NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 25 April 1888. No. 1475. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD AB0HKEME1TTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVERTEÏTT1EN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een t Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B- AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: mie Génerale de Publieite Etrmngcre G. L. DATJBE éf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. iSp Zij, die zich vóór 27 April a. s. op dit blad abon- neeren, ontvangen een lot in de aangekondigde verloting. Zij, die zich voor 1 Mei a s. abonneeren, ontvangen het blad tot dien datum gratis. DE DIRECTIE. S T A I) S t\ I E Li S. Haarlerc, 24 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in*en buiten de stad, eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden, Haarlamsche zoeken. kermis weder te be- Het bouwen ran een vergader zaal enz. in de Zijlstraat, ten dienste van het departement tHaarlem» der maatschappij «Tot nut van 't Al gemeen» is gegund aau de keereu J. van Ek en Zoon alhier voor f 5259. Door het gemeentebestuur ziju de navolgende vergunningen ver leend: aan G. de Munnik tot ver plaatsing van zijne steenhouwerij naar het perceel aan de Ruychaver- s.raai kad. sectie A no. 725 aan P. Kok tot oprichting van eene smederij in bet perceel aan de Leidschestraat get. no. 10. Vergadering van dm Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag den. 25slen April 1888, des namiddags te één ure. De volgende stukken eu pariten zullen aan do orde gesteld worden. Voorstel B. ca W. omtrent H. B. scliool met driejarigen cursus, ter opleiding voor handel eu nijverheid; id. id. herziening verordeningen schoolgeld nan drie lagere scholenid. id. verlof lecrares mej. A. de Vlaming; id. id. tarief ledi gen beerputten; id. id. herstelling pomp Ged. O. Gracht; id. id. adres firma Gebr. Merens, omtrent fabrieksterreinen: «de Phoeuix»id. id. rechtsvordering F. J. Schwartz,- mcdedceling id. omtrent gedane opzeggingen van verhuurde eigeudommeD, met advies Comm. van fin.; voor stel id. zaak duinwater-maatschappij; id. id. wijziging verkoopprijzen van gronden, bestemd voor bouwterrein, met advies comm. v. fiu voorstel id. verhuring grond Leidscbe vaart, met adv. comm. v. fin.; benoeming stembureau's verkiezing raadslid; voorstel B. eu VV, verhuring kalders ouder do Vleeschhal", met adv. comm. v. fiu.id. id. verhuring grond Brouwerskade, met adv. eoium. v. fin.rapport comm. v. fin. rekening over 1887, Barbara-Gasthuis; rapport id. af- en overschrijvingen begrooting 1887, bur gerlijk armbestuur; rapport opzichter gasver lichting over Maart. Met genoegen vernemen wij dat de Nederlandsche Studenten* oei bond dit jaar weder een wedstrijd zal doen houden en wel den 27eu Mei e.k. op het Spaarne, dat zich voor dit doet zoo uitstekend leent. Ook vernemen wij dat de heer CLcar Carré voornemens is de aanstaande Wij vernemen dat de Evang. Luth. school met 1 Mei 0.1c. zal worden opgeheven. Zij telde thaus nog even vijftig leerlingen. Aau den heer F. W. van Eeden, hoofd dier school, die eene lange reeks ▼an jaren hare belangen behartig de, i« eervol ontslag verleend. Blijkens achterstaande advertentie zal door het bestuur van de afd. «Haarlem en Omstreken» van den «Volksbond» Vrijdagavond eene feestelijke bijeenkomst worden ge geven. Meiigeen die de laatste maal zieh beklaagde geen toegangsbewijs meer te hebben kunnen krijgen, daar alle reeds spoedig waren uit verkocht, zal thans weldoen zich daarvan in tijd* te voorzien. //Dnrand et Durand", coraédie-bouife vaii Ordonnean en Valabrègue, werd Maan dagavond door het Fransche gezelschap Achard ook hier gegeven. De gunstige indruk, welken het stuk hier te lande heeft gemaakt men heeft het zelfs de moeite eeuer vertaling