GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken De lijkkist met tal van kransen bedekt, prijkte ook met een namens de Vereeniging voor burgerlijke in genieurs. Aan de groeve badden zich, be halve tal van ingenieurs, zoo van hier als elders, vereenigd de hoofd inspecteur Caland, de inspecteur Conrad, het Kamerlid de heer Gil- demeester en proi. Huet uit Leiden. De heer Caland, die het eerst het woord voerde, herdacht den over ledene ak een hoogst ijverig en kundig man, die tot de hoogste ran gen was opgeklommen en voor wien zeker eene schoone toekomst was weggelegd. Behalve als ingenieur, stelde men hem ook als vriend op prijs. Zijne welgemeende raadgevingen werden steeds gaarne aanvaard. Groot is de slag voor velen door het heen gaan van den man, wiens gemis ten zeerste wordt betreurd. Namens het Koninklijk Instituut van ingenieurs sprak de beer Con rad. Hij herinnerde hoe men op de jongste vergadering van het insti tuut in angstige spanning de tele grammen verbeidde omtrent Hu- brecht's toestand, en boe, bij het vernemen van zijn dood, de verga dering ten teeken van rouw werd geschorst. Ook hij prees de verdiensten van Hubrecht als een bekwaam inge nieur, wiens practische adviezen op hoogen prijs werden gesteld. Ten slotte voegde nog, namens de Vereeniging voor burgerlijke inge nieurs, de heer baron Van Ittersum, ingenieur te 's Hertogenbosch, eenige woorden van waardeering bij bet geen reeds door de vorige sprekers was gezegd. De heer Hubrecht, secretaris-ge neraal bij het departement van Bia- nenlandsche Zaken, dankte de aan wezigen voor de betoonde belang stelling. De commissie van vee artsenijkundigen, door den minister van Bmnenlandscbe Zaken aange wezen tot het instellen van een on derzoek naar de vraag of door den districts-veearts, den heer Lameris, terecht dierenschurft onder ue paar- deu der Haagsche Tramway-maat schappij geconstateerd is, beeft die uitspraak van den ambtenaar in allen deele bevestigd. Ook zij kwam tot de conclusie dat de schurft iu hooge mate onder de beesten beerschte en was mits dien van oordeel dat de maatregel van isoieeren der dieren, door slui ting der stallen te bevelen, volko men terecht toegepast is. Het krachtdadig optreden in deze zaak is, behalve aan voornoemden districts-veearts, den heer Laméfis, ook te danken aan den inspecteur van politie, belast met het voer- wezen, den heer G. de Joug, die, deel uitmakende van de commissie van deskundigen, de minderheid vormden. Eenige dagen geleden heeft een voor het stadje Valken burg (in Limburg) allergrievendst bericht door alle couranten de ronde gedaan. Men zou namelijk aan een dienstmeid, die in de rivier de Geul was gevallen, opzettelijk alle hulp geweigerd hebben, met het gevolg, dat zij verdronken is. Daar dit een overtreding kan op leveren strafbaar gesteld bii art. 450 Strafwetboek, heeft de officier van justitie te Maastricht, mr. Ilaulo, zoodra hem het gerucht dier onmen- schelijkbeid was ter oore gekomen, onmiddellijk door den kapite n der maréchaussée een nauwkeurig onder - zoek naar het voorgevallene doen in stellen. Uit dat onderzoek is ge bleken, dat van bovengenoemd be richt volstrekt niets waar is. Op den dag van het ongeval was de diepte van bet water in de Geul 17. h U/s meter, en de stroom, daar de beide sluizeu openstonden, zoo geweldig snel, dat bet onmogelijk was, zonder groot gevaar voor zich- zelven, zich te water te begeven. Met een ladder en stok heeft men al het mogelijke gedaan om de drenkelinge te redden, maar de felle stroom stuwde bet meisje zoo sterk voort, dat de pogingen, he laas, telkens mislukten. Men schrijft uit Drente aan de N. R. Cl. De Dreutscbe begrafenismaaltij den of •groeven», eertijds zoo be rucht, zijn, ofschoon in de meeste dorpen in de laatste vijf of zes jaren afgeschaft, in