere hoofdtandil van de plan tage //Petersburg" Ah. Keat, wien in 1885 als hoofd van eeu der geheime Chinee- sche genootschappen in Deli het verblijf in Nederl.-Iudie ontzegd werd. Sinds dien tijd in Peuang woonachtig, meende hij, na overgang tot het christelijk geloof te kunnen terugkeereu. Hij is echter onmid dellijk aangehouden en hem zal waarschijn lijk worden aangezegd, dat hij moet te- rugkeeren van waar hij gekomen is. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig verlof na r Europa, wegens ziekte, aan den adsp -contr. bij het bin- nenl. bestuur M. M. Craandijk. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens twaalf jaren onafgebroken dienstin N. I., aan den kapt. der inf. A. Ernste. Trouw-, Geboorteen Doodberichten. Gehuwd: J. C. Ebeling en F. A. Launny, Pekalongan. - W. Immink en A. von Balluseck, Petjangaan. - G. H. W. Eilers en C. J. Ockerse, Djokjakarta. Bevallen: E J. Ilatoe-vau Lingen d., Bata via. - M. Stamraesbaus-Ruijssenaers z., Benkoe- lcn. - M. vau Eecke-Schiiftlein z., Weltevreden. - A. J. de Pina-Swensen z., Palerabang. - J. F. W. Burger-Krieafeld d., Soekahoemi. - L. W. van Hens beek-van Heemskerck z., Djokjakarta. - Sa- lomonsou dPeraanggoeng. - M. Sittron-Van der Wouden z., Solo. - A. M. M. Suethlage- Mat.Jiijsen z., Ngawi. - Kehding z., Deli. Overleden: B. de Vogel 1 j.,TebingTingri.- tV. J. Coera 56 jSolo. - C. G. Bauragarten, Singapore. - C. Graf zu Stolberg, Deli. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Zooals onzen lezers bekend is, diende in het laatst van bet vorige jaar de heer Joan Bohl c. s. een verzoekschrift aan den Raad in, om maatregelen te nemen tot wering van den overlast, dien adressanten (allen bewoners van het Spaarne) ondervonden door het fluiten van stoombooten en het gebruik van de stoomlier des nachts en den rook over dag. De Raad vroeg daarop het advies van de Kamer van Koophandel en deze adviseerde, om het gebruik van een bel, inplaats vande fluit, in de gemeente verplichtend te stellen. Het gebruik van de stoomlier te weren scheen der K. v. IC. echter onmo gelijk toe, evenmin zag zij kans den hinder, veroorzaakt door den rook van de booten, weg te nemen. Toen nu gepasseerden Woensdag dit adres met bijbehoorend advies in de zitting van den Gemeenteraad ter sprake kwam, trachtte de heer von Reeken in eene uitgewerkte rede aan te toonen, dat de Raad aan het verlangen van adressanten behoorde te voldoen, ook waar het betrof den stoomlier. Deze toch was, volgens spreker, het grootste be zwaar, daar het ratelen van dat instrument de nachtrust onmogelijk maakte, tot een, twee uur in den nacht. Spreker wenschte daarom, dat de Raad eene bepaling in de politie verordening zou doen opnemen, waarbij strafbaar werd gesteld «het tusschen 10 uur des avonds en 7 uur des morgens laden en lossen op eene wijze, waardoor de nacht rust kan worden gestoord. Bij de discussie die daarop plaats had tusschen den voorsteller en den heer Tb. Figee bleek, dat de over last van de stoomlier zich bepaalde tot slechts twee booten van de Leid - sche Stoomboot Maatschappij, onder directie van "den heer W. Bus.Van de overige booten .s er slechts éen die een stoomlier heeft, n.l. de Bosscher c.oot en deze maakte, vol gens den heer Vod Reeken, zeer weinig geraas. In weerwil der welsprekende weerlegging van den heer Figée (zie Haart. Dagblad van 6dezer) be sloot de Raad, de zaak niet af te doen, maar het voorstel-Von Reeken te stellen in handen van de comm. voor de strafverordeningen, om ad vies. Het komt ons voor, het zij met alle bescheidenheid gezegd, dat deze commissie met geene mogelijkheid eene bepaling maken kan, zooals die door den heer Von Reeken wordt gewenscht. Beschouwen wij aller eerst het adres van den heer Bohl c. s. dan trekt het al dadelijk onzen aandacht, dat tal van bewoners van dat gedeelte van het Spaarne, waar men last van de stoomlier hebben kan, op het adres ontbreken, en wanneer men een onderzoek instelt naar de oorzaak van het ontbreken dier namen, dan komt men spoedig tot de ontdekking, dat eerstens velen geweigerd hebben te teeke nen, omdat zij voor zich volstrekt geen last hadden van de geïncri mineerde stoomlier, en tweedens dat aan sommigen het adres vol strekt niet ter teekening is aange boden. Bedenkt men daarbij, dat op alle adressen van dienj aard zoogenaamde «signatures de com plaisance» voorkomen, dan komt men vanzelf tot de opinie, dat dit adres niet uitdrukt de meeniug van d e bewoners van het Spaarne, maar slechts van enkele dier bewoners. Zien wij verder wat men van de rustverstorende stoombooten(in casu van de Leidsche Stoomb.