NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 19 April 1888. No. 1470. ADVERTENT1EN: Schilderij in Olieverf NAAIMACHINE S T I> S N I E u n s. 111 N N 1' l X WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Ptiblicite Etrangè.re G. L. 11AUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Farije, 31bis Faubourg Montmartre. De Directie van Haarlem's Dag blad heeft de eer, haren Geabon neerden te berichteD, dat de verlo ting van de en van de plaats zal hebben op V r ij d a g 27 April e. k., des middags te 12 ure, in het Verkooplokaal van den Makelaar N. D. de LEUR, Bakenessergracht No. 13, alhier. Beide voorwerpen zullen daarna onmiddellijk door degenen aan wie zij te beurt zijn gevallen, zonder eenige onkosten hoe ook ge naamd, kunnen worden in ont vangst genomen. Zij zijn van heden af alsnog aan ons Bureau te bezichtigen. Haarlem, 18 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad eene extra- verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. Velen onzer lezers zullen met genoegen hebben vernomen dat Don derdag Mendelssohn's «Elias», door de afdeeling «Haarlem» van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal worden gegeven. Wij vestigen bizonder de aandacht op deze uitvoering, daar ue Elias een der meest groot^cbe toonwerken is van den onsterfelijken componist, wiens naam wij hierboven noemden. Hedenavond vindt de laatste re petitie plaats. De horlogemaker K in de An- thoniestraat alhier, ondervond Maan dagmiddag welk een lastig gezel schap eenschaap kan zijn. Zu'k een dier, dat aan eene kudde was ontvlucht, rendê in dolle vaart !den openstaanden winkel van den heer K. binnen en begon aldaar een ernstige verwoesting aan te rich ten, door alles ondersteboven te wer pen. Horloges, pendules werden tegen den grond geworpen, zoodat verblufte winkelier, nadat hij ten slotte de rustverstoorder in zijn macht bad gekregen, tot de treurige overtuiging kwam, dat hem aanzien lijke schade was berokkend welke reden hij dan ook absoluut weigerde het beest, dat zijn lam- merenaard zoozeer verloochend had aan den eigenaar terug te geven. Een agent van politie was eene andere meening toegedaan; n.l. dat als K. zijn winkel gesloten had ge houden, het ongeval niet gebeurd zou zijn, waarom hij dan ook den vertoornden mechanicus gelastte het dier aan den eigenaar terug te geven. De afdeeling «Haarlemmermeer» van den Anti-dienstvervangingsbond hield Maandagavond jl. hare ge wone vergadering te Aalsmeer. De aftredende bestuursleden, de hh. notaris Ledeboer, W. Noordenhout en Gr. Maarse werden herkozen. De rekening sloot met een batig saldo van f 16.27. De afdeeling telt thans 42 leden. Bij kon. besluit van 17 April is, met ingang van 1 Mei, aan jhr. mr. J. W. Gr. Boreel van Hoge anden, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend ale burgemeester van Castzi- cum en van Heemskerk. LETTEREN EN KUNST. Inhoud //Ho llaudsche Lelie" No. 42: Het nationale in het Leven en in de Letterkunde. De Zonnebloem. Ge dichten. Vervolg Roman. Corres pondentie. VISSCHERIJ. IJ muiden, 15 April. Heden kwa men van de korvisscherij binnen 1 bom schuit, met besomming van f 30van de beugvisscherij 1 Holl. sloep, met besom ming van f 800. Prijzen gesorteerde tong 60 a 70 cent, schol f 6 a 9 per 50 kilo, lev. kabelj. f 2 a f 2.20, doode dito f 1.55 a f 1.65, beiden per stuk, schelv. sloepen f 31 per groot honderd, vleet f 10 per ben, rog f 5.55 per punt. Nieuwediep, 16 April. Twee korders brachten heden 6 mandjes kleine schol ter afslag, terwijl door trekkers booten 460 tal haring werd aangevoerd; kl. schol gold f 2.50 per mandje, en ha ring f 1.15 af 1.30 per tal. 18 April. Achttien korders brachten heden 8 tot 25 mandjes kl. schol, 30 roggen en 1 steur ter afslag, terwijl door trekkersbooten 270-tal haring en 1 zalm werd aangevoerd; kl. schol gold f2.80 a f2.50 per mandje, rog 90 cent per stuk, de steur f3.10, de zalm f 13 en haring f 1.20 a f 1.45 per tal. Lemmer, 15 April. De drie laatste dagen der vorige week waren bui tengewoon gunstig voor de visscherij naar Zuiderzeeharingaan de bokkingrooke- rijen te dezer plaatse werden in genoemde dagen aaugebracht 400,000 stuks. Of schoon de kwaliteit van den aanvoer nog zeer goed is, liep de prijs door groote vangst terug vau f 1 tot 40 cent per 200 stuks of tal en werd de haring gedeelte lijk ongerookt naar Holland en elders veraonden. Door één span (twee schuiten) werd in