in liet tlollandsch waardig gekeurd kad ons een hetere opkomst doen verwachten, ook met het oog op de werkelijk goede krach ten ran genoemd gezelschap. Al laat men zich niet verblinden door de schitterende titels welke de acteurs en actrices achter hunne namen vermelden, kan men toch gemakkelijk zien dat elk hunner school gehad heeft. Een kort overzicht van het stuk zal misschien velen onzer lezers welkom zijn. De heide Durands ziju familieleden, maar hunne maatschappelijke posities zijn nogal verschillend. De eene is een be roemd pleitbezorger, de ander een rijk kruidenier. De laatste is niet vrij van eerzucht en daar hunne gelijkluideude na men aanleiding geren tot persoonsvorwar- ring, valt het den kruidenier niet moeilijk zich den roem en de qualiteit van rijn bloedverwant te laten aanleunen. Hij heeft goen onaangenaam voorkomen en speelt zijn rol in de groote wereld goed; hij is het voorwerp dor algemeeue bewonderingen verwerft de hand eener dame uit den aanzienlijken stand, die in hem het ideaal ziet van een echt' genoot met groote talenten begaafd. De andere Durand, die voor kruidenier wordt gehouden, wordt door den schoon vader van den psemlo-advocaat met min achting bejegend en hij (de schoonvader) geeft aau de bruid van den werkelijkeu pleit bezorger te kennen dat haar aanstaande reeds met z ij n dochter ia het huwelijk is getre den en dat zij bedrogen is in den man dien zij liefheeft, daar deze slechts een krui denier is en zich voor advocaat uitgeeft. Woedend over dit vermeend bedrog wordt- uu. door de teleurgestelde schoone en hare- moeder het meubilair vau deu advocaat kort en klein geslagen, waarna zij zich op weg hegeven om ook in den winkel van den kruidenier verwoesting aan te richten. Ten slotte wordt echter de ware ad vocaat schitterend gerechtvaardigd en krijgt dese zijne adellijke bruid, terwijl de usurpateur met hoon en schande over laden wordt. Zijne zonde wordt hem echter vergeven op voorwaarde dat hij zijne zaken liquideert en met zijne achthonderdduizend francs, onder den titel van //rentenier", kalm en tevreden met zijne vrouw en schoonvader samen blijft wonen. Deze allerzotste klucht of liever deze opeenstapeling van grappige verwikkelin gen hield onze lachspieren gedurende de geheele voorstelling in beweging. Dc dwaze verguding rail den schoon zoon door de» schoonvader, die in de minste geste van eerstgenoemde het in hem zetelende talent racer t te bespeuren, werd door den heer Malard als Coquardier op allerkoddigste wijze weergegeven. De hoeren Scliey en Médony, als de heide Durands, sloten hun spel daarbij uitstekend aan. Een recht komisch intermezzo was het consult van den stotteraar, die steeds zin gende mededeelt wat hij te zeggen heeft en deu advocaat Durand een lastig con sult bezorgd. De dametrollen werden met veel be valligheid gespeeld; vau harte wensehen wij het gezelschap geluk met de herhaalde toejuichingen, die het ten deel viel. Als //lever de rideau" werd een stukje gegeven ran zoo hitter weinig beteekenis, lat wij het der vermelding niet waard achten. Niettemin hebben die kleine in leidingen het voordeel, dat wij onze Hol- landsche ooren voor den aanvang van het eigenlijke stuk aan het Franseh kunuen geweunen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker. Ingekomen aauvragen van werk gevers 1 loopjongen. Maandag zijn te Houtrijk en Po- lanen twee personen gearresteerd, J. T. en P. v. E., woonacht:g te Watergraafsmeer, beschuldigd van diefstal van landbouw- en andere gereedschappen. Des avonds nog naar Haarlem overgebracht ontken den zij voor den officier van justitie het hun ten laste gelegde. J. T. is voorloopig op vrije voeten gesteld. Meu schrijft uit Lisse aan het L. D. Lokken des zomers de boscbrijke omstreken van Lisse tallooze wan delaars, tbans niet minder is die