-Mpij) verlangt. De heer Von Reeken meen de, dat de twee geraasmakende lie ren met eenige kosten zeer goed zóó zouden zijn in te richten, dat zij even weinig rumoer maakten als die van de Bosscher boot. De heer Von Reeken sprak van f500, maar de heer Figée meende, dat eene dergelijke omwerking wei f 1500 voor elke lier kosten zou en dus de Leidsche Stoomb.-Maats. aan de verbetering van hare twee stoom- lieren een som van f 3000 ten koste zou moeten leggen. «Dit,» zeide de heer Von Reeken, «mag de Leidsche Stoomb.-Maats. wel doen tegenover de gemeente, daar toch indertijd de Raad deze maatschappij door den uitkoop van haven- en kaaigeld financieel zeer heeft bevoordeeld.» Er was nog een ander middel tot weriDg van den overlast van de stoomlier en dat zou zijn, dat de boot haar eenvoudig niet gebruikte en dat gemis vergoedde door een groo ter personeel aan te schaffen. Groote stukken, die niet dan met behulp van de stoomlier konden worden ingeladeD, zou men dan kunnen in nemen buiten de kom der gemeente. Deze bepalingen die, op het pa pier gezien, geen kwaden indruk maken, vallen bij nadere beschou wing niet mee. Hoewel de juiste cijfers ons niet bekend zijn, durven wij toch beweren dat deze Stoom boot-Maatschappij niet in zoo bloeien- den toestand verkeert, dat zij zich eene uitgave van f 3000 kan ge troosten, of haar weeklijst met eenige vaste sjouwerlieden kan vermeer deren. Eene strafbepaling zooala de heer von Reeken die voorst-lt, zou dus lichtelijk ten gevolge kunnen hebben dat het gewone personeel der booten zonder de hulp der lier in drukke perioden niet tijdig met lossen en laden gereed zou zijn, dat de dienst daardoor niet geregeld zou kunnen worden voortgezet en dat per slot eene Maatschappij, die aan een zestigtal ingezetenen gere geld werk verschaft, ernstig zou worden benadeeld. De booten van deze maatschappij komen aan Maandag en Dinsdag te 9 uur en de andere dagen tus schen 7 en 8 uur. Zij vertrekken des morgens te half zeven. Het komt vaak voor, dat reeds des avonds te 9 uur alles is afgeloopeu, alleen in den druksten tijd (van half Augus tus tot half November) duurt het laden tot 12, 1 of 2 uur. Dat deze nachtelijke werkzaam heden hinderlijk zijn voor den nacht rust der bewoners van het Spaarne, wie zal het ontkennen? Het is een feit, dat de lier een zeer onaangenaam geraas maakt, hetwelk vooral in de nachtelijke stilte nog doordrin gender is, een feit ook dat men dik wijls met ijzeren luiken en kettin gen wat hardhandiger omgaat dan strikt noodig is. Maar men vergete niet, dat de concurrentie scherp en de vlugste wijze van arbeiden dus de beste is. Het is onaangenaam t,wij erkennen het volmondig) dat dit enkele personen in hun rust stoort, maar zoo min als men den stoom kan afschaffen en door han denarbeid vervangen, omdat hij zoo- velen broodeloos heeft gemaakt, even zoo min kan men een onmisbaar werktuig op zijde zetten omdat het enkelen onaangenaam is. Wie verzekert ons bovendien, dat allengs niet meerdere booten Haar lem zullen aandoen? Zoo men ook dezen de verplichting wilde opleg gen om, of de lier te vervangen door extra-personeel, of die met groote kosten volgens het nieuwste systeem te verbeteren, zouden zij dan niet van de vaart op Haarlem afzien, omdat er onder zulke streDge bepalingen toch niets te verdie nen is? Men kome zooveel mogelijk aan de bezwaren van adreseanten te ge- moet, door de hinderlijke en o n- n o o d i g e fluit te vervangen door een bel, maar men legge de stoom vaart geene hinderpalen in den weg door het nemen van scherpe, voor de booten groote kosten na zich slepende, maatregelen tegen de eveneens hinderliike maar onmis bare lier. W. BUITENLAND. Duitschland. Naar