drie dagen f 800 verdiend. De heeren mr. H. v a n L i e r te Asseu, en mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk te Dickuinge hebben officieel kennis gegeven, dat zij de benoemiDg tot lid van de Eerste Kamer aanvaarden. De toestand van de Don derdagavond in de Tweede Wete- riugdwarsstraat te Amsterdam ver wonde Kaatje E. is, ofschoon niet verergerd, toch niet gunstig te noe men. De wond is zeer pijnlijk en bemoeilijkt het liggen, zoodat de patiënte de zoo noodige rust niet kan genieten. David Venetië is naar de cel overgebracht. Aanvankelijk was hij na zijne arrestatie zeer woest, maar is spoedig bedaard. De broeder der verslageue is door den rechter van instructie verhoord ge worden. Met achterlating van vrouw en kindereD heeft de vorige week een persoon, werkzaam aan een klein weekblad te Amsterdam, de wijk genomen naar Amerika. Hij wordt vergezeld door eene dame van vrij gegoeden stand, die althans hare kinderen meenam naar het nieuwe vaderland, met uitzondering nochtans eeuer bliude dochter, welke haar te lastig op reis had kunnen worden. Naar d e iV. B. C. verneemt zal de inrichting tot het fabriceeren van schoeisel voor de gevangenen te Leiden naar Breda worden over gebracht. Men schrijft ons uit Hil- versum Naar wij met genoegen vernemen stelt de heer Kievits, pachter van het hotel Beau Séjour eu van het paviljoen op den Trompenberg, we der pogingen in 't werk, om even als het vorige seizoeD, dezen zomer een twaalftal concerten te doen ge ven, door de voornaamste muziek korpsen uit ons land. Een goed succes wordt den wakkeren onder nemer toegewenscht. Men meldt ons uit Zaan- dam Ten gevolge van het overlij den van den Heer W. Middelhoven is in het bestuur van den polder „Achtersluis" gekozen tot Dijkgraaf G. Kraaij, tot Heemraad J. Leguit Jr., en tot Hoofd-Ingeland C. Corver van Wessem. Dinsdag had in hetla- boratorium van het kruitmagazijn in het fort Oost-oever te Nieuwe diep een ernstig ongeluk plaats. Terwijl drie ernst-vuurwerkers zich aldaar onledig hielden met het uit storten van geweerpatronen, ontplof te een dezer onder de bewerking; eene vrij aanzienlijke hoeveelheid buskruit in de onmiddellijke nabij heid aanwezig, ontbrandde eveneens en alle drie werklieden werden door het kruit en de patroonhulzen ge troffen. Vooral in het gelaat zwaar gekwetst, werden de ongelukkigen, na op de plaats des onheils voor- loopig door eenen in allerijl ont boden officier van gezondheid te zijn verbonden, per as naar het ma rine-hospitaal vervoerd, om aldaar te worden verpleegd. Omtrent de oorzaak van het ongeval kan voor loopig weinig met zekerheid wor den gezegdeen onderzoek wordt ingesteld. De besmettel ij ke ziekte onder de paarden der Haagsche Tramwegmaatschappij is genezen en geweken. Heden werden de stal len door den district-veearts vrij verklaard en de paarden weder in dienst gesteld. Dinsdagnacht omstreeks een uur hoorde te Schiedam de agent van politie J. Versluijs gespartel in den boezem aan den Rotterdamschen dijk. Bij onderzoek bleek dat daarin een man lag, dien hij met behulp vau een nachtwaker er uit heeft gehaald. Het was een marinier in garnizoen te Rotterdam. Misbruik van sterken drank is oorzaak van het ongeval. Te Pernis heeft een man, bij het maken van punten aan pa len, zich in de knie gehakt. De wond was zóó hevig, dat, ofschoon da delijk geneeskundige hulp aanwe zig was, de ongelukkige aan de gevolgen overleed. Men schrijft uit Rotte r- dam Door het afbreken van het kof fiehuis, Vlasmarkt hoek Steiger zijn de belendende huizen geheel open. Daarvan trachtten Zondagavond 9 uur, twee inbrekers gebruik te ma ken, om in het huis te k?men van den heer Den Arend, waar toevallig de meid alleen thuis was. Zoodra deze hoorde praten, in een kast, Dam zij een lat en toen één der inbrekers zich vertoonde, sloeg zij hem zoo cordaat op zijn hoofd, dat hij onder het schreeuwen van «o God mijn oog, je slaat, me blind Ir den terugtocht aannam, gevolgd door zijn metgezel. De politie spoe dig nu ter plaatse, vond nog een zakje peper en een vleeschhouwers- hakbijl. De inbrekers zijn echter verdwenen, en men poogt hen op te sporen. Een deserteur die, na een 32-jarige desertie, zich aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis heeft aangemeld, is eenvoudig ver vallen verklaard van den dienst. Zijn tegoed op zijn boekje, bedra gende ongeveer f300, is daardoor tevens vervallen. Maandagavond