het meer aartsvader lijke Zuidenveld nog bij velen ia zwang gebleven. Bij zulk eene groeve, ook wel «uteng» genoemd (afgeleid van uitvaart) en de daar mede gepaard gaande werkzaamhe den, treden de in Drente algemeen bekende «naberplichten» bet meest op den voorgrond. Des daags na het overlijden moeten de nabers al de heinde en ver wonende familieleden zoowel als die van nabij, tot de •groeve» uitnoodigen, door hen per soonlijk te bezoeken. Dit werk wordt onder nabers, tien in getal, verdeeld, met dien verstande, dat de naaste (dichtst bij het sterfhuis wonende) nabers de verstaf wonendeu moeten bezoeken en de verder af wonende nabers de dichtst bij wonende fami lieleden. Op den begrafenisdag doen de naberinnen iu bet sterfhuis koks- diensten. Zij koken er erwten, rijste brij en ham of «schinke». Vóór de teraardebestelling van het lijk, welke te twaalf uren des middags plaats beeft, worden al de familieleden op stoete met koffie onthaald, en bij de thuiskomst van den doodenakker, worden de bovengenoemde gerechten opgedischt. Wauneer eene groote familie aanwezig is, zoodat de boe- tenkeuken te klein is om alien plaats te verleenen, wordt voor de naber- mauntn de «deel» of schuur, waar het vee is gestald, als spijszaal in gericht. Als tegemoetkoming der kosten voor bet aanrichten van den maal tijd, werd vroeger door de familie leden ieder eene hoeveelheid boter geschonken, die later in vele ge vallen door eene kleine geldsom vervangen is. Ook de nabers brach ten voor enkele jaren nog boter, hetgeen vervallen is, sedert de na bers niet meer aan den maaltijd deelnamen en deze alleen voor fa milieleden werd aangericht. De voor rijstebrij benoodigde melk werd evenzoo door de nabers (allen veehouders) geschonken, terwijl alle voor den groevemaaltiid benoodigde tafelgereedschappen, als messen, le pels, voikeu, borden, koffiekannen, zelfd kookpotten, bij de nabers ter leen werden gevraagd. Op den dag na de begrafenis haalden de nabe rinnen deze voorwerpen terug, bij welke gelegenheid koffie niet koek werd geschonken. Op de laatstge noemde wijze hebben thans nog vele •groeven» plaats. In oostelijk Drente zijn deze maaltijden overal door eene meer eenvoudige en met de omstan digheden overeenstemmende ont vangst van vrienden en familieleden vervangen. Echter zijn de naber plichten,'hoewel door het afschaffen dier maaltijden meer beperkt, ook daar nog altijd geldende. De uit- noodiging tot bijwonen der begrafe nis heeft daar, voor zoover binnen de burgerlijke gemeente, door de nabers, en buiten de gemeente door de buisgenooten van den overledene plaats. F ami lie - Tr eur spel. Zon dagavond bad in de stad Kassei, in Dnitschland, een bizonder treurig voorval plaats. In een huisje, in de nabijheid der stad, leefde vroeger een jong echtpaar, de man was kleerenmaker met een kindje, in kalmte en vrede. Sedert eenigen tijd scheen bet echter dat de man zwaarmoedig werd en ook bij de vrouw deden zich verschijnselen voor die niets goeds voorspelden. Zondagmorgen gedroeg de vrouw zich zóó zon derling, dat de buren, onder een voorwendsel, het kind tot zich na men. Des avonds hoorde men akelig gegil in de woning. Verschillende personen snelden toe en braken de huisdeur, toen die gesloten bleek te zijn, open. Zij kregen een vree selijk schouwspel te zien. Man en vrouwdie beiden klaarblijkelijk krankzinnig waren geworden, wen telden op den grond rond, terwijl zij met elkander worstelden. De rechterwang der vrouw was door den man geheel stuk gebeten. Slechts met inspanning van alle krachten kon men de ongelukkigen van elkander scheiden. De man werd stevig gebonden terwijl men de vrouw naar bed bracht en zorgvuldig bewaakte. Maandagmorgen werden de arme stakkers naar een krankzinnigen gest ebt overgebracht. Donderdag kwam een werk man, die