gemeente een bezoek overwaard. Heel de omtrek is bedekt met een veelkleurig kleed van bloeiende hy acinten en krokussen, terwijl ook de tulpen bij gunstig weder spoedig zullen ontluiken. Bloemenliefheb bers wachten dus niet te laug, maar vereeren nog deze week Lisse met eeu bezoek, want wel heeft men door ter teekeniug aangebo den lijsten de meeste fi ma's ertoe overgehaald geene afgesnedea bioe- me'! meer naar het buitenland te zendeu en blijft al dat schoons ons dus ter genieting over, doeh veel hebben de bloemen van de vorst geleden en, al heeft dit den bol met geschaad, de bloem zal spoedig tot verrotting overgaan en moet vóór dien tijd verwijderd worden ter voorkoming van aansteking der bladeren. LETTERED m KOMST. Het Fransche gezelschap Schiirmann, dat te Berlijn, te Bucharest en te Mün- ciien in de laatste maanden veelbesproken en drukbezochte voorstellingen heeft gege ven, treedt Woensdagavond a. s. in den schouwburg te Leiden op. Het gezelschap bevindt zich thans te Dnsseldorf en heeft eene overeenkomst voor Keulen. De toe stand van den Duitschen keizer zou echter oorzaak kunnen zijn dat de schouwburgen opnieuw moesten worden gesloten gedu rende eenige dagen, en iu afwachting komt de heer Schiirmann met geheel zijne keurbende naar Nederland. Daartoe be- hooren o. a. mej. Decroza, eene pas opge gane «ster", de bariton Poirier, de komiek Schmidt en mevr. Durochez voor het genre Desclauzas. Opgevoerd wordt «Le coeur et la maiii//, dat te Berlijn door het ge zelschap 45-maal achtereen met succes is vertoond. Te Antwerpen is in den Holland- sche schouwburg onthuld het standbeeld van Victor üriessens, door Joris vervaar digd. Het stelt den acteur voor in gewone kleeding, met een pelsjas aan en bloots hoofds. Frans Gittens hield bij de ont hulling een redevoering. Wilhelmj. is door den koning van Sak sen tot ridder le klasse vau de Alhrechts- orde benoemd. Miqpie Hauk kreeg van den hertog van SaksenMeiuigen het kruis van verdiensten. Inhoud van De Portefeuille: Zes Durands. Nieuwe uitgaven. Engelsche roraans. Ouschuld (met eene plaat naar de schilderij van A. Seifert). R. J. H. W. Ramondt, Kinderoogen. Stopford A. Brooke, The Lioness. Bret Harte nageschreven. Muzikale Kroniek. B. van Heyningen, kort be grip der Bredero Feesten. K. J. H. W. Ramondt, Het vuur. Op den loer, (met eeu plaat naar de schilderij van Paul Meyerheim.) De beteekenis der muziek in het maatschappelijk leven. Onzicht bare Orchesten. Overzicht Tijdschriften. K. L. Schamp, De inrichting van den Stadsschouwburg I. Bijna een Genie, Uit het Deensch vau M. Goluschmid, door C. Eykman. VISSCHERIi. N i u \r e d i e p, 28 April. Veertien korders brachten heden 35 tot 86 tongen, 5 tot 6 knbelj., 2 tot 15 mandjes kleine sehol en 30 schelv. ter afslag; tong gold 60 cent, kabelj. f 1.75 a f1,85 per stuk, kl. schol f4 a 1.80 per mandje eu schelv. f33.50 het honderd. B 7i E N l N 1). De Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar dineerden Zondag ten hove en ga ven Maandagmiddag een groot diner op Buitenrust», waartoe de hoofden der verschillende gezantschappen te 's Hage zijn genoodigd. De afgetreden Ministers hebben verzocht in eene afscheids- audientie bij Z. M. te worden toe gelaten. De Koning moest tot zijn leedwezen te kennen geven, dat de staat vau zijne gezondheid niet toe liet de heeren te ontvangen. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken Zaterdag, te beginnen met Zaterdag 28 April 1888, des middags te 12 uren, aan het lokaal van het de partement van Binnenlandi-che Za ken allen zal ontvangen, die ham over de zaken van ziju departement wensehen te spreken. De minister van Oorlog brengt bij deze ter ken- 1F* 33 ll»L33TO XST. Naar het Ufogelsch, van Anna Katharina Green. 