omstreeks tien uur werd in de Bakkerstraat te Arnhem de heer B., terwijl hij het Franciskanerbierhuis verliet, onverhoeds aangevallen door een persoon, die hem te lijf ging en na eene korte worsteling met een scherp werktuig, men meent met een zoo genaamd stopmes, eene breede, diepe, gelukkig niet gevaarlijke, wond dicht boven het rechteroog toebracht. Daar de wond hevig bloedde, werd bij een nabijwonenden apotheker zoo spoe dig mogelijk heelkundige hulp ont boden. Een geneesheer was weldra ter plaatse om de wond te hech ten. Naar men ons mededeelde zou deze daad geschied zijn uit wraak, en de dader een paar uur te voren door den gewonde zijn mishan deld. Een arbeider te Roon wilde eene wonde welke hij zich met een bijl in de knie had toege- PHUILLBTO JST. Naar liet Engelsch, van Anna Katharina Green. 121 V. HEI GETUIGENIS VAN EEN DESKUNDIGE. Ja, dat is zoo, hoorde ik onder de algemeene be weging een schelle stem die van de keukenmeid zeg den. Ik heb 't een keer zeivers gezien, toen meheer't schoon naakte. In zijn waschtafel? vroeg de rechter. Ja, meneer, bij 't hoofdeinde van zijn bed. Een der politiebeambten werd onmiddellijk naar de aan- [eduide plek gezonden en kwam na een paar minuten terug net een kleine revolver, die hij op de tafel voor den rechter leerlegde. Dadelijk rees iedereen op, maar de rechter overhandigde iet wapen aan den bediende van Bohn Co., en vroeg hem if dit het fabrikaat was dat hij bedoelde. Zonder aarzelen klonk het anwoord: Jawel, Smit 4 Wesson; u kunt het zelf zien, als u tilt, en hij gaf het den rechter over. Waar hebt ge het gevonden? vroeg deze aan den politiebeambte. In de bovenste lade van de waschtafel. die aan het hoofdeinde van het bed van den heer Leavenworth staat. Het lag in een groene doo«, waarin ook nog eenige pa tronen waren; één daarvan heb ik als monster meege bracht. En hij legde den kogel naast het wapen op de tafel. Was de lade gesloten Ja mijnheer, maar de sleutel stak er nog in. Thans was de spanning op 't hoogst. Als uit één mond riepen de aanwezigen: Is het geladen? De rechter zag de vergadering met een gestrengen en verwijtenden blik aan en zeide toenHet was juist mijn voornemen zelf die vraag te doen, maar eerst verzoek ik stilte en orde. Er volgde onmiddellijk een algemeene stilte. Ieder der aanwezigen was te verlangend naar 't antwoord, dan dat hij zelf de oorzaak had willen zijn van teleurstelling zijner nieuwsgierigheid. Welnu? hernam de rechter. De bediende hield het wapen in de hoogte en onderzocht den cylinder. Er zijn zeven kamers, en die zijn allen geladen, zeide hij. Een gemompel als van teleurstelling volgde onmiddellijk op deze mededeeling. Maar, zeide hij met langzame zekerheid, na den cylinder een poos nauwkeurig bekeken te hebben, zij zijn niet allen sedert lang geladen geweest. Uit een der kamers is nog voor korten tijd een schol Hoe weet gij dat? vroeg een der jury leden. Hoe ik dat weet? zeide hij, zich tot den rechter wendende, wilt gij, mijnheer, zoo goed zijn dit pistool eens goed te bekijken en hij gaf het daarbij den rech ter over. Zie eerst naar den loop; die is schoon en zui ver, zult gij zeggen, en er is geen spoor in te ontdekken dat er nog pas een kogel uit afgevuurd is; maar dat komt omdat de loop is schoon gemaakt. Maar bekijk nu eens den cylinder, wat ziet ge dan? Ik zie een dunne streep vuil, dicht bij een der kamers. Juist; laat het nu ook aan de heeren zien. De revolver ging onder de jury-leden van hand tot hand. Die dunne streep vuil in den hoek van een der ka mers toont ons wat er geschied is, mijne heeren. Wanneer een kogel wordt afgevuurd, laat hij altijd eenig vuil ach ter. Hij, die dit schot gelost heeft, heelt daaraan gedacht en daarom den loop schoon gjmaakt, maar hij heeft den cylinder vergeten. Na dit gezegd te hebben trad hij een paar stappen ter zijde en bleef met over de borst gevouwen armen verdere vragen afwachten. Allemachtig, sprak op -ens een ruwe, schoon gulle stem, wat is het hier mooil Het was een hoer, die toevallig van de straat was binnengekomen en vol verba zing in de deur stond. Het was een onzachte, schoon niet geheel onwelkome stoornis. Een glimlach kwam op ieders gelaat en men scheen voor een oogenblik ruimer adem te halen. Toen eindelijk de orde weer hersteld was, werd den politiebeambte verzocht Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOÏI

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1