ondersteld wordt gekte zijn, aan het hek voor bet paleis in het Elisée te Parijs om den President der Republiek te tpreken.Toen bij hoorde dat hij niet binnengelaten kon wor- den, echoot bij een pistool af in de richting van het bek. Niemand werd gekwetst. De pistool was ook slechts geladen met los kruit. Voor den commissaris van politie gebracht, verklaarde bij geschoten te hebben om, nu hem de toegang tot den president geweigerd was, de aan dacht op zijn persoon te vestigen. Het denkbeeld de Oost- zee en de Witte Zee met elkander door een waterweg te verbinuej, werd reeds twee eeuwen geleden door Peter den Groote opgevat. Thans heeft bet Russische Goever- uemeut 200,000 roebels voor een nader onderzoek toegestaan. St. Petersburg is reeds met bet meeiOnega verboudeu doordeNewa, het Alexanderkanaal en de Swyr. De te maken waterweg zal uitgaan van de stad Powjenès aan b^t noord einde van bet meer Onega en eindi gen bij bet dorp Ssoroka aan de Witte Zee. Over deze gebeele lengte van 227 KM. zijn slechts 43 KM. te graven; bet overige gedeelte gaat door de talrijke meren en water- loopen iu deze streek. Moeilijkheden zijn er nietbet land is zeer vlak. De kosten zijngeraamd op 7,500,000 roebels. Deze waterw eg zal bet rijke goe- vernement van Olonetz in verbiu ding brengeu met St. Petersburg, maar door de bestaande waterwe gen ook verder met de Wolga en de Kaspische Zee. Da rijks ertsla- gen van Olonetz en de uitgestrekte wouden tusschen het meer Onega en de Witte Zee verkrijgen daar door een afvoerweg. Verder is de weg van 't grootste belang voor de kustplaatsen der Witte Zee en Arctische Zee met de daarin mon dende rivieren, zoo voor den afvoer van viscb als voor den aanvoer van granen, enz. Ten slotte wordt er uit een s.rategisch oogpunt veel waarde aan gehecht; omdat door dit kanaal de noordelijke kusten van Rusland kunnen beschermd worden, terwijl het op 't oogenblik onmogelijk is, bijv. Archangel voor een bombardement te vrijwaren. Woensdag is te Madrid het doodvonnis voltrokken aan drie personen. Een hunner was eene vrouw. Zij viel vóór de strafoefening aan den voet van bet schavot in zwijm. In vijf jaren tijds was de dood straf in Spanje buiten toepassing gebleven. JZ. iEï. X -fi- Zij. Ik kan je bet jawoord niet geven, Walter, maar ik zal altijd een zuster Bij. Een zuster voor mij wezen? Ach, dat kan niet Zij. Jawel, Walter; je broer Ka rei heeft mij gisteren gevraagd en ik heb «ja» gezegd. Toen eene jonge dame bij haar huwelijk door den ambtenaar van den burgerl. staud de gebruikelijke vraag werd gedaan: Zult gij dezen man als uw eebtgenoote liefhebbeu, eereu en gehoorzamen?" antwoordde zij«Ja, als bij de beloften houdt, die hij mij tijdens ons engagement heeft gedaan.» Strenge controle. Kleine Else, met een mooie pop op den arm. stapt met mama in de tram; nau welijks gezeten, verbergt ze 6nel baar pop. Een oogenblik daarna vraagt mama: „kind waar heb je je Lotje gelaten?" Stil, mama, zegt de kleme zeer geheimzinnig, ik heb ze verborgen, ander6 moeten we voor haar betalen! Goedkoop. A. Wat zeg je van mijn nieuwen horlogeketting? Is hij met mooi? B. Prachtig! Eu wat kost die? A. Maar ééo gulden. B. Maar één gulden? Dat is on begrijpelijkhet ding moet fabriek matig vervaardigd en vervolgens gestolen ziju Rechter. Gij zijt beschuldigd, dat gij deu kleermaker N., kort vóór middernacht, half lam geslagen hebt; dit is Btrafbaar. Beschuldigde. O, als ik dat ge weten hadhad 'k hem na mid dernacht zijn portie gegeven MARKTSBiCHTEiL AüsxfcKDAM, 14 April. De prt'ïen der Aardappelon waren als volgt: Geld. Blauwe f 2,a 2,20, dito Kralen f 0. v 0,Zeeawsche Flakkee3che f 0,a 0,do. d.anwc I 2,30 a 2,40, do Poters f 1,10 a 1,20, Prui- jische Hamburger t' 3,a 3,10, id. Zaaiers f 0, i 0,—, SaksiBcho Jammen f 0,a 0,Frie- jche Fraaekcr