171 VII. Mary Leavenworth. Heeft uw oom in den laatsten tijd ook bezoek ge had van, of een ontmoeting gehad met eenig vreemdeling, of wel heeft hij in den loop der laatste weken ook een be langrijk schrijven ontvangen, waarvan de inhoud eenig licht zou kunnen brengen in deze duistere zaak? Met eene nauw merkbare hapering in hare stem gaf zij ten antwoord: Dat weet ik niet, ik kan mij ten minste zoo iets niet herinneren. Maar daarna steelsgewijze een blik werpende op Eieonore, had zij 'blijkbaar 't een of ander waargeno men, dat haar gerust stelde, want zij haastte zich er bij te voegen Ik geloof gerust verder te mogen gaan, en uw vraag bepaald ontkennend te kunnen beantwoorden. Mijn oom was gewoon mij in alles tot zijn vertrouwde te maken en ik zou dus moeten geweien hebben wanneer hij een of ander ge wichtig schrijven had ontvangen. Ondervraagd met betrekking tot Hannah, legde zij om trent dit mei-je eeu zeer gunstig getuigenis af, en verklaarde volstrekt niets te kunnen bedenken, dat aanleiding kon gegeveu hebben tot hare geheimzinnige verdwijning of dat- ten haren opzichte in verband kon staan 'ret de misdaad. Zij wiet niet te zeggen of het meisje verkeering had gehad, maar kou wel stellig verzekeren dat nooit iemand tot der gelijk doeleinde haar aan huis bezocht had. Op de vraag eiudelijk, wanneer zij het laatst de revolver had gezien, die de heer Leavenworth gewoon was iu zijn waschtafel te bewaren, antwoordde zij, dat het pistool haar niet onder de oogen was gekomen sinds den dag, waarop hij het ge kocht hal; Eieonore toch, en niet zij zelf was belast met de zorg voor de door haar oom bewoonde vertrekken. Deze laatste woorden waren de eenige in haar getuige nis, die z-lfs in mijn iu spauuing verkeerenden geest, weinig meer dan een vluchtig vermoeden wekten omtrent eenigen bizouderec twijfel of heimelijke verdenking, en zelfs dit zou geheel onopgemerkt zijn voorbijgegaan, wanneer niet Eieo nore zelf op dit oogenblik de spreekster met een buitenge woon angstigen en onrustigen blik hadde aaangezien. Maar het was meer dan tijd voor het ondervragende jury lid om zich weer eens te doen hooren. Vooruitschuivende tot op de punt van zijn stoel, haalde hij, merkbaar onder deti indruk van Mary's schoonheid, dieper adem, en vroeg haar vervolgens, of zij hetgeen zij zooeven gezegd had, vooraf wei goed had overwogen. Ik acht 'fc mijn plicht, mijnheer, om alles wat ik zeg in een oogenblik als dit, wel terdege te overwegen,gaf zij ernstig ten antwoord. Het kleine jury-lid trok zich langzaam terug en ik ver wachtte, dat nu het verhoor van deze getuige geëindigd zou zijn, toen plotseling zijn zwaarlijvige collega met de gouden ketting het meisje scherp iu de oogen zag en vroeg: Miss Leavenworth, heeft uw oom soms ook een testa ment gemaakt? Aller aandacht was aanstonds opnieuw ten hoogste ge spannen, en zelfs de aldu3 gevraagde kon niet verhinderen, dat een vluchtige blos van gekrenkte eigenwaarde haar wangen kleurde. Haar antwoord echter klonk open en zon der eenige achterhoudendheid. Ja, mijnheer, hernam zij kortaf. Meer dan een? Ik heb altijd slechts van één gehoord. Zijt gij bekend met den inhoud van dit testament? Dat ben ik. Hij had op dit punt voor niemand geheimen. Het jury lid zette zijn lorgnet op en sloeg haar aandachtig haar schoonheid en jeugdige bekoorlijkheid schenen weinig indruk op hem te maken. Wellicht, zeide hij, kunt ge ons dan zeggeD, wie de meeste kans heeft om van zijn dood voordeel te trekken. De onbescheiden manier, waarop deze vraag gedaan werd, was te opvallend om onopgemerkt te blijven. Ieder der in de kamer aanwezigen, ik zelf niet uitgezonderd, gaf aan&tonds zijn afkeuring op de een of andere wijze te kennen. Mary Leavenworth echter richtte zich op in haar volle lengte, zag haar ondervrager strak in de oogen en zeide met aandoening:

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1