aanleiding van de verdachtmakingen in de pers der vrijzinnige partij omtrent Bis marck's optreden als major domus en andere uitdrukkingen, schrijft de Nordd. Attg. Zeit.: Zulke verdachtmakingen hebben al even weinig vat op keizer Frie- drichals op dieDs overleden vader. Beide vorsten hebben den kanselier benoemd, ten einde hun naar zijn beste inzien en naar geweten van raad te dienen, en nooit hebben zij er aan getwijfeld, dat hij in de uit oefening van zijn ambt de belangen der dynastie niet even ernstig be hartigt ala die des lands. Dit ver trouwen is ook in de thans aanhan gige kwestie volkomen onafhanke lijk van de vraag, of de kanselier minister blijft of niet. Dat vertrou wen zon ontbreken, indien van den kanselier zou mogen worden onder steld, dat hij, ten einde in zijn ambt te kunnen blijven, zijne overtuiging zou verloochenen en oneerlijk tegen over den keizer zou kunnen zijn. Zulk eeniU kanselier zou keizer Frie- drich al evenmin als keizer Wilhelm kunnen gebruiken. Er loopt een gerucht dat de minister van Oorlog, Bronsart von Schelleudorff, zijn ontslag zou hebben ingediend. Sir Morell Mackenzie vierde Woensdag, ver van de zijnen ver wijderd, zijn zilveren bruiloftsfeest. Keizerin Victoria bood hem bij deze gelegenheid een keurigen bloemen korf aan, versierd met blauwe, gele en roode linten. Op bet blauwe lint prijkte de beeltenis der keizerin met eene uit gouddraad bewerkte en met kleine paarlen bezette kroon en daaronder was met gouddraad bet monogram der vorstin geborduurd. Op het gele lint waren groene, zil veren en gouden myrtentakken aan gebracht, waartusschen zich de handteekeniDg van dr. Mackenzie bevond. Op het roode lint was het portret des keizers met kroon en monogram geborduurd. Gelijk reeds is medegedeeld zal dr. Mackenzie, volgens den wensch des keizers, eerst tegen het einde van deze maand naar Londen vertrekken. Naar uit goede bron verzekerd wordt zou dit uitstel van zijne reis in verband staan met de omstan digheid, dat de keizer mogelijk deze maand aan vele gemoedsaandoenin gen onderhevig zal zijn, waardoor de aanwezigheid van zijnen met Hds. lichaamsgesteldheid zoo vertrouw den geneesheer, hoogst gewenscht is. - Over het bezoek, dat kei zerin Victoria te Posen in de barak ken, welke door óe noodlijdenden van de overstrooming worden bewoond bracht, bericht de Nordd. Attg. Zei- tung het volgende In een gedeelte der stad, waar ruime pleinen zijn, heeft men groote soldatenbarakken opgeslagen, waarin vijfduizend der ongelukkige landbewoners zijn op genomen. Deze barakken zijn in een aantal vertrekken verdeeld, in elk dezer woont een gezin. In deze ba rakken bracht de keizerin een be zoek. De heeren van bet hulpcomité vergezelden haar. Zij vernam hier, boevele gezinnen in iedere barak woonden en dat het verschaffen van voedsel deels op kosten van bet hulpcomité geschiedt en een krach tige vleeschsoep driemaal daags wordt verstrekt. Het is op geene maanden na te zeggen wanneer deze ongelukkigen hunne vroegere woonsteden weder kunnen betrek ken en het hulpcomité moet er voor al aan denken te zorgen, dat zij we der de noodige middelen van bestaan vinden, daar met hunne have ook hunne gereedschappen te loor zijn gegaan. De koningin vroeg naar den gezondheidstoestand en bezocht alle deelen dezerprimitieve woningen, overal haar aandacht aan wijdend. Bij den ingang der barakken had een kleine Poolsche knaap haar een bloemruiker overhand:gd, waarvoor zij hem dankte; «het eenige wat de armoede bieden kon» aan haar, die zelve het huis der smarten had ver laten om die van anderen te ver zachten. Koningin Victoria vertrekt den 22n van Florence naar Berlijn. De Kölnische Zeitung meldt uit Berlijn van Donderdag, dat het on derhoud, hetwelk Bismarck met keizerin Victoria en hetwelk hij Woensdag met den keizer heeft ge had, volgens mededeeling van ver trouwbare zijde, tot uitkomst heeft gehad, dat de zoogenaamde Bis- marck-crisis, minstens genomen, tot staan is gebracht. Eene verscher ping der crisis is in elk geval voor den eerstvolgenden tijd buitenge sloten. Frankrijk. Berichten uit Tanger melden, dat de oproerige beweging steeds toeneemt.De Sultan heeft bevel gegeven op verschillende punten van het Marokkaansch grondgebied troepen bijeen te trekken. De opstand strekt zich uit van den Atlas tot Méquinez. Groote verbittering heersch onder de stam men aan de Algerijnsche grenzen. Dit alles zou het gevolg zijn van de opruiing van den marabout Fidel Arbi, die den heiligen oorlog predikt. Italië. De Regeering laat mede- deeleD, dat de terugtocht van den Negus niets anders is dan een list. Het expeditiecorps in Afrika zal met 10000 man verminderd worden. Reeds zijn dr>'e transport schepen onderweg om de troepen te halen. Bulgarije. De regeeriDg logen straft uitdrukkelijk de geruchten, volgens welke er troepen in Rume- lië of Bulgarije bijeengetrokken worden. Rusland. Het Jonrn. de St. Pi ter sb. spreekt de meening uit, dat, als prins Alexander van Battenberg opnieuw eene hooge positie ging innemen, daardoor bij de revolutio nairen het denkbeeld zou kunnen rijzen om hem weer op den troon te brengeD, hetgeen de vredelievende betrekkingen der groote mogendhe den onderling in gevaar zou bren gen. Dergelijke mogelijke gevolgen zouden moeilijk te rijmen zijn met het programma van Bismarck en de vredelievende, vriendschappelijke be tuigingen van keizer Frederik. Duitschland zal ongetwijfeld de beteekenis van deze gevolgen nauw keurig overwegen, en verhinderen dat de goede betrekkingen tusschen de beide landen, en de algemeene vrede, worden bedreigd. LAATSTE NIEUWSTIJDINGEN. Heden namiddag ten half 3, werd in eene openbare ver gadering van het gerechtshof te 's Gravenhage de lieer mr. Bijle- veld, tot dasver advocaat-generaal, plechtig geïnstalleerd in zijne be trekking van procureur-generaal bij dat Hof. TELEGRAMMEN. PARIJS, 13 April. (Reuter).Kie zers-bijeenkomsten belegd door partijgangers van Boulanger in het departement du Noid, kon den niet doorgaan, daar het volk de zalen binnendrong en door ru moer het spreken belette. De Bou- langisten waren daardoor gedwon gen uiteen te gaan. LONDEN, 13 April. (Reuter). Aan de Times wordt uit Berlijn gemeld dat men in den Pruisischen Land dag van meening is, dat de kanse lier-crisis niets van haar ernst heeft verloren. Gisteren is onder voorzitterschap van prins Bismarck een minister raad gehoudeD. Volgens gerucht i uilen alle ministers het voorbeeld van prins Bismarck volgen, indien de kanselier zijn oDtslag neemt. BERLIJN, 13 April. (Reuter). Volgens de Norddeutsche is bij den keizer eene verwisseling van het buisje in den keel noodig geworden, daar het ademhalingskanaal nauwer is geworden. Een nieuw buisje is gisteren door professor Bergmann in de opening gebracht. De (alge meene toestand van den patiënt heeft daardoor niet geleden, maar toch is de keizer gedurende het overige van den dag in bed gebleven. GEMENGD NIEUWS. De zoontjes van denDuit- schen kroonprins, Wilhelm, Eitel- Fritz en Adalbert, krijgen reeds een streng militaire opvoedmg in de kin derkamer. De oudste, van 6 jaren, voert het commando over de beide anderen. Als papa binnenkomt, roept hij aantreden 1 en de drie knapen stellen zich naar de grootte «in ge lid» op, «de pink op den naad van de broek» om een kus te ont vangen. Acht dagen nazijnver- jaardag heeft Bismarck dit jaar de gewone zending van 101 kievits eieren nit Jever ontvangen, met het volgende versje: „Gott erholl Di und de Kaiser gesuild 1 Dat is uns' Gebet ut Hartensgrund Te Berlijn heeft eene dienstbode haren meester op de vol gende wijze bestolen. De ongehuwde Marie Manneck trad den len Mei 1886 in dienst bij een bakker, en wist zich het vertrouwen van haar meester te verwerven, dien zij op de mouw spelde, dat zij een vermo gen van 3000 Mark b_zat. In 1887 bemerkte de bakker dat hij, ofschoon zijn zaak nog nooit zoo goed had gegaan, niets verdiend had. Zijn verdenking viel terstond op zijne welgezeten dienstbode, maar al zijne nasporingen hieven vergeeLch. Daar thans zijn zaak weder geen winst afwerpen wilde, verzocht hij aan zijne dienstbode eens een uitlegging te geven van haar vermogen. Toen bleek het dat zij slechts een spaar bankboekje bezat van 450 Mark en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3