Jammen f 1,40 a 1,60, do. En- {«laehe f 1,25 a 1,35, dito Dokkumer Jammen 1,70 a 1,90, ZeouwBciie Spuische Jammen f 2, i 2.80, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f 0,a 0,alien per Hl. Aangeyoerd 9 verachte ladingen. Handel, flauw. builcer: Biet en Geraffineerd zeer kalm. Petroleum. Loco f8,E.. Mei/Jun f7,80 E. Sept./Dee. i 7,85 E. consumptie f 9,50. Nobel dito onveranderd, cousunEtie f 8.25 ft 8,50. .i.ns oji „t.eriug onveran erd, Mei fl9S, Nov. f200. Noteering van de Commissie voor d'n Graan- «aadsl. Itogge op levering iets lager, Mei f106, 105,104,105, Oct. f 107. 106. Noveenug van Mense Tbole. Koolz'.sa op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie flauw, vliegend per 100 Kg. f 27, lo. I Mei f 26Ys- 26l/4, lo. JuDi/Aug. f 25 Va- lo. I Sept./Dec. f 25. j Lijnolie traag; vliegend per 100 Kg. f217s, I 217<, lo. Mei f21, lo. Juni/Aug. f213/o lo. I Sept./Dec. f 213/4- Raapkoeken f 70 a 82 per 1040 stuks. Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stnks. Hoorn, 12 April. Kaas: Ter waag gewogen 169 I stapels, wegende 44,952 kilo. Hoogste prijs: I kleine Gras f 33,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 29,middelbare f Leiden, 13 April. De aanvoer en prijzen ter I Veemarkt van heden waren als volgt5 Stieren I f43 a 114, 80 vette Ossen en Koeien f112 a| 240 of f0,52 a 0,64 per Kg., 106 Vare id. f 196, 7 Graskalveren f18 a 42, 37 vette id. I f30 a 69 of f 0,70 a 0,85 per Kg., 165 nuchtere I id. f 2,50 a 5,'vette Schapen f a I of t 0,a 0,per Kg., 630 weide do. 18,I a 18,Lammeren f 0,a -,165 I magere Varkens f14 a 26, 395 Biggen f4,25 al 10,0 Paarden f a 355 Kalf- en f Melkkoeien f 105 a 248. Leiden, 13 April. Aangevoerd partijen. I Goudsche Kaas f 20,a 25,Derby a I Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas I 2e kwal. fa 0,i Sc-kikdam, 14 April. Moutwijn f 7,25, Jenever I f12,75. Aast. Proef f14,Spoaling-Beurt f2dito Corr.m7H8;.- 2 TE HAARLEM. Op Zondag 15 April 1888. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Moeton. 30e Zondag. 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Creuzberg, van Heemstede. Jans-Kerk. Geen dienst wegens vacature. Woensdagavond 8 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander, Godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, W. Pfender, past. h la Haye. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voormiddag 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, G. van VelzenJ van Scherpenzeel. Lufhersche Kerk. Voorm. 10 ure, H. de Lang, pred. te Wormerveer. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loencn Martinet, pred te Santpoort. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Beioaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog. Bijbellezing. De catechisatiën van Ds. Escher zullen vml Maandag 16 April af weder gehouden worden o]H dezelfde uren en plaatsen, alleen met dit verscbif dat de catechisanten van Maandagavond half acJil verzocht worden te komen Woensdagavond 8 uurfi en die van Dinsdagmiddag 4 uur op Woensdag® middag 4 uur. Ds. Mees deelt mede dat al zijne lessen Maaul] dag 16 April weder zullen aanvangen, maar daw de catechisatiën van Maandagavond op AVoens® dagavond op dezefde uren zullen gehouden worden! Ds. Tidemau zal niet 16 Apnl, maar Maandofj 23 April zijne lessen hervatten. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal Felix Favore«, Smcdestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, H. van Wesefli van Amsterdam. Woensdagavond 8 ure, Ds. G. J. Barger, van Driebergen. Nederd. Herv. Kerk. Bennehrook. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 27s "re, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Danbanton. llillcgomni. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Folauen. Voorm. 97s J- Snethlage, pred. te Haarlem! Santpoort. Voorm. 10 ure, D. André de la Porte, Em. pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, 11. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 97- ure, D. J. C. Heldring. 's Avonds 672 ure» H. C. Heldring. Zand voort. Voorm. 10 ure, H. Smeding, pred. te Haarlem! Avondmaal. een stad onschatbare en zeldzame voorrecht bad, dat men door een glazen deur onmiddellijk in den tuin trad. Willi- bald Schwan, een jonge dichter, bewoonde dit vertrek. Daar het ten eenenmale tegen alle gewoonten indruiecht, zich dichters anders als in een dakkamertje voor te stellen, voeg ik er dadelijk aan toe, dat de kamer zoo klein wae, dat men er, zooals de term luidt, geen kat kon rondzwaaien en dat de buur slechts f 15 per maand bedroeg. Als vele andere dichters was ook Willibald de huur schuldig. Overigens was er niets dichterlijks in zijn voor komen. Hij ging precies gekleed als andere m°n6cheD, die van nature ordelijk en netjes zijn maar een slecht voorziene beurs hebben, zijn oogen rolden niet in zoeten waanzin, maar keken zeer verstandig de wereld in, overigens had hij zelfs het traditioneele hooge voorhoofd niet. Alleen zijn aanleg tot zwaarlijvigheid herinnerde eenigszins aan lord Byron. Ook de rijke houthandelaar scheen zich een dichter eenigs zins anders te hebben voorgesteld. Hij vroeg althans op verwonderden toon: •En maakt u dus werkelijk verzen? «Om u te dienen,» antwoordde Willibald, en een straal van vreugde vloog over zijn gelaat. Zou hij in August Piefke wezenlijk den lang verwachten kunstliefhebber, den zoovaak gehoopten Maecenas gevonden hebben? «Houdt u van verzen?» voegde hij er glimlachend bij. «Ik, God beware me! Maar de zaak is deze: Ik maak geld en heb thans verzen noodig, gij maakt verzen en hebt thans geld noodig. Wij passen dus bij elkaar als een pot en zijn deksel. Ziet gij, mijn zwager, die hofleverancier is, viert de volgende week zijn zilveren bruiloft. Nu wil mijn dochter den zilveren krans, dien zij hem geven zal, niet anders dan met een toepasselijk gedicht overreiken. Mijn dochter heeft gelukkig eene opvoeding genoten, die het onnoodig maakt dat zij die verzen zeif maakt. Als het moet, koop ik haar een compleete uitgave van Schiller. En juist toen wij over dat vers spraken, komt uw hospita, mijn huurster, over u klagen. Nu ben ik hier gekomen en leg hier twee tienguldenstukken op tafel. Daarvoor n oet ge er nu maar op los dichten. Willibald Schwan wierp een weemoedigen blik op het goud, daarna richtte hij zich op met al den edelen trots van een dichter en wel van een, die nog niet gedrukt is. «Meneer Piefke,» zeide hij, „ik moet tot mijn leedwezen uw aaubod weigeren. Ik tnaak geen bruiloftsverzen." «Niet? en waarom niet? Schrijft u misschien alleen voor begrafenissen «Ik ben volstrekt geen letterkundige daglooner, ik ben kunstenaar. Mijn roeping is, hit Duitsche tooneel te her vormen, het te onttrekken aan den invloed van de Fransche lichtzinnigheid, ik schrijf drama's. Daarbij wees bij met edel gebaar op een lijvig manusj cript, dat op de tafel opengeslagen voor den houthandel laar lag. Deze keek verwonderd en in twijfel nu eens naar del auteur, dan naar zijn werk. «Gij schrijft een fraaie handil zeide bij besluiteloos. Daarop zeide hij met een sluw kniff oogen: «Weet gij wat? laten wij vier tientjes zeggen! li kan bet betalen!» «Niet voor honderd!» riep de dichter opgewonden. «Dan maar niet, een ander zal bet voor minder doen'! Op dit oogenblik werd de tuindeur geopend en eenl blondine in een lichte zomerjapon sprong, een ruiker i| de hand houdende, de kamer binnen. Zij was achttien j oud, zag er frisch en gezond uit en was de eenige doekte! van den houthandelaar. Meer behoeven wij niet tot ha»! lof te zeggen